Firmy z Pomorza płacą wolniej, niż w innych regionach kraju

 • Pomorskie – działające tu firmy średnio płacą wolniej, niż w innych województwach. W lutym średni okres obiegu należności (udzielony kredyt kupiecki plus opóźnienie w jego spłacie) od firm z Pomorza wynosił 103 dni.
 • W ubiegłym roku liczba niewypłacalności w woj. pomorskim wzrosła o 22%, w okresie I-II 2019 r. wzrost ich liczby jest mniejszy (8 firm wobec 7 przed rokiem).
 • Zmienia się struktura form prawnych niewypłacalności: zdecydowanie mniej jest obecnie na Pomorzu postępowań naprawczych, podczas gdy w ubiegłym roku stanowiły one 45% wszystkich przypadków.
 • Struktura sektorowa niewypłacalności – w ub. roku (pełniejsze dane niż tylko za okres I-II 2019 r.) najliczniejsze na Pomorzy były przypadki firm usługowych, przed budowlanymi i produkcyjnymi.

Z Programu Analiz Należności Euler Hermes, będącego największym tego typu projektem w kraju (analiza należności od 200 tys. odbiorców na kwotę blisko 40 mld złotych w skali miesiąca) wynika, iż firmy z województwa pomorskiego płacą przeciętnie za swoje należności najwolniej w kraju. W lutym 2019 roku średni okres, po jakim odbiorcy z 12 województw regulowali swoje należności wynosił poniżej 80 dni, a tylko w pięciu województwach był on dłuższy, z czego najdłuższy w woj. pomorskim – tam dostawcy czekali na swoje należności średnio 103 dni. Dla porównania w odniesieniu do odbiorców z woj. wielkopolskiego jest to średnio 62 dni. Rok wcześniej, w lutym 2018 r. okres oczekiwania na należności od firm z Pomorza był krótszy – średnio 95 dni, ale również wtedy był to najdłuższy okres obiegu należności w kraju.

1_Euler_Hermes_Copyrights Źródło: Euler Hermes z grupy Allianz

Dłuższy okres obiegu należności nie jest przypadkiem – znacznie opóźnione należności od firmy z Pomorza, czyli trudne długi (należności przeterminowane ponad 120 dni po terminie płatności) stanowią blisko 10% wartości należności i jest to średnio o ok. 20% więcej, niż w sąsiednich województwach, nie wspominając o woj. wielkopolskim.

Niestety, gorsza kondycja i dyscyplina płatnicza wielu polskich firm, częstsze ich niewypłacalności zwłaszcza w sektorach budowlanym, produkcyjnym i usługowym dotknęły także pomorskich przedsiębiorców – liczba ich niewypłacalności w 2018 roku wzrosła o 22% r/r (54 firmy w 2018 roku wobec 44 w 2017). W bieżącym roku tempo ogłaszania niewypłacalności na Pomorzu jest jak na razie mniejsze (8 firm obecnie wobec 7 przed rokiem w okresie I-II), ale dużo rzadsze są postępowania układowe, 7 ze wspomnianych 8 z nich to likwidacja firm mających kłopoty (podczas gdy w całym 2018 aż 45% niewypłacalności pomorskich firm stanowiły postępowania naprawcze – firmy te nadal więc działały, zamawiały i produkowały, zatrudniały pracowników, odprowadzały podatki).

Niewypłacalności obejmują niezdolność do regulowania zobowiązań wobec dostawców, skutkującą upadłością bądź którąś z form postępowania restrukturyzacyjnego.

2_Euler_Hermes_Copyrights Źródło: Monitor Sądowy i Gospodarczy, dane przeanalizowane przez Euler Hermes z grupy Allianz

W odróżnieniu od większości innych regionów kraju – gdzie do niedawna za wzrostem liczby niewypłacalności stały najczęściej przypadki firm przemysłowych i budowlanych, na Pomorzu najliczniejsze przypadki firm mających problemy dotyczyły sektora usługowego przed budowlanym, dopiero trzecia w statystyce niewypłacalności była branża wytwórcza. Jest to oczywiście potwierdzenie wybitnych walorów turystycznych regionu – nie ujmując oczywiście nic jego przemysłowym tradycjom.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż struktura gospodarcza województwa jest skupiona wokół Trójmiasta, a zwłaszcza Gdańska i Gdyni – o czym świadczy m.in. wspomniana statystyka niewypłacalnych firm, gdzie na 54 niewypłacalności w ub. roku 26 firm zarejestrowane było w Gdańsku bądź Gdyni. Podobnie w roku bieżącym – a pozostałe miejscowości, z których pochodziły niewypłacalne firmy na Pomorzu według częstotliwości niewypłacalności firm z nich pochodzących to Kościerzyna, Tczew, Kwidzyn, Reda, Krokowa, Ustka i inne.

3_Euler_Hermes_Copyrights Źródło: Monitor Sądowy i Gospodarczy, dane przeanalizowane przez Euler Hermes z grupy Allianz

 

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i grafik zastrzeżone dla Euler Hermes, wyłączenie licencji CC 3.0.

5 myśli na temat “Firmy z Pomorza płacą wolniej, niż w innych regionach kraju

 • 27 marca 2019 o 05:10
  Permalink

  Wniosek: może jakaś zrzutka na “dar Pomorza”?

  Odpowiedz
 • 27 marca 2019 o 18:18
  Permalink

  Województwo pomorskie nie należy do najbogatszych, podobnie jak Warmińsko – Mazurskie. Między innymi stąd opóźnienia w płatnościach.

  Odpowiedz
 • 27 marca 2019 o 18:39
  Permalink

  Dzieje się tak dlatego, gdyż( na pewno) znają powiedzenie – pośpiech potrzebny jest tylko przy łapaniu pcheł. Albo, co nagle to po diable.
  A swoją drogą nasuwa się pytanie, gdzie podziały się te uciążliwe insekty? 🙂
  Mój pupil jakieś pół roku przed zejściem zaatakowany został totalnie i frontalnie przez to ścierwo przypuszczam że jedną z przyczyn był
  osłabiony już organizm – walkę wygrałem bez uciekania się do chemii,
  ale wedle powiedzenia – operacja udała się jeno pacjent nie wytrzymał …(28.07.18) upływający czas i stwierdzone schorzenia zrobiły swoje! Niestety!

  Odpowiedz
 • 27 marca 2019 o 18:40
  Permalink

  Tam jest mniejszy rynek. Poza Trójmiastem reszta Pomorza do Szczecina to dramat. To wielki sukces AWS i liberałów.

  Odpowiedz
 • 27 marca 2019 o 20:52
  Permalink

  Nawiążę do tekstu Redakcji, sektor usługowy będzie wzrastał finansowo wówczas gdy ludzie będą więcej zarabiali. Choć z drugiej strony wyższe zarobki wcale nie są bezwzględnie korzystne gdyż więcej zarabiając, więcej kupują i więcej śmiecą tym samym wytwarzają więcej CO2.
  Tak na marginesie, od kiedy Chiny przestały przyjmować śmieci to w Polsce płonie coraz więcej wysypisk śmieci, jednak jest to raczej przypadek.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.