Polityka

Dziedzictwo polityczne pana Donalda Tuska – brak wizji politycznej Platformy Obywatelskiej?

Pan Donald Tusk miał zwyczaj bardzo realnie odnosić się do wyzwań politycznych, przy czym jednoznacznie sugerował dokąd ma się udać osoba, która ma jakieś wizje. Pan premier starał się kreować wizerunek technokraty, twardo stąpającego po ziemi. W dużej mierze mu się to udało, tylko pozostał jeden problem – cały obóz polityczny Platformy Obywatelskiej, a nawet szerzej – neoliberalnej prawicy nie ma wizji politycznej dla Polski.

Model funkcjonowania oparty na wydawaniu funduszy unijnych, to za mało na zrobienie wielkiego skoku cywilizacyjnego. On nie nastąpił, a ludzie się zbuntowali, ponieważ mieli dość lizania przez szybę ciastek, które konsumowała grupa cwaniaków. Wynikiem rządów PO i PSL są rządy prawicy prawicowej z PiS na czele, obie strony sporu są siebie warte. Trzeba pamiętać, jak działacze z obu stron wspólnie przyczynili się do politycznego mordu na lewicy. Dzisiaj PO nie może mieć pretensji o to, że PiS gra w sposób brutalny – jak wyniszczali SLD to nie było problemu? Pamiętacie państwo premiera z Krakowa? Wybory z parszywką na pana Cimoszewicza? Nie mówiąc już o klasycznej sprawie pana Rywina, którego ktoś wysłał do pewnego pana redaktora, który jak wiemy nagrywał swoich rozmówców – tylko nie wiadomo kto? Jednak pana Rywina skazano i siedział! Sami nie byli w stanie nawet rozliczyć skazanych za przestępstwa ludzi od mokrej roboty ze strony prawicy! Jak było głosowanie o postawienie pana Ziobro przed Trybunałem Stanu, to zabrakło kilku głosów – coś niesamowitego! Oni chcą rządzić Polską? PiS, przynajmniej jest skuteczny w swojej bezwzględności.

Opozycja nie ma wizji politycznej dla Polski. PiS rozbił kasę dając 500+, można mieć wiele zastrzeżeń do tego programu – np. dlaczego daje się pieniądze ludziom bogatym? Przecież to jest zmniejszenie ich podatku! Jednak nie można odmówić rządzącym działań na rzecz społeczeństwa. W Polsce żyje się bardzo ciężko, zmniejszenie dolegliwości biedy, to wielka zasługa PiS. Trzeba być obiektywnym i to przyznać, a przyznaje to nawet opozycja, po prostu milcząc.

Obecnie politycy PO podnoszą argument, że nie chcą zdradzić się z pomysłami politycznymi przed kampanią, jednak to jest nic innego, jak zasłona dymna. Ponieważ jeżeli partia, która rządziła przez dwie kadencje wszystko co robi, to reaktywna krytyka działań partii rządzącej, to po prostu żenada. To mało, nawet jak dla dowolnej partii opozycyjnej w Sejmie, a jeżeli rządzili, to powinni być w stanie przynajmniej krytycznie się odnosić do działań obecnie rządzących. Mówimy o byłej pani premier, mówimy o byłych ministrach! O wysokich urzędnikach państwowych!

Szczególnie szokuje bezradność polityczna pana Grzegorza Schetyny. Ten wybitny polityk z niezrozumiałych względów, nie jest w stanie nawet nawiązać dialogu z liderem Prawa i Sprawiedliwości. Widać różnicę klas pomiędzy tymi politykami, pan Jarosław Kaczyński jakby go nie oceniać, jednak nie ma równego sobie konkurenta na scenie polskiej polityki. Pewną szansę miałby pan Piotr Duda – lider Solidarności, jednakże ten Związek Zawodowy, zupełnie się wyciszył i o ile już jawnie nie popiera rządzących, to milczy – tracąc poparcie u ludzi. Ponieważ w sferze pracowniczej, rządzący są daleko od zobowiązań jakie podjęli wobec Związku. Oczywiście 2100 PLN pensji minimalnej – to duże osiągnięcie, jednak to jest mało, to naprawdę wszystko to jest bardzo mało.

Wizja polityczna rządzących wyklarowała się, oni chcą zbudować nowy kraj, na nowych zasadach, dopasowany do własnych zapatrywań społeczno-politycznych i gospodarczych. Unia Europejska do póki daje się doić, nie przeszkadza. Druga strona natomiast wszystko, co może to nadal wyrażać opinię, że sama przynależność do struktur zachodnich jest dla nas celem cywilizacyjnym. Jest to wielki błąd, płacimy za niego olbrzymie pieniądze w niezapłaconych w Polsce podatkach.

Jeżeli opozycja nie będzie w stanie nawet się zbliżyć politycznie do rządzących, to nie ma w ogóle o czym mówić. Samo czekanie na błędy polityczne rządzących to mało. Słupki poparcia są jednoznaczne i nic się nie dzieje takiego, co miałoby spowodować odwrócenie trendu. Ludzi nie interesują Sądy i „jakieś” Trybunały. Nie rozumieją, dlaczego Unia Europejska (Niemcy), chcą nas zmusić do utrzymywania nielegalnych imigrantów (w domyśle do przyjęcia ryzyka terrorystycznego). Polacy chcą mieć lodówkę z kiełbasą i piwem, pracę, mieszkanie i kupić co trzy lata nowy – większy telewizor, a co pięć lat – nowy 10 letni samochód z Niemiec. Może te aspiracje szału nie robią, ale taką mamy rzeczywistość. Pretensje proszę zgłaszać do elit, w tym głównie do tych, którzy mają największy wpływ publiczny: jeden z kościołów, nauczyciele i niektóre media. 27 lat na ten stan pracowano! DLATEGO PROSZĘ NIE MIEĆ PRETENSJI DO LUDZI, ŻE CHCĄ KIEŁBASY I ŚWIĘTEGO SPOKOJU!

Dzisiaj to oferuje Prawo i Sprawiedliwość, co prawda kiełbasa ma coraz mniej mięsa w mięsie, a za rok lub dwa może być na przysłowiowe kartki, jednak ludzie chcą wierzyć, że jest dobrze i że mają perspektywy. PO nie dało ludziom możliwości zachowania przynajmniej wiary w to, że będą mieli tą swoją kiełbasę i piwo. Proszę pamiętać, że z kraju wyjechało 2-3 mln ludzi! Dzisiaj rządzący zastąpili ich przybyszami ze Wschodu, prawdopodobnie dojdzie do tragedii, jak zaczną wracać Polacy, dla których nie będzie pracy a mieszkania będą drogie bo zajęte przez gości. Jednak w zakresie polityki migracyjnej nikt nie miał wizji, więc wszyscy poniesiemy konsekwencje.

Na dzień dzisiejszy opozycja nie ma koncepcji na nic, nie ma wyraźnego lidera, w ogóle nie jest w stanie nawet zbliżyć się w retoryce do tego, co oferują rządzący. Chociaż dobrze skrojona kampania promocyjno-informacyjna – dosłownie mogłaby rozjechać rządzących za to jak traktują Puszczę! Nie mówiąc już o np. reformie oświaty, gdzie dzieci nie dostały podręczników! O nauczycielach tracących pracę nie ma co pisać, nie są przecież zagrożeni – jak się na 1/64 etatu w ośmiu miejscach to ma się łącznie 1/8 etatu i nie można narzekać. Prawda?

Platforma Obywatelska i szerzej – jej środowisko prawdopodobnie czeka na powrót pana Tuska, jednak jeżeli liczą na to, że rządzący pozwolą mu powrócić do czynnej polityki – bez podjęcia próby rozliczenia, to są w strasznym błędzie. W zasadzie już nie można mówić o tym, żeby to środowisko polityczne miało jeszcze szanse na przetrwanie? W znaczeniu środowiska zdolnego do wyrażenia czegokolwiek, co mogłoby zainteresować i poderwać ludzi? Nawet jak pani Angela Merkel po wygranych wyborach – wypchnie nas z Unii Europejskiej, to i tak niczego nie zmieni.

Dziedzictwo polityczne pana Donalda Tuska to brak wizji politycznej Platformy Obywatelskiej i w zasadzie całej opozycji, bo tego co proponuje pan Petru – nawet przy całym szacunku nie da się traktować serio.

To smutne, że dzisiaj tylko pan Kaczyński, ma coś do powiedzenia na temat Polski, jej przyszłości i to on redefiniuje naszą rację stanu. Jak do tego doszło, że pan Tusk tak sromotnie to odpuścił? Jeżeli myśli, że wróci na białym koniu – to jednak jest fantastą. Wielka szkoda, ponieważ PiS z panem Kaczyńskim, bez realnego konkurenta z którym może przegrać, zaczyna popełniać totalne błędy i idzie w megalomanię i kreowanie alternatywnej rzeczywistości. Książka „Sto lat samotności” autorstwa pana Gabriela Garcí Márqueza – coraz bardziej opisuje naszą rzeczywistość, chociaż słowo „rzeczywistość” rozumiane na kanwie tego dzieła nabiera wyjątkowo specyficznej specyfiki.

Amen i Macondo! Opozycja nie ma koncepcji jak odebrać rządzącym władzę! Co więcej, nie mają żadnej wiarygodnej koncepcji na kraj!

16 komentarzy

 1. No to zapowiada się nam “100 lat błądzenia w dżungli”.

  Liczę na ministra od ochrony środowiska, że ją przetrzebi, a na propagandystów dobrej zmiany, że stworzą nowego człowieka …

  No i KOD zacznie chadzać na pielgrzymki do Częstochowy.

  Wówczas, osiągając jedność polityczno-moralną Narodu staniemy się potęgą.

  Amen i Macondo.

 2. Wierny czytelnik

  Tusk lepiej już niech nie wraca…

 3. Tusk upośledził i osierocił opozycję. Wycięli ze Schetyną wielu ludzi potem wycięli się sami a teraz Schetyna wycina ludzi Tuska

 4. Odnosnie ostatniego zdania felietonu *podsumowanie* to stwierdzam,ze to epidemia ,gdyz dokladnie ta sama sytuacja w Niemczech…opozycja nie ma koncepcji,jak odebrac rzadzacym wladze i co wiecej wogole nie maja wiarygodnej koncepcji na kraj….wogole zadnej koncepcji,tylko “dalej tak samo…”mimo straszliwych i nawarstwiajacych sie problemow…nedza pracujacych,dzieci i seniorow,kompletny brak mieszkan przy bardzo wysokim tzw.”pustostanie”(bardzo drogie i lukxusowe mieszkania jako lokata kapitalu stoja niezamieszkale,gdyz nikogo oprocz bogaczy nie stac na ich wynajecie),energia elekryczna nie do zaplacenia,brudne powietrze,od ktorego sa masowe zachorowania…imigranci bez nadzei na integracje i z sekundy na sekunde rosnace majatki “gornych 10-ciu tysiecy = elity” w/g praw neoliberalizmu…oraz tony zywnosci w kontenerach na smieci,ktorej nie moga glodujacy wykorzystac….dom wariatow czy Macondo ?

 5. Pamiętam jak żyjący jeszcze ojciec na widok kabaretowego Tuska w telewizji popadał w szyderczy śmiech. Ojciec niestety nie żyje, natomiast Tusk z pajaca wyrósł przy pomocy Jaruckiej na męża stanu, upadającej Polski i upadającej Europy, w której jest karykaturą. Autor mimochodem wspomina aferę Rywina. I bardzo słusznie, gdyż właściwie był to zamach Michnika na państwo, za który zamachowiec powinie natychmiast znaleźć się w kryminale. Powinien dołączyć tam do Milczanowskiego, który do dziś powinien gnić w celi. Oba lekkomyślne czyny lewicy były jej gwoździem do trumny na zawsze. I na zawsze oddały władzę najgorszemu typowi katolicko sfanatyzowanej prawicy. A zaczęło się tak miło, karnawałem.

 6. Świetne podsumowanie w felietonie sytuacji politycznej w kraju. Faktycznie nie można nie dostrzegać pozytywnych działań PiS na rzecz ograniczenia biedy w Polsce, co i tak w efekcie opłaci się kapitałowi, bo konsumenci dostali pieniądze na konsumpcję. Nic nadzwyczajnego po prostu PiS poszło po rozum do głowy, że mamy już wystarczającą liczbę ustawionego starego i nowego “jaśnie państwa” teraz trzeba podtrzymać na respiratorze biednych, aby kapitalizmu nie wywrócili, bo “jaśnie państwo” i kk na tym może zbyt dużo stracić. Biznesmeni z PO byli zbyt pazerni, żeby na to wpaść.
  Natomiast to SLD “ta niby Lewica” samo się wycięło kretyńską polityką neoliberalną i brakiem zaplecza intelektualnego z zasadami egalitarnymi, a styropiany (PiS, PO) tylko bazowały na ich błędach i wpuszczali w historyczne i polityczne maliny. Drugi garnitur PZPR-owskich karierowiczów jest z góry skazany na historyczną porażkę, bo wyprowadzając sztandar PZPR zawiedli szeregowych członków partii, którzy do końca wierzyli w socjalizm, to są historyczni nieudacznicy.

 7. Spotkałem bezrozumnego jegomościa, uszczęśliwionego ponownym wyborem Tuska na stanowisko przewodniczącego rady europejskiej. I nie byłoby może w tym nic zaskakującego, gdybym go nie znał 10 lat wcześniej, jako małego, za to prężnego przedsiębiorcy.

  Okres rządów PO-PSL, pozbawił go wszystkiego, co posiadał. Rewolucyjne zakrętasy państwa i państwowego przedsiębiorstwa, z którym był związany, wchłonęły lokal gastronomiczny, sklepy, mieszkanie, rower, tornister dziecka i przedostatnią parę butów, czyniąc z niego kilkudziesięciotysięcznego dłużnika ZUS-u, którego dzisiejszym sukcesem jest dobra umowa z komornikiem.

  http://prawy.pl/47627-deutschland-deutschland-uber-alles/

 8. PO to jest zaraza dla Polski, najgroźniejsza od wieków. Śmiertelnie niebezpieczna, bo tworzą ją przecież Polacy. Pamiętać jednak trzeba, że w XIX wieku “nowosilcowe dywany” też wycierali Polacy, Polacy zdrajcy. Platforma funduje nam Polskę bez właściwości, bez innowacji i bez polskiej nauki, Polskę, gdzie obłąkany polityk PO żąda usunięcia ze stanowiska prof. Kleibera. Czy ktoś się tym w ogóle przejmuje, poza garstką zapaleńców? Zamiast kultury papka i wygłupy celebrytów, zamiast gospodarki, konferencja prasowa minister sportu, jak idzie dopłacanie do Stadionu Narodowego. To jest dramat, to jest tragedia. W którym europejskim kraju minister rządu robi spęd dla dziennikarzy, żeby powiedzieć o wynikach spółki zarządzającej jednym obiektem sportowym (!), do tego z taką aferą finansową w tle, jak owe słynne sześć milionów złotych wydane na koncert Madonny. Tu już nawet nie wystarczy leczenie. Spęd transmituje w dodatku państwowa telewizja. Chory system, chory kraj. Platformie zależy z pewnością na jednym: utrzymać jak najwięcej osób w przekonaniu, że Polska jest dziś normalnym, fajnym, europejskim krajem. Otóż nic bardziej mylnego. Jesteśmy w ogonie Europy niemal pod każdym względem. Nie mamy sprawnej armii, instytutów badawczych z prawdziwego zdarzenia, nie mamy uczciwych zasad w codziennym życiu milionów Polaków. Rządzi złodziej i cwaniak. On narzuca nam, za pośrednictwem lewackich mediów narrację, że to co się dzieje, jest normalne. Mediom jest to na rękę, bo niszczy się w ten sposób naszą tożsamość narodową, naszą tradycję i historię, a w to miejsce pompuje się postępową papkę, już – przepraszam za to określenie – dokładnie wyrzyganą przez Zachód. To jest właśnie zaraza, to jest właśnie PO, to jest Platforma Obywatelska. Smoleńsk jest symbolem wszechwładzy tej śmiertelnej dla Polski Zarazy.

  http://naszeblogi.pl/41159-po-jako-smiertelna-zaraza

  • “Pamiętać jednak trzeba, że w XIX wieku “nowosilcowe dywany” też wycierali Polacy, Polacy zdrajcy”.
   CZY aby na pewno – zdrajcy?? A może PATRIOCI?……………….?

 9. “LUDZIE,KTÓRZY GŁOSUJĄ NA NIEUDACZNIKÓW,ZŁODZIEI,ZDRAJCÓW I OSZUSTÓW NIE SĄ ICH OFIARAMI.SĄ ICH WSPÓLNIKAMI.” G.ORWELL

  Tusk to najbardziej szkodliwy premier od 25 lat. – Podczas jego rządów dług publiczny osiągnął astronomiczną wysokość ok. biliona złotych, a w 2007 r., kiedy PO zaczynała rządy, było to jedynie 500 mld zł.Mocno wzrósł dług zagraniczny, który wynosi ok. 370 mld dol. – Dla porównania, Edward Gierek podczas dziesięcioletnich rządów zadłużył kraj na 30 mld dol. i spłacaliśmy to przez ponad 30 lat. Długi zaciągnięte za Tuska są praktycznie nie do spłacenia.O kilkaset procent wzrósł dług prywatny, czyli zobowiązania firm i gospodarstw domowych.Wyprzedano resztki majątku narodowego i wypchnięto z kraju ponad 2 mln młodych, aktywnych zawodowo ludzi.Polska stała się swego rodzaju półkolonią dla Niemiec.

  http://naszeblogi.pl/41159-po-jako-smiertelna-zaraza

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02689-Poprzednia-ekipe-najbardziej-przeraza-demokracja.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02904-Dlaczego-PO-chce-rezolucji-przeciwko-Polsce.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02893-Blisko-dwa-miliony-zl-odprawy-dla-kumpla-Tuska.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02890–Jatrzenia-ciag-dalszy.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02807-Dlaczego-wladze-zniszczyly-dokumenty-ws-Smolenska.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02799-Ponad-6-mln-Polakow-zyje-w-ubostwie-lub-skrajnej-biedzie.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02786-Pokretna-logika-podatkowa-Platformy.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02783-Jak-Tusk-zwiekszal-deficyt-to-nikt-sie-nie-przejmowal.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02780-KE-zaniepokoila-sie-dlugiem-stworzonym-przez-PO.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02776-Gigantyczne-pieniadze-rzadu-Tuska-dla-Agory.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02769-Kompromitujace-ultimatum-Platformy.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02766-Skandaliczna-prywatyzacja-Fabryki-Lacznikow.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02758-Kto-gra-na-wzrost-kosztow-obslugi-polskiego-dlugu.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02749-Luksemburg-chce-zlikwidowac-swoj-TK-a-UE-nie-reaguje.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02747-To-politycy-z-Niemiec-PO-i-N-odpowiadaja-za-hucpe-KE-przeciw-Polsce.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02720-Mija-5-rocznica-podniesienia-stawek-VAT-przez-Tuska.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02718-Upolityczniony-TK-wydawal-wyroki-korzystne-dla-PO-PSL.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02703–W-2013-rzad-Tuska-ukryl-az-31-mld-zl-deficytu.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02674-Dlaczego-PO-tak-bardzo-zalezy-na-skladzie-TK.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02671-Szczyt-hipokryzji-PO-ws-wykonywania-orzeczen-TK.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02658-Teoretyczna-sluzba-zdrowia-w-teoretycznym-panstwie.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02656-Washington-Post-rowniez-krytykuje-rzad-Beaty-Szydlo.htm

  http://wpolityce.pl/polityka/226746-rzadzacej-koalicji-po-psl-nie-udala-sie-kolejna-proba-destabilizacji-polskich-lasow-panstwowych

  WYSTARCZY POCZYTAĆ SAME TYTUŁY ALE JAK KTOŚ CHCE MOŻE POSZERZYĆ SWOJA WIEDZĘ CZYTAJĄC TEKSTY…
  ——————————————————————————-
  NAPISAŁEM TEN KOMENTARZ I SIE NIE UKAZAŁ…
  TO TERAZ JUŻ WIECIE CZEMU SKAMLECIE O WSPOMAGANIE…

  • jerzyjj, Ty też wyciągałeś paluchy w V?

   • Cha,cha,cha…. a kto nie wyciągał?
    Jakieś jednostki (wówczas mówiono twardy beton).
    Nigdy w życiu nie uczestniczyłem w strajku, lub jakiejkolwiek
    zorganizowanej formie niezadowolenia z … – pomimo , przyznam
    wówczas po cichu kibicowałem ‘przemianom”.
    Pan Albin Siwak, wg.”demokratów’ komuszych – twardy partyjny
    beton – był o krok (wówczas) od “wstąpienia do…” jednak
    z racji piastowanego stanowiska w KC PZPR – wiedział
    o pochodzeniu organizatorów “nieco więcej”… 🙂

   • @krzyk58. A byli tacy, ja i moja rodzina, wielu przyjaciół. I teraz gdy styropiany i tzw. pożyteczni idioci mogą mieć pretensje tylko do siebie za to co się stało, to uczciwi ludzie, którzy nie wyciągnęli V mogą mieć pretensje także do nich, ale i do kierownictwa PZPR, bo zdradzili naród.

    • @Mieclaw…ja takze nigdy nawet z przeoczenia nie wyciagalam paluchow w “V” jak i moja rodzina…..wielokrotnie tu.na forum OP pisalam o mojej reakcji na te strajki i mesjasza narodu,wolnosci i demokracji niejakiego Walese,ktora to postac od zawsze uwazalam za tak prymitywna i niewyksztalcona,ze od pierwszej chwili bralam go za
     nakrecona atrape,nawet poczatkowo nie bylam pewna czy byl on tylko glosnikiem kk czy pieniazki i bialy mercedes-
     limuzyna dyplomatyczna splynely ta droga, choroba papieska ogolu Polakow jest mi do dzis niezrozumiala jak i marazm i kompletny brak odzewu ze strony wladz polskich…pytam sie tez co stalo sie ze ZW.Radz…gra o wszystko i nic byla taka wielka…a ich wszystkich jakby wogole nie bylo….sabotaz “solidarnosci” i niewyplacalnosc bankow i sektora budzetowego…ta sytuacjamzsiala byc perfekcyjnie zaplanowana i wcielana przez sluzby specjalne…zadawalam sobie pyranie czy jest to poczatek konca swiata,bo wscieklosc i niszczenie wszystkiego dookola przez”solidarnosc” a przede struktur panstwowych i administracji panstwowej doprowadzalo mnie do rozterki i powracalo to pytanie kto to “je” Walesa…?Jak tylko otworzyl swoja prymityna gebe to lapalam sie za glowe za kogo on dywersyjna robote odwala….nie moge pojac,ze mogl go ktoa go wogole popierac…a byly to masy,masy…i wiekszosc czytelnikow na OP,kiedys komentator @Lech pisal tu,ze niejaki Andzej Wajda chcial byc kierowca Walesy…..WHAT ?

     wszystkim jej prymitywizm

   • DO Wojciech
    … włącz myślenie używajac szarych komórek jeśli je jeszcze posiadasz i myśl głową, pkkokookl

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.