Dlaczego w Polsce wzrosły tak drastycznie ceny gazu? (cz.1)

fot. red.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w połowie grudnia 2021 roku nowe taryfy na sprzedaż gazu dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Według urzędu stawka taryfy za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych ma wzrosnąć o około 83 procent netto, a w sumie przeciętny rachunek pójdzie w górę o 54 procent. Dlaczego cena gazu wrosła w takim tempie?

Dla przypomnienia gazociąg jamalski, o długości ponad 2 tys. km biegnie na terytorium czterech państw – Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec i może pompować do 33 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Obok gazociągu po dnie Bałtyku (NS1) i gazociągów idących przez Ukrainę, magistrala stanowił jedną z głównych tras dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Gaz rosyjski był uznawany za jeden z najtańszych.

Nadeszły takie czasy, że jak obywatel sam sobie nie wyjaśni bieżących wydarzeń, i będzie opierał swoją wiedzę na doniesieniach medialnych, to będzie ciemny jak tabaka w rogu.

I tak dla przykładu media, od pewien czas informują o tym, że gazociągiem Jamał-Europa, gaz jest tłoczony w przeciwną stronę, z Niemiec do Polski. Jest to nazywane rewersem gazu z zachodu do Polski. Dla przykładu, w komunikacie z 6 stycznia 2022 roku, niemiecki operator Gascade podał, że rewers gazu przez Jamał-Europa z Niemiec do Polski wzrósł prawie siedmiokrotnie. Dzień wcześniej w godzinach od 6:00 do 18.00 czasu polskiego, rewers wynosił prawie 100 tys. metrów sześciennych.

Po pierwsze trzeba wiedzieć, że gaz nie może płynąć w gazociągu w tym samym czasie w dwóch przeciwnych kierunkach. Po drugie, nie trzeba być wielkim znawcą rurociągów gazowych, aby wiedzieć, że gazociągiem nie „posługujemy” się w taki sam sposób jak rowerem. Rower można zatrzymać w ciągu minuty, obrócić o 180 stopni i za minutę pedałować w odwrotnym kierunku z poprzednią prędkością. Gazociąg to nie tylko pospawane rury, ale również system pomp tłoczących, wbudowanych w gazociąg w celu utrzymania ciśnienie gazu w rurach.

Zmiana kierunek tłoczenia gazu nie jest możliwa do zrealizowania z dnia na dzień. Od strony technicznej taka przebudowa zajmuje nie tygodnie, ale miesiące, i wymaga nakładów finansowych. Wszystko wskazuje na to, że taka przebudowa została dokonana. Oznacza to, że dzisiaj gazociągiem jamalskim gaz do Polski płynie z dwóch kierunków, ze wschodu i z zachodu. To by również oznaczało, że gaz przez Polskę do Niemiec już nie płynie. I Polska nie zarabia na tranzycie gazu z Rosji do Niemiec. Tyle, że tutaj nasza strata finansowa nie jest wielka. Raptem 400 milionów dolarów rocznie.

Zasadniczych przyczyn wzrostu ceny gazu trzeba szukać gdzie indziej.

Dzisiaj Gazprom dostarcza Polsce ok. 9 miliardów metrów sześciennych gazu, i ten gaz płynie do nas z Rosji przez Białorusi. Mamy własny gaz, około 5 miliardów, i jego cena praktycznie się nie zmieniła w ciągu ostatniego pół roku. Od dłuższego czasu sprowadzamy gaz skroplony, głównie z Kataru i USA, ale również kupujemy około 2 miliardów metrów sześciennych gazu na giełdzie holenderskiej.

Najpierw przeanalizujmy kontrakt długoterminowy z Gazpromem.

W czerwcu 2020 roku zakończył się pięcioletni spór PGNiG z Gazpromem o zwrot nadpłaty za gaz w okresie od 2014 roku do 2020 roku. W spór zaangażowała się Komisję Europejską, która również uznała, że Gazprom niesprawiedliwie ustalał ceny za gaz w kontraktach długoterminowych. Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie zasądził zwrot Polsce 1,6 mld dolarów, za niesprawiedliwie wyznaczone ceny. Jedno, co zadziwiło i zaskoczyło nawet kierownictwo PGNiG to, że Gazprom nie złożył odwołania od decyzji Trybunału i niezwłocznie wypłacił całą sumę.

Równocześnie w marcu 2020 roku Polska zmieniła formułę obliczania ceny rosyjskiego gazu importowanego do naszego kraju w ramach kontraktu jamalskiego. Chodzi o 9 miliardów metrów sześciennych. Na czym polegała zmiana? W kontrakcie podpisanym w czasach rządu Donalda Tuska w 2012 roku cena za gaz była „spłaszczana” w następujący sposób. W czasie, kiedy cena gazu na giełdzie holenderskiej szybko rosła, cena płacona Gazpromowi rosła, ale znacznie wolniej, i jako kupujący Polska „zarabiała”. W przypadku spadku ceny giełdowej cena płacona Gazpromowi nie spadała tak szybko, i wtedy Polska „traciła”. Od marca 2020 roku, nowa formuła obliczeniowa „ścisłej” wiąże cenę, jaką płacimy Gazpromowi z ceną giełdową.

Dokładna formuła obliczeniowa chyba nie została opublikowana. Nowa formuła obliczeniowa jest prawdopodobnie oparta na założeniu, że cena giełdowa w lecie będzie zawsze niższa od ceny zimowej i będzie „ciągnęła” cenę płaconą do dołu. Jak wiadomo od lata 2021 roku, cena giełdowa wzrosła prawie sześciokrotnie. I zmiana formuły obliczeniowej musi być jedną głównych przyczyn wzrostu ceny gazu.

Autor: Mikołaj Kisielewicz

Zapraszamy na część 2. felietonu.

20 komentarzy do “Dlaczego w Polsce wzrosły tak drastycznie ceny gazu? (cz.1)

 • 12 stycznia 2022 o 07:55
  Permalink

  Ciekawe.

  Ale z wywodu Autora wynika, że to znowu wina Tuska …

  No bo inne nazwisko, poza JAMAŁEM, się nie pojawia.

  Poza tym coś Autor zagmatwał z tym REWERSEM z Niemiec, skoro z Rosji nadal płynie 9 mld metrów sześć.
  gazu rocznie, a z Zachodu – tylko 100 000 metrów …

  No i skoro nie mogą płynąć jednocześnie w obie strony, a płyną?

  Czy to nie cechą wynikająca z nazwy rurociągu?

  Czy on nie nazywał się PRZYJAŹŃ?

  Wówczas takie CUDA, jak to między przyjaciółmi, są możliwe.

  Czekam na ROZJAŚNIENIE tych przepływów gazu przez Polskę – w drugiej części artykułu.

  Bo na razie to Autor zagubił się trochę.

  Co będzie jak dojdzie TRZECI KIERUNEK, z Norwegii (a dokładniej, z Danii)?

  Coś się zakręciło w głowie?

  Tak już jest z tym gazem, którego za rok już nie będzie, no bo Gazprom stwierdzi, że jest konieczny remont, jak rurociągu ropy w Możejkach – który nadal trwa.

  Taka będzie cena Rusofobii w Nadwiślańskim Macondo, a te 9 miliardów gazu w 2023 roku – kupi ktoś inny.

  My kupimy gdzie indziej, ale za inną już cenę.

  A co – bogatego nie stać?

  Amen.

  Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 08:58
  Permalink

  Niestety wygląda na to, że Polska kolejny raz została wpuszczona w maliny przez Zachód, bo to w ich interesie było, aby izolować Polskę ze współpracy z Rosją i robić z nas skansen.
  Jakoś nie chce mi się wierzyć, że podważenie kontraktu długoterminowego z Gazpromem było tylko pomysłem polskich polityków, sądzę że zostali podpuszczeni przez Zachód lub wykonywali agenturalne zadania w interesie hegemona, któremu zależało na sprzedaży swojego gazu w Europie jako konkurencyjnego. Teraz widać jak na dłoni, że strata Polski jest oczywista i jak na ironię zyskała Rosja, która miała być w ten sposób kolejny raz pognębiona gospodarczo.

  Sprawdza się więc przysłowie, że Polak głupi przed szkodą i po szkodzie, bo nie potrafi myśleć strategicznie i prowadzić niezależnej polityki. To dowód, że utraciliśmy całkowicie suwerenność gospodarczą, w przeciwieństwie do Węgrów, którzy ją właśnie odzyskują. Kto za to ponosi winę? Wiadomo, ale też trzeba pamiętać, że za destrukcję polskiej gospodarki odpowiada imperialistyczny zachód, a nie tylko polscy politycy na jego usługach.

  Mądre opinie:
  “Ideologizacja polityki energetycznej w wydaniu postsolidarności, podszyta obsesyjną rusofobią, właśnie i zbiera owoce. Problem w tym, że – jak mawiał kiedyś klasyk propagandy – „rząd się wyżywi”. I tak będzie także teraz. Rachunki zapłacą zwykli Polacy. Ilu z nich nadal będzie wierzyć w to, że winę za to wszystko ponosi Putin i Rosja?”
  Jan Engelgard
  https://myslpolska.info/2022/01/09/bolesne-przebudzenie/

  “Sytuacja w Polsce pokazuje absurdalność tego systemu. U nas z gazem jak wszystko w porządku, wręcz nudy na pudy. Nikomu gazu nie brakuje, pełne magazyny, zalane „pod korek” (w 97 procentach). Ale cena obowiązuje globalna – w okolicach 400 zł/MWh, gdy rok temu gaz kosztował 75 zł. Ponad 5-krotnie drożej! Jak to wytłumaczyć przestraszonemu wysokimi rachunkami wyborcy? No przecież polityk nie powie, że oddał władzę nad stanowieniem cen czy to ropy, gazu, czy uprawnień do emisji CO2 – w ręce spekulantów. A ci bawią się nimi jak kotek kłębkiem wełny. Z tym, że koty na tej zabawie nie zarabiają, a inwestorzy finansowi… i owszem. I po to te mechanizmy zostały wymyślone i w celu osiągania zysków są używane.”
  Andrzej Szczęśniak
  Myśl Polska, nr 45-46 (7-14.11.2021)
  https://myslpolska.info/2021/11/03/kto-zafundowal-nam-drogi-gaz/

  A tu stara prawda, której niedouczeni politycy styropianu nie znają:
  “Cieszy mię ten rym: «Polak mądr po szkodzie»;
  Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie
  Nową przypowieść Polak sobie kupi
  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.”
  Jan Kochanowski

  Odpowiedz
  • 12 stycznia 2022 o 21:49
   Permalink

   do mieclawa”za destrukcję polskiej gospodarki odpowiada imperialistyczny zachód, a nie tylko polscy politycy na jego usługach”
   Sz. Miecławie! to tak jakbyś chciał powiedzieć, że za rabunek odpowiada nie tylko naczelnik ochrony konwoju ale i zbój, co na ten konwój napadł. Ale zbój jest zbójem i był zbójem na długo przed napadem, to jego typowe dla zbója zachowanie, o czym właściciel konwoju dobrze wiedział, a jeżeli nie pojmował, to jego i tylko wyłącznie jego wina.
   Właścicielem konwoju był naród polski i ten naród dał stanowisko szefa ochrony konwoju albo zdrajcy, albo idiocie, albo złodziejowi. Rolą zdrajcy jest zdradzić, rolą idioty popełnić idiotyzm, rolą złodzieja ukraść. A rolą narodu jest umieć myśleć i słuchać. A od stycznia do czerwca 1989 roku zostało powiedziane wiele o czyhającym niebezpieczeństwie. A właściciel=suweren=naród to zlekceważył, zaufał wrogom. Nie słuchał ludzi mądrych i odpowiedzialnych. Ale przez tych ludzi został ostrzeżony, został poinformowany. Tylko i wyłącznie ten naród a nie inny jest winny i ma to, na co zasłużył.

   Odpowiedz
   • 12 stycznia 2022 o 22:25
    Permalink

    @daniel
    Owszem prawda, naród ma to na co sobie zasłużył.
    Ale zachód wydatnie pomógł podjąć takie a nie inne decyzje tym rozmodlonym owieczkom. A owieczki, jak to owieczki pójdą przecież w ciemno za każdym baranem. 🙂
    Dlatego tak pilnie potrzebne jest nam nowe oświecenie, aby owieczki zaczęły myśleć i pogoniły totalnych baranów na śmietnik historii.

    Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 11:37
  Permalink

  Gaz w rurociągu płynie sobie RÓWNOCZEŚNIE w tę i przeciwną stronę – co jest możliwe tylko w Nadwislańskim i Magicznym Macondo.

  A tu ludzie umierają.

  Dzisiaj przekroczono liczbę stu tysięcy zmarłych na Covid-19 w Polsce. W Warszawie w Ogrodzie Saskim zapalono znicze.

  Dokładnie: 100 938 zmarłych Polek i Polaków i to wszystko za kadencji “Dobrej Zmiany”, pogłębionej POLSKIM (Nie)ŁADEM.

  I nikt nie odprawia miesięcznic, nie przemawia przed Kościołami.

  Opozycja ŚPI snem niedźwiedzia.

  Dobrze, że chociaż KTOŚ te znicze zapalił w Ogrodzie Saskim …

  Amen.

  Odpowiedz
  • 12 stycznia 2022 o 18:05
   Permalink

   100000 z 45000000 to powiedzmy 0,2% obywatelswa. Ile zmarło ludzi na zawał serca w wyniku działań ubocznych szczepionki mRNA?

   Odpowiedz
   • 12 stycznia 2022 o 21:26
    Permalink

    @Janek z pod Grónia A ile w wyniku … niczego nie sugeruję ale nóż się otwiera w kieszeni kiedy słucham relacji, a wiem że TO (czubek góry lodowej) w zasadzie obowiązująca norma! Bekną q*vy, za nazistowskie bezprawie i terror (medyczny stan wojenny)!
    Wideo od Krzysztof Winczura https://vk.com/video494641408_456239175

    “Ile zmarło ludzi …” – www. takniewiele.pl 🙁

    Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 12:57
  Permalink

  to proste winny jest Tusk jako człowiek Putina (i Niemców) w Polsce

  Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 13:42
  Permalink

  Cosik mi tu śmierdzi, w tym tłumaczeniu cen.

  Te 4,5 miliarda m3 wystarczy na zaopatrzenie gospodarstw domowych.
  Wydobywamy je na terenie naszego kraju ZA ZŁOTÓWKI.
  Reszta jest dla przemysłu typu Police, które nie zaopatrują się chyba w gaz dzięki kontraktom spotowym, tylko terminowym.

  Kto więc forsuje bezwzględnie CENY RYNKOWE?
  Cui bono?

  Cyrk z dostawami gazowcami na rynek europejski jest jeszcze bardziej śmieszny.
  Jedna dostawa to trzydniowe zużycie- i to w Polsce.
  Nie w Europie.

  Czyli, granie na emocjach przez spekulantów…..
  Ile trzeba zapłacić mediom za forsowanie tego tematu?
  Grosze w stosunku do zysków?

  Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 15:01
  Permalink

  Kraje na całym świecie, od Rosji po Chiny i Trzeci Świat, myślą, że Stany Zjednoczone po prostu zgarną nasze pieniądze, w każdej chwili. Dolar to gorący ziemniak, ponieważ wygląda na to, że Stany Zjednoczone przygotowują się do wojny o Ukrainę; przygotowuje się do wojny z Rosją; przygotowuje się do wojny z Chinami.

  Wypowiedział wojnę prawie całemu światu, który nie zgadza się na przestrzeganie polityki, którą dyktuje jej Departament Stanu i wojsko.

  Więc inne kraje po prostu się boją, absolutnie boją się tego, co robią Stany Zjednoczone. Oczywiście pozbywają się dolarów.
  https://www.unz.com/mhudson/what-is-causing-so-much-inflation/

  Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 15:11
  Permalink

  Niesłychanie niestertująca obserwacja problemu.

  Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 15:44
  Permalink

  O JA PRDL ! Tekst dobry, większość komentów do d…
  1. @inicjatorze – gaz NIE PŁYNIE rurociągiem “Przyjaźn”. On jest od ROPY! Kumasz?
  2.Gaz płynie Jamałem1 .
  3. Ponieważ łachy rusofobiczne wypowiedziały formułę KONTRAKTU , oparta o kwartalnie modyfikowane o ceny ROPY , a w czerwcu 2020 był DOŁEK, bo lockdown i gosp. stała to zachciało się LUMPOM z PL ( nazwiska znane czytającym) cen SPOT ! Giełdowych! Lumpy z PE i KE też były ZA!
  4. W 2021 gospodarka ruszyła! Nie było też WIATRU na który tak liczą szalone szwaby, że demontują dobre atomówki !
  5. Ceny POSZYBOWAŁY na giełdzie, wzmacniane SPEKULACJĄ !
  6.Wtedy to lumpy z PGNiG przeskoczyły dowcip o szczycie bezczelności i POPROSIŁY Gazprom, na który cały czas pluły i włóczyły po sądach o …. OBNIŻKĘ cen gazu!
  7. Jest bajzel, będzie WIĘKSZY, bo Rosja może zbudować “Siłę Syberii” 2 i Europa ZDECHNIE , bo gazu NIE BĘDZIE !
  8. To zjawisko, które tak szokuje @inicjatora ( ja się nie pastwię, to prawda) – to fakt, ze Rosja wysyła tyle gazu przez Jamał ile wynika z KONTRAKTÓW ! Czyli NIE ZAWSZE !
  9. Kiedy NIE MA przesyłu mój dobry człowieku inicjatorze, Jamał (a nie Przyjaźń) jest PUSTY !
  10. Wtedy to Polska i Up…a , po cichu, kupują “wredny ruski gaz” od Niemców płacąc oczywiście znacznie, znacznie więcej – tzw. REWERSEM !!!
  11. A gazowce z USA popłynęły wtedy na Daleki Wschód. No bo niby mamy “pachnący, demokratyczny” gaz z USA, a go NIE MAMY!
  12. Z końcem br. Polska kończy WSZELKĄ ( oficjalną) współpracę z Gazpromem! Wtedy się zacznie!!!

  To powinna zrozumieć większość !!! Jprd.

  Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 15:45
  Permalink

  O JA PRDL ! Tekst dobry, większość komentów do d…
  1. @inicjatorze – gaz NIE PŁYNIE rurociągiem “Przyjaźn”. On jest od ROPY! Kumasz?
  2.Gaz płynie Jamałem1 .
  3. Ponieważ łachy rusofobiczne wypowiedziały formułę KONTRAKTU , oparta o kwartalnie modyfikowane o ceny ROPY , a w czerwcu 2020 był DOŁEK, bo lockdown i gosp. stała to zachciało się LUMPOM z PL ( nazwiska znane czytającym) cen SPOT ! Giełdowych! Lumpy z PE i KE też były ZA!
  4. W 2021 gospodarka ruszyła! Nie było też WIATRU na który tak liczą szalone szwaby, że demontują dobre atomówki !
  5. Ceny POSZYBOWAŁY na giełdzie, wzmacniane SPEKULACJĄ !
  6.Wtedy to lumpy z PGNiG przeskoczyły dowcip o szczycie bezczelności i POPROSIŁY Gazprom, na który cały czas pluły i włóczyły po sądach o …. OBNIŻKĘ cen gazu!
  7. Jest bajzel, będzie WIĘKSZY, bo Rosja może zbudować “Siłę Syberii” 2 i Europa ZDECHNIE , bo gazu NIE BĘDZIE !
  8. To zjawisko, które tak szokuje @inicjatora ( ja się nie pastwię, to prawda) – to fakt, ze Rosja wysyła tyle gazu przez Jamał ile wynika z KONTRAKTÓW ! Czyli NIE ZAWSZE !
  9. Kiedy NIE MA przesyłu mój dobry człowieku inicjatorze, Jamał (a nie Przyjaźń) jest PUSTY !
  10. Wtedy to Polska i Up…a , po cichu, kupują “wredny ruski gaz” od Niemców płacąc oczywiście znacznie, znacznie więcej – tzw. REWERSEM !!!
  11. A gazowce z juesej popłynęły wtedy na Daleki Wschód. No bo niby mamy “pachnący, demokratyczny” gaz od w/w …. a go NIE MAMY!
  12. Z końcem br. Polska kończy WSZELKĄ ( oficjalną) współpracę z Gazpromem! Wtedy się zacznie!!!

  To powinna zrozumieć większość !!! Jprd.

  Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 15:54
  Permalink

  Uprzejmie proszę, o nie stos. formuły “nie wiem, to się wypowiem” . Ilości gazu się zgadzają, ceny – nie, bo chcieliśmy sami cen SPOT. Gaz NIE płynie rurociągiem Przyjaźń !!!

  Reszta wytłumaczona prosto i LEPIEJ w moim poście. Czekajcie jak się pojawi.!

  Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 16:08
  Permalink

  Ukochany Panie WEB JÓZ. Teraz rozumiem. Czysty Orwell. Parę słów “kluczowych” i post “wpada” i czeka. Jprdl!

  DOKŁADNIE TAK! WEB JÓZ.

  Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 16:42
  Permalink

  Jeszcze raz, łopatologicznie i bez słów kluczowych.

  mały wtręt do inicjatora z “werwem” . gaz nie płynie “pszyjaśnią” chłopie!

  1. wolska kupowała gaz od onuc kontraktowo, modyfikowany kwartalnie o ceny ropki.
  2.ostatni dobry kontrakt zawarł pa.lak .
  3.wolsce zawsze dokuczał onucowy gaz z przyczyn psychicznych.
  4.zwalczała też zajadle drugą podmorską onucową rurkę.
  5. w czerwcu 2020 wolska “wywalczyła” zmianę kontraktu na spocik czyli spekułę !
  była bardzo rada , a i b.ukselka tyż- bo tak chcą mieć.
  6.jak ruszyła gospodarka w 2021 a jeszcze nie było wiatru to się zwaliło!
  7.ruszyła spekuła i ceny za niebieskie paliwo poleciały w kosmos!
  8.wtedy to wolska przebiła dowcip o szczycie bezczelności i poprosiła onuce, którym zawsze szkodziła o obniżkę bł. paliwa.
  9.sytuację pogorszyła jeszcze polityka rodaków adolfa , zamykających dobre atomówki.
  10.onuce tłoczą tylko tyle bł. paliwa przez “jajamał” ile wynocsi kontrakt!
  11. jak nikt nie rezerwuje przesyłu od onuc do zachodku , to rurka jest pusta (do inicj.)
  12. wtedy wolska i ojczyzna ba.dero..w kupują po cichu onucowy gaz za dużą kasę od rodaków adolfa. proste ? Płynie do nas . re..sem!
  13. idzie do nas, bo do nich NIE idzie ! Proste?
  14. błękitne paliwo kowbojskie było i nie ma. Jak było potrzebne popłynęło do kitaju i dalej.
  15. ilości się zgadzają @wmw.
  Zrozumiałe ? Prościej nie można !

  Odpowiedz
  • 12 stycznia 2022 o 22:13
   Permalink

   @fly Uspokój się i pomyśl komu ZAWSZE zależało na skłóceniu Polaków i Rosjan, a ‘działo się” to jeszcze
   grubo przed miatieżą kościuszkowską, p. dzieju!
   I przestań do q*vy nędzy obrażać Polskę i Polaków, MY mamy tyle do powiedzenia we wszystkich znaczących kwestiach, w ‘którejś RP” co “Rzyt za okupacji”. Kwestia pochodzenia rasowego determinuje określone zachowania w stosunku do Rosji, (I vice v.!)
   Rosja nieważne – biała, czarna czy czerwona … wg. ich narracji śmiertelny wróg! SŁAWIANIE zawsze i wszędzie winni być podzieleni i skłóceni. BO, w jedności stanowią …. no właśnie podumaj i nie obrażaj!

   Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 17:08
  Permalink

  Logiczne dla mnie, że po otwarciu zaworów, gaz płynie w kierunku systemu o mniejszym cisnieniu.
  Dokładnie tak samo jak prąd, czy woda.

  Kto otworzyl zawory tak mocno, że przepływ jest przez Polskę?
  Odpowiedź jest tylko jedna.
  Ukraina goni resztkami.

  Czy za to płaci, to już tajemnica państwowa.

  Odpowiedz
 • 12 stycznia 2022 o 21:17
  Permalink

  Ciekawa analiza przedstawiona przez Autora. Kilka faktów
  1) Południe Europy zaopatrywane jest przez rurociąg “Turecki Potok” pomiędzy Rosją a Turcją (35 mld m3/rok)
  2) Zmiana kierunku przesyłu gazu w Jamale jest możliwa po przestawieniu kilku, sterowanych komputerowo, zaworów. Wymaga to kilku minut.
  3) Rura nigdy nie jest pusta, zawsze jest w niej gaz pod ciśnieniem, chyba że prowadzone są prace remontowe.
  4) Można przesyłać gaz jednocześnie w obu kierunkach tj. z Niemiec do Polski i z Białorusi do Polski. Odbierać do innych rurociągów gdzieś w Polsce. Rurociąg podzielony jest na odcinki i po zamknięciu zaworów i przełączeniu stacji kompresorowych jest to jak najbardziej możliwe.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.