Polityka

Dymisjonujemy Sikorskiego, albo proponujemy unię realną Ukrainie

 Trzeba natychmiast dymisjonować pana Radosława Sikorskiego – ministra spraw zagranicznych. Pan Radosław Sikorski przez cały okres czasu sprawowania swojej funkcji był skutecznym lobbystą polityki wschodniej Polski, jako polityki Unii Europejskiej, która doprowadziła w pewnej mierze do zmian na Ukrainie, wykraczających poza nasze najśmielsze przypuszczenia.

Wszystko wspaniale, możemy cieszyć się ze zmian politycznych na Ukrainie, jednakże nie może być tak, żeby podejmować ryzyko systemowe, które mogłoby doprowadzić nas na krawędź niestabilności. Co by było, gdyby na Ukrainie wybuchła wojna domowa i fala uchodźców szukała schronienia w Polsce? Wiadomo, że polityka rządzi się swoimi prawami, jednakże nikt nie zwalnia nas z myślenia, a nie ma to jak mierzyć „zamiar według sił”! Wszystko można zrozumieć, w tym nasze interesy na Ukrainie, jednakże nie jesteśmy krajem na tyle silnym, żeby móc Ukrainę zmodernizować, nawet gdybyśmy proponując jej unię realną jutro przyjęli ten cały kraj przy pomocy dwóch decyzji naszych parlamentów do Unii Europejskiej!

No proszę państwa, jak się nawarzyło piwa, to trzeba je wypić. Przy czym mądrzy Czesi powiedzieliby, że jak najbardziej, tylko najpierw pasuje je schłodzić, no bo kto by to widział pić samego grzańca! Podobnie jak nie mieliśmy pomysłu na Prezydencję w Radzie Europejskiej – w szczycie greckiej niewiadomej, podobnie cała polityka wschodnia to jedna wielka improwizacja oparta na emocjach i obiecywaniu Ukraińcom gruszek na wierzbach, a Białorusinom nawet jabłek na świerkach – tak nie wiedzieliśmy, co z tym wszystkich zrobić. Polityka wschodnia jawiła się, jako wygodny przedmiot do lobbowania i pokazywania naszym partnerom na Zachodzie, jacy jesteśmy mądrzy i zapobiegliwi, a tym nieszczęsnym przedmiotom tej polityki jak wiele dla nich robimy, żeby ocalić ich państwa i Narody przed „WIADOMO KIM”. Miało być „cukierkowo i przyjemnie”, bezpiecznie przez wiele lat, mieliśmy tego konia trojańskiego „też wiadomo kogo” pchać przed Europą, a tutaj Ukraińcy zaskoczyli cały świat – poszli z tarczami przeciwko kulom z Kałasznikowów i naszej dyplomacji skończyła się bezpieczna łąka. Można powiedzieć, że trafiła się nam ta Ukraina jak ślepej kurze ziarno. Bez koncepcji ogólnej, bez jakiegoś starania się, bez nadzwyczajnego planowania – po prostu wyszło nam jak zwykle „po polsku”, czyli „coś z niczego”, czyli pełny chaos i stan nieustalony, w którym zawsze można wypłacić premie i rozdać medale!

Jeżeli rząd udowodni, że obecna sytuacja na Ukrainie jest efektem od dawna przygotowywanego scenariusza, który się „ziścił” w takich, jakie widzieliśmy warunkach – to wielka chwała mu za to. Ponieważ jest to dowód na to, że rząd Polski potrafi przeprowadzać poważne zadania z najwyższej półki globalnej geopolityki. Jednakże, jeżeli było to w jakiejś mierze planowane, to należy rozumieć, że panowie Tusk i Sikorski przewidzieli wszelkie możliwe skutki takich wydarzeń, nawet abstrahując od sytuacji na Ukrainie, ale po prostu dla Polski, wiadomo bowiem, że nie działamy i nie istniejemy w próżni.

Można zapytać, wprost – jakie środki zabezpieczenia się przed ewentualną odpowiedzią „WIADOMO KOGO”, przedsięwzięto? Czy już wylądowały w Polsce ciężkie dywizje „też wiadomo kogo”, a jego potęga lotnicza i odstraszania w postaci broni jądrowej krótkiego i średniego zasięgu jest na terytorium naszego kraju, a o jej użyciu ma prawo jako ostateczny zadecydować polski rząd?

Bardzo dobrze byłoby się tutaj mylić, ale tak jak na naszym wybrzeżu nie wylądują żołnierze piechoty morskiej, tak też na rachunkach bankowych polskiego rządu nie pojawią się miliardy ładnych podobizn pewnego prezydenta państwa położonego pomiędzy Atlantykiem a Pacyfikiem. Po prostu wszyscy są zaskoczeni, a nasi przyjaciele Niemcy wręcz poirytowani całą tą sytuacją, albowiem ostatnią rzeczą, jakiej wyczołgująca się z kryzysu Europa potrzebuje to problemy z 46-milionowym krajem u jej wschodnich rubieży!

Pytania o ewentualny scenariusz postępowania w przypadku, gdy „WIADOMO KTO” najnormalniej na świecie upomni się o swoje interesy, nawet nie wypada zadawać, ponieważ to wszystko jest jedną wielką przypadkową improwizacją, w której Polska była koniem trojańskim „wiadomo kogo” bez ogólnego pomysłu na ukształtowanie stosunków w wyniku systemowej zmiany. Pomijając już fakt, że po prostu nie można zajmować się rzeczami, które nas przerastają, abyśmy przynajmniej nie mieli moralnych zobowiązań. Oczywiście wiadomo, że w polityce mowa o moralności to tak jak by mówić o śniegu w kopalni soli, ale i takie nieszczęście może się przydarzyć.

Jest oczywistym, że z przedstawionej w tytule alternatywy o wiele lepsze dla Polski byłoby dymisjonowanie pana Radosława Sikorskiego z funkcji ministra spraw zagranicznych, który jeżeli jest już tym ministrem, to może lepiej i z pożytkiem byłoby jakby zajął się np. trudną sytuacją polskiej mniejszości narodowej na Litwie lub po prostu promocją Polski i polskich towarów za granicami kraju i najlepiej Unii Europejskiej, żeby nikt nam nie zarzucał, że coś kombinujemy za unijne pieniądze…

Już tak zupełnie na marginesie, trzeba się zastanowić czy, aby przerażeni naszą zdolnością do generowania chaosu „wielcy przyjaciele” z bliskiego Zachodu nie dojdą do wniosku, że trzeba polskiemu kurczakowi odpowiednio przyciąć skrzydełka, bo co prawda to już nie orzeł i nie lata (jak niegdyś), ale może złośliwe skakać wysoko jak się rozpędzi i np. wydziobać oko. No a wydziobanie oka, nawet przypadkowe to jak wiadomo poważna sprawa. To, tylko tak ku przestrodze i dla rozwagi, albowiem jesteśmy krajem strukturalnie tak słabym, że wykreowanie polityki nowej jakości, ewentualnie inne ukaranie nas to jedynie kwestia kilkunastu milionów Euro, zwłaszcza że mainstreamowe media już mają…

19 komentarzy

 1. Wierny_czytelnik

  Pomysł na Unię realną, czyli lubelską – znakomity 🙂 Wspólnym królem mógłby być ataman, a zarazem dowódca tatarskiego bukłaka Achmietow!

 2. Świetny tekst!

  • Podłe pachołki Moskwy! Nie tylko nie publikujecie moich komentarzy, ale wypisujecie bzdury podpisując je moim pseudonimem. Gdzie znajduje się dno waszego moralnego upadku sowockie swołocze?

   Jeśli macie choć za grosz etyki, o co was raczej nie posądzam, to przynajmniej usuniecie fałszywkę, jeśli brak wam odwagi na opublikowanie mojego prawdziwego komentarza.

   KOMENTARZ ZOSTAŁ CZĘŚCIOWO OCENZUROWANY ZE WZGLĘDU NA UŻYWANIE SŁÓW POWSZECHNIE UWAŻANYCH ZA OBRZYDLIWE. WEBMASTER JÓZEF

   • Sowocka swołocz!

   • @WEBMASTER JÓZEF (WISARIONOWICZ?)

    JEDYNĄ OBRZYDLIWĄ I NIEETYCZNĄ KANALIĄ W TYM KONTEKŚCIE I NA TEJ STRONIE JESTEŚ TY, SOWOCKA SWOŁOCZ.

   • “Trwa egzamin. Profesor chodzi po sali i sprawdza, czy ktoś nie ściąga. Nagle mówi:
    -Wydaje mi się, że słyszę jakieś szepty. Na to głos z sali: mi też, ale ja się leczę.” FiM 8/2014

   • … kolejny raz “wieczorynko” dowodzisz, że świat psychiatrii jest ci bliski.
    A to pamiętasz:
    Пациент приходит к психиатру с жалобами на комплекс неполноценности. После обстоятельных расспросов психиатр говорит:
    – Могу вас успокоить, батенька – никакого комплекса у вас нет. Вы действительно неполноценный.

 3. inicjator_wzrostu

  Chyba tylko do zabawy karnawałowej potrzeba nam tych kilku ciężkich dywizji. A do końca karnawału – tydzień!

 4. This is how propaganda works – the simpler the better.

  Łukaszenka podobno spakowany, a pozostałym strach osłabił władze rozumu…
  Wojna trwa… teraz o Krym.

 5. Na “dziś”, syjonistyczni naziści na Ukrainie,jak i
  najemnicy ciemnej strony mocy wspierajacy owych,
  zwycieżają , “w natarciu”.
  Jak to dobrze że ta dzicz, nie obcina jeszcze głów, czy tez nie nabija “na pal”,
  np. żołnierzy “Berkutu” ,swołocze…
  Jeszcze bedzie weselej…

 6. MERCI DE DIFFUSER AUX PERSONNES POTENTIELLEMENT INTERESSEES !

  From: EUinCrisis [mailto: euincrisis-bounces@lists.corporateeurope.org ]On Behalf Of Sol Trumbo Vila

  Sent: 24 February 2014 11:03

  To: euincrisis@lists.corporateeurope.org

  Subject: [EUinCrisis] Invitation & Programme-UKraine Round Table Feb 27th @ EP Brussels

  Dear friends,

  Apologies for cross-posting.

  We are pleased to confirm the Round Table on the:

  “Ukrainian Crisis: Dangers and Opportunities”

  which will include among others, panellists from Russia and the Ukraine who will share their analysis of the crisis in the Ukraine: Boris Kagarlitsky, Vladimir Ischenko, Dmitriy Kolesnik, Vasiliy Koltashov, Hermann Dworczak, Alec Luhn and Kai Ehlers. From TNI sider there will participate Susan George, Brid Brennan and Daniel Chavez.

  It will be held at the European Parliamentin Brussels,in Room PHS 01C51 on February 27th from 11.00-18.00. In English.

  On February 28th the Russian and Ukranian panelists are available for moderated expert meetings with journalists and other civil society organizations

  For Registration and entry to EP please contact:

  Norbert Hagemann norbert.hagemann@ep.europa.eu ; tel.+ 32-2-284.7893

  Please come to theParliament entrance (Alberto Spinelli building, rue Wiertzat 10.30)

  For media interviews please contact Brid Brennan:

  Brid Brennan Mobile tel: +31-6-4475.1718

  Thanking you for your interest.

  Sol Trumbo Vila

  Project Coordinator – EU Economic Governance

  Transnational Institute (TNI)

  soltrumbovila@tni.org

  @Soltrumbo

 7. Janukowycz skończy przed trybunałem w Hadze oskarżony o zbrodnie przeciwko własnemu narodowi o ile jeszcze żyje (krąży coraz więcej pogłosek, ze podobno ktoś pomógł mu popełnic samobójstwo, bo za dużo wiedział).
  http://www.theguardian.com/world/2014/feb/25/ukraine-president-yanukovych-hague-trial

  • jak do tej pory jest to jedyny prawny prezydent. ta banda łobuzów może nie żyć następnego dnia.

  • “Haga” ma tyle zaufania i wiarygodnosci, co obóz
   koncentracyjny, (okupowany kawałek Kuby) Guantanamo…
   ps. temperaturę ciala i umysłu należy okresowo
   badać, takie herezje to pisze się zwykle , podczas
   duzego “parcia i ciśnienia”, niekoniecznie na umysł.

 8. Świetny tekst, moje gratulacje!

  • Czyżby @observer48, “dojrzał” ?? Lepiej pózno niż
   wcale…observerze, nie idz “tą drogą”…porzuć
   herezje, polityczne manowce…które wiodą do nikąd.
   Jeśli jesteś poważnym człowiekiem, Polakiem – Słowianinem z pochodzenia…wez pod uwagę, rady “skromnego człowieka”, mieszkajacego “nad Bugiem.”
   Jeszcze

   • “observer48: Podłe pachołki Moskwy! Nie tylko nie publikujecie moich komentarzy, ale wypisujecie bzdury podpisując je moim pseudonimem. Gdzie znajduje się dno waszego moralnego upadku sowockie swołocze?”

    observer48
    25 lutego 2014
    09:22

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.