Edukacja w Rosji: Petersburski Uniwersytet Państwowy

Copyrights spbu.ru

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie wraz z Petersburskim Uniwersytetem Państwowym mają zaszczyt zaprosić wszystkich kandydatów zainteresowanych zdobyciem wykształcenia w Rosji na prezentację, która odbędzie się online 10 lutego o godz. 17.00.

Na webinarium każdy będzie mógł dowiedzieć się o możliwościach rekrutacji na miejsca finansowane z budżetu państwa w 2021 roku, uzyskać szczegółowe informacje o Petersburskim Uniwersytecie Państwowym, kierunkach, na które można się zapisać, o dodatkowych punktach i o tym, jak je zdobyć (ТРКИ, olimpiady, kursy) oraz posłuchać o studiach i życiu w Petersburgu. Podczas webinarium uczestnicy otrzymają odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim i rosyjskim na platformie Zoom w dniu 10.02.2021 o godzinie 17:00. Aby uczestniczyć w seminarium, należy kliknąć w link.

Wszystkie pytania i zgłoszenia prosimy kierować na pocztę elektroniczną: n.cirendashieva@pol.rs.gov.ru.

***

10 февраля 2021 года СПбГУ совместно с Российским центром науки и культуры в Варшаве проводит бесплатное онлайн-мероприятие, на котором можно подробно узнать об образовании в СПбГУ, обучении в России, задать все интересующие вопросы. Мы приглашаем всех желающих принять в нем участие.

Встреча состоится на польском и русском языках на платформе Zoom 10.02.2021 в 17:00.

Более подробно узнать о мероприятии можно узнать по этой ссылке http://ronik.org.pl/news/909/

Все вопросы и заявки на участие отправляйте по этому адресу электронной почты: n.cirendashieva@pol.rs.gov.ru .

***
Źródło:

33 komentarze do “Edukacja w Rosji: Petersburski Uniwersytet Państwowy

  • 4 lutego 2021 o 09:24
   Permalink

   Nieprawda’ż? 🙂

   Co innego np.: https://fulbright.edu.pl/

   TAM ( i nie tylko po tymi skrzydłami) komuniści kształcili swój narybek .

   https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/86523,to-juz-50-lat-slynnego-stypendium-fulbrighta.html

   “I tak ci młodzi, zdolni i związani z systemem w USA uczyli się nie tylko języków, ale także poznawali zachodni system wartości. Po powrocie wprawdzie nie chcieli rewolucyjnej zmiany, ale coraz dobitniej widzieli zgrzebność komunizmu i dołączali się do partyjnych reformatorów.”

   Partyjnych “reformatorów” pacz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ku%C5%BAnica_(stowarzyszenie) 😃
   Należy zawsze przypominać skąd wyrastają nam nogi.

   Odpowiedz
  • 4 lutego 2021 o 09:32
   Permalink

   @Inicjator
   За столько лет я уже привык, что Вы, дорогой @Inicjator, всегда ПЕРВЫЙ (среди равных🙂).
   Но сегодня Вы как-то необычайно лаконичны.
   Если Вас не затруднит, разверните, пожалуйста, свою мысль.
   С уважением

   Odpowiedz
 • 4 lutego 2021 o 07:12
  Permalink

  Nie wiedziałem, że takie coś jest. Szkoda że nie wiedziałem wcześniej, bym się zainteresował.

  Odpowiedz
 • 4 lutego 2021 o 09:33
  Permalink

  A studia dla III wieku też są? Bo może wtedy bym się jeszcze łapał. 🙂

  Odpowiedz
  • 4 lutego 2021 o 16:07
   Permalink

   a co je to 3. wiek? Ja žiju v 21. věku.

   Odpowiedz
   • 4 lutego 2021 o 19:35
    Permalink

    University of the Third Age, UTW – vzdělávací instituce pro lidi v post-produktivním věku, známá jako třetí věk. Cílem opatření je zlepšit kvalitu života starších osob.
    Idea

    Cílem činnosti univerzity je aktivizovat seniory a „využít potenciál starších lidí na trhu práce – znalosti, dovednosti a životní zkušenosti pro ekonomický a sociální rozvoj země“.
    Starší generace, které zažívaly mládí v dobách války, měly často na výběr mezi učením a obranou své vlasti a většinou se rozhodly pro druhou. Tito lidé neměli v důsledku různých životních turbulencí nutně příležitost rozšířit své znalosti a dovednosti. U3A umožňuje těmto osobám získat požadované znalosti.
    Pro ně jsou univerzity také místem setkávání s lidmi jim podobnými, kteří musí čelit mnoha problémům, včetně toho hlavního – problému nedostatečné akceptace ze strany mladých lidí.
    Kromě toho po letech výchovy dětí a účasti na výchově vnoučat, někdy ztráty manžela a přátel, může být příliš mnoho času velmi škodlivé. V tomto případě se nová vášeň stává balzámem na bolavou duši, umožňuje vám znovu se otevřít světu a přijmout jej tak, jak se stal bez blízkých lidí.
    Mnoho seniorů je stále fit, nenávidí sedět před čtyřmi stěnami a potřebují výmluvu, aby opustili dům. Jednou z forem aktivace starších lidí jsou univerzity třetího věku, které vytvářejí příležitosti k neustálému rozšiřování znalostí, stimulují sociální aktivaci v zájmu jednotlivce i celku, usnadňují navazování přátel a poskytují příležitost postarat se o jejich fyzický stav.
    Za pośrednictwem tłumacza internetowego, myślę że zachowany został przynajmniej ogólny sens
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Uniwersytet_trzeciego_wieku

    Ps. Ja žiju v 21. věku. Natomiast @Miecław lubi “ciemne wieko” … 🙂 Zatímco „Miecław má rád„ temné věky “ o čemž svědčí scény z polské kultovní série s názvem „Svět podle Kiepského“ v propojené epizodě…
    😅
    https://www.ipla.tv/wideo/serial/Swiat-wedlug-Kiepskich/759/Sezon-12/5000173/Swiat-wedlug-Kiepskich-Odcinek-340/4cf8413564e03339b1c2c26ed1ec494b

    Odpowiedz
    • 5 lutego 2021 o 17:56
     Permalink

     @krzyk58

     No wiedziałem, że można na ciebie liczyć, ty dobrze poniał skrót myślowy i wyjaśnił pięknie o co mi chodziło, wiadomo czasowy jesteś, a więc dzięki.:-)
     Ale obgadać brzydko też potrafisz. 🙂 Jakie to typowe i babskie.

     Odpowiedz
     • 5 lutego 2021 o 20:28
      Permalink

      @Miecław. Zaraz tam obgadać, 🙂 domyślam się ze nie jesteś kontent z faktu umieszczenia twojej osoby na półce fanów kultowego, bądź co bądź serialu. Ba! Analizie tegoż, na kanale “Wojna Idei” poświęcono kilkanaście minut. Proszę! Polskie problemy | Czego uczy Świat Według Kiepskich? https://www.youtube.com/watch?v=HFAUYyvGnII&t=192s

      Jeden z komentarzy: “Niektórzy ludzie naprawdę uważają, że Kiepscy to serial o patologii, przekleństwach i głupiej fabule…Nie mają bladego pojęcia o czym mówią. Nie bez powodu napisano kilkadziesiąt magisterek i kilka prac doktorskich o tym serialu. To najbardziej filozoficzny, psychologiczny i mający liczne nawiązania do kultury serial w Polsce. No i także jednocześnie jeden z najdłuższych i najbardziej kultowych. Ale niestety spora część społeczeństwa jest zbyt podobna do bohaterów serialu by to zauważyć. 🙂 Na przykład jeden z odcinków serialu, kiedy Kiepski jest oskarżony bez żadnego powodu to nawiązanie do “Procesu” Kafki. Nawet zwracają się do niego Ferdynandzie K. ( co jest dodatkowym smaczkiem, bo głównego bohatera “Procesu” wszyscy nazywali Józefem K.). Niestety sporo widzów nie zrozumie nawet tak oczywistego nawiązania. Pytałem z ciekawości kilku znajomych z którymi akurat oglądałem przypadkiem ten odcinek i dosłownie na 5 osób, żadne nie zrozumiało nawiązania. Ba nawet żaden/żadna Procesu nie czytał/a…
      Więc o czym tu gadać. Do pełnego delektowania się Światem wg Kiepskich potrzeba kogoś więcej niż osobę, która lubi ten serial tylko z racji przekleństw”.
      I właśnie dlatego szanujmy wspomnienia – wspomnienia są zawsze bez wad, czy jakoś tak śpiewali niegdyś “Skaldowie”i jeszcze uwaga na kanwie “memento mori”BO , niestety odchodzą znani i lubiani
      Malinowska, Boczek, Paździoch

      Jak widzisz w świetle tego co zamieściłem wyżej słowa Grabowskiego (Ferdka) zam. niżej w poście 🙂 nabierają rumieńców – i wcale nie tych o których pomyślałeś.
      Jeśli poczułeś się urażony, (na honorze bądź godności osobistej) – przepraszam.

      Odpowiedz
     • 6 lutego 2021 o 00:22
      Permalink

      @krzyk58

      Ja obrażony? Co ty, chyba już mnie znasz tu na tyle długo, żeby wiedzieć, że ja się nie obrażam, zwłaszcza za takie pierdoły. 🙂 A dopiec ci była okazja. 🙂
      No ale przeprosiny od ciebie honorowo przyjmuję, skoro się tak starasz. 🙂

      A pro po Kiepskich, to tylko paranaukowe dorabianie ideologii do ogólnie kiepskiego serialu, podobnie jak do “Misia” Barei. Służą one poniżaniu Polaków i są wygodne dla wrogów.
      Ludzkie przywary i problemy można opowiadać w inteligentny sposób na zasadach wysokiej kultury. Znajdź więc różnicę między Misiem a “Sami swoi” z PRL oraz obecnie w III RP Kiepskimi a np. takim już kultowym filmem, jak “U pana Boga za piecem” i pozostałymi z serii.
      https://www.youtube.com/watch?v=YLOrwYr0v1g
      https://www.youtube.com/watch?v=1-2jlz_f18g
      To przecież bliskie tobie klimaty. Szkoda, że nie ma więcej odcinków. Na takim filmie człowiek wypoczywa i ma ucztę intelektualną. Przyznasz, że różnica jest kosmiczna i lata świetlne dzielą poziom kultury niskiej (Miś tak promowany przez dewiantów intelektualnych) a kultury wysokiej (Sami swoi), aczkolwiek oba dotyczą podobnych problemów i środowiska społecznego. To samo dot. Kiepskich i U pana boga za piecem.

      Parafrazując więc już cytowaną tu wypowiedź Anny Polony, można tylko podsumować Kiepskich taką frazą: “Dzisiaj niestety rządzi pieniądz, więc jest trochę bardziej tłumnie, prostacko, wesołkowato, ale w istocie smutno” oraz wulgarnie i kiczowato (dodaję od siebie).

      Odpowiedz
   • 4 lutego 2021 o 22:52
    Permalink

    Tak się mówi u nas na specjalne studia dla osób 60+, czyli już emerytów, organizowane specjalnie dla nich, aby rozwijać ich zainteresowania i utrzymywać umysł w sprawności. No takie tam zajęcia dla starych dziadersów i dziadersek coby mieli zajęcie, dlatego nazwano to studiami III wieku.
    I wiek – dzieciństwo i dojrzewanie,
    II wiek – dorosłość i praca zawodowa,
    III wiek – starość nie radość. 🙂
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
 • 5 lutego 2021 o 15:31
  Permalink

  Tak czytam te uśmieszki, jednak daleko Polsce do Rosji, co widac po typowo polskim zyciu jaki ogladaja Polacy z uśmiechem na ustach w “super produkcji” Świat wg. Kiepskich”, tak Polaków wykształcono w polskich szkołach i uniwersytetach. No to się śmiejmy………

  Odpowiedz
  • 5 lutego 2021 o 17:24
   Permalink

   Kiedyś p. Andrzej Grabowski powiedział, ze jest to serial nie dla idiotów. Z tym stw. również się zgadzam
   Poziom wykształcenia obniża się drastycznie, ale to nie tylko nasza przypadłość, w Rosji jest niewiele
   lepiej, kiedyś wspominałem że na przełomie wieków, zięć i córka pracowali w NY ‘pare lat”, zięć jako człowiek dociekliwy zadawał proste pytania Amerykanom robotnikom (takim stabilnym tubylcom) w fabryce (nie wiem czego) np. jaki mamy aktualnie wiek, na które to itp. z reguły nie otrzymywał prawidłowej odpowiedzi, a takie niuanse jak “gdzie leży Poland”, i że to nie jest Holland” zawsze typowane były błędnie!
   Nie lepiej jest na Zachodzie Europy. Wszyscy równamy w dół, jak i czym TO się skończy podpowiem na przykładzie upadku Rzymu, gdy zaczęły się ciemne wieki, wówczas m.in. utracono na dobrych kilkaset lat technologie
   produkcji betonu it. dalyj … 🙂

   Odpowiedz
  • 5 lutego 2021 o 17:51
   Permalink

   @sworg

   Nikt tu się nie śmieje z poważnego Petersburskiego Uniwersytetu.
   Te uśmieszki oznaczają tylko tyle, że dla nas jest już za późno na studiowanie tam, a szkoda. Stąd uśmiechem na ustach pytałem, czy są może studia trzeciego wieku.
   Zazdroszczę młodym, którzy mają szansę wyjechać na takie studia do pięknego Petersburga.

   Co do Kiepskich, niestety masz rację, upadek kultury jest niewątpliwy, bo lud otumaniony religijnie i biedny bo zniewolony ekonomicznie, ale gdy patrzy na ten niskich lotów serial pociesza się, że ich poziom jeszcze nie jest na tym poziomie. Tak naprawdę śmieją się sami z siebie, nie mając o tym pojęcia, bo nikt im tego nie objaśnił. To znak nowych feudalnych czasów III RP. Dosadnie to podsumowuje wybitna aktorka Anna Polony:
   “Za komuny kwitł teatr, muzyka, wspaniałe kariery robili wirtuozi, reżyserzy, aktorzy, pisarze, mimo że przecież obowiązywała cenzura. Była przestrzeń dla wysokiej kultury i sztuki. Dzisiaj niestety rządzi pieniądz, więc jest trochę bardziej tłumnie, prostacko, wesołkowato, ale w istocie smutno”. – Anna Polony, krakowska aktorka. Cyt za: “Twój Styl”.

   Ale z tego co czytam w Rosji też jest podobnie, upadek kultury widoczny i sami antykomuniści ubolewają z tego powodu. Polecam przeczytać wywiad:
   “Wraz z komunizmem wyrzucono kulturę”.
   (…)
   Czy uważa Pan, że w Rosji przywiązuje się większą rolę do tradycji kulturalnej niż w Polsce?
   Nie mogę się z tym zgodzić. Żyliśmy w czasach komunizmu. To dla nas, ale także dla was, było straszne. Nastąpiła zmiana i stwierdzono, że wszystko, co zostało z czasów komunistycznych należy wyrzucić. I wyrzucono wszystko, na przykład kulturę. Popełniono błąd, bo obecnie to jest tylko kolejny krok w rozwoju społeczeństwa. Ja nie jestem, broń Boże, komunistą, ale sądzę, że tam było dużo cennych rzeczy, które należało zachować. Jestem trochę konserwatystą i widzę, że jest rozpad wszystkiego. Jedno powinno wynikać z drugiego. Nie można na przykład domu zbudować bez pierwszego piętra, a od razu drugie piętro. To jest ważne dla młodych ludzi. To, co możemy zrobić ze studentami, czy swoimi dziećmi, to nauczyć ich kochać własną kulturę, rodzinę, siebie. To jest ważne.”
   https://trybuna.info/opinie/wraz-z-komunizmem-wyrzucono-kulture/

   Proszę zwrócić uwagę na totalne zagubienie ideowe i brak rozeznania politycznego tego aktora, niby antykomunisty, ale dostrzegającego, że za czasów ZSRR kwitła kultura, podobnie jak w PRL. Co po tym pozostało? A wszystko przez to, że ludzie nie zrozumieli idei komunizmu, jako systemu prawdziwej wolności i odpowiedzialności. Nie chciało się im pracować uczciwie i doskonalić, więc przepili swoją wolność i kulturę w pakiecie. Tamten system to gwarantował w przeciwieństwie do demokracji liberalno-kapitalistycznej, która pozbawia człowiek prawdziwej wolności, którą może gwarantować tylko pełne bezpieczeństwo ekonomiczne i prawo do krytyki, czyli wolność słowa.

   Wiedział to już Arystoteles, który pisał: “Warunkiem istnienia demokratycznego państwa jest wolność”.
   Dodam, że także odpowiedzialność jest warunkiem istnienia demokratycznego państwa.

   Odpowiedz
 • 5 lutego 2021 o 19:59
  Permalink

  Mówiąc o edukacji.
  W tym konkretnym przypadku chodzi o kształcenie zawodowe.
  W końcu Berliński pacjent otrzyma prawdziwy zawód roboczy – nauczy się szyć rękawiczki.

  Podpis pod plakatem:
  Zmień Rosję.
  Zacznij od Kołymy.

  https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_pictures/4012878/238610255-1612010051654/orig

  P.s.
  Agnieszka XXX, pracownica Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu uznana za persona non grata za udział w tym sabacie.
  Tak na marginesie, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej mieści się przy ul. 5-a Sowiecka,12.
  Trolling?
  A może panowie mają nadzieję, że nowy (liberalny) reżim przywróci wreszcie tym ulicom starą nazwę – ulice Dworianskie (Szlacheckie), pierwsza, druga, trzecia… w sumie jest ich dziesięć, samo centrum Petersburga.

  Odpowiedz
  • 6 lutego 2021 o 00:40
   Permalink

   @Kamczatka

   No to pożyjemy zobaczymy, czy ta resocjalizacja i edukacja mu pomoże? Póki co zachód pokłada w nim nadzieje, że będzie kiedyś Prezydentem Rosji, dlatego robią z niego męczennika. Widać, że wielu Rosjan dało się na to już złapać, więc z edukacją społeczną u was nie najlepiej. 🙂
   Z elitami także, bo na gazecie.pl niejaki Siergiej Miedwiediew, rosyjski dziennikarz i profesor nauk politycznych wypowiada się, że strach na Kremlu Nawalny zasiał. Że Rosjanie są już zmęczeni Putinem. Może dlatego, że już zapomnieli, jak emerytur nie dostawali i nie pamiętają smuty za Jelcyna?
   Wyguglaj:
   “Nawalny zasiał strach na Kremlu. “Putin jest przesądny, nawet nie wymawia jego nazwiska. Nikt na Kremlu nie wymawia tego nazwiska”.

   To jest nowa obowiązująca retoryka w tej materii. Generalnie wam współczuję, bo do września będziecie mieli “jazdę bez trzymanki” z tą swoją opozycją wspomaganą zachodnimi atakami.

   Odpowiedz
   • 6 lutego 2021 o 09:20
    Permalink

    Najlepsze w “tym wszystkim” jest to że ,ten chuligan nie mieści się (podobno, przynajmniej teoretycznie)
    w konwenansach zachodnich w tym polskich wartości “ogólnoludzkich i jewropejskich”. Ba. Kpi sobie
    z nich w żywe oczy, kiedy wznosi toasty takie jak np. “pierwszy toast za holokaust”. 🙂 Pochodzenie (korzenie) też jakoby ‘ode Lviva”(tam żyją członkowie rodziny i niektórzy z nich sprawują urzędy w tym mieście), no i wierzy w w samostijna upainę i jej prohitlerowskich herosów
    z czasów II wojny, (i obecnie) co zrozumiałe nienawidzi Lachów, ( za to może liczyć na szacunek polskojęzycznych), “czarnożopców’ z Kaukazu i Azji Środkowej, może dlatego pośród polskojęzycznej liberalnej lewicy laickiej (PiS -też lewica) uchodzi za przyszłą nadzieję dla Rosji? No i kwestia pochodzenia samego “heroja demokracji” jak i małżonki, o ile dobrze sobie przypominam małżonka z rodziny nkawudowskiej (KGB),
    natomiast Nawalny “tylko” wojskowej.

    Transmisja z procesu Nawalnego .Idzie o powództwo weterana wojny którego Nawalny nazwał zdrajcą.
    Nawalny w sądzie zachowuje się jak wariat.Początkowo komentowane to było jako brak dostępu do litu i obostrzenie choroby.Ale teraz nie ma wątpliwości;Nawalny idzie w kierunku sprowokowania sądu do zarządzenia obserwacji psychiatrycznej z której łatwiej będzie pod pretekstem humanitaryzmu,wydobyć Nawalnego z pierdla.
    Na razie sąd dzielnie znosi coraz zuchwalsze prowokacje ale Nawalny robi co może (wrzeszczy na sąd JA TU JEST SĘDZIĄ !!!) żeby być odesłanym do psychiatryka.

    https://www.youtube.com/watch?v=oZvCEwWU6h4

    Бутырка – Запахло весной https://www.youtube.com/watch?v=O0sK3mGuSDA 🙂

    Miecławie słowo “resocjalizacja” jest tylko pustym sloganem, to nie działa, ale musi być jakaś ‘przykrywka humanitarna” dla działalności służb więziennych. Najlepsza rękojmią tzw.resocjalizacji jest surowy rygor/reżim panujący w jednostkach penitencjarnych, i TO działa na większość osób które
    “przez przypadek” weszły w konflikt z prawem, one tam już nie wrócą (raczej). Natomiast osobną grupę stanowią zawodowi przestępcy recydywiści, dla nich ryzyko wpadki przy robocie jest wkalkulowane w zawodowe ryzyko, pośród tej grupy zachodzi swoiście pojmowana hierarchia “wartości” zresztą ZK jest dla nich zwykle drugim domem

    Odpowiedz
    • 6 lutego 2021 o 14:52
     Permalink

     @krzyk58

     Z psychologicznego punktu widzenia nie zgodzę się z tobą, resocjalizacja nie jest pustym sloganem. Księża się tam uwijają w polskich więzieniach i pozyskują zagubione dusze ile się da.:-)
     Znam przypadki skutecznej resocjalizacji, ale są pewne warunki, aby był ona skuteczna ogólnie. A więc system społeczny musi zapewniać równość i bezpieczeństwo ekonomiczne oraz spójny system wartości, aby uzyskiwać statystycznie istotne wyniki. Obecnie pod rządami prawicy w III RP schodzimy w przepaść, zaś przestępczość nie wzrasta nadmiernie tylko dlatego, że demografia dołuje a demokracja karze bezwzględnie głównie za sprawy kryminalne. Obłożenie miejsc w więzieniach jest pełne a kolejka do odbycia kary też jest długa, więzienia też budują. Nie jest to jednak sposób na poprawę sytuacji w zakresie bezpieczeństwa, bo anomia społeczna się pogłębia, produkcja recydywy wzrasta i kiedyś to wszystko uderzy w społeczeństwo ze zdwojoną siłą. System społeczno-gospodarczy III RP praktycznie z kryminalizował polskie społeczeństwo, bo już nikt się nie wstydzi wyroków i komorników, jak kiedyś w PRL. Amerykanizacja postępuje, więc nic dobrego nas nie czeka, bo samo zaostrzanie polityki karnej nie pomoże, tylko zniszczy więzi społeczne i zaufanie do państwa.

     “Najlepsza rękojmią tzw.resocjalizacji jest surowy rygor/reżim panujący w jednostkach penitencjarnych, i TO działa na większość osób które “przez przypadek” weszły w konflikt z prawem, one tam już nie wrócą (raczej).”
     – tylko część nie wróci, a druga większa część jeszcze bardziej się zdemoralizuje i wpadnie w recydywę oraz patologię społeczną. Dawno temu już udowodniono, że okrucieństwo kar i długoterminowość wyroków są nieskuteczne, dlatego przede wszystkim sprawca powinien naprawić wyrządzoną szkodę, tak aby mu się nie opłacało przestępstwo.
     Nawalny będzie miał szansę zrobić to szyjąc rękawiczki, jak sugeruje Kamczatka.:-)

     Moje historyczne poszukiwania w zakresie psychologii idei prowadzą do bardzo ciekawych ustaleń w tym temacie. Przykładowo już w XVIII wieku nasz oświecony wice-profesor prawa kościelnego Sebastian Czochron, który napisał głośną ówcześnie pracę “Dysertację o prawodactwie kryminalnym” (12.V.1788 r.) stwierdzał w niej: “Jesteś człowiekiem, bądź ludzkim, jesteś sędzią, bądź umiarkowanym, jesteś chrześcijaninem, bądź miłosiernym”. Źródło: Z. Zdrójkowski, Prace naukowe Sebastiana Czochrona z dziedziny procesu i prawa karnego (1788-1800), w: Miscellanea Iuridica, PWN, Warszawa 1961, s. 179.

     Polscy sędziowie sądzący na wiecach na prawie zwyczajowym byli humanitarni, dlatego my się różnimy jako nacja słowiańska od narzuconej nam przez katolicyzm i niemczyznę represyjności karania. Oczywiście z katoliczona i z niemczona prawica widzi skuteczność polityki karnej tylko w jej represyjności, a ongiś w czasach prasłowiańskich i gdy dopiero co chrystianizowano Polskę było inaczej. Renoma naszego prawa zwyczajowego wynikała z humanitaryzmu, a nie represyjności, która przyszła dopiero wraz z feudalizmem, katolicyzmem i niemczyzną. Masz tu historyczny dowód:
     Niemiecki autor spisanego Prawa Polaków w tzw. Księdze Elbląskiej w przedmowie do tego najstarszego zwodu prawa polskiego podaje jego źródła: „Dawno temu, w starożytnych czasach, kiedy ludzie zaczęli toczyć spory i dopuszczać się bezprawia, rada mędrców utworzyła sądy, przy pomocy których wymuszano na każdym przestrzeganie zwyczajów; i przyciągnęli wielu ludzi przez to że okazywali pobłażanie”. Źródło: J. Matuszewski, Najstarszy Zwód Prawa Polskiego, PWN, Warszawa 1959, s. 144.

     Vetulani podaje, że nawróceni na wiarę chrześcijańską Prusowie po zawarciu w 1249 roku układu z Krzyżakami, oświadczyli, że w swych sprawach wewnętrznych pragną rządzić się i być sądzeni wedle prawa swych sąsiadów Polaków. Dlatego tamtejsi niemieccy biskupi zmuszeni byli zaznajomić się z prawem polskim, aby sądzić w swych dobrach ludność tak polską, jak i pruską. Źródło: A. Vetulani, Z badań nad kulturą prawniczą w Polsce piastowskiej, Ossolineum 1976, s. 166-167.

     Nawet urząd kata przyszedł do nas z Niemiec i Polacy nie chcieli być katami, było to poniżej słowiańskiej godności i kultury społecznej. (Źródło, gdzieś mam, jak trzeba to ci poszukam i podam)

     To nie surowość kar i ciężkie warunki pobytu w więzieniach są skuteczne, ale nieuchronność, szybkość, humanitaryzm karania i brak korzyści są skutecznymi sposobami na resocjalizację.

     Odpowiedz
     • 6 lutego 2021 o 18:03
      Permalink

      @Miecław. Należało doczytać do “Z” _ tam napisałem “Natomiast osobną grupę stanowią zawodowi przestępcy recydywiści..”
      Napisałeś: “Dawno temu już udowodniono, że okrucieństwo kar i długoterminowość wyroków są nieskuteczne, dlatego przede wszystkim sprawca powinien naprawić wyrządzoną szkodę, tak aby mu się nie opłacało przestępstwo.”
      Odpowiadam: lewicowo-liberalna bzdura (nonsens) uknuta w PRLu w drugiej połowie 80″, jako
      forma odreagowania na…(link niżej). System kończył się więc – “wszędzie luzowano’! 🙂

      “To nie surowość kar i ciężkie warunki pobytu w więzieniach są skuteczne, ale nieuchronność, szybkość, humanitaryzm karania i brak korzyści są skutecznymi sposobami na resocjalizację.”
      Patrz wyżej, a swoją drogą ktoś kto połucził wyrok w Polsce Ludowej zwykle na wolności
      o ile doczekał długo nie pociągnął, (mam na myśli lata 50′) później było już normalniej … https://opinie.wp.pl/charakterni-i-grypsujacy-tajemnice-wieziennego-zycia-w-prl-6126040358221441a są fakty.
      W sumie: pieprzysz. 🙂

      Odpowiedz
 • 6 lutego 2021 o 09:02
  Permalink

  To jeszcze tylko Polacy mogą wierzyć Nawalnemu, tak jak uwierzyli Wałęsie i tak jak uwierzyli, że Janukowicz, prezydent Ukrainy, miał ogromny pałac w którym trzymał aż dwa …pawie.
  Te pawie, razem z pałacem okazały sie państwową siedzibą – bo to jest rezydencja każdorazowego prezydenta Ukrainy. Podobnie jak “pałac Putina”, który hipotetycznie należy do Rotenberga i jest budowany od 10 lat.
  Cała Polska była oburzona jak można być takim bogatym, jak ………… Janukowycz.
  Cała Polska poparła zamach stanu na Ukrainie i poparła ddddd Poroszenko, który nie tylko był bogaty: mial – i dalej ma – ogromne pałace na Ukrainie i w Szwajcarii – okradł Ukraine – teraz Ukraina jest najbiedniejszym krajem w Europie.
  Poroszenko nie tylko miał fabrykę czekolady i ogromny pałac ale jeszcze kazał na swojej posesji wybudować cerkiew.
  Bogactwo Poroszenki – zamachowca już Polakom w Polsce nie przeszkadzało.
  A teraz w Polsce pracuje ponad dwa miliony Ukraińców którzy nie mają co jeść u siebie, a 4 miliony pracuje w Rosji – bo na Ukrainie jest straszna nędza – a był to bardzo bogaty kraj. Wierzę, że zwłaszcza Polacy, Litwini i żydy będą zachwyceni filmem Nawalnego, który jeszcze w Niemczech opowiadal, że mu Rosjanie ten smiertelny gaz bojowy nowicznok … wsadzili do majtek które miał na sobie.
  W kazdym kraju jest grupka osób zwana opozycja, ale te 0,01% jakiegos “poparcia” to nie jest żadna opozycja.
  Ale juz w ameryce słychać głosy, ze wybory wrzesniowe w Rosji zostały wiadomo…..sfałszowane.

  Odpowiedz
 • 6 lutego 2021 o 12:42
  Permalink

  @Miecław

  Aby nie obrażać przyzwoitych ludzi o nazwisku Miedwiediew, należy wyjaśnić, że chodzi o Siergieja Aleksandrowicza Miedwiediewa.
  Ten towarzysz znany jest między innymi z tego, że otrzymał osobistą uwagę Prezydenta. Nie często Putin używa silnych epitetów, ale kiedy ten profesor nauk antyruskich wezwał tzw. cywilizowane kraje do odebrania Rosji Arktyki, WWP powiedział wprost – ПРИДУРОК (PRZYGŁUP).
  Wielu nie rozumie, jak może istnieć (i prosperować) państwo, jeśli prawie 100% tzw. elit (z rzadkimi wyjątkami jest to typ Białocerkowsko-Żmeryński) są zdrajcami interesów narodowych. Odpowiedź jest prosta – STRACH. Wszyscy ci Miedwiediewowie i Wołkowowie boją się prawdziwego NIEDŹWIEDZIA , który żyje w narodzie Ruskim.
  Do lepkiego potu.
  Co do projektu NAWALNY.
  Dlaczego cała ta powolna historia tak gwałtownie przyspieszyła? Odpowiedź można znaleźć w najnowszej książce założyciela Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwaba «COVID-19: The Great Reset».
  Dooopa się pali. Szturm na Kapitol, tę” świątynię demokracji ” powinien być przykryty zasłoną dymną.
  Mieszkam w Północnej Stolicy (kolebce trzech rewolucji 🙂) i mam «szczęście» oglądać ten balagan od wewnątrz.
  Panie @Miecławie, powiem tak: gdyby i tym razem tego wuja uratowali przed sądem patroni z wyższych sfer, to na ulice wyszłyby już nie małolaty, plankton biurowy i inni freelancerzy, ale prawdziwy NARÓD.
  Czas oczyścić stajnie Augiasza – wypędzić liberastów z uczelni i władzy, przestać finansować z budżetu agentów wpływu i zdrajców, zmienić ton wobec tzw. partnerów zachodnich, w końcu czas już uznać NOWOROSYJE.
  Niedźwiedź musi pokazać zęby. Niech lepiej się boją i nienawidzą, niż pouczają i pobłażliwie poklepują po ramieniu.

  Odpowiedz
  • 6 lutego 2021 o 17:10
   Permalink

   @Kamczatka

   Dzięki za wyjaśnienia. Przygłupów jak widać u was i u nas nie brakuje. Żerują te hieny na prawdziwym narodzie i kolaborują gdzie się tylko da dla osobistych korzyści i pogłaskania pseudo-nagrodami. A oczyścić kraj ze zdrajców i szumowin trudno, niestety.

   Natomiast co do zmiany retoryki wobec tzw. zachodnich partnerów, to chyba już następuje i NIEDŹWIEDŹ nie będzie więcej znosił upokorzeń. Oj będzie wycie zachodnich hien. 🙂
   Szczekanie przy nich naszych kundelków to będzie mały pikuś.

   Pierwszy szok już zaliczyli w Syrii, teraz to już tylko widać biadolenie i bezradność. 🙂
   “Konsternacja w Brukseli
   Rzecznik UE odmówił komentarza na temat słów Ławrowa, ale kilku unijnych przedstawicieli, z którymi rozmawiało POLITICO, nie przebierało w słowach.
   – Z godnie z oczekiwaniami, Ławrow pokonał Borrella – powiedział jeden z wysokich rangą unijnych dyplomatów. – Mówiąc w kategoriach piłkarskich, Ławrow strzelał bramkę za bramką, a Borrell nie trafił ani razu. Żadnej obrony i żadnego ataku.
   – Ta konferencja prasowa pokazała jego brak doświadczenia – powiedział inny unijny dyplomata. – Borrell był nieprzygotowany do odpowiedzi i niestety, Ławrow przeprowadził to całkowicie pod swoje dyktando.”
   https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/szef-unijnej-dyplomacji-josep-borrell-upokorzony-przez-ministra-lawrowa/1vsns36,79cfc278

   “Jesteśmy zaskoczeni niegrzecznymi i niekompetentnymi oskarżeniami Dominica Raaba, dyplomaty i prawnika, który odmawia wymiarowi sprawiedliwości zastosowania prawa wobec Nawalnego za naruszenie zasad kary w zawieszeniu. Czyżby Assange (założyciel WikiLeaks Julian Assange – red.) nie został skazany przez wymiar sprawiedliwości za naruszenie warunków zwolnienia za kaucją? – napisano na koncie rosyjskiej ambasady na Twitterze”.
   https://pl.sputniknews.com/polityka/2021020313771000-ambasada-rosji-uwaza-oswiadczenia-londynu-dotyczace-nawalnego-za-niekompetentne-sputnik/

   Jednym słowem co najmniej do września nie będziemy się nudzić w sprawach polityki zachodu.

   Odpowiedz
  • 6 lutego 2021 o 20:05
   Permalink

   Wołkow …Wołkow.. A! To – ten https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2,_%D0%9B%D0%B5%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B4_%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87_(%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA) (iz ssyłki – to tacy “rossjanie” protestowali w Jekaterynburgu przeciwko budowie świątyni – На митинге против строительства храма на площади Труда в Екатеринбурге, 10 апреля 2010 года). Ponoć …rozpaczliwie stara się o izraelskie obywatelstwo gdyż tylko to gwarantuje mu to że nigdy nie zostanie wydany Rosji.
   Ukradł ogromne sumy z “funduszu do walki z korupcją” i teraz boi się że w razie poprawy relacji Unia-Rosja może zostać wydany każącej ręce sprawiedliwości.
   Na swój sposób uczciwie nie ukrywał że “nie jest ruskim nacjonalistą ale żydowskim” 🙂

   https://www.youtube.com/watch?v=18xZaWW3lIA

   Korzystając z okazji jako że jesteśmy przy wątku pochodzenia podzielę się starą ruską anegdotą pro:
   marzeń ubogiego krawca vs. WWP.

   Stary,ubogi krawiec Chaim marzy: mój boże,gdybym był Carem to żyłbym jak Car.A nawet lepiej niż Car.
   -dlaczego lepiej niż Car ?-pyta syn Izaak
   A Chaim na to:bo ja bym jeszcze troszke szył

   Takie dygresje (wyżej i niżej) w temacie “pałacu Putina”: ‘Chaim” nie jest w stanie pojąć że Putin jak przystało na Cara, ani nie musi budować pałacu ani nie musi “trochę szyć”. 🙂 A jeśli już, miałby stać się właścicielem tooo .. pragnę przypomnieć , że potworna i nie pasująca do Putina estetyka “pałacu” zwróciła mają uwagę.
   Jeśli już podniosę jakąś kwestie to kwestie estetyki. A estetyka wiadomego obiektu absolutnie nie pasuje do estetyki Putina.Kim trzeba być, jaką mieć wyobraźnię, jakie wykształcenie, jaką znajomość świata i realiów, żeby oczami wyobraźni widzieć Putina w wyszywanym szlafroku i fezie na głowie wylegującego się na barokowych otomanach. 🙂
   Jeśli Putin budowałby dla siebie jakieś “zamczysko” a miałby takie prawo bo czemu nie, to reprezentowałoby ono inną estetykę.

   To tylko w prymitywnym pojmowaniu po władzę idzie się w celu zdobycia fortuny. 🙂 Putin dlatego jest dla Zachodu śmiertelnym zagrożeniem że należy do tej kategorii osobowości która po władzę sięga dla władzy.W historii był już taki Jeden ( z dużej bukwy). Na pewno domyślają się kom. kto był ‘tym ktosiem” i ile czego zostawił po sobie, mam na myśli dobra materialne. Wolną chwilą podrzucę stosowną ilustrację z przeprowadzonego remanentu stanu posiadania przeprowadzonego po 5. III.
   ‘roku wiadomego”.

   Celem zachowania równowagi politycznej kreślę wizerunek https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B3,_%D0%90%D1%80%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%B9_%D0%A0%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87 to w Rosji bardzo znana osoba.Jako jeden z pierwszych, został obłożony osobistymi sankcjami za Krym.To samo zrobiła Unia Europejska a niepodległa Republika Włoska “aresztowała” jego własność między innymi położony w Rzymie hotel Berg Luxury
   Jego koncern budowlany wsławił się przy budowie Krymskiego Mostu i jak powiedział sam Rotenberg “jeszcze czegoś dla Krymu” .Jak łatwo się domyśleć pewnie idzie o jakiś obiekt wojskowy.
   Wiosną 2020 za osobisty wkład w budowę Krymskiego Mostu został wyróżniony tytułem “Bohatera pracy dla Rosyjskiej Federacji” .Kilka lat wcześniej został odznaczony przez Rosyjską Cerkiew za wkład w odbudowę zniszczonych obiektów religijnych,orderem Świętego Sergiusza Radoneżskiego .Jak jeszcze do tego dodać że Arkadyj Rotenberg był bohaterem dokumentalnego filmu o budowie obiektów olimpijskich w Soczi,to wyłoni się pełen jego portret.
   Nieco pro: “Żmurki”, ale to może przy innej okazji jest to ciekawy z socjologicznego punktu widzenia
   produkt lat 90, znany pod nazwą z chama – pan, obecny w Rosji, także w Polsce, wszędzie tam gdzie szybkie , niekoniecznie zgodnie z obowiązującym prawem , kosmiczne pieniądze z(a)robione ‘na friko”
   zrobiły sieczkę w głowach nowych nababów. 🙂

   Odpowiedz
   • 7 lutego 2021 o 00:10
    Permalink

    @krzyk58

    No właśnie, zgadzam się, że Putin nie potrzebuje żadnego pałacu, a ten estetycznie do niego nie pasuje. Sądzę, że lepiej się on czuje w normalnej chacie na Syberii i w Tajdze na łonie pięknej dzikiej przyrody, niż w takich kiczowatych pałacach. Nawet na schron się to nie nadaje, bo rzuca się w oczy w kosmosu.

    Kiedyś dawno temu oglądałem w TV film dokumentalny o ile mnie pamięć nie myli, pt. “Putin i oligarchowie”, chyba produkcji Francuskiej. Była tam taka scena jak Putin został Prezydentem po raz pierwszy więc zebrał tych oligarchów przy “okrągłym stole” i powiedział, że teraz oni pracują dla Rosji bo już wystarczająco zarobili/nakradli itp. Gdybyś widział miny tych oligarchów, w tym Bieriezowskiego!. 🙂
    Jest oczywiste, że tylko on ze swoimi ludźmi gwarantuje, że oligarchowie nie rozkradną Rosji i jej nie sprzedadzą, więc m. in. dlatego ma miejsce taka nagonka zachodu wobec niego.
    Może znajdziesz gdzieś w necie ten film i dasz link, ty masz czas i rozeznanie. 🙂 Warto byłoby to pokazać, bo ten film sprzed lat był dość obiektywny.

    W Davos dał przykład wysokiej kultury i człowieczeństwa oraz egalitaryzmu połączonego z tradycyjnymi wartościami, co zasługuje na najwyższe uznanie:
    “W Rosji mamy podstawowe zasady: człowiek powinien mieć zapewnione godne warunki do życia, czyli mieszkanie, infrastrukturę, transport, wygody i przyjazne środowisko. Człowiekowi potrzebne jest zaufanie do państwa, czyli pracując może liczyć na rozwój, awans, kształcenie zawodowe, zapewnioną emeryturę z chwilą zakończenia kariery. Człowiek musi mieć zapewnioną profesjonalną opiekę lekarską gdy zachodzi potrzeba. Niezależnie od statusu materialnego rodziców dzieci powinny mieć dostęp do edukacji. Te zasady są podstawą zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Dbałość o człowieka jest warunkiem rozwoju państwa.”
    https://wolnemedia.net/wladimir-putin-wyslal-wielki-reset-w-kosmos/

    Odpowiedz
 • 6 lutego 2021 o 21:43
  Permalink

  @ krzyk58

  Wołkow…Wołkow…A! To – ten…
  „Z rewerencją, u kaduka,
  Bo…”🙂
  to minister spraw zagranicznych Wolnej Rosji Jego Ekscelencja Leonid Wołkow.

  https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_doc/2352854/pub_6016d16a7fd0a5390f2439af_6016e13c7fd0a5390f4426cd/scale_600

  A to przyszły rząd Wolnej Rosji.
  Płótno nieznanego mistrza
  «Вся королевская рать»

  https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_doc/3507292/pub_601e6eeb53bb652e6a265a1c_601e8ade53bb652e6a5a7d8d/scale_600

  Odpowiedz
  • 7 lutego 2021 o 09:11
   Permalink

   @Kamczatka. No, pacz pan tego (polityczne aspiracje) nie ująłem, 🙂 znaczit p. Ławrow już czuje na karku przyśpieszony oddech młodego wilka? 🙂
   Na portrecie zbiorowym widać że ci “ruscy” to pełną gębą – bez jakichkolwiek kompleksów Obywatele Świata, no i na pewno pochodzenie mają (takie jak należy) jedynie słuszne? Na pewno potrafiliby
   dogadać się z Zachodem, w taki sposób że i np. sam Borys Nikołajewicz … były zażenowany.

   Odpowiedz
 • 6 lutego 2021 o 21:59
  Permalink

  Jeszcze ciepłe wydanie: Навальный – политический самоубийца | Волков сливает протест | Соловьёв LIVE https://www.youtube.com/watch?v=q4DFuQ8hfqQ&t=79s trochę to przydługie a na na skrótowce nie ma co liczyć , a i obsada rozmówców jakby nieznajoma za wyjątkiem dr Sosnowskiego z Niemiec (?)
  (pomijam kwestie pochodzenia).
  Zauważyłem takij woporos : кто в Кремле,очень на высоком уровне крышует Навального,Эхо Москвы,Дождь и прочих тварей? Intieresno byłoby … 🙂

  Odpowiedz
 • 7 lutego 2021 o 09:27
  Permalink

  dyskusja komentatorów,chylę
  czoło!A jakie jest stanowisko redakcji wokół
  (A)nalnego?Warto byłoby się
  dowiedzieć.Pozdro dla znajomych sprzed wierszy o tzw.”Żołnierzach……”!

  Odpowiedz
  • 7 lutego 2021 o 16:47
   Permalink

   @wlodek

   Pozdrawiam. Dawaj częściej znak życia i komentuj. Pal licho przeszłość. Brakuje tu ciebie. Nie bądź już taki uparty, zwłaszcza, że poprawa redakcji nastąpiła i w ubiegłym roku nie mieliśmy już tych ohydnych wierszy sławiących wrogów ludu i człowieczeństwa.
   Jak ten czas leci.

   Odpowiedz
 • 7 lutego 2021 o 16:56
  Permalink

  Skoro już była tu mowa o Nawalnym, to niezłe kwiatki wychodzą na światło dzienne. Czy potrzeba więcej dowodów na zdradę własnego narodu?

  “Uznany za ikonę opozycji w Rosji, sponsorowany przez wywiady USA i Wielkiej Brytanii, Nawalny podjął się wykonać zadanie zdestabilizowania sceny politycznej własnego kraju angażując w tym celu młodych zwolenników demokracji. Prowadzącym okazał się były pracownik ambasady Wielkiej Brytanii James William Thomas Ford, to w istocie pracownik MI6. W otoczeniu Nawalnego ważną postacią jest prezes Fundacji Antykorupcyjnej mieszkający w Wielkiej Brytanii.
  Na sfilmowanym spotkaniu z agentem Nawalny mówi wprost, że przeprowadzenie operacji destabilizacyjnej wymagałoby większej kwoty pieniędzy.”
  https://wolnemedia.net/nawalny-patriotyzm-sponsorowany/

  Odpowiedz
  • 7 lutego 2021 o 20:00
   Permalink

   Na filmie nie Nawalny, tylko jego finansista (przyszły minister finansów🙂) Ashurkov.

   A oto trochę więcej z życia świętego.
   Dziesięć lat minęło, a jakby wczoraj. Szkoda, że zachodni kibice Berlińskiego Pacjenta nie posługują się j.rosyjskim (w trakcie tłumaczenia gubi się, jak mówią w Żmerynce, Cymes).
   Dialog dwóch intelektualistów:
   “Czo? – Niczo?”

   https://m.youtube.com/watch?v=m1AhILfZdNU

   Po prawej Nikita Bielych, niegdyś gubernator obwodu Kirowskiego, od trzech lat otrzymuje nowy zawód-szyje rękawiczki i miękkie zabawki. Po lewej XXX, wkrótce dołączy do byłego przyjaciela.

   https://pics.livejournal.com/vlad_semenov/pic/000dy2ks/s640x480

   P.s.
   @Wlodek Witam! Cieszę się, że wróciłeś.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.