Polityka

Do przyjaciół (?) na lewicy

 Trochę już żyję więc znam trochę osób, chyba ze wszystkich większych środowisk przyznających się do lewicy. Cześć z nich, jak sądzę, mogę uznać za przyjaciół, czy przynajmniej dobrych znajomych.

W przeszłości udawało mi się robić, różne ciekawe rzeczy, nie zważając na różnice w przynależności. Mimo, iż byłem członkiem jednej z partii, stosunkowo mało lubianej przez wiele lewicowych środowisk. Teraz jest ze wszech miar trudniej, choć jestem już poza wszelkimi partiami.

Mam wrażenie, że problemy z polskimi grupami lewicowymi wymagają bardziej podejścia psychologicznego niż politycznego. Bo różnice polityczne, nawet wyraźne i istotne, nie zawsze są przeszkodą we współpracy. Współpraca zaś nie musi oznaczać sojuszy czy koalicji. Współpraca oznacza wspieranie i popularyzowanie rozwiązań, projektów, które realizują cele polityczne czy programowe organizacji. To po części wynikać może z braku umiejętności współpracy aktywistów wielu organizacji zarówno tych „starych” jak i tych „nowych”.

Nawet jednak tam, gdzie dochodzi do takiej współpracy, szybko pojawiają się zarzuty o nadużycie zaufania, niewspółmierny podział pracy, chęć zawłaszczenia owoców współpracy. Ostatnim i jedynym przykładem takiej współpracy jest projekt ustawy która daje możliwość legalnego i bezpiecznego przerywania ciąży, zapewnia kobietom w ciąży pełną opiekę zdrowotną, daje dostęp do nowoczesnych metod antykoncepcji i wprowadza edukację seksualną w szkołach. Projekt firmowany jest przez społeczny komitet zupełnie bezpartyjny dziwnym trafem składający się z przedstawicielek i przedstawicieli organizacji politycznych lub politycznych nieomal.

Trochę w tym partyjnych hipokryzji ale co tam skoro w słusznym celu. Czyli jednak można? To się okaże. Bo gdyby ktoś był naprawdę zainteresowany zmiana społeczną to mógłby znaleźć kilka tematów na projekty ustaw i wszcząć wokół nich dyskusję.

Ustawę o podatkach od dochodów osób fizycznych wprowadzającą progresję podatkową, czyli co najmniej 6 progów podatków i co najważniejsze wprowadzającą niższy próg podatkowy dla najniższych dochodów. Różne organizacje polityczne przebąkują o podobnych propozycjach. To może jakiś komitet na rzecz takiej ustawy?

Budownictwo komunalne. Może pora na dyskusję o finansowaniu i zarządzaniu mieniem komunalnym? Bezwzględnym przymusem komunalizacji mienia publicznego, zbędnego instytucji celowej w realizacji zadań statutowych. Koniec ze sprzedażą mieszkań komunalnych. Wprowadzenie średnio i długoterminowego najmu mieszkań komunalnych bez możliwości wykupu i zakończenie programów wspierania banków i deweloperów.

Lista jest otwarta na pewno jest na niej propozycja ustawy emerytalnej, systemu oświaty, opieki zdrowotnej.

Jeśli ktoś jest zainteresowany pracą u podstaw, to tej pracy jest dużo. Każda zmiana społeczna wymaga współpracy i kompromisów. I czasu. I debaty publicznej. A czas nam ucieka.

36 komentarzy

 1. Trzaskowski Sebastian

  W sumie to nie wiem o co autorowi chodzi? Jaki jest postulat panie Adamie?

 2. Sytuacja jest niepewna.

  Grupy udają, że współpracują.

  Działacze dopiero w obozach internowania/odosobnienia, zaczną współpracować.

  Nie wcześniej.

  I to chciał Autor nam przekazać, będąc jeszcze samemu na wolności.

  Bo wszystko jest możliwe w naszym Macondo.

 3. Neoliberalizm wyklucza lewicowe myslenie i lewicowe lub nawet lagodnie socjalne zorientowane prawodastwo i takiez rzady,choc to wulgarny trywializm trzeba powiedziec,ze orientacja “na czliwieka”wyszla z mody,jest moda na robienie pieniedzy,ktiry manager wiecej zwolni ludzi z pracy ten podwyzszy dochod akcjonariuszy tj.inwestorow,ktorzy zamiast np emerytury.maja akcje…takie kompletne przekrety….nie bedzie powrotu do ludzkich norm w mysleniu i dzialaniu to i nie bedzie lewicy czy humanitarnie nastawionego panstwa do zwyklych obywateli…teraz obywateli nie ma,teraz sa inwestorzy,nie ma tez w zadnym panstwie tzw.”zakladow budzetowych”np.spitali,ktore trudnily sie leczeniem ludzi a nie zarabianiem pieniedzy….

 4. P.Adamie jest wiele postulatów lewicowych wokół których można by sformułować program działania
  Nie wchodząc w szczegóły winny one dotyczyć: świeckośći państwa, służby zdrowia, edukacji, systemu ubezpieczeń społecznych, emerytur i rent, systemu podatkowego,polityki zagranicznej.Wszystkie te obszary wymagają zmian.A aktywność “lewicy” skupia się ,aby nie podpaść możnym tego świata i dostać się do koryta!Też nie jestem członkiem żadnej partii bo żadna z nich nie realizuje program sprawiedliwości społecznej a bez tego o żadnej lewicowośći być nie może! Pozdro

 5. Autor powinien wpierw zdefiniować pojęcie lewicy w skali globalnej, w warunkach globalizacji, doktryny neoliberalnej, militaryzmu US/NATO i w jej podwórkowym polskim wymiarze. Brak takiej definicji czyni chaos, nieporozumienia, brak koordynacji, celów i form współpracy wykorzystywane przez korporacyjne media i finansjerę. Trzeba wrócić do historii, gdy Engels opisał formy nędzy i wyzyski proletariatu w Manchesterze i razem z Marksem stworzyli Manifest Komunistyczny, ewangelię klasy robotniczej i lewicy przez prawie dwa wieki. Trzeba takiego manifestu dziś. Niestety nie ma dziś ani Engelsa ani Marksa. Nie ma nikogo, a społeczeństwa poddano obróbce przez wielką machinę prania mózgów..

 6. do inicjatora: ponura perspektywa tej wspólpracy w obozie internowania ale niestety wcale nie irracjonalna. podobał mi się Zanberg ale jego wstręt do współpracy z kimkolwiek mnie zraził. przecież to dzięki niemu PIS zdobył bezwzględna większość bo jego partyjka odebrała głosy SLD

 7. ………..Lista jest otwarta na pewno jest na niej propozycja ustawy emerytalnej, systemu oświaty, opieki zdrowotnej….budownictwo komunalne
  Przecież wspomniany program realizuje Lewica-PiS… więc po co licytować się? 🙂 Nie trudźmy intelektualnie “ludzi lewicy”,niech trwają w błogostanie. Wszak w ostatnim “solidarnościowym’ XXX -leciu
  ekipy lewicowe miały swoje – “niemałe 5 minut” 🙂 – że wymienię premiera
  Oleksego,Cimoszewicza,Belkę,Millera,chyba ‘ze dwa razy’.
  O b.koalicjancie p.Pawlaku nawet nie wspominam do tego ekipy
  sprawowały władzę w komfortowych warunkach pod parasolem lewicowca – ‘prezydęta”,
  Kwaśniewskiego 1995-2005 wychodzi mi ze ze “ze dwa razy’.
  I co? G…no!

 8. Polacy pragną lewicowych opcji jak kania dżdżu. Jak na razie przynajmniej minimalnie funkcję tę stara się wypełnić PiS, ile prawdy w ich działaniach nie wiem.
  W każdym bądź razie lewica przeniesiona z czasów PRL nie zdała egzaminu zbyt zachwyciła się neoliberalizmem, zatem potrzebny jest ktoś nowy, jak na razie próżnia.

  Właśnie kilka dni temu czytałam jak Anglosasi poradzili sobie z Indonezją. Pozwolili objąć władzę tyranowi, który nie bacząc na interes ludności miejscowej pozwolił na zagarnięcie terytorium Indonezji przez zachodnie koncerny i dewastację środowiska aby czerpać zyski z wydobycia miedzi, złota itd..
  Jeżeli ktoś zyskuje władzę dzięki zachodnim pryncypałom to ci z pewnością upomną się o spłatę długu. Więcej nie piszę gdyż każdy wie.

  • @wieczorynka…w Indonezji jest tragedia,gdyz codziennie karczuje sie bardzo istotna dla calej kuli ziemskiej dzungle na nowe pola uprawne dla ludzi,dla hodowli zwierzat a nade,nade wszystko na monolityczne i olbrzymie plantacje palmy dla pozyskania oleju palmowego,ktory z uwagi na swoje rewelacyjne wlasciwosci fizyczne i smakowe oraz bezkonkurencyjnie niska cene zrobil absolutna furrore na calym swiecie i znajduje sie we wstystkich po kolei produktach zywnosciowych,kosmetykach,lekach,produktach przemyslowych i przy przemyslowej produkcji doslownie wszystkiego,olej palmowy jest
   deklarowany zgodnie z “aktualna moda” jako produkt “odnawialny” gdy tymczasem nastepuje absolutna erozja gleb przy tym monolitycznych plantacjach i to powstalych po wykarczowaniu dzungli…ziemia sie obsuwa lub twirza sie glebokie rowy-dziury,ktore “polykaja” cale domy i wsie,bo ziemia jest “rozmiekczona” i sie “nie trzyma razem”,staje sie mazia,do tego ginie po wykarczowaniu dzungli fauna i flora,ktora tworzyla te ronowage w naturze i “wiazala” wode dla ludzkisci,istnueje straszliwy problem wyzutych ze swoich ziem ludzi,obecnie tzw.”displaces”(“bez miejsca”),ktorzy traca nie tylko domostwo ale i zrodlo swojego wyzywienia,takze virusy i bakterie zyjace dotyczas w dzungli szukaja nowych rezerwuarow i “przeskakuja”w nowe przestrzenie np.na czlowieka,podobnie jak stalo sie to z virusem AIDS,ktory z malp,ktore wytrzebiono “przeskoczyl” na czlowieka,Indonezja z Java,Borneo itd.jako byla kolonia Holandii wypracowaly jej bogactw,obecnie szaleje tam neoliberalizm i waskej elicie przysparza przy tej praciwitosci “niewolnikow’i wysokiej demografii i nadmiarze rak do pracy mld i jednoczesnie spycha wiekszosc w nieznana wrecz
   nedze, LSE / LONDONER SCHOOL OF EKONOMIC / jest zdania,ze min.z Indonezji wyjdzie nowa rewolucja spoleczna na wzor tej z 1905 / 1917 w carskiej Rosji…..

   *****
   Wlasnie w zeszlym tygodniu zaczelo sie mowic,ze Fotokomorki / Fotovoltaik / sluzace niby do produkcji “odnawialnej”energii /pradu nie ma jak recikligowac i ze jest to straszliwie kosztowne z uwagi na konieczna do tego energie (!!! ),zuzytego do ich
   producji piasku ,z ktorego produkuje sie silicium ,takze do telefonow komorkowych,PlazmaTV,IPAD i wszystkich digitalnych urzadzen,kart bankowych,kredytowych,zdrowotnych i innych oraz do produkcji betonu zaczyna naturze brakowac i szerza sie kataklizmy,ziemia “sie nie trzyma sie”,nie wsiaka w nia deszcz itd….takie to sa skutki “udemokratycznienia”procesow produkcji, te “odnawialne energie”to numer cyrkowy i tragedia w histirii ludzkosci….

   • @ Królowa, dziękuję za uzupełnienie mego wpisu, dodam jeszcze, że w Indonezji już nawet nie karczuje się dżungli (jest to według koncernów zbyt kosztowne) tylko wypala, siejąc powszechne spustoszenie wśród flory i fauny. Ziemia po plantacjach palm zostanie wyjałowiona i utworzy pustynię.
    Królowo, serdecznie pozdrawiam po starej znajomości.

    • @wieczorynka…moze i wpadli na pomysl,zeby wzniecac pozary w dzungli,”idzie”szybciej…do tej pory ze scietych w dzungli drzew produkowano wysokogatunkowe,bo z drzew tropikalnych np.drzewo:”teak”,zdaje sie ,ze hebanowe i inne bardzo kosztowne i “nie do zdarcia” meble i inne przedmioty uzytkowe jak parkiety,sciany w domach itd.,piekny,wysokogatunkowy papier (mimo,ze papier daje sie prodkowac z bambusa,pokrzywy,konarow konopi,lnu i wielu innych “odpadow” roslinnych ),sama kupowalam zeszyty i notatniki akademickie “made in indonezja”z “odnawialnych surowcow” (? ),bo innych nie bylo oraz z drzewa min.z Indonezji produkuje sie nowa tkanine tekstylna zwana “modalem” ( niby taki matowo-slniacy “jedwab”w ktorym sie czlowiek niby nie poci jak w ubraniu z jedwabiu, w zeszlym roku kupilam tabaczkowa spodniczke potfelowa w “hess natur”z modalu,bo to niby “odnawialne surowce” ale szkoda mi jej nosic,bo taka” elegacka”,chodze w wyswiechtanym lnie i meskich koszulach z apaszka lub krawatem…alo tych pozarach dzungli tez juz x-razy slyszalam…wkrotce i my pojdziemy z dymem…

 9. Recepta na(przyszły) sukces ‘ludzi lewicy” ? Przejmują retorykę prawicową, konserwatywną, narodowo-demokratyczną… 🙂

  Zapomnieć należy na zawsze o prawach(do…) różnej maści zboczyńców:
  zoofili,nekrofili,pederastów itp.niech sobie żyją gdzieś tam w cieniu,
  lecz nich nie wysuwają chorych łbów na pierwszy plan.
  Jak pisze autor “Ostatnim i jedynym przykładem takiej współpracy jest projekt ustawy która daje możliwość legalnego i bezpiecznego przerywania ciąży, zapewnia kobietom w ciąży pełną opiekę zdrowotną, daje dostęp do nowoczesnych metod antykoncepcji i wprowadza edukację seksualną w szkołach.”Takowe projekta’ biją KAŻDĄ partię (gmeranie w rozporku,majtkach to domena lewactwa)
  w łeb. Lewactwo zawsze manipulowało podświadomością motłochu,
  lecz skutek ZAWSZE będzie odwrotny od zamierzonego. TO już przekłada się na “fascynacje wyborcze” :)@Andrzejowi K. do sztambucha… 🙂
  “Razem”,czyli dzieci Michnika na lewicy. http://www.mysl-polska.pl/700
  No i jeszcze nieoceniony prof.Łagowski: https://konserwatyzm.pl/tag/bronislaw-lagowski/

  https://www.tygodnikprzeglad.pl/category/felietony/bronislaw_lagowski-felietony/

  Ps. Co stoi na przeszkodzie by hasło “Bóg,Honor,Ojczyzna”
  nie mogło być utożsamiane z Lewicą,Narodową? – Należy
  pogonić śmiesznych, opatrzonych pajaców z ‘pederastią i prawami człowieka w tle..” “wszyscy ludzie będą braćmi” ,zakładam
  z góry ze to tylko hochsztaplerzy. 🙂 Prof. Łagowski w którymś
  z felietonów wspominał o “śmiesznej,dzenderowej lewicy”
  – również nie wróży powodzenia na przyszłość takowej formacji.

  • @ Krzyk, chyba pora z mojej strony, że wyjaśnię swoje poglądy.
   Jak chodzi o sprawy społeczne to mam je lewicowe, natomiast gdy chodzi o sprawy całej naszej Ojczyzny to jestem po stronie tych co chcą aby Polska przetrwała jako państwo.

  • @krzyk58. Czas zmienić średniowieczne prymitywne hasło “Bóg, Honor, Ojczyzna” ukute dla obrony interesów “jaśnie państwa” i kościoła, na nowoczesne dające podstawy do tworzenia nowej kultury społecznej, tj. “WIEDZA – ODPOWIEDZIALNOŚĆ-OJCZYZNA”. Im bardziej fanatyczna religijnie jednostka, tym mniejsza wiedza i odpowiedzialność za społeczność. Dawno to już dowiedziono w badaniach psychologicznych.
   Czas zerwać z niewolnictwem religijnym zapewniającym oligarchii kościelno-pańskiej bogactwo w doczesności przez pospólstwo oczekujące w niewoli zbawienia po śmierci. To jest zadanie dla lewicy, zmienić mentalność tego ludu i wyprowadzić z religijnego obłędu na drogę prawdziwego doskonalenia swojej osobowości i wiedzy w celu ukształtowania inteligentnego społecznie i odpowiedzialnego obywatela, który nie będzie podatny na sterowanie kropidłem lub smartfonem.

   • @Miecław.”To jest zadanie dla lewicy.” Wiesz dobrze ze “taka ” lewica jest spalona
    już na starcie – niereformowalna, nie wyciąga wniosków z przeszłości.
    Nie wypalił projekt trockistów w ZSRR – pn. “walczmy z Panem Bogiem”. Nie uda się zachodniemu komunizmowi ukrytemu pod szyldem – “szkoła
    frankfurcka’, poprzez DURACZENIE zachodniego motłochu. Bądź realistą,
    twardo stąpającym po ziemi.
    Kondycja KK do bajka na oddzielny temat( jestem zdecydowanie
    negatywnie usposobiony, i to nie “od wczoraj”…)

  • Może to, że zarówno bóg jak i honor i ojczyzna istnieją w tym samy stopniu czyli nie istnieją. 😉

   • @Aristos.A może….’rupta, co chceta”, 🙂 inaczej – hulaj dusza piekła niema?
    Czyż nie jest znośniejsze życie jeśli obowiązują ‘ jakieś” konserwatywne
    odwieczne zasady(moralne)?
    Wspomniane dywagacje zostawmy “twórcom postępu” na Zachodzie
    w USA,Izraelu…niech się kiszą w lewackim sosie…

 10. Krzyku to twoje Bóg, Honor, Ojczyzna doprowadziło do tego że wybrali już Jezusa na króla Polski, a miliony Polaków zginęło w i interesie Panów i kościelnej sekty! Powrotu do Średniowiecza nie będzie, samobójstwa Narodu tym bardziej! A kysz z takimi prorokami!

  • Włodku. Jestem realistą. To co było już nie wróci,nawet w zbliżonej formie – z prozaicznej przyczyny, przytłaczająca większość Polaków ‘nie czuje lewicowego bluesa”.Patrz: sondaże.
   Postaw w szranki np. pp. Kaczyńskiego i Cimoszewicza – uczestnictwo w wyborach obowiązkowe,pod dużym rygorem – typuj zwycięzcę…
   Podpowiem, w cuglach wygrywa p.Kaczyński (czy to podoba się czy nie – taka jest prawda). Czas oprzytomnieć, nie wolno obrażać się
   na rzeczywistość tak jak niegdyś – “Drogi Bronisław” 🙂
   A lewicy nie ma …może to i dobrze? BO, gdyby miała abarotno postać np.
   z p.Jaśkowa “wychowanie seksualne’ “aborcje’ itp. rozedrgane pierdoły, to wymiękam. Zalecam “wlodku” powrót do p.Karonia.
   Facet mówi jak było i jest, czym jest ue, tzw. ‘kultura zachodu’…
   Zdecydowanie ma rację. Jeszcze tylko reminiscencje związane z śp. prof..
   Wolniewiczem….[RIP] Profesor Bogusław Wolniewicz – wybitny filozof i logik. https://www.youtube.com/watch?v=MZ4GQrRhq8s&t=481s

   Bogusław Wolniewicz 1927-2017 https://www.youtube.com/watch?v=sotabkiJTjo&t=5s

 11. Kalendarium Powstania.Hołd Szarym Szeregom i Harcerzom : org. Jabłonowski i Narodowa Wolna Polska https://www.youtube.com/watch?v=8Mrh6i0unKw&t=123s
  Przypominam że w mijających dniach przypada kolejna rocznica
  (samobójczej) śmierci śp. Andrzeja Leppera.
  Apogeum demokracji USA w 45′ w Japonii (Hiroszima,Nagasaki).

  • @krzyk58…..mam wrazenie,ze z jakiegos mi nie zrozumialego powodu wywraca sie historie tendencyjnie do gory nogami,szczegolnie nie moge pojac pochwal faszyzmu i militaryzmu japonskiego oraz japonskiej okupacji w calym regionie Dalekiego Wschodu od Chin i Mandzurii po Koree,Laos,Vietnam,Filipiny i innych panstw i szczepow,nacechowana okrutnymi zbrodniami i torturami,trzeba by losy ciagnac dla stwierdzenia czy zbrodnie niemieckie czy japonskie dokonane podczas 2WS i przed jej wybuchem jeszcze byly okrutniejsze i czy bez silowego pokonania niemieckich i japonskich faszystow i ich okrutnego militaryzmu byli bysmy jeszcze przy zyciu…

   • @krolowa bona. Zarzucenie Japonii bombami atomowymi, miało
    na celu ‘inne intencje” – tam nie było potrzeby tak mocno “bombić’ .
    Wystarczyły by konwencjonalne środki…

   • @krolowa bona. Zarzucenie Japonii bombami atomowymi, miało
    na celu ‘inne intencje” – tam nie było potrzeby tak mocno “bombić’ .
    Wystarczyły by konwencjonalne środki…

 12. Do @Królowej Bony i @ wieczorynki. Olej palmowy jest tłuszczem wygodnym w produkcji, bo tani i jako komponent do wszystkiego pasuje, ale również bardzo niezdrowym. Co do fotowoltaiki. Istotnie to jej recykling jet niezmiernie kosztowny i w jego trakcie tworzą się substancje bardzo szkodliwe dla środowiska. Ale tak już jest. Zachwycamy się ekologią (słusznie), ale zapominamy, że to co jest ekologiczne w jednym miejscu, zatruwa środowisko w miejscu jego wytwarzania, lub właśnie recyklingu. Przykład: sławne samochody hybrydowe i … elektryczne. Recykling. akumulatorów jest równie toksyczny jak fotowoltaika! Do produkcji zaś trzeba metali ziem rzadkich, co jest drogie i dewastujące środowisko. Podobnie wygląda sprawa z gazu (g)łupków.
  @Miecław. Próżny Twój trud. Już po raz enty tłumaczysz to samo bez skutku mimo, że masz niezaprzeczalną rację i twarde argumenty. Robisz to jeszcze bardzo poprawnie z dydaktycznego punktu widzenia. Jakoś przekonać nie potrafisz. Niestety takie mamy społeczeństwo, którego całe życie oparte jest na wierze w swoją wyjątkowość oraz wszechmocną opiekę istot nadprzyrodzonych, a działanie na irracjonalnych emocjach. Przecież mu już nie jesteśmy w stanie stworzyć pragmatycznie funkcjonującego społeczeństwa.
  Pozdrawiam.

 13. @Lech. Panie Lechu. Pijesz pan do mojej skromnej osoby – na zdrowie! 🙂 Przecież doskonale rozumiecie jako ludzie inteligentni
  że Wasze siłowe i usilne narzucanie się z niesprawdzonym
  (w minionych dziesięcioleciach) laicyzowaniem nie ma sensu. To NARÓD wybiera, nie jacyś ‘zakulisowi magicy od A.Weishaupta”.
  ‘Dziś” ten model(poprawiony, bezbożny komunizm) po pewnych udoskonaleniach realizowany jest
  na Zachodzie – ‘szkoła frankfurcka”. Taka dialektyka jest chora,
  nie ma szans na powodzenie pomimo rozwalenia TAM zarówno Kościoła
  jak i człowieka w bezrozumny motłoch – kiedyś lewactwo kosmopolityczne
  otrzyma srogie baty – to tylko już kwestia niedługiego czasu…
  i abarotno podniesie się klangor pod niebiosa o niewdzięczności
  tubylców…”a my, tak dobrze chcieliśmy, nieba przychylić
  – ciemniakom”, co za niewdzięczny naród itd.!! I TU wyłazi cała pycha i zarozumiałość lewactwa.
  Oni (lewacy) nie przyjmują do wiadomości że trwają w herezji,
  za wszelka cenę chcą zbawiać wszystko i wszystkich niczym religijna sekta – wbrew zdrowemu rozsądkowi i logice.

  • @ Krzyk, jak chodzi o temat wiary to wiadomo, że mamy różne zapatrywania i chyba bardzo dobrze. Natomiast zaciekawia mnie, że inni muszą przekonywać, że to właśnie oni i tylko oni mają rację. Ja nikogo nie przekonuję do swoich poglądów uważając, że to być może ja się mylę.

   Krzyku, przy okazji dziękuję za piękną oprawę muzyczną i fotograficzną “Ciszy”. Pozdrawiam.

 14. @wieczorynka.Domyślasz się że jest mi daleko do ‘noszenia baldachimu”, ale co tam, skoro inni mi takie zachowanie imputują
  może są dokładniej poinformowani niż sam zainteresowany.
  A tłumaczyć się ,kajać, bić w piersi nieustannie nie zamierzam…
  nie w moim stylu. Kiedyś przytoczyłem w temacie złotą myśl Woltera (zdecydowanie nie mój ulubiony bohater).
  “Ja nikogo nie przekonuję do swoich poglądów uważając, że to być może ja się mylę.” I słusznie jak mówią lepiej poinformowani, prawda,
  racja leży zwykle gdzieś po środku. I tak trzymajmy(się).
  Przy okazji sierpniowych rocznic dziś przypada 9 rocznica
  szaleństw gruzińskich Saakaszvilego -oczywiście z błogosławieństwem “wolnego świata’ USA, Izraela itp. pomijam,
  barbarzyński akt agresji w czasie gdy od zawsze w tym czasie ustawały wszelkie wojny i waśnie . “Wolny świat” jak widzimy może więcej – nie było słów potępienia Gruzji ze strony medialnych presstytutek….winny jak zwykle “ruski Wania”…….
  http://www.war080808.ru/

  https://pracownia4.wordpress.com/2014/08/10/wspomnienie-gruzinskiej-wojny-08-08-08/

  Ps. Lewactwo nie tylko polskojęzyczne jest zdania że to Rosja dokonała aktu agresji……………………………………………

 15. @krzyk58 i @wieczorynka. Otóż Krzyku drogi wcale do Ciebie nie piłem, bo znam Twoje poglądy, szanuję je i wiem, że ich nie zmienisz. Tak samo jak ja swoich. Gdybym zwracał się do Ciebie, wyraźnie zaznaczyłbym, tak jak teraz to czynię. Odpowiadałem @Miecławowi, że nie potrzeba już tych sporów wznawiać, bo przekonanych nie trzeba przekonywać, a nieprzekonych zmienić się nie uda.
  @wieczorynka. Nie przeszkadzają mi niczyje poglądy ani jakolwiek wiara. Natomiast przeszkadza mi prostackie narzucanie światopoglądu garstki ogółowi.
  Poza tym jest mi już duszno w tym bogoojczyźnianym sosie, dodatkowo przy stopniowo powracających granicach. Jak narazie wprowadzono na nich bardzo szczegółową kontrolę ruchu towarowego i powrócili celnicy. Za jakiś czas trzepać będą już wszystkich. Na zawołanie Bóg Honor i Ojczyzna robię się już bardzo nieufny, bo z historii wiem do czego to prowadzi. Mimo wieku staram się stale posuwać do przodu, a nie cofać wstecz.
  Pozdrawiam.

  • Panie Lechu. Gdyby pan poprzestał na stwierdzeniu “Natomiast przeszkadza mi prostackie narzucanie światopoglądu garstki ogółowi.” ?
   I wilk byłby syty i owca cała… (bez rozbierania zdania na czynniki ‘pierwsze’) Niestety, biorę pod uwagę pańskie
   poglądy,z nich wynikają odwrócone miary, BO, rzeczona ‘garstka”
   Drogi Panie jest przytłaczającą większością – więc szanujmy wolę
   większości takie są uroki “demokracji prawczłowieczych” której…
   nigdy nie byłem ‘fanem”. Istnieją w przyrodzie również “demokraci’
   którzy uważają że wszystkie kryteria bywają dopięte jeśli ‘przy władzy ” – jesteśmy MY….i stąd bierze się obserwowane niezadowolenie “tłustych kotów”…..
   Pozdrawiam

 16. @krzyk
  Za pozdrowienia dziękuję. A co do tego, że tak myśli przytłaczająca większość, to mam wątpliwości. Mogę? Mogę!, jeszcze je mieć.
  Również pozdrawiam.

  • Panie Lechu.Ależ oczywiście – ‘ bez dwu zdań”…wszak mamy(niestety)
   demokrację… ‘ale ja nie o tym” 🙂 chciałbym zaproponować (nie tylko panu) ucztę duchową, intelektualną (jak zwal tak zwał – mniejsza o formy) . Do rzeczy! “Film ku czci tego wybitnego polskiego naukowca i intelektualisty. Śmierć pana profesora Wolniewicza jest niepowetowaną stratą dla całego społeczeństwa polskiego. TOP najlepszych i najostrzejszych wypowiedzi wybitnego Polaka Bogusława Wolniewicza (1927-2017) https://www.youtube.com/watch?v=t2fwNG5-BDM&t=416s

   [RIP] Profesor Bogusław Wolniewicz – wybitny filozof i logik.
   https://www.youtube.com/watch?v=MZ4GQrRhq8s&t=489s
   Ps. Nie do końca rozumiem wyrażony przez pana pesymizm
   w kwestii posiadania votum separatum, wszak najgorsze i nieskończenie długie rządy(SLD,PO)
   na szczęście ‘za nami”.. i chwała Ci Panie…

  • Lechu, bardzo lubię Twoje wpisy a teraz odbiegnę od tematu. Jest godzina 22-a a ja obserwuję 3 jeżyki, które przychodzą pod moją chałupę aby się dożywić, ja wysypuję im kocią suchą karmę i mniej więcej o tej porze jeżyki się pojawiają. Sprawia mi dużą przyjemność obserwowanie przyrody, życzę Ci wszystkiego co najlepsze pozdrawiam i dobrej nocy.

   • @wieczorynko onegdaj w naszym ogródku mieliśmy jeża, którego żona przyniosła spod śmietnika, gdzie szukał pożywienia. Atakowały go wrony i pewnie zginąłby, gdyby nie jej interwencja. Przez dwa lata bytował z nami wijąc sobie gniazdo w gęstych tujach. Później, niestety, znalazłem go martwego na trawniku. Nie wiem co mu się stało. A był “zakolegowany” z naszymi kotami i psem.
    Pozdrawiam.

 17. Na lewicy , brak programu , Elit, idei . Brak wszystkiego , czym można rozpalać młode i porywac za sobą – umysły.

  Jest tylko probblem homosiów, pedofili, gender, aborcji , in vitro, małżeństw homoseksualnych , równości orientacji sex. itp.

  To nie śa ważne społecznie i egzystencjonalnie problemy. Lewica oślepła , błądzi i daje się lac , byle chłystkom , co było początkiem jej upadku . Nie umiec obronić swych dokonan na przestrzeni dziesięcioleci i chowac tylko glowę w piasek.

  WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA , to winno być jej przewodnim powołaniem i działaniem , w tym kierunku.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.