Dobra zmiana nie jest tego warta…

Niedawno wydarzyło się w naszym kraju dramatyczne wydarzenie, człowiek dokonał aktu samospalenia. Niestety nie udało się go uratować, umarł w szpitalu. Miało to miejsce w samym centrum Warszawy, obok Pałacu Kultury i Nauki, w bezpośredniej bliskości miejsca, którędy codziennie przechodzą tysiące ludzi. Pan Piotr Szczęsny wylał na siebie substancję łatwopalną i się podpalił. Wcześniej rozrzucił ulotki, wygłaszał swoje oświadczenie do ludzi wokoło. Niestety nie było nikogo, kto by go uratował, chociaż trzeba przyznać, że to samo w sobie jest bardzo trudne w przypadku takiej desperacji. Nie każdy potrafi przełamać lęk przed płomieniami i je zdusić, to trudne – wymaga pewnej wprawy i odwagi.

To wydarzenie napełnia nas wszystkich smutkiem, jest dramatyczne i bezwzględnie należy przestrzec wszystkich ludzi w desperacji przez jakimikolwiek zachowaniami drastycznymi. Tego typu akt desperacji jest tak szokujący, że musi rodzić liczne znaki zapytania – stąd też, odczekaliśmy chwilę zanim omówimy ten temat na naszym forum. Ponieważ, to bardzo poważna sprawa – wielki dramat człowieka i jego rodziny. Należy do tej śmierci odnosić się w sposób wyjątkowo delikatny, nic tu bowiem nie jest jednoznaczne. 

W swoim manifeście pan Szczęsny napisał, m.in że: „sprzeciwia się ograniczaniu wolności obywatelskich, łamaniu prawa i Konstytucji, marginalizowaniu i ośmieszaniu Polski na arenie międzynarodowej, zmianach w Trybunale Konstytucyjnym, sądach i prokuraturze, niszczeniu autorytetów i dzieleniu społeczeństwa”. Manifest polityczny jaki pan szczęsny pozostawił jest spójny logicznie i stanowi syntezę problemów naszej rzeczywistości, można się pod nim w zasadzie w całości podpisać. 

Co ciekawe, ten manifest – jest powszechnie znany, jest wszędzie w Internecie – jest o wiele lepszą diagnozą naszej sytuacji, niż wszystko to, co opozycyjne partie polityczne mają w swojej retoryce od początku dobrej zmiany.

Nie można jednak zaakceptować takiej formy protestu – tak nie powinno się postępować, z jednej prostej przyczyny – w ten sposób się poddajemy, oddając pole ludziom, przeciwko którym protestujemy. To przyznanie się do bezsilności, okazanie słabości – akt desperacji. Życie każdego człowieka jest ważniejsze, niż aktualna polityka, nawet psująca państwo. Dlatego ważne są wszystkie słowa wypowiedziane publicznie, które apelują o stonowanie emocji. Nie można w żadnej mierze pochwalać takiej desperacji, albowiem to zły wzór dla innych ludzi. Samobójstwo nigdy nie jest rozwiązaniem, tylko zakończeniem. 

Do tego dramatu odniósł się w jednej z z wypowiedzi medialnych ks. bp. Tadeusz Pieronek, mówiąc m.in., że to desperacki akt odwagi i że człowiek, który decyduje się na taki czyn, jest dla niego bohaterem. Oficjalny Kościół odciął się od jego wypowiedzi. Trudno jest ten punkt widzenia nawet skomentować. Trzeba uczciwie przyznać, że ks. bp. Pieronek jest wybitnym myślicielem, jednak tam nie było odwagi, nie było bohaterstwa – raczej smutek, rozpacz i dramat. Być może – to nie nam rozstrzygać – stan psychiczny miał tutaj istotne znaczenie? Depresja jest poważną chorobą, którą się leczy – warto się diagnozować w tej dziedzinie, kontakt z lekarzem jest niezbędny. Nie można jednak takich czynów pochwalać. Lepiej jest milczeć, ponieważ to zły przykład, nawet z chrześcijańskiego punktu widzenia, gdzie wiadomo jak Kościół odnosi się do życia. Epoka męczenników w Kościele minęła, a póki co nie ma takiej potrzeby, no i to nie było “za wiarę”. Stąd ocena ks. bp. Pieronka jest niezrozumiała.

Jedyną formą oddania życia za Ojczyznę, którą można zaakceptować, pochwalać i którą można promować  jeżeli jest taka potrzeba – bo tak trzeba – jest śmierć na wojnie lub w walce zbrojnej z okupantem. Proszę wziąć pod uwagę, że godzą się na to Żołnierze i za to należy się im szacunek, uznanie i odpowiednie wynagrodzenie. Chociaż i co do tego jest wiele dyskusji, ponieważ akurat w naszym kraju mieliśmy tendencję do nie liczenia się z krwią (zwłaszcza cywili). Poza tym trudno wymagać od ludzi, żeby umierali za kraj, jeżeli elity uciekły z Polski na samym początku wojny, oczywiście zabierając ze sobą złoto. To także trudna sprawa. 

Śmierć jest smutna, a śmierć z własnej ręki i to w męczarniach jest zawsze dramatyczna. Znane są przypadki tego typu aktów desperacji przeciwników ustroju komunistycznego. Chyba najbardziej szokującym aktem samospalenia był akt desperacji mnicha buddyjskiego Thích Quảng Ðức w 1963 roku w dawnym Wietnamie Południowym. Był to protest przeciwko prześladowaniu buddystów przez reżim Południa.

Potrzebny jest pewien dystans do polityki. Owszem, dzieje się w wielu sprawach źle, jednak można protestować. Lepiej jest protestować – krzycząc i waląc w bęben (jak ktoś lubi) – wiele razy, niż dokonać jednego dramatycznego aktu, o którym ludzie szybko zapomną. 

Wczoraj inna osoba dokonała aktu samopodpalenia w Rzeszowie. To kolejny dramat, być może w jakiejś mierze inspirowany dramatem z Warszawy. To są straszne wieści, niestety w naszej rzeczywistości inspiracje w aktach dramatu są możliwe.

Za wszelką cenę należy chronić ludzi przed desperacją. Nie można pochwalać takich zachowań, trzeba je – z szacunkiem – piętnować. Wszelkie wskazania na tego typu tendencje w zachowaniu ludzi, należy starać się łagodzić. To się nie może powtórzyć. Dobra zmiana nie jest tego warta. 

14 myśli na temat “Dobra zmiana nie jest tego warta…

 • 8 listopada 2017 o 05:23
  Permalink

  Nie warto marnować życia dla polityki, szczególnie tej magicznej i pokrętnie uprawianej w naszym Macondo.

  Ale kropla drąży skałę.

  Amen …

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2017 o 05:30
  Permalink

  Do tego doprowadziła wojna ppolsko – polska, do tego doprowadził pan Kaczyński, Tusk, Schetyna… oni wszyscy

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2017 o 05:59
  Permalink

  Dziękuję za rozsądne i wyważone podejście do tego dramatu, to poważna sprawa i pana głos – jak zawsze rozsądku porządkuje tą poronioną rzeczywistość.

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2017 o 08:16
  Permalink

  Moim zdaniem ów dramatyczny gest był co najmniej dwa lata
  spóźniony – aż takie akty osobistej desperacji miały(być może) uzasadnienie za rządów lewicowo-liberalnych (SLD,PO) wtedy
  gdy w Polsce działo się źle – lub jeszcze gorzej….” Jego rodzina nie ukrywa, że mężczyzna leczył się na depresję — i ze swojego samobójstwa postanowił uczynić polityczny manifest.”
  Pan Pieronek,p.Oko, Sowa, PANIE KRAKAUER, że użyję
  eufemizmu pewnego komentatora ,”SZKODA NAFTY na…”
  Moim skromnym zdaniem wypowiedź p.Pieronka oceniać należy w kategoriach dużego niesmaku – to o czym mówił – obŻYDLIWE,…….na usta cisną się (same) mocne i “grube” słowa….
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2017/11/epitafium-dla-szarego-czlowieka-ktory-popelnil-samobojstwo-w-dramatycznym-gescie-sprzeciwu-wobec-rzadow-prawa-i-sprawiedliwosci/

  https://marucha.wordpress.com/2017/11/07/mocne-slowa-ks-isakowicza-zaleskiego-biskup-pieronek-jest-heretykiem-i-na-dodatek-gorszycielem-maluczkich/

  ZDECYDOWANIE popieram wypowiedź ks. Isakowicza-Zalewskiego.

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2017 o 08:50
  Permalink

  Takie są skutki patologii transformacji, gdy dobro jest w odwrocie, a zło tryumfuje. “Dobro ma ręce związane, gdyż zawsze się czymś krępuje, zło jest wolne, gdyż nie krępuje się niczym” – Tadeusz Kotarbiński.
  Słuszny wniosek: “To się nie może powtórzyć. Dobra zmiana nie jest tego warta.”

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2017 o 09:22
  Permalink

  Do tego doprowadził ddddd PAD i on w znacznej mierze razem z ddddd opozycją ponosi za to winę. Ponawiam pytanie do PAD-a czy bandera jest gieroj czy nie? I ciągle mam przed oczami zdjęcie mychajła dudy.

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2017 o 11:09
  Permalink

  Cześć jego pamięci!Próby dyskredytacji tego aktu są skazane na porażkę!Tłumy na ulicach Warszawy w milczących marszach pamięci p.Piotra,pokazują że empatia w naszym narodzie nie zginęła!A niektórym komentatorom radzę zmienić ton.Każda śmierć to tragedia,i nie należy oceniać drugiego człowieka z punktu widzenia własnego widzi mi się!

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2017 o 12:24
  Permalink

  Szokujące to jest, ten człowiek w Rzeszowie nie żyje. II ga ofiara dobrej zmiany?

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2017 o 13:26
  Permalink

  Dodam tylko że tego typu gest był chyba początkiem “arabskiej wiosny” w Tunezji. A więc mamy dobrze przygotowany manifest i wypróbowany już incydent. Wiadomo co było potem.To budzi duży sceptycyzm……. przynajmiej ja jestem sceptykiem

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2017 o 20:08
  Permalink

  Ja tylko dodam, że co roku w Polsce popełnia samobójstwo około 5 tysięcy osób, głównie to przyczyny ekonomiczne, media w pozostałych przypadkach są wyjątkowo dyskretne.

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2017 o 03:35
  Permalink

  Tak trudno pisać mi o tej bohaterskiej , z całą pewnoscia, śmierci . Z trudem przełamałem się by cokolwiek o tym wspaniałym , bohaterskim człowieku i jego wiecznej spusciznie, która winna być katechizmem dla wszystkich , przede wszystkim polityków. Jak wspaniale napisany i logicznie skonstruowany -Manifest!

  Odczuwam bojażń przed tym pisaniem . Tyle rozterek , połączonych z wielkim szacunkiem i uszanowaniem tego co uczynił. Z pewnością , jak najciszej , nad ta trumna.

  Pan PIOTR, czuł do siebie żal , że za mało zrobił dla Ojczyzny- Polski!

  Jeśli ktoś uwarunkowuje bohaterstwo , od tego , czy się poległo w stanie wojny prowadzonej militarnymi srodkami i oznajmia, że Pan Piotr , nie jest bohaterem , bo nie poległ na wojnie … Boże jak tak można ! Przecież bp. Pieronek zna prawo katechetyczne i nie używałby słowa BOHATER , wobec tego , komu ono nie przysługuje!

  Poza tym w Polsce trwa jednak WOJNA. iNewiele w ohydzie i okrucieństwie ustepujaca, tej prowadzonej -zbrojnie. Ta obecnie trwajaca jest nawet ohydniejsza w swej postaci i formie, od tej militarnej. Z litości i miłosierdzia dla tych , którzy ją prowadzą i tych co nią kierują, określają strategie , taktykę walki i wydają broń i amunicje swym posłusznym żołdakom, nie wyliczę stosowanych w niej , metod i sposobów, z jednoczesnym , obłudnym i obrazoburczym powoływaniem i odwoływaniem się dla sankcjonowania swych metod do samego Boga . Sam współudział w niej Koscioła polskiego , jest porażający , bo jasne są powody dla których On znalazł się na tej wojennej ścieżce.

  Nie obwiniam za tę brudna wojnę tylko jednej strony , przecież wojnę prowadzi się z kims, przeciwko komuś. Ta druga strona, jest takoż winna pokłosia , jakie trzeba będzie , po niej zbierac.

  Nie mnie jest oceniac , kto z tych przeciwnych sobie stron , prowadzi wojnę słuszną . Oceni to poprzez ludzi historia, a nad nią w sposób jedynie Sprawiedliwy-BÓG.Najbardziej żal mi umysłów młodych ludzi. Oni z tej nie mającej końca wojny, wyjdą z największym uszczerbkiem.

  W tej zwariowanej łamiącej wszelkie reguły wojnie, nie będzie ani zwycięzców, ani pokonanych . Pozostanie wstyd, hańba na wieki. Bowiem obie strony sobie przeciwne, nie przebierają w srodkach ,wzajemnie obrzucając się błotem i wciągając do tej ohydy, cały kraj, rodziny i pokolenia.

  Albowiem Polsce, nie jest potrzebna żadna wojna , szczególnie, we własnym domu , jakim jest nasza Polska , tak wojnami straszliwie wyniszczona.Nam, wszystkim Rodakom, potrzebna jest wciąż ważna rzecz:-POROZUMIENIE, -POKOJOWE!!!!!!!!

  Na koniec, mam gorącą prośbę o modlitwę do Pana Boga, by przyjął łaskawie do Siebie Jego Syna -Piotra.

  Złożył ofiarę z własnego życia, z przekonaniem , że postąpił tak dla dobra swej Ukochanej Ojczyzny.

  Kto tak kochac dzisiaj umie?Wiem, że nie oczekuje poklasku ,tylko zrozumienia i umocnienia miłości , między nami wszystkimi- Polakami. Niech Bóg , który wszystko może , utuli Cię biedny Szary Człowieku i tak jak Ty próbujesz swym poświęceniem , skutecznie nas OŚWIETLI I DOPROWADZI – DO POJEDNANIA!!!. Nie, nie napiszę Amen, bo to nie kazanie . To hołd oddany Szaremu Człowiekowi z ponowną wielką prośbą o łaskę , mój Boże dla Niego i Miłosierdzie.

  Niech Pamięć o Nim i Jego Czynie, Nigdy -NIE ZAGINIE!!!

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2017 o 04:09
  Permalink

  Myślę, że cennym byłoby nadanie temu artykułowi tytułu o następującej treści :” Oby ta honorowa, męczeńska śmierć wywołała głęboką refleksję i wryła się w wieczną ………… Pamięć , wszystkich Polaków – czujących się , patriotami – “

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2017 o 05:51
  Permalink

  Czekałem na artykuł , o tym tragicznym wydarzeniu i wstyd mi bardzo, że przeoczyłem go i tak późno z należną czcia i jak najciszej , jak potrafie , go komentuję…

  Dzielny Szary Człowiek, dręczony wyrzutami nie w pełni spłaconego długu, Swej Ukochanej Ojczyznie, poświęcił dla Niej Swe życie.

  Mam głęboką nadzieję, że Pan Jarosław Kaczyński, jak i Pan Zbigniew Ziobro, bo ich uznaję za szczególnie dobrych i wrażliwych ludzi. nie żywią urazy do św. Pamięci , Pana Piotra Sz.i wybaczyli mu to co pod adresem PiS , napisał.. Nie mogę oceniać czy osąd Pana Piotra , został skierowany we właściwą stronę , ponieważ na polu walki toczonej między Zjednoczona Prawica, a Zjednoczoną Opozycja, używa się zbyt różnorodną broń i amunicję.

  Chciałbym jednak, aby tak dobrzy i wrażliwi ludzie , których wymieniłem z szacunkiem, nie nosili w swej pamięci, złych wspomnień o Szarym Człowieku. Przecież nikt nie jest nieomylny.Liczę na Ich wyrozumiałość, bo w to , że druga strona będzie na tej tragedii żerować, nie wątpię.

  Proszę więc, aby Panowie przeze mnie wymienieni i cała Partia PiS, wraz ze swoimi zwolennikami,wybaczyli Panu Piotrowi , bo miał przecież , niezwykle szlachetne intencje.

  Proszę też Sz. Pana Red. J. W., aby me komentarze pod tym artykułem , opublikował, , może choć tym skromnym sposobem oddam cześć, tak dzielnemu Człowiekowi, którego rozpaczliwe WOŁANIE, oby nie pozostało , bez Echa.

  Dziękuję Panu Red. Józefowi W., bo bardzo żle się czuję z tym opóżnionym komentarzem , a Ten Czlowiek , mym zdaniem , wart Naszej Pamięci- Po Wsze Czasy!!

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2017 o 06:09
  Permalink

  Chodzi mi głównie o to, aby tak ofiarny Szary Człowiek, nie był gremialnie potępiany , czy zbytnio, a Ci , którzy nim gardza , niech zachowają więcej wstrzemięźliwości i pełną WYROZUMIAŁOŚĆ.

  Dziękuję!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.