Głosowanie w wyborach to głosowanie za Polską

Głosowanie w wyborach, to głosowanie za Polską, za państwem, za demokracją, za systemem, za prawem, za porządkiem i za pewnością jutra. Dlatego trzeba iść na wybory i głosować, ponieważ głosowanie jest ważnym aktem wyrażenia woli w procesach demokratycznych, w których wszelka władza pochodzi od suwerena, którym jest Naród.

W tym przypadku nie ma znaczenia to, na kogo będziemy głosować – to kwestia indywidualnych preferencji, ważne jest żeby w ogóle oddać głos i to oddać głos ważny, który będzie wyrazem akceptacji dla naszego państwa i dla naszej demokracji. Oczywiście są ono i ona dalekie od ideału, chociaż ten nie jest określony, na pewno także są dalekie od tego, jakie mogłyby być, ale są! Nie ma niczego ważniejszego niż właśnie to, że mamy państwo i jest ono co do zasady demokratyczne, co do zasady gwarantuje nam jakiś poziom porządku, bezpieczeństwa, poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego.

Nikt nie mówi, że mamy zaniechać postaw krytycznych wobec naszej rzeczywistości! Wręcz przeciwnie, trzeba je wyrażać, krytykując całą klasę polityczną, czy też niedociągnięcia rządzących – to jest nie tylko prawo, jakie daje nam demokracja, ale także nasz obowiązek jako obywateli świadomych i oddanych państwu, bo przecież procesy krytyczne mają na celu dobro państwa, nic innego, tylko zawsze dobro państwa i jego obywateli. Jednakże nie można wyrażać postawy krytycznej wobec politycznej i społeczno-gospodarczej rzeczywistości poprzez zaniechanie uczestnictwa w państwie, w demokracji. Ponieważ to nie jest protest – to jest negacja całości.

Jeżeli ktoś chce w całości zanegować nasze państwo, powinien się zastanowić, jaką ma alternatywę? Nie mówimy o fikcji i o chciejstwie! Mówimy o realiach – napięciu w gniazdkach i wodzie, żeby nie napisać, jakiej w kranach! To się samo nie dzieje i samo nie powoduje, a na pewno już nie jest za darmo. Oczywiście wiele kwestii dzieje się dzisiaj już tak ekstremalnie źle, że chyba trzeba żałować, że nie ma kary śmierci, bo dla decydentów, których decyzje i zaniechania doprowadziły np. do upadku publicznej służby zdrowia po prostu już tylko taka kara miałaby sens w znaczeniu sprawiedliwości w jej powszechnym, wręcz pospolitym rozumieniu. Jednakże nawet takie sprawy nie mogą przesłaniać całości – bo generalnie, co trzeba przyznać – funkcjonujemy, wielkim wysiłkiem i wielkim poświęceniem zwykłych Polek i Polaków, często kosztującym krew, pot i łzy, ale funkcjonujemy i właśnie dla tych wszystkich Polek i Polaków, naszych współobywateli należy się szacunek, a najlepszym sposobem na jego wyrażenie, jest zmuszenie rządzącego establishmentu do zachowania zdrowego rozsądku. Można to osiągnąć na dwa sposoby – drogą rewolucji, której skutki właśnie widzimy na sąsiedniej Ukrainie, albo metodą karty do głosowania. Proszę się zastanowić, czy chcielibyście państwo rewolucji – Z JEJ WSZELKIMI NIEPRZEWIDYWALNYMI KONSEKWENCJAMI, – jeżeli tak, wybór należy do was, jeżeli nie – uwaga – także wybór należy do was, ale macie go tylko dzięki demokracji. Dlatego warto jest wybierać mądrze i w sposób odpowiedzialny. Tak, żeby świadomie ponosić konsekwencje własnych decyzji w przyszłości, bez narzekania, że znowu coś jest nie tak, albo ze wyszło jak zwykle. Przy czym proszę pamiętać, że prawo do narzekania, chyba ulubionego zajęcia Polaków – to także efekt demokracji.

W naszym interesie jest trwanie państwa, w naszym interesie jest stabilizowanie i utrwalanie jego instytucji, w naszym interesie jest więcej demokracji i stała budowa społeczeństwa obywatelskiego, które za pomocą demokratycznych organów przedstawicielskich oraz demokratycznych procedur sprawuje zarząd i kontrolę nad otaczającą je rzeczywistością.

Warto iść i głosować, wyrazić swoje preferencje wyborcze, zgodnie z własnym sumieniem, przy czym starając się, – chociaż to już chyba niemożliwe głosować pozytywnie, a jak się nie da, bo to rzeczywiście może być trudne, to wybierając mniejsze zło – wedle własnej indywidualnej oceny. Warto pamiętać, że nie pójście na głosowanie lub oddanie nieważnego głosu, to tak naprawdę wyrażanie preferencji na rzecz wiodącego kandydata, ponieważ zmniejsza się ogólna baza głosów. Przy mniejszej ilości głosów oddanych do zwycięstwa wystarczy mniej głosów, a przeważnie głosuje żelazny elektorat. Wnioski proszę rozważyć samodzielnie i pamiętać o CISZY WYBORCZEJ, do końca głosowania.

7 thoughts on “Głosowanie w wyborach to głosowanie za Polską

 • 24 maja 2015 o 10:02
  Permalink

  Od strony państwowej to słuszne, ale nie napiszę bo jest cisza wyborcza jak to wygląda od strony pojedynczego wyborcy

  Odpowiedz
  • 24 maja 2015 o 15:59
   Permalink

   Kto jest tym”@Anonim”, hallo jest zlowrogi wirus od 3 dni na OP, trzeba sie raz jeszcze zameldowac, bo ten wirus kasuje psedonimy komentatorow, ludzie pisze od 3 dni o tym, a wszyscy zakochani nie zwracaja uwagi.na to !!!!

   Odpowiedz
  • 24 maja 2015 o 16:04
   Permalink

   NA SPACER PO GLOSOWANIU !!!

   RESZTĘ KOMENTARZA OCENZUROWALIŚMY ZE WZGLĘDU NA POTENCJALNE RYZYKO ZŁAMANIA CISZY WYBORCZEJ. WEB JÓZ.

   Odpowiedz
 • 24 maja 2015 o 16:13
  Permalink

  Ja tam mam dzisiaj labę dobrze, że jest słoneczna pogoda.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.