Głupia sprawa – pracować na to, co drukują inni (cz.2)

graf.red.

Proszę zwrócić uwagę na jedną rzecz, nawet jeżeli dług najpotężniejszych krajów Zachodu, przekracza ich możliwości płatnicze, to one nie bankrutują, tylko pożyczają jeszcze więcej, płacąc jeszcze niższe odsetki. Natomiast inne kraje, ponoszą konsekwencje udziału w rynkach finansowych, w tym Polska – wszyscy pamiętamy dewaluację Złotego po 2008 roku. Co więcej, płacą wyższe odsetki, chociaż mają lepszą sytuację ekonomiczną. Dzisiaj – nasz kraj, ma lepszą sytuację gospodarczą, niż przeciętna krajów Południa Europy, ale jednak płacimy wyższe odsetki od długu publicznego, nie mówiąc już o kredytach firm i osób fizycznych.

Dzisiaj Zachód nadal drukuje pieniądze, Europejski Bank Centralny myśli o strategii inflacyjnej, bo problemy krajów Południa mają wymiar kontynentalny. Amerykanie drukują już tak swobodnie, że to jest nowa norma, a ich dług dalej rośnie – ale to nic nadzwyczajnego w warunkach pandemii, wszystkie kraje pożyczają. Prawie nikt nie protestował przeciwko tej „genialnej” i „jedynie koniecznej” strategii. Chociaż nawet nasi politycy rządzący przyznają, że właśnie zadłużyliśmy się na jedno pokolenie więcej!

Do tego jeszcze mówi się o „dochodzie podstawowym” i zwiększeniu rozdawnictwa, jak również finansowaniu wszystkiego, w tym niespłacalnych długów – z drukowania pieniądza, które się inaczej, nieco ładniej nazywa, jednak nagle doktryna „nie ma darmowych obiadów” straciła sens! Okazuje się, że Zachód widzi szansę na funkcjonowanie w produkowaniu pieniądza bez pokrycia. Cała zachodnia ekonomia straciła sens i nikt tego nie kontestuje, nie ma problemu! Co z tego, że przez około 200 lat kredyt ważono ryzykiem inwestycji, które szacował pożyczający! Dzisiaj nie ma problemu, pieniądz nie ma ceny – przynosi ujemny dochód w instytucjach finansowych. Oszczędzający są frajerami! Natomiast wyciągający ręce i krzyczący daj, jeżeli tylko są w krajach pod dobrą szerokością geograficzną, dostają pieniądze, wykreowane w systemie dzięki przyciśnięciu guzika w komputerze. Następnie za te pieniądze, są w stanie kupować dobra, w tym te materialne jak i usługi – w krajach, których waluta jest gorsza i jej drukowanie kończy się poważną dewaluacją.

Dalsze akceptowanie zachodnich walut to błąd. One nie posiadają innej wartości, niż tą którą akceptują dostawcy realnych dóbr i usług. W konsekwencji rzeczywistość opiera się na fikcji, że za pieniądze otrzymywane od Zachodu, będzie można „coś” kupić. Problem polega jednak na tym że Zachód wytwarza coraz mniej dóbr, które jest w stanie eksportować. Przykładowo Amerykanie, głównie eksportują swój dług. My również, ale różnica jest taka, że oni mogą jednym naciśnięciem guzika, wyprodukować (dosłownie), tyle Dolarów, ile pożyczyli. Następnie, niech świat się martwi, co zrobić z tymi pieniędzmi, bo np. Chińczycy już wiedzą, że nie mogą ich swobodnie inwestować. Natomiast nasz kraj, chociaż szczyci się posiadaniem własnej waluty – pożycza dużą część środków w walucie obcej! Ponieważ odsetki są tańsze, dywersyfikuje się dług w ten sposób. Ma to pewne uzasadnienie, nawet w średniej perspektywie, jednak w długiej – płaci się cenę utraty suwerenności ekonomicznej.

Polska miała wielką szansę dołączyć do klubu krajów bogatych, przyjmując Euro. Niestety z tej szansy nie skorzystaliśmy. W ostatnich dniach nasz bank centralny przeprowadził niezrozumiałe dla rynku operacje finansowe, mające na celu osłabienie Złotego. Rzekomo (to pogłoski) na rzecz wzmocnienia sytuacji naszych eksporterów, chociaż importujemy generalnie tak samo dużo, jak eksportujemy.

Oczywiście, nie jest tak, że posiadanie własnej waluty to słabość. Jednak w sytuacji kraju, którego 70% wymiany handlowej to Unia Europejska, warto jest mieć taką samą walutę, w ogóle eliminując ryzyko kursowe dla ww. wolumenu handlu i oczywiście płacić mniejsze odsetki od kredytów. Niestety jednak w naszej obecnej sytuacji politycznej, chyba straciliśmy tę szansę na jedno pokolenie. Więc, jeszcze co najmniej przez jedno pokolenie, będziemy pracować na to, co drukują inni. Dodatkowo, jeszcze będziemy pożyczać od nich pieniądze, które oni drukują, żeby zapewnić sobie potrzebny poziom inwestycji i konsumpcji. A przed nami prawdziwe załamanie socjalne, naprawdę będzie się działo, oj będzie…

24 komentarze do “Głupia sprawa – pracować na to, co drukują inni (cz.2)

 • 24 grudnia 2020 o 07:50
  Permalink

  Sam jestem ciekaw jak skończy się drukowanie. Autor dobrze podkreśla skąd się bierze pieniądz w gospodarce, otóż on się bierze z warzenia ryzykiem pomysłów inwestycyjnych i woli konsumpcyjnej ludzi, przez specjalistów zajmujących się kreowaniem pieniądza w bankach. Bank pożycza pieniądze, których nie ma, w ten sposób kreuje je w oparciu o przyjmowane depozyty a jedynym gwarantem wypłacalności jest statystyka – wszyscy nie przychodzą na raz po to co mają w banku, więc bank może bez najmniejszego problemu obsłużyć kasowo duży wolumen wypłat! Jeżeli ktoś ma pomysł na to, żeby dawać ludziom pieniądze z druku, to jest szaleńcem, bo to się skończy tym, że trzeba będzie więcej i więcej, te pieniądze nie będą miały ani wagi ryzyka, ani nie będą pochodziły z chociaż 1 grama pracy, to znaczy dostaną je do konsumpcji ludzie, którzy nic nie zrobili wcześniej. Rozumiecie państwo o co chodzi? Pieniądz musi mieć pokrycie w masie dóbr i usług wcześniej wytworzonych, nie ważne czy wozisz palety, sadzisz rzodkiewkę, czy nurkujesz w szkole nurkowania – jeżeli ktoś inny, chce Ci za to zapłacić, to znaczy że to co robisz jest wartościowe i ma sens. następnie bierzesz swoją kasę i idziesz za nią kupić to, co wytworzyli inni. Proponowany przez lewicowych utopistów model ma sens tylko w tym zakresie, jak będzie darmowa energia.

  Odpowiedz
  • 24 grudnia 2020 o 08:04
   Permalink

   bez Euro nie ma innej alternatywy musimy pracować na innych, zwłaszcza że jeszcze denominujemy swoje pożyczanie w pieniądzach których nie drukujemy ale które drukują inii

   Odpowiedz
  • 24 grudnia 2020 o 10:15
   Permalink

   @Wierny Czytelnik
   Darmowa energie mieli ludzie min. w Arabii Saudyjskiej, Katarze, Bahranie i gdzies tam jeszcze w tamtych stronach…
   Rozumiem jednak Pana wymowe..

   W Niemczech ceny wszelakiej energii jest sztucznie i ustawowo i progresywnie , automatycznue co rok podnoszona, rok temu rzad z cesarzowa a parlament ( maszynka do glowania ) zatwierdzil nowy podatek od CO2 czyli od oddechu ludzkiego ( !!! ) i od wszystkiej pracy, gdyz przy kazdym utlenianiu czegokolwiek ( = spalaniu ) nawet przy kladzeniu farby na pasemka do wlosow powstaje CO2 / dwutlenek wegla, ktorego uzywaja wszystkie rosliny a wiec i zboza i warzywa i owoce i drzewa do wzrostu, tak to na zycie, ktore jest energia naklada sie podatki !!!
   Wszystko, wszysciusienko w Niemczech podrozalo i to o przynajmniej 40%, mieszkania, ogrzewanie i swiatlo sa wrecz nie do zaplacenia.. pieczywo podstawowe takze ….cos ta “architekura” zaczyna sie mocno chwiac !!! Rozkrzycztnie pandemii wstrzymalo masowe protesty przeciw takim postanowieniom przeciw wyzuwaniu ludzi z mieszkan i nowej nedzy energetycznej….

   Odpowiedz
 • 24 grudnia 2020 o 08:25
  Permalink

  Dalej słuszny tekst, chociaż trochę porażający.

  Ale w świetle liczby ofiar pandemii w Polsce, powoli zbliżającej się do 27 000 osób – to są mniej ważne sprawy.

  Zadłużanie się na pokolenia jest złe, ale żeby to oceniać i brać w tym udział – trzeba ŻYĆ!

  Bo życie jest najważniejsze.

  Spinoza powiedział: “istnieć, to usiłować przetrwać w istnieniu”.

  Wesołych Świąt!

  Odpowiedz
 • 24 grudnia 2020 o 09:04
  Permalink

  BO, to jest czas niewolników. Dosłownienp. znamię rabstwa ludzie niewolni noszą na co dzień i od święta…

  https://wydawnictwowektory.pl/pl/p/Czas-spekulantow.-Wzlot-i-upadek-polskiej-przedsiebiorczosci/41

  https://wydawnictwowektory.pl/pl/p/Czas-niewolnikow.-Jak-swiat-stal-sie-wlasnoscia-kilku-korporacji/176

  https://wydawnictwowektory.pl/pl/p/Czas-sodomy-WYSYLKA-PO-21.12.2020/223

  https://multibook.pl/pl/p/Praca-zbiorowa-Moralnosc-kapitalizmu/8823

  https://3dom.pro/16102-song-hongbing-wojna-o-pieniadz-komplet-5-tomow.html?gclid=CjwKCAiA8ov_BRAoEiwAOZogwcyxy_7TqwatUm3DFhuBgIjuJI4y8R0LIsvDQegWQg5cuirizATW5RoCabAQAvD_BwE

  ——————————————–
  https://multibook.pl/pl/p/Slawomir-A.-Danilczuk-Globalny-Bunt-Elit/11529?gclid=CjwKCAiA8ov_BRAoEiwAOZogwVBDP-z5R5Ogg_cQTvFpgx8ERsFRdf0zum_lzdV_Dk-QWkdAK3xxMxoCi74QAvD_BwE

  Odpowiedz
  • 24 grudnia 2020 o 22:26
   Permalink

   @krzyk58

   Co do pierwszych trzech linków. Książki tego prawicowego nawiedzonego gościa nic sensownego nie wnoszą, wręcz odwracają winę od opozycyjnych pożytecznych idiotów, którzy się do obecnego stanu Polski intensywnie przyczynili, działając w opozycji antykomunistycznej w PRL. On nic nie zrozumiał z socjalizmu, a kapitalizm opacznie interpretuje. Skutki kapitalizmu zawsze są takie jak dziś obserwujemy, jeżeli jest on tworzony na bazie niskiej kultury społecznej pod okupacją dominującej religii zwanej nad-jordańską dżumą. Na tej samej zasadzie w niskiej kulturze społecznej nie uda się socjalizm, ani komunizm.

   No ale dawne styropiany tak mają, zwłaszcza jak nadal robią niezłe interesy na robieniu ludziom wody z mózgu. Na pewno ja nie dam mu zarobić, podobnie jak wszelkim twoim pozostałym mistrzom spod znaku prawicowych schiz. Tego się nie czyta, to się ignoruje. Autor nie zasługuje na czytanie za swoją dawną działalność opozycyjną. Temu panu już dziękujemy, bo on nie jest w stanie nic sensownego napisać, ponieważ jego umysł jest skażony prawicowo-kościelnym styropianem.

   Najpierw powinien złożyć samokrytykę, a nie chwalić się swoja opozycyjną działalnością. A potem dokładnie przestudiować komunizm chrześcijański, ruch ludowy i marksizm, dla oświecenia własnego umysłu i wejścia na wyższy poziom świadomości oraz człowieczeństwa. Musi odrobić lekcje z nauki społecznej Jezusa oraz przestudiować przewodnik duchowy prawdziwego chrześcijanina autorstwa Tomasza Kempisa. Wtedy może zrozumie, że dni sodomy spod znaku krzyża nadal trwają, zaś rewolucje o których wspomina to tylko kolejne etapy uwalniania ludzkości od ciemiężycieli, tyle że ci ciemiężyciele ludzkości przepoczwarzają się w systemach społecznych niszcząc je od środka i rewolucje nie odniosły pożądanego skutku. Stąd bierze się upadek zachodu, którego jakoś mi nie żal, jak tym z zachodu nie było żal Polaków pozbawionych pracy i płacy po 1990 roku.

   Odpowiedz
   • 25 grudnia 2020 o 17:54
    Permalink

    @Miecław.

    ………ponieważ jego umysł jest skażony prawicowo-kościelnym styropianem.

    Domniemuje mocno Miecławie że wy (raczej) nie chcielibyście powtórzyć doświadczeń “kamiennej Zoi’?
    “31 grudnia 1955 roku w domu nr 84 przy ulicy Czkałowa w Kujbyszewie, podczas zabawy sylwestrowej, jedna z zaproszonych przez gospodarza dziewcząt, 18-letnia Zoja Karnauchowa, oczekując na przybycie jej spóźniającego się chłopaka imieniem Mikołaj, zdjęła wiszącą na ścianie ikonę św. Mikołaja i przyciskając ją do piersi zaczęła z nią tańczyć. Miała przy tym powiedzieć: „Skoro nie ma mojego Mikołaja, będę tańczyć z Mikołajem Cudotwórcą”. Powstrzymywana przez swoich współtowarzyszy, odpowiedziała: „Jeśli Bóg jest, niech mnie ukarze”. Po wykonaniu zaledwie jednego kręgu z ikoną w całym domu zgasło światło (według niektórych świadków poprzedzone uderzeniem gromu), a sama dziewczyna znieruchomiała.”

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanie_Zoi

    Ps. Cud Kamiennej Zoji nie jest “legendą miejską” o czym świadczy duża ilość świadectw składanych przez osoby które w tamte dni były świadkami tego co działo się w mieście.(otoczenie domu Zoji kordonami milicji i wojska,nieomal wojenna sytuacja w mieście) .Osoby składające owe świadectwa miały wówczas po kilkanaście lat więc żyją i relacjonują. Przypominam sobie ( i komentatorom) że kilka ładnych lat temu linkowałem na ówstosowny do okoliczności temat, film fabularny (oparty wiernie na faktach) produkcji rosyjskiej, ale kto by tam oglądał filmy rekomendowane przez
    “krzyka58” – nieprawda’ż? 🙂

    Podumajcie…

    Odpowiedz
 • 24 grudnia 2020 o 09:44
  Permalink

  @Wierny Czytelnik
  Komentator “ujal”…
  Tym razem jednak moze byc zupelnie cos innego w planie, np. prolongata dlugow i to calkowita i zupelna likwidacja pieniedzy realnych tj. gotowki i przejecie kryptowaluty / pieniadza wirtualnego o co juz od conajmniej 30 lat sa starania i naciski, obecnie juz ten i ten Bankster nie ma pomyslow na inwestycje i wogole tym ludziom idzie za wolno placic obywatelom za prace czy wyplacac emeryture i czekam az ci forse wydadza… Teraz beda oni za nas wydawac a my ,o czym pisal tomami @Mieclaw bedziemy pracowac za miske ryzu, chyba, ze Chiny zrzuca bobke i uspokoja tych wariatow z mokra glowa, widzac ich bezwzglednosc w tej pandemi..

  Odpowiedz
 • 24 grudnia 2020 o 09:55
  Permalink

  Hallo !!!! 🌲🌲🌲🍎🍎🍎🥂
  W tym uroczystym, wznioslym dniu mimo takich niebywalych okolicznosci zycze MILYCH I SPOKOJNYCH SWIAT !!! Redakcji, Fundacji Pisania Ksiazek, wszystkim autorom i Web.Joz., ktory nas tu pilnuje i ostrzega przed wilkami, ktorzy chetnie chca porwac kazdy owieczke i komentatorom, bez ktorych nasze spotkania byly by bez sensu i wiary
  DO SIEGO ROKU !!!

  PROSZĘ PANI MUSIMY ZACHOWAĆ NEUTRALNOŚĆ ŚWIATOPOGLĄDOWĄ. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 24 grudnia 2020 o 10:22
  Permalink

  https://marucha.wordpress.com/2020/12/23/panstwo-narodowe-pod-choinke/#more-89430
  ————————————————————————————————————————————-
  “Plusy ujemne
  Dwa plus dwa – równa się cztery?,
  a może pięć?
  a może osiem?

  Szczepionka chroni przed chorobą?,
  a może nie chroni?

  Podobno dopiero “solidaryzm społeczny” i wspólne poddanie się szczepieniu ochroni Ludzkość przed urojoną chorobą?
  Bo skoro szczepienia nie uchronią zaszczepionych przed chorobą – jeżeli takiemu szczepieniu nie poddadzą się wszyscy – to mamy do czynienia globalnym oszustwem pseudonakukowym!

  Kropla drąży skałę.

  Udało mi się przez ostatnie lat przeprowadzić kilka spraw i zwyciężyć z politycznym bandytyzmem.
  Ostatnim zwycięstwem było uświadomienie Polakom: na czym polegało oszustwo “kredytów frankowych”.

  Odpowiedź jest prosta: nie było żadnych Franków w tych kredytach”!

  I dzisiaj mamy podobną odpowiedź, że NIKT NIE WYIZOLOWAŁ WIRUSA SARS COV-2.

  W takim wypadku NIE MOGŁY POWSTAĆ ŻADNE TESTY na SARS CoV2!

  Kiedy w 2014 roku wyjaśniłem: na czym polega oszustwo kredytów frankowych – to nikt mi nie chciał wierzyć.

  Ludzie nie potrafili sobie wyobrazić, że “instytucja zaufania społecznego” – jaką były wtedy banki – może tak ordynarnie kraść.

  Musiało upłynąć trochę czasu i musiało dojść do OSZUSTWA wyborczego Andrzeja Dudy, że “jako Prezydent zaopiekuje się “frankowiczami”” – by Ludzie zaczęli myśleć, a potem walczyć o swoje.

  Ja rzuciłem ten kamyk – który ma wywołać lawinę w sprawie kowida.

  Trzy miesiące temu zapytałem w Trybie Prawa prasowego – Ministra zdrowia o podanie: kto wyizolował czysty wirus SARS CoV-2?
  I mimo tego, że moja skarga na brak odpowiedzi Ministra – jest od ponad miesiąca w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym – do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi.

  Pora by Polacy zniszczeni przez pisowsko-masoński ZAMACH STANU zaczęli zadawać to samo pytanie:

  KTO WYIZOLOWAŁ WIRUS SARS COV-2?”
  23 grudzień 2020
  Kraków – “zaprasza.net” 😉

  Odpowiedz
 • 24 grudnia 2020 o 11:37
  Permalink

  PHIL: Tak więc, to jest idea stojąca za nowoczesną teorią monetarną, prawda ?, która z jakiegoś powodu po prostu się nie sprawdza. To znaczy, wiele osób o tym mówi. A jednak rządy i banki na całym świecie zdawały się to ignorować.

  MICHAEL: To dlatego, że warunkiem bycia powołanym do banku centralnego w rządzie jest to, że pracujesz dla finansowego interesu banków, a nie dla rządu. Banki chciałyby, aby rządy pożyczały od banków w sektorze finansowym i spłacały im odsetki, ponieważ wtedy mogą powiedzieć rządowi, co mają robić. Jeśli rząd może po prostu wydrukować własne pieniądze, może zdecydować, co chcą zrobić wyborcy i oczywiście byłaby to demokracja i nie jest to dokładnie to, do czego służą partykularne interesy
  https://6sbj2njse6efvz4gp56mxo27fi–www-unz-com.translate.goog/mhudson/jubilee-with-steve-keen/
  ============

  I o to chodzi……

  Prawo do kreacji pieniądza, daje nieograniczoną wladzę nad ludźmi, krajami, światem.

  Odpowiedz
 • 24 grudnia 2020 o 13:54
  Permalink

  …jednak nagle doktryna „nie ma darmowych obiadów” straciła sens!

  BO, “to’ tak czy siak”, w niedługim czasie – ruchnie…

  Odpowiedz
 • 24 grudnia 2020 o 14:58
  Permalink

  Przemysł w Polsce rozwija się nadal w dobrym tempie. Apple, Amazon czy Microsoft notują gigantyczne dochody i wyceny. Architektura społeczna i gospodarcza będzie ulegała głębokiej zmianie. Teraz trzeba pomyśleć o tym, jak świat może wyglądać za dwa, pięć, dziesięć lat, i przystosować procesy legislacyjne i inwestycyjne do tego świata. Cel to sprawić, by Polska odnalazła się w tym świecie jak najlepiej” – poinformował szef rządu.
  https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/8052540,morawiecki-wchodzimy-w-czas-przebudowy-swiata-przebudowy-najglebszej-od-30-a-moze-nawet-od-80-lat.html
  ===============

  Myslę, że to doskonała próbka myslenia bangsterów…….

  Apple, Amazon, maja rekordowe zyski, wyceny.
  Tylko, co z tego ma przeciętny obywatel, skoro nie płacą PODATKÓW?
  Pan Morawiecki ma chory tryb myslenia.
  Ale, gdzieś go nabył.
  Z kim sie identyfikuje, rzadząc Polską?
  To doskonale widać w tym orędziu do Narodu……

  Podobnie jest w innych krajach tzw. Demokracji.
  Niestety.

  Odpowiedz
  • 24 grudnia 2020 o 21:44
   Permalink

   @wmw

   A jak prekariusze muszą na te ich zyski zapie*dalać to robotnikom w PRL-u się nawet nie śniło, bo takiego okrutnego świata wyzysku nie znali i wówczas nie zaznali.
   Wyguglać:
   “Protest pracowników w Amazonie pod Wrocławiem. “Firma dorobiła się na nas fortuny””

   Odpowiedz
 • 24 grudnia 2020 o 15:31
  Permalink

  Wszystkie dobrego w tych Szczodrych Godach i katolikom w te Święta Bożego Narodzenia dla pana redaktora Krakauera, małżonki, naszego pana web.Józia i dla komentatorów:

  Pań:
  @królowej bony

  Panów:
  @Pozorovatela
  @Miecława
  @Inicjatora
  @Wmw
  @Krzyka58
  @Dojrzałego
  @Wiernego Czytelnika
  @Niechodzącego na wybory
  @Ali
  @Dr Marka S.
  @Ferdydurke
  @Anonima
  @Nabuchonodozora
  @Wojciecha
  @fly’a

  …i wszystkich innych, których nie wymieniłem.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 24 grudnia 2020 o 17:31
  Permalink

  Nie przekonuje mnie argument, że tylko przyjęcie Euro może Polskę uratować.
  Nie jestem ekonomistą, ale wyzbycie się własnej waluty jest zawsze ryzykowne dla suwerenności.

  Krytyczne stanowiska w temacie przyjęcia Euro:
  “Niemiecki politolog: Błagam, niech Polska nie wchodzi do strefy euro:
  “W wywiadzie dla Super Expressu niemiecki politolog prof. Andreas Nölke z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie ostrzega Polskę przed wejściem do strefy euro i zbytnim uzależnieniem polskiej gospodarki od Niemiec.
  – Błagam, nie róbcie tego – nie wchodźcie do strefy euro! Byłby to fatalny błąd. Wystarczy zresztą spojrzeć na kraje południa Unii Europejskiej. Po przyjęciu euro, przyspieszyły tam procesy deindustralizacyjne. Straciły one swoją konkurencyjność wobec Niemiec. Włochy, niegdyś europejska potęga przemysłowa, straciła swoją siłę. Bliskie połączenie tych krajów z Niemcami sprawiło, że to nasz kraj najbardziej na wspólnej walucie zyskał. Ich kosztem – ostrzega profesor Nölke.

  Politolog uważa, że polska gospodarka jest zbyt mocno uzależniona od Niemiec i powinna dążyć do tworzenia konkurencyjnych polskich firm, których zysk zostawałby w kraju.
  – Uważam, że dużo lepiej byłoby dla Polski, gdyby uniezależniła się gospodarczo od Niemiec, a nie jeszcze bardziej się z nią wiązała. W interesie Polski jest stworzenie konkurencyjnych polskich firm, by zysk wypracowany w naszym kraju został tu, a nie wędrował do Berlina, Monachium czy innych miast, gdzie swoje siedziby mają niemieckie korporacje – twierdzi politolog.”
  https://pl.sputniknews.com/polska/2019040410154016-niemiecki-politolog-blagam-niech-polska-nie-wchodzi-do-strefy-euro-sputnik/

  “Dlaczego Polsce nie wolno przyjąć Euro? Dlaczego przystąpienie do Unii Europejskiej zaszkodziło Polsce?”
  https://myslnarodowa.wordpress.com/2013/02/24/dlaczego-polsce-nie-wolno-przyjac-euro-dlaczego-przystapienie-do-unii-europejskiej-zaszkodzilo-polsce/

  “Złotówka czy euro? Z którą walutą w portfelu łatwiej przetrwać koronakryzys?”
  (…)
  Czy dewaluacja zaszkodzi?
  Własna waluta też ma swoje zalety. Jej największym atutem jest możliwość dewaluacji, czyli obniżenia ceny eksportowanych towarów i usług. Po roku 2008 pozwoliło to Polsce uniknąć recesji.
  (…)
  – Przyszłość Polski nie zależy od przyjęcia euro – kwituje Andrzej Sadowski.
  Stefan Kawalec zaś sceptycznie widzi przyszłość samej wspólnej waluty: – Strefa euro nie ma instrumentów, by zadowalająco poradzić sobie z sytuacją, w której kraje mające za sobą straconą dekadę rozwoju gospodarczego, takie jak Włochy czy Hiszpania, muszą mierzyć się z kolejnym kryzysem o nieznanych jeszcze rozmiarach. Innymi słowy, trudno zgodzić się z poglądem, że dobrze być w strefie euro, bo dzięki temu można więcej tanio pożyczyć. Kraje, które w przeszłości skorzystały z tej rzekomej korzyści, dziś wciąż nie mogą dojść do siebie po wieloletniej recesji.”
  https://thefad.pl/aktualnosci/zlotowka-czy-euro/

  “Wejść do strefy euro można zawsze, ale wyjść już nie jest tak łatwo”
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2019080410844988-wejsc-do-strefy-euro-mozna-zawsze-ale-wyjsc-juz-nie-jest-latwo-sputnik/

  “Strefa euro jest tak zorganizowana, żeby kraje bogatsze wykorzystywały kraje biedniejsze”.
  “W czasie niedawnej wizyty w Polsce szef hiszpańskiej dyplomacji Josep Borrell radził Polakom, aby dobrze się zastanowili nad wprowadzeniem euro. Przyznał, że w 2002 roku Hiszpania podeszła do wspólnej waluty w naiwny sposób. Co zatem powinna uczynić Polska? Spieszyć się z wprowadzeniem euro, czy też jak najdłużej trzymać się złotego?”
  https://pl.sputniknews.com/polska/2019040110141845-strefa-euro-jest-tak-zorganizowana-zeby-kraje-bogatsze-wykorzystywaly-kraje-biedniejsze-sputnik-polska/

  “Kraje strefy euro wydrukowały sobie 2 bln 855 mld euro, za które skupiły własne długi. Niedozwolona pomoc publiczna?”
  http://www.niewygodne.info.pl/artykul9/04682-EBC-wydrukowal-2,855-bln-euro-na-skup-dlugow.htm

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2020 o 13:42
  Permalink

  RCEP może, jako „produkt uboczny”, integrować ogromny kontynent Eurazji, który rozciąga się od Europy Zachodniej po Azję i obejmuje Bliski Wschód i Afrykę Północną o powierzchni około 55 milionów kilometrów kwadratowych (km2), oraz populacja około 5,4 miliarda ludzi, blisko 70% światowej populacji – Zobacz mapę (Wikipedia).

  Istotą umów handlowych w ramach umowy RCEP jest to, że będą one realizowane w walutach lokalnych i juanie – bez dolara amerykańskiego. RCEP jest potężnym instrumentem przeznaczonym do dedolaryzacji, głównie w regionie Azji i Pacyfiku, a następnie w pozostałej części świata.

  Wiele inwestycji infrastrukturalnych BRI, czyli Nowego Jedwabnego Szlaku, może być finansowanych w innych walutach niż dolar amerykański. Nowy chiński renminbi (RMB) lub juan może wkrótce stać się prawnym środkiem płatniczym dla międzynarodowych płatności i przelewów, i drastycznie ograniczy użycie dolara amerykańskiego.
  https://journal-neo.org/2020/12/15/china-s-economy-of-peace/
  ================

  Świat, czy też system finansowy, przestał być bezalternatywny.

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2020 o 14:59
  Permalink

  “Ale w świetle liczby ofiar pandemii w Polsce, powoli zbliżającej się do 27 000 osób”, na jakiej podstawie wysnuł pan te dane, że w Polsce jest az 27 tys. ofiar covid. Dane “ministerstwa zdrowia” na temat liczby zgonów maja się tak, jak przepowiadanie pogody w telewizjach.
  SZANOWNY PANIE ALE TO SĄ JEDYNE DANE OFICJALNE. NA JAKIEJ PODSTAWIE MAMY IM NIE WIERZYĆ? MA PAN DO TEGO DANE? WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 28 grudnia 2020 o 01:53
   Permalink

   Szanowny Web.Jozefie, pomimo, że już kilka razy o tym pisałem, powtórzę się jeszcze raz…
   – dane statystyczne mówią również o śmiertelności w Polsce w ogóle i wg. tych danych śmiertelność ta wynosi niecały tysiac (1.000) zgonów na dobę !
   Wynika z tego, że od początku koronkowej histerii w Polsce zmarlo nie 27.000 (dwadzieścia siedem tysięcy), a już ok. 300.000 (TRZYSTA TYSIECY) ludzi, więc dlaczego nasz Kolega Inicjator z uporem maniaka bredzi ciągle o jakichś 27 tysiącach !?

   BO TYLE PODAWAŁ RZĄD NA SWOICH STRONACH – SAM WIDZIAŁEM. WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
   • 28 grudnia 2020 o 13:06
    Permalink

    “BO TYLE PODAWAŁ RZĄD NA SWOICH STRONACH – SAM WIDZIAŁEM. WEB. JÓZ” 😁

    …Doprawdy, nie mam pojęcia śmiać się czy płakać na “takie dictum”. 😁

    “więc dlaczego nasz Kolega Inicjator z uporem maniaka bredzi…”

    BO, nastojaszczi seniorzy (w swej masie NIESTETY) już tak mają… z pamięcią nie hallo? Zapomnieli o zwykłej grypie, czy “normalnym” zapaleniu płuc, które to przypadłości (jesienne i wiosenne, nie ma już prawdziwych zim kiedy to wirusy nie były aktywne, więc i zimowe) leczyła “baba – bańkami”… nadmienię iż są chwalebne wyjątki od tej “żelaznej” reguły, ot choćby kom. Wojciech.

    http://www.logoslovo.ru/media/pic_middle/21/65592.jpg

    http://www.logoslovo.ru/media/pic_middle/21/65593.jpg

    http://www.logoslovo.ru/media/pic_middle/21/65595.jpg

    http://www.logoslovo.ru/media/pic_middle/21/65599.jpg

    Odpowiedz
    • 28 grudnia 2020 o 15:11
     Permalink

     @krzyk58
     – dzięki Krzyku, wyreczyles mnie tym razem rozsądną riposta

     Jeszcze pół roku nicowania ludziom umysłów, a będą konać (z dotychczasowych banalnych dolegliwości) z uśmiechem na ustach….
     – “no, bo przecież szczepienia uratowały 30 tysięcy istnień ludzkich”…

     Oczywiście, te 300 tysięcy (TRZYSTA TYSIECY) to mało istotne zgony…

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.