Detonator nastrojów?

Jeżeli będziemy mieli szczęście to za kolejne około 30 lat zobaczymy, czy tragiczne wydarzenie z Gdańska stało się tak zwanym „detonatorem nastrojów”, czy rozeszło się w ogólności narodowego zamętu. To od nas zależy w jaki sposób emocje ludzi będą ukierunkowane w najbliższym czasie – dosłownie od każdego z nas. Dla wielu osób to, co się stało – jest swojego rodzaju granicą pęknięcia. Będą odróżniać świat „przed” i świat „po”. Analogicznie jak było po 10 kwietnia 2010 roku.

W tym kontekście oświadczenie pana Jarosława Kaczyńskiego, że jego partia nie wystawi własnego kandydata w wyborach uzupełniających w Gdańsku jest krokiem w stronę uspokojenia nastrojów poprzez uniknięcie sytuacji eskalacji. To mądra, słuszna i państwowa decyzja. przede wszystkim zaś jest dowodem na czysty pragmatyzm, albowiem nie mają tam praktycznie żadnych szans na zwycięstwo, bez względu na to, kogo by wystawili. Jednak ten gest należy docenić. Nie musieli tego ogłaszać, jak widać pan Kaczyński doskonale rozumie co się dzieje.

Niestety w naszym życiu publicznym nie brakuje ludzi, którzy reprezentują interesy inne, niż generalnie rozumiany polski interes narodowy. Oni przeważnie już się czują obywatelami świata, mają mieszkania lub domy i konta w bankach na zachodzie, zabezpieczyli dzieci dając im dobre wykształcenie i znajomość języków pozwalającą na funkcjonowanie w świecie. Bardzo często ci ludzie traktują Polskę jako zasób gdzie dzięki uprzywilejowanej pozycji, mogą w bardzo łatwy sposób agregować duże kwoty pieniędzy.

Część z tych ludzi nie zawahała się niedawno pluć na własny kraj w Brukseli i zachodnich mediach. Uwaga nie twierdzimy, że nie mieli prawa do własnych racji. Nie powinni jednak tego robić nigdy na obcych dworach, dostarczając obcym argumentów przeciwko naszemu krajowi. Ponieważ jakikolwiek by on nie był i przez kogokolwiek by on nie był rządzony, to jest nasz kraj i naszym najważniejszym obowiązkiem jest ze wszelkich sił go ochronić ma na pewno nie można mu szkodzić.

Niestety ta klasa ludzi rozpatruje interesy naszej ojczyzny, głównie poprzez swój własny interes. Mają pieniądze, środki, możliwości również te, wynikające z koterii towarzyskich, pozwalające na stanowienie ośrodków wpływu publicznego. Bardzo dużo stracili na „dobrej zmianie”, ich pozycja uległa drastycznej reorientacji. Dlatego zaczęli chronić swój stan posiadania. Duża wina w eskalacji tych postaw leży po stronie obecnej władzy, która spolaryzowała układ relacji wewnętrznych. W tym znaczeniu obecnie rządzący są współwinni sytuacji, ponieważ te same cele a nawet jeszcze większe można było osiągnąć o wiele bardziej skutecznymi metodami z uśmiechem na ustach i życząc wszystkim miłego dnia oraz najlepszego. Poprzez odpowiednią formę, można osiągnąć spodziewane rezultaty. Niestety stało się inaczej i istotnie widać podziały, w tym wykorzystywanie tej dramatycznej sprawy do oskarżeń i walki politycznej.

W tych dniach bardzo trzeba uważać na to, co się dzieje w mediach, a w tym w szczególności w mediach społecznościowych. W Internecie widać aktywację różnego rodzaju mechanizmów internetowych opartych na algorytmach sztucznej inteligencji. Działa to mniej więcej w ten sposób, że pod autentycznymi tekstami, które pojawiają się w sieci w zakresie omawianego problemu. Pojawiają się dowiązania, dopiski czy też powtórzenia całych tez w różnych kontekstach. Ich celem jest stopniowe lub gwałtowne – w oparciu o doktrynę szoku, rozbudzenie emocji i kierunkowanie ich w stronę zachowań ekstremalnych, tak żeby doprowadzić do konfliktu, który będzie się sam podsycał. Chodzi o efekt kuli śniegowej. Osoby dyskutujące w Internecie, jak również budujące na podstawie czerpanych z niego przekazów swoją wiedzę, nawet nie wiedzą, że są w relacji z oprogramowaniem, wykorzystującym potężne możliwości współczesnej technologii.

Nie da się tego powstrzymać głównie z tego względu, ponieważ zasięg mediów społecznościowych jest praktycznie nieograniczony. Nie da się tego również ograniczyć w sieci, ponieważ sztuczna inteligencja ogarnia wszystko, jak również nie boi się dekonspiracji i porażek. Biorąc do ręki telefon podpięty do Internetu lub włączając komputer, jesteśmy na wojnie z prawdziwymi inteligentnymi robotami, które mają tylko i wyłącznie jeden cel – spowodowanie żebyśmy skoczyli sobie do gardeł. Dodatkowo często są nadzorowane i moderowane przez ludzi, którzy znają się na technikach wpływu publicznego.

Proszę to uwzględnić o swoich komentarzach wszędzie w Internecie. Proszę nie używać słów kluczy o negatywnym zabarwieniu. One przyciągają te mechanizmy, mniej więcej tak, jak kawał krwawiącego mięsa w lesie przyciągnąć do siebie zwierzynę drapieżną.

Musimy zrobić w tej chwili wszystko, żeby wyciszyć emocje, nie dopuścić do eskalacji konfliktu, zminimalizować pole do działania dla osób, podmiotów i mechanizmów, których wygraną będzie nasz konflikt. Nie można akceptować ujawniających się i narastających mechanizmów obwiniania jednej strony politycznego sporu, przez drugą – jako odpowiedzialnej za śmierć pana Prezydenta. Analogia do dramatu Smoleńska i jego konsekwencji jest jednoznaczna. Nie możemy powielić tego schematu w drugą stronę! To byłby największy błąd naszych elit, w który niestety chyba wkraczamy…

Wymaga to jednak  uświadomienia sobie, że wszystko co robimy ma wpływ na rzeczywistość. Nawet jeżeli nikt nas nie przeczyta lub prawie nikt, to algorytmy sprawdzą to, co napisaliśmy lub powiedzieliśmy, bo potrafią one również reagować kontekstowo na dźwięk jaki jest wniesiony do sieci. Następnie wykorzystają to do uczenia się i proliferowania swoich przekazów w sposób dedykowany dla percepcji ludzi.

Mamy bardzo wiele polskich firm informatycznych, które mają potencjał do przeciwdziałania tego typu procesom w Internecie. niestety najczęściej są zbyt zajęte swoją codzienną pracą, żeby się od niej oderwać. Niestety nikt z władz publicznych tego nie koordynuje. To są ultra delikatne sprawy ocierające się o cenzurę. Warto jednak pomyśleć o schematach postępowania, które pozwoliłyby na agregowanie istniejącego w kraju potencjału na rzecz przeciwdziałania zjawiskom niekorzystnym w przekazie publicznym.

Miejmy w tych dniach oczy szeroko otwarte, proszę spodziewać się wszelkich możliwych prowokacji i zdarzeń mających na celu doprowadzenie do sytuacji ekstremalnych. Przed nami pogrzeb tragicznie zmarłego i towarzysząca temu cała otoczka medialna. To prawdziwe Eldorado dla ludzi o złych intencjach i ich mechanizmów oddziaływania. Tymczasem, z tym wszystkim można sobie poradzić odpowiadając sobie na proste pytanie: Cui bono? Nie trzeba niczego więcej stosować, konieczne jest jednak zachowanie spokoju i chwila refleksji zanim odpowiemy.

Proszę w swoich środowiskach działać na rzecz wyciszenia emocji oraz racjonalnego i pragmatycznego spojrzenia na tę tragedię. Należy brać poprawkę na sytuację międzynarodową, to co się dzieje w Wielkiej Brytanii, może być zaczynem poważnych problemów. Oni tam nie są przyzwyczajeni do chaosu, coś co u nas uważamy za sytuację zupełnie normalną, standardową i codzienną – czyli polityków, którzy się nienawidzą i nie potrafią podjąć jakichkolwiek sensownych decyzji, tam jest czymś co ostatnio miało miejsce w okolicach historycznych epoki Olivera Cromwella.

29 thoughts on “Detonator nastrojów?

 • 16 stycznia 2019 o 06:42
  Permalink

  Dobrą zmianą ubiła Owsiaka, pokonano go mentalnie. Złamano człowieka. Szkoda.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 07:55
  Permalink

  Autor zrobił słuszne spostrzeżenia. Też uważam, że niezależnie od tego, jak naprawdę sprawy się miały, nie należy ulegać emocjom i nie można dopuścić do eskalacji nastrojów, ponieważ te mogą zostać wykorzystane przez wrogie Polsce siły. Tylko w ten sposób można zniwelować skutki tego wydarzenia.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 08:55
  Permalink

  Prezes wyciąga wnioski.To byłoby głosowanie przeciwko kandydatowi PIS.”Ukrycie” Macierewicza, Pawłowicz świadczy że jesteśmy świadkami tej samej wyborczej gry.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 09:01
  Permalink

  Bardzo mądry głos o spokój i rozsądek. Popieram w całej rozciągłości.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 10:04
  Permalink

  Mądry felieton, ale proszę pamiętać, że narracja idzie z góry, czyli od polityków. Jeżeli oni zaczną to rozgrywać, tak jak prezes rozgrywał tragedię w Smoleńsku, to będzie tylko ciąg dalszy eskalacji. No i rzecz najważniejsza, to zmiana paradygmatu polityki społeczno-gospodarczej, łączenie narodu, a nie dzielenie. Czy naszych polityków jest na to stać? Czy są na tym poziomie inteligencji, aby to pojąć? Czy biznes zaprzestanie swoich nikczemnych praktyk i zacznie myśleć prospołecznie? Osobiście wątpię.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 13:40
  Permalink

  Ciekaw jestem co Autor myśli o robieniu z zdrajcy bohatera na miarę co najmniej Popiełuszki.
  Jestem zdecydowanym przeciwnikiem samosądów i uważam, że to z winy PiS doszło do zamachu. Gdyby tak jak obiecali postawili go przed sądem to wciąż by żył.
  Patrząc na to cyrk jaki dzieje się w związku z zamachem na (vvvvv polityka człowiek dochodzi do wniosku, że demokratycznie w Polsce do władzy Polacy nigdy nie dojdą.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 13:42
  Permalink

  @Miecław
  My nie mamy “naszych” polityków. A robienie z kombinatora świętego tylko podnosi ciśnienie ludziom którzy przez niego cierpieli.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 14:53
  Permalink

  Bez względu na nie wiadomo jak szalona to wizja, to jednak trzeba ją pooglądać, taka ciekawostka:
  vvvvvvvvvvvvvv

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 15:50
  Permalink

  @Prawda Boli. 16 stycznia 2019 at 13:42

  To fakt, nie mamy “naszych” polityków, ani naszej religii. Gdyby wszyscy oni czuli związki z narodem, to obecny stan rzeczy nie miałby prawa zaistnieć, a styropian służyłby tylko w budownictwie.

  “Zamordowany prezydent Gdańska zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej.”
  On zostanie jeszcze męczennikiem być może? Kościół lubi nadawać swoją oprawę takim przypadkom, a on był z nimi związany. Tylko co na to ci biedni nacjonaliści z ONR-u, których wczoraj linkowałem? Jak teraz się tam będą modlić w tej Bazylice?

  Nie jest to z mojej strony krytyka miejsca wiecznego spoczynku itd., niech kościół robi co chce. Tyle tylko że ja widzę tu kolejne źródło antagonizmów i podziałów wiernych w kościele. Czy więc ONR ma zamiar wyjść z tej religii, której się tak kurczowo trzyma? To musi być dla nich niezły policzek, podobnie jak dla MW.

  Idąc twoim tokiem myślenia i przyjmując hipotezę o kombinatorach, należy też zadać pytanie, jak się będą teraz czuć uczciwi katolicy na mszy w Bazylice? No ale jak znam życie to nie problem, bo już arcybiskup dał rozgrzeszenie i katolicy powinni od tej chwili uszanować wolę kościoła. Także ONR i MW, już im kapelani to odpowiednio wytłumaczą.

  Najbardziej smutne jest to, że z tragedii powstaje zalążek przyszłych antagonizmów z polityką kościoła w tle.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 16:02
  Permalink

  Chyba to w religii ks.Popiełuszki ” o zmarłym albo dobrze albo wcale”.Chyba rzeczywiście “prawda boli”.!

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 19:06
  Permalink

  @Miecław. ..ani naszej religii.” A czyjej? 1000 (ponad) lat – dobra pora przyswoić (BO innej nie będzie) sobie – oczywiście po odrzuceniu lewacko-liberalnych nowinek (modernizm), naleciałości tzw. SW II. Pora ‘kończyć”, chory – panów Janów, Franciszków, Pawłów (szóstych) i kogo tam jeszcze KK. Tylko powrót do Tradycji, sięganie do krynicy Średniowiecza gwarantuje sanację w KK.

  Stary marksista, ateista – w młodości zapewne “zawzięty” cyklista…Bogusław Wolniewicz – Lewactwo to ZŁO

  https://www.youtube.com/watch?v=Z3zwhQ9K-2U

  Kiedyś już linkowałem wystąpienie p. Prof. tym razem korzystam z kanału: “Polak słowianin 3” – Miecławie… 🙂

  Lewaki, sugerują ( w internetach) śp. prof. tak jak w przypadku
  p. G. Brauna – “nie takie pochodzenie’, Dlaczego… ? 🙂
  Mnie TO nie przeszkadza, BA! Bodajby tacy Żydzi (w Polsce) na kamieniu rodzili się – nieprawda’ż – Włodku?
  Nie przeszkadza, zapewne dlatego że nie jestem tzw. antysemitnikiem, puszczam oko imiennie – pp. “fly’, Xunza”… – cokolwiek CHORY termin znaczy…
  http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Czlowiek_w_Kulturze/Czlowiek_w_Kulturze-r1998-t10/Czlowiek_w_Kulturze-r1998-t10-s227-248/Czlowiek_w_Kulturze-r1998-t10-s227-248.pdf

  @Prawda Boli. DOKŁADNIE. Dodam więcej…. jaki kościół, tacy
  święci! 🙂 Nie pora i miejsce rozbierać
  nowych świeckich świętych (do kaleson).
  Wedle powiedzenia – co ma wisieć nie utonie, więc
  przyjdzie czas na szczegółowe przyjrzenie się
  procesowi kanonizacyjnemu (trudny wyraz do
  zapisania), nowych świętych lewicy laicko-liberalnej!
  W imieniu których tak gardłowo optuje np. kom.
  Włodek. Stwierdzam: bliższa koszula – ciału, niż sukmana.
  ?

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 19:12
  Permalink

  @Miecław.16 stycznia 2019 at 15:50. Do zdania wieńczącego.
  Czy to aby Miecławie nie krokodyle łzy, które tak hojnie ronisz? 🙂

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 19:45
  Permalink

  Powtórzę za Autorem pytanie, gdy chodzi o tragedię, która wydarzyła się w Gdańsku ” cui bono “. Odpowiedzi oczywiście nie znam nigdy nie zajmowałam się i nie zajmuję polityką.

  Natomiast jak ktoś ciekaw to proszę sobie przeczytać co na temat polityki pisze Noam Chomski (jest w sieci).

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 20:56
  Permalink

  @krzyk58. 16 stycznia 2019 at 19:06

  Faktycznie prawda cię boli.
  Upadły człowieku podnieś się już z tego szpagatu intelektualnego, bo ile jeszcze możesz żyć w takiej hipokryzji i zakłamaniu. Ile można żyć w takim rozdarciu. Uznając okupacyjną religię za swoją zdradzasz swoich prasłowiańskich przodków i idee kosmocentryzmu, która wynikała z naszej prawdziwej religii. Jednym słowem nie jesteś nasz skoro nie czujesz w genach słowiańskiej kultury i religii. 🙂

  Akurat – na szczęście w tym nieszczęściu – ta zbrodnia z lewicą nie ma nic wspólnego i z lewactwem nie da się jej powiązać, więc tym bardziej prawactwo wyje na forach. Nie myl liberalizmu gospodarczego i kulturowego z lewicą jako taką, która historycznie ma tylko kontekst społeczny i ekonomiczny, a nie kulturowego wyzwolenia od rozumu.
  https://demotywatory.pl/4902830/List-Wlodzimierza-Czarzastego-do-Andrzeja-Dudy–Oby-wiecej

  Co do WOŚP też ostatnio nie chciałem już cię krytykować, bo rok temu napisałem co sądzę i dałem ci lekcję. Ale może jednak kilka prawd z demotów ci się przyda na wyprostowanie neuronów.
  https://demotywatory.pl/4901456/Do-wszystkich-krytykow-Jurka-Owsiaka-
  https://demotywatory.pl/4732560
  https://demotywatory.pl/4898336
  https://demotywatory.pl/4635364

  Zgadzam się z jednym, że to wszystko co robi WOŚP powinno gwarantować państwo zgodnie z konstytucyjnymi obowiązkami, no ale skoro państwo nie działa, to dobry i ten promil pomocy, jeżeli społeczeństwo sobie wyłoży w ramach WOŚP. Skoro Caritas nie był w stanie zagospodarować tej przestrzeni po 1990 roku, to trudno mieć pretensje do Owsiaka, że to zrobił. W tym czasie Caritas zanotował wiele afer, po których, gdyby się zdarzyły podobne Owsiakowi to by już siedział, a jakoś tym z Caritasu się upiekło. Czy to oznacza, że Caritas powinien zostać zamknięty? Czy widzisz jakiś lewacki hejt przeciwko Caritasowi? Może jednak zacznijcie się leczyć, chociażby suplementami na lepsze myślenie.

  Także @krzyku58 – na kolana i na ciemną górę marsz żałować za grzechy, może rozum ci wróci. Na Grabarkę cię nie wysyłam, bo byłaby to profanacja tego świętego i skromnego miejsca.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 21:54
  Permalink

  Ja krzyku optuje za Człowiekiem,a czy on Żyd, Niemiec,Rosjanin czy Polak nie ma żadnego znaczenia.! Katolik, Świadek Jehowy, Buddysta, czy Ateista, również! Gdybyś 9 lat przebywał poza krajem, popływał w sztormie z międzynarodowa ekipą ,to może byś coś zrozumiał! A tak jak mówią Rosjanie” ni hu… nie ponimajesz”,obrońco wiary i pańskiego stołu. Pozdro.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2019 o 21:58
  Permalink

  @wieczorynka. Wiem że cenisz (sobie) ‘pióro” St. Michalkiewicza,
  dlatego postanowiłem podzielić się linkiem do twórczości Mistrza. 🙂
  https://marucha.wordpress.com/2019/01/16/podwojna-tresura/

  Pozdrawiam

  Ps. a propos genealogii Chomsk’ego, – ojciec z terenów dzisiejszej ‘u’padłej”, – matka natomiast z terenów dzisiejszej
  Białorusi, rodzice oczywiście pochodzenia prawniczego…
  Stwierdzenie: za klasykiem gatunku Żyrynowskim, też zresztą pochodzenia prawniczego. 🙂

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2019 o 00:03
  Permalink

  @krzyk58. 16 stycznia 2019 at 21:58

  Przeczytaj sobie razem ze swoim mistrzem ciemnogrodu:
  “Nieświęty Caritas. O czym zapomina prawica porównując WOŚP do katolickiej organizacji” – ddddddd
  Może “mistrz” jakiś komentarz do tego napisze?

  Inne ciekawe intencje?
  dddddd
  dddddd

  PRZEPRASZAM ALE NIE LINKUJEMY DO TEGO TYPU MEDIÓW KTÓRE JAWNIE KŁAMAŁY NA NASZ TEMAT. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2019 o 08:45
  Permalink

  @wlodek. 16 stycznia 2019 at 21:54 Ależ, Włodku – doskonale ująłeś
  że zacytuję “Ja krzyku optuje za Człowiekiem,a czy on Żyd, Niemiec,Rosjanin czy Polak nie ma żadnego znaczenia.!”
  Dokładnie!
  Dlatego też co i rusz podsyłam opinie ludzi a to Rosjan, a to Żydów,
  a to Polaków: a to p.Brauna, a to B. Szenicera, a to Grygucia…
  nie zasklepiam się w skorupie niczym komuniści i złodzieje
  w jednostronnym oglądzie tego bożego świata… 🙂

  @Miecław. 16 stycznia 2019 at 20:56 Trzeba z żywymi naprzód iść… 🙂 ale też, być świadomym naszej przeszłości – uważam że 966′ nie zeskoczyliśmy nagle z drzewa…to tyle w temacie.

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2019 o 13:35
  Permalink

  @ krzyk, 21:58. Jak chodzi o Michalkiewicza to oczywiście, że czytam jego artykuły. Czasami się z nim zgadzam, jednak tym razem mam odrębne zdanie.

  Jak chodzi o Jurka Owsiaka to pisano o nim różne rzeczy np. “Żyd”, “Resortowe dziecko” itd.

  Ja pozostanę przy swojej opinii, uważam, że J. Owsiak zrobił wiele dobrego dla Polski.
  Czytałeś, że .Owsiak po raz trzeci otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. Osobiście uważam, że mu się należy. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2019 o 16:11
  Permalink

  Autorze, swoim tekstem nawiązałeś do piosenki “za 30-parę lat jak dobrze pójdzie…”. Akurat za wykonawcą nie przepadam. Jednak tak mi się skojarzyło.

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2019 o 17:52
  Permalink

  @wieczorynka. 17 stycznia 2019 at 13:35 Każdy winien mieć prawo do votum separatum 🙂
  jeżeli każdy, to i Ty, nniekiedy nawet moja skromna osoba… jakkolwiek to by nie wybrzmiało. Czy “Żyt” nie wiem, (nie ma dla mnie znaczenia) “resortowe dziecko” jak najbardziej, czego cechą charakterystyczną była- jest ruso-fobia …tak,tak… i nieprzychylny stosunek do WWP.

  Z racji pochodzenia komunistycznego (w jakimś sensie – ‘bananowiec”) i wyznawanych ideałów młodości (hippie) miłością nie wiem czy odwzajemnioną była i jest USA (Zachodnie Wybrzeże – San Francisco Sound…) Czy mu się należy? (Nagroda Nobla) napiszę – TAK! Jak najbardziej!
  No, BO jeśli mogli otrzymać ową, “takie nic” jak W. Szymborska, niejaki Miłosz, czy potomek w prostej linii rzymskich cysorzy- Walensa, więc, co stoi na przeszkodzie? Zwłaszcza jeśli już- ideał sięgnął bruku?Nb. analogia do wiersza C.K. Norwida…
  Pozdrawiam
  Motto: “Jedynie prawda jest ciekawa..”
  Ps. Przykro mi – zdaję sobie sprawę że poezja W. Szymborskiej
  jest tobie bliska… taki jest mój punt widzenia.

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2019 o 20:08
  Permalink

  @ krzyk, “bananowa młodzież ” nazwała bym to inaczej hippisi, to właśnie moje pokolenie i jak każde młode pokolenie zachowywało się raz mądrzej raz głupio, na ogół przeważała ta druga wersja.

  Ciebie pozdrawiam a Jurka Owsiaka popieram

  Krzyku, wiesz na ile paskudnego hejtu nabiłam się gdy chodzi o Jurka Owsiaka. Dodam słownik internetu “karma wraca”. Mam nadzieję, że wróci do właściwych osób. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2019 o 22:00
  Permalink

  @wieczorynka. Pro – bananowców, i tak i nie. Raczej nie byli to
  hippisi a dzieci komunistycznych notabli z “Zatoki…. acz nie tylko,
  z uwagi na pozycje rodziców mogli pozwolić sobie na wszystko,
  włącznie z kontestacją “obrzydliwej komuny”, w której przyszło
  im żyć zapatrzeni na ‘wolny świat” ( nie tylko zapatrzeni, oni mogli dowolnie wyjeżdżać komuniści i ich dzieci to była rasa PANÓW) To te “kadry” stanowiły
  zalążki tzw. opozycji demokratycznej, oni mieli bezpośrednie kontakty z lewicą trockistowską, eurokomunistami na Zachodzie. oczywiście z (cichym)
  poparciem rodziców -“ideowych” komunistów.
  Dodam że zawsze nienawidzili ojczyzny robotników i chłopów,
  ZSRR, czy PRLu. Kończę, gdyz mija mój czas (22). 🙂
  Dobrej Nocy.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 16:26
  Permalink

  @ krzyk, ja zawsze doceniałam chłopów i robotników gdyż to oni odbudowywali PRL, korzystając z wiedzy ludzi wykształconych w czasach II RP.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.