Ele mele dutki nasz Leszek Miller kochaniutki

W cieniu końcówki maratonu wyborczego Platformy Obywatelskiej odbyła się w ostatnia sobotę „Konwencja Krajowa SLD”. W nowoczesnej oprawie stary, nowy, sprawdzony, (niepotrzebne skreślić) lider sojuszu Leszek Miller starał się udowodnić, że kieruje partią nowoczesną, na wskroś socjaldemokratyczną, uwrażliwioną pro-społecznie no i ma dziesiątki recept na szybki rozwój po wygranych wyborach parlamentarnych.

Jasnym jest, że opozycja musi mieć pomysły, które można wprowadzić w życie po przejęciu władzy ale czy to, co proponuje Leszek Miler to dokładnie to, czego oczekują jego potencjalni wyborcy? Przykładowo decentralizacja inwestycji przy pomocy przywrócenia do życia systemu 49 województw. Jest to idealny pomysł na stworzenie dodatkowych 37 Urzędów Wojewódzkich co w sposób oczywisty przyłoży się na liczbę miejsc pracy! Popieramy każdy fotel u koryta na wagę złota! Jakby na przeciwwadze tej propozycji jest ograniczenie ilości kadencji przy korycie do dwóch, tak jak to ma miejsce w przypadku urzędu Prezydenta RP. A jak słodką jest argumentacja tego pomysłu, młodzi ludzie żyjąc w układzie politycznym obowiązującym w danym regionie mogą umrzeć w tym samym układzie. Zastanawiające jest czy zamieniający się w jednym gronie prezydenci będą lepsi niż jeden ciągle piastujący urząd?

Dobrze, kończmy kpiny z byłego Premiera, który chyba o niewielu rzeczach marzy bardziej niż o fotelu bodaj wicepremiera na koniec kariery politycznej. Kolejne propozycje noszą przynajmniej znamiona walki o wyborców, postulat stawki minimalnej w wysokości minimum 11 złotych na godzinę jest ruchem w dobrym kierunku ale warto pamiętać, że już dzisiaj szara strefa jest sporym problemem i jeśli nie wprowadzimy dobrych zasad egzekwujących te zasady najsłabiej zarabiający mogą na tej zmianie bardziej stracić niż zyskać. Postulat ograniczenia umów śmieciowych, cokolwiek to oznacza powinno być łatwe do zrealizowania zwłaszcza, że dokładnie taki sam pomysł, kreuje premier obecnego rządu. Podniesienie emerytur o 200 zł, – tych najniższych – zapewne będzie sprzeczne z Konstytucją ale będzie zdecydowanie ruchem w dobrym kierunku. Postulat obniżki podatku VAT do 21 procent jest nośny ale czy przyniesie spodziewany efekt? Wielu specjalistów twierdzi, ze bardziej korzystne by było zlikwidowanie zróżnicowania stawek VAT i wprowadzenie kilkunastoprocentowego VAT-u na wszystko, co niestety miałoby skutek uderzający w najuboższych bo wzrosły by ceny żywności i innych produktów objętych stawkami obniżonymi, ale to rozwiązanie długofalowo mogłoby doprowadzić do stymulacji całego rynku.

Kolejne dwie reformy proponowane przez Leszka Millera to reforma systemu sądowniczego – zdecydowanie wskazana reforma, gdyż nasz system sądowniczy jest oparty o jedne z najgorsze z możliwych fundamentów. Warto tylko pamiętać o tym, że każdy system będzie powodował, że najsłabiej zarabiający ciągle będą mieli problem ze skuteczną walką o swoje prawa, niezbędnym wydaje się wprowadzenie mechanizmów wspomagających ludzi których np. nie stać na wniesienie opłat przy wnoszeniu spraw do sądów a przy okazji takich systemów które ograniczą nadużywanie prawa przez tych których stać na złożenie setek pozwów w celu de facto wyłudzenia pieniędzy od pozwanych (to bardzo modna metoda zarobkowania przez „pełnomocników” na zastępstwie procesowym). Kolejna reformą ma być reforma systemu szkolnictwa, dążąca do likwidacji gimnazjów, nie będąc ekspertem ciężko się na ten temat wypowiadać, pozostaje tylko pytanie, czy nasza oświata przetrwa kolejna reformę? Jakie będą koszty społeczne tej reformy? Istnieje duża obawa, że efektem będzie potężny bałagan w okresie przejściowym a szkoły podstawowe które maja przyjmować młodszych pierwszoklasistów będą przepełnione i drastycznie niedofinansowane.

W co tak naprawdę gra Leszek Miller? Nie trudno odnieść wrażenie, że jego celem nadrzędnym jest pokazanie swoim poprzednikom młodszym o dwa pokolenia którzy paradoksalnie od niego przejęli SLD, że swoim działaniem kolejny raz uczynił SLD partia rządzącą. Pokazanie, że Wojciech Olejniczak, Grzegorz Napieralski nie wykorzystali swojej szansy na budowanie takiej lewicy, która spotka się z życzliwością wyborców wydaje się kolejną motywacją obecnego lidera lewicy. Ten kurs na władzę po kolejnych wyborach może mieć wielką cenę dla całej lewicy, niemal pewnym jest, że SLD nie wygra tych wyborów, a przy średnim wyniku Platformy i ideologicznej niemożności koalicji z paranoicznie reagującym PiS, SLD wejdzie w koalicję z obecnie rządząca Platforma. W skutek czego najprawdopodobniej pan Leszek Miler zostanie wicepremierem… Prawdopodobnie ostatnim na długie lata związanym z SLD, które zapłaci potężną cenę, za rządowe aspiracje swojego obecnego szefa.

Jedyną drogą jaką powinna politycznie podążać SLD, powinna być realna walka o najuboższych, przy jednoczesnym wspieraniu najsilniejszych w taki sposób aby państwo mogło sobie pozwolić na działania socjalne. Należy wspierać ruchy lewicowe, nawet te bardziej radykalne oraz stawiać na ludzi pokroju Ikonowicza, Napieralskiego i innych, którzy udowodnia, że ich celem nadrzędnym nie jest kolejne koryto a praca dla Polski. W przeciwnym wypadku w Polsce niedługo nie będzie Lewicy a tylko soc-liberałowie, żerujący na marzeniach ludzi o normalnym godnym życiu i wmawiający wszystkim, że lewicowość kończy się na prawie do eutanazji, aborcji i legalizacji miękkich narkotyków oraz ustawie o związkach partnerskich.

7 myśli na temat “Ele mele dutki nasz Leszek Miller kochaniutki

 • 16 grudnia 2013 o 10:51
  Permalink

  Miller przedstawił jakiś, w jego mniemaniu, nośny fragment programu. W ślad za tym kupa kulawych komentarzy i “analiz” opartych o przekonania, bez obiektywnych prób oceny możliwych skutków proponowanych zmian. I tak się ludziom robi konsekwentnie wodę z mózgu. Alleluja i do przodu, a czas ucieka.

  Odpowiedz
 • 16 grudnia 2013 o 12:23
  Permalink

  Moja rada dla Millera, to działać zgodnie ze stautem, partii bowiem brakuje nie Ikonowicza i kogoś tam jeszcze, lecz demokratyzmu. Niskie poparcie dla SLD, jak sądzę, wynika z tego, że nikt nie traktuje poważnie organizacji powołującej się na etos socjaldemokratyczny, w której liczy się tylko zdanie “wodza”. Sprawa jest jednak prawie beznadziejna, gdyż ogół członków biernie akceptuje jawne lekceważenie statutu, a przełamanie bezmyślnej pasywności całego ugrupowania jest znacznie trudniejsze niż skłonienie “wodza” do właściwego postępowania.

  Odpowiedz
  • 16 grudnia 2013 o 16:57
   Permalink

   wszystkim partiom obecnie brakuje demokratyzmu, wlaczywszy takze Platorme (vide: ostatnia zagrywka z Grzegorzem Schetyna)
   nie ma nawet kogo za to obwiniac
   tak po prostu jest i tak byc musi i to jest najgorsze, ze jest to “zdrowa” oznaka racjonalnosci , zwierania szeregow

   cos absurdalnego, do czego zesmy doszli
   moze krakauer pokusi sie o analize, dlaczego tak sie stalo ?

   kiedys partie byly wielowatkowe i wieloplaszczyznowe

   Odpowiedz
   • 18 grudnia 2013 o 23:47
    Permalink

    Zgadzam się z przekonaniem, iż konieczne jest szukanie odpowiedzi na pytanie “dlaczego tsk się stało”? Znalezienie bowiem odpowiedzi pozwoli wyjaśnić najistotnieszą kwestię: co zrobić, by stopniowo naprawiać powstałe zło? A tematyka ta jest wyzwaniem dla całej publicystyki politycznej.
    Zarazem uwaga: nie idealizujmy stanu partii w przeszłości. Było – przynajmniej na lewicy – nieco lepiej niż obecnie, ale tendencje autorytarne i wodzowskie dawały się odczuć i skutkowały rozbiciem lewicy, co widzimy również teraz.

    Odpowiedz
 • 16 grudnia 2013 o 13:51
  Permalink

  Kim jest Miller i kolejne mutacje liberalnej PZPR z końcówki PRL -u? Dla “pewnej części ” elektoratu, jeszcze w połowie 90 – ych to było nawiązanie do Gierka, stąd “zawrót głowy od sukcesów”.To “se ne vrati”.Od “epoki” Wilczka, to tylko “blada kalka” PO.Tzw. lewica homoseksualna. Bez przyszłości i większego znaczenia na mapie politycznej Polski. Można by napisac – “miałeś chamie złoty róg”…

  Odpowiedz
 • 16 grudnia 2013 o 16:53
  Permalink

  mozna sobie kpic, ale jakas opozycja wobec rzadzacej Partii jest potrzebna, skoro PiS uparl sie uprawiac zaiscie typowa bolszewicka propagande (czyli nie liczaca sie z rzeczywistoscia proba uswiecenia zmarlego Brata Wielkiego Polaka)

  alternatywa jest dojscie PiSu do wladzy i… nie ma nic gorszego zarowno dla Kaczynskiego, dla tej partii, jak i dla calego biura propagandy, ktore umiejetnie ta partie wspiera

  no chyba, ze zanim znikna raz i na zawsze w hanbie, to sie jeszcze chlopcy nazra i wystawia troche smiesznych pomnikow

  spor PO-PiS jest tak zenujacy, tak Polsce niepotrzebny, ze stary, poczciwy Leszek Miller, dwakroc gorszy od dawnego SLD ( w ktorym przeciez byli i Kalisz, i Szmajdzinski i Kwasniewski i pomysly, aby masowo i odwaznie wprowadzac mlodziez), w dodatku po przejsciach (czyli po aferach kolesiostwa) wydaje sie byc dobrym wyborem na opozycje poza rzadowa. Jarek Kaczynski przeszedl juz samego siebie 13 grudnia. Ten uzurpator zapomnial, ze on akurat od Jaruzelskiego nie ucierpial i z jakichs swoich powodow uznawal akceptacje stanu wojennego za istote swojego dzialania. To skad w nim teraz ten nastroj rewolucyjny do obalania komunistow, takich jak Michnik, Mazowiecki, Walesa, Bujak, Borusewicz. Jak sie domyslam, juz niedlugo w szeregach PiSu obok Zyty Gilowskiej, Jasinskiego, Karskiego, Pispieszalskiego, Sobeckiej znajdziemy Adama Bronikowskiego, Boguslawa Woloszanskiego oraz Marka Tumanowicza

  Odpowiedz
 • 16 grudnia 2013 o 18:13
  Permalink

  Mój wpis zupełnie nie jest związany z tematem, natomiast zawiera pewne spostrzeżenia. W internecie jest mnóstwo wpisów panów i to na bardzo poważne tematy, wręcz dotyczące wszelkich rozwiązań dotyczących Europy i Świata. Stąd wniosek, idą święta panie włączyły odkurzacze, myją okna, zmieniają firanki i do swoich partnerów mówią, zrób to, zrób tamto, idź tam, kup coś jeszcze w warzywniaku, odsuń się, stań w rogu pokoju i nie zaśmiecaj kanapy, przed chwilą odkurzałam a tak naprawdę to w ogóle rób coś. Prawda, że warto w takich chwilach mieć własny pokój zamykany na klucz, no i oczywiście internet. Pozostaje mi nic innego jak współczuć wszystkim mężczyznom, gdyż to gatunek ginący, powtarza mi to mąż ciągle i nieustannie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.