Emerytura plus już od maja!

fot. red.Podczas jednej z lutowych konwencji Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało projekt tzw. „trzynastej emerytury”, która ma stanowić dodatkową pomoc dla emerytów i rencistów. Na początku kwietnia Sejm uchwalił ustawę o emeryturze plus, a pierwsze jej wypłaty mają nastąpić od 1 maja br. Ile będzie wynosić i komu przysługiwać?

Emerytura Plus, czyli jednorazowe świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów, ma zostać wypłacona w kwocie 1100 zł brutto (około 888 zł netto). Będą one przysługiwać osobom pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, czyli będą nim objęte emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także renty inwalidów wojennych i wojskowych. Dodatkowo trzynastą emeryturę otrzymają również osoby pobierające rodzicielskie świadczenia uzupełniające, czyli tzw. emeryturę matczyną.

Uprawnionych do otrzymania Emerytury Plus będzie ponad 9 mln Polaków. Jak poinformowała media Minister rodziny, pracy i polityki społecznej będzie to koszt około 10,8 mld złotych. Świadczenia mają zostać sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych oraz Funduszu Pracy, a także w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych – mówi mec. Marcin Milczarek z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy.

Z początkiem maja ma nastąpić wypłata „trzynastki”, co zbiega się również z regularną wypłatą emerytur i rent. Wiele osób otrzymuje emeryturę zarówno z ZUS oraz z KRUS, więc czy otrzymają podwójną wypłatę świadczenia?

W sytuacji kiedy prawa do świadczeń zbiegają się i są wypłacane przez dwa organy, decyzję wyda oraz wypłaci pieniądze ZUS. Uprawnionej osobie będzie przysługiwać jedno jednorazowe świadczenie pieniężne – dodaje mecenas.

Co ważne, Emerytura Plus nie będzie wliczana do dochodu, o którym mowa w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, ustawie o pomocy społecznej i ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dodatkowo nie trzeba będzie składać specjalnego wniosku, ponieważ będzie ona wypłacana z urzędu, w takiej samej formie w jakiej jest pobierana regularna emerytura.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla: ECOVIS Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna wyłączenie licencji CC 3.0.

21 myśli na temat “Emerytura plus już od maja!

 • 4 maja 2019 o 07:02
  Permalink

  przyszli emeryci będą głodować bo będą spłacać długi zaciągane przez rządy na obecnych emerytów

  Odpowiedz
 • 4 maja 2019 o 10:51
  Permalink

  Spłacać długi będą Ci, co przeżyją …

  Ci co po “szaleństwie” za 13-tą emeryturę, tzw. “jarkowe” – zemrą (niewierzący) lub wcześniej “odejdą do domu Ojca” (wierzący) – nic nie zapłacą.

  Amen.

  Jak szaleć to szaleć!

  Macondo trwa.

  Odpowiedz
 • 4 maja 2019 o 11:37
  Permalink

  TO JUŻ NIE KIEŁBASA WYBORCZA TYLKO OCHŁAP! JUŻ NIEDŁUGO WYBORY WIĘC NALEŻY pis OBOWIĄZKOWO POZBAWIĆ WŁADZY.
  ,,Jeżeli znowu nieszczęście spotkałoby Polskę, i w dalszym ciągu PiS by rządziłby kolejną kadencję, to wówczas nic się nie zmieni.”
  ( … grubo ponad 25 lat solidaruchy szkolone i opłacane przez CIA czyli przez KROWOPASÓW pracowały nad urzeczywistnieniem dzisiejszego scenariusza. Najpierw rzekomo w imię „wolności”, „demokracji”, „zmiany systemu” przejęto władzę nad Wisłą i gdzie indziej, potem niszcząc własny przemysł, własną prasę i własne banki uzależniono całkowicie ludzi od rozkazów z Brukseli – czyli zza oceanu.Czyli w Polsce mamy do czynienia z całkowicie ogłupionym pokoleniem, które nawet przejmując władzę, nie będzie zdolne do pozbawienia władzy posłusznych KROWOPASOM solidaruchów i ich duchowych epigonów. O to właśnie w roku 1989 chodziło i to się udało.)

  ZA MAŁO ŻEBY GODNIE ŻYĆ A ZA DUŻO ŻEBY UMRZEĆ…
  POLSCY EMERYCI I RENCIŚCI POPIERAJCIE pis CZYNEM UMIERAJCIE PRZED TERMINEM !!!

  PS…
  PS…
  Proces „solidarnościowy” wyniósł na szczyty tylko jakąś dziwną społeczność „zdobywców”, namnożył całą zgraję niemoralnych drapieżników, a masy pozwolił pogrążyć w nędzy i smutnym milczeniu(czytaj: ż…d michnik:my weźmiemy władzę a wy Polacy pójdziecie z torbami).
  Rząd PISOM…TOŁÓW likwidując OFE zabierze Polakom 19,3 mld zł. Specjalna opłata uratuje budżet obciążony obietnicami wyborczymi…

  Odpowiedz
 • 4 maja 2019 o 14:22
  Permalink

  Ludzie, takie swiadczenie jest takze kolosalnym napedem konjuktury gospodarczej i w ciagu ok.2-3 tygodni wroci do budzetu panstwa z podatkami min.obrotowym itd.

  Widze, ze rzad poprzez zaniechanie wymogu skladania dodatkowych wnioskow o te 13-ta emeryture od osob do niej uprawnionych zaoszczedza koszty administracyjne w bardzo wysokim stopniu , tu nie powstana nowe dlugi….

  Odpowiedz
 • 4 maja 2019 o 16:17
  Permalink

  Myślę że gdyby dawał LSD czy PO nie byłoby “tego” bełkotu, komentatorzy
  wzięliby z pocałowaniem w ‘renkie”, a ile byłoby radosnego piaru – nasi
  dają BO maja serce po lewej stronie, a tak pozostała pamięć że lewica
  odbierała tym biednym i niezamożnym.
  “grubo ponad 25 lat solidaruchy szkolone i opłacane przez CIA”
  Młodzi, zdolni, rozwojowi towarzysze z PZPR ‘po coś” jeździli na stypendia do USA, czy Europy Zachodniej…. a, i ‘kartona” po butach (nawet małego rozmiaru) dolarów nikt nie daje za friko . Sie płaci – sie wymaga. 🙂 Jedynie “krolowa” słusznie zauważa…wiem że i Miecław
  będzie na – tak! 🙂

  Odpowiedz
  • 4 maja 2019 o 20:39
   Permalink

   Tak, nie mam nic przeciwko, skoro biznes i rolnicy biorą różne dotacje, też kosztem zadłużenia kraju, zwłaszcza za czasów PO-PSL. Ale należy pamiętać, że to tylko jałmużna, pozwalająca emerytom najbardziej potrzebującym na załatanie jakiejś rodzinnej dziury budżetowej, czy kupienie lekarstw. Nic poza tym. Bo bogaci emeryci, co najwyżej to puszczą w restauracji, akurat starczy na jeden wypasiony obiad, ale na nocny klub i SPA za mało. 🙂 W każdym razie biednym to za mocno nie pomoże i na godne życie nie wystarczy. Ale dla nich lepszy rydz niż nic.

   Suma summarum i tak biznes na tym zyska, a PKB wzrośnie, no i napędzi to inflację, bo biznes będzie chciał tym bardziej na tym zarobić. Jedne grupy tracą, inne zyskują, no ale o takie polskie walczyli, więc mają to na co zasługują. Czyli na jałmużnę będącą upokorzeniem dla godności człowieka a do tego tym bardziej bezczelną bo rzuconą przed wyborami, aby kupić głosy, a wszystko podlane religijnym sosem i uzasadnieniem miłości bliźniego przed wyborami. No ale skoro nie chcieli Polacy PRL-owskiego systemu sprawiedliwości społecznej to nie ma się czym przejmować. Zresztą część emerytów do jałmużny była już przygotowywana w PRL-u, gdy na plebaniach rozdawano zachodnie “dary”, czyli ala “judaszowe srebrniki”, to biegali, biegali po jakiś tam makaron włoski i co tam panie nie było. Potem kumoszki na wsi rozprawiały, jaki ten kościół jest dobry, jak dba o swoje owieczki itd. Moja rodzina nie była lubiana z tego powodu, że po jałmużnę na plebanię nigdy nie poszła, nawet jak bywało biednie, bo coś w gospodarce nie poszło tak jak trzeba. Smutny los owieczek, które zaufały plebanom a wyszły na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle.

   Odpowiedz
   • 4 maja 2019 o 21:24
    Permalink

    “Ale należy pamiętać, że to tylko jałmużna,’
    Ależ, Miecławie (dobra i jałmużna) nie bądź taki wybredny – jak wiesz zapewne, darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby! 🙂
    I miej TO na uwadze (zakładam w ciemno), ‘tamta lewica” nic by nie dała no, może jakąś ukrytą formę opodatkowania mającą na celu dalsze nieustanne “gnojenie dziadów”… sporo “tego” było.
    Dysponując takim extra “zastrzykiem f.” będzie można zamówić Mszę za Ojczyznę – w intencji, żeby ich wszystkich…itd…
    “Zresztą część emerytów do jałmużny była już przygotowywana w PRL-u,”
    E- tam, piszesz jak mały Jasio, czy nie pamiętasz w PRLu “starego
    portfela” choćby rodzica ? Rozwijać? Przypominam sobie że daaawno temu temat rozwijałem.

    Odpowiedz
   • 4 maja 2019 o 21:52
    Permalink

    “Ale należy pamiętać, że to tylko jałmużna,’
    Ależ, Miecławie (dobra i jałmużna) nie bądź taki wybredny – jak wiesz zapewne, darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby! 🙂
    I miej TO na uwadze (zakładam w ciemno), ‘tamta lewica” nic by nie dała no, może jakąś ukrytą formę opodatkowania mającą na celu dalsze nieustanne “gnojenie dziadów”… sporo “tego” było.
    Dysponując takim extra “zastrzykiem f.” będzie można zamówić Mszę za Ojczyznę – w intencji, żeby ich wszystkich…itd…
    “Zresztą część emerytów do jałmużny była już przygotowywana w PRL-u,”
    E- tam, piszesz jak mały Jasio, czy nie pamiętasz w PRLu “starego
    portfela” choćby rodzica ? Rozwijać? Przypominam sobie że daaawno temu temat rozwijałem.

    Александр Подболотов “Соловьи”
    https://www.youtube.com/watch?v=U3fMp7JLdaY

    Odpowiedz
    • 5 maja 2019 o 16:44
     Permalink

     @krzyk58.

     Kuźwa, no widzisz jak jesteś tu potrzebny!!! 🙂
     “Dysponując takim extra “zastrzykiem f.” będzie można zamówić Mszę za Ojczyznę – w intencji, żeby ich wszystkich…itd…”
     Dzięki za to uzupełnienie, no jak ja mogłem to przeoczyć, że kler na tym jeszcze zarobi, oprócz klasycznie biznesu, no ale to też biznesmeni tylko, że oni złudzenia sprzedają, w czym osiągnęli mistrzostwo przez ponad 1700 lat. Faktycznie, jak ja mogłem o tym zapomnieć?

     To w takim razie zapytam emerycie, czy już na tę mszę dałeś? 🙂 Czy na SPA poszło? 🙂

     Mówisz że jestem jak mały jasio, niech będzie, zawsze to lepsze niż nic, no i ktoś musi tu dyskutować z chłopkiem roztropkiem z Podlasia. 🙂

     A stary portfel PRL-owski oczywiście pamiętam, ale to nie było tak odczuwalne jak teraz, bo wtedy wobec istniejącego zabezpieczenia zdrowotnego wówczas i dostępności lekarzy specjalistów emeryci nie czuli się tak pokrzywdzeni, a rolnicy wręcz dowartościowani, bo już nie musieli dzięki Gierkowi żyć na wycugu u dzieci. A ile ci emeryci potrafili naciułać w tamtych czasach, nawet w “skarpetkach” i nawet ci z najniższej półki, ho ho! 🙂 A obecni strzyżeni są równo przez swoich pasterzy, służbę zdrowia, handel i banki.

     Odpowiedz
 • 4 maja 2019 o 17:36
  Permalink

  Wreszcie jakaś władza daje coś ludziom…

  Odpowiedz
  • 5 maja 2019 o 11:39
   Permalink

   “skok na OFE” w wykonaniu PiS pozwoli tej partii na sfinansowanie części obietnic wyborczych (to, co budżet zaoszczędzi na dotacjach do FUS, będzie mogło być przeznaczone na realizację obietnic). Efekt będzie taki, że sami sobie opłacimy roczne funkcjonowanie programu 500+ na 1. dziecko wydając nasze emerytalne oszczędności zgromadzone w OFE, które podczas przerzucania ich do IKE zostaną w części “zajumane” pod pozorem opłaty przekształceniowej.
   Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy – zwykli ludzie środki z IKE będą mogli wykorzystać (wypłacić) dopiero po przejściu na emeryturę.
   Im dłużej patrzę na te projekty pisomatołów, tym bardziej dochodzę do wniosku, że Rostowski przy Morawieckim to był jednak amator…

   http://niewygodne.info.pl/artykul9/04801-Rzad-PiS-zabierze-Polakom-19,3-mld-zl.htm

   PS…
   … na przyszłość zanim coś napiszesz włącz myślenie używając szarych komórek jeśli je jeszcze
   posiadasz i myśl głową, nie przyrodzeniem!

   Odpowiedz
 • 4 maja 2019 o 18:44
  Permalink

  Może ta trzynastka dla emerytów to jest chwilówka i trzeba będzie drugie tyle zwrócić ? . Przyznam, że nie znam tej ustawy. W Polsce nawet prawo działa wstecz i część Obywateli tego doświadczyła.

  Odpowiedz
 • 4 maja 2019 o 18:47
  Permalink

  Chciałbym żeby nasze państwo było stać na emeryturę plus co roku dla każdego, a dla każdego chorego na raka na terapię i na rentę chociaż minimalną. Czy to nie jest możliwe do osiągnięcia ?

  Odpowiedz
 • 4 maja 2019 o 20:25
  Permalink

  Russian Folk – Troika (balalaika)
  https://www.youtube.com/watch?v=tyBQ_EHEpqI

  Tak wygląda Konfederacja. Zlepek niemałych sprzeczności. Sól w oku PiS i również PO pod nową nazwą KE, która to partia zeszła już do takiego dna, że gromadzi wszelkie polityczne odpady. Łącznie ze starymi komuchami.
  (…) ?
  Znane jest nam wszystkim opowiadanie o pastuchu, który straszył wilkami. Ciągle wolał o pomoc, że Putin, przepraszam, wilki napadają. Kiedy w końcu doszło do napaści, nikt mu nie pomógł. Wygląda na to, że Putin nas nie napadnie, za to obedrą nas ze skóry Żydzi amerykańscy przy poparciu USA. A co na to PiS? PiS ciągle straszy Putinem. Wielką zbrodnią i zdradą jest, że politycy Konfederacji mówią o polepszeniu relacji z Rosją.
  https://marucha.wordpress.com/2019/05/04/straszenie-putinem-czy-to-ciagle-dziala/

  Odpowiedz
  • 4 maja 2019 o 21:57
   Permalink

   Putin zapewne już się uśmiał z potencjału konfederacji? 🙂
   Ale jak konfederacja wprowadzi nam religijne wychowanie i teologię zamiast nauk ścisłych, jak to było do XVIII wieku, to może się nad nami zlituje i pozwoli żyć w skansenie. 🙂 Więc tak czy owak nic nam nie grozi, poza dewocją i demencją. Ale to samo promuje PiS, PSL i taki sam los nas czeka pod szwabskim nadzorem lub tego tam wielkiego brata udającego jeszcze żandarma świata, co to już pałkę zgubił i zęby połamał na bliskim wschodzie.

   Odpowiedz
   • 5 maja 2019 o 08:29
    Permalink

    @Miecław. “Putin zapewne już się uśmiał z potencjału konfederacji? “TY (naprawdę) – nie czaisz? TO (“Konfederacja”… nawiązanie…) nowa jakość na naszej od 89′ lewicowo-liberalnej scenie politycznej – stąd bierze się taka fala rusofobii BO, “to wszystko” – tak naprawdę, stare komuchy, niejednokrotnie z kosmopolitycznym pochodzeniem!

    Jeśli już TOO, Putin uśmiał się TO z potencjału (też intelektualnego) starych komuchów (PE).

    Odpowiedz
   • 5 maja 2019 o 08:40
    Permalink

    Cd. ‘Ale jak konfederacja wprowadzi nam religijne wychowanie i teologię… ”
    Może nareszcie będzie normalnie, zwłaszcza po bezhołowiu marksizmu
    dialektycznego. Wolę nasz”skansen” niźli ‘oświeconą” neomarksistowską Jewropę!

    Odpowiedz
 • 4 maja 2019 o 20:41
  Permalink

  Cd. https://spiritolibero.neon24.pl/post/148752,brawo-donald-brawo-platforma ?

  Proszę Państwa, jak wiemy, miesiąc temu zmarł Albin Siwak, murarz, polityk, dyplomata – w ostatnich latach po długiej przerwie jeden z najbardziej wyrazistych komentatorów życia i rzeczywistości politycznej polskiej – i nie tylko polskiej, bo żyjemy w świecie naczyń może jak nigdy połączonych. Zmarł, a ja – gdyby nie Dariusz Kosiur i jego krótka notka – nie wiedziałbym może do dziś o tej śmierci.
  https://att.neon24.pl/post/148751,wspominajac-albina-siwaka
  Tiaaaaa…
  Za to głośno było i współczująco w ‘solidarnościowych” mediach gdy “zdematerializował się’ ostatnio pewien komunista,lewak i bolszewik…
  (kolejność wedle uznania).

  Odpowiedz
  • 5 maja 2019 o 09:33
   Permalink

   Co do pierwszego linka. Jażdżewski nie powiedział nic ponadto coby wcześniej księża nie powiedzieli publicznie na kazaniach i w mediach piętnując innowierców i ateistów lub pogan. Faktycznie ostre porównania, ale one są niczym w porównaniu do szlamu językowego i mowy nienawiści płynącej z łam katolickiej prasy (nie wszystkiej trzeba przyznać) lub tej która uważa się za chrześcijańską a nią faktycznie nie jest. Wystarczy przeczytać gazetę warszawską i niby polską, aby się przekonać z jakim poziomem fanatyzmu i nienawiści mamy do czynienia.

   A ten co się zdematerializował nie był ani bolszewikiem, ani komunistą, ani dobrym lewakiem. To tylko kolejny PI, któremu się wydawało, że jest lewicowy a w istocie przysłużył się do upadku lewicowych wartości społecznych. Brak inteligencji społecznej i ogólnej wyraźny. Był tylko dobrze wykształcony i nic więcej. Dlatego był podatny na manipulację świadomością i cybernetyczne zarządzanie umysłem, z czego skorzystali wrogowie Polski.

   Odpowiedz
 • 14 maja 2019 o 19:03
  Permalink

  Problem w tym, że tak, jak upada edukacja, tak samo upada poziom polskiego dziennikarstwa.
  Nie było wtedy regularnych waloryzacji emerytur…
  …waloryzacja to jest fikcja! Co to jest waloryzacja o 10 zł? O 20 zł? To są pozory! Wtedy nie było pozorów, a emerytury wystarczały na utrzymanie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.