Ekonomia

Euler Hermes ubezpieczył już blisko 1,9 bln zł należności polskich firm

Paul_Flanagan_EHTU copyrights by Euler Hermes

Euler Hermes, wiodący globalny dostawca rozwiązań w zakresie ubezpieczeń należności, gwarancji i windykacji, obchodzi 20-lecie działalności w Polsce. Od 1998 r. Euler Hermes współtworzy rynek ubezpieczeń należności zabezpieczając w tym czasie obrót polskich firm na kwotę ponad 1,9 bln zł i wypłacając im odszkodowania na sumę 2,2 mld zł, co wydatnie przyczyniło się do rozwoju polskich firm i sukcesu transformacji gospodarczej.

W 1998 r. Euler Hermes we współpracy z Allianz zaoferował biznesowi w Polsce znane w krajach wysokorozwiniętych rozwiązania ubezpieczeniowe, dopasowane do specyfiki i indywidualnych potrzeb firm prowadzących sprzedaż z odroczonym terminem płatności. Euler Hermes pozycję lidera polskiego rynku ubezpieczeń należności, gwarancji i windykacji B2B zbudował zarówno w oparciu o rozwój organiczny, własną sieć sprzedaży jak i dzięki współpracy z brokerami i agentami. Dziś Euler Hermes jest jedynym, międzynarodowym ubezpieczycielem należności, działającym w Polsce w oparciu o licencję ubezpieczeniową jako Towarzystwo Ubezpieczeń. Polskie firmy zyskały dostęp do międzynarodowych kompetencji i usług nie tylko w zakresie ubezpieczenia należności czy windykacji, ale także honorowanych na całym świecie gwarancji ubezpieczeniowych, raportów handlowych oraz specjalistycznej obsługi z zakresu prawa handlowego.

Indywidualne podejście

Flagowym ubezpieczeniem należności oferowanym przez Euler Hermes, stworzonym specjalnie na potrzeby polskich przedsiębiorców jest polisa „All Inclusive”, dedykowana przede wszystkim firmom z sektora MiŚP. Dla dużych przedsiębiorstw zostało opracowane ubezpieczenie ryzyka kredytu kupieckiego z opcją windykacji – INTPOL. Natomiast międzynarodowe korporacje prowadzące działalność na terenie Polski mają do dyspozycji rozwiązania i usługi w ramach programu Euler Hermes World Agency.

– Polskie przedsiębiorstwa rozwijają się i z odwagą wychodzą poza granicę kraju. To powoduje zmianę potrzeb w zakresie zabezpieczenia transakcji, a wśród ubezpieczycieli determinuje większą ekspozycję na udzielaniu gwarancji transakcji zagranicznych czy windykacji należności. Naturalnym jest, iż będąc częścią międzynarodowej grupy posiadamy przewagę konkurencyjną by monitorować lokalne rynki i kondycję branż, a wraz z informacją zwrotną pomagać polskim przedsiębiorcom. Z drugiej strony, internacjonalizacja nasila proces wchodzenia na nasz lokalny rynek zagranicznych firm, co powoduje skracanie łańcuchów dostaw, większą presję cenową i niwelowanie dotychczasowych, lokalnych przewag polskich firm. W tym momencie istotne staje się dbanie o rentowność biznesu, chronienie marży, zwiększanie jej poprzez kontrakty z rzetelnymi i efektywnymi odbiorcami, co jest naszą rolą jako ubezpieczyciela ich należności – wskazuje Paul Flanagan, Prezes Zarządu Euler Hermes.

Euler Hermes posiada największą bazę danych oraz wiedzę o podmiotach, branżach i trendach gospodarczych w Polsce – 80% danych jest nie starsza niż 3 miesiące. W związku z tym ma unikalną możliwość opracowywania raportów handlowych, które dają możliwość weryfikacji potencjalnych kontrahentów nie tylko przez pryzmat wyników finansowych, ale także analizę ich zadłużenia, moralności płatniczej – skłonności do regulowania zobowiązań, powiązań kapitałowych i personalnych, czy też zdarzeń prawnych. Dostęp do bieżącej, całodobowej informacji odnośnie kontrahenta oraz branży umożliwia dedykowany Program Analiz Należności.

Z wizją w przyszłość

Pozycja lidera rynku ubezpieczeń należności zobowiązuje do ciągłego rozwoju, wyprzedzania trendów rynkowych, by poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań zapewniać klientom najlepszy serwis i komfort relacji biznesowych.

Euler Hermes w trzecie dziesięciolecie działalności na polskim rynku wchodzi z projektami procesowego podejścia do obsługi potrzeb biznesu, intensyfikacji informatyzacji procesów analizy danych. To wszystko przekłada się na szybszy i efektywniejszy przepływ informacji oraz szereg ułatwień w sposobie składania zamówień i realizacji umów on-line. Przykładem może być dostępny od kilku tygodni dla polskich przedsiębiorców nowy międzynarodowy system obsługi gwarancji ubezpieczeniowych – Avalis. W jego ramach polscy przedsiębiorcy obsługiwać mogą na bieżąco wnioski o gwarancje ubezpieczeniowe na całym świecie, co istotne jest zwłaszcza dla sukcesu naszych eksporterów.

Euler Hermes otwiera obecnie nowy rozdział z planem strategicznego rozwoju i rebrandingu całej Grupy Euler Hermes. Plan strategicznego rozwoju do 2021 roku zakłada ekspansję poza tradycyjną i najstarszą linię biznesową, czyli ubezpieczenie kredytów kupieckich, w kierunku uzupełniających się i innowacyjnych produktów i linii biznesowych. Celem jest zapewnienie najlepszej oceny tego, co wydarzy się jutro, tak aby firmy i ich liderzy biznesowi mogli lepiej przewidywać, analizować i reagować na zmiany w wynikach biznesowych i warunkach rynkowych, aby uniknąć nieściągalnych długów. W tym celu powołano m.in. laboratoria technologiczne w Paryżu i Londynie pracujące nad nowymi narzędziami analitycznymi. Nowy cel i nowe pozycjonowanie wyrażone jest przez hasło firmy “Confidence in Tomorrow”, za którym stoi przewidywanie ryzyka handlowego i kredytowego już dziś, aby chronić przepływy pieniężne jutro.

Bilans dokonań Euler Hermes w minionym 20-leciu w Polsce

 • 20 tys. klientów,
 • 1,9 bln zł ubezpieczonego obrotu,
 • 106 tys. wypłaconych odszkodowań o wartości przekraczającej 2,2 mld zł, w tym blisko 2 mld zł z tytułu ubezpieczenia należności,
 • 7,3 mld zł odzyskanych z tytułu działań windykacyjnych

Grupa Euler Hermes w Polsce jest częścią Allianz, jednej z największych instytucji finansowych na świecie. Działa poprzez trzy podmioty: Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes, Euler Hermes Collections oraz Euler Hermes, Okurowska-Minkiewicz, Maliszewski – Kancelaria Prawna. Zatrudnia łącznie około 400 specjalistów i ekspertów w warszawskiej centrali i pięciu biurach regionalnych.

Euler Hermes to światowy lider na rynku ubezpieczeń należności handlowych oraz jeden z liderów w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności. Posiadająca ponad 100 lat doświadczenia firma oferuje klientom z sektora business-to-business (B2B) usługi finansowe, wspierające zarządzanie środkami pieniężnymi i należnościami. Sieć wywiadowni gospodarczych śledzi i analizuje codzienne zmiany wypłacalności małych, średnich oraz międzynarodowych firm działających na rynkach odpowiadających za 92% światowego PKB. Firma posiada siedzibę główną w Paryżu i działa w ponad 50 krajach, gdzie zatrudnia ponad 5.800 pracowników. Euler Hermes jest spółką zależną Allianz oraz posiadającą rating AA przyznany przez Standard & Poor’s i AA3 przez Moody’s. W 2017 roku skonsolidowane obroty firmy wyniosły 2,6 mld €, ubezpieczyła ona na całym świecie transakcje biznesowe o wartości wynoszącej na koniec 2017 roku 894 mld €.

Warszawa, 19 listopada 2018r.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i fotografii zastrzeżone dla Euler Hermes, wyłączenie licencji CC 3.0.

4 komentarze

 1. Przy zamieszaniu z domniemaną “darowizną” 1-go procenta dla szefa KNF i podważenia zaufania do polskiego systemu finansowego – przypomnienie o UBEZPIECZENIACH w świecie finansów jest jak najbardziej na czasie.

 2. Krystian Chojnicki

  Ubezpuieczenia w gospodarce powinny byc standardem, to podnosi ceny wszystkiego ale jest istyotnym stabilizatorem calosci. Dlaczego w Polsce są tak drogie? Dlaczego tak mało firm sie ubezpiecza?

 3. “Euler Hermes ” owszem jest znany na calym swiecie i np. bez powyzszych ubezpieczen transakcji handlowych nitk by nie prowadzil interesow z Turcja i juz zadnych z panstwami tzw.bylego bloku wschodniego lecz trzeba podkreslic, te “wywiadownie gospodarcze ” i wspolpracujace z nimi sluzby specjalne i rozmaite analizy firm i osob oraz roznorodne rantingi bardzo wielu wykluczaja z zycia gospodarczego lub zmuszaja do “szukania” inwestorow i tak to czesto gesto inwestorzy dyktuja cale zachowanie sie danej firmy i jej bezwglednosc by tylko wycisnac jak najwiecej zyskow np.za dostawe wody,ktora w bardzo wielu panstwach swiata sprywatyzowano…tak to neoliberalna wscieklizna jest wiekszosci aktorom gospodarczym wciskana na sile,gdyz innaczej taki ubezpieczyciel wogole danego delikwenta nie ubezpieczy, podwiesi mu negatywna analize i negatywny ranting i ludzie popelniaja samobojstwa,kto moze,to sie dlatego nie ubezpiecza .. stad tez w tych roznych umowach miedzynarodowych o tzw.wolnym rynku i wymianie handlowej jak np.TTIP itp. zawarte sa postanowienia, ze dane rzady panstw udzieleja gwarancji i wyplacaja odszkodkodowania za ewentualnie powstale szkody z transakcji gospodarczych i powoluja prywatne sady arbitrazowe…..i zaczyna sie “dojenie” pieniedzy podatnika przez koncerny swiatowe…..tak to globalizacja tak czy siak sieje spustoszenie na kazdym kroku…. Smacznego !!!

 4. Firmy ubezpieczeniowe (nie wymieniam żadnej konkretnej) to jest Bank + .
  Co znaczą banki, duża część społeczeństw i to nie tylko w Polsce zdążyła się przekonać.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.