DVB-T Katolicki głos w Twoim domu

Cyfryzacja, tym magicznym hasłem straszona i informowano nas w spotach TV przez ostatnie kilkanaście miesięcy. Wiele firm wykorzystywało proces przejścia z kilkudziesięcioletniej technologii analogowej na cyfrowa do niekoniecznie uczciwego zarobku, skandale związane z wciskaniem zestawów do odbioru telewizji satelitarnej wraz z drogimi abonamentami co kilka dni obiegało czołówki gazet oraz portali internetowej.

Cyfrowa telewizja pokrywa coraz większe obszary polski i za kilka miesięcy sygnał analogowy powinien zniknąć. Przynajmniej w teorii cyfryzacja powinna dać nam możliwość bezpłatnego dostępu do pakietu kilkunastu programów TV. Czy te bezpłatne programy „powalają” swoja oferta programową? W większości to programy które znaliśmy wcześniej z ofert satelitarnych czy sieci kablowych. Firmy posiadające w swoim portfolio kanały które mogły by istotnie urozmaicić ofertę nie są zbytnio przekonane aby je udostępniać w taki sposób ponieważ zazwyczaj są powiązane kapitałowo z którąś z istniejących platform cyfrowych Polsat  z Cyfrowym Polsatem, ITI – platformą „n” a Canal + z Cyfra Plus. Co więcej te dwie ostatnie firmy są w trakcie tworzenia nowej platformy cyfrowej co jeszcze bardziej skonsoliduje rynek. Czyli po co mają udostępniać coś w pakietach darmowych jeśli żyją ze sprzedaży płatnej tv?

Obecnie oferta naziemnej TV cyfrowej jest oczywiście szersza niż to co oferował nam analog ale zapewne z przyczyn podanych wyżej nie ma wśród tych kanałów niczego co by było jakimś  skokiem jakościowym. Obok naszej telewizji publicznej (z szerokim pakietem kanałów w zasadzie brakuje tylko TVP Seriale i TVP Sport) należy również docenić fakt że Telewizja Polska jako jedyna ma w swojej ofercie kanały wysokiej rozdzielczości. Najwięcej kanałów kontrolują Polsat z kanałami Polsat, Polsat Sport News oraz powiązanymi z Polsatem TV4 i TV6 oraz koncern ITI z flagowym TVN, filmowo – powtórkowym TVN7 oraz TTV. W multipleksach znajdziemy również 2 kanały TV Puls oraz rozrywkowe Eska TV, Polo TV oraz ATM Rozrywka.

W związku z przesunięciami na obecnie istniejących bezpłatnych multipleksach (zestawach kanałów nadawanych na jednej częstotliwości) pojawią się 4 wolne miejsca. Krajowy regulator ogłosił ostatnio konkurs dla nadawców, którzy są zainteresowani emisją swoich programów. Regulator korzystając ze swoich uprawnień określił jakich programów oczekuje, co spowodowało niemałą burzę zwłaszcza w przypadku programu o tematyce religijnej jaki powinien się znaleźć wśród 4 nowych kanałów.

TVN operator istniejącej TV Religia wstępnie poinformował, że nie jest zainteresowany startem w konkursie na ten kanał, drugim oczywistym kandydatem jest TV Trwam związane z Radiem Maryja – oba te projekty są firmowane| przez Ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka, charyzmatycznego zakonnika z Torunia, który wprawdzie słynie z bardzo kontrowersyjnych poglądów ale na rynku mediów zbudował swoiste „imperium” zaczynając od prawdziwego zera. Przez Polskę przetoczyła się jakiś czas temu fala demonstracji przeciwko nieprzyznaniu TV Trwam miejsca w istniejących multipleksach, może nie da się powiedzieć że telewizja z Torunia jest jednym z najbardziej oczekiwanych kanałów na polskim rynku ale z pewnością jest kanałem, którego najmocniej i najgłośniej domaga się naprawdę duża grupa społeczeństwa. Większość przeciwników TV Trwam nigdy nie oglądała tego kanału a sam kanał stał się synonimem wyjątkowo konserwatywnego i upolitycznionego – czy słusznie nie wiem nie mnie to oceniać ale dlaczego nawet jeśli to prawda ma być to argument na nie? W końcu Polska jest państwem demokratycznym i jeśli czyjeś przekonania nie łamią prawa są dozwolone. Jeśli jasnym jest ze spora grupa polskich obywateli chce obecności TV Trwam w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej to o ile nadawca spełni wszystkie wymogi formalne, to bezwzględnie ten program powinien się w tej ofercie znaleźć. Regulator powinien działać na korzyść społeczeństwa oraz wychodzić naprzeciw oczekiwaniom tegoż społeczeństwa.

Pozostaje mieć nadzieję że KRRiT będzie miała odwagę podjąć obiektywna decyzję i TV Trwam znajdzie się w ofercie DVB-T w Polsce a Ci którzy nie będą chcieli po prostu nie będą jej oglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.