Dlaczego warto wzorować się na Rosji i być jej sojusznikiem? (cz.3)

fot. red. Koln

Reasumując całokształt rozważań, należy bać przykład z Rosji, można się na niej wzorować – przykładowo w kwestii wartości humanitarnych i przestrzegania praw człowieka, czy też zagadnieniach organizacji państwa. Jak również rosyjska ekonomia może być wzorem, jak nie poddać się presji zewnętrznej, realizowanej całą gamą wysublimowanych środków oddziaływania.

Aktualnie należy się spodziewać, że epidemia która właśnie się rozwija – istotnie przemodeluje naszą rzeczywistość, do tego stopnia, że skończą się niemoralne i bezprawne sankcje na Rosję, za które Zachód jeszcze Rosję przeprosi. Nawet nasz kraj, pomimo bajek o rosyjskim dyktacie gazowym, czy rzekomym wykorzystywaniu przez Rosję gazu, jako broni – jest skazany na import nośników energii z Rosji. Ponieważ to najpewniejszy, najbezpieczniejszy i dający najlepsze na świecie warunki dostaw kontrahent.

Proszę zdobyć się na pewien wysiłek w wyobraźni i zastanowić się, jak wyglądałby nasz kraj, gdyby przez pięć lat – Zachód nakładał na nas sankcje i nie chciał z nami handlować? Co więcej, utrzymywałby wizy, praca na zachodzie byłaby niemożliwa lub ekstremalnie utrudniona. Nie byłoby wymiany kulturalnej, w zasadzie żadnej – a media zachodnie byłyby pełne informacji, przestawiających Polskę, jako zaściankowy, homofobiczno-ksenofobiczny kraj antysemitów, którzy nie chcą zdobyć się na wypłatę odszkodowań i zwrot bezprawnie wykorzystywanej własności ofiar Holokaustu!

Jak upadłaby nasza gospodarka w takich warunkach – izolacji od Unii Europejskiej i USA? Ile musielibyśmy więcej wydawać na zbrojenia, bo przecież dalej cały czas boimy się „złej” Rosji! Ile kosztowałby Dolar? Jaką mielibyśmy inflację?

Głupia sprawa trochę, bo w zasadzie przecież w dwóch powyższych akapitach opisana została nasza obecna sytuacja, naszej współczesności! Mniej więcej bowiem w ten sposób jest przedstawiana nasza rzeczywistość na Zachodzie. Polska jako kraj kartofli, ksenofobów prześladujących mniejszości seksualne, nienawidzącą osoby inno-kulturowe, pełną rasizmu i antysemityzmu. Niestety do tego daje się szereg działań naszych współobywateli, często aktywnych polityków, którzy swoimi działaniami walnie przyczynili się do takiego obrazu naszego państwa na Zachodzie.

Każdy kryzys jest czasem ważnych przewartościowań. W tej chwili zaczyna się chyba najpoważniejszy kryzys, na jaki nie byliśmy gotowi. Państwa zachodnie upadły tak nisko, że co prawda są coraz dalej w rozważaniu o prawach wszelkich mniejszości i licznie pojawiających się osób inno-kulturowych, ale nie są w stanie zabezpieczyć sobie maseczek i rękawiczek! To samo w sobie jest szokujące, ale taka jest prawda – brutalna i smutna.

Natomiast Rosja, ze swoim modelem państwowości jest krajem, który przetrwał – pomimo niesamowitej presji. Rosjanie ponieśli ofiary, ponieśli olbrzymie koszty – wiele osób zapłaciło za zachodnie sankcje własnymi karierami, majątkami – zmieniono drogi życiowe wielu ludziom. Jednak Rosja trwa i ma się doskonale, co ważniejsze – będzie trwać nadal, wiecznie na świecie, nie ma bowiem takiej siły, która byłaby by w stanie ją pokonać i zniszczyć.

Widząc całość spraw, które zarysowaliśmy – a jest to tylko malutki wycinek z rosyjskich dokonań i możliwości, jak również ze znaczenia Rosji dla świata. Warto się zastanowić, czy może to nie jest tak, że warto jest mieć Rosję za sojusznika? Szokujące? Proszę popatrzeć na dyskusję na Zachodzie. Niedawna konferencja bezpieczeństwa w Monachium, była prowadzona w duchu – poszukiwania sposobów na porozumienie z Rosją, co prawda w sposób możliwy do strawienia dla upokorzonych Amerykanów i na warunkach Zachodu. Jednak mądra niemiecka polityka zagraniczna po prostu opiera się na Realpolitik, a nie na bujaniu w niebieskich obłokach i świecie własnych wyobrażeń o świecie, który naprawdę jest inny, niż się naszym pseudo-decydentom wydaje.

Zachód będzie dążył do porozumienia z Rosją, bo jej potrzebuje jako sojusznika. To jest również w interesie USA, bo Rosja jest kluczem do powstrzymywania Chin. Dlaczego mamy się do tego nie przyłączyć? Na pewno jednak, nie może być tak, żebyśmy byli w jakimkolwiek stopniu przeszkodą i problemem na drodze do współpracy od Lizbony do Władywostoku, czy może od Los Angeles przez Lizbonę do Władywostoku… Co jest bardziej w naszym interesie? Destabilizacja i niewiadome, czy stabilna ewolucja układu międzynarodowego, w której państwa małe, średnie i biedne – mają możliwość trwania i realizacji swoich interesów?

73 komentarze do “Dlaczego warto wzorować się na Rosji i być jej sojusznikiem? (cz.3)

 • 21 marca 2020 o 05:10
  Permalink

  “Zachód będzie dążył do porozumienia z Rosją, bo jej potrzebuje jako sojusznika.”
  No nie wiem. Odzyskanie zaufania Rosji do zachodu z całą pewnością będzie niezwykle trudne i kosztowne. Co było zresztą celem polityki USA. Zbliżenie EU z Rosją nie było i nie jest w interesie ameryki.

  Odpowiedz
 • 21 marca 2020 o 07:46
  Permalink

  Autor BARDZO przesadza z tym myśleniem o “sojuszu z Rosją”.

  Zbyt dużo popsuto.

  Wystarczyłby powrót do NORMALNYCH RELACJI Polski z Rosją, opartych na naszych realnych interesach i potrzebach, bez egzaltacji i nawrotów do historycznych zaszłości.

  I to wszystko w oparciu o sojusz Polski z NATO i obecność w UE – co należy wyraźnie podkreślać.

  Ocena zachowania Rosji kiedyś i teraz (Krym) – powinna być powściągliwa z naszej strony, zakładając, że ONI TAK to JUŻ MAJĄ.

  Niech sobie wybierają Prezydenta na 100 letnią kadencję – to ich styl państwowości.

  Ale my musimy to oceniać realnie ze względu na nasze interesy, handlując z nimi, itp.

  Pilnować, żeby nam nie mieszali w naszych sprawach: tak Oni jak i Amerykanie.

  Koronawirus to wszystko przewartościuje.

  Mądrego i długofalowego patrzenia na Rosję oraz USA nam potrzeba.

  Rosja jest bliżej.

  I tak już zostanie, bo nie da się “wyciąć Polski” z kontynentu Europejskiego i “przeholować” gdzieś na Atlantyk …

  Po pierwsze, Cieśniny Duńskie są zbyt wąskie.

  Po drugie: bardzo długo by trwały spory w Nadwiślańskim i Banasiowym Macondo, czy “docelowe miejsce” przeholowanej Polski ma być bliżej Florydy, czy Kanady …

  Pozostaje “przycumowanie” Polski tu gdzie jest teraz i z tego faktu muszą wynikać REALISTYCZNE działania wobec Rosji, bez myślenia o egzotycznym z nią sojuszu.

  Bo do takiego myślenia nie widać jakiegokolwiek pozytywnego sygnału ze strony Rosji.

  My już dla nich NIE ISTNIEJEMY, jesteśmy tylko jakimś obszarem w ich “drodze do Niemiec”, co już ominęli rurociągami na dnie Bałtyku.

  I ten ich wybór oznacza, że jesteśmy dostatecznie zmarginalizowani.

  Mamy im nie wchodzić w drogę.

  Amen!

  Odpowiedz
  • 21 marca 2020 o 10:20
   Permalink

   ja bym powiedział inaczej, realia są takie że tam nikt już niczego po nas nie oczekuje… przegraliśmy kwestię wschodnią.

   Odpowiedz
 • 21 marca 2020 o 08:46
  Permalink

  Gdy zachodnie “jaśnie państwo” nakaże swoim politycznym lokajom w Polsce zmianę retoryki politycznej i nawiązanie przyjaznych stosunków z Rosją to tak będzie. Klucz do tego leży w Waszyngtonie, Berlinie, Paryżu i Londynie. Problem w tym, czy Rosja będzie jeszcze zainteresowana dobrymi kontaktami i współpracą gospodarczą? Po co im to, gdy już stworzą sobie państwo całkowicie samowystarczalne i będą wkrótce razem z Chinami przodować w technologiach. To zachodni politycy i ich wschodni lokaje będą stać w kolejce prosząc łaskawie z czapką w ręku o posłuchanie na Kremlu i zakup, np. nośników energii, techniki wojskowej, czy wielu innych produktów. Fikcja – taki scenariusz? Niekoniecznie, gdy spojrzy się na osiągnięcia Rosji i Chin w ostatnim czasie. Właśnie nadchodzi nowa era – ERA EURAZJI. Oczywiście era, która została już przespana przez polskich polityków na usługach zachodniego imperializmu. “Jaśnie państwo” z klerem, które obalało PRL musi być nieźle skonfundowane takim obrotem spraw na świecie, bo wierzyli bezgranicznie w sprawczą moc zachodniego kapitalizmu, który okazał się tak naprawdę zabójczy dla kraju i ich interesów. No ale kara boska musi być za brak myślenia i to najlepiej za życia i na ziemi, tej ziemi.

  Odpowiedz
  • 21 marca 2020 o 12:50
   Permalink

   …i będą wkrótce razem z Chinami przodować w technologiach. Miecławie, kubeł (wiadro) zimnej wody/ Mówisz-masz! 🙂

   …Niekoniecznie, gdy spojrzy się na osiągnięcia Rosji i Chin w ostatnim czasie. Właśnie nadchodzi nowa era – ERA EURAZJI.
   Paka to pieśń przeszłości, a sojusz Rosji z Chinami postrzegam jako zło, niestety
   konieczne… Rosjanie tez postrzegają w podobnych kategoriach, zwłaszcza za Uralem…
   https://mikstury-bezmetki.neon24.pl/post/153823,chiny-zaczynaja-rezygnowac-z-rosyjskiej-ropy

   Odpowiedz
   • 21 marca 2020 o 18:50
    Permalink

    DO krzyk58 !!!
    TRZEBA BYŁO MILCZEĆ I WYGLADAĆ DALEJ JAK GŁU…EK A TAK JAK ZWYKLE ZABRAŁEŚ GŁOS I ROZWIAŁEŚEŚ WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI…

    Odpowiedz
    • 21 marca 2020 o 21:06
     Permalink

     W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym
     George Orwell
     Panie “Anonimie”.
     😁

     Odpowiedz
   • 21 marca 2020 o 21:23
    Permalink

    Nie wiem, pożyjemy zobaczymy. Póki co, takie się wnioski nasuwają na pierwszy rzut oka.
    Rosjanie to dobrzy szachiści, ten ruch może być pozorny, a potem może ku zaskoczeniu wszystkich nastąpić szach i mat. Wiem jedno, że Chiny i Rosja sporo wycierpiały od zachodniej dominacji i ich kolonialnych planów. Na poziomie ideologicznym to ich zbliża, a geografia robi swoje. Nie można tego nie brać pod uwagę.

    Odpowiedz
    • 22 marca 2020 o 21:21
     Permalink

     Muszą odpowiedzieć na biologiczny atak, Bo to jest atak ta zaraza., Jaka będzie ich odpowiedź, nie wiem, ale Chiny muszą teraz pomóc Rosji zrzucić dolar z piedestału, a jeszczer przed kilkoma laty Xsi powiedział, że nie pozwoli zniwelować wysiłku chińskiego robotnika, Ale to się właśnie stanie, jeżeli Xi mysli, że Chiny będą dalej funkcjonować tak jak dotychczas. . Moja prognoza: USA zamkną swój rynek i przestaną uznawać dolary znajdujące się za granicą, bo po prostu spiszą długi i nie będą się martwić o wierzycieli (inwestorów etc,), co już przestali być wierzycielami na skutek prostego zabiegu: jakiejś ustawy kongresu. Społeczność mają już przygotowaną reklamą epidemii. Ale jakąś nauczkę będą musieli dostać, bo to oznacza, że ograbili świat na ileś trylionów dolarów na tysiące ton złota, bo złoto wróci jako środek płatniczy.
     Co do Rosji: nie możemy brać przykładu z tak potężnego państwa. Oni nas zdradzili w roku 1989 i nie wiadomo, kto będzie po Putinie. Choćby nawet następne piętnaście lat on rządził, nie będzie tak sprawny jak dotychczas, a W Rosji są nie gorsze niż w Stanach tradycje zabójstw władców.
     Przecież nawet wielki Stalin padł ofiarą spisku Berii i Chruszczowa, a to właśnie sprawiło, że chińska droga rozwoju doprowadzone została do perfekcji i Chiny przegoniły Rosję.
     Nadal uważam, że powinniśmy wziąć przykład z Czechów. Powinna nas denerwować tylko podwyżka cen piwa i żywności.

     Odpowiedz
     • 22 marca 2020 o 22:16
      Permalink

      Być może tak jest, jak piszesz. I bardzo dobrze, stany muszą się kiedyś doigrać i zapłacić za całe zło wyrządzone wolnemu światu. Trybunał czeka, chętnie bym ich sądził.

      Co do zdrady w 1989 roku nas przez Rosjan sprawa jest dość skomplikowana. Dotyczy to także pozostałych demoludów. Zapewne się szybko nie dowiemy co było przyczyną rzeczywistą porzucenia krajów stowarzyszonych, jakie analizy za tym przemawiały? Sądzę, że Rosjanie byli już zmęczeni uszczęśliwianiem na siłę demoludów, gdy ich społeczeństwa zaczęły sobie brykać i wyglądać zachodu.

      Zrobili to co musieli, czyli ratowali własne zasoby. No bo z kim mieliby ratować taką Polskę? Gdyby Polacy byli mądrzy to na poziomie służb doszliby do porozumienia i zaplanowali wspólne działania w budowie nowego systemu państwowości i współpracy, ale sam widzisz z historii jak słabe okazały się nasze służby PRL-wskie dając się rozegrać i zweryfikować, a potem pozwalniać. Dla mnie laika, jest to dziwne a jednocześnie nie pozostawiające złudzeń co do ich poziomu. Tak więc nie było z kim ratować kraju, gdzie większość słuchała dyspozycji plebana i się modliła, zamiast racjonalnie myśleć i bronić dorobku pokoleń swoich przodków, to pozwolili się kupić i sprywatyzować swoje miejsca pracy. Brak słów i tylko inwektywy się na usta cisną.

      Ja na miejscu Rosjan zrobiłbym to samo w polityce, skoro sąsiedni naród nie szanuje wspólnych wartości i osiągnięć. Tak samo jak w stosunkach międzyludzkich postępuje się z sąsiadem, który nie potrafi zachować dobrych stosunków sąsiedzkich. Odgradzam się i przestaję się nim przejmować, pomagać mu itd. Paka i koniec.

      Brać przykład z Rosji powinniśmy jednak, aby odzyskać suwerenność gospodarczą i militarną, bo ile można czasu udawać Czecha? 🙂 Poza tym im prędzej tym lepiej, dopóki jeszcze rządzi Putin i jego ludzie z korzeniami w ZSRR. Młode pokolenia Rosjan mogą być bardziej nieprzyjazne, zwłaszcza że widzą jak są traktowani przez namiestników politycznych w demoludach. To zapada w pamięć i rodzi określone nastawienie, ale to my jako społeczeństwo będziemy tego winni, że pozwalamy na niszczenie przyjaźni przez rusofobów, spod znaku PiS, IPN itd. . Potem może być wielka niewiadoma i tu masz trochę racji.

     • 23 marca 2020 o 12:13
      Permalink

      Miecławie Trybunał jest , działa wydaje wyroki.. http://zygumntbalas.neon24.pl/post/117082,wyroki-trybunalu-zbrodni-wojennych-w-kuala-lumpur jeno póki co nie ma mocy . Dlaczego? BO! Tylko “wolny” demokratyczny, prawoczłowieczy lewicowy” (niech będzie!) świat skupia dziś jedynie słuszne kompetencje i prerogatywy do ferowania wyroków w imieniu ludzkości patrz: serbscy generałowie w eurowięzieniach zamknięci na kilkadziesiąt lat, a Bush i neotrockistowska s-ka ‘hula po preriach niczym “burza październikowa”. 🙂
      Na takiej samej zasadzie ponad 1000 lat wstecz
      uznano że chrześcijaństwo na ziemiach lechickich Wiślan itd. jest niesłuszne bo pochodzi ze Wschodu (Cyryl i Metody) jedynie słuszną opcję na krzewienie wiary (monopol) posiada/ł kontynuator tradycji (wcale nie upadło w 473 r.) Imperium Rzymskiego (Narodu Niemieckiego)….. 🙁
      “Zapewne się szybko nie dowiemy co było przyczyną rzeczywistą porzucenia krajów stowarzyszonych, jakie analizy za tym przemawiały? ”

      Ajajajajajjj! Znaczit niepotrzebnie podtykałem pod nos obfite i ‘treściwe w treści” 🙂 kąski z “ru-neta’. Tam naprawdę sporo mówią na tematy, tak głęboko
      sięgające w przeszłość najnowszą, takiej dyskusji nie uświadczysz w polskich mediach!!

      “że pozwalamy na niszczenie przyjaźni przez rusofobów, spod znaku PiS, IPN itd. . Dopowiem (na pewno zapomniałeś ując) w twoim imieniu – SLD, postkomunistów i całej lewicy laickiej. Jak wiesz ‘lewicowa przyjaźń”, ze ZSRR zawsze przybierała specyficzną formę,
      patrząc z boku widziało się suwerena i lokaja, z czego TO wynikało? Myślę że z “nadreprezentacji”, inna mentalność inna cywilizacja. I taki stan trwał będzie do końca świata, po to osiągnąć consensus ,muszą po obu stronach rozmawiać – R1a1. Słowianie.

      24 marca 1999 r. NATO dokonało agresji zbrojnej na naszych południowych braci. Pamiętamy stanowisko postkomunistów i “naszej” lewicy laickiej!!!
      Podkreślajmy każdym zdaniem , że KOSOVO jest Serbskie – nieprawdaż @Erni??

      Jugosławia – Lena Katina (przekład na język polski Renata Miłosz)
      https://www.youtube.com/watch?v=rssYzWWJtvw

      Roki Vulovic – Crni bombarder https://www.youtube.com/watch?v=v7xJpmwVX9g

     • 23 marca 2020 o 21:10
      Permalink

      @krzyk58

      Gadaj zdrów, i tak nie obronisz prawicy, bo wiesz doskonale, że to oni głównie determinują rusofobię, z wyjątkiem niektórych partyjek, którym z kolei nie ufam, bo trzymają z okupantem religijnym i kapitalizmem. SLD trzyma dystans, ale nie zauważam tam rusofobii na taką skalę jak na prawicy, więc przestać odwracać kota ogonem.

      Niestety nie mam czasu na linkowane przez ciebie “kąski z “ru-neta’.” Przykro mi, choćbym chciał to nie mam czasu, tak jak ostatnio pisałem. Zbyt dużo pracy na głowie. Muszę pokończyć pewne swoje projekty, bo od tego zależy kasa, a wiesz że jest kapitalizm i to głównie się teraz liczy, aby przetrwać.
      Może nawet zrobię sobie przerwę, aby odpocząć od tego nawalania się argumentami z tobą. 🙂 Będziesz mógł sobie pohulać tu sam bezkarnie. 🙂
      Paka

 • 21 marca 2020 o 11:21
  Permalink

  Nie ma niczego ważniejszego dla świata, niż zaopatrzenie w gaz i ropę, a to daje nam Rosja. Ten, kto się z nią trzyma – wygrał. Reszta, może mieć problem.

  Odpowiedz
 • 21 marca 2020 o 12:12
  Permalink

  Но вернемся в март 2011 года. В этом нам помогут исключительно неполживые ресурсы. Во-первых, сайт КПРФ. Во-вторых, сайт «Голоса Америки». Именно эти ресурсы рассказывали о мероприятии, которое состоялось 10 марта 2011 года в Москве.

  Тогда здесь с трехдневным визитом находился Джо Байден.

  «В четверг 10 марта в рамках своего двухдневного визита в Москву вице-президент США Джо Байден встречается с активистами российских неправительственных организаций, правозащитниками и лидерами оппозиции».

  Голос Америки

  (…..)

  Еще раз хочу уточнить: речь идет о марте 2011 года, когда никто официально не говорил, что идет на президентские выборы. Белую ленточку, символ Болотной, тоже ещё «не изобрели». Но вице-президент США встречается с теми, кто не хочет, чтобы Путин стал президентом.

  Заголовок прекрасен и звучит, актуально, как никогда!

  Джозеф Байден: Думал ли я, что буду поддерживать коммунистов

  Представители российской оппозиции вчера встретились с вице-президентом США Джозефом Байденом… Во встрече с вице-президентом США приняли участие депутаты Госдумы Нина Останина (КПРФ) и Оксана Дмитриева («Справедливая Россия»), сопредседатель партии «Правое дело» Леонид Гозман, член политкомитета партии «Яблоко» Григорий Явлинский, сопредседатели Партии народной свободы Борис Немцов и Владимир Рыжков и один из лидеров движения «Солидарность» Гарри Каспаров. Одной из главных тем беседы стали предстоящие выборы в Госдуму и, как рассказала «Ъ» госпожа Останина, «от них был перекинут мостик на президентские выборы»: «Как сказал Джо Байден, одно дело Путин — премьер, и другое дело — президент, отношение к Путину-президенту будет другим». Кроме того, отметила представитель КПРФ, вице-президент США, не проводя прямых параллелей, напомнил про то, что «авторитарные режимы в Африке терпят крах».

  Официальный сайт КПРФ

  В 2011 году США очень хотели чтобы Путин более не был президентом. Против президентства Путина выступали в России КПРФ и леваки, либералы всех мастей.
  В 2020 году против поправок в Конституцию, согласно одной части которой Путин сможет, если захочет, может быть, баллотироваться в 2024 году: КПРФ, леваки и либералы всех мастей. https://nstarikov.ru/politicheskoe-dezhavju-ili-kto-protiv-popravok-v-konstituciju-114053

  I jeśli czytam uwagi pisane z pozycji lewicowych, czy komunistycznych, widzę
  oczami wyobraźni delikwenta jako dziecko specjalnej troski…któremu można więcej wybaczyć, i mniej wymagać, a to uwagi w kontekście ‘ludzi specjalnej troski” na polskiej
  czy rosyjskiej lewicy. O eurokomunie, tej na zachód od Odry, czy w USA nawet nie wspominam, TA brzydota polityczna – odrzuca…. 🙂 Nieprawdaż Miecławie, “fly”, czy Wojciechu? 😏

  Odpowiedz
  • 21 marca 2020 o 13:02
   Permalink

   @krzyk58.
   “TA brzydota polityczna – odrzuca … ” – tak odrzuca, ale nie jest to eurokomuna, tylko europrawica kapitalistyczna posługująca się liberalizmem jako ideą podboju kolejnych rynków w celu zdobywania kolonii. To jest nowa, a w zasadzie stara forma totalitaryzmu faszystowskiego, który zmienił tylko trochę barwy i częściej posługuje się fałszywą flagą pseudo-wolności.

   Odrób lekcje u Wielomskich, bo kolejny raz trafnie zdiagnozowali, jak to się stało z tym odwróceniem ról i przypisaniem totalitaryzmu komunizmowi, który pokonał faszyzm.
   Oczywiście pomijają oni rolę okupacyjnej religii, ale tego już od nich nie można oczekiwać. Może kiedyś nabiorą więcej odwagi i napiszą jaka jest prawda.
   Ale można tu w stosunku do ciebie użyć trafnej opinii pani Wielomskiej:
   “Problem polega na tym, że polska prawica, oślepiona antykomunizmem made in Washington, tej zależności kompletnie nie rozumie.” – http://www.mysl-polska.pl/2232

   I ty także nic nie rozumiesz. No ale przecież już zauważyłem, że masz faszystowskie “inklinacje”, więc mnie to nie dziwi.
   Masz tu definicję faszyzmu samego Mussoliniego: „Faszyzm to mariaż rządów i wielkich korporacji w sprawowaniu pełnej władzy nad społeczeństwem”.

   Jak sądzisz, czy ta definicja nie oddaje idealnie obrazu rządów prawicy i lewicy burżuazyjnej w zachodnim świecie oraz u nas jako systemu narzuconego Polsce w czasie transformacji? Cały paradoks polega na tym, że ściga się jakichś pajaców pseudo-narodowych za posługiwanie się symboliką faszystowską, a w praktyce stosuje się bezkarnie faszystowskie zarządzanie społeczeństwami na świecie w interesie wielkich korporacji i gdzie nie gdzie okupacyjnej religii.
   Poniał ty wreszcie?

   Odpowiedz
  • 22 marca 2020 o 21:29
   Permalink

   Możemy się spierać do nieskończoności.
   Prosta riposta każdemu, kto wierzy w wyższość kapitalizmu nad socjalizmem: W Polsce Ludowej w czasie takiej pandemii zebrałoby się biuro polityczne partii robotniczej, na ktore zaproszeni zostaliby dyrektorzy najważniejszych zjednoczeń, wojskowi i milicjanci najwyższej rangi. Biuro postawiłoby przed nimi zadania: produkcja masek, odpornościowych lekarstw, rozdawnictwo, kwarantanna, kartki na żywność. Przeżyłoby 99 % społeczeństwa. Ilu przeżyje teraz?

   Odpowiedz
 • 21 marca 2020 o 12:20
  Permalink

  Bardzo bym sobie życzył, żebyśmy mieli tak zorganizowane państwo jak Rosja i takiego PREZYDENTA!

  Odpowiedz
 • 21 marca 2020 o 13:32
  Permalink

  Proszę zauważyć że nawet sam bat’ka Łukaszenka (szczwany lis) nie ma parcia na ściślejsze związki z Rosją – i ja wcale nie dziwię się zważywszy na duże różnice (delikatnie ująłem) społeczno-gospodarcze w obu państwach i kto chałturzy (klezmerzy) “na skrzypcach” w Rosji: https://cuamckuykot.ru/uploads//2011/12/fifthcolumn1.jpg

  @i77. Spokojnie, wszelaka lewica (od Michnika po Rydzyka poprzez “Kwaśnieskiego”) w Polsce wyczerpuje ostatecznie swoje możliwości polityczne. Nadejdzie nowych ludzi – plemię. 🙂

  Odpowiedz
 • 21 marca 2020 o 14:33
  Permalink

  Jejku, to są treści jak na sputnik’u.
  Jakie nieuzasadnione sankcje? Napaść na Ukrainę to coś więcej jak pogwałcenie prawa międzynarodowego. To samo z Gruzją. Sianie dezinformacji w celu destabilizacji w innych krajach. Itd.
  Sojusz z Rosją? Tusk próbował ocieplić relacje. Tyle, że Rosja nie jest zainteresowana. Woli pozycjonować Polskę jako wroga. Prowadzi oszczerczą wobec nas politykę historyczną. “Sojusz z Rosją” jest możliwy tylko na zasadzie podległości wobec niej.
  Rosja ważna dla świata? Tylko jako źródło surowców. Bez nich jest karłem gospodarczym. Nawet z nimi ich gospodarka jest mała.
  Zaś tzw sojusz Rosji z Chinami opiera się na kolonialnych stosunkach gospodarczych. Surowce po bardzo niskich, ledwo opłacalnych stawkach z Rosji, za zaawansowane technologicznie produkty z Chin do Rosji. Tu nie ma mowy o dwóch równoprawnych partnerach. Rosjanie robią dobrą minę do złej gry.

  Odpowiedz
  • 21 marca 2020 o 15:05
   Permalink

   Erni jejku ile masz lat ? to jest dla ludzi pełnoletnich. bajki o tym, że ktoś napadł na Ukrainę uzupełnij wiedzą – jest dostępna i to nie na Sputniku, ale nawet w źródłach ukraińskich, to zobaczysz co sami Ukraińcy o tym całym dramacie mówią. Jeżeli chodzi o Gruzję, to ona pierwsza zaatakowała Rosję więc takie głodne kawałki wciskaj pod poduszkę…
   Podpowiem ci coś jeszcze – tutaj treści są inne, niż na Sputniku. to inna specyfika. Ale dobrze, że jesteś – przejrzysz na oczy, skonfrontujesz się, witamy wśród komentatorów. Widziałem że masz Bloga – miłego pisania, możesz też tu pisać, wiem że redakcja przyjmuje…

   TAK TAK ZAPRASZAMY I PROSZĘ PAMIĘTAĆ O ZASADACH DYSKUSJI, WITAMY NOWEGO CZYTELNIKA. WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
  • 22 marca 2020 o 10:56
   Permalink

   Nie jestem fanem “Sputnika”, ale na Boga jest dominujący w me(n)diach nurt zapadny
   dlaczego “wolnościowcu”, chciałbyś pozbawić zainteresowanych rosyjskiego punktu widzenia? Ile warte są przekaziory tzw.demokracja i wolność z Zachodu świadczy zarejestrowana niżej scena, pro “To samo z Gruzją”….
   12-ти летняя девочка в США рассказала по ТВ о Осетии

   https://www.youtube.com/watch?v=oV_UWA7iYy8&t=64s

   https://zygumntbalas.neon24.pl/post/139734,08-08-2008-napasc-gruzji-na-osetie-pld

   Pomijam BARBARZYŃSKI” dobór czasu na zbrojny atak (Olimpiada w Pekinie) , w tamtym czasie i miejscu ładu i porządku TAM strzegli rosyjscy mirotworcy, ustanowieni przez ONZ, oni stawili
   czoła dzikim, barbarzyńskim hordom Saakashvilego sponsorowanego przez przez tych co to ‘miłują demokrację i prawaczłowiecze” jaki i żydów z Izraela, tzw. doradcy, a w rzeczywistości najemnicy”psy wojny”.
   WY- “Erni” mieliście sposobność zapoznać się z filmem w “08.08.08.” A?

   Pro jednego z “wolnych” krajów Pribałtyki:
   https://zygumntbalas.neon24.pl/post/150515,50-letnia-wojna-w-estonii-03-09-2019

   “Tusk próbował ocieplić relacje. ” PIERDU…pierdu! Jeśli już ktoś czynił (jakieś) próby zbliżenia w tamtym czasie były to Kościoły: Prawosławny i Katolicki.
   “Rosja ważna dla świata?” I dalej udzieliłeś (sobie) odpowiedzi jak przystało na ignoranta
   wychowanego już w nowym duchu totalnej podległości Zachodowi, a swoją drogą
   jakie TO poniżające dla Polaków – kundlizm zmieszany z wasalstwem!

   Odpowiedz
   • 22 marca 2020 o 12:14
    Permalink

    @krzyk58.

    Taki @Erni i tak tego nie zrozumie, jest wychowany na “KULCIE” i innych degeneratach zapewne.
    A tak na marginesie linkowanego artykułu o Estonii, jest to doskonały przykład wdrukowywania skolonizowanym społeczeństwom tzw. fałszywej świadomości. Dlatego nie żali mi takich ludzi, którzy nie potrafią myśleć. Trzeba spokojnie poczekać, aż depopulacja pribałtyki będzie na 50% poziomie, wtedy resztki się dopiero obudzą i poproszą Rosję o ochronę przed dalszą kolonizacją zachodnią. Inaczej stopniowo wyginą i staną się tylko skansenami wykupionymi przez zachodnią oligarchię.

    Odpowiedz
    • 22 marca 2020 o 13:16
     Permalink

     Konrad Rękas: Przeciw szaulisom – wspólny front słowiański
     http://xportal.pl/?p=36436

     —————————————-

     Теперь перед Путиным, как в своё время перед Сталиным, стоит завершающая задача — венец путинского проекта: наградить русский народ за все великие труды и траты, которые он перенёс в ХХ и ХХI веках. Сделать жизнь народа обильной и благодатной, нравственно осмысленной и творческой. И этот период наступил. Наступил он в тяжелейшие, смутные времена мирового кризиса, глобальных обострений, чудовищных экспромтов, которые приготовила нам загадочная биосфера.

     Этот завершающий акт путинского проекта несёт в себе множество промежуточных грозных вызовов, без одоления которых русское развитие невозможно. Избавить сегодняшнюю Россию от удельных князей, которые поделили между собой страну на восемьдесят почти независимых уделов. Изъять из воровских закромов неправедные, наворованные деньги и направить их в медицину и образование. Укрепить русский народ в сознании своей непобедимости. И кто-то хочет, чтобы Путин, осуществляя этот свой грандиозный проект, уступил своё место другому — либеральному прозападному выскочке или неотёсанному, одномерному главе корпорации? Так может быть, Сталину надо было в 1943 году, во время Сталинградской битвы, уступить своё место генералу или сметливому члену Политбюро?
     https://nstarikov.ru/aleksandr-prohanov-konec-srokov-nachalo-vremjon-114098

     Odpowiedz
 • 21 marca 2020 o 15:27
  Permalink

  Takie pytanie o wiek, to typowe argumentum ad personam. No jeśli ktoś młody, to znaczy że pisze głupio. Niestety nie jestem już młody chociaż bardzo bym chciał. 🙁
  Jeśli zajęcie terenu cudzego kraju (Krym) nie jest napaścią to OK. Co do Ukraińców to kilku poznałem i czuli się oni napadnięci przez Rosję. Czują się wręcz w stanie stałej wojny z Rosją.
  Za zaproszenie uprzejmie dziękuję. Będę zaglądał.
  Tak na koniec dodam, że nie jestem rusofobem tylko realistą.

  Odpowiedz
  • 21 marca 2020 o 19:19
   Permalink

   Już nie musisz nadymać się, domyślam się że masz problemy natury poznawczej, a starych też bęcwałów nie brakuje. Za niedługo twoje pryncypały pójdą w workach pokutnych, ‘po kartoflach”, z głową posypaną popiołem do Canossy. A ty po/zostaniesz
   ku uciesze eurogawiedzi ze spodniami spuszczonymi do kolan zastygły w pozie etatowego rusofoba polskojęzycznego.
   Nie wstyd wam ubywatelu markować “mądrego inaczej”? 🤣 Każde wasze zdanie świadczy o TOTALNEJ ignorancji! Ajajajajajjjj! moja opinia – Mniej niż zero….

   “Tak na koniec dodam, że nie jestem rusofobem tylko realistą.” 🙄 Taak? Mam niezły zmysł powonienia i zakwalifikowałem bez cienia wątpliwości, pomimo rozsiewanego pozoru..

   Realista…. ale euroatlantycki. 🙂

   Taak, bujać to my a nie nas ..p. “ładny’… poniał?

   “Co do Ukraińców … raczej galijczyków, ich dziadowie mordowali Polaków, służyli w euroformacjach III Rzeszy.

   @Wmw. “Zachod nie potrzebuje Rosji.
   Zachód potrzebuje dostępu do jej zasobów.” DOKŁADNIE. Kto myśli inaczej tkwi w w oparach pobożnego życzenia.Car Aleksander III wiedział co mówi, gdy wspominał o ‘potencjalnych” sojusznikach Rosji….

   Odpowiedz
   • 21 marca 2020 o 20:11
    Permalink

    Czy oprócz obrażania i szufladkowania kogoś masz jakieś merytoryczne argumenty?

    Odpowiedz
    • 21 marca 2020 o 21:23
     Permalink

     Na ‘niektórych” skuteczniej (miast merytoryki) działa kuracja (terapia) szokowa w postaci kubła zimnej wody- co stosuję napiszę nieskromnie, z powodzeniem. ☺

     Odpowiedz
  • 21 marca 2020 o 20:16
   Permalink

   @Erni
   Kolego, Twoi ukraińscy przyjaciele to zwykli banderlogi.
   Lub po prostu nie jesteś w trendzie.
   Pilnie ucz się języka ukraińskiego i zacznij oglądać Ukraiński online.

   Odpowiedz
   • 21 marca 2020 o 20:34
    Permalink

    Znów to samo. Nie mam ukraińskich przyjaciół, tylko miałem okazję poznać kilku Ukraińców. Nie mam nic do nich, tak samo jak do Rosjan (też zdażyło mi się poznać). Nie kieruję się swoimi sympatiami czy antypatiami w oparciu o kryteria narodowościowe… to byłby zwykły rasizm.
    I jeszcze do kolegi powyżej NIE, nie jestem rusofobem. Rusofob, to ktoś kto nie lubi Rosjan. Nie mam żadnego powodu ich nie lubić, a np rosyjską literaturę oceniam bardzo wysoko. Wkład Rosjan w kulturę światową jest niepodważalny. Ale to nie znaczy, że popieram rosyjskie władze. I kiedyś nawet naiwnie wierzyłem w zbliżenie z Rosją. Jak już wspomniałem próbowano tego za Tuska. Ale najwidoczniej się nie da.

    SZANOWNY PANIE JEŻELI TO CO PAN NAPISAŁ UWAŻA PAN ZA RASIZM, TO POLECAM LEKTURĘ ENCYKLOPEDII POD HASŁEM “RASIZM” I POD HASŁEM “KSENOFOBIA” Z POWAŻANIEM WEB. JÓZ. (ADMIN TEGO FORUM).

    Odpowiedz
    • 21 marca 2020 o 21:18
     Permalink

     OK. Przyznaję Panu rację, że nie użyłem do końca adekwatnego słowa. Ale w kontekście wypowiedzi, do której się odniosłem, nazywania Ukraińców banderowcami, jakiego słowa miałem użyć? To tak jakby nazwać Rosjan bolszewikami, NKWDistami itp. Niech więc będzie, że to nie rasizm tylko uprzedzenia narodowościowe. A stąd blisko do…
     Podtrzymuję, że ocenianie ludzi przez pryzmat narodowości jest złe, głupie i szkodliwe. Jest pożywką do siania nienawiści. Czy z tym się Pan Admin zgodzi?

     MA PAN RACJĘ. NA TYM FORUM NIE MA MIEJSCA DLA KSENOFOBII.WEB. JOZ.

     Odpowiedz
     • 22 marca 2020 o 21:40
      Permalink

      owszem, nie ma miejsca dla ksenofobii. A czy jest miejsce na kryminalfobię? Bo jeżeli Ukraińcy zgadzają sie na rządy banderowców, a tak właśnie jest, bo przez kogoś pomniki bandery zostały postawione, to jak ich nazwać?. Przecież do teraz nie osądzono sprawców ludobójstwa w Odessie, a minęło sześć lat. Owszem, po prostu zaplecze dla normalności tam po prostu nie istnieje. To biedni, ciemni ludzie kierowani przez banderowców sami stają się banderowcami tak samo, jak Niemcy stali się kiedyś hitlerowcami. Ale dzisiaj nikt tak Niemców nie nazywa. jeżeli na Ukrainie zwalczą faszyzm, to też nie będzie potrzeby nazywać ich banderowcami.

 • 21 marca 2020 o 15:56
  Permalink

  Skutki strategicznego zwrotu Rosji w kierunki Azji będą dla Europy opłakane i mogą długofalowo przesądzić o naszej klęsce gospodarczej w wymiarze globalnym. Do tej pory bardzo korzystaliśmy na handlu z Rosją, która uczciwie i po partnersku sprzedawała nam swoje dobra – w zamian licząc na dostawy technologii umożliwiających modernizację jej olbrzymiego terytorium. To było realizowane i w dużej mierze zapewne będzie, jednakże już bez entuzjazmu. Rosjanie po tych nie mających żadnego uzasadnienia sankcjach zrozumieli, że nie mogą traktować Europy Zachodniej jako równorzędnego partnera, ponieważ Europa niestety okazała się partnerem niedojrzałym i niezdolnym do kształtowania własnej polityki. W tym jeszcze tak naiwnym, że pozwoliła się rozprowadzić obcemu mocarstwu – konfliktując się z Rosją, przez co sama wykluczyła się ze strategicznej gry w pierwszej lidze globalizacji.
  Chiny posiadające rosyjskie surowce – będą mogły zacząć uprawiać prawdziwie niezależną politykę, której osią będzie dominacja w regionie obejmującym około 70% zasobów współczesnego świata. Być może nawet – w wyniku znacznego wzmocnienia swojego potencjału, Chiny przestaną traktować ewentualną konfrontację z USA w kategoriach ryzyka, a zaczną w kategoriach szans. To jest niesłychanie ważne przewartościowanie, które przekracza POLSKIE sposoby pojmowania sytuacji międzynarodowej, po prostu w POLSCE ostatnio myślano w takich kategoriach za ZYGMUNTA AUGUSTA!!!

  ŹRÓDŁO: https://obserwatorpolityczny.pl/powrotu-rosji-bedzie/

  Odpowiedz
 • 21 marca 2020 o 16:59
  Permalink

  Zachod nie potrzebuje Rosji.
  Zachód potrzebuje dostępu do jej zasobów.
  I to jest cała tajemnica przypływów i odpływów sympatii, kombinacji sankcji, ataków medialnych.

  Prosze zauważyć, gdzie emigrują rosyjscy oligarchowie, ich kapitały, jakimi paszportami się posługują, ile bilionów $ wypompowali z Rosji w ciągu kadencji Gorbaczowa czy Jelcyna.
  Te dwa biliony $ to nie sa śmieszne pieniądze, które mogłyby pracować dla Rosji, jej poziomu życa, a pracują dla Londynu, Waszyngtonu, czy Tel Avivu.

  Putin jest wrogiem Zachodu nie dlatego że jest, ale że w znacznym stopniu ukrócił te transfery.

  Kazda była republika wyrwana spod moskiewskich wpływów, i poddana zachodnim, cierpi na to samo- bezrobocie, masową emigrację, biedę, złodziejstwo kapitału i zasobów przemieszczanych na zachód.
  Szwindle pod przykrywką demokracji zapewniaja bezkarność sprawców.

  Gruzja, Czeczenia, czy Ukraina, spłynęły krwią nie dlatego że walczyły o wolność, tylko że za podszeptem specjalistów od brudnej roboty, ich przywódcy zbrojnie chcieli realizować nie swoje interesy- za sowitą opłatą sprzedali krew swoich ziomków.
  Dotacje musiały być spore.
  Prosze zerknąć na paszporty Saakaszwilego, czy Poroszczenki, a będziecie wiedzieć wszystko…..

  Powtórzę stary argument.
  Chiny i Rosja prowadziły w ostatnim półwieczu zaledwie kilka akcji zbrojnych.
  Ile w tym czasie takich działań prowadziły USA, Francja, Wielka Brytania?
  Kilkaset o których wiadomo.
  “Media klamią” to stare hasło.
  Ale, odnosi się obecnie głównie do tych zachodnich, w rękach sześciu korporacji.
  Tak potrafic zakłamać rzeczywistość, sfałszować obraz, nie potrafi nikt więcej na świecie.

  Odpowiedz
  • 21 marca 2020 o 20:07
   Permalink

   “Kazda była republika wyrwana spod moskiewskich wpływów, i poddana zachodnim, cierpi na to samo- bezrobocie, masową emigrację, biedę, złodziejstwo kapitału i zasobów przemieszczanych na zachód.”
   Chodzi Ci o Litwę, Łotwę czy Estonię? 😉

   Odpowiedz
   • 21 marca 2020 o 20:43
    Permalink

    Erni a wiesz ilu Łotyszy, czy Litwinów opuściło swoje kraje ? Byłeś kiedyś w Londynie? Widziałeś gdzie są ci wszyscy ludzie? nie ma łatwo…

    Odpowiedz
    • 21 marca 2020 o 21:59
     Permalink

     Byłem w Londynie, bo miałem tam rodzinę. Wielu moich znajomych wyjechało do UK lub Irlandii. Z jakiego powodu? Wyższych pensji. Tak zrobiło bodaj 2 mln Polaków (poprawcie mnie jeśli źle pamiętam dane). Poziom życia w Polsce i krajach bałtyckich jest zbliżony więc i stamtąd są migracje do zachodniej Europy w pogoni za wyższymi zarobkami. Tyle, że w naszym regionie standard życia powoli ale systematycznie się podnosi więc presja na wyjazd maleje.

     Odpowiedz
     • 23 marca 2020 o 20:41
      Permalink

      Niebawem skończy się i u nas podnoszenie standartu życia. W USA zarobki realne są na poziomie lat pięćdziesiatych ale dla polskiego mózgu i tak wysokie. W UK będzie podobnie i biedne zlewozmywaki nie bardzo zorientują się, co się dzieje. W sumie i tak nie będzie lepszego dla nas wyjścia, jak spojrzeć przyjaźniej w stronę Rosji, mysleć o własnym przemyśle na euroazjatycki rynek. Tak jak było w socjalizmie. Podsumowując: to Gomułka miał rację a nie Gierek. Piwo mogło być dalej w patentowych butelkach. Puszki są szkodliwe dla zdrowia, kapsle też.

   • 21 marca 2020 o 21:11
    Permalink

    Zwłaszcza Pribałtyka – ucierpiała. Czyżby niejaki “Erni” był kolejną mutacją
    oszołomów euroatlantyckich którzy przewinęli się niechlubnie na łamach OP ?
    Nicki z litości pominę (tym razem) milczeniem…

    NIE ZNAMY TEGO PANA – KAŻDEGO WITAMY Z OTWARTYMI ŁAMAMI I KAŻDY MA TAKIE SAME PRAWA. PROSZĘ PAMIĘTAĆ, ŻE KAŻDY MA PRAWO DO DOWOLNYCH POGLĄDÓW, JEŻELI TYLKO NIE ŁAMIE PRAWA. CIESZYMY SIĘ Z KAŻDEGO CZYTELNIKA. WEB. JÓZ.

    Odpowiedz
    • 21 marca 2020 o 21:28
     Permalink

     Rozumiem. “KAŻDEGO WITAMY Z OTWARTYMI ŁAMAMI I KAŻDY MA TAKIE SAME PRAWA” ale ja jestem mutacją oszołomów euroatlantyckich /czy ja w ogóle pisałem coś o NATO albo UE?/ I dodatkowo “NIE ZNAMY TEGO PANA” /to tu sami znajomi do siebie piszą?/
     Czy jeśli ktoś tu wejdzie wyrazić jakiś pogląd to musi być co chwila obrażany? Czy ja kogoś obrażam?
     Pierwszy raz wszedłem na tę stronę, dałem komentarz. Skoro mi odpisujecie, to i ja odpisuję. Lubię dyskutować i się Wam dziwie, że wolicie wyrażać ten sam pogląd niż powymieniać argumenty,

     KTO I KIEDY PANA OBRAZIŁ? Web j.

     Odpowiedz
     • 21 marca 2020 o 22:14
      Permalink

      Naprawdę? Muszę dać cytaty?
      “Erni jejku ile masz lat ? to jest dla ludzi pełnoletnich.”
      “Już nie musisz nadymać się, domyślam się że masz problemy natury poznawczej, a starych też bęcwałów nie brakuje.”
      “Nie wstyd wam ubywatelu markować “mądrego inaczej”? 🤣 Każde wasze zdanie świadczy o TOTALNEJ ignorancji! Ajajajajajjjj! moja opinia – Mniej niż zero….”
      “czyżby niejaki “Erni” był kolejną mutacją oszołomów euroatlantyckich ”

      Nie jestem obraźliwy tylko dziwi mnie taki sposób argumentacji, to czysta erystyka. Obraża ten, kto nie ma argumentów.

   • 21 marca 2020 o 22:07
    Permalink

    Erni

    Wszystkie byłe KDLe straciły od 10 do 20% ludności, po przystąpieniu do UE, bądź stowarzyszeniu.
    Przejęto od 40 do 90% firm, za wydrukowane kredyty o oprocentowaniu rzędu 2%.
    Większość zlikwidowano, by nie stanowiły konkurencji.
    Bezrobocie 20-40% było w okresie przejściowym normą.

    Dostępne sa dane, sprawozdawczość instytucji europejskich, na przykład .
    Tak trudno swoje przekonania zweryfikować na podstawie danych?

    Polska straciła realnie, około 5 milionów obywateli.
    Zagłosowali nogami.
    Płacą podatki gdzieś, pomnażają czyjś dobrobyt, rozmnażają się budując potencjał jakiegoś kraju.
    SUKCES?

    Myslenie makroekonomiczne długofalowe szacowanie skutków, jest podstawą strategii.
    Nie chodzi o to, by wygrać bitwę, tylko wojnę.
    A w tej dziedzinie nigdy nie mieliśmy sukcesów, niestety.
    Strategia na dziesięciolecia była za komuny.
    Ale, niektóre kraje mają strategię na stulecia…..
    Na przykład Anglosasi i Chiny.

    Odpowiedz
    • 21 marca 2020 o 22:57
     Permalink

     Tak się składa, że pamiętam czasy PRL-u. Jeśli Ty nie pamiętasz to radzę przesłuchać utwór KULTU pt “Polska” – strasznie wiernie oddaje moją pamięć tamtych czasów. Dla uzupełnienia utwór “45-89” tegoż KULTU.
     Pamiętam też okres transformacji tj lata 90. Wchodziłem wtedy na rynek pracy. Było naprawdę ciężko dostać pracę ale nie było 40% bezrobocia… no proszę bądźmy rzetelni.
     Co do reszty Twoich danych się nie odniosę, bo musiałbym linkować strony GUS itp. Za późna pora.
     Ale masz rację. Było źle. A jest duuuuużo lepiej. Oczywiście część z nas nadal jeździ na zachód, a do nas jadą ludzie ze wschodu. Tak wygląda historia Europy, że postęp cywilizacyjny zaczyna się na zachodzie, a kończy na wschodzie. Cieszy mnie to, że obecnie równamy w górę, a nie w dół.

     Odpowiedz
     • 22 marca 2020 o 09:32
      Permalink

      @Erni.
      Skoro jesteś wychowany na “KULCIE”, a nie w kulcie pracy i kolektywnej współpracy społeczeństwa, bo tylko takie może przetrwać, to nie mamy o czym tu dyskutować na forum.
      Nie masz pojęcia co PRL zapewnił ludowi, jaki postęp cywilizacyjny, którego obecnie ludzie stopniowo są pozbawiani. To równanie w górę, to tylko pozory zapewnienia ludziom, np. śmieciowego jedzenia do woli, aby mogli wchłaniać i wydalać oglądając kulturę głupoty w TV lub słuchając zdegenerowanych zespołów muzycznych. Gdy życie powie sprawdzam, taki system nie ma szans na przetrwanie. Właśnie chyba pandemia obecna sprawdza zachód, gdzie indywidualizm, egoizm i kultura głupoty dominują. Śmierć zbiera swoje żniwo.
      Ogólnie nie masz pojęcia o czym piszesz.

      Polecam wysłuchać z refleksją:
      https://www.youtube.com/watch?v=kVgVhXJWLi0
      lub przeczytaj: http://www.binek.pl/6_t8.html

      Porównaj sobie dane o rozwoju gospodarczym PRL i upadku w III RP. Jeżeli to nazywasz równaniem w górę, to współczuję.
      http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/07/8233/

      Przeczytaj wszystkie felietony Krakauera i komentarze na tym portalu, może zrozumiesz w jakim mentalnym błędzie tkwisz. No ale to twój problem. Albo się z tego wyleczysz, albo będziesz tkwił w zachodniej kulturze głupoty zagryzając chipsami pite piwo w czasie słuchania KULTU, czy innych pozbawionych rozumu pseudo-twórców.

      Równanie w górę dotyczy ok. 20% Polaków ustawionych na transformacji, ale jest to tylko równanie ekonomiczne do klasy bogatych, ale nie koniecznie rozwiniętych kulturowo.
      Otwarcie na zachód skolonizowało naszą kulturę i zniszczyło naukę, rozwój społeczny. Polakom przyjdzie za to zapłacić, nadejdą smutne czasy. W zasadzie właśnie koronawirus już je sprowadza, a życie powie sprawdzam. Upadek twojego mitycznego zachodu stoi właśnie za progiem a pandemia sprawdza jego wytrzymałość.

     • 22 marca 2020 o 13:22
      Permalink

      Moment w którym ktoś mi wmawia, że za PRL było lepiej jest tym, w którym odechciewa mi się dyskutować. Problem w tym, że ja go pamiętam. Żywność na kartki, kolejki w sklepach i polowanie na towary. Pomarańcze,banany czy czekolada jako towar luksusowy, Ludzie na ulicach obwieszeni papierem toaletowym, towarem deficytowym (pamiętam jak gnietliśmy reżimowe gazety by podetrzeć się w toalecie). Chwile szczęścia gdy udało się kupić rower. A już bon na samochód (Syrenka to dopiero był szczyt polskiej myśli technicznej) . Pamiętam też paczki przesyłane od rodziny z Anglii. Taka paczka (mimo, że okradziona częściowo przez celników) to był dopiero wypas. Nutella, szynka konserwowa i inne rarytasy. A dodatkowo list od cioci z korektami od cenzury bo nie wszystko można było czytać co ciocia napisała. Wszak w PRL jest lepiej niż w UK…. Mogę tak długo pisać jak było za PRL…
      Nie rozumiem pochwały dla socjalizmu od którego odeszły wszystkie kraje dawnego RWPG czy Chiny. Przecież Wasza Rosja też przeszłą do gospodarki wolnorynkowej i nie ma wątpliwości, że ludziom tam żyje się lepiej niż za ZSRR. Więc jak to jest z tym Putinem w końcu? Dobrze rządzi czy źle?

     • 22 marca 2020 o 14:24
      Permalink

      Erni – takie posty zamieszczać musisz na lewicowo-liberalnych “gazetach”,
      tam znajdziesz poklask.
      Pamięć twoja, jak czytam jest mocno ograniczona (na pewno wiekiem) skoro piszesz o “kartkach”, zakładam do
      lat 80′ a tzn. ze niewiele pamiętasz, tylko schyłkowy PRL przyciśnięty
      sankcjami “naszych zamorskich przyjaciół”.
      Wspominasz wstrętne (i niezdrowe) mazidło jako symbol dobrobytu Zachodu?
      Zastanawiam się skąd biorą się tacy dur… tzn. ignoranci, dla których dobrobyt mierzony jest kilogramami, (dobrze jest w tej Hameryce, paczta ludziska jacy oni grubi, ledwo waga wytrzymuje…) 🙂 A pamiętasz smak i zapach polskich prawdziwych ‘nie plastikowych’, jak na Zachodzie – wędlin? Napisz jeszcze ignorancie, że tam posiadali w epoce naszych Syrenek telefony komórkowe i internet…

      “Przecież Wasza Rosja też przeszłą do gospodarki wolnorynkowej i nie ma wątpliwości, że ludziom tam żyje się lepiej niż za ZSRR.”- Taka moja jak i twoja.
      Odsyłam do linkowanego wyżej tekstu Aleksandra Prochanowa, nacz.
      gazety “Zawtra”…

      PANIE ERNI TAKIE POSTY MOŻE PAN ZAMIESZCZAĆ TAKŻE I U NAS. PROSZĘ SIĘ NIE PRZEJMOWAĆ, PUBLICZNOŚĆ JEST TRUDNA – WARTO DYSKUTOWAĆ, SERDECZNIE ZAPRASZAMY. WEB. JÓZ.

     • 22 marca 2020 o 19:24
      Permalink

      @Erni. 22 marca 2020 o 13:22

      Kolejny raz ci współczuję. 🙂 Tym razem bezradności intelektualnej! Pomyśl trochę, dlaczego u schyłku PRL w latach 80-tych nie było najlepiej i były kartki na życzenie Solidarności? Pomyśl kto nakładał na nas sankcje jak teraz na Rosję? Pomyśl czemu to miało służyć i komu?
      Odpowiem ci w skrócie, bo nie mam czasu na szersze dyskusje – właśnie po to, aby tacy jak ty nabyli wówczas przekonania, że socjalizm jest niewydolny i trzeba to zmienić, czyli zamienić wolny proletariat w niewolników kapitalizmu! Masz więc teraz to na co sobie zasłużyłeś bezmyślnością.

      No ale może dla ciebie całym światem jest właśnie śmieciowa żywność w postaci takiej nutelli, itd. Zapewne miałeś to nieszczęście żyć w jakimś mieście w zdegenerowanym środowisku, które PRL zawdzięczało dużo, ale nie potrafiło tego docenić. Trudno cię winić za to, że tak cię wychowano. Ale jesteś już dorosły, mniemam że ok. 40-45 lat, więc może zaczniesz czytać, analizować i wyciągać wnioski samodzielnie, ale logiczne, a nie takie które przystają tylko do twojej fałszywej świadomości.

      Masz tu trochę kolejnych danych porównawczych. Może czas na lekcje prawdziwego patriotyzmu?
      https://marucha.wordpress.com/2015/07/27/regres-polski-w-okresie-trzeciej-rzeczypospolitej/
      https://finanse.wp.pl/polska-to-nie-zielona-wyspa-tylko-tonacy-okret-6114360529077889a
      https://www.lewicanarodowa.pl/2019/04/prl-a-iii-rp.html
      https://gazda110.blogspot.com/2018/05/szesc-milionow-godujacych-w-polsce.html
      https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/pod-wzgledem-wzrostu-pkb-iii-rp-nie-przebila-prl/
      https://www.lewicanarodowa.pl/2019/04/pkb-prl.html
      https://odsanacjidoiiirp.wordpress.com/2018/05/10/czas-mowic-prawde-jedyny-kraj-na-swiecie-co-bez-wojny-zniszczyl-dorobek-45-lat-pracy-pokolenia-naszych-rodzicow-oraz-naszego-pokolenia-wojennego/

      Komu to zawdzięczamy? M. in. tym działaniom:
      https://ptto.wordpress.com/2014/03/23/sekrety-watykanu-jak-papiez-polak-jan-pawel-ii-zaprzagl-polskich-ksiezy-do-wspolpracy-z-cia-przeciw-prl/

      Skutki:
      https://www.salon24.pl/u/matuzalem/1021241,a-polska-wciaz-w-ruinie
      https://trybuna.info/gospodarka/polska-krajem-sluzacych/
      https://palmereldritch1984.wordpress.com/2013/03/20/jak-zniszczono-polski-przemysl-pozbawiono-polakow-pracy-i-wygnano-ich-z-polski/

      I tak na marginesie. Rosja nie jest nasza, tylko Rosjan. Masz tu do czynienia z polskimi patriotami, którzy chcą Polski suwerennej i otwartej na współpracę na partnerskich warunkach z różnymi krajami, także z Rosją. Republika bananowa nam nie odpowiada, tak samo jak bycie zachodnią neo-kolonią.
      https://forumdlazycia.wordpress.com/2018/07/26/smutno-mi-ze-umieram-nie-w-tej-polsce-o-ktora-walczylem/
      Prof. Witold Kieżun o sytuacji polskiej gospodarki.
      https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=IGi0keqLGpE
      Witold Kieżun – Podział wpływów w III RP – fakty i mity
      https://www.youtube.com/watch?v=nEzPcbUoFMo
      Spotkanie z Pawłem Bożykiem autorem “Apokalipsa według Pawła”
      https://www.youtube.com/watch?v=V_wUPrekbhc
      Rybiński: szykujemy sobie gospodarczy horror
      https://www.youtube.com/watch?v=WLVUMad9xA8

      Przeczytaj to wszystko, obejrzyj wykłady prof. Kieżuna, przeczytaj jego książkę “Patologia transformacji” i …… – zacznij wreszcie myśleć!!!!

     • 22 marca 2020 o 20:16
      Permalink

      DO ERNI !!!
      BREDZISZ WAŚĆ !!!
      Od 1990 roku polskie PKB na głowę mieszkańca wzrosło 8 razy, a chińskie ponad 20 razy. Co poszło nie tak? Czy Polacy niebawem będą pracowali w chińskich fabrykach?
      W kraju ciągle patrzymy na Chiny z perspektywy sklepów Wszystko za 5 zł. Myślimy o Chinach jako o fabryce plastikowej taniochy, bo… na nią nas głównie stać. Natomiast chińskie bogactwo ciągle rośnie. To widać po autach, które tutaj jeżdżą, to widać po liczbie chińskich turystów, których stać na ekskluzywne podróże za granicą, wreszcie to widać globalnie po tym jak Chińczycy przejmują kolejne zachodnie firmy.

      http://nomoremaps.com/3517/dlaczego-polak-klepie-biede-a-chinczyk-kupuje-drugie-porsche/

      PS…
      ROSJANIE JEŻDŻĄ NA ZACHÓD NA ZAKUPY A POLACY ZBIERAĆ SZPARAGI!!!

     • 22 marca 2020 o 22:09
      Permalink

      @jerzyjj. “ROSJANIE JEŻDŻĄ NA ZACHÓD NA ZAKUPY A POLACY ZBIERAĆ SZPARAGI!!!

      Pierdu, pierdu p. Dzieju, jak wszystko pójdzie po myśli to ci ‘Rosjanie”, na zakupy
      chodzić będą w szyku zwartym, pod konwojem do przywięziennej (obozowej) kantyny, raz w miesiącu, na zakupy (pierwszej potrzeby) i TO rozumiem…
      Druga część zdania OK. Niestety…

    • 22 marca 2020 o 20:37
     Permalink

     DO wmw !!!
     BALCEROWICZ spowodował osiemnastomiesięczne (!) zamrożenie kursu dolara, przy równoczesnym, sięgającym 90% rocznie (!!), bankowym oprocentowaniu kapitału złotówkowego, co pozwoliło niebieskim ptakom całego globu przywieść nad Wisłę wagony dolarów, a kilkanaście miesięcy później wywieźć znad Wisły dwa i pół raza tyle (prawie 250%!!!). Za ten wymarzony „numer” cwaniacy Wschodu i Zachodu winni solidarnie wznieść panu Balcerowiczowi pomnik o wysokości Wieży Eiffla, i to ze szczerego złota, którego ciężar byłby lichym ułamkiem ich „doli”. Historia ekonomii zna niewiele finansowych „przekrętów”, które miały skalę porównywalną.
     Istotę przemian gospodarczo-ustrojowych po 1989 roku dosyć dobrze oddaje sformułowanie „wielki przekręt”.
     Okres ten to bezprecedensowe w skali świata ogołocenie Narodu Polskiego z jego własności.
     Ogłoszono Narodowi, że cała gospodarka jest do niczego. Należy więc dokonać prywatyzacji całej gospodarki, by po sprywatyzowaniu poprzez lepsze zarządzanie sprostać panującej w kapitalizmie konkurencji. Wmawiano nam, że prywatyzowane zakłady warte są tyle, ile gotów jest zapłacić kupujący. Z dostępnych danych wynika, że już w okresie stowarzyszeniowym z UE straciliśmy więcej majątku niż w wojnie z Hitlerem.
     Trudno pojąć ekonomiczny sens tego stowarzyszenia i akcesji do UE – komu rzeczywiście ma on przysporzyć korzyści?
     Plan BALCEROWICZA z założenia polegał na braku jakiegokolwiek planu dla Polski. Przygotowano za to plan dla swoich, polegający na przejęciu przez nich majątku narodowego.
     Do dziś obiektywna prawda o warunkach wejścia Polski do UE nie jest znana społeczeństwu polskiemu, gdyż nie może w pełni przebić się w mediach.
     Społeczeństwo polskie powinno się dowiedzieć, że w ramach traktatu akcesyjnego ustalono, iż:
     1. Polska nie ma prawa prowadzić w państwach UE instytucji kredytowych (banków, firm ubezpieczeniowych).
     2. Polska została zobowiązana do przerobu śmieci z państw UE (dawnej „15”). Podano daty i określono zdolności produkcyjne, które musimy osiągnąć pod groźbą kar finansowych.
     3. Polska musi się podjąć magazynowania odpadów radioaktywnych z elektrowni jądrowych z państw UE.
     4. Musimy zlikwidować (złomować) na własny koszt 50 proc. tonażu naszej floty połowowej.
     5. Polska nie ma prawa udzielać pomocy publicznej swoim firmom (to prawo przysługuje tylko Niemcom na terenie byłej NRD!).
     6. Polska musi anulować wszystkie umowy handlowe z państwami spoza UE (około 190). Niewywiązanie się z tego zobowiązania wiąże się z nałożeniem na nas wysokich kar liczonych na miliardy dolarów, zgodnie z „prawem” międzynarodowym.
     7. Polska nie wchodzi do strefy Schengen (brak związku z akcesją), co znaczy, że obowiązują nas wizy i kontrole celne powyżej 3 miesięcy pobytu w państwach Unii Europejskiej.
     Zlikwidowano wiodące biura projektowe, ośrodki badawczo-rozwojowe, ośrodki doradztwa technicznego, zakłady doświadczalne, szkolnictwo zawodowe, niemal wszystkie ośrodki oryginalnej polskiej myśli naukowej, technicznej, medycznej i rolniczej (materiały branżowe GUS 1990-2002, Warszawa).

     ŹRÓDŁO: https://marucha.wordpress.com/2009/12/19/nie-zapomnijmy-o-genialnym-ekonomiscie-balcerowiczu/

     PS…
     W PRL-u TWÓRCY TEGO ,,DOBROBYTU” SIEDZIELIBY W PIER…LU A NIE CHODZILI W GLORII
     CHWAŁY !!!

     Odpowiedz
     • 24 marca 2020 o 22:26
      Permalink

      w PRLu tworze dzikiego zwierz RRRR w obskurnym ubraniu ZSRR zarabialismy 20 dol/msc. Bylismy bidokami do podkładania pod nogi. Taka jest korzyś z “sojuszu” z ZSRR. Dzis także zarabiamy mało, ale to wymaga czasu aby zapóźnienie z powodu sowieckiej okupacji (a wczesniej carskiej) nadrobic. Teraz to juz żjemy nie kilkadziesiąt razy gorzej ale tylko kilka razy gorzej niż w najbogatszych krajach świata. Tyle komentarz

 • 21 marca 2020 o 19:40
  Permalink

  Złapał Kozak Tatarzyna…

  Rola Zachodu w świętej sprawie wzmocnienia Federacji Rosyjskiej jest po prostu nieoceniona.
  Wielkie podziękowania dla wszystkich zachodnich partnerzy 🤫
  „Respekt i uwazucha”, jak mówi młodzież.

  Odpowiedz
  • 22 marca 2020 o 13:50
   Permalink

   Erni. Zapomniałeś o papierze w rolkach i o occie.

   Odpowiedz
 • 21 marca 2020 o 22:37
  Permalink

  zapytanie czy trzeba miec Rosję za Sojusznika nie jest szokujace . To alarmujace o to , aby taki Sojusz , stał sie faktem.
  Polska ma najdłuzsza na Wschodzie granice z panstwami niunijnymi -1185km. 232 km z obwodem kaliningradzkim, 418km zBiałorusia i 535km z Ukraina .
  Tędy , przebiegaja najwazniejsze (32 przejscia tylko na nich) szlaki komunikacyjne, transportowe, , handlowe łączące Europę z Eurazją! To dla Polski TRANZYTOWY SKARB. Zadne Embargo (jest 6 Euroregionów powst w pazdz. 2006r.) , ustanowiony Europejski Instrument Sasiedztwa i Partnerstwa. Mamy mozliwosg i koniecznosc aktywnego rozwijania wszelakich stosunków z 3-ma ,nie tylko z Rosja w Krolewcu ,ale z całym Jej olbrzymim otencjałem , włącajac wen potencjał niemały . Białorusi i Ukrainy.
  pisze w skrócie.
  bez niczyjej pomocy , wspierania 70% Obywateli z regionów przygranicznych przyjeżdża do Polskiw celach handlowychgł.
  Przywrócic uproszczony ruch graniczny (URG) , ze swobodnym ruchem dla pieszych na wzystkich przejsciach i otwierac Bramę na Wscód , wbrew maceniu ludziom w glowach o rychłej napasci Rosji na Polske , edukowac budowac przyjazne układy ,czynic wszystko , aby Robic interesy , wzajemnie korzystne , nie “tylko” , z Rosja , ale tez z majacymi niemały potencjał gospodarczy , z Białorusia i Ukraina .
  Czy embargo jest w stanie zerwać istniejace od wiekow etniczne , kulturowe , itd powiazania z miedzy nami , a sąsiadami zza wschodniej miedzy?
  Rozerwac wiezy , łączace nasze słowianskie -Dusze? Panie Autorze , małym słowem sojusz , sie Pan trwozy , bo wysmieja ?
  Jak duracy (przepraszam), to niechze im i na zdrowie, jak umni to choc dusz rosyjskiej umem nie pojmiosz , to nie sojusz, ale braterstwo . przyjazn , niech rozkwita i dac jej pole bogrunt tam pod to przyjazny w tym wielkiim Narodzie i reszcie w głąb całej granicy patrzac , także .
  Mur berlinski runął , bo był sztuczny . Runie i teen porzadek wrogi naszym interesom , bo jest nie tylko w interesach wrogi , ale dla umu niepojety i SZTUCZNY , jak kazda zapora Nanaturalnym biegu rzeki .
  Szeroki , naturalny bieg rzeka interesów – wspólnych- płynie na Wschód za miedze . a nie za Atlantyk!
  Pardon i Dziekuję!

  Odpowiedz
 • 22 marca 2020 o 04:15
  Permalink

  ŻEBY WCIELAĆ W ŻYCIE TEN TYTUŁ TO TRZEBA MIEĆ TO COŚ CZYLI ROZUM A TEGO OBECNIE U PISOM…TOŁÓW NAWET Z PRZYSŁOWIOWĄ ŚWIECĄ NIE ZNAJDZIECIE !!!

  Odpowiedz
 • 22 marca 2020 o 10:53
  Permalink

  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rewolucja-i-reakcja
  ===========

  Myślę, że ten tekst sporo młodym wyjaśni.
  Tak samo zresztą, jak poczytanie tekstów Kissingera czy Brzezińskiego.
  Nie pisaliby bzdur……

  Można zachwalać trójpodział władzy jako idealny system.
  Ale nie można jednocześnie zachwalać hegemonistycznej władzy nad światem elit jednego państwa.
  Bo kazda nieograniczona władza degeneruje.

  Rosja i Chiny sa przeciwwagą dla Hegemona, Europa się praktycznie nie liczy.
  Utrzymanie hegemonii, to warunek dobrobytu USA.
  Za wszelką cenę…..

  Warto zacytować pana Kennana, twórcę tej polityki:

  Jesteśmy w posiadaniu około 50% wszystkich bogactw świata, a stanowimy zaledwie 6% jego populacji. Szczególnie wielka dysproporcja pod tym względem istnieje między nami a narodami Azji. W tej sytuacji nie możemy dopuścić do tego, aby stać się obiektem zazdrości albo niechęci innych. Naszym głównym zadaniem w nadchodzącym czasie będzie wypracowanie modelu stosunków międzynarodowych, który umożliwi nam utrzymanie obecnego stanu nierówności bez stwarzania zagrożeń dla naszego narodowego bezpieczeństwa. […] Nie powinniśmy się oszukiwać, że stać nas na luksus altruizmu oraz uszczęśliwiania świata. […] W obliczu tej sytuacji korzystniejsze dla nas będzie zakończyć rozważania na temat tak mglistych – i w przypadku Dalekiego Wschodu – nierealnych celów, takich jak prawa człowieka, podnoszenie standardu życia i demokratyzacja. Już w niedalekiej przyszłości przyjdzie nam działać wedle koncepcji czystej siły. Im mniej zatem utrudniać będziemy sobie życie idealistycznymi sloganami, tym lepiej dla nas samych”.

  Odpowiedz
 • 22 marca 2020 o 12:34
  Permalink

  @Erni
  „Jeśli zajęcie terenu cudzego kraju (Krym) nie jest napaścią to OK. Co do Ukraińców to kilku poznałem i czuli się oni napadnięci przez Rosję. Czują się wręcz w stanie stałej wojny z Rosją”

  Kolego, Krym nigdy nie był Ukraiński – ani de jure, ani de facto.
  Nie zajęcie terenu cudzego kraju, tylko windykacja (vindicatio) «ubi rem meam invenio, ibi vindico».
  Ziemia powróciła do prawowitego właściciela, a ludzie do Ojczyzny.

  Co do Ukraińców, którzy czują się w stanie stałej wojny etc.
  Dziwna rzecz – szósty rok „wojny”, a najpopularniejszym kierunkiem, według raportu ukr. kolei (Укрзалізниця), jest pociąg Kijów-Moskwa.
  Socjologia pokazuje, że Ukraińcy mają dość dyktatury banderlogów. Nadszedł czas, aby wyzwolić miasto-bohater Kijów od nazi w wyszywankach i wysłać z powrotem do rezerwatu banderowskiego.
  To tylko kwestia czasu.

  Odpowiedz
  • 22 marca 2020 o 14:02
   Permalink

   Ostatni akapit-wysłać banderowców (Nie Kijów😂)

   Odpowiedz
  • 24 marca 2020 o 22:21
   Permalink

   Krym także NIGDY nie był terenem RRRRR, to tylko dzieki dzikim podbojom i wysiedleniom Tatarów stamtąd, okupione to zostało niewiarygodnymi cierpieniami Tatarów. Krym jest RRRRR, ale bandyci z RRRR i RRRR (tfu) dokonali eksterminacji na wczesniejszych ludach. RRRRR, jedź ty lepiej na RRRRRR bo w kulturalnej Europie to nie miejsca dla tjebia…

   Odpowiedz
 • 22 marca 2020 o 13:51
  Permalink

  Do P.Erni. Ująłmnie Pan swym uporem i nieustepliwoscia . Przebrnął Pan przez falę iwektyw i nie zaprzestał pisania.
  To bardzo nieładnie , jesli ktos ocenia wytwór panskich przemyslen przez pryzmat pańskiego wieku , czy tego jaki rodzaj muzyki, jaki zespół sobie Pan upodobał To rzecz gustu , tutaj akurat mniej waznego , gdyz piszemy o problemach zwiazanych z polityka
  Pan Józef Web . podszedł do Pana po Ojcowsku , jak zwykle z klasa .
  Ktos moze akurat , odniósł sie z kolei do Pana , troche jakby z inna klasa
  Pan sie peka , powiedział by warszawiak. Nie pekaj Pam , trzymaj Pan fasoni i wiecej Pan rozmawiaj z autorem artykułu.
  No i trzeba pamietac o kindersztubie a włsciwie nie trzeba , jesli sie Ją ma. Potwierdzam , nie obraził Pan tu przeciez nikogo. Nie biore Pana w obrone , tylko musiałem sie odezwac gwoli sprawiedliwosci . Myslę , że chyba , zbytecznie bo Pan JW, czuwa i zadziałał jak ten potężny zubr , w reklamie , chroniacy osamotnionego wilczka. Dziekuje , Przepraszam gdyby cos nie tak.

  BARDZO DZIĘKUJĘ ZA TEN KOMENTARZ – DOKŁADNIE PANIE ERNI PROSZĘ SIĘ NIE PRZEJMOWAĆ – MA PAN PEŁNE PRAWO DO SWOICH POGLĄDÓW I ICH WYRAŻANIA, JEST PAN MILE WIDZIANY – JAK KAŻDY. MODERUJEMY W ZASADZIE NA ŻYWO, WIĘC ZAPRASZAM DO DYSKUSJI. UWAGA – PROSZĘ PRZECZYTAĆ REGULAMIN ZASADA JEST PROSTA – MOŻE PAN DOWOLNIE KRYTYKOWAĆ ARTYKUŁY, ICH AUTORÓW, REDAKCJE, PORTAL CO PAN TYLKO CHCE, ALE DO INNYCH LUDZI – PROSZĘ NP. UŻYWAĆ SŁOWA POMIDOR, JEST UNIWERSALNE I NIE OBRAŻA. ZALEŻY NAM NA POZIOMIE DYSKUSJI. POZDRAWIAM SERDECZNIE WEB. JÓZ. PS. PROSZĘ NIGDZIE NIE PODAWAĆ SWOJEGO ADRESU EMAILOWEGO – NIE JEST WYMAGANY.

  Odpowiedz
  • 22 marca 2020 o 18:01
   Permalink

   Dziękuję za te wypowiedzi. Mnie te ataki zdziwiły. Jeśli zaczynam z kimś dyskutować to dlatego, że uważam, że warto. Tymczasem spotkałem się z szufladkowaniem. A to nie jest wcale tak, że jestem antyrosyjski, proukraiński itp rzeczy które tu o sobie przeczytałem. Nie jest też tak, że np uważam że Putin to samo zło. Putin zrobił dla Rosji wiele dobrego, podniósł ją z kolan, ustabilizował kraj, podniósł poziom życia. Natomiast uważam, że konflikt z Ukrainą to był strzał w kolano. Rosja bardzo dużo straciła, a praktycznie nic nie zyskała (poza kawałkiem ziemi zwanej Krymem). To nie tylko sankcje gospodarcze ale też ucieczka zagranicznego kapitału, utrata zaufania choćby w samych krajach UE (przecież Niemcy wolałyby współpracować gospodarczo z Rosją pełną parą). Bez konfliktu z Ukrainą nie byłoby też dzisiejszych problemów z Nord Stream 2. Nie jest też tak, że co do zasady jestem przeciwnikiem jakiejkolwiek współpracy z Rosją. Za obecnego rządu opowiadającego bajki o sztucznej mgle, wybuchach na pokładzie i innych swoich rewelacjach związanych z katastrofą smoleńską to nie jest możliwe. Z drugiej jednak strony zachowanie Rosji, też do współpracy nie zachęca. A co najważniejsze nie nie odsądzam nikogo od czci i wiary tylko dlatego, że ma prorosyjskie sympatie. Można mieć różne sympatie ale można też konstruktywnie rozmawiać. Dla mnie rzeczywistość nie jest czarno-biała, są tylko różne odcienie szarości.

   Odpowiedz
   • 22 marca 2020 o 19:26
    Permalink

    Nie przejmuj się dobry człowieku – tu są stare wygi mające swój język i swoje dobre i mocne strony, na szczęście pan web. józef dba o poziom… więc spokojnie i zapraszamy do dyskusji. Henryk Ptak

    Odpowiedz
    • 22 marca 2020 o 22:24
     Permalink

     Tak masz rację, niech się nie przejmuje tylko szybko odrabia lekcje to może będą jeszcze z niego ludzie. 🙂

     Odpowiedz
   • 22 marca 2020 o 22:04
    Permalink

    Zacznę może od doopy strony, to w kwestii nawiązania do “całej palety barw”.
    Tak ona istnieje o czym wspominałem niejednokrotnie na forum. Tez uważam że “warto rozmawiać”. O czy Rosja może rozmawiać z Warszawiwem? O pogodzie, postępującej mgle? Na Kremlu wiedzą że prościej rozmawiać z Naszymi Suwerenami
    w Berlinie, Brukseli, NY czy Tel- A. Po prostu o nas bez nas. Wie o tym tez Chiński
    przywódca…kwestią niedługiego czasu jest to ze Małarosja (cała) wróci do Matuszki,
    BO inaczej być nie może, natomiast “galijczycy” (szumowiny, euronaziści neobanderowcy do Polski – NIESTETY, szkoda ze nie mamy ‘własnej Kołymy”….) gdyż
    TAM ich miejsce na dłuuuugie lata.

    Odpowiedz
   • 22 marca 2020 o 22:46
    Permalink

    Pan Erni jest po prostu w gorącej wodzie kąpany. Trochę go rozumiem. Niemniej pojęcie o świecie ma generalnie niskie.

    Odpowiedz
   • 23 marca 2020 o 18:23
    Permalink

    Krym to nie tylko kawałek ziemi, to pokój dla świata , niedźwiedź zapędzony do węgła nie mając wyjścia zaatakuje, a zapędzony wiadomo przez kogo.

    Odpowiedz
   • 24 marca 2020 o 22:16
    Permalink

    Jak mozna spokojnie patrzyc na kogoś kto ma prorosyjskie poglady? Co RRRR dała światu i swemu poczciwemu, ale otumanionemu narodowi. Cierpienia., biedę, zacofanie… Jakie są znane marki RRRRR jak na tzw duże mocarstwo przystało? Czołgi, rakiety, defilady koło bandyty Lenina, 30 miliony zabitych Rosjan w II WW, bo ich tak rządy załatwiły (ZSRR bez pomocy aliantów nie wygrałby wojny), gułag, Kamczatka, kilka milionów zmarłych Ukraińców z powodu głodu, spadający samoloty pasażerskie Iły i inne kiły, kradziez technologii, dewastacja środowiska. Bez naturalnych zasobów exZSRR by juz dawno padł. Dziw bierze, że tak wielki obszar generuje tylko ok 2 bilionów dol PKB rocznego – tylko 4 razy więcej on malutkiej wobec tego kolosa Polski. Tyle co mała Italia, Hiszpania. Śmiech na sali. RRRRR się podziwia, ale tak jak grubego zwierza w cyrku lub w zoo – popatrzmy z daleka, ale nie podchodźmy. Owszem literatura rosyjska – ale to zainteresowanie wynika własnie z patrzenia na RRRRR jak na takiego potwora zwierzęcego.

    Odpowiedz
 • 23 marca 2020 o 09:25
  Permalink

  Te 5 miliardów pani Nuland, płynęło nie tylko na Ukrainę, ale i do innych krajów.
  Budując przyzwolenie społeczne na amerykańskie akcje zbrojne w różnych regionach świata, finansowanie zamachów stanu, działalność opozycji.
  Ukraina to jedynie jeden przyklad z trzystu zamachów w ciągu ostatnich 70 lat.

  Działalność Rosji, Francji, czy USA łatwo porównać.
  Po ilości wojen i trupów.

  Parawan wolnosci i praw człowieka okazał się idealną przykrywką do starych, dobrych, imperialnych działań. Rozszerzania własnych wpływów, zniewalania kolejnych krajów.
  Czy zyskiwali coś na tym ich mieszkańcy?
  Jedynie ci nieliczni, wykonujący polecenia nowych władców.

  Należy jedynie podziwiać amerykańską machinę propagandową, jej skuteczność w praniu mózgów.
  Imperium Dobra jest dość krwawym władcą świata….
  Co lemingom zdaje się nie przeszkadzać.
  Powiedzenie że król jest nagi, niewielu przekonuje do przyjrzenia się jego działaniom.

  Odpowiedz
 • 23 marca 2020 o 18:26
  Permalink

  Napiszę ekumenicznie……

  Warto wzorować się na krajach realizujących NIEZALEŻNĄ politykę, skierowaną na realizację WŁASNYCH INTERESÓW.

  Czy będzie to Rosja, Turcja, Chiny, Czechy, Wegry, Indie, Białoruś, nieistotne.
  Ważne że mają polityków niezależnych od zewnętrznego dyktatu.
  To nie zależy od wielkości kraju, ustroju wewnętrznego, poziomu życia.
  Tylko od formatu przywódcy.

  Istnienie krajów niezależnych jest solą w oku pewnych kręgów, dążących do PEŁNI WŁADZY.
  By ją osiągnąć, zdolni sa do poświęcenia milionów ludzi.
  Oczywiście, innych niż własna nacji.

  Odpowiedz
 • 24 marca 2020 o 20:58
  Permalink

  “Reasumując całokształt rozważań, należy bać przykład z Rosji, można się na niej wzorować – przykładowo w kwestii wartości humanitarnych i przestrzegania praw człowieka, czy też zagadnieniach organizacji państwa. Jak również rosyjska ekonomia może być wzorem, jak nie poddać się presji zewnętrznej, realizowanej całą gamą wysublimowanych środków oddziaływania” – ha, nnny, prawa człowika, ekonomia, wartości humanitarne itp. Koń by sie usmiał, ha, ha,… rbbbbbbja z nnnnem wzór cnót, rassiaj wzór sprawiedliwych ludzkich rządów, wzór na postęp techniczny, wzór na poszanowanie innych kultur. Wy tam suhhhhyny radzieckie dobrze sie bawicie, ale nikt wam nie wierzy. Moge wam tylko powiedziec, wzorem jest USA, cokolwiek wy durnie zafajdane, prymitywne złogi opriczniny…

  Odpowiedz
 • 24 marca 2020 o 21:09
  Permalink

  to wracajcie, gryźcie trawę, bo na żarcie nawet najprostsze wam ddddd nie pozwoli. Jesteście prymitywnym prostym narodem z jelita postkomunistyczna.
  Kulturalna Europa wydymała was w czasie II wojny światowej. To nie my kulturalni ludzie gniliśmy na stepach ddddd, ale wy, do tego się nadajecie, gówno, mięso czy tam inaczej armatnie. Kultura sobie poczekała aż swołocz załatwi sprawę. I załatwiła, kosztem 29 milionów prostaków ze stepów -takich dddddd. No a potem po wojnie ta swołocz tresowana była przez poprzedników dddd ddddd, a my na Zachodzie żyliśmy i żyjemy sobie w luksusie. Wasi jak tu przyjadą to nie wiedzą jak zachować się w najprymitywniejszej knajpie. Wot ddddd, ddddd mać.
  Poczytajcie zapiski oficera armii ddddd Sergiusza Piaseckiego lub Wojna Iwana napisana przez Merridale. Ot psia wasza prawduuuuuu. UUUUUUUUUUUUUUUUUUURRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRAAAAAAAAAAA-
  to wasza jedyna marka światowa, wraz z prymitywnymi obchodami rewalucji na placu tfu czerwonym

  Odpowiedz
 • 24 marca 2020 o 21:48
  Permalink

  Moge wam tylko powiedziec, wzorem jest USA,

  Pomilczałbyś lepiej “taki synu”, eurokołchozowy, eurobolszewicki…. 🙂 🙂 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.