Geopolityka determinuje lokalne piaskownice (cz.2)

Ukraina

W świetle powyższych rewelacji, nikt nie ma już ochoty zajmować się jakimiś problemami generowanymi przez rząd w Kijowie, który uparł się, żeby strzelać do własnych obywateli. Presja na nowe władze Ukrainy pojawiła się z Waszyngtonu i w tej chwili dotyczy kwestii politycznych, jednak w praktyce chodzi o jedną rzecz – „dajcie sobie spokój panowie”, czy jak kto woli o Realpolitik. Jest to jednak dla naszego regionu dobra wiadomość, ponieważ będzie to, czego potrzebujemy – lepszy jest bowiem nawet ZGNIŁY POKÓJ, niż nawet pachnąca nawet makami wojna! Doskonale coś o tym wiemy w tym kraju i nie powinniśmy zapomnieć. Pragmatyzm, pragmatyzm i jeszcze raz pragmatyzm. Nawojowaliśmy się w historii tyle, że jeszcze na jakieś 500 lat nam starczy chwały, a porażek na 1000 z okładem! Z powyższego powodu, doprowadzenie do sytuacji, w której na Ukrainie dojdzie do zachowania status quo, jest korzystne dla wszystkich, z mieszkańcami Ukrainy na czele! Poprzednie władze tego państwa, które umocowały się na podstawie zamachu stanu, sankcjonowanego wojną domową, wywołaną przeciwko części swojego własnego społeczeństwa powinny być rozliczone wewnętrznie i międzynarodowo. Europa ma dość podpalaczy, morderców i złodziei!

Unia Europejska

Nigdy jeszcze europejska idea nie upadała tak żałośnie i mizernie jak obecnie. Co więcej, nigdy jeszcze próba stworzenia europejskiego imperium, nie skończyła się tak głupio. Kiedyś Napoleon smutno kończył w zachodniej Rosji, Hitler przegrał nad Wołgą, a tym razem rozwalili ją chciwi bankierzy, populiści drukujący dosłownie krocza i cycki w brukowcach dla podpitych Brytyjczyków oraz mafie islamistycznych przemytników ludzi, którzy nasłali na Europę falę nielegalnych imigrantów, zarabiając na tym miliardy!

Na naszych oczach dokonuje się redefinicja tego, co uważaliśmy za Unię Europejską. O wspólnocie politycznej już nie ma co mówić. Zachód importuje innokulturową mieszankę społeczną z Azji i Afryki i ropę oraz gaz z Rosji. My nie mamy na to ochoty, inne kraje również widzą sprawy inaczej, niż wmawiają to panowie i panie w drogich garniturach z brukselskich salonów.
Sytuacja jest tak głupia, że nawet nie jest już śmieszna. Co ciekawe, proszę zwrócić uwagę, że europejskie elity, nie potrafią wydać z siebie autorytetu, który mógłby temu, jak Unia się rozkłada – przynajmniej w sposób znaczący oponować. Unia oparta na biurokratach, poprzez których komunikują się prawdziwi politycy, nie sprawdza się w kryzysach. Dobrze, że to tylko Brexit, a nie prawdziwa wojna. Naprawdę żenada! Tymczasem Rosja i Białoruś się dalej integrują…

A nasza chata z kraja?

Wszystkie te, jak również i inne sprawy istotnie determinują nasze możliwości przetrwania w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Przykładowo, nie żebyśmy się czepiali, ale cała Europa kupuje długoterminowe kontrakty na zakup gazu i ropy z Rosji, tylko nie my. Czy oni wszyscy się mylą? Czy Niemcy, Holendrzy, Francuzi, Austriacy, Belgowie, Czesi, Węgrzy i inni, oni nie wiedzą co robią?
Czy te wszystkie i jeszcze inne kraje, mylą się mówiąc o armii europejskiej? Widząc, jaką fikcją i przede wszystkim, jakim przeżytkiem geopolitycznym jest NATO – traktowane przez USA, jako były sojusz? A na pewno już tylko formalnie! Przecież pan Donald Trump definiuje Unię Europejską jako przeciwnika! Jakby ktoś nie wiedział, pan Władimir Putin – Prezydent Federacji Rosyjskiej, nigdy tak nawet nie sugerował. Wręcz przeciwnie, od dawna oferuje Europie wspólną przestrzeń pokoju, bezpieczeństwa, rozwoju gospodarcze i dobrobytu od Lizbony do Władywostoku.
Czy możemy w tym zmieniającym się świecie być klinem? Czy może lepiej zrozumieć, że nie zawrócimy kijem Wisły, zresztą wiadomo co w niej pływa dzisiaj… Taka jest rzeczywistość. Kto pierwszy się zorientuje – jak np. Pan Wiktor Orban, ten odniesie więcej korzyści. A tylko o korzyści tu chodzi, nawet jeżeli w naszym wypadku mogą one być już rozumiane głównie, jako ograniczanie strat. To i tak bardzo wiele.
Powtórzmy więc – Realpolitik i pragmatyzm. Właśnie tego nam potrzeba i tego nam brakuje, nic innego tak bardzo się nie liczy. Nie chodzi, też o to żeby chować głowę w piasek i udawać, że się nie jest strusiem! Błędy poprzedniej ekipy rządzącej, pokrywają błędy tych, którzy rządzą obecnie. „Sukces” zmiany ustawy o IPN naprawdę był globalny. Życzmy sobie takiego uprawiania polityki i politycznego PR- jak najmniej. Naprawdę lepiej jest już siedzieć cicho.

14 myśli na temat “Geopolityka determinuje lokalne piaskownice (cz.2)

 • 22 września 2019 o 08:54
  Permalink

  Doskonale wnikliwe.

  Aż do bólu.

  Macondo trwa nad Wisłą.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 22 września 2019 o 12:41
  Permalink

  Państwo nie musi mieć przyjaciół ani wrogów. Państwo musi mieć interesy.
  Państwo wasalne musi klęczeć na kolanach. Mimo, że propaganda reżimowa wrzeszczy o wstawaniu z kolan.

  Odpowiedz
 • 22 września 2019 o 16:14
  Permalink

  Jak chodzi o ludność cywilną Ukrainy to jest w tej sytuacji co Polacy.

  Mego męża przyjęli do szkoły gdzie uczono w języku polskim dopiero gdy Hitler dostał manto pod Stalingradem. Napoleon wyruszył na Moskwę bodajże z pół milionem żołnierzy natomiast wrócił z 30 tysiącami własnego wojska. Zatem z pełnym szacunkiem do Rosji to dzielny naród.

  Odpowiedz
 • 22 września 2019 o 16:33
  Permalink

  Mało kto myśli w ten sposób, obecnie społeczeństwo podnieca się wyczynami jakichś debilek blogerek które kpią z Boga, narodu, Ojczyzny

  Odpowiedz
  • 22 września 2019 o 17:40
   Permalink

   Zgadzam się z Panem w tym zakresie, że to jest jedno z niewielu miejsc gdzie są podejmowane poważne tematy i to w sposób, w który trzeba nad nimi pomyśleć a dodatkowo jest możliwa wolna dyskusja…

   Odpowiedz
   • 23 września 2019 o 00:26
    Permalink

    Tematyka podejmowana na tym portalu jest bardzo trudna, to nie jest dla masowego czytelnika

    Odpowiedz
 • 22 września 2019 o 17:53
  Permalink

  Jak chodzi o blogerki czytaj celebrytki, to nie użyję określenia “debilki” gdyż być może z nudów podadzą mnie do sądu, zawsze to dla pań tej klasy jakaś atrakcja.
  Ja mam inne zainteresowania : książki, przyroda, stworzenia żyjące na dziko. Zatem panie, które założą w/g nich atrakcyjną kieckę mnie nie interesują.

  Odpowiedz
 • 22 września 2019 o 18:49
  Permalink

  To co się dzieje na zachodzie zgotowała im oligarchia, która niszczy własne społeczeństwa w pogoni za zyskiem i władzą nad światem. Jest to krótkowzroczne postępowanie, bowiem w końcu zniszczą sami siebie. Podobnie krótkowzroczny okazał się polski biznes i ich polityczni lokaje, bo dla własnego zysku pogrążali rodaków w biedzie i destrukcji sami korzystając z dotacji, ulg i wszelkiej pomocy państwa, zapominając o obowiązkach wobec społeczeństwa, służąc zaś obcemu kapitałowi i zadłużając kraj pod dyktando okupantów ekonomicznych. Efekty tej polityki społeczno-gospodarczej wszyscy znamy, a demografia jest tego pochodną. Teraz pozostaje im zatrudniać imigrantów z dalszym skutkiem destrukcji własnego narodu. Oto skutki polityki styropianu i okupanta religijnego w zakresie wprowadzenia liberalnego kapitalizmu oraz wejścia w krąg zachodnich imperialnych interesów, ale nie jako partnera a pariasa, z którym zachodnia oligarchia może zrobić teraz praktycznie wszystko, gdyby chciał się wybić na samodzielność.

  „Człowiek nie jest bogaty tym, co posiada, lecz tym, bez czego z godnością może się obejść”- Immanuel Kant (1724–1804).

  Odpowiedz
 • 22 września 2019 o 21:45
  Permalink

  Miecławie, na ogół pisałam, że zadłużeniem Polski nie należy się przejmować gdyż i tak jest nie do spłacenia. Jednak naszła mnie refleksja, że być może to zadłużenie jest pod zastaw ziemi polskiej a to już gorsza sprawa. Co prawda Konstytucja tego zabrania jednak zauważyłam, że coraz mniej będących u steru przejmuje się Konstytucją. Czytam wszystkie Twoje wpisy i na ogół są to również moje poglądy. Pozdro

  Odpowiedz
 • 22 września 2019 o 23:49
  Permalink

  Muszę zmartwić towarzystwo, bo nasza chata nie jest z kraja, ale jest w samym centrum tego całego zamieszania które może w każdej chwili się objawić z całym swoim parszywym obliczem.

  Odpowiedz
 • 24 września 2019 o 19:10
  Permalink

  Europa ma dość podpalaczy, morderców i złodziei! – każda władza potrzebuje właśnie takich ludzi, bowiem z takich się składa, to nie władza deprawuje a zdeprawowani sprawują władzę (nie tylko w Europie)
  …Putin … od dawna oferuje Europie wspólną przestrzeń pokoju, bezpieczeństwa, rozwoju gospodarcze i dobrobytu od Lizbony do Władywostoku. – Unajted Stany Ameryckie nigdy się na to nie zgodzą, ale na szczęście, będą mieć coraz mniej do gadania, gdyż nie są już pierwszą siłą militarną na świecie. To miejsce należy do Rosji.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.