Ekonomia

Gaz podrożeje prawie o połowę?

 Gaz podrożeje prawie o połowę? To fikcja, jednak prawdziwa. Tak wyglądają realia krajowego rynku gazowego – silnie regulowanego, który z wyprzedzeniem odzwierciedla w kontraktach dla firm, to co czeka odbiorców indywidualnych. Mniej więcej przez 9 miesięcy tego roku gaz podrożał o około 40% w cenach kontraktów hurtowych. Ceny dla odbiorców indywidualnych są silnie regulowane, jednak nadążają za rynkiem – głównie w górę.

Na rynkach międzynarodowych ceny ropy i gazu rosną i to znacznie, istotnym czynnikiem są sankcje na Iran i sytuacja wokół Kataru, który jest oskarżany o wspieranie terroryzmu. Na rynku globalnym stopniowo zaczyna brakować surowca, amerykańska rewolucja łupkowa spowodowała zmniejszenie inwestycji w wydobycie w klasyczne złoża, poza tym popyt stopniowo rośnie. W Polsce popyt na gaz rośnie mniej więcej o 10% średnio rocznie. To bardzo dużo surowca, co powoduje ze nie tylko rozbudowa terminalu gazowego na Pomorzu Zachodnim, ale także i budowa podobnego w rejonie Gdańska – jest biorąc pod uwagę kierunek naszej polityki energetycznej ekonomicznie uzasadniona.

Polska kupuje większość gazu w Federacji Rosyjskiej – najpewniejszym źródle dostaw gazu i ropy naftowej na świecie. Dzięki wieloletniemu kontraktowi z firmą Gazprom mamy zapewnione dostawy na poziomie adekwatnym do naszych potrzeb. W uproszczeniu można przyjąć, że cenę płacimy proporcjonalną do średnich cen ropy naftowej z ostatniego półrocza. Jak ropa drożeje, to zaraz potem drożeje gaz ziemny. Krajowy dostawca nr 1 PGNiG niedawno dostał z Urzędu Regulacji Energetyki zgodę na podwyższenie taryf dla gospodarstw domowych o 5,9%. To bardzo dużo, to odczujemy na rachunkach.

Import gazu w transakcjach spotowych może przyczynić się do istotnych obniżek cen, jednak jest realizowany prawdopodobnie głównie z myślą o największych odbiorcach (całość dostaw się bilansuje). Przykładowo jedna firma azotowa z pomorza zużywa około 12% krajowego zapotrzebowania na ten surowiec, jest on głównym surowcem i zarazem głównym kosztem w produkcji nawozów azotowych. Nie trzeba być wróżbitą, żeby wiedzieć że cena nawozów przekłada się wprost proporcjonalnie na koszty produkcji rolnej. Dzisiaj mamy tak nowoczesne rolnictwo, że bez podsypania azotem nie ma w ogóle mowy o tym, żeby cokolwiek zasiać. Chodzi o przeliczenie koszt – efekt. Za to potem zapłacimy w piekarniach i w sklepach mięsnych, bo przecież zwierzątka nie żywią się powietrzem, tylko zjadają to, co wyrasta z przeznaczeniem na paszę. Generalnie więc, podwyższenie cen gazu, powoduje zwiększenie generalnej presji inflacyjnej w gospodarce.

Rząd nie ma pomysłu na to jak poradzić sobie z problemem energetycznym. Nie tylko ten rząd, ale w ogóle żaden rząd w Polsce nie miał takiego pomysłu. Zaniechanie budowy energetyki jądrowej, powstrzymanie rozwoju nowych źródeł krajowego wydobycia węgla, zupełnie niezrozumiałe zaprzestanie inwestowania w górnictwo głębinowe – wobec którego nie mamy alternatywy, to wszystko powoduje że nasz bilans energetyczny to poważny problem.

Nie mamy realnej, zrozumiałej przez biznes i możliwej do realizacji strategii energetycznej. O tym się nie mówi, bo to nie jest wygodne dla polityków, ale już wiadomo że jesteśmy skazani na import energii elektrycznej na dużą skalę w perspektywie kolejnych 10 lat. Podziękujmy rządowi pana Tadeusza Mazowieckiego za uśmiercenie Żarnowca. Podziękujmy rządowi pana Tuska za zmarnowanie szansy na modernizację branży górniczej i za nie wydanie pieniędzy unijnych na remonty infrastruktury przesyłowej. Podziękujmy każdemu rządowi po trochu za nie budowanie nowych elektrowni, no a przekleństwo energetyki jądrowej nad Wisłą jest faktem. W Czechach się dało, na Słowacji się dało, na Węgrzech, Białorusini budują, Litwa! W Polsce budowa siłowni jądrowej jest niemożliwością, przekraczającą zdolności organizacyjne naszego państwa. Dlaczego tak jest? Co powoduje ten fenomen?

Gdyby tego było mało, to głupim, szkodliwym i wstecznym prawem uśmierciliśmy sobie rozwój sektora energetyki odnawialnej. Nikt nie twierdzi, że Polska miałaby być potęgą jeżeli chodzi o produkcję energii z wiatru, wiadomo jaki mamy potencjał. Tylko czemu go nie wykorzystujemy a rynek ukształtowano tak, że ci co zainwestowali w wiatraki tracą? Dlaczego nie ma w ogóle nawet poważniejszych prób budowania systemu przetwarzania biopaliw? Co z energetyką rozproszoną? Słowo prosument wywołuje przerażenie w ministerstwach?

Miejmy nadzieję, że gaz ziemny nie podrożeje więcej dla odbiorców indywidualnych. Warto żeby rząd miał jasny przekaz – tak kupujcie państwo piece gazowe, bo będzie dużo gazu. Być może nie będzie to tani gaz, ale będzie go dużo. Alternatywnie: opalajcie się państwo resztkami z palet i innymi śmieciami, np. tanim miałem węglowym, bo ceny gazu będą rosnąć i jeżeli macie piecyk, to macie pecha. Ponieważ nasz kraj będzie kupował jeszcze droższy gaz z USA… Na pewno będziemy potrzebowali więcej energii i to o wiele szybciej, niż nam się wydaje. Kto zapewni jej podaż? Ile to będzie nas kosztowało? Możliwe podwyżki cen gazu o 5,9% dla odbiorców indywidualnych to bardzo dużo.

To wszystko niestety nie jest śmieszne, bo posiadanie małej termy – piecyka gazowego w łazience standardowego mieszkania w standardowym bloku – staje się dość szybko luksusem… Nawet jak piecyk ma mikroprocesor i już nie wiadomo jak wymyślne technologie, to mimo wszystko do grzania wody potrzebuje gazu, a jak gaz drożeje – to nie ma siły, żeby było taniej.

No, a teraz czekajmy na podwyżki na stacjach. Zdjęcie ilustrujące zrobiono w Krakowie w ciągu ostatnich kilku dni…

27 komentarzy

 1. Autor przedstawił samą prawdę.

  Nie uciekniemy przed podwyżkami gazu i paliw płynnych.

  W 2022 roku, jak skończy się umowa z Gazpromem – skończą się dostawy gorszego, bo “ruskiego” gazu.

  Rosjanie zaraz zaczną remontować gazociąg, no bo bezpieczeństwo obsługi jest najważniejsze, jak w Możejkach …

  Zacznie się nowa era szczęśliwości wraz z dostawami amerykańskiego gazu.

  Oczywiście lepszego.

  A jak coś jest lepsze, to musi więcej kosztować.

 2. Janusz Biznesu

  Gaz będzie drożeć bo podrożeją jego dostawy. Gazu jest mniej niż chętnych na niego a to oznacza że musi być drożej….

 3. Pytanie kiedy naród się obudzi Jak ropa będzie po 6 Zeta a LPG 3.50 bo ten ostatni ciągle drożeje Usypiacz 500 plus może się też wyczerpać

 4. Radykalnym krokiem, który poprawiłby nie tylko wizerunek Polski, jest po prostu zmiana władzy. Trzeba PiS odsunąć od władzy.
  W 2019 roku są WYBORY !!! …
  PIS zawdzięcza wszystko tylko i wyłącznie głupocie polact “f”a…
  Według statystyk w Polsce mamy obecnie 6 mln ludzi cierpiących na choroby psychiczne, a w ostatnich wyborach na PIS głosowało 5 711 687 wyborców. Wnioski nasuwają się same,prawda!
  Tylko dinozaury były głupsze od Polaków. Skoro jednak one wyginęły ileś tam milionów lat temu…

 5. Nie ma takiej niegodziwości, do której zdolny jest liberalny rząd, gdy brakuje mu pieniędzy. A lewacki rząd? Bo chyba nikt nie powie, że mamy liberalny rząd. Ludziom wmówiono, że w Polsce upadł komunizm, podczas gdy on tylko wyewoluował w kierunku systemu socjalistyczno-kolesiowskiego i tkwimy w tym do dzisiaj.
  Po chwilowym okresie wolności gospodarczej zapoczątkowanym ustawą Wilczka, w kolejnych sejmach ciężko pracowano, aby jak to nazwano „uszczelnić” cały system, czyli powrócić do poziomu prawnego z czasów poprzedniego ustroju. W takim systemie interesy mogą robić tylko znajomi tak zwanego królika.

 6. @jerzyjj
  Jerzyjj, pomimo, iż w wielu przypadkach zgadzam się z Twoimi poglądami, tym razem powiem Ci wprost, iż opowiadasz bzdury!
  Krytykujesz wszystko i wszystkich wokół. OK, masz do tego słuszne prawo.
  Powiedz mi tylko Człowieku, CO PROPONUJESZ W ZAMIAN ?,
  JAKą MASZ INNą ALTERNATYWę ?

  Nie jestem ani fanatykiem PiSu, ani innych. Na politykę staram się patrzeć na “zimno”, jednak obecnie, t.j. w roku 2018, ew. 2019 do wyboru mamy, albo PiS, albo “rządy liberalne”, więc CO LUDZIE MAJą WYBRAć !?

  Sam wolałbym wrócić do układów np. lat 70-ych ub.w., kiedy to blok ZSRR “rozciągał się” prawie przez całą Azję, połowę Europy i sporą część Afryki (Bliskiego Wschodu). Nie licząc kilku pomniejszych części Swiata.
  Wówczas wiedziałbym dokładnie (a przypuszczam, iż również wielu z nas) NA KOGO zagłosować.
  Ta sytuacja się jednak skończyła prawie 30 lat temu. Zyjemy w nowej, zupełnie innej geopolitycznej rzeczywistości…
  – to se ne vrati, Pane Hafranek !

  Jerzyjj, postaraj się żyć dniem dzisiejszym, a w szczególności, naszymi DZISIEJSZYMI MOżLIWOśCIAMI !

  Taka demagogia cechuje wielu Polaków. I to jest jedna z naszych narodowych przywar…
  – krytyka wszystkich i wszystkiego…
  Jednyk bez wyraźnego wskazania jakiegoś alternatywnego wyjścia

  Oczywiście, konstruktywna krytyka jest zawsze pożądana.
  Moim zdaniem jednak, krytykując cokolwiek, powinno się mieć/oferować jakieś inne, lepsze, czy gorsze, ale zawsze alternatywne rozwiązanie

 7. @jerzyjj. 27 września 2018 at 08:47

  “Tylko dinozaury były głupsze od Polaków. Skoro jednak one wyginęły ileś tam milionów lat temu…” 🙂

  E tam, przecież wg Biblii świat liczy sobie jakieś 6 tys. lat i Polacy w to wierzą, więc skąd te dinozaury wiele milionów lat temu, ja nie wiem…..? 🙂 A i ziemia jest płaska podobno? 🙂

  A tak na poważnie, to gdyby wtedy po wprowadzeniu ustawy Wilczka oparto się tylko na polskim kapitale z udziałem firm państwowych to mielibyśmy dziś z Polski drugie Chiny, a gospodarka Polski pozostawała by w naszych rękach, nawet jeżeli byśmy byli lekko z tyłu za tzw. postępem, a tak jesteśmy niewolnikami i cofamy się do tyłu. Feudalizm puka do drzwi Polaków.

  Ale wiadomo, że Zachód nie mógł nam na to pozwolić, a styropian pod ochroną jedynie słusznej instytucji religijnej pracujący dla nich był tylko wykonawcą rozbioru Polski. Jest pozamiatane a Polacy “róbta co chceta”.

  Tak na marginesie dodam, że wtedy po wprowadzeniu tej wolności gospodarczej ustawą Wilczka, Polacy umęczeni przez całe lata 80-te “wiosną solidarności”, ich strajkami i kolejkami, po raz pierwszy nabrali optymizmu i nadziei na poprawę swojego losu. Na twarzach Polaków pojawił się ten optymizm i uśmiech, który po zaledwie trzech latach stopniowo zaczął znikać i już w 1995 roku zaczęła się smuta narodowa, która trwa do dziś. Wtedy na przełomie lat 80-90-tych także dodatkowo studiowałem zaocznie i widziałem jak moi koledzy studenci wchodzili w różne biznesy, a ze mnie urzędnika administracji się podśmiewali, a gdy im mówiłem, że wkrótce ich uśmiech zniknie bo uczciwość w biznesie się skończy i trzeba będzie zacząć kombinować lub bankrutować to nie mogli uwierzyć. Pod koniec studiów już nie było uszczypliwych uwag pod moim adresem, a po pierwszych bankructwach z kilku kolegów zrobiły się cienie ludzi żywiących się pyrami, bo na nic więcej nie było ich stać. A teraz wypaczony “socjalizm” jest dla bogatych kolesiów w ramach pomocy publiczno-prawnej i instytucji religijnej żywiącej się z naszych podatków na funduszu kościelnym.

 8. @50-parolatek…..komentator swietnie to “ujal” (“Sie haben erfasst”)….demagogia i krytykanctwo i swietlne lata odleglosci pomiedzy “realna sytuacja” a ta wymaginowana….do tego,nie wiem dlaczego rodacy uwazaja,ze oni sa w jakies specjalnej “zlrj” sytuacji podczas.gdy wiekszosc populacji swiata jest w bardzo podobnej lub nawet gorszej sytuacji z uwagi na panujacy neoliberalny system polityczno-spoleczny i degeneracje charajteru ludzkiego….jakie to cyrki odwala tu cesarzowa w Niemczech gdy jednoczesnie nie ma tyle pustych butelek w smietnikach by kazdy glodujscy w Niemczech mogl sobie 1x dziennie kupic cos do zjedzenia…przez “spadochrony ratunkowe “waluty €uro cesarzowa podarowala pieniadze podatnika bogaczom,ktorzy powykupowali cale ulice z kamienicami i budynkami i wszedzie tylko luxusowe mieszkania dla milionerow a ok.2mln stoi doslownie na ulicy….prad i gaz w Niemczech przez partie “Bundnis ’90/Die Grünen” i ich EEG-Ustawe ( Erneuerbare EnergieUmlage ) jest od lat ok 14 najdrozszy na swiecie i przynajmniej 1mln ma wylaczony w domu prad a od palonych w zastepie lamp swieczek codziennie wybucha ja pozary a emeryci i inwalidzi oraz rodziny placa prad firmom i fabrykom niemieckim by te swoimi dumingowimi cenami rzucaly konkurentow na kolana…..prad i gaz oraz mieszkanie to luxus a gawiedz u steru publicznie kloci sie o urzedy i przywileje i to w intensywny sposob od roku….az wybuchnie w Niemczech wojna domowa i bedzie”po zawodach”…. ciekawi mnie ,co bedzie po wyborach do Landtagu ( regionalnego parlamentu federacyjnego “wojewodztwa” ) 14.10’2018 w Bawarii, czy beda faszowac wyniki tych wyborow bo zanosi sie na zwyciestwo AfD ( Alternatywa dla Niemiec ) i stara wiara bedzie musiala pakowac manatki, cesarzowa kupila juz sobie haziende w Urugwayu, wiec wie,ze bedzie musiala gdzies z Niemiec i UE uciekac….taka “Apokalipsa neu “…..”zycie nie je bajka “….

 9. Mieclawie, końcowe zdania twojego komentarza, to strzał w 10!A będzie jeszcze gorzej, bo kryzys za oknami. A świadomość społeczeństwa jeszcze się pogorszyło od czasów kiedy Stan Tymiński nie zostałby “cudotwórcą polskiego narodu”.

 10. Wieczorynko,lubisz kawały ( do końca nie wiem czy śmiać się czy płakać). Co to za partia? Próbowała degradować zmarłych, ekshumowała zmarłych, próbowała zmarłych wprowadzić na listę popierających!Proponuje zmienić wiodącą siłę narodu na Partię Grabarzy!Pozdro!

 11. Mam prawie jak zawsze dobre wiadomości, otóż po “zajawkach” z filmu “Kler” wzrosła ilość chętnych do studiowania w Seminariach (wcale się nie dziwię).
  Zatem podatnik z Polski będzie miał większą ilość duchownych na utrzymaniu.
  W tej sytuacji wzrost cen gazu, elektryczności to drobiazgi.

 12. 1. Co się stało z ogromnymi zasobami gazu łupkowego o których wszyscy pisali kilka lat temu? Mieliśmy być samowystarczalni.
  2. Zwolennikom elektrowni atomowej w Polsce proponuję udać się do dowolnego urzędu lub instytucji. Myślicie, że akurat w elektrowni było by inaczej i ktokolwiek przejmował by się przepisami?

 13. Włodku, to nie jest tak, że lubię kawały. Ponieważ nie mam żadnego wpływu na to, co się w Polsce dzieje, wolę kpić, póki jeszcze można.
  Ponoć wkrótce zadawanie pytań jak i kpina mają być zakazane.

  No właśnie a propos memów: zza drzewa wygląda jakieś zwierzątko i oferuje spacerującym “sprzedam mema” Pozdro

 14. Dr Leszek Sykulski – Polscy decydenci wierzą we własną propagandę

  https://www.youtube.com/watch?v=VBkkXFvNEmE

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Sykulski ?

  Tym razem winy za naszą spartoloną politykę wschodnią nie będę zwalał na komunistów i złodziei, … w zalinkowanym filmiku wyjaśnia “pogrobowcom”
  i sympatykom lewicy dr L. Sykulski – gdzieś tak, około 50 min.

  @krolowa bona. …bo zanosi sie na zwyciestwo AfD. Wychodzi na to że ruskie Niemcy – górą?! ?

  @wlodek. Dumam, dumam nad sensem wypowiedzi i nich…ja
  w poście “27 września 2018 at 13:06” nie widzę logiki, a co za tym “idzie” nie mogę się
  “ustosunkować” 🙂
  ” A świadomość społeczeństwa jeszcze się pogorszyło od czasów kiedy Stan Tymiński nie zostałby “cudotwórcą polskiego narodu”.
  Może (z łaski swojej) przetłumaczysz ‘na – nasze” co zamierzałeś ‘przez to’ powiedzieć?
  Pozdrawiam

 15. To, że gaz (i również inne paliwa) drożeją globalnie, to problem, na który raczej trudno cokolwiek poradzić. Zupełnie inną kwestią jest zróżnicowanie cen, szczególnie cen importu z różnych źródeł. To wpływa na opłacalność produkcji, a potem na rozwój danej dziedziny gospodarki.

  W tej chwili na globalne wzrosty cen niektórych surowców energetycznych, nakładają się dodatkowo jeszcze polskie “preferencje polityczne”. Oczywiście, trudno jest wmówić ludziom, że niższe ceny mogą być złe, więc robi się to w sposób pośredni. Najczęściej wmawia się monopolizację, albo w ogóle zewnętrzne uzależnienie i jego konsekwencje dla ekonomii, polityki, a nawet niepodległości kraju. W przypadku rynku gazu, to czysta propaganda – chyba że zaczniemy okradać rurociągi lub przestaniemy za gaz płacić.

  Według zapowiedzi, zamierzamy za 3-4 lata całkowicie zrezygnować z gazu rosyjskiego, a z drugiej strony uważamy, że to spowoduje wynegocjowanie korzystniejszych cen. To zwykłe chciejstwo, bo kto udzieli rabatu słysząc takie zapowiedzi? Rabaty (a w konsekwencji niższe ceny) otrzymują ci, co w różny sposób wspierają ten gaz, np. przez wsparcie polityczne budowy NS2 lub finansowe poszukiwań i wydobycia. My tego nie robimy (inwestujemy np. w złoża niekonwencjonalne ropy w Kanadzie i w gaz z szelfu norweskiego), więc czego (tzn. jakich upustów) oczekujemy?

  Ponadto stawiamy na LNG (z Kataru i USA), a jest on finalnie bardzo drogi. Jego cenę można wyznaczyć poprzez zsumowanie ceny giełdowej w USA (kwestia formuły cenowej) oraz stawek za skroplenie, transport morski, regazyfikację, plus pośrednictwo, a następnie porównać ją z ceną na giełdzie w Polsce (TGE, lub w Europie). Wychodzi blisko 70% drożej. Opłaca się? Dla tych co żyją w oficjalnej, politycznej imaginacji, tak. Będzie droższy gaz (paliwo lub surowiec dla chemii), to obniżymy płace krajowe, i ceny krajowe produktów finalnych dużo się nie zmienią. Zresztą od czego mamy krajowe regulacje cen, co umożliwiają istotne zniwelowanie tej różnicy? Pytanie: czyim kosztem?

  Jeśli inne kraje z naszego otoczenia będą korzystać z tańszych źródeł gazu, nie będziemy konkurencyjni. Jeśli polska firma (jak Police) próbowała kupować gaz z tańszych źródeł unijnych, to wprowadzona została regulacja, że dostawca musi mieć zabezpieczenie dostaw (magazyny) w Polsce. Jak uda się USA i nam przeforsować ograniczenia dla dostaw rosyjskiego gazu dla całej Uni Europejskiej, to zachodnie firmy chemiczne wyniosą się same za ocean (mają tam już swoje zakłady), a nasze nie dadzą rady tego zrobić (kapitał), a ponadto padną nasi podwykonawcy związani z rynkiem unijnym. Tego chcemy?
  Ali….

 16. @wieczorynka. “Mam prawie jak zawsze dobre wiadomości, otóż po “zajawkach” z filmu “Kler” wzrosła ilość chętnych do studiowania w Seminariach (wcale się nie dziwię).
  Nie dziwota, Gdyż ‘ryba psuje się od głowy” – a głowa już od kilku dziesięcioleci waniejet…
  (sobór watykański II i jeszcze trochę wcześniej). Tym popsutym truchłem tak ‘podnieca się’ m.in. kom “Miecław”…
  Uderzeniem w nadwątlone podstawy duchowo-moralne KK była
  zapewne akcja “Hiacynt”, czy dyrektywa Luny Brystygierowej mówiąca o tym, że musimy wychować w seminariach “nasze kadry”…

  https://stonkaziemniaczana.wordpress.com/2018/08/10/papiez-pawel-vi-byl-szantazowanym-homoseksualista/

  https://stonkaziemniaczana.wordpress.com/2018/09/14/czy-kosciol-mozna-jeszcze-ocalic-analiza-kryzysu/

 17. @krzyk, uważam, że religie są potrzebne (będąc ateistką). Natomiast w przypadku Europy odbieram,że religia jest celowo niszczona. Komu na tym zależy wiemy, zatem nie muszę się rozpisywać. Również tworzenie bałaganu w Europie to nie jest “zasługa” samych Europejczyków tylko tz. siła wyższa. Pozdrawiam

 18. krzyku,ja cały czas się zastanawiam co ty z takimi poglądami robił w LWP?A prawica od lat uprawia politykę która ja( mówiąc językiem twoich ulubionych pieśni “Ni hu.. nie ponimaju”.Tak jak mi wyjaśnisz dlaczego nie ruszacie Prezesa z punktu widzenia jego pochodzenia, to ja nie zamierzam ci wyjaśniać co człowiek lewicy uważa że poziom świadomości społecznej zależy od 500+,a za tym nie kryje się demografia wzrostu urodzeń! Ukryty Pisomatołku!

 19. @krzyk5. 27 września 2018 at 17:17

  To popsute truchło jeszcze nie tak dawno broniłeś i pod ich baldachimem siedziałeś. 🙂 No i nadal nie możesz się wyzwolić z religijnego zaczadzenia.

  Ale tak naprawdę prawica powinna odrobić lekcje z historii kościoła wtedy byście zrozumieli, że zepsucie moralne wśród kleru było na porządku dziennym od zawsze. Więc to wyjątkowo wytrzymałe truchło. Dowodem są obrady i decyzje podejmowane na synodach prowincjonalnych w ciągu istnienia kościoła w Polsce. Nie mam czasu ci cytować, ale poczytaj sobie materiał źródłowy z tych synodów biskupich począwszy od XII wieku. Tu masz wszystkie dowody zepsucia kleru i kościoła, bo gdyby byli idealni i tacy “boscy” to synody nie podejmowałyby takich decyzji, np. o karaniu księży za różne przewinienia. Polecam: Ks. Ignacy Subera, Synody prowincjonalne Arcybiskupów Gnieźnieńskich, Wyd. Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa 1971, s. 1-133.

  Albo dla przykładu podaję, że wg Uchwały Synodu w Łęczycy w roku 1547: “Naprawę obyczajów mieli biskupi rozpocząć od swego najbliższego otoczenia, zwłaszcza kapłanów na dworze biskupim, którzy mając dobre uposażenie, prowadzili gorszące życie”. (s. 123).
  Na kolejnym Synodzie w Piotrkowie w 1551 roku podjęto uchwałę: “Ponieważ częste były wypadki ucieczki poddanych z dóbr kościelnych do majątków osób świeckich, administratorom dóbr biskupich nakazano, aby przez łagodne i ludzkie traktowanie ludzi zapobiegali temu procederowi”. (s. 128).
  Tak ci mieli dobrze chłopi pod plebańskim batem, że aż uciekali do majątków szlacheckich i synod musiał temu zaradzić. Wstyd i hańba odwiecznie ciągnie się za funkcjonariuszami tej instytucji zniewolenia nie mając nic wspólnego z pierwotnym prawdziwym chrześcijaństwem.
  Naprawdę warto poczytać. Uchwały synodów otwierają oczy i dają dużooooo do myślenia. O innych materiałach źródłowych nawet nie ma co wspominać, bo tam są dopiero opisy tego zepsucia. 🙂
  Daję ci materiał źródłowy kościelny, abyś nie zwalał winy na komunistów i cyklistów. 🙂

 20. @krzyk58. 27 września 2018 at 17:17

  I jeszcze jedno. W akcję “Hiacynt” sądzę, że wpuściła MO i SB jakaś obca agentura, po to, aby nastawić te środowiska przeciwko władzy PRL a na zachodzie mogli ubolewać w mediach, jak to w Polsce Ludowej zwalcza się środowiska homoseksualne. Ironia losu polega na tym, że w tym czasie w wielu krajach na zachodzie homoseksualizm był karany, a w Polsce Ludowej nigdy, zaś z tego co czytałem jakąś kiedyś opinię, ta akcja miała na celu ochronę tego środowiska przed przestępczością, której padali ofiarami.

  Natomiast kościół był pod tym względem pewnie rozpracowany, więc ta akcja ich raczej nie objęła. Nigdy nie natknąłem się na info o nalotach na plebanie w ramach tej akcji. Więc nie ściemniaj.
  A Luna miała rację, księży patriotów w seminariach należało wychować, ale chyba kadry SB były intelektualnie za słabe i rozpite. 🙂

 21. Prawie cała energetyka i linie przesyłowe w Polsce zostały zbudowane w czasach Polski Ludowej. Oparta na węglu kamiennym i brunatnym. bo takie były wówczas realia. Dziś węgla wydobywa się około 60 milionów, prawie nie inwestując w kopalnie, w uzupełnieniu importuje się około 20 milionów doskonałego węgla z Donbasu, czyli praktycznie z Rosji. Eliminacja dostaw gazu z Rosji i udział Polski w wojnie gazowej USA z Rosją stawia kraj na straconej pozycji, nie tylko w produkcji nawozów i rolnictwie, ale w zapewnieniu taniego ciepła do ogrzewania domów. To samobójcza polityka styropianowych fanatyków, rusofobów i dyktatu USA. Należy pamiętać wysiłki kraju w budowie elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Zaawansowana prawie w 3/4 budowa z poniesionymi kosztami prawie 3 miliardy dolarów i gotowymi dwoma reaktorami została w brutalny sposób przerwana przez rząd pierwszego niekomunistycznego niedołęgi i jego sławnego ministra Tadeusza Syryjczyka, dziś chyba już profesora AGH w Krakowie. /Stamtąd też świeci gwiazda ojca Dudy/ Poniesiono wielkie straty materialne i rozpędzono przygotowaną i przeszkoloną kadrę, a kraj cofnięto w rozwoju cywilizacyjnym co najmniej o 50 lat.
  I dalej według profesora Kuźmińskiego rządzi hołota uznająca się sama za elitę. Co widzimy gołym okiem. Dobrze, że jeszcze żarówki świecą i reżimowa telewizja nadaje propagandowe i kłamliwe programy.

 22. @wieczorynka. Jak zwykle – pełna zgoda, piszę z pozycji areligijnych śp. prof. Wolniewicza 🙂 rzymski katolik w zawieszeniu…http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=1854

  http://www.pan-nikt.pl/ https://www.cda.pl/video/262372211

  Aleksander Jabłonowski, powitanie z Bronią

  https://www.youtube.com/watch?v=bSlldWvU9EQ

  ——————- z dedykacją dla Pań…(komentujących wszak nie mamy TU zbyt wielu). Pozdrawiam jesiennie,
  nieco nostalgicznie… 🙂

  “Ой, да не вечер…” русская народная песня, поет Пелагея.

  https://www.youtube.com/watch?v=PwGMO9Y56B0

  ЖАННА БИЧЕВСКАЯ – АХ,КАК ПТИЦЫ ПОЮТ!

  https://www.youtube.com/watch?v=81vCRWIcgxI

  Родник -Жанна Бичевская

  https://www.youtube.com/watch?v=MGrOgFd-KH4

  Александр Михайлов – Родник.

  https://www.youtube.com/watch?v=vb7TYdkNcQM

 23. @Miecław. Nie sądzę. W tamtym czasie , a nawet dużo wcześniej BO, w latach 60′ na Zachodzie propagowany był już totalny nihilizm, ‘odlot”
  dekadencja z rewolucją seksualną w latach 70 włącznie, co to oznaczało dopowiedz sobie. MY, kraje realnego socjalizmu (kdl)
  w TO bagno wdepnęliśmy jedno, półtora pokolenia później po 89′.
  “Nigdy nie natknąłem się na info o nalotach na plebanie w ramach tej akcji.’ Miecławie, Na Bogów, rusz czerepachą – 🙂 naloty na ‘domy schadzek… (i konkretne osoby) “tam’ zastawiano sieci na ….
  Miecławie Ty interpretujesz fakty od doopy strony, o czy świadczy choćby zwieńczenie posta – zawsze tak masz?
  Ps. Nie moja pora na okupacje internetów – więc kończę,
  życząc – dobrej nocy ….

 24. @Wojciech. 27 września 2018 at 21:29

  Święta racja. No i niedługo może realne stanie się powiedzenie w stosunku do Polski – “ostatni gasi światło”, ale może być problem z jego realizacją, bo światła zabraknie.

  @krzyk58. 27 września 2018 at 22:35

  Zacznij myśleć logicznie i poczytaj sobie więcej na ten temat. Nie mam pod ręką, ale kiedyś czytałem materiały wydane przez środowisko LGBT i tam była opisana ich walka z kryminalizacją ich zachowań na zachodzie. Dlatego tam powstały tak silne lobby i ich organizacje. W Polsce to przyszło jako moda i real polityk tych środowisk po otwarciu się na zachód, czego tak bardzo Polska prawica pragnęła. Pragnęła bogactwa a dostała zniewolenie ekonomiczne i w pakiecie gratis problem LGBT. 🙂 O takie polskie @krzyki58 walczyły, jako V kolumna w LWP. 🙂 No po prostu uśmiać się można byłoby, gdyby nie sytuacja ekonomiczna Polski.

  Ostro jedziesz po tych plebańskich domach schadzek.:-) A w te rzucane sieci to raczej SB-cja się złapała, bo ich wyrolowali. Ks. Isakowicz-Zalewski pisał o agenturze w kościele, ale wyniki były żadne, bo zbyt dużo agentury gdy wszyscy na wszystkich donoszą, to jest problem wiarygodności informacji. Jak się to skończyło to wiadomo i w efekcie kler okazał się lepszy od rozpitych i leniwych intelektualnie służb PRL. Teraz po cichu przejmuje władzę w kolejnych segmentach administracji państwa, a oni bez emerytur zostali.

 25. DO ŻYDA WEB…
  “Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala,
  Czy ten, co mówić o tym i pisać nie pozwala?” – Cyprian Kamil
  Norwid

 26. NP…
  Francja ma 58 reaktorów atomowych. Polska od 10 lat wybiera lokalizację dla 1 (i do dziś wybrać nie może)!

 27. Na rynku są dwa rodzaje gazu:
  1- Metan tzw CNG- kupowany w Rosji , ostatnio w USA i częściowo wydobywany ze złóż własnych.Mamy w tej dziedzinie potencjał chyba największy w świecie polegający na uzyskaniu tego gazu poprzez zgazowanie węgla kamiennego lub brunatnego.
  2.Propan-butan tzw LPG- mieszanina węglowodorów alifatycznych uzyskiwana w procesie petrochemicznym w trakcie przerobu ropy naftowej. Te gazy produkuje Orlen i są również importowane na szeroką skalę.
  Tekst dotyczy pierwszego gazu ,załączone zaś zdjęcie mieszaniny LPG. W tekście czytamy pochwałę energetyki atomowej, której surowiec- Paliwo energetyczne (mieszanina izotopów Uranu 235 i 238) jest na wyczerpaniu w skali świata. Zdecydowana większość złóż rud jest obecnie w ręku rosyjskim. Budowa elektrowni atomowej jest więc czystym kretynizmem politycznym i ekonomicznym. Upór zaś z jakim jest ten temat lansowany świadczy li tylko o grubości “kopert” jakie muszą zostać wręczone. by rząd zdecydował się na podjęcie tematu energetyki jądrowej.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.