Ogólna

Dzwonnica przy Cerkwi w formie altanki na dwa małe dzwony

 Drodzy internauci, darczyńcy!

Zapraszamy do wspierania naszej kampanii dotyczącej zakupu dzwonnicy do naszej Cerkwi.

Nasza Cerkiew reprezentowana jest przez niewielką grupę wyznawców Prawosławia / Staroprawosławnych, nazywanych potocznie Staroobrzędowcami.

Z Bożą pomocą w grudniu 2016 roku Staroobrzędowcy dzięki pomocy / wsparciu ludzi dobrej woli wybudowali pierwszą Cerkiew w Polsce i dzięki temu praktykują wszystkie nabożeństwa już w nowo wybudowanej Cerkwi pw. Świętego Mikołaja Arcybiskupa Myr Licei, Cudotwórcy.

Własnymi siłami wyposażyliśmy Cerkiew w przepiękny ikonostas oraz zagospodarowaliśmy teren na miarę swoich możliwości.

Niestety poniesione duże nakłady finansowe nie pozwalają nam realizować dalszych większych inwestycji. Jest nas bardzo mało, a na podlasiu panuje dosyć wysokie bezrobocie. Część wiernych ze względu na brak pracy, pozostaje na utrzymaniu innych członków rodziny.

Mimo wszystko parafianie angażują się w pomoc dla Cerkwi, jak tylko mogą (finansowo oraz własną siłą roboczą).

W tym roku 2018 zakończyliśmy budowę ogrodzenia.

Pozostało nam wyposażyć jeszcze Cerkiew w dzwon i dzwonnicę. Są to bardzo duże wydatki finansowe.

Zamówiliśmy jeden dzwon do Cerkwi – 100 kg. Drugi dzwon (25 kg) otrzymaliśmy od darczyńcy. Potrzebujemy więc jeszcze zbudowania dzwonnicy do tych dwóch dzwonów. Niestety brakuje środków finansowych. Dzwonnicę chcemy wykonać jak najtańszym kosztem, w formie altanki, w której znajdą się dwa dzwony.

Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie finansowe naszej kampanii.

Kościół jest Ciałem Chrystusa! Budowa i odradzanie świątyń – zawsze było obowiązkiem i uczynkiem narodu. Od wieków budowa i odradzanie świątyń opierało się na pomocy i dobrowolnych ofiarach. Środki na tak dobry uczynek, szczytny cel zbierane były przez cały światem. To dzięki opiece całego ludu Bożego powstawały i wznosiły się najwspanialsze świątynie.

Cieszy fakt, że w tej świątyni, serdecznością bogobojnych ludzi, nie obojętnych na pamięć o ich przodkach i tych, którzy troszczyli się i troszczą o zachowanie czystości, słychać dźwięk modlitwy , i odbywają się nabożeństwa.

Kondakion na Boże Narodzenie

Odradzanie i upiększanie świątyń, miłość do Boskich nabożeństw wychowuje nas i naszych dzieci na prawdziwych patriotów i prawdziwych chrześcijan. Przecież Święta Cerkiew przywołuje nas wszystkich, którzy szukają zbawienia, do Domu Bożego i pobudza w naszych sercach same najlepszej przeżycia.

Chcemy zachować naszą wiarę, tradycję, obrządek i kulturę. Jesteśmy dumą dla Polaków i cieszymy się, że jesteśmy Polakami i możemy praktykować swoją wiarę w Polsce.

Pan mówi nam, “kiedy czynisz miłostynię, niech lewa ręka twoja nie wie, co czyni prawa, aby twoja miłostynia była w tajemnicy. I Ojciec twój, zobaczy potajemne – poda tobie jawnie». Od dawna zauważono, że ci, którzy przekazują darowiznę świątyni w tym życiu, otrzymują od Boga niewspółmiernie większą nagrodę.

I pamiętajcie, czynienie dobra – jedna z ważniejszych części w życiu każdego człowieka. Pan pyta każdego z nas: «nakarmiłeś głodnego, przyjąłeś bezdomnego, odwiedziłeś chorego? A to co uczynicie Wy jednemu z nich, to Mi czynicie».

Każdemu, czyje serce nie jest obojętne do tego, aby funkcjonowała świątynia świętego Mikołaja Cudotwórcy Arcybiskupa Myr Licei parafii staroobrzędowców, prawosławnych, mogą złożyć swoją ofiarę – swój możliwy wkład we wspólny uczynek duchowego odrodzenia.

Wszyscy darczyńcy, którzy dokonają wpłaty kwotą co najmniej 100 zł mogą otrzymać w prezencie Album ikon autorstwa Agaty Słyk.

Po dokonaniu wpłaty w kwocie minimalnej 100 zł prosimy o informację i adres, gdzie ma zostać wysłany album.

Prace pani Agaty Słyk wzbogacają polską sztukę sakralną. Widać w nich coraz pewniejszą rękę i coraz bogatsze przesłanie religijne. W tym miejscu nasuwa się skojarzenie z drogą artystyczną Jerzego Nowosielskiego, zmarłego przed kilku laty krakowskiego geniusza sztuki sakralnej i jednego z najwybitniejszych malarzy Polski powojennej.

Więcej o nas i kontakt na Strona Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców

Dziękujemy!

STAROPRAWOSŁAWNA CERKIEW STAROOBRZĘDOWCÓW
Gabowe Grądy 7A
16-300 Augustów

https://zrzutka.pl/dzwonnica

 

Wpłaty – darowizny na cele kultu religijnego można także dokonać na rachunek bankowy:

Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
PL 88 2030 0045 1110 0000 0317 5950
PPABPLPK (SWIFT)

17 komentarzy

 1. Piękna inicjatywa

 2. Byłem u nich w lipcu. Pięknie zadbany teren, dużo kwiatów – skromność, której mało kto ma. Warto wspierać takich ludzi!

 3. Skromnie ale pięknie.

  Szczęść Wam Boże.

 4. Ja też byłam u nich. Fajnie, ale bez rewelacji – zależy, co kto lubi.
  W środku cerkwi jednak przepiękny ikonostas – czuje się świętość.
  Wsparłam ich małą ofiarą.

 5. Pierwszy raz dowiedziałem się właśnie tutaj o Staroobrzędowcach. Można o nich powiedzieć – wyznawcy starej chrześcijańskiej wiary.
  Oczywiście z wielką radością okażę im swoją pomoc 🙂

 6. Dobrze ze o czymś takim piszecie.

 7. Poczytałem o tej zrzutce i jakoś słabiutko tam ich wspierają 🙁 Inicjatywa warta uwagi.
  Dorzucam swój grosz na zrzutce 🙂

 8. Przepiękna sprawa, godna wsparcia.

  Umieszczanie informacji o Społeczności Staroobrzędowców w Polsce na łamach Obserwatora Politycznego świadczy o tym, że Redakcja w pełni rozumie pojecie WIELOKULTUROWOŚCi i EKUMENIZMU.

  Poza tym, to jest prawdziwe nawiązanie do dawnych idei Polski Jagiellońskiej – Rzeczpospolitej Wielu Narodów i Wyznań.

  Dziwię się, że obecna władza “dobrej zmiany”, próbująca odwoływać się do Idei Wielokulturowego MIĘDZYMORZA, zapomina o takim SKARBIE, jakim jest grupa Staroobrzędowców w Polsce i go nie wspiera.

  Po prostu mali ludzie, nie umiejący docenić żarliwości religijnej i trwania w tradycji przodków niewielkiej grupy religijnej, którą w tym momencie serdecznie pozdrawiam.

  Szczęść Wam Boże.

 9. W Polsce staroobrzędowcy pojawili się w regionie Augustowa, Suwałk i Sejn w II. poł. XVIII w., przemieszczając się z terenu Kurlandii i ziemi czernihowskiej[99]. W latach 20. i 30. XIX w. część tej społeczności przeniosła się na Mazury, w granice Prus Wschodnich[100]. Jej głównym ośrodkiem był od 1849 monaster w Wojnowie, początkowo męski, zaś od 1885 – żeński[101]. Większość z nich wyjechała w czasie II wojny światowej na Litwę[102]. Liczbę staroobrzędowców w Polsce w latach 50. szacowano na ponad 1500 osób[103], zaś w 1968 żyło ich 268 w Augustowie, 188 w Gabowych Grądach, 133 w Borze oraz 412 w Wojnowie i Gałkowie[102]. Według danych z pocz. XXI w. łącznie w Polsce przebywało 600–700 starowierców, zrzeszonych we Wschodnim Kościele Staroobrzędowym[104]. Drugim polskim staroobrzędowym związkiem wyznaniowym jest powstała w 2013 Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców[105]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Staroobrz%C4%99dowcy

  ————————————-

  http://www.klasztorjableczna.pl/

  http://www.grabarka.pl/

  http://janpielgrzym.ucoz.com/publ/anachoreci_gor_kaukazu/5-1-0-259

 10. Zadziwiacie mnie. Jako portal wybitnie super pro rosyjski promujecie odłam Prawosławia będący cierniem w samoświadomości Patriarchatu Moskiewskiego i Całej Rusi.

 11. Państwo, tak jak wszędzie, pomaga tam, gdzie raczej nie trzeba. Tam, gdzie potrzebują naprawdę pomocy – cisza ze strony Państwa.
  Tak i tutaj. Przecież “Oni” są częścią naszej kultury, są Polakami z Prawosławną wiarą.
  Trzeba takim pomagać. Dużo wnieśli do naszej Polski.

 12. Z tego, co wiem to nie odłam Prawosławia, a prawdziwi jego wyznawcy. To oni sprzeciwili się reformom Cerkwi. To są bezpopowcy, pozostali od XVII w. bez hierarchii duchownej, wymordowano im kapłanów, np. Protopopa Abbakuma, kapłana mnicha Łazarza. To sa wyznawcy Prawosławia.

 13. @Pugaczow – mała uwaga.
  OP nie jest “wybitnie super pro rosyjski”, jest wybitnie super pro polski, jakby Pan czytał uważnie i bez rusofobii zamieszczane tu artykuły..

  To czysty patriotyzm dbać o dobre relacje z sąsiadem w interesie polskiego społeczeństwa.

  Dobre, normalne relacje – bez emocji, tylko oparte na INTERESACH wzajemnych.

  To co teraz jest, to aberracja.

  Dlatego nawoływanie do NORMALNOŚCI w relacjach Polski z Federacją Rosyjską jest TERAZ takie niecodzienne w Polsce, a może nawet stać się karalne …

  Aberracja.

  Takie mamy Nadwiślańskie Macondo, gdzie tubylcy ulegli obcej propagandzie antyrosyjskiej, wbrew własnym istotnym INTERESOM., przy zachowaniu pełnej pamięci za ZŁO, które się stosunkach z Rosją – pojawiały.

  Bo o interesy tu cały czas chodzi, co się doskonale wynurzy i okaże za kilka lat kupowania droższego np. amerykańskiego czy katarskiego – skroplonego gazu ….

  @Adrzej i @Historyk: dlatego powinniśmy Staroobrzędowców w Polsce hołubić i państwowo wspierać.

  Amen.

 14. Świetny pomysł i inicjatywa!

 15. Trzymam kciuki za dzwoneczki i realizację projektu, wartego wsparcia i uwagi.

 16. DZISIAJ JEST JESZCZE SZABAS A WY PRACUJECIE ???

 17. Coś ta zrzutka słabo idzie 🙁 A taka piękna inicjatywa

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.