Dwa orędzia

Dwa orędzia to nowy sposób komunikowania się ze społeczeństwem. Prezydent nie został wyemitowany przez telewizję publiczną, obecnie zwana narodową, zanim nie wyemitowano orędzia pani premier. Jest to niesamowite, to tak jakby pan prezes przemówił do Narodu, a w tym pana Prezydenta – ustami pani premier. Później łaskawie dopuszczono przemówienie pana Prezydenta. Telewizje prywatne wyemitowały je równolegle, tak że o tej samej godzinie mieliśmy konkurencyjne orędzia dwóch z trzech formalnie-ustrojowo najważniejszych osób w państwie.

Jest to sytuacja tragiczna i smutna zarazem, ponieważ widać, że na górze nie ma dialogu. Z Prezydentem nikt nie skonsultował ustaw, pozbawiających go w sposób funkcjonalny jego uprawnień konstytucyjnych w kontekście sądownictwa. Dlatego także i pan Prezydent nie musiał z nikim konsultować swojego weta, jak również i orędzia. Takie zestawienie pani premier z panem Prezydentem, to nic innego jak sposób na próbę przykrycia. 

Nie zdziwimy się jak za kilka dni dowiemy się z części prasy i portali prawicowych, być może również z narodowej telewizji, że Prezydent został wybrany z błędem. Co więcej, że okazał się zdrajcą i ruskim agentem i jest niegodny do bycia Polakiem, gdyż spiskuje z ulicą i zagranicą. Ewentualnie coś innego o tym, jak to pogoda wpływa na nastrój pana Prezydenta i że nie jest w stanie on właściwie oceniać sytuacji. Już słyszeliśmy z ust wysokich przedstawicieli koalicji, piastujących stanowiska rządowe, o wymiękaniu. Powiedzieć coś takiego w kontekście Prezydenta Rzeczypospolitej, będąc wiceministrem w rządzie to najdelikatniej mówiąc trudne stwierdzenie, żeby nie powiedzieć mocniej.

Szokuje również i to, jak wiele razy czołowi politycy koalicji jeździli do siedziby partii na ul. Nowogrodzkiej, w tym jak pani premier w otoczeniu kilku polityków odwiedzała Belweder itd. Pokazuje to jednoznacznie na jedną rzecz. Władze Rzeczypospolitej o sprawach zasadniczych nie rozmawiają przez telefony komórkowe. Nadzwyczajną informacją jest rzekome ultimatum, które miał – wedle niektórych doniesień – otrzymać pan Prezydent. Po prostu nie chce się w to nawet uwierzyć, nie można nawet dać w to wiary. Proszę z tego sobie wyciągnąć wnioski, tego lepiej nawet nie komentować. 

Pan Andrzej Duda zrobił to, co najbardziej mu się politycznie opłacało. Jednakże w swoich wypowiedziach bardzo jednoznacznie opowiedział się za samą ideą zmian w sądownictwie. Prezydent ma świadomość, że jeżeli chce ubiegać się o reelekcję, to musi mieć zaplecze. Te może zdobyć tylko i wyłącznie, jeżeli część środowiska prawicy przejdzie do jego obozu politycznego. Ma poważnego sojusznika w osobie pani premier, której pozycja w rządzie zdominowanym przez super-ministrów, jest żenująco słaba. Jednakże na słabych nie da się zbudować niczego innego, niż koalicji słabych. Oczywiście są w stanie wygenerować pewien potencjał, jednak nie będą w stanie samodzielnie stanowić kwestii liczących się – inicjujących wydarzenia polityczne. Bardziej mogą czekać na błąd pana prezesa lub ludzi z jego bezpośredniego otoczenia. W ten sposób jednak się pozycji politycznej nie zbuduje. Do tego potrzebny jest rozłam, czyli pokazanie środowisku, że nie musi iść na zderzenie z rzeczywistością i to w sposób po prostu głupi, bo to jak rządzący wprowadzają zmiany jest co do formy po prostu głupie. Nie da się bowiem zrozumieć powodu, dla którego mając pełnie władzy i kontrolę nad rzeczywistością – nie są w stanie robić tego w sposób strawny dla społeczeństwa.

Jeżeli dobra zmiana wyciągnęła z tej sytuacji jakieś wnioski, to przede wszystkim – kolejność wprowadzanych reform. Jeżeli chcą przejąć władzę w Polsce, tak żeby nic nie było w stanie zagrozić ich pozycji, to muszą zachwiać mediami prywatnymi. Pokazywanie w kanałach telewizji prywatnych – tłumów ze świecami, zrobiło swoje. Widać różnicę pomiędzy tym, jak protesty relacjonowała telewizja narodowa a jak telewizje prywatne. To, co pokazywała telewizja narodowa, to dowód na to, że dobra zmiana jest bardzo słaba. Nie potrafi bowiem odnieść się do rzeczywistości, takiej jaką ona jest. Fałszowanie przekazu jest czymś tak bezgranicznie parszywym, że na ludzi, którzy o tym decydują, powinny być paragrafy. Oni nie mają niczego wspólnego z żadną misją mediów publicznych. Jest to kolejny dowód na to, że media państwowe nie mają racji bytu i po prostu nie powinno ich być, nie są potrzebne.

Żałosne było również to, że prawie nikt z polityków opcji rządzącej, nie był w stanie zdobyć się na jakikolwiek racjonalny komentarz do wydarzeń i to także po konsultacjach w siedzibie partii. Pan prezes miał powiedzieć coś na kształt „dobranoc”, dziennikarzom proszącym o komentarz. Czy tak ma wyglądać dialog rządzących ze społeczeństwem? Przecież to jest bardziej, niż skandal. 

Sytuacja jest dynamiczna, a zwroty potrafią zaskakiwać. Dzieje się bardzo dużo i bardzo dobrze, zwłaszcza dlatego, że oto widać, że ludzie swoim naciskiem są w stanie stanowić o sytuacji w Polsce. Może się okazać, że dobra zmiana była jedynie małym wykwitem na zdrowym ciele polskiego Narodu, który przez chwilę popsuł odrobinę krwi, a potem przeminął. 

Nawet w obozie dobrej zmiany są głosy, że potrzebują nowego lidera i normalizacji strony funkcjonalnej ze stroną formalną władzy. Prezes i kilku ministrów, ewidentnie psują wizerunek polityczny całego obozu. Po tym co miało miejsce w Sejmie, nawet najbliżsi współpracownicy pana prezesa, mogą mieć wątpliwości – czym kieruje się ten pan? Wiemy już na pewno jedno – jest to motywacja negatywna. Tacy ludzie, nie powinni w ogóle zajmować się polityką. Zobaczymy, czy pan Prezydent rozpocznie budowę swojego obozu na prawicy? Prawicy, której nie trzeba będzie się wstydzić i nie trzeba będzie się bać o kondycję psychiczną lidera?

Rosyjskie tłumaczenie [tutaj]

36 myśli na temat “Dwa orędzia

 • 26 lipca 2017 o 05:33
  Permalink

  Też byłem w szoku… zwłaszcza po tym co powiedziała pani Beata, normalnie odcięła się od Prezydenta oni się pokłucili jak dzieci w piaskownicy

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 05:49
  Permalink

  Duda ma rację, Szydło jest pacynką a Duda się urywa ze sznurków

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 06:31
  Permalink

  Dwa orędzia dla dwóch “narodów”,tego posklejać się nie da!Zaklinanie rzeczywistości przez TVPIS metodami znanymi z okresu hitlerowskich Niemiec pokazuje”że kto nie z nami to przeciwko nam”.Pat który ciąży nad Polską nie wróży niczego dobrego!

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 06:49
  Permalink

  Kilka razy obrazono prezydenta publicznie, robili to przedstawiciele koaalicji

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 07:05
  Permalink

  Jeżeli oni chcą żeby ludzie szanowali prezydenta to jaki powinien wylecieć z rzadu. Każdy kto tak obraza głowę państwa okrywa sie hanba

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 07:10
  Permalink

  Krakauerze skoro twierdzisz, że z prezydentem nie konsultowano projektów ustaw w sprawie sądownictwa to skąd się wzięły jego poprawki, które PiS nawet wprowadził. Nawet malarz kominów chciał chyba skonsultować z naszym prezydentem ale to było dla niego za małe …. dopiero złota dama chyba wpłynęła na naszego święcie panującego nam prezydenta.
  Brawo pani PREMIER.

  Odpowiedz
  • 26 lipca 2017 o 08:38
   Permalink

   Słyszałem że TUTAJ OCENZUROWANO ZE WZGLĘDU NA NIEPOTRZEBNE EMOCJE POZDRAWIAM WEB. JÓZ. zawsze!

   Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 08:52
  Permalink

  Fałszowanie przekazu to jedno, a pozycjonowanie Prezydenta Andrzeja Dudy w komentarzach TVP – to drugie.

  Tuż po orędziach nigdy nie padło sformułowanie: Prezydent Andrzej Duda, tylko Andrzej Duda powiedział, przekazał, itp. – bez tytułu!

  Jakiś tam Andrzej Duda coś tam powiedział.

  Profesor PiS-u z Krakowa dodał, że miał do tego prawo – bo tak jest napisane w Konstytucji.

  Taka stygmatyzacja nieważności urzędu i osoby.

  Tylko że to jest chwilowe, bo zapowiadane zmiany w zawetowanych ustawach mogą być tylko stylistyczne, nie funkcjonalne.

  Dlatego, bo za Prezydentem Andrzejem Dudą nie stoi żadne zaplecze.

  To PiS-owskie już go potępia, a to KOD-owskie – NADAL Mu nie ufa po poprzednich nocnych podpisywaniach ustaw o TK i nocnych mianowaniach Sędziów TK.

  Potrzeba czasu.

  Czas to w tej chwili najważniejszy FAKTOR w polskiej rozchwianej polityce.

  Brakuje ruchu politycznego NIEZALEŻNEGO od obu obozów politycznych. Ruchu niezadowolonych z CHAOSU i zajmowania się rządzących wraz z opozycją – SWOIMI SPRAWAMI.

  Do tego też potrzeba czasu i aktywności młodych około 30-tki.

  Oni muszą zdawać sobie sprawę, że to ICH KRAJ i będą w nim żyć (oraz być sądzeni, z np. wpisy na łamach OP) – za lat 10-20.

  Jeśli młodzi teraz pozwolą na przejście do STARCZEGO AUTORYTARYZMU – tak będą się z tym borykać jak kiedyś normalni proeuropejscy ludzie – w Portugalii Salazara czy Hiszpanii Franco.

  Zastój, cisza, dym kościelnych kadzideł, policja polityczna, wszechobecne podsłuchy i bycie poza UE (lub na jej obrzeżach).

  Młodzi byli nie raz za granicą i już wiedzą do czego mamy zmierzać, oczywiście bez głupich polityk multi-kulti czy gender w sosie fałszywej poprawności politycznej.

  Niedługo runą miazmaty planów gospodarczych Wicepremiera, opartych na tabelkach w Excelu, bo to wszystko są chciejstwa, jak rozpoczęcie budowy promu za 200 – 300 mln złotych (faktyczny koszt: 700 – 900 mld), gdy nie ma jeszcze jego planów!

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 09:25
  Permalink

  Czas czytać stare książki, by znaleźć w nich opisy mechanizmów tylko pozornie „nowych” i obserwować dokładnie naszego prezydenta,

  — czy ważniejsza jest dla niego rodzina, — czy… wielka rodzina, czyli ojczyzna.

  https://forumemjot.wordpress.com/2017/07/20/szwagier-prezydenta-35-wrog-wewnetrzny-i-staszic/

  Nie mam już złudzeń co do “pryncypiów” p. prezydenta – gdyż
  jest NIESTETY tylko nieodrodnym dzieckiem lewackiej (trockistowskiej)
  ” nieboszczki” znanej jako Unia Demokratyczna…

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 09:28
  Permalink

  Wszystko przebiega w najlepszym porządku. Większe zło miało zniszczyć zło nieco mniejsze. I niszczą się skutecznie. Nie ma się czym szokować. Rządził przecież już Wałęsa z Wachowskim i jakoś leciało. Ważne jest aby Adrian pozostał Adrianem i przed każdą decyzją jeździł na modlitwę na Jasną Gorę. Ładować akumulatory.

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 09:43
  Permalink

  Bardzo dobra ocena mediów prawicowych i narodowych. Niestety Polacy powinni zrozumieć, że fanatycy religijni to nie demokraci, którzy będą konsultować i rozmawiać z narodem i będą szukać kompromisu. Ci ludzie mają jeden cel – wprowadzić dyktaturę feudalną z wiodącą rolą kk i reaktywować “jaśnie pańską” sanacyjną II RP (stąd taki kult Piłsudskiego i żołnierzy wyklętych). A że obecnie mamy system demokratyczny, to jakoś muszą kupić sobie głosy wyborców, więc mamy 500+ i chwała im za to, bo przynajmniej dzieci nie głodują, a te pieniądze i tak dalej przecież wzmacniają biznes, bo idą przede wszystkim na konsumpcję. Ale trzeba pamiętać, że na tym respiratorze ich dobre katolickie serce się kończy. Więcej nie mają potrzeby robić, aby się utrzymać przy władzy i stopniowo feudalizować kolejne instytucje państwa, teraz padło na sądy pod szyldem rzekomej reformy. A przecież każdy myślący Polak powinien zrozumieć, że te ustawy nie zmieniały procedur cywilnej i karnej oraz wielu innych przepisów odpowiedzialnych za przewlekłość postępowania sądowego. Sędziowie jako wykonawcy prawa są tymi przepisami związani, a że obecnie mamy skomplikowany świat, to nie da się wrócić do jakiejś formy sądów ludowych. Kraje które osiągają względną szybkość postępowań, np. w USA w sprawach karnych załatwiają 95 % spraw w drodze negocjacji wymuszonych na podejrzanym, nie respektując zasad sprawiedliwości społecznej, bo pokrzywdzony w nich nie bierze udziału i nie ma na wynik postępowania żadnego wpływu. Nie to co u nas, gdzie prawa pokrzywdzonego są respektowane i silnie obwarowane zasadami prawnymi od czasu kodyfikacji z 1969 r.. Takie są fakty, o których przeciętny Polak nie ma pojęcia, a podnieca się lichą propagandą prawicowych mediów bo zamiast czytać i myśleć to się modli.

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 09:49
  Permalink

  …W „wielkim 40-sto milionowym narodzie w sercu Europy”, III RP, szerzy się od lat mit (kłamstwo totalne) o niesłychanym dobrobycie tam panującym. Pomimo tego „dobrobytu” miliony młodych emigrują corocznie na zmywaki i do burdeli Zachodu, choć względne dochody z tych procederów płynące nie przewyższają tego co mogliby osiągnąć we własnym kraju. A kraj ten pustoszeje. Widać to najlepiej przyjeżdżając z zachodnioeuropejskich metropolii. Duże polskie miasta wyglądają na wymarłe. O prowincji nie ma w ogóle co mówić, bo zamieszkują ją jedynie emeryci.

  Pomimo to nikt nie zauważa tej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której społeczeństwo III RP składa się w głównej mierze z renegatów emigrujących en masse z Ojczyzny, bez żadnych poważnych ku temu przyczyn, ze zdradzieckich ”elit”, dla których szkoda nawet śliny do splunięcia w to co u człowieka zwie się twarzą, oraz mniejszości patriotycznych oszołomów, którym bez przerwy płuczą przestrzeń pomózgową krajowe „elity” i watykańska hierarchia kościelna mogąca nosić nazwę „deep church” , która na podobieństwo amerykańskiego „deep state[i]”, w niezauważalny dla pospólstwa sposób promuje, pod płaszczykiem dobra, toksyczną dlań ideologię, jak np. bezgraniczne miłosierdzie dla wszelkiego zła. No bo przecież dobro miłosierdzia nie potrzebuje!
  https://ignacynowopolskiblog.salon24.pl/796868,totalne-klamstwo-na-uslugach-nwo

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 10:25
  Permalink

  Cóż pisałem tu że czekam aż Truchło sie objawi w calej pełni swojej oczywistości i umożliwi prawdziwą reformę, prawdziwą przemianę. Ale zaczynam się bać, chyba wycofam sie w prywatność, w wewnetrzną emigrację a Polska bedzie tylko w moim sercu, nie będe jej szukał na zewnątrz..Zaczynam sie bać bo ci 30 latkowie w swojej masie to jeszcze bardziej miałki i bezmyślny i zdegenerowany sort od owej gerontokracji.Nieudani epigoni tego co było, bez spojrzenia w przyszlość, bez próby wyrwania sie z zastanego matriksu.Coraz to nowe bolki jako autorytety.Wszystko się powtarza jak na płycie gramofonu, ktora sie zacięła. A prywatne media panie Krakauer, też nie sa wolne, przedstawiają punkt widzenia swojego wlaściciela, ktory ma swoje cele.

  Odpowiedz
  • 26 lipca 2017 o 19:26
   Permalink

   “a Polska bedzie tylko w moim sercu,”
   Ładnie ujęte – tak na marginesie przypomniała mi się pewna w temacie piosenka jugosłowiańskiej Azry – z Zagrzebia , z roku 81′,
   – ‘Polska w moim sercu”. 🙂
   Poljska u mom srcu https://www.youtube.com/watch?v=eNVY-n6-Hk0

   Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 12:05
  Permalink

  @Miecław. “Bardzo dobra ocena mediów prawicowych i narodowych.” Miecław – “bo mię” ‘brzucho” rozboli….”ode śmichu’!
  Dlaczego wmówiono Polakom, że w latach 1944-1989 r. w Polsce był komunizm? Odpowiedź jest prosta: dlatego, aby Polacy nie byli świadomi faktu, że zachodzące w Polsce po 1989 r. zmiany społeczne są zgodne z marksistowskimi postulatami. Komunizm więc ma się Polakom kojarzyć wyłącznie z PRL, gdy tym czasem Polska może zostać skomunizowana, czego naród w ogóle nie zauważy i przeciwko czemu nie będzie już protestować.

  Trockiści nienawidzą Stalina i Rosji, bo przegrali rewolucję w Rosji. Władimir Putin 13 czerwca 2012 r. podczas wizyty w Moskiewskim Muzeum Żydów i Tolerancji stwierdził: „Pomyślałem teraz o jednej rzeczy: decyzja upaństwowienia tej biblioteki została podjęta przez pierwszy sowiecki rząd, składający się w 80-85% z Żydów”. Prezydent miał na myśli bibliotekę rabina Josefa Schneersona, zmarłego lidera ruchu Chabad Lubawicz (https://marucha.wordpress.com/2013/06/21/putin-pierwszy-sowiecki-rzad-skladal-sie-glownie-z-zydow). Swoją nienawiść do Rosji przelali na Polaków.

  Gdyby bzdury pisal/a WPK czy kolejna jej mutacja(rozumiem) , ale od niektórych komentatorów należy wymagać głębszej/poszerzonej analizy zachodzących zjawisk…

  Odpowiedz
  • 26 lipca 2017 o 15:10
   Permalink

   @krzyk58. Nie ośmieszaj się naprawdę. Tyle nienawiści i jadu w stosunku do PRL ile się sączy z prawicowych mediów, oraz fałszu trudno szukać, podobnie jest z tzw. gazetą wybiórczą tylko w bardziej stonowany sposób. Dawno temu przestałem to wszystko czytać, a zająłem się analizą źródeł dawnych publikacji, aby zrozumieć psychologię i socjologię przemian społecznych oraz kształtowania się określonych idei.
   – Gdzie ty widzisz ten komunizm na horyzoncie, chyba ci się coś pomieszało. To będzie socjalizm dla bogatych i w tym kierunku zmierza Europa ze swoim kapitalizmem. To oni dostają dotacje na działalność gospodarczą, ulgi podatkowe itd., a nie zwykły robotnik. Prawo jest tak stanowione, aby biznesowi nie stała się krzywda. Kościół też świetnie sobie żyje z socjalistycznego zabezpieczenia poprzez Fundusz Kościelny, a po odzyskaniu majątku, staje się oligarchią biznesową w Polsce. Reszta pospólstwa w Polsce, jak i w Europie jest utrzymywana na respiratorze zabezpieczenia społecznego, do której zaliczam też politykę prawnego wymuszenia minimalnych płac, bo inaczej byśmy wrócili do “jaśnie pańskiego” kapitalizmu feudalnego z XVIII-XIX wieku.
   – Ty już z tej nienawiści do trockistów, żydów i cyklistów, nie dostrzegasz rzeczywistości:-) Komunizm może się wykształcić tylko w określonych specyficznych warunkach społecznych, do czego obecnie nie dopuści biznes z politykami i kościół i to nie z użyciem przemocy i prawnych zakazów a zwykłego ekonomicznego respiratora i socjotechniki. A nikt już inteligentny w XXI wieku nie będzie ginął za idee (komunizm), których gawiedź nie rozumie i się do nich potem nie stosuje, a ponadto nie szanuje tych, którym zawdzięcza wyzwolenie spod “jaśnie pańskiej” i plebańskiej niewoli. Inteligentni sobie poradzą, nawet w korporacjach, reszta niech się modli zgodnie z twoim systemem wartości.
   – A teraz czas na trochę brutalnej prawdy, która ci się należy. Otóż obserwuję, że jesteś niekonsekwentny, ponieważ z jednej strony stosujesz totalną krytykę trockizmu, komunizmu, socjalizmu i onych, a z drugiej strony promujesz jako kreacjonista wiarę w boga onych i służący ich interesom katolicyzm z całą instytucją kk narzucony nam Słowianom przemocą. Jesteś więc tak naprawdę – bez obrazy – ukrytym (może nawet nieświadomym) filosemitą. Będąc katolikiem, zgodnie z twierdzeniem Terlikowskiego i wielu biskupów jesteś duchowym żydem:-) i przyczyniasz się do utrwalenia ich władzy duchowej nad Słowianami nosząc baldachim:-) To tak jak z ukrytymi homoseksualistami, też nienawidzą innych homoseksualistów podobno.
   Chyba zbyt dużo oglądasz i czytasz wypocin Michalkiewicza i innych krytyków onych oraz promujących tzw. wartości katolickie i “jaśnie pańskie”. Większość z nich przyczyniła się do zniszczenia PRL, a że nie dostali się do koryta i wszystko potoczyło się trochę w innym kierunku niż liczyli to teraz płacz i oskarżenia onych, że zostali wykołowani. Przy czym zasadnie można zadać sobie pytanie, czy nie są tak naprawdę ukrytymi nieświadomymi filosemitami, skoro promując ich religię przyczyniają się do upadku “ducha i charakteru” słowiańskiego w narodzie. Śmiechu warte to wszystko, te wszystkie ich teorie spiskowe. Jak czytam dostępne w internecie życiorysy to ogarnia mnie przygnębienie, bo widzę, że Polacy z takim poziomem myślenia i ilością “pożytecznych idiotów” oraz karierowiczów, nie maja żadnych szans. Ja pokładam jeszcze nadzieje w naszej młodzieży, tej najbardziej inteligentnej i nie prawicowej lub lewackiej. Tej “normalnej” dla której empatia, odpowiedzialność za swoje postępowanie, wiedza i patriotyzm oraz prawa człowiecze coś znaczą. Przekonasz się, że prawicowe dinozaury ze swoim kreacjonizmem nie mają prawa bytu na dłuższą metę. Postępu ludzkiej myśli nie zatrzymasz.
   – Kolejna sprawa zamiast wietrzyć spisek onych wszędzie gdzie tylko to możliwe, dobrze by było, gdyby Polacy zaczęli myśleć więcej niż się modlić, aby w prowadzeniu interesów i dbaniu o naród nie ulegali obcym wpływom i interesom. A ty zamiast promować myślenie to promujesz kreacjonizm, sprzeczny zupełnie z najnowszymi wynikami badań naukowych, dzięki którym mamy postęp techniczny.
   – Przyjmując twoją narrację trzeba zadać pytanie, dlaczego prawactwo walczące kiedyś z PRL pod przewodnictwem onych dało się zrobić w jajo, czy to nie świadczy o poziomie ich intelektu? Dali się zrobić w jajo, a teraz wylewają żółć na forach internetowych i nadal modlą się po kościołach.
   – A jak to oceniasz?, skoro się tyle na niego powołujesz? “Od lipca 1972 roku rozpoczyna pracę w redakcji pisma „Zielony Sztandar”, w dziale łączności z czytelnikami. W roku 1977 nawiązuje kontakt z Wojciechem Ziembińskim i Adamem Wojciechowskim – działaczami Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela w Polsce. Przystępuje do Ruchu i jako pierwsze zadanie otrzymuje polecenie wyjazdu do Francji w celu nawiązania kontaktu z red. Jerzym Giedroyciem i przywiezienia do Polski pieniędzy zebranych przez redakcję „Kultury” na potrzeby ROPCiO. Po wykonaniu tego zadania otrzymuje polecenie zorganizowania pisma dla środowisk wiejskich. Pierwszy numer tego pisma pt. „Gospodarz” ukazuje się w grudniu 1977.” http://www.michalkiewicz.pl/zyciorys.php
   Nadal przyjmując twoją narrację, w tym wypadku ta współpraca w paryską kulturą powinna dyskwalifikować, jak się wydaje, prawda?

   – Ci wszyscy prawacy ze wstydu powinni się zaszyć w jakiejś dziurze i się nie obnażać z własną głupotą, albo zacząć wreszcie myśleć i przestać współdziałać w promowaniu religijnych ograniczeń poznawczych, bo wrogowie na to czekają. Nawet Hitler je doceniał:
   Opublikowano niedawno wyciąg z tajnego raportu Martina Bormana, zastępcy Hitlera, z posiedzenia, jakie się odbyło w dniu 2 października 1940 roku w mieszkaniu Hitlera:
   „Polakom – mówił Hitler – nie będzie wolno podnieść się na wyższy stopień, ponieważ staliby się natychmiast komunistami. Dlatego jest rzeczą zupełnie właściwa, ażeby Polska zachowała swój katolicyzm. Polscy księża będą dostawali od nas żywność, będą natomiast w zamian prowadzili swe owieczki w kierunku wyznaczonym przez nas. Księża będą przez nas opłacani i będą wygłaszać kazania według naszych życzeń. W wypadku, gdyby jakiś ksiądz przeciwstawił się temu, trzeba załatwić się z nim w sposób najkrótszy. Księża powinni trzymać Polaków w głupocie i ciemnocie, co całkowicie odpowiada naszym interesom. Podniesienie Polaków na wyższy stopień intelektualny równałoby się utracie sił roboczych, których potrzebujemy”.
   Teraz rozumiemy, dlaczego w okresie zaciętego prześladowania wszystkiego, co polskie, zamknięcia wszystkich pism polskich i prześladowania polskich pisarzy i dziennikarzy, gen. Gub. Frank zezwolił na wydawanie już w roku 1940 „Rycerza Niepokalanej” i przeglądów diecezjalnych. Nie uważał tych wydawnictw, i słusznie, za prasę polską, tak jak prasą polską nie był „Kurier Częstochowski”, „katolicki organ prasowy Generalnego Gubernatorstwa” ( wychodzący bez przerwy od 14 września 1939 do 16 stycznia 1945 r.) ani „Nowy Kurier Warszawski”, ani „Fala”.
   http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/11/zerwanie-konkordatu-z-1925-r-i-porozumienie-zawarte-miedzy-rzadem-rp-i-episkopatem-polski-z-dnia-14-kwietnia-1950-r/
   Ja czytając coś takiego czuję upokorzenie z powodu narzuconej Polakom religii i jej skutków. Podobnie jak czuję zażenowanie z powodu poziomu intelektu i ich języka nienawiści różnych sieciowych “guru” od wszelakich mądrości, co ta sami dali się wykołować. I co Polacy mają się teraz takim dawać wypuszczać i brać z nich przykład?
   Pozdrawiam Panie krzyk58. Nie będę od pana wymagał więcej niż od WPK, co prawda prezentujecie inne poziomy, ale nadal obaj nosicie baldachim, który w różnym stopniu przysłania wam rzeczywistość:-)
   Niestety nie jest mi do śmiechu, bo widzę, że podgrzewani przez wrogów w katolickim sosie będą się Polacy handryczyć między sobą i pracować za judaszowe srebrniki na rzecz obcych interesów, w wszystko w celu zbawienia po śmierci w jedynie słusznej religii.:-(

   Odpowiedz
   • 26 lipca 2017 o 19:02
    Permalink

    @Miecław. Dużo twojej pary niepotrzebnie idzie w gwizdek,
    nie przekonasz przekonanego.
    PRL obaliła nie żadna prawica czy KK, a kosmopolityczne
    postpezetpeerowskie lewactwo(rewizjoniści) – czy to tak trudno przyswoić?
    Ony “towarzyszy partyjny” począwszy od końca lat 50′
    przygotowywali grunt do rozsadzenia systemu socjalistycznego
    w tym celu delegowani byli na “zachodnie uniwersytety finansowane przez “charytatywne (zachodnie)”fundacje’. Przejrzyj życiorysy ‘towarzyszy’ od “Alka’ poprzez klan żubra z puszczy Białowieskiej, ……Gieremki, Balcerowicze czy “ten chłopczyk’ co to 30 lat później stał się demokratyczny,
    z “unii” (UD) co to wręczał bukiet kwiatów samemu Bierutowi…itp.
    w kieszeni Polaka nóż samoczynnie – otwiera się…………..
    “ale nadal obaj nosicie baldachim” mogę zapewnić że nie jestem wielbłądem. JEDNAK znaczenie religii/wiary chrześcijańskiej
    widzę zdecydowanie oczami STALINA – nie Trockiego…………
    a to już ZASADNICZA różnica. DAJ NAM Zdrowia p.Boże…..
    p.Miecławie……………
    , Miecław. Musisz pamiętać iż Rozgłośnia Polska RWE, Głos
    Waszyngtonu, Polska sekcja BBC, Radio Paryż, ,w mniejszym stopniu Radio Madryt, 🙂 radio Tirana,pomijam (Mijal), czy tez
    (radio Madagaskar) 🙂 to była siedziba kosmopolitycznych
    rewizjonistów PZPR – niekiedy komunistycznych bandytów.
    Na “wolnym” ZACHODZIE ONY, zamordyści – robili za uznanych BOHATERÓW………….:) “Alina Grabowska’, mógłbym ‘przytaczać”…
    tylko po co? Tak’że wyluzuj!!
    Ps. Aż prosi się wypunktować zdanie po zdaniu, niestety brak czasu i tez chęci jest przeszkodą nie do pokonania. Mimo
    wszystko podziwiam osobiste zaangażowanie. Nie każdego byłoby ‘stać” uporczywie w ‘okopach św. Trójcy”…. Amen.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
   • 26 lipca 2017 o 20:43
    Permalink

    Miecław. Jest takie przysłowie: “nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy”.

    Odpowiedz
   • 26 lipca 2017 o 21:31
    Permalink

    @krzyk58. Pomijasz w swoim wywodzie zasadniczą rolę kk i prawactwa, (jak zwykle) które głęboko było zakorzenione w umysłach rewizjonistów z PZPR. Jako młody człowiek, nastolatek, w 1981 roku, gdy zobaczyłem te tłumy wychodzące z kościoła (może wśród nich byłeś ty?:-), a potem rzucające płytkami chodnikowymi w ZOMO, to byłem w szoku, jak chrześcijanie mogą tak postępować i po co to, skoro jest wszystko co do życia potrzebne (tak byłem wychowany w domu, w szacunku do systemu, który dał godne życie moim dziadkom i rodzicom oraz mnie). Jeszcze wtedy o niczym nie miałem pojęcia, bo żyłem jak wiele obecnej młodzieży w oderwaniu od bieżącej polityki) ale ojciec mi wytłumaczył odpowiednio, a babcia powtórzyła, o co w tym wszystkim chodzi. Oni nie mieli wątpliwości, że to jest walka o powrót “jaśnie państwa” i kk do władzy. Więc jak moja klasa w szkole umawiała się na strajk w imię solidarności, ja poszedłem sobie na tydzień zwolnienia lekarskiego, wziąłem wędkę i poszedłem na ryby.
    – nie wmówisz mi, ani wielu Polakom, że kk nie maczał w tym rąk i prawactwo nie dało się zmanipulować. To z powodu ich indolencji umysłowej to wszystko się tak potoczyło. Cała opozycja ta pozapartyjna i partyjna biegała do kościoła po wytyczne i ochronę, modlitwy.
    – coś mi się wydaje, że podobnie jak bob, masz na tym portalu określone zadanie, tj. robić wodę z mózgu Polakom, w celu odwrócenia uwagi od prawdziwej roli kk w polityce i jego zamiarach. Obrona “jaśnie państwa” i tzw. wartości “bez wartości” na to może wskazywać.
    – może się mylę, ale jednostronność i brak obiektywizmu w twoim przekazie, wybielanie Stalina (może dla odwrócenia uwagi) może na to wskazywać?
    – no i na koniec, skoro dziwisz się, że tak ambitnie ci odpowiadam, to pamiętaj, że nie zwykłem milczeć jeżeli ktoś mnie atakuje i próbuje dyskredytować, a z lewactwem w stosunku do mnie wyskoczyłeś na samym początku. Jako rasowy Lechita się nie poddaję:-)
    – Pojawiłem się tu na tym portalu ze swoim komentarzem całkiem przypadkiem, na skutek protestu po wierszu na cześć wyklętych, których też chciałeś nieśmiało tu gloryfikować w jednym poście, jak pamiętam. A ponieważ niektórym forumowiczom spodobały się moje komentarze, postanowiłem trochę tu zostać i podyskutować, na zasadzie co mi szkodzi. Ale nie martw się, niedługo wraca rok szkolny, będę miał ważny projekt do zrealizowania, więc zniknę z powodu braku czasu na czcze dyskusje:-) Niech się Włodek i inni z tobą męczą, tak jak wcześniej, a ja z moimi uczniami się pośmieję:-)
    Niech ci Świętowit wybaczy twoje duchowe zniewolenie.:-) Sława przebudzonym Lechitom. Pozdrawiam

    Odpowiedz
   • 26 lipca 2017 o 23:24
    Permalink

    @Wojciech. Dzięki za tą mądrą radę. Faktycznie w tym przypadku jest to logiczne.

    Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 14:15
  Permalink

  Mieclawie,to już wszystko wiesz ,winni starsi bracia i komuniści. I tak dobrze że nie wspomina że Jezusa skazali na śmierć Żydzi I tak się kręci od lat a póżniej wykończyć. jednych i drugich.Pozdro

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 15:02
  Permalink

  Jak nie – jak tak! Tak, w temacie Jezusa….
  …a póżniej wykończyć. jednych i drugich. …nie ja to powiedziałem,
  sugerowanie to tez nadużycie…. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 26 lipca 2017 o 18:13
   Permalink

   Oczywiście że to nie ty,krzyku ale intelektualnie do tego popychasz mniej inteligentnych! Mieclawie, dwa razy przeczytałem twój komentarz i nie żałuje (zamiast patrzeć na Legię) Dla ciebie 6 dla Legii 0..Reprezentujesz poziom autorów z O.P.Co prawda mnie przekonywać nie musisz, ale “nasz” krzyku może się za stanowi w cytowaniu p.M i podobnych nosicielom konserwatywnej”nie prawdy.Gratuluje i pozdro!

   Odpowiedz
   • 26 lipca 2017 o 19:20
    Permalink

    Dzięki Włodku za słowa uznania. Niestety @krzyk58 to niezwykle trudny przypadek:-) ale dzięki temu nie dostaniemy Włodku uwiądu intelektualnego, bo cały czas zmusza nas do polemicznego wysiłku, prowokator z niego dobry:-) On to taka zagubiona słowiańska dusza w parafii katolickiej:-)))
    Pozdrawiam – Venceremos

    Odpowiedz
   • 26 lipca 2017 o 20:48
    Permalink

    @Miecław. “On to taka zagubiona słowiańska dusza w parafii katolickiej’ 🙂 Miecław – nie da rady, no, gdybym stał mentalnie na poziomie chłopa pańszczyźnianego… nie masz ci już rzymskiego Kościoła, jest tylko nędzna imitacja…..”prowokator z niego dobry’
    Dzięki za ‘słowa uznania’ :)… taki tam, chłopek-roztropek. 🙂

    https://www.youtube.com/watch?v=dA8M6D_j7Eo

    https://www.youtube.com/watch?v=xkQmudYQNTo

    Czy jasno wyraziłem CREDO? Uprasza się kosmopolityczne lewactwo o odrobinę tolerancji – TAK, tej samej, którą macie
    wypełnione na co dzień – jadaczki…. Poniatno?!
    Ps. Uwaga nie jest skierowana imiennie ….

    Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 15:57
  Permalink

  To żenująca sytuacja dla wszystkich zwolenników dobrej zmiany.

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 16:55
  Permalink

  Duda jest dla wielu na prawicy jedyną alternatywą. Wolelibyscie Antoniego ?

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 20:26
  Permalink

  Święte słowa Mieclawie ja odnosze się do krzyka więcej niż z sympatią bo jak mówił klasyk ” kwestia istnienia raju w niebie jest mniej ważna od kwestii zbudowania raju na ziemii

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 20:36
  Permalink

  Miecławie,święte słowa! Ja odnoszę się do krzyka więcej niż z sympatią! Bo jak pisał klasyk “Kwestia istnienia raju w niebie jest mniej ważna niż kwestia zbudowania raju na ziemi:”A oto nam wszystkim ćhodzi,o godne ,sprawiedliwe i w miare dostatnie życie!Nie rób cudzemu co tobie niemiłe!Pozdro dla obu panów!

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2017 o 22:01
  Permalink

  @ Krzyk dot. wpisu z 19:02.
  Zgadzam się, że propaganda i pieniądze Zachodu przyczyniły się do tego, co wydarzyło się w Polsce w latach 80-tych XX w. Wiele osób było na różnych szkoleniach w USA (nazwiska są w sieci) aby przeprowadzić tak zwaną transformację w Polsce – wzorem Chile.
  Jestem ateistką ale nie wojującą i uważam, że Krk też ponosi odpowiedzialność za to co wydarzyło się po 1989 roku. Krk ma duży wpływ na większość społeczeństwa w Polsce jednak stanął po stronie tych co zwyciężyli, czyli nie_solidarnych no i wiele na tym zyskał…finansowo. Krzyku piszesz ciekawe tekst i tak trzymaj dalej. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 27 lipca 2017 o 08:39
   Permalink

   @Wieczorynka. tak składa się że mam świadomość roli jaką
   odegrał “KK we współpracy z Reaganem”.
   Jednak staram się uwypuklić temat TABU – rola komunistów i b.komunistów
   w rozwaleniu systemu socjalistycznego – CZEGO nie widzą,
   bądź “tak,jakoś’ nie zauważają niektórzy komentatorzy. Poskrob
   solidarucha a ujrzysz komucha…osobnym tematem jest
   zawłaszczanie majątku narodowego już w drugiej połowie 80′
   przez “spółki nomenklaturowe” – czyli zorganizowane gangi towarzyszy partyjnych……………………………….. Najbardziej wyniszczającym gospodarkę skutkiem rządów Mazowieckiego – Balcerowicza, zdaniem prof. Bojarskiego, było otwarcie systemu gospodarczego na łatwe przejmowanie na własność majątku narodowego przez niedawnych komunistycznych administratorów i rozpoczęcie procesu tzw. uwłaszczania się nomenklatury, czyli przekształcenia się komunistów w kapitalistów kosztem społeczeństwa i państwa polskiego.

   Rozgrabieniu majątku narodowego towarzyszyło przechwytywanie przez te same zespoły i kierownictwa potężnego, zmonopolizowanego przemysłu propagandowego (czwartej władzy) w postaci setek tytułów pism, radia i telewizji oraz systemu druku i dystrybucji prasy, czyli Przedsiębiorstwa “Ruch”. Likwidatorem tego olbrzymiego majątku mianowano, jeszcze za czasów rządu Rakowskiego, jego kolegę i ministra propagandy – Jerzego Urbana, w duecie z min. M. Wilczkiem. Potentatami prasowymi stali się m.in. Jerzy Urban, wydający wysoko nakładowy antypolski tygodnik “Nie”i A. Michnik- właściciel potężnego wydawnictwa “Agora”, wydającego m.in. potężny dziennik “Gazeta Wyborcza”, broniący interesów postkomunistów i M. Rakowski – wydawca miesięcznika “Dziś. Przegląd społeczny”.
   http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=12815&Itemid=100
   Stanisław Michalkiewicz: “Wilki zmieniły skórę, czyli transformacja ustrojowa” https://www.youtube.com/watch?v=Ryg4qLEldlg

   Rozkradanie majątku narodowego za pomocą spólek nomenklaturowych – Stanisław Michalkiewicz https://www.youtube.com/watch?v=LtjUk9ugviM

   Stanisław Michalkiewicz – Kulisy transformacji ustrojowej – wykład w Urzędzie Miasta Legionowo https://www.youtube.com/watch?v=U3GNThnjx2A

   @Wojciech. “Miecław. Jest takie przysłowie: “nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy”. Poniał aluzju… 🙁
   Po pierwsze – TU nie ma kłótni, rozumiem pańskie nawyki
   do wtłaczania jedynie słusznej racji za pomocą metody “ruki po szwam” ach,te nawyki….
   Może pan obrażać do woli – rzeczywistości pan nie zmieni,patrz linki.
   Kiedyś kalumnie grubszego sortu rzucała w moim kierunku
   “druga strona medalu”- gdzie nie ustawię się zawsze jestem pod rynną. Nic to – przywykłem…

   Odpowiedz
   • 27 lipca 2017 o 12:27
    Permalink

    Tak nomenklatura się uwłaszczyła, razem ze styropianami bo straciła ideały socjalistyczne pod wpływem destrukcyjnego działania kk i zachodu. Gdzieś kiedyś czytałem, że podział jest mniej więcej taki: 60% nomenklatura, 40% styropiany, ale niestety nie zapisałem źródła.
    – Miałem okazję pogadać z przedwojennymi socjalistami, którzy na starość przy mnie (wówczas młodym pracowniku administracji) mało nie płakali widząc co się dzieje z narodem, w co pakuje nas kk i jak się zdegenerowała partia. Lubiłem słuchać tych dziadków, nabrali zaufania do mnie i się żalili, jeden z nich dokładnie przewidział co będzie, a to była połowa lat 80-tych. Wiele się od nich nauczyłem. To oni budowali PRL.
    Późniejsze działania partii z komunizmem, jako ideą nie mają nic wspólnego i tylko propagandowo deprecjonuje idee sprawiedliwości społecznej, do czego się przyczyniasz, a co starałem się wytłumaczyć wiele razy. Niestety nie dociera, czemu się nie dziwię.
    – Jakoś dziwnie zapomniałeś wskazać na działalność Kościelnej Komisji Majątkowej i odzyskanie majątku przez kk w o wiele większej wartości niż faktycznie im, ci nie dobrzy komuniści zabrali oddając narodowi. To takie przeoczenie, czy specjalne pomijanie faktów niewygodnych dla obecnej instytucji kk? Nie protestujesz, że ta postkomuna oddała majątek kk i to w nadmiarze, a jeszcze utrzymuje fundusz kościelny, który w PRL rekompensował znacjonalizowany i oddany narodowi majątek, a teraz powinien być zlikwidowany zgodnie z zasadą sprawiedliwości społecznej.

    – Pokaż mi prawdziwego komunistę lub socjalistę, który przywłaszczył sobie majątek narodowy?

    Zalecam czytać mniej Michalkiewicza i innych nawiedzonych żyjących w żydo-katolickim matrixie, wtedy nie spotkasz się z polemiką, ani dosadnymi uwagami.

    Domagasz się tolerancji, więc sam też doceń, choćby prawa człowiecze, które tworzą barierę przed “płonącymi stosami” fanatyków religijnych i kolejną Berezą Kartuską (w twoich prawicowych mediach jeden ze skrzywdzonych przez PRL pisał o konieczności otwarcia takich obozów). Gratuluję środowiska intelektualnego, z którego czerpiesz natchnienie propagandowe.
    Sam możesz obrażać, imputować, ale jak ci ktoś wyłoży przykrą prawdę, to wtedy domagasz się tolerancji – jak typowy katolik.
    Nie masz monopolu na prawdę, podobnie jak my wszyscy, ale twoja nachalność niestety wymaga odpowiedniej polemicznej odpowiedzi.

    Odpowiedz
 • 28 lipca 2017 o 01:06
  Permalink

  @Mieclaw. ..odnosnie powyzszej rozprawy (( niestety nie ukazuja mi sie po tych roznych pracach konserwacyjnych OP godziny komentarzy ) pomiedzy panem, wojtem, plebanem i @krzyk58 ….wywod udawadniajacy bezsens, absurd spisek i demagogie @krzyk58 uwazam za
  trafny i konieczny i to nie ze wzgledu
  na walory rozrywkowe, ktore niestety
  daje sie przy tych powaznych
  tematachodnitowac ale z uwagi na
  wielkie spoleczne niebezpieczenstwo
  jakie niesie za soba tak szeroko
  zakrojona demagogia, kompletne
  przetasowanie terminow z zycia
  politycznego i dialektyki spoleczenstw
  z teoriami sekt religijnych” z teoriami
  spiskowymi “wyzszych rzedow”” z
  ostrym rasizmem do wszystkiego oraz
  taawansowanym antysemityzmem per
  definitio.. .takie poczynania przez wielu sa asumptem do wrogosci i nienawisci,
  dla mlodego pokolenia to istna trucizna
  , z takim wyposazeniem
  propagandowym to trudno o jakas analize i wyciaganie wnioskow, gdyz te prezentowane przez @krzyk58 tezy i wiesci sa sprzeczne i niekonsekwtne, to wajdelostwo i kaznodziejstwo fantastycznej natury, napisalam juz na forum OP, ze nie moge brac osoby @krzyk58 powaznie, z ocena fachowa wstrzymuje sie . . jako kreacjonista @krzyk58 odrzuca biologiczna i spoleczna ewolucje i to w kazdym calu ale posluguje sie jej “konsekwencjami” jak alfabetem, internetem, cyframi, samochodem, udaje sie do lekarza / stomatologa, na pewno nosi ubranie ( cos przed 2 laty mielismy tu dyskusje o odziezy i modzie min. z @krzyk58 i @50-parolatek….) itd. a zaprzecza rozwojowi ludzkosci i Ziemi. …@krzyk58 rzuci jakis zaczytany fakt i zaczyna zaraz “falowac” i wchodzic w trans , jak nawiedzony szaman i wybraniec religii woodoo, nie wszyscy wiedza o takich nadprzyrodzonych talentach @krzyk58 i daja zwiesc sie jego ideom, co uwazam za zwodnicze i niebezpieczne….nie wolno spozywac tyle muchomorow sromotnikowych bo prowadzi to do wizji i halucynacji…a moze @krzyk58 to specjalny wyslsnnik z Watykanu, ktory nas tu “sprawdza” jak w czyscu by nas po tej szarpaninie w zyciu naziemnym przygotowac do wiecznego trwania……komentator @Mieclaw to juz sobie “zapracowal” na lepsze jutro rozprawiajac sie z teoriami belzebuba mieszajacego ludziom w glowach….o tempora, o mores !

  Odpowiedz
  • 28 lipca 2017 o 11:28
   Permalink

   @krolowa bona, jak zwykle masz trafne spostrzeżenia. Wiesz nigdy nie uszczęśliwiam innych na siłę, swoją wizją świata i wiedzą, ale jeżeli ktoś się o to wręcz prosi, to reaguję. Niestety takich kreacjonistów i demagogów różnej maści w internecie obecnie jest cała masa, duża ich część ma rodowód “jaśnie pański”, jak zauważyłem z dostępnych w internecie życiorysów. To oni gloryfikują teraz kościół i religię. Jako osoba o niezwykłej przenikliwości i inteligencji domyślasz się o co w tym wszystkim chodzi, jaki jest ich długofalowy cel w praniu mózgu Polakom i sianiu nienawiści. Potrzebny im jest dobry parafianin (jeżeli ewentualnie nie znasz etymologii, sprawdź koniecznie w słowniku co oznaczał ten termin kiedyś, a teraz o tym zapomniano:-)) – do pracy na nich i jako dojna krowa. Nie mogą pozwolić, aby ich umysły wymknęły się z pod kontroli. Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.