Historia

Dzień Zwycięstwa!

 Nie ma chyba wspanialszej daty we współczesnej historii świata, niż 9 maja – Dzień Zwycięstwa nad hitlerowsko-germańskim faszyzmem i jego pomagierami. Trzeba pamiętać o tej rocznicy i mieć ją na zawsze w żywej pamięci, to wówczas zdjęto z Europy jarzmo germańskiego faszyzmu, który był systemem zbrodniczym i ludobójczym. Opierał się na przemocy, mordowaniu, terrorze i zastraszaniu. Jednak został pokonany – Moskwa, Stalingrad, Łuk Kurski – potem inne miejsca, w których Wieczni Bohaterowie, zapisali się swoją krwią w chwale na wieki.

Żyjemy dzisiaj tu, dzięki ich poświęceniu, dzięki ich męczeństwu. Żyjemy na kredyt, który wyznaczają mogiły Żołnierzy radzieckich i polskich, poległych na ziemiach polskich. Ten kredyt zobowiązuję do zachowania pamięci i wyciągania wniosków z historii. To zło, które wówczas wypełzło z Zachodu, nie może się powtórzyć, ponieważ jest zniszczeniem, mordem i ludobójstwem!

Niestety jednak, nie byliśmy wystarczająco czujni i znowu wnuki i dzieci Bohaterów walczą dzisiaj w Donbasie o prawo do wolności dla swoich rodzin, o człowieczeństwo i o humanizm. Te wszystkie wartości, o które walczyliśmy wspólnie ramię w ramię, jako ludzie cywilizowani w latach 1939-1945, są dzisiaj podważane, zdeptane i przekłamywane. Dlatego tak ważny dla świata jest opór bohaterskich Powstańców Donbasu, którzy swoją krwią i męczeństwem uświęcają tradycję Żołnierzy Wolności. Ponieważ o nic innego tutaj nie chodziło i nie chodzi, jak właśnie o wolność! Za którą zginęło tylu niewinnych ludzi i za którą dzisiaj umierają ci męczennicy i patrioci.

W Polsce pojawiła się nowa narracja historyczna, której istotą rozliczenia z traumą II Wojny Światowej jest milczenie na temat zbrodni niemieckich, ludobójczej okupacji i jej skutków. Natomiast jest promowana w pełni napastliwa retoryka antyrosyjska, dla współczesnych celów politycznych, prowadząca do derogacji pamięci o radziecko-polskim braterstwie broni, wyzwoleniu ziem polskich spod germańsko-hitlerowskiej ludobójczej okupacji. Jest to proces, który ma istotne uwarunkowania historyczne, jednakże uprawianie redukcjonizmu historycznego, nie jest i nie może być sposobem na tworzenie uzasadnienia do aktualnej narracji politycznej wobec Rosji (bo o żadnej polityce z Rosją już nie można mówić – tego nie ma).

Dramatycznym przykładem eksplozji antyrosyjskich fobii są działania prowadzące do niwelacji wielu miejsc pamięci o czynie zbrojnym w ramach radziecko-polskiego braterstwa broni. O zwykłym niszczeniu grobów, nawet nie ma co wspominać – to bestialstwo i coś tak ohydnego, że nie ma słowa na opisanie tych czynów. Na szczęście pomimo pełnej nagonki – jednak stosunkowo rzadkich. Nie można jednak milczeć, jeżeli polskie władze publiczne, chcą prowadzić politykę niszczenia miejsc pamięci braterstwa broni. W wielu przypadkach są to pomniki upamiętniające konkretne wydarzenia i związane z nimi osoby. Oczywiście pomnik upamiętniający, to coś innego w rozumieniu prawa, niż cmentarz wojenny. Jednak Polska znaczy się właśnie tymi pomnikami. Nie byłoby naszego kraju w jego obecnym kształcie, gdyby nie ogromny wysiłek zbrojny społeczeństwa ZSRR i to pomimo wszelkich perturbacji w historii tamtego okresu. To są bardzo złożone sprawy, które będą mieć swoje odzwierciedlenie w relacjach pomiędzy naszymi narodami. Po co poprzez reinterpretację historii dzielić jeszcze bardziej?

Dzień Zwycięstwa jest także prawdziwym świętem wszystkich Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, wszystkich formacji niepodległościowych, które skutecznie walczyły z okupacją Polski. Wysiłek zbrojny Narodu w dobie największej groźby unicestwienia i zmiecenia z kart historii, byłby jałowy, gdyby – mimo wszystko – nie wsparcie ze Wschodu. Jak wiemy z historii, na „aliantów” zachodnich nie bardzo mogliśmy liczyć. Nie było miejsca dla Polaków ani na powojennych defiladach zwycięstwa, ani w przytułkach po wojnie – bezpaństwowcy w wielu przypadkach zostali potraktowani w sposób gorszy, niż jeńcy wroga. Trzeba także o tym pamiętać, że na Placu Czerwonym – Żołnierze polscy, maszerowali ramię w ramię wraz ze swoimi radzieckimi towarzyszami broni. Tego nie było w Londynie, ani w Paryżu.

Szanujmy historię, wyciągajmy z niej wnioski, nie pozwólmy na przekłamanie faktów historycznych i psucie pamięci naszych przodków. Nie podlega wątpliwości, że historia II Wojny Światowej, zarówno w kwestii jej przyczyn, przebiegu jak i skutków – jest dla nas bardzo trudna, a w niektórych aspektach tragiczna i to po wielokroć. Jednak to nie były proste procesy przyczynowo-skutkowe. Polska przetrwała i pomimo gigantycznych zniszczeń, wymordowania części narodu i przesunięcia terytorium – modernizowała się. Pamiętajmy o dokonaniach naszych przodków.

Wieczna cześć i chwała bohaterom niezwyciężonej Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego – Żołnierkom i Żołnierzom, wyzwolicielom ziem polskich spod germańsko-faszystowskiej ludobójczej okupacji! NIECH WASZA CHWAŁĄ NIGDY NIE PRZEMINIE! Pamiętajmy również o bohaterskich Powstańcach Donbasu, którzy oddają życie za wartości naszej cywilizacji, bohaterowie wpisują się swoją postawą w czyny ich Ojców i Dziadków!

Warto w tych dniach odwiedzić pobliskie groby Bohaterów i oddać nasz szacunek – pamięci ludzi, dzięki których poświęceniu możemy dzisiaj pisać i czytać te słowa…

43 komentarze

 1. Piękne i wzniosłe. Pamiętamy i nie zapomnimy, a Donbas jest Piemontem ukraińskiej wolności!

 2. Emeryt z Toporu

  Piękne, wzniosłe i sprawiedliwe, a przy tym bardzo wymowne w kontekście bohaterskich obrońców ludzkiej Cywilizacji w Donbasie.

 3. Jestem dumny że wspieram Obserwatora Politycznego!Jesteście gwiazdą prawdy w tym mroku nienawiści i zakłamania Historii! Cześć i Wieczna Pamięć Ofiarom II Wojny Światowej,Donbasu i Odessy!!!Chwała Zwycięzcom!

 4. właśnie jadę autobusem

  Wieczna cześć i chwała !

 5. Pozorovatel

  Przyłączam się do słów pamięci i czci Bohaterów. Pamięci tych którzy polegli za bezpieczne ojczyzny swych dzieci i wnuków. Chwała im i wieczna pamięć.
  A co do dzisiejszego bezczeszczenia pamięci tych dzięki którym narody Europy przetrwały ten straszny czas, to boleję nad tym że polskie państwo, wabione mglistymi mrzonkami, wystąpiło z obozu zwycięzców. Lecz pamiętajmy że to narody są wieczne, a państwowości przemijające.

  • Pozorovatel

   Poświęciłem nieco czasu na obejrzenie w rosyjskiej telewizji otwarcia obchodów Dnia Zwycięstwa. Ze wzruszeniem i wdzięcznością pozdrawiam Was Bracia Słowianie. Szczególnie nielicznych już żyjących Bohaterów Wielkiej Wojny, ich synów i wnuków, następców oraz wszystkich stających dzisiaj w obronie ludzkości i pokoju na świecie. Chwała Wam.

 6. krolowa bona

  Identyfikuje sie z powyzszym tekstem w calej rozciaglosci, rociagniety przez autora maszt tematyczny musi, musi byc kultywowany i to w niekonczacym sie ciagu czasowym, gdyz swiadkowie owych czasow umieraja a w obliczu takich reinterpretacji wydarzen historycznych i swiadomym choc
  racjonalnie niepojetym rozpetywaniem nienawisci do Rosji i bohaterow w tak meczenskiej walce przeciw
  hitlerowskiej zagladzie i wynaturzeniom rasy ludzkiej grozi niestety replika ,
  Niemcy tuszuja milczeniem i odwracaniem uwagi od swojej winy w tych hanbiacych ludzkosc zbrodniach i projektuja wlasna wine na Rosje, podkreslajsc niby “przestepczosc” Rosji za to i tylko za to, ze wogole istnieje i ze ma ona wiernych obywateli i w Donbasie i gdzie inndziej….to taki istotny proces, gdyz cala 2WS Niemcy chca “puscic w niepamiec” i ta zawierucha na Ukrainie to gra na ich korzysc.. .oczywiscie, ze caly “zachod” ani bolu ludzi ani karczemnych zniszczen w Polsce po 2WS nie chcial i do dzis nie chce dostrzegac, gdyz subiektywna wina “zachodu” za los Polski podczas 2WS i po niej niesie odpowiedzialnosc moralna i materialn, stad te “uniki” w uroczystosciach

 7. krolowa bona

  c.d.
  ….jak sie Polski nie zaprasza na uroczystosci upamietniajace zakonieczenie 2WS to i nie trzeba mowic o jakiejkolwiek odpowiedzalnosci “zachodu” za bolesne lis

 8. krolowa bona

  c.d.
  ….jak sie Polski nie zaprasza na uroczystosci upamietniajace zakonieczenie 2WS to i nie trzeba mowic o jakiejkolwiek odpowiedzalnosci “zachodu” za bolesne losy Polski podczas i po 2WS…takze o losie tzw.bezpanstwowcow… .chce nadmienic, ze przynajmniej 6 mln zolnierzy radzieckich zmarlo na terenie Niemiec podczas walki o wyzwolenie z pod jarzma hitleryzmu w drodze meczenskiej i powolnej smierci glodowej i dehydracji, przeto postawa polskich i zachodnich politykow napawa mnie wstydem i niepokojem profanacji niezrownanego bohaterstwa radzieckich zolnierzy, bez ktorych istnienie wszystkich narodow Europy nie mialo by dzis miejsca……
  NIEZAPOMNIANA CZESC I CHWALA ARMI RADZIECKIEJ W WYZWOLENIU SPOD GERMANSKO-HITLEROWSKIEGO UDRECZENIA NARODOW I PRZETRWANIU EOROPY, NIEPOKALANA CZESC ICH NASTEPCOM W DONBASIE !!!
  WIECZNY POKOJ DUSZOM WSZYSTKIM POLEGLYM I ICH RODZINOM !!!

  • 50-parolatek

   A tak na marginesie, w nawiązaniu do rozważań Królowej o historii i próbach jej przemilczania (w Niemczech).
   Czy Królowa zna programy jej nauczania w niemieckich szkołach?
   – to jest przerażające, młode pokolenia praktycznie jej NIE ZNAJą!
   A jeśli już czegokolwiek się nauczyły, to jest to nie dość, że przeinaczone, to tak spłycone i powierzchowne, że ci młodzi ludzie właściwie nie wiedzą NIC.
   I tak wyglądają szkolne programy od 60-ych lat w Nemczech!
   Jak było wcześniej, tego nie wiem, ale przekazaną informację otrzymałem od znanego niemieckiego socjologa, byłego “Vortsitzende” niemieckiego parlamentu w latach 70-ch (prof dr Bayer), który zajmował się wówczas właśnie tym tematem (szkoły, programy itd). Jako jedyny, próbował wprowadzić i “zaadoptować” system i program byłej DDR (jednolita 8-letnia Grundschule), który był bardzo podobny do ówczesnego systemu w PRLu.
   Nie udało mu się jednak tego zrobić i jak Królowa sama wie, do dzisiaj obowiązujący system szkolnictwa w Niemczech “wyspecjalizowany” jest nie na nauczanie i przygotowanie nowych pokoleń w rzetelną wiedzę i umiejętności, a na “tworzenie” nowych niewolników-wyrobników do pracy, płacenia podatków i konsumpcji. Tak, by kapitalistyczna machina mogła się dalej “kręcić”.
   Ale co w tym wszystkim jest najistotniejszego, to, to, że już wówczas (lata 60-te!) informacje o przyczynach, skutkach, przebiegu i zakończeniu II w.ś. były wyrywkowe i niepełne!
   KTO dopuścił (i przyzwala na to do dzisiaj) wówczas do takiej sytuacji!?
   – szczególnie w tamtych latach, w Niemczech nie mogło być NIC zrobione bez akceptacji okupującej tamtą strefę “koalicji”…

   • krolowa bona

    @50-parolatek…niemiecki system oswiatowo-wychowawczy jest mi znany i jestem nim doszczetnie zdruzgotana o czym wspominalam na lamach OP wielokrotnie, system ten “produkuje” ludzi w “oslonce”, ludzi w “futerale”, wlasciwie nie ludzi lecz “niemcow”, wlasnie tych przez
    mitologie antyczna zwanych Mirmidonami, ” niewolnikow-wyrobnikow”.do pracy, placenia podatkow , konsumpcji i robienia wojen lub siania niepokoju i strachu, bo to ich metoda…….w czasach PRL powolana byla oficjalna, obustronna
    specjalistyczna komisja rzadowa,
    ktorej patronowalo UNESCO i ONZ oraz tzw.koalicja zwyciezcow 2WS
    ktora miala za cel korektury w podrecznikach niemieckich i
    niemieckich programach
    edukacyjnych, ktora dokonywala
    rozmaitych korekt w przeklamaniach
    historycznych i wiecznej korekturze nazw geograficznych z niemieckich na prawdziwe zgodne z ich etymologia i geneza np nie wolno bylo uzyc nazwy Warschau tylko Warszawa, nie Kattowiz lecz Katowice, nie bylo Breslau lecz Wroclaw…to dotyczylo tysiecy spraw, kwestii i nazw…te komisje “solidarnosc” odwolala ( !!! ), przekrety i nawet rzekome “polskie obozy koncentracyjne” byly nie tylko tolerowane ale i aprobowane ze strony polskiej, co jak widziny trwa sobie przy wsparciu instytucji rzadoeych min. IPN do dzis a Rosje za wyzwolenie Polski karci sie…….no ja mam torsje…..
    Nota bene istniala podobna francusko-niemiecka komisja rzadowa

   • krolowa bona

    c.d…..a wiec podobna niemiecko-francuska komisja rzadowa przerodzila sie w drodze porozumienia pomiedzy Francja F. Mitterand’a i Niemcami H. Kohla w umowe o wspolpracy kulturalno-oswiatowej i powolaniu kanalu TV edukacyjno-kulturalnej francusko-niemieckiej “arte”, gdzie wszyscy wspolpracownicy musza.mieic w jezyku francuskim i niemieckim, wszystko jest w tych 2 jezykach, krzewi sie edukacje “swiatowa” a nie “niemiecka” i uzywa prawidlowych a nie zgermanizowanych nazw geograficznych…..tak, to pojednalo francuski i niemiecki narod i te kwestie sporne z Lotaryngia i Alzacja a bez UE nie bylo by to mozliwe, by skapana krwia ziemie doznaly pokoju…do “arte” umowa asocjacyjna mozna przystapic min. z inicjatywy UE jest tam i Polska….nie moze to Polska wziac przykladu z tych prac i wniesc cos w odgermanizowaniu / odniewolniczenia swiata…..trzeba sie tym zajac, poki czas ku temu a nie jak bedzie za.pozno, zwlaszcza, ze Rosja jest odsunieta przez Polske od niesienia gwarancji pokojowych ! ! !

   • @50paro-latek.Pisze,cytuję:”Jako jedyny, próbował wprowadzić i „zaadoptować” system i program byłej DDR (jednolita 8-letnia Grundschule), który był bardzo podobny do ówczesnego systemu w PRLu.”

    Hmm! 🙂 No i wprowadzili. A jak wyglądał program nauczania, na przykładzie najnowszej historii – w DDeRze? Posłuchajmy co ma do powiedzenia “kopalnia wiedzy”o tamtych jeszcze nieodległych czasach człowiek który nie tylko “żył” lecz także BYŁ, w decydujących gremiach Polski Ludowej nie tylko lat 80′,
    opluwany przez kosmopolitycznych “tow.”(partyjnych),czyli p.
    Albin Siwak,w temacie. Skonfrontujmy,od 20:00 do 22:30 min.
    jednak rekomenduję wysłuchać ‘kompleksowo” od A do Z!
    Kiedyś już wklejałem,ale to tak “na marginesie’…wnioski pozostawiam do analizy w trybie indywidualnym. 🙂
    Dokąd Zmierzamy – [16] – Albin Siwak https://www.youtube.com/watch?v=7v-5rZoFJ5g

 9. Witam w ten dzień Największego polskiego Święta, w rocznicę największego sukcesu polskiego Żołnierza w naszej historii!

  Pozdrawiam świątecznie i podrzucam kilka linków:

  https://youtu.be/0Jsnkxzwwk4
  Fursow o wojnie psychohistorycznej, Dniu Zwycięstwa, o tym dlaczego jest to tak ważne święto i o Asimowa „Fundacji”

  https://pp.userapi.com/c639117/v639117996/18d0f/ZQVFfFw_w7U.jpg
  Polski czołg w Berlinie

  Kilka słów przypomnienia o tym jak z podpisaniem kapitulacji było:
  https://cont.ws/@kgb/609845

  Pewien rolnik holenderski postawił na swym polu przy autostradzie podziękowania
  .https://pp.userapi.com/c636918/v636918905/59195/aqez06fyMJo.jpg
  .https://pp.userapi.com/c636918/v636918905/5918c/qX_pnXJTIRo.jpg

  plus
  https://youtu.be/qR1hbbfNVE8
  https://youtu.be/z8fMQoSoeK4
  https://youtu.be/eq_G5qhh5dU

 10. …Здравствуй, мама, возвратились мы не все…
  Босиком бы пробежаться по росе !…

  W ten Dzień nie tylko Rosjanie, Polacy też sięgają pamięcią….

  https://uploads.disquscdn.com/images/cd9681639e86bd4f98e14e56f287696094b45f46b2912993259b81cb7b99a53a.jpg?w=800&h=556

  Ps. Jednak Zwycięstwo! Różne oblicza ruchu oporu …

  https://uploads.disquscdn.com/images/f46f092db9d6338ba6b070b465509a5693758b497b8366767ee5d28e94954fb3.jpg?w=800&h=353

  https://www.youtube.com/watch?v=jKFr4axmk8A

 11. Tego nie da się zamieść pod dywan
  https://vk.com/video10712625_456239233

  Лев Лещенко- День Победы
  https://www.youtube.com/watch?v=D4FP4zARpUc

 12. Jestem wzruszony!!!!! Ja pamiętam wojnę i wyzwolenie. Ona się jeszcze nie zakończyła, bo Rosja dalej istnieje. Na szczęście silna i piękna. Celem tamtej wojny była zmowa na zniszczenie Rosji przez imperializm zachodni, – przez połączone siły Hitlera i tzw demokracji zachodnich. Dalej knują i zbroją się w najnowsze systemy niszczenia. Na nieszczęście echa detonacji docierają już do Polski. A ona dalej ślepa, ogłupiała i zacofana brnie w otchłań zniszczenia.
  Jest to jedyny rzetelny tekst od nastania tzw ery ich wolności.

 13. 50-parolatek

  Jestem z Wami!
  Również przyłączam się do tych wzniosłych słów ku pamięci i czci Wyzwolicieli Europy od faszystowskiego jarzma.
  Chwała Bohaterom!

 14. Cześć i chwała Bohaterom Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego!!!. Piękny dzień. Mój dziadek niestety nie dożył chwili zwycięstwa zamordowany w Stalagu, jako żołnierz kampanii wrześniowej, wzięty do niewoli po kapitulacji Warszawy. A dla wszystkich, których pamięć zawodzi, wklejam ku przypomnieniu, kto naprawdę planował eksterminację Polaków, wobec obecnej Rusofobicznej retoryki: “Agresja niemiecka na Polskę była zaplanowaną eksterminacją narodu polskiego, co potwierdza istnienie Sonderfahndungsbuch Polen//Księgi z listą Polaków poszukiwanych listem gończym, przeznaczonych do likwidacji. Pierwsze wydanie tej książki miało miejsce już w !!! maju 1939 roku. Znajdowało się na tej liście 61 tys. Polaków przeznaczonych do likwidacji, a byli to przede wszystkim ludzie szczególnie wartościowi, polskie elity intelektualne. Lista została sporządzona dzięki różnym pracom agenturalnym, folksdojczom, donosicielom, placówkom dyplomatycznym, itd.
  „Po wybuchu wojny listy proskrypcyjne były na bieżąco uzupełniane. Drugie wydanie z roku 1940 zredagowane w wersji dwujęzycznej niemiecko-polskiej zostało opublikowane w Krakowie po zakończeniu akcji eliminacji polskiej inteligencji Außerordentliche Befriedungsaktion” (cyt. wiki)
  Rosjanie takiej listy nie mieli.” Książkę tę można pobrać gratis ze Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, jako pdf, download po lewej stronie, pod tym linkiem. http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=24330

 15. I może jeszcze to, dla ludzi zachwyconych religią katolicką, czemu może faktycznie ona służyć ku otrzeźwieniu i pobudzeniu rozsądku. Opublikowano niedawno wyciąg z tajnego raportu Martina Bormana, zastępcy Hitlera, z posiedzenia, jakie się odbyło w dniu 2 października 1940 roku w mieszkaniu Hitlera:
  „Polakom – mówił Hitler – nie będzie wolno podnieść się na wyższy stopień, ponieważ staliby się natychmiast komunistami. Dlatego jest rzeczą zupełnie właściwa, ażeby Polska zachowała swój katolicyzm. Polscy księża będą dostawali od nas żywność, będą natomiast w zamian prowadzili swe owieczki w kierunku wyznaczonym przez nas. Księża będą przez nas opłacani i będą wygłaszać kazania według naszych życzeń. W wypadku, gdyby jakiś ksiądz przeciwstawił się temu, trzeba załatwić się z nim w sposób najkrótszy. Księża powinni trzymać Polaków w głupocie i ciemnocie, co całkowicie odpowiada naszym interesom. Podniesienie Polaków na wyższy stopień intelektualny równałoby się utracie sił roboczych, których potrzebujemy”.
  Teraz rozumiemy, dlaczego w okresie zaciętego prześladowania wszystkiego, co polskie, zamknięcia wszystkich pism polskich i prześladowania polskich pisarzy i dziennikarzy, gen. Gub. Frank zezwolił na wydawanie już w roku 1940 „Rycerza Niepokalanej” i przeglądów diecezjalnych. Nie uważał tych wydawnictw, i słusznie, za prasę polską, tak jak prasą polską nie był „Kurier Częstochowski”, „katolicki organ prasowy Generalnego Gubernatorstwa” ( wychodzący bez przerwy od 14 września 1939 do 16 stycznia 1945 r.) ani „Nowy Kurier Warszawski”, ani „Fala”.
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/11/zerwanie-konkordatu-z-1925-r-i-porozumienie-zawarte-miedzy-rzadem-rp-i-episkopatem-polski-z-dnia-14-kwietnia-1950-r/

 16. Czy zwrócił pan uwagę na bezpośrednie nawiązanie do
  historycznych już mundurów Pobiedy?

  https://twitter.com/dimsmirnov175/status/861846192338202624/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fdisqus.com%2Fembed%2Fcomments%2F%3Fbase%3Ddefault%26f%3Dnstarikov%26t_i%3D79554%2520https%253A%252F%252Fnstarikov.ru%252F%253Fp%253D79554%26t_u%3Dhttps%253A%252F%252Fnstarikov.ru%252Fblog%252F79554%26t_e%3D%25D0%2594%25D0%25B5%25D0%25BD%25D1%258C%2520%25D0%259F%25D0%25BE%25D0%25B1%25D0%25B5%25D0%25B4%25D1%258B%2520%2526%25238212%253B%2520%25D1%2582%25D1%2580%25D0%25B8%25D1%2583%25D0%25BC%25D1%2584%2520%25D1%2580%25D1%2583%25D1%2581%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%2520%25D0%25B4%25D1%2583%25D1%2585%25D0%25B0%2520%25D0%25B8%2520%25D1%2580%25D1%2583%25D1%2581%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%2520%25D0%25BE%25D1%2580%25D1%2583%25D0%25B6%25D0%25B8%25D1%258F!%26t_d%3D%25D0%2594%25D0%25B5%25D0%25BD%25D1%258C%2520%25D0%259F%25D0%25BE%25D0%25B1%25D0%25B5%25D0%25B4%25D1%258B%2520%25E2%2580%2594%2520%25D1%2582%25D1%2580%25D0%25B8%25D1%2583%25D0%25BC%25D1%2584%2520%25D1%2580%25D1%2583%25D1%2581%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%2520%25D0%25B4%25D1%2583%25D1%2585%25D0%25B0%2520%25D0%25B8%2520%25D1%2580%25D1%2583%25D1%2581%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%2520%25D0%25BE%25D1%2580%25D1%2583%25D0%25B6%25D0%25B8%25D1%258F!%26t_t%3D%25D0%2594%25D0%25B5%25D0%25BD%25D1%258C%2520%25D0%259F%25D0%25BE%25D0%25B1%25D0%25B5%25D0%25B4%25D1%258B%2520%2526%25238212%253B%2520%25D1%2582%25D1%2580%25D0%25B8%25D1%2583%25D0%25BC%25D1%2584%2520%25D1%2580%25D1%2583%25D1%2581%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%2520%25D0%25B4%25D1%2583%25D1%2585%25D0%25B0%2520%25D0%25B8%2520%25D1%2580%25D1%2583%25D1%2581%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%2520%25D0%25BE%25D1%2580%25D1%2583%25D0%25B6%25D0%25B8%25D1%258F!%26s_o%3Ddefault%26l%3D%23version%3Ddacd681457c2a9a7c048fe799648f1f7

  … Uczyniony znak krzyża Ministra Szojgu przy wyjeździe ze Spasskoj baszni – Выезжая из ворот Спасской башни, российский Министр обороны перекрестился.

  To już taka dobra Tradycja…

 17. Oglądalem parade zwyciestwa.
  Rosja powoli buduje potege i
  unika konfrontacji jak moze..
  A my? Oddalismy swoj przemysl
  obcym sa proby odwtocenia
  tego tredu .Szkoda ze nie mamy
  dobrych stosunkow z FR.
  Zobaczymy do czego nas
  zaprowadzi miraz zachodu…

 18. Tak naprawdę najwyższy czas zacząć odchodzić od wspominania II WŚ. Nie ma bowiem już systemu jałtańskiego zrodzonego w wyniku wojny. Nie nawet ZSRR, który w wyniku tego pyrrusowego zwycięstwa stracił dziesiątki milionów ludzi a nie osiągnął początkowego celu jaki Stalin zakładał rozpoczynając II WŚ w sojuszu z Hitlerem tzn. opanowania wybrzeża Atlantyku. Równie dobrze moglibyśmy przeżywać klęskę Napoleona. Ale przecież tego nikt nie robi bo świat powstały w wyniku upadku systemu napoleońskiego już dawno nie istnieje. Tak jak i świat powstały po klęsce III Rzeszy.

  • Bob najwyższy czas, abyś spojrzał w lustro!!! Masz jeszcze trochę sumienia i patriotyzmu w sobie? Czy już sprzedałeś Niemcom, skoro lobbujesz za amnezją na ich korzyść! Znasz aby na pewno swoją genealogię? Bo mam wrażenie, że nie czujesz się Polakiem. Pamięć jest potrzebna, aby nigdy podobni psychopaci nie mogli próbować zawładnąć światem, tacy dla których pracujesz być może! Ja i moje dzieci, moje wnuczki nie zapomnimy tego dnia, nie zapomnimy śmierci dziadka z rąk psychopatów faszystowskich. Nie zapomnimy upodlenia i przymusowych robót babci.Każdy kto zapomina o tym dniu, wypiera się tragedii własnych przodków, pluje na ich groby. To oczywiście nie oznacza nienawiści do obecnych pokoleń Niemców, ale nigdy nie będzie mojej zgody na robienie niemieckich interesów kosztem Polski.

   • Jeżeli dla kogoś tak ważna jest pamięć o II WŚ to pierwsze co powinien zrobić to potępić wypowiedź Putina, że pakt Ribbentrop-Mołotow to nie było nic złego.

   • krolowa bona

    @Mieclaw “ujal”…a czy @bob to kto ?
    Niech @bob napisze, gdzie sa w Paryzu najlepsze kasztany i kiedy lubi je najlepiej jesc Joanna ?

    HALLO @50-parolatek kto “je” @bob ?

   • 50-parolatek

    Panie Miecławie, chyba szkoda fatygi. Już kiedyś tam snułem przypuszczenia, że postać ta (“Bobek”) wykazuje wiele symptomów tzw. “bota”. Taki bot jest to specjalny program-algorytm tak skonstruowany i przygotowany, by imitować rzeczywiste postacie na wszelakich forach dyskusyjnych w świecie wirtualnym.
    Zadaniem, czy celem takiego bota jest np. “poprowadzenie” dyskusji w określonym kierunku, przedstawienie określonych “poglądów”, czy stawianie czegoś/kogoś w negatywnym (pozytywnym) świetle. Jednym słowem, jest to nic innego, jak nowoczesna (zelektronizowana/skomputeryzowana) forma manipulacji.
    Oczywiście, taki “bot” to kompleksowy i skomplikowany zestaw algorytmów bazujący na rzeczywistych informacjach “udostępnionych” mu baz danych w sieci. A jak już wiemy, szczególnie nasz świat “zachodni” zelektronizował praktycznie już wszystko, więc “zamieszczane” informacje przez bota nie będą się bardzo rozmijać z faktami i odróżnienie go od postaci rzeczywistej staje się coraz bardziej skomplikowane. Jedynie interpretacja faktów przez bota może być inna, niż “ludzka”, ponieważ algorytm tenduje (lub powinien) w określonym kierunku.
    Właśnie w tym punkcie możemy “dostrzec” różnice. Zgodnie z naszym, t.j. ludzkim odczuciem, jakaś interpretacja może być irracjonalna, czy nawet “bezduszna”. Wynika to z prostej przyczyny:
    – maszyna nie posiada uczuć. A taki bot jest niczym innym, jak skomplikowaną maszyną do imitowania człowieka.
    Nie tak dawno pisałem o tym na OP. Powtarzam się jednak, bo widzę, że temat staje się coraz ciekawszy.
    Proszę zauważyć, że Bobek nigdy nie ukierunkowywuje swoich “wypowiedzi”. Jego posty są zawsze w formie ogólnikowej i bezosobowe (w przeciwieństwie do “naszych”, które często kierowane są do określonych nicków). Ich tendencja jest zawsze jedna. Niezależnie od tematu, lub omawianej kwestii, całość jego “wypowiedzi” skierowana jest w określonym kierunku. W jakim, nie muszę chyba wyjaśniać. Poza tym, wiadomości, czy fakty przez niego przedstawiane, pod kątem merytorycznym, są stosunkowo dokładne i rozległe. Często wymienia dokładne daty, fakty, czy informacje, które co prawda są do odszukania w necie, jednak wymagałoby to poświęcenia o wiele więcej czasu (niż “on” potrzebuje), a których “normalny” człowiek nie pamięta w takich szczegółach. Szczególnie w tak szerokim zakresie wiedzy o jaką “zahacza” Bobek w swoich “postach”.
    Moim zdaniem, jego “wypowiedzi”, a przynajmniej ich część, generowane są automatycznie. Są momenty w których jego “reakcja” wygląda na “ludzką”. Tylko nie koliduje to w żaden sposób z uruchomieniem bota na OP. Bo, jeśli to jest rzeczywiście bot, to jest to już perfekcyjne wykonanie. Powiedziałbym, bot drugiej generacji!
    I właśnie z tego względu może być możliwe, że pod postacią “bob” (proszę zauważyć, iż nawet pisownia jest “nieludzka” – większość ludzi napisałoby “Bob”) kryje się również człowiek. Może to być konkretny programista, który testuje (i od czasu do czasu koryguje) “działanie” nowego bota.
    Tak na marginesie, zna Pan zapewne popularne portale typu np. “onet”. Właśnie na nich można sobie poobserwować działanie takich botów. To są po prostu newsy, które właściwie nie przekazują żadnej informacji. To “informacje” w stylu, że gdzieś tam w Kaliforni “powiał wiatr i komuś podniosło mini-sukienkę, lub komuś strzeliło z gaźnika i przestraszyło wróble na dachu”.
    Są to wiadomości oficjalnie “sygnowane” przez dany portal, bez wymieniania autora, lub ich źródła i chodzi o nic innego, jak o “przyciągnięcie uwagi” potencjalnego “czytelnika” w celu podsunięcia mu i wyświetlenia jakiejś rekramy. Rozliczanie pomiędzy zleceniodawcą (reklama), a portalem odbywa się na podstawie ilości kliknięć i wyświetleń danej reklamy.

    By zamknąć temat, wspomnę jeszcze o jeszcze jednej kategorii niepożądanych postów, pod którymi nie warto zabierać głosu, albo jeśli już, to tylko w celu sprostowania nieprawdziwej informacji.
    W sumie i to mogłoby być zbędne, często jednak w sieci zamieszczane są drastyczne kłamstwa, a znakomita część ztechnicyzowanych społeczeństw, szczególnie młodych ludzi, bazują TYLKO na informacjach z sieci, więc jeśli pod kłamliwą informacją pojawi się inna, wówczas, miejmy nadzieję ;), zainteresowany nie przyjmie jej bezrefleksyjnie.
    Tą kategorię stanowią tzw. “trolle”. Są to osoby-prowokatorzy, które swoimi postami próbują sprowokować czytelników do reakcji. Wywołać jakąś dyskusję, a najlepiej kłótnię. Nie mają jakichś określonych, czy wytyczonych celów. Chodzi im tylko o to, by doprowadzić do wzburzenia jak największą część “dyskutantów”.
    Takim przykładem złośliwego trolla na OP jest “Wielka Polska Katolicka” – nie warto się nim przejmować. Co najwyżej moża mu przesłać coś “odpowiedniego” – postawionego środkowego palca, lub wypięty goły tyłek do cmoka, to jest na jego poziomie .

    No cóż…, poprzez technicyzację nasz świat drastycznie się zmienia. Zmieniają się również zasady i sposób życia. Młode pokolenia tego nie zauważają. Dojrzewają i wyrastają już w takim świecie. Dla nas, pokolenia jeszcze “nieinternetowego” jest to, lub może to być problematyczne. Innej jednak rady nie ma, czy tego chcemy, czy nie, musimy się “zaadoptować” do koegzystencji z “półinteligentnymi” (ale “bezdusznymi”) maszynami.
    Pozdrawiam

  • bobik,myślę że ze względu na twój wywód p.Józef wybaczy,”job twoju mat,paszoł ty na hu…”!Na inne życzenia ty nie zasługujesz ,gdyby nie Rosjanie ty i twoi najbliżsi żarliby niemiecką trawę!

   • Bardziej pewne, że Niemcy by wykasowali jego geny. To jest właśnie mentalność pozbawiona refleksji.

  • ‘bob”. ZSRR nie rozpłynął się na drodze mlecznej – jest obecny podobnie jak
   STALIN w sercach i umysłach LUDZI,nie tylko na “prostranstwie radzieckim”….to wszystko
   nie taaak jak próbujesz nam tu imputować…pisze K. ,cytuję: “Żyjemy dzisiaj tu, dzięki ich poświęceniu, dzięki ich męczeństwu. Żyjemy na kredyt, który wyznaczają mogiły Żołnierzy radzieckich i polskich, poległych na ziemiach polskich.” Dodam od siebie że różnej maści intelektualni
   ignoranci, niewdzięcznicy – zawodowi histerycy, plują na groby bohaterów, miast otaczać szlachetną pamięcią,tyle że skąd
   u nich uczucia wyższego rzędu np. wdzięczność? “Na handlu świat nie kończy się i nie zaczyna”…
   Ps. Poszukamy stosownej do dnia oprawy muzycznej -mr.’bob”.
   A ksywa(nick) brzmi obco i… “tak jakoś nie po naszemu”!
   Ps2. “Równie dobrze moglibyśmy przeżywać klęskę Napoleona.” 🙂
   Nie zapominaj że po stronie rosyjskiej walczyło “multum” Polaków
   -dobrowolców, w tym bardzo wysokich szarżą oficerów….więc
   kogo/co, mielibyśmy “przezywać”!? Napoleon? Pies go drapał…
   Nędzne Ks. Warszawskie????????????????! Jajcarz! 🙂
   Pamiętaj – o Królestwie Polskim, mr. “bob”!

 19. Przez ulice Moskwy maszeruje Pułk Nieśmiertelnych. https://www.rt.com/on-air/387710-immortal-regiment-march-moscow/
  Chwała im wszystkim, także tym którzy wyzwolili Polskę. U nas maszerują bandy zbrodniarzy przeklętych.

 20. wieczorynka

  Cześć i chwała Żołnierzom Armii Czerwonej jak również Żołnierzom Wojska Polskiego. Dzięki Wam Żołnierze wiele milionów ludności cywilnej przetrwało i zbudowało od podstaw kraje w których teraz żyjemy.

 21. właśnie jadę autobusem

  Cieszę się że. Jako jedni z nielicznych dajecie świadectwo prawdzie. Chociaż jestem nowy w tym gronie już jestem przez niektóre osoby opluwany. To dobrze świadczy o politycznej neutralnosci redakcji portalu. Dzisiejszy tekst jest dowodem na to, że doskonale opisujecie rzeczyistość. Zrobię wam darowinę, tak wielkie dzieło zasługuje na wsparcie.

 22. Kiedyś napisałem na tym forum, że do dzisiaj pamiętam smak komiśniaka i grochówki, jakimi nas uraczył radziecki kucharz ze stacjonujących w mojej wsi jednostki powracającej z frontu.
  Ten taki zwykły ludzki odruch człowieka widzącego dzieciaka wpatrującego się wygłodniałymi oczyma w jedzących żołnierzy
  daje dobitny obraz sumienia zwykłych żołnierzy radzieckich. I ten fakt na zawsze utrwalił u mnie obraz “Ruska” jako brata dzielącego się kromką chleba.
  Zwycięstwo przez nich i żołnierzy LWP dokonane było m. innymi i dla takich dzieciaków jakim byłem ja i o tym nigdy nie zapomnę i daję i będę dawać zawsze świadectwo prawdzie.
  Wieczna Chwała tym wszystkim żołnierzom radzieckim i polskim, którzy dali przyszłość takim dzieciom.
  Niech się święci Dzień Pobiedy.

  • 50-parolatek

   No właśnie…, bezinteresownie i “od siebie”…
   Niemieccy również od czasu do czasu dawali. Może nie jedzenie, a cukierki, czy inne słodycze. Rozrzucali wokół, a kamerzysta to filmował. Potem pojawiało się to w ich propagandystycznych kronikach filmowych z tamtego okresu.

   • Sz.Panie @50-parolatek. W pański tok rozumowania wpisuje się także idealnie zamach ISSiS w Syrii, którzy zwabili głodne dzieciaki, też słodyczami, do autobusu, w którego wybuchu zginęło ich kilkadziesiąt.
    Głód to straszna rzecz, a taki panował przez dobre kilka lat po wojnie w Galicji i doświadczałem go osobiście wraz z braćmi, a wśród kilkudziesięciu gospodarzy na wsi, ba nawet członków rodziny, nie było prawie w ogóle takich bezinteresownych jak ten Rosjanin aby się podzielić kromką chleba z synem dziada, jak określano wówczas małorolnych chłopów.

 23. Wielka Polska Katolicka

  Widzę ze zdrajcy z towarzystwa wzajemnej adoracji maja sie świetnie. Dobrze ujawniajcie sie. Polskie służby więcej o was wiedza i to jedyny sens tolerowania tej ruskiej kloaki w polskim internecie

  • A nie pomyślałeś o tym, że polskie służby się od nas uczą obiektywnego widzenia świata, a może i patriotyzmu? Nie pomyślałeś o tym, że może te posty piszą też agenci polskich służb, po to, aby uczyć takich jak ty myślenia po polsku a nie po katolicku? Czy twój intelekt potrafi skleić chociaż kilka mądrych zdań, oprócz inwektyw i pogróżek? Twoja agresja doskonale świadczy o tym, jak prawda jest bolesna dla zakłamanych intelektualnie ludzi. Ucz się chociaż od Boba kulturalnej dyskusji.

 24. Wzruszyłem się, mam łzy w oczach. Tym okolicznościowym felietonem ratujecie honor Polaków.

 25. Wiem jedno,iz nie ma jalty,ale jak Niemcy
  wejda do Polski zachodniej bo juz weszli ekonomicznie nie daj Bog adminisyracyjnie to bede przesiedlenia Polakow z Wroclawia czy Szczecina czasami sie tego boje ue to przykrywka

 26. Dla tych co nie mieli możliwości… Парад Победы на Красной Площади 9 мая 2017

  https://www.youtube.com/watch?v=e6PtyokQ44

  Przerywnik muzyczny:

  ttps://www.youtube.com/watch?v=-1BGNpCb5-U

  https://www.youtube.com/watch?v=IAGut6LmV-g

  ПУТИН: НЕТ, НЕ БЫЛО И НЕ БУДЕТ СИЛЫ, СПОСОБНОЙ ПОКОРИТЬ РОССИЙСКИЙ НАРОД…. z myślą o “bobie” i WPK!!!!

  https://www.youtube.com/watch?v=ctbmVI-Kqfg

  Straszny sen liberała, lewaka,”demokraty”……………………………………… 🙂

  https://uploads.disquscdn.com/images/2e07dedceba5dd4145b0da3aeadc731786db03e606d9dafd16ff6ae59bac5f76.jpg

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.