Działanie i niedziałanie państwa po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem

Niestety opozycja ma i miała od początku sporo racji, odnośnie działań i zaniechań różnych organów państwa po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Z dzisiejszej perspektywy – jeżeli tylko odsłuchanie nagranych na nowo zapisów rejestratorów da takie mniej więcej efekty jak ujawniono (z nielegalnych źródeł), to wszystko potwierdza to, czego się domyślaliśmy, ale woleliśmy milczeć ze względu na interes państwa i uczucia rodzin ofiar.

Niestety, katastrofa lotnicza pod Mirosławcem, nie spowodowała nawet odrobiny więcej zdrowego rozsądku i przestrzegania procedur. Wojsko opiera się na procedurach i odrobinie zdrowego rozsądku, w tym znaczeniu, że samolot ma procedury startowe, ale jak startuje to musi dziobem do przodu a nie ogonem. Jednakże jak wynika z nagrań, nawet z czymś tak banalnym, z czego każdy kto ma tablet, komputer lub zaawansowany telefon z ekranem dotykowym jak prognozy pogody – może skorzystać, tam był problem! O dowiezieniu wcześniej na lotnisko przenośnych systemów wspierających lądowanie, zabezpieczeniu miejsca lądowania, jego rozpoznaniu itd. W ogóle nikt nie pomyślał. Tymczasem, nawet prawdopodobnie dostarczenie na miejsce śmigłowca dzień wcześniej dla głowy państwa spowodowałoby zupełnie inną organizację i elastyczność lotu. Logistyka operacji to była jakaś totalna porażka – po prostu wsiedli i polecieli, potem jak wiemy – prawdopodobnie próbowali do skutku, niestety śmiertelnego.

To wszystko nie miało prawa się zdarzyć. Dlaczego Prezydent Polski nadal nie ma prawdziwego samolotu, a nawet kilku samolotów do dyspozycji – na bliższe i dalsze zasięgi, tak żeby On i osoby które upoważni do działania w swoim imieniu lub które do Polski zaprosi, można było obsłużyć transportowo na najwyższym poziomie? Przecież nawet jak się nie chce kupować, można stosowny biznesowy samolot wydzierżawić. Owszem, to też kosztuje, ale co dzisiaj nie kosztuje? Niestety zabawa w państwo kosztuje, czy to się komuś podoba, czy nie!

Natomiast to nieudolne skopiowanie taśm i pozbawienie w ten sposób polskiej strony dostępu do materiału dowodowego, to się powinno skończyć jakimiś karami dyscyplinarnymi o ile nie osobnym postępowaniem. Przecież to się nie mieści w głowie, z sekwencji wypowiedzi i sytuacji, wynika, że prawdopodobnie Rosjanie przez te wszystkie lata wiedzieli więcej od Polaków, którzy nawet nie potrafili zrobić dobrej jakości kopi. To skandal i kompromitacja. Przy czym będzie kryminał, jeżeli się okaże, że były dwie kopie, a opinia publiczna została celowo wprowadzona w błąd przez zaniechanie ujawnienia stenogramów z „pełniejszej wersji”. Proszę się śmiać lub zastanawiać, ale niby dlaczego mielibyśmy tego nie podejrzewać? Przecież z dzisiejszej perspektywy już wszystko jest możliwe.

Wyraźnie widać, że instytucja niezależnej prokuratury powoduje, że ta instytucja, przynajmniej w pewnej swojej części i pod pewnymi warunkami, zachowuje się tak, a właściwie jej zachowanie można odczytywać w taki sposób, jakby jej zależało najbardziej na ochronie własnego interesu, a nie interesu publicznego. Chodzi oczywiście o stołki, czyli unikanie skandali i problemów. Mamy niezależną prokuraturę, ale ona nie może być niezależna od państwa. Ten stan musi się skończyć, owszem niech prokuratura będzie niezależna, ale niech jej szefa Prezes Rady Ministrów ma prawo odwoływać i powoływać po kilkanaście razy dziennie zwykłym zarządzeniem, czy czymkolwiek. Niech w ten sposób personalnie podlegają premierowi. Jeżeli premier, który ma na sobie odpowiedzialność za całokształt działań państwa – będzie niezadowolony z działania tej instytucji, po prostu zmienia jej szefa na innego człowieka z uprawnieniami, oczywiście w trybie konkursu, jawnego, otwartego itd. Jednakże niech to będzie możliwe, bo dzisiaj ten podmiot po prostu nie spełnia znacznej części swoich funkcji w taki sposób, żeby nie było do niego zarzutów o działanie polityczne. Takie zarzuty dzisiaj stawia i opozycja, jak również i część koalicji rządzącej. To jest coś niesamowitego!

Innych kompromitacji jak zapewnienia ówczesnej minister, a obecnej premier o przekopywaniu na metr gruntu, błędy z identyfikacją zwłok i jeszcze innych kwestii w ogóle nie ma po co wymieniać. Przeważnie były to, tak kompromitujące kwestie, że lepiej aby wpadły w niepamięć. Niestety ta katastrofa obnażyła całkowitą słabość i brak odporności naszej struktury na zdarzenia nagłe o charakterze negatywnym.

Jednakże jedną rzecz trzeba wyjaśnić. Jeżeli bowiem dochodzi sobie po prostu ot tak, do przecieków w tak ważnej sprawie w trakcie kampanii wyborczej, to jest po prostu skandal. Winnych trzeba znaleźć, a jeżeli nie to odpowiedzialność – niestety – muszą ponieść zwierzchnicy służbowi tej instytucji, która odpowiada za przechowywanie właściwych danych. Mówimy o poważnym czyszczeniu kadr, nie ma znaczenia czy ktoś jest winny czy nie i nie ma mowy o żadnym odchodzeniu w stan spoczynku, czy na emeryturę. Albo instytucja znajdzie winnych, albo odpowiada jej przełożony. Nie ma innej alternatywy! No, chyba że istniejemy tylko na papierze jako państwo pozorne?

Co dalej będzie z hipotezą zamachu? Niestety będzie żyła własnym życiem, podsycanym przez różnych publicystów i polityków. Już kiedyś pytaliśmy, nawet jak byśmy udowodnili, że to był zamach, to co? Uwaga nie przesądzamy czyj… autorstwa, czy też inspiracji tego ewentualnego zdarzenia na pewno nie będzie dało się udowodnić za naszego życia. Więc wszystko to czyste spekulacje.

4 myśli na temat “Działanie i niedziałanie państwa po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem

 • 10 kwietnia 2015 o 05:59
  Permalink

  Polska jest obok kilku takich krajów jak Burundi w czołówce, jeśli chodzi o śmierć elit przywódczych w katastrofach lotniczych.
  Kraj, który nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoich elit – nie zapewni go również jego obywatelom.

  Odpowiedz
  • 10 kwietnia 2015 o 07:05
   Permalink

   A przywodcy tez wszyscy leza jak w omamieniu do jednego samolotu , jak do pulapki !
   Z uwagi wlasnie na bezpieczenstwo panstwa nie robi sie tego , jezdzi sie w 2-3, a jak taka ilosc osob to mize i 4 grupach, nawet w powiesciach mlodzezowych omawiane jest to zagadnienie!
   Migla byc burza atmodferyczna, uprowadzenie samolotu jak kiedys samolotu niem. do Mogadischu u zadanie okupu w pieniadzu lud zadan politycznych !
   Jak ja o tej katastrofie uslyszalam mysle to zostalo spreparowane !!!
   Nie maja ludzie rozumu w gliwie, czy jak ?
   Jaj sie dorwa do wladzy i pieniedzy to zaczynaja zachowywac w snie hipnotycznym , nie wiem co to za zjawisko w Polsce !!!

   Odpowiedz
   • 10 kwietnia 2015 o 10:42
    Permalink

    To bylo 103 osoby, tak ?
    Wszyskie z wyzszej klasy przywodcow, pistepowanie jest takie, ze taka grupe rozpacelowuje sie na 10 lub nawet 12 grup, wtedy jak jakis “lis” lub wariat co chciaby zrobic to wielku problem.organizacyjny, czesto wogole niemozluwy z tych piwodow do realizacji, pisal o tym zjawisku komentator “szary” cos tydzien temu ad. agresja na jedno 1,5 mln. miasto a 1500 x1000 mieszkancow.
    Dlaczego zaden z tej grupy ludzi nie zazartowal czarnym humorem, ktory w Polsce i Anglii to codziennosc: a dokad ten transport 103 waznych osobistosci do Oswiecimia ? No to by ludzie sie podenerwowali i zaczeli “falowac” gwarantowane, zmieniono by cala koncepcje !
    Sprobujcie Panstwo na jakis rachunek przy kasie w markecie powiedzec : ” a dlaczego tak duzo ?”, b.b.czesto okaze sie , ze oferty specjane sa jeszcze nie zescaniwane w sytemie i kasa “wybila” stara, wyzsza cene, cos zostalo 2 -3 razy policzone, czasami w ten sposob personel chce zaplacic sobie jakis napoj lub bulke, jak to widze, to mowie nie O.K. to ja sie tu pomililam , ej to nieporozumienie z mojej strony ALE PYTAC I ZARTOWAC TRZEBA !!! , umyka sie mojej uwadze ze nikt, ale to nikt,nawet z boku na taki “pytanie- zart” nie wpadl !!! A termin podrozy znal kazdy “ciec i smiec” na ulicy !!!
    Jak np. w Niemczech jedzie szefowa sil zbrojnych gdzues tam, to mowia , ze pani XY wyladowala ( czas przeszly ) tam. i tam, i z uwagi na bezpieczenstwo termin nue byl wczesniej podany, podobnie z wszystkimu innymi z elity rzadzacej lub np.znanymi osobowosciami (artysci, muzycy) ,no bo niby kto mial by im zapewnic bezpieczenstwo lub przejazd na lotniskio, “Plastus” w Stanach tak samo …
    Wrzucili tym ludziom cis w kantynie / stolowce sejmiwej do herbaty, zeby wiara nie miala “reisefiber ” ?
    Przynajmniej trzeba te punkty w tej debacie wziac pod uwage !!! Moje wzburzenie i troska o przyszlosc nie daje mi zamilknac , choc jestem zdania, ze ten konkretny przypadek nalezalo by juz wiecej nie szarpac na wszystkie mozliwe strony ….
    POKOJ IM DUSZOM !!!!

    Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2015 o 08:45
  Permalink

  Im szybciej się ta akcja zakończy i zapomnimy tym lepiej

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.