Polityka

Tak długo jak 1000 PLN to dobra emerytura a kolejki do lekarza liczone są w latach…

 Tak długo jak 1000 PLN to dobra emerytura, a kolejki do lekarza specjalisty – zdarza się powszechnie, że liczone są w latach – nikt nie ma prawa w Polsce dostać azylu (z wyjątkiem przypadków ustawowo uprawnionych). Podobnie nikt nie powinien dostać specjalnej emerytury od premiera, poza przypadkami osób, które np. poświęciły życie i zdrowie dla innych. Nie może być mowy o rozdawnictwie pieniędzy w rodzaju słynnych już pięciu stów i innych.

Najpierw zlikwidujmy jaskrawe patologie w życiu społecznym, które powodują że wyjechało stąd prawie trzy miliony ludzi, a dopiero potem myślmy ewentualnie o tym, żeby komuś udzielić azylu, albo żeby komuś coś specjalnego wypłacić. Przy tym poziomie świadczeń z tytułu pomocy społecznej jakie są w Polsce, to w ogóle wstyd wychodzić do ludzi, komu pomoże 88 lub 108 PLN – w zależności od przelicznika? Przecież to jest jakaś granda!

Prawo i Sprawiedliwość obiecało Polakom dobrą zmianę, nie ma możliwości przeprowadzenia nawet „zmiany byle jakiej”, jeżeli nie zlikwiduje się całego szeregu patologii. Była mowa, osobiście pan prezydent obiecywał w kampanii wyborczej, że skieruje ustawę podwyższającą próg kwoty wolnej od podatku? Co z tą obietnicą? Ma być rozłożona na lata – wiadomo, że nie ma pieniędzy, ale czy to o to chodziło w tej obietnicy, żeby przez pierwsze lata NIE ZMIENIŁO SIĘ NIC? Dobra zmiana jest na papierze a w rzeczywistości się nie wydarzy – będzie odsunięta w czasie? Jedni powiedzą, że nie da się inaczej, drudzy że w ogóle dobrze, że będzie zmiana ponieważ poprzednia ekipa nie gwarantowała niczego poza stagnacją. Formalnie jest wszystko w porządku – obietnica spełniona z chwilą skierowania ustawy. Tylko, że coś co mogłoby być rzeczywistą dobrą zmianą – zmianą na lepsze – rzeczywiście dla każdego, natychmiast odczuwalną – nie nastąpi. Nikt nie wpadł na pomysł, żeby np. podwyższyć próg kwoty wolnej od podatku, a jednocześnie wyciąć wszystkie ulgi z wyjątkiem tych dla osób niepełnosprawnych i spróbować wprowadzić te 500 PLN na drugie i kolejne dziecko. Rzeczywiście mielibyśmy wówczas rewolucje. Jednak ludzie mówiliby, że coś się zmieniło, bo w końcu z dobroci państwa mogą korzystać także inni ludzie, niż ci których stać jest na zapłacenie podatku, którego zwrot później otrzymają. Proszę się nie śmiać, ale dla wielu ludzi, którzy nie uczestniczą w systemie – to bardzo ważne, a chodzi przecież o to, żeby dobra zmiana dotknęła każdego. Dosłownie każdego, żeby każdy poczuł, że oto państwo coś mu poprawiło. Byłby to wielki pozytywny szok dla emerytów, rencistów, pracujących – wszyscy by skorzystali, owszem kosztem tych, którzy mają dzisiejszy system ulg. No i tych, którzy ten system obsługują. Jednak na to już zabrakło na prawicy wyobraźni.

Głosy, które dały zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości, to często głosy ludzi, którzy są upokarzani w kolejkach do lekarzy, urzędach, sądach, czy przez potężne korporacje. To właśnie ci ludzie, do których dobrobyt III RP nie dotarł szerzej niż w postaci telewizora LCD kupionego na raty – dali PiS zwycięstwo. W przeważającej większości to ludzie, dla których nie są już straszne smieciówki, którzy wiedzą i rozumieją na czym polega nadwiślański kapitalizm. Zagłosowali w ramach protestu przeciwko rządom establishmentu, który zadowolony z głaskania się po sytych brzuchach twierdził, że nie może przegrać! Naród mu pokazał, co to znaczy gorycz porażki i odstawienia, być może nawet politycznego zniszczenia. Jednak tą samą drogę mogą powielić obecnie rządzący, po których nie widać przygotowania do wielkiej zmiany, do czegoś przełomowego. Jeżeli rządzenie pani Szydło ma opierać się na wygłaszaniu frazesów w orędziach do Narodu, to nawet nie będzie śmieszne, bo nie chce się tej pani już słuchać – cóż ona może oryginalnego powiedzieć? Cóż może oryginalnego powiedzieć pan prezydent?

Lepiej niech się zastanowią co powiedzieć ludziom za rok, za dwa i za trzy – jak się nie będzie dało zwalić pełni odpowiedzialności za wszystko co się nie udało na rzecz poprzedników, albowiem samemu się zmarnowało czas. Co powiedzieć ludziom w kolejkach do lekarza w 2017 roku? Jak przekonać emerytów, że 1000 PLN emerytury, to dobra „godna” emerytura – żeby nie wychodzili w protestach głodowych przed KPRM? Oto są pytania Polski współczesnej, oto są pytania przed którymi musi stanąć każda władza teraz i w przyszłości, jeżeli ciągle nie będzie pomysłu na kompleksowe rozwiązanie głównych niedomagających bolączek w systemie. Tych problemów niestety nie da się ani łatwo, ani szybko rozwiązać. Czego więc ma dotyczyć dobra zmiana? Niech każdy zada sobie pytanie – co ja z tego będę miał?

18 komentarzy

 1. Dalej jestesmy biedni i koszt utrzymania to szok dla większości z nas.

 2. Publiczna służba zdrowia to mit a nie realność,żeby wyzdrowieć trzeba mieć kasę i znajomości,ceny leków przy 154 zł.zasiłku pielęgnacyjnego to paranoja, stąd wyuczona bezradność ludzi starszych i biedoty! A władza zajmuje się sobą ewentualnie sytuacją na Ukrainie i uchodźcami w Niemczech.!

  • @wlodek
   bez zmiany ustrojowej nie sa te problemy do rozwiazania !

   Sluzbe zdrowia trzeba wyjac z tzw.wolnego rynku, pacjenci nie sa klijentami, choroby i swiadczenia lekarskie nie sa towarami, na
   wet leki. nie sa towarami …to przejety z Niemiec system …nie wolno tez personelowi medycznemu placic.za dsna konkretna czynisc, bo wiafomo bedzie sie tylko to chcialo robic, co przynosi zyski np.wszystko operowac jsk w Niemczech , lub czekac latami na termin wizyty u lekarza …lekarzom i innemu personelowi placi sie wynagrodzenie miedieczbe a jego zalezy od wymiaru czasu pracy, stopnia wykksztacenia i od wyslugi lat tzw”stszu pracy”, podobnie innemu personelowi mefycznemu np.pielegnisrkom, logopedom, fizjoterapeutom …itd, itd. Tak byly i sa zelecenia fachowej org. pracy przy ONZ…tak jest w Norwegii, w Szwecji. …,czy na taka zmiane zgodza sie np.lekarze w Polsce, co tylko i wylacznie marza byc lekarzem w Niemczech !!!
   Do tego , podobnie jsk np.w niemieckim kodeksie karnym do dzis istnieje § dotyczycy kar przy namawianiu kogos do Emigracji, gdyz w masywny sposob destabilizuje sie swoj kraj, do tego biorac studia uniwersyteckie za darmo !
   To sa tego rezultaty …albo dojdzie do reglamentacji w wyjazdach personelu fachowego np. przy wyjezdzie dluzszym niz 6 tygoni trzeba zwracac pieniadze za studia ..,niestety nie da sie tego.innaczej roztrzygnsc ….
   Gdyby ktos to raz glosno wypowiedzial !!! ….To, co sie teraz robi lub nie robi, toz to oszukiwanie siebie samych… pic na wode fotomontaz …
   Tylko “Ucieczka od wolnosci” ( tytul dziela filozoficzno-psychologiczno-socjogicznego Ericha Fromm’a ) moze sie “poprawa” udac !!! ¡¡¡¡ ¿¿¿¿

   • @wlodek, @wieczorynka, @krzyk58,@Michal z Izraela i inni, ktorych tu nie wymieniam:
    Przed paroma dniami zmarl David Bowie, w zwiazku z tym rozmaite francuskie i niemieckie. pokazuja rozmaite dokumentacje i wlasnie przypomnieli, ze David B.wywodzacy sie z nizszych klas widzac , co sie dzieje w W.Brytanii Magosi Tucher i wczesniej ( W.Brytania byla prekursorem wprowadzenia neoliberslizmu, strajkujacych gornikow pozabijali, zwiazkow zawodowych zakazali ….) powiedzial wysoko tymi przemianami w W.Brytanii zszokowany, ze odwrot od neolibelalizmu, ktory jak krebs ogarnia cale spoleczenstwo i dusi go po prostu moze byc tylko zstrzymany i odmieniony przez radykalna mocnoprawicowa dyktature min.taka jaka byla w Europie w latach 30-tych XX wieku ! To mowili tez zawsze naukowcy i teraz tez bardzo glosna o tym mowia, ze to “mlyn na wode” partii skrajnie nacjonalistych, skrajnie prawicowych ….to nas czeka ….bo bez zmiany ustroju, jak juz pisalam i bez ” ucieczki od wolnosci” nic sie nie uda …czy to PiS czy ktos inny ….markowanie dzialania….choc przyznaje, ze swoim rezolutnym startem zaskoczyli mnie niezwykle pozytywnie …..musimy przygotowac sie na wielkie zmiany systemowe…..i na to, ze najprawdopodobniej bez rozlewu krwi sie nie obedzie ….

 3. Głosy, które dały zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości, to często głosy ludzi, którzy są upokarzani w kolejkach do lekarzy, urzędach, sądach, czy przez potężne korporacje. To właśnie ci ludzie, do których dobrobyt III RP nie dotarł szerzej niż w postaci telewizora LCD kupionego na raty – dali PiS zwycięstwo.

  Nie inaczej.BO jeśli z za pleców “ikon lewicy” wyziera
  dzika,neoliberalna morda czy inne “demokratyczne
  państwo prawa” TO należało postawić na “mniejsze
  zło” – bo a nuż człowiek niskiego wzrostu ujawni
  cechy świadczące naocznie o tym że jest wielki duchem?
  W podobnych sytuacjach następcy ideowi ‘gieremków –
  kwachów” twierdzą jeszcze od sławetnych wyborów
  w początkach 90ych, gdzie to niejaki Mazowiecki(?)
  JUŻ otrzymał kopniaka od Narodu, otóż ONY w podobnych
  okolicznościach uważają że to “naród pomylił się”…
  Taka ichnia, “demokratyczna”, euro pejska przypadłość.
  Z aktualnie rządzącymi wiążemy jakieś nadzieje..
  po tamtych,liberałach i lewakach – pozostała “kamieni
  kupa”…mafijne – “demokratyczne,państwo prawa”. TFU!

 4. PiS odziedziczyło wszelkie usterki po 24-latach rządzonych przez neoliberałów (dotychczas PiS rządziło 2 lata). Nie da się nadrobić fuszerki (można użyć mocniejszego słowa, przez szacunek dla Moderatora nie użyję) w ciągu jednej kadencji. Z tego co obserwuję PiS przynajmniej na razie stara się zniwelować patologie ostatnich 24 lat. Jak wyjdzie czas pokaże.

 5. PIS zniweluje patologie dając 4mld Ukraińcom i rekordowy budżet dla wojska.Paranoja i wiara w cuda Ojca Jarosława!!!

  • Włodku, Polska nie jest krajem, który sam decyduje na co wydać pieniądze, nie wykluczone, że te 4 miliardy na Ukrainę to na zasadzie “kup pan cegłę”.
   Właśnie przez godzinę oglądałam programy śpiewane z Rosji, w kontekście było.. nie poddamy się, obronimy swoją Ojczyznę… takiego podejścia życzę wszystkim Polakom. Pozdrawiam.

 6. Wieczorynko,znasz Rosjan i wiesz że oni wspólnie walczą o swoje.A my ? Dwaj Polacy i 3 punkty widzenia! Oglądałem nowe Wiadomości, z jednej strony łopatologia,a z drugiej nienawiść do inaczej myślących, a to dopiero początek. Serdecznie pozdrawiam.

  • @wlodek
   ale generalnie to, co teraz jest, jest lepsze niz to co bylo !
   4 mln dla Ukrainy tez mnie zaskakuja, czy to moze na cudze polecenie ?
   Przeciez te 4 mln wsiakna w kanalach lub befa sluzyc do finansowania wojny domowej w Donbasie ?
   Od kiedy na “zachodzie” panuje kryzys uchodzcow czy nastepuje nowa.kolonizacja Europy ..,nic, nic nie pisze sie i nie mowi o Ukrainie, jakby nigdy nie istniala……czy tam jest moze juz pokoj, a ja nic nie wiem ….? ⸮

 7. Królowo,dziękuję za informacje z Zachodu,twoje komentarze są zgodne z prawdą o naszej rzeczywistości,z tym że dla mnie jest to kolejna odmiana POPISU,dżuma zastąpiła cholerę.Serdecznie pozdrawiam!

 8. Vlodyk nie powtarzaj się bo to już jest śmieszne. Może cimoszko, miller czy dyplomowany kwaśniewski są lepsi od dżumy czy od cholery. Zacznij myśleć samodzielnie.

 9. Mykoła szkoda czasu na pseudo dyskusje z Tobą,generalnie poplecznicy Upadliny to wrogowie Polski i Rosji bez względu czy to kawiorowa lewica czy dzieci Ojca Dyrektora. Amen.!!!

 10. Vlodyk, skoro tak mądrze stawiasz problemy i na wyżyny dyskusję. To pytam co lub kogo mieli wybrać poza dżumą i cholerą, może CZERWONYCH PAJĄKÓW?

 11. Michał z Izraela

  Zatrważające jak dwa różne kraje, Polska i Izrael, oddalone od siebie dobry tysiączek km, mają te same bolączki i problemy. Przecież wystarczy zamienić “POlska” na “Izrael”, i jestem w domu. Dlatego też wydaje mi się że rozwiązanie problemów na płaszczyźnie miejscowej, nie da nic. Istniejące formacje społeczno-polityczne tylko zaostrzają problem, i nie proponują żadnych zmian na lepsze. Wprost przeciwnie; na całym świecie przechodzą pozycje społeczno-polityczne zdobyte przez biednych w ciągu ostatnich stuleci, do rąk bogatych. I moją jedyną nadzieją jest że powstanie nowe pokolenie nie skorumpowanych społeczników, które w Izraelu ten proces nie tylko zatrzyma, ale nawet odwróci.
  Wierzę że to samo będzie u was…I mało mnie obchodzi czy to zrobi Lewica czy Prawica.
  Bo w tym ustroju społeczno-politycznym w Izraelu, młodzi ludzie już nie mogą stworzyć podstawową komórkę społeczną; rodzinę.

  BARDZO DZIĘKUJEMY ZA KOMENTARZ, UZNAJEMY GO ZA NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWY KOMENTARZ MIESIĄCA STYCZNIA. SERDECZNIE POZDRAWIAMY Z WARSZAWY. WEBMASTER JÓZEF.

  • Ale prosze komentatora @Michal z Izraela wystarczy zamienic slowo “Polska” na slowo “Niemcy” i to znowu ta sama spiewka: neoliberalna i globalizacyna spiewka …”wsia ryba”, “wsia ryba”…. mimo , ze autorzy w Obsetwatorze Poltycznym nie dajs mi wcale w to wiary ….nawet mimo, ze jest w Polsce gorzej to jest lepiej, bo ludzie. o tym mowia , krytykuja itd., it’d…i ze jeszcze resztki goscinnosci w Polsce istnieja, komus da sie szklanke goracej herbaty i lyzke bigosu z chlebem, czego podczas 32 lat w Niemczech nigdy nie uswiadzylam …chodze calymi dniami z wlasna woda mineralba, termosem z herbata i wlasnym prowiantem, jestem u kogos to swoje jem i pije …,ostatni krzyk mody w orywatnych domach w ubikacji stoi skarbonka i za uzycie toalety, 2 -3 kawalrczki papieru toaletowego trzeba zaplacic …to samo przy maszynie do kawy, napije sie czliwifk kawy u kogos w prywatnym mueszkaniu to “trza” wrzucic pienuadze do skarbonki “co laska”, 2 -3 razy stalo 1€ , w muzeach jak przewodnik grupy wycieczkiwej chce sie przywitac lub pozegnac przez podanie reki ( tu taki jest zwyczaj ) to trzeba za to zaplacic, cena jest wywieszona w cenniku, dostsnie sie “bilet” na uscisk” dloni to mozna dlon uscisnac , innaczej oprowadzajacy po muzeum nawet sie nue pozegna, tylko powie :” to wszystko, koniec” no przeciez za darmo nie powie ; ” Do widzenia, milego dnia ….” uscisk reki to usuga, ktora sie sprzedaje …” ( WHAT ???? ¿¿¿¿ ¡¡¡¡¡ A KUKU ! )

   • Michał z Izraela

    Ciekawe że wśród ludzi produkujących konkretne potrzeby człowieka, przemysłowców, rolników, itd… , nie ma dużo zwolenników neoliberalizmu, ale wśród bankierów i obsługujących ich ekonomistów, jest masa…

   • @Michal z Izraela,17.01’2016,00:56
    Tak to sie zgadza, gdyz tylko bankierzy i ich sludzy “zarabiaja”/ =kradna/ na tych akrobacjach i woltyzerkach finansowych, realnie tych wartosci nie ma ..,,,przeforsuja sie lub ktorys gracz “zdradzi” kolege tj. go oszuka.z nienacka i dsny bank musialby zrobic pleite to rzady neolibetalne zaraz z pieniedzy publicznych /podatkow / ratuja taki bank i “gra” idzie dalej …to.jest neoliberalizm ….
    Neoliberalizm prawdziwych producentow towarow takze wykonczyl bardzo niskimi cenami i bardzo wysokimi % za pozyczki inwestycyjne, ktos nie moze spacic na takich warunkach kredytu zabiora mu fabryke lub wytwornie przedtem jeszcze zmudza pozbyc sie jej w drodze jej wykupu w drodze akcji /udzialow/, rolnicy to popelniaja samobojstwa wykonczeni przez “Monsanto ” i innych oraz przez banki …banki spoldzielcze udzielajace pozyczek rolnikom na inwestycje w rolnictwie wlasciwie juz nie istnieja …sa neoliberalne , handluja derywatami /ubezpirczeniami, tytulami wykonawczymi w stosunku do dluznikow /, bo innaczej ranking tych bankow spadnie i straca swoich “inwestorow” …..nie moga same pozyczac pieniedzy u asekuranta bankow …taka karuzela i mur niemoznosci ….na to tyko moze pomoc dyktatura ….-tak mowia naukowcy …obawiam sie , ze maja racje ….

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.