Paradygmat rozwoju

Dlaczego w Berlinie spotka się tylko 6 startych krajów Unii Europejskiej?

 Przewodzący niemieckiej dyplomacji pan Frank-Walter Steinmeier zaprosił do Berlina pana Jean-Marca Ayraulta z Francji, pana Didiera Reyndersa z Belgii, pana Berta Koendersa z Holandii, pana Paolo Gentiloniego z Włoch i pana Jeana Asselborna z Luksemburga. To dyplomaci z sześciu krajów założycielskich Unii Europejskiej, dawnej Wspólnoty Węgla i Stali, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Rdzeń Unii, pierwszy krąg integracji, kraje współpracujące najdłużej.

To nie jest pierwsze spotkanie w tym formacie, wcześniej spotykano się tak we Włoszech i w Belgii. Nie ma to jak solidarność europejska w niemieckim wydaniu! To się nazywa działanie! Zwłaszcza w kontekście wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej! Nic chyba nie daje więcej do myślenia, niż taki krąg interesariuszy?

Chyba nie da się prościej powiedzieć, że rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje południa i wschodu, było błędem! Skoro liderzy spotykają się we własnym gronie i to nawet, bez uwzględnienia krajów Strefy Euro, to naprawdę już nie ma żartów.

Nie można się dziwić, że te państwa od teraz będą stanowiły główny ośrodek ciążenia Unii, już oczywiście bez żadnej zasłony dymnej! Już nie potrzeba niczego udawać i przed nikim! Jeżeli się komuś Unia Europejska nie podoba, to bogate państwa nie będą za niego płacić. Dokładnie ten komunikat z Berlina, powinny zrozumieć współczesne władze w Warszawie. Euro sceptycyzm może być dzisiaj prostym sposobem na wyjście z Unii Europejskiej, która wcale nie musi być zainteresowana w tym, żeby trzymać kraje z poza ścisłego grona przy sobie. Będzie to bolesne, będzie to oznaczało skurczenie Wspólnego Rynku, będzie to w ostateczności przekładało się na chaos, jednak co z tego? Przecież polityka jest nadrzędną czapą nad wszystkim! Jeżeli ktoś chce wystąpić z Unii Europejskiej, niech sobie występuje – nie będzie trzymania za rączkę, ta filozofia odeszła – już jej nie ma w Brukseli. Głównie dlatego, ponieważ nie ma pieniędzy po kryzysie.

Spotykanie się w kręgu sześciu krajów inicjujących Wspólnotę jest wyjątkowo symboliczne i pokazuje, kto jest krajem pierwszej kategorii, na kim można polegać. To, że Polski nie ma w tym kręgu, to największa porażka naszej dyplomacji od 1939 roku. To pierwszy, realny, prawdziwy i namacalny błąd, za który będziemy płacić. Uwaga – nikt, nie mówi, że mamy podpisywać nowy Traktat zakładający ściślejszą integrację, chociaż zaraz, zaraz, zdaje się mówił o tym pan prezes Kaczyński? Przecież każdy, kto czuje chociaż minimalnie politykę, rozumie że głównym zadaniem krajów inicjatorów, będzie stworzenie nowego Traktatu, gdzie nie będzie żadnych protokołów i taryfy ulgowej dla nikogo. Albo kraje zdecydują się na dalszą integrację, albo rzeczywiście będą mogły już tylko wspominać unijną flagę.

Co to oznacza dla nas? Wyższe składki do budżetu, albo niższe wypłaty funduszy unijnych. O ile jeszcze będą jakieś fundusze. W przypadku, gdyby było wymagane podpisanie nowego Traktatu i przyjęcie zobowiązań generalnych dotyczących wspólnej waluty, chociażby dla utrzymania dotacji dla Wspólnej Polityki Rolnej, to bardzo szybko zrozumiemy, jakim piramidalnym błędem było unikanie odpowiedzialności za dalszą integrację, chociażby poprzez unikanie tematu Euro na poważnie. Bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innej sytuacji mają wspólną walutę, bylibyśmy o jedną orbitę bliżej Zachodu. Niestety jednak nie udało się. Proszę pamiętać, walutę – zawsze można zmienić. To kwestia prawna i techniczna, ekonomia tylko ponosi jej skutki! Jak można było tego nie rozumieć?

W ten oto sposób kończą się nasze marzenia o tym, żeby dołączyć do wspólnoty państw Zachodnich. Skończyliśmy, jako bufor, którego Zachód nie jest w stanie obronić, wyeksploatowany i podporządkowany gospodarczo, ze szklanym sufitem rozwoju, rozbitą demografią, deficytem, bez przemysłu, marek, kapitału, nawet własnych banków z prawdziwego zdarzenia. Wiele można było powiedzieć o RWPG i państwach Demokracji Ludowej, jednak wówczas mieliśmy centrum zarządzania własnym rozwojem i funkcjonowaniem gospodarki wewnątrz kraju. Dzisiaj, tego już nie mamy, globalne korporacje mają siedziby swoich central decyzyjnych w dominującej większości – daleko od Polski i nikogo nie interesuje to, czy to się nam podoba i co o tym myślimy.

Niemieckie media podają, że pan Wolfgang Schäuble (Bundesfinanzminister CDU), zamierza opracować dla Wielkiej Brytanii nową formułę współpracy, jako tzw. „assoziierten Partnerland” tzn. partnerski kraj stowarzyszony. Trzeba, bowiem pamiętać, że Wielka Brytania znaczy dla krajów Unii Europejskiej o wiele więcej, niż nawet cała Europa Środkowa łącznie. Po prostu chodzi o pieniądze!

Swoją drogą, to będzie bardzo ciekawe, kto się będzie szybciej rozwijał? Zobaczymy, po jakim czasie Unia odrobi straty wynikające z utraty brytyjskiego PKB?

30 komentarzy

 1. TO TYLKO ŚWIADCZY O KULTURZE TEGO ,,PANA,, …

 2. Znaj swoje miejsce w szeregu,twierdził mój promotor,i słusznie. Co mógłby zaproponować pisowski rząd w kwestii kryzysu Unii oprócz kolejnej porcji rusofobii ksenofobii i poddaństwa USA?

 3. No wlasnie niech lepiej
  toxpadnie sie UE
  niech nic nie kombinuja
  bo szkoda czasu.

 4. “W ten oto sposób kończą się nasze marzenia o tym, żeby dołączyć do wspólnoty państw Zachodnich. Skończyliśmy, jako bufor, którego Zachód nie jest w stanie obronić, wyeksploatowany i podporządkowany gospodarczo, ze szklanym sufitem rozwoju, rozbitą demografią, deficytem, bez przemysłu, marek, kapitału, nawet własnych banków z prawdziwego zdarzenia” – z jednej strony autor tak bardzo przestrzega, że nie zintegrowaliśmy się z UE, a z drugiej pokazuje do czego UE doprowadza takie kraje jak Polska. Dziwne, że po 25 latach współpracy z UE (zastrzegając, że wcześniej była EWG) tak nas wydymano. Czy więc mamy rzeczywiście żałować UE. To kraje tej szóstki i to nie wszystkie dymają resztę. Takie wnioski. Po prostu lewactwo dostało strzała w mordę i działa teraz emocjonalnie. Tak tylko sobie to tłumaczę. To pokazuje jacy idioci rządzą w UE skoro tak emocjonalnie zadziałali. Panie autor, zdecyduj się na coś bo ja nie wiem z tego tekstu czy ta UE to dobre czy złe dla Polski. Oj widać że wam kasy brakuje, poziom artykułów coraz niższy. To nie tylko was problem. Pocieszam. Tyle razy chciałam wpłacić wam kasę, ale nie mam pojęcia kto pisze – więc w puste ni wlewam. Widzę, że poziom coraz niższy.

  SZANOWNA PANI/PANIE – TYLKO PROSZĘ NIE WPAŚĆ W DEPRESJĘ, BYĆ MOŻE WARTO ROZWAŻYĆ PORADĘ DOBREGO LEKARZA SPECJALISTY? PROSZĘ O TYM POMYŚLEĆ, ZDROWIE JEST BARDZO WAŻNE. SERDECZNIE POZDRAWIAMY WEB. JÓZ.

  • Myślę że nieelegancko jest wymachiwać czekiem(być
   może bez pokrycia) 🙂 przed nosem delikwenta.
   Zauważyłem, @bona b.często ucieka do szantażu finansowego jako swego rodzaju retoryki.
   Mam to dam…”nie dam – bo nie mam…” bez ‘dopełniacza”,zapożyczone z pewnego serialu.

  • PANIE WEB.JÓZ. przysłowie glosi “nie ma dymu bez ognia”i w odejściu “GB” od tego unijnego dobrobytu przyczyną jest Berlin i Bruksela,które nie oferują żadnej rzeczywistej alternatywy w stosunku do Waszyngtonu.Gdzie szukać wizji geopolitycznych odmiennych od amerykańsko zachodnio -europejskiego New World Order?
   IDĄC DALEJ.CZY ZASTANAWIAŁ SIE PAN NAD PRZYCZYNĄ KŁOPOTÓW FINANSOWYCH FIRMY? A MOŻE TO TE NOŻYCE,KTÓRE DOSTAŁY SIE W NIEPOWOŁANE RECE,A KTORYCH WŁAŚCICIEL NIEJEDNOKROTNIE DALEKI JEST OD OBIEKTYWIZMU.PANA PRZEŁOŻENI WIDAĆ NIE MAJĄ ZASZEPIONEJ ZASADY,ŻE NAJWYŻSZYM STOPNIEM ZAUFANIA JEST KONTROLA…
   Ja dalej pamietam te odzywke na forum “OP” skierowaną do mnie “czego sie wuju drzesz?”,której to “czujne nożyce” tendecynie nie wycięły.

  • 27 lat temu 38 mln idiotów zagłosowało idiotycznie i nie da się tego już przeskoczyć. To wszystko. Pfffffffebane.

 5. bona, kogo to obchodzi czy płacisz na O.P czy nie,wpłac na konto Ojca Rydzyka tam wiesz kto rządzi i nie marudż!

 6. Ech!nie ma to jak wiara(naiwna) w dobre(i szczere) intencje NASZEGO
  niemieckiego adwokata,przypominam sobie jeszcze nie tak dawno – bełkot ‘naszych polityków” w temacie, był w dobrym tonie… 🙂 o wzajemnych relacjach,kosmopolitycznym
  jewropejskim pieniądzu – nie warto wspominać.
  To tylko kwestia(niedługiego)czasu. Powiedzmy (sobie)
  że “nasze” parcie na zachód w 89′ to był śmiertelny
  błąd w skutkach,chyba już nie do powetowania.
  Poruszamy się w nie swoich,uwierających butach,
  NIGDY nie będziemy jednością – za wiele różnic,za wiele nas dzieli – to były, są i będą obce,oby nie wrogie,sobie światy i byłoby dobrze gdyby tylko takie relacje pozostały.
  Przypominam sobie z początków 90’ słowa Wałęsy o potrzebie odnowienia struktur RWPG -bis,a może
  i Układ Warszawski -bis.Słowa te skierowane były
  skierowane jednak pod adresem zachodu,po to by przyspieszyć ‘integracje’. NIESTETY…

 7. Do nagłówka.
  …starych krajów Unii Europejskiej?

 8. Dziwię się niektórym czytelnikom OP, że liczyli na jakieś sukcesy UE zwłaszcza gdy do zarządzania tej Unii powołano kamerdynera-malarza kominów, nawet nic tu nie pomogła nauka w przyśpieszonym trybie j. angielskiego. Podziwiam konsekwencję Prezesa i konsolidację całej ekipy rządzącej i nie działają jak by chcieli niektórzy łącznie z moim adwersarzem znawcą też j. angielskiego “każdy …… na swój strój”. Jeszcze raz podkreślam, że PiS to nie jest moja bajka ale życzę im aby wytrwali w tej konsekwencji i przyśpieszyli rozliczanie łobuzerię z pod znaku PO, PSL i zakłamanych lewicowców. Pozdrawiam i życzę otwartości umysłowej.

 9. Gracz który postawił na złego konia przegrywa!PIS który postawił na sojusz z W.Brytanią w UE poniósł porażkę!A gdyby Prezes zamiast rozniecać fobie anty rosyjską skupił się na przejściu na EURO w stosunku 1 do 1,a argumenty są!To słaba Unia poszłaby na to,a emeryt Mykoła w Niemczech nie czułby się biednym krewnym czego tobie i sobie życzę !

 10. Nie pozostaje mi nic innego jak powtórzyć słowa które już wczoraj zamieściłem na Obserwatorze: ‘Wygląda na to że Brytyjczycy nie zechcieli już pozostawać w Unii w której „Pribałtika”, dysponująca potencjałem demograficznym odpowiadającym 10% brytyjskiego i gospodarczym odpowiadającym 3% brytyjskiego, może przegłosować stanowisko brytyjskie. Nie chcieli pozostawać w jednej Unii z dobijającymi się do jej drzwi Patroszenką, Erdoganem, Thaçi i Ramą. Widać bardziej odpowiadali im hinduscy czy syryjscy lekarze, farmaceuci, chemicy, jak złodzieje i bandyci z Polski Rumunii, i Ukrainy. Dobrze to zrobi i Brytyjczykom i samej Unii. Wielka Brytania zachowa bowiem większość swoich unijnych przywilejów wyzwalając się jednocześnie z unijnych ciężarów i ograniczeń. Natomiast Unia będzie musiała poważnie się zreformować co autor (zapewne trafnie) przewiduje w swoim artykule. Na długo zabraknie w niej miejsca dla naszych serdecznych przyjaciół: Ukrainy, Turcji, Kosowa czy Albanii. Natomiast nasza w niej pozycja będzie wypadkową naszego wkładu w europejską gospodarkę, naukę i kulturę. Niestety dzisiaj raczej kojarzymy się z awanturnictwem politycznym, wyprzedażą zasobów, wędrowną siłą roboczą, miejscem do wykonania nieskomplikowanych operacji technologicznych w globalnym podziale pracy. Nic więc dziwnego że w ostatnich miesiącach coraz częściej zamiast “Polska” czytamy “flanka wschodnia” lub “strefa buforowa”. Cóż ma dzisiaj do zaoferowania światu nasza nauka czy kultura? Jaki mamy wkład europejskie osiągnięcia technologiczne?
  A przy tym jesteśmy pierwszymi demontażystami pokoju w Europie, przeszkadzamy unijnym partnerom w wymianie handlowej z Rosją, utrudniamy Niemcom zaopatrzenie w gaz, ochoczo wzniecając, skutkujące uchodźstwem, pożary w obszarze Lewantu, zrzucamy na zachodnich partnerów ciężary asymilacji uchodźców. Nic więc dziwnego że dla Sześciu Założycieli stajemy się tym czym stajemy. Co gorsza, zupełnie nie widzę wśród naszych elit politycznych osobistości zdolnych te tendencje odwrócić. Jedni już nie żyją, inni wycofali się z życia politycznego pozostawiając Polskę tym “najpodlejszym wśród podłych”. “Nową przypowieść Polak sobie kupi(ł), że i przed szkodą i po szkodzie głupi”.

 11. ostatnie pytanie jest bardzo ważne i ciekawe. Odpo. brzmi: bez Rosji nie uda się EU odrobić strat.
  Artykuł celny.

 12. Mykoła przekaz marionetce słowa P.Prezydenta Putina”nie ważne co mówią za takimi plecami,ważne że jak się obrócisz to wszyscy milczą”.

 13. Walutę można zmienić?
  Dobre sobie, proszę powiedzieć to zdychającej Grecji.
  Euro to bilet w jedną stronę, nie da się z tego wyjść nawet nogami do przodu. Całe szczęście, że wdepnęliśmy do tego bagna.

  • … Całe szczęście, że wdepnęliśmy do tego bagna.
   Jak rozumieć ?
   – To dobrze ze wdepnęliśmy?
   – To dobrze ze NIE wdepnęliśmy?
   Wyrażać zatroskanie czy wręcz przeciwnie być z tego powodu
   radosnym, że nie powieliliśmy błędu Słowacji,
   czy “którejś’, a może wszystkiej Pribałtyki.

   Ps. Czy w dobrym tonie jest wyrażać radość z powodu tkwienia w bagnie lub innym mule?

   • Należy to rozumieć w ten sposób, że brak tu możliwości edycji tekstu i poprawy oczywistej pomyłki 😉 Oczywiście całe szczęście, że NIE wdepnęliśmy. Z czysto ekonomicznego punktu widzenia to jest totalny absurd aby całkiem różne gospodarki łączyć tą samą walutą, takie posunięcie musi się skończyć wykolejeniem słabszych uczestników i to właśnie widać. Ale tu nie decydowała ekonomia, na którą nikt nie zwracał uwagi, tylko ideologiczne euro-oszołomstwo…

   • @abc – To prawda. Pełna zgoda…

   • @abc, 26.06’2016, 01:26
    No wlasnie, komentator “ujal”, ja tu nawet probowalam “lopata” wytlumaczyc co to “je” €uro, ale szanowna publika jest romantyczna i ” nie czorteczka nie ponimajet “, ze to policyjna , sztywna waluta koncernow zbrojeniowych z Niemiec i nikomu innemu €uro pasowac nie bedzie,

   • @daniel
    Przychylam sie do tezy i tez uwazam, ze bez Rosji nie da sie UE odrobic strat ….

   • Jeszcze fo @abc..a propos €uro-oszolomstwo wielkie koncerny przez taki sprytny trik przy ” zamiance” walut wyksiegowaly sobie dlugi lub otrzymaly “zwrot” od urzedow finansowych za poniesione straty przy przeksztaceniu rachunkow ..takie wielkie przestepstwa finansowe za zgoda panstwa……¡¡¡¡ { }

 14. Zobaczymy co będzie się działo z kursem złotówki? Soros nie śpi! Problem leży w przeliczeniu złotówki do Euro,słabizny typu Pribaltyka dały sobie narzucić niekorzystny kurs,Prezes by na to nie pozwolił! Warto wykorzystać słabość Uni!

 15. ponieważ ffffff napisał wyjątkowo fffffff tekst (http://kuzmiuk.blog.onet.pl/2016/06/25/czy-instytucje-europejskie-wyciagna-wnioski-z-brexitu/comment-page-1/#comment-45189 ) na swoim blogo – oto mój post ALE za to szczęśliwie w tonacji do felietonu powyżej;
  ..
  OBRAŻA PAN LUDZI W TYM KOMENTARZU. PROSZĘ ZMIENIĆ FORMĘ W JAKIEŚ SIĘ PAN ZWRACA TO PUŚCIMY. WEB. JÓZ.

 16. p.Kuźmiuk napisał wyjątkowo DFDDDDDD tekst na swoim blogu (http://kuzmiuk.blog.onet.pl/2016/06/25/czy-instytucje-europejskie-wyciagna-wnioski-z-brexitu/comment-page-1/#comment-45189 ) dlatego poczułem się na siłach mu odpowiedzieć a ponieważ jest ‘in-line’ z felietonem powyżej, to prosze to co napisałem:

  TEN PAN U NAS NIE PISZE JAK CHCE SIĘ PAN Z NIM KOMUNIKOWAĆ TO NIE ZA NASZYM POŚREDNICTWEM. NIC NAM DO TEGO. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 17. jeżeli ktokolwiek liczy, że “EU” się sama zreformuje, to się grubo myli. EU jest projektem wadliwym od samego początku i to mówił prof. Mundell w Warszawie w 2000 (zapytajcie prof. Kołodki) a to samo mówili potem prof. Piketty, Tony Judt. Wszyscy wtedy trzymali ‘buzie na kłódkę” czyli rżnęli głupa.Tak jak DeGaulle się sprzeciwiał wejściu UK do EC, nawet wystąpił z struktur militarnych NATO tak koncelerz Helmut Schmidt powiedział Kwachowi (sam się do tego przyznał w Krytyce Politycznej), że „POLSKA NIE NADAJE SIĘ DO EU” proponując długofalową koncepcję współpracy. Oczywiście Kwachu nie zrozumiał co się do niego mówi. Sami FFFFFF od 2000 roku mówią, że „EU została założona przez CIA”:
  http://truepublica.org.uk/eu/origins-eu-usa-covert-operations-assimilate-europe-federal-state/
  http://www.telegraph.co.uk/business/2016/04/27/the-european-union-always-was-a-cia-project-as-brexiteers-discov/
  http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/1356047/Euro-federalists-financed-by-US-spy-chiefs.html (rok 2000!!) Tak EU jaki i RPjakiśtamnumer zostały założone – RPjakiśtamnumer dosłownie bo sam się przyznał – przez Sorosa a o czym mówili prof. Kowalik, prof. Kieżun. BTW, Soros na Brexit zarobi żeby móc opłacać swoich agentów lokalnych (http://www.marketwatch.com/story/soros-looks-set-to-make-a-killing-on-brexit-result-2016-06-24 ). Dzisiaj Kaczyński wygłupił się na całego:Eurosceptic Poland wants new EU treaty after Brexit (http://www.reuters.com/article/us-britain-eu-poland-kaczynski-idUSKCN0ZA24W?il=0 ) i dobrze by było sobie, że żadna dawka serwilizmu Pisu wobec USA nie pomoże. Jeżeli ktoś sobie wyobraża, że w dalszym ciągu będzie się brało kasę z EU za bezdurno (rolnicy, naukowcy, artyści, NGO, etc, etc) to się grubo myli. Kasa się skończyła!!! I oczywiście Pisiory zostaną za to obwinionie ale to nie ich wina: ta impra zaczęła się dużo dużo wcześniej. Dzisiaj chcemy się bronić przed Rosją, NATO w RP (czy RP w NATO), proszę bardzo: za pieniądze POLAKÓW bo przecież idiota może oczekiwać, że USA/EU będą Polskę sponsorować jak Izrael, Ukrainę, Egipt, wyzwalanie Syrii, etc, etc. Piłsudski powiedział: Wam kury szczać prowadzać a nie robić politykę i to się odnosi do CAŁEJ POLSKIEJ KLASY POLITYCZNEJ ‘post-1989′. Żadna dawka serwilizmu Pisu wobec “Nuland” (NIE opisało pięknie wizytę Kaczora u Nuland w ambasadzie USA w marcu)- to właśnie takie “prowadzanie kur na szczanie”. Radzę sobie Pisiorom wziąć to sobie do serca zamiast “zamachów smoleńskich’, “wyzwalania Ukrainy’, “walkę z terroryzmem”, “wprowadzanie demokracji w Rosji”, etc, etc. Mniej gadać, więcej robić jak mówił Deng Siao Ping. PS. Byłbym wdzięczny żeby mi ktoś podpowiedział jaką to “wojnę” wygrało po IIWW USA czy NATO? Aha, Grenada!!!

 18. a czy wiecie, że za Odra już wiedzą to co Polacy powinni o sobie wiedzieć a jeszcze nie wiedzą. W Polsce znowu będą wybory… zachowajcie sobie tę informację – będziecie pierwsi…

 19. Yarno,pełna zgoda,zanim Polacy to zrozumią będzie za późno dla nich może i słusznie liczy się 500+,a co będzie jutro?

 20. Hm wielki szum
  Dlaczego Anglia reaguje
  alergia na Niemcy.
  Wielka szostka ale czy
  urwia sie z smyczy us?
  Zobaczymy co zrobia.
  Moze kolorowa rewulucja ? Europa marionetka? Czy proba
  Berlina sie uda? albo ktoa tym steruje….

 21. Panowie oraz Panie, a ja tu nie bardzo sie zgadzam z tym co napisano ponizej…mnie nie zaskakuje, ze ta “stara gwardia” / “parada karzelkow” spotyka sie we wlasnym gronie, glownie by nie okazac stracha i wlasnego zalamania irsz nie siac panki….przeciez oni nie liczyli sie wogole z tym, ze wogole Brexit to realna sprawa…kazdy myslal, ze to taka gra towarzyska, by moze podzantazowac troche UE i Brytyski rabat podwoic …to takze osobista obraza tych 6-ciu ” zslozycieli” firmy, cos takuego jak ” zyleta po oczach i w genitalia buciorem..”, ci ludzie sa zazenowani afrontem jaki ich ze strony W.Brytanii spotkal, wogole die z tym nie liczyli, sa wysoce zaklopotani, bezradni…nie eiedza co poczac by zachowac twarz no i nie da sie bez wielkich instytucjonnyvh i spolecznych reform zavhowac UE bez ktorej to oni sami straca posady ..i ich cala swita …no jak jtos mogl pania Merkel tak ponizyc…takze pan Hollande boi sie o wladn skore ….ci z Luxemburga takze, ze przy reformach UE to ich Luxemburg straci “pranie pienuefzy” i rajostwo podatkiwe”, koncerny nie veda mogly grac tak nadrzednej roli…zmieni sie epoka…
  Nie uwazam, ze brak Polski w Berlinie to tym razem jakad tam kara…oni nie moga pokazsc, ze cierpia ze strachu na biegumke …oprocz Poldki nie bylo tskze ani Austrii, ani Danii, ani Portugalii, ani Hiszpanii, ani Szwecji, ani Finlandii ani…..ani….nie mysle, ze to afront” ta 6-tka boi sie po pristu o seoja skore, zlota era tej 6-tki zbliza die ku koncowi … niech sie Polska cieszy, ze nie byla na ” odziale intensywnej terapii”….nue musiala brac valium na uspkojenie…….

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.