Deklaracje programowe – jak obronić dobrą zmianę? (cz.5)

fot. red.

Teraz przejdziemy do drugiej części deklaracji programowej pana Prezydenta, w której deklaruje chęć obrony dobrej zmiany w Polsce, „(…) składając (…) Rodakom sprawozdanie z tego, co udało się dokonać. W ten sposób chcę pokazać, co złoży się na obronę osiągnięć Polski Plus.”.

Płaszczyzna pierwsza to „Inwestycja w społeczeństwo”

Czytamy tam: „Dynamiczny rozwój Polski w ostatnich latach potwierdza tezę, iż realizowana strategia społeczna ma charakter prorozwojowy i stanowi istotny element mobilizujący stabilny wzrost warunków i jakości życia w naszym Państwie.” Mamy tam dalej wymienione kolejne „plusy” i generalne chwalenie się polityką socjalną rządu. Warto zerknąć, jest to dobrze napisane.

Płaszczyzna druga to „Silna gospodarka”

Czytamy tam: „W 2015 roku, kiedy obejmowałem urząd Prezydenta RP, oczekiwałem od siebie i rządu, aby jak największa liczba Polaków mogła korzystać z owoców rozwoju gospodarczego. Celem stało się przywrócenie podziału dóbr stworzonych do norm dobra wspólnego, czyli sprawiedliwości społecznej. Realizowane w tym czasie programy zostały wpisane w podstawowe wartości solidaryzmu międzypokoleniowego i patriotyzmu… Podejmowane działania nie wykraczały poza ramy pewnej normalności przypisanej do ducha kultury i historii naszego wspaniałego Narodu.” Ciężko powiedzieć o co w tym chodzi, ale jeżeli ktoś chce nam w ten sposób powiedzieć, że socjalizm jest lepszy od kapitalizmu, nie nazywając tego pierwszego wprost, to należy się z tym zgodzić – tak SOCJALIZM JEST LEPSZY OD KAPITALIZMU, pod warunkiem, że nie buduje się go na fikcji.

Płaszczyzna trzecia to „Zdrowie i ekologia”

Czytamy tam: „(…)Podpisałem ustawę, która zakłada wzrost nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej poziomu 6% PKB w 2024 roku. (…) Dodatkowe 3 mld zł z zaproponowanego przeze mnie Funduszu Medycznego będą przeznaczone na leczenie onkologiczne oraz chorób rzadkich, w tym możliwe leczenie specjalistyczne w dedykowanych placówkach na całym świecie.” To są wyjątkowo ważne kwestie, co prawda zdjęcie pana Prezydenta z łopatką i sadzonkami jakichś iglastych roślinek jest słodkie, ale to tylko deklaracje.

Płaszczyzna czwarta to „Bezpieczeństwo i polityka międzynarodowa”

Czytamy tam: „Najbliższe lata w polityce międzynarodowej będą wymagały od każdego z państw działań w trzech obszarach. Po pierwsze, zapewnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa narodowego. Po drugie, działań na rzecz rozwoju gospodarczego w trudnym czasie, czego spodziewamy się w efekcie spowolnienia wywołanego pandemią. Po trzecie, promowania wartości istotnych dla pokoju i współpracy. (…) Po doświadczeniach w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, obecnie Polska działa w Radzie Praw Człowieka ONZ, a za dwa lata będzie przewodniczyć Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Te ważne i prestiżowe funkcje jakie pełnimy, dają nam możliwość działania wedle priorytetu, które przyjąłem już na początku mojej pierwszej kadencji i ogłosiłem na forum ONZ: pokój przez prawo.” Można to podsumować w ten sposób, że doskonale wiemy, jak Konstytucję własnego kraju traktował pan Prezydent – prawnik, doktor nauk prawnych, znający ją wybitnie! Jeżeli w kontekście bezpieczeństwa międzynarodowego mówi o prawie, jako podstawie czegokolwiek, to lepiej niech nie będzie Prezydentem i nie zajmuje się polityką, bo niczego nie rozumie.

[Źródło: https://www.andrzejduda.pl/program dostęp 2.07.2020 g. 7:30, wszystkie cytaty za źródłem].

Zapraszamy jutro na kontynuację felietonu – ostatnią szóstą część.

4 thoughts on “Deklaracje programowe – jak obronić dobrą zmianę? (cz.5)

 • 7 lipca 2020 o 05:11
  Permalink

  No tak, pokój przez prawo – a to prawo to interpretuje pani P. z tzw. TK? Bez jaj… głosuję na Trzaskowskiego!

  Odpowiedz
 • 7 lipca 2020 o 09:01
  Permalink

  Specjalnie nie otwierałem linkowanego programu, aby czekać na kolejne odsłony Sz. Krakauera sądząc, że może jednak czymś zaskoczą w tym programie, a tu siano? Uwiąd intelektualny w PiS totalny. Tetryki już się do niczego nie nadają, bo Prezydent w duchu może się nawet wstydzi, że musiał być twarzą tak pokracznej polityki międzynarodowej i jej skutków. Zepsuli dobrą polską politykę międzynarodową, zepsuli prawo i nas ośmieszyli na świecie.

  A co do programów społecznych. Święta racja podkreślona przez Sz. Krakauera:
  “… tak SOCJALIZM JEST LEPSZY OD KAPITALIZMU, pod warunkiem, że nie buduje się go na fikcji”.
  No bo jak można odwoływać się do przywracania systemu sprawiedliwości społecznej, a pluć na PRL, który był najbardziej inkluzywnym i egalitarnym systemem w historii nowożytnej Polski, nie licząc prehistorycznej wysokiej kultury społecznej naszych słowiańskich przodków opisanej w kronikach.
  Respirator ekonomiczny dla ludu nie jest budowaniem systemu sprawiedliwości społecznej, to tylko nieodzowny element zarządzania w kapitalizmie, aby kupić sobie władzę i uspokoić nastroje protestujących grup społecznych. Nic więcej.

  A skutki? Przecież to kpina i ludzie to rozumieją:
  https://demotywatory.pl/5009127/Pewnie-juz-wszyscy-to-widzieli-ale
  https://joemonster.org/filmy/105319/Andrzej_Duda_oglasza_wielka_obnizke_podatkow
  https://demotywatory.pl/5009250/Duda-oglosil-ze-jednym-z-jego-sukcesow-prezydentury-jest
  https://demotywatory.pl/5009100/Mam-28-lat-nie-mam-dzieci-bo-mnie-na-nie-nie-stac-Pracuje-od-1

  Odpowiedz
 • 7 lipca 2020 o 09:09
  Permalink

  Swiadomie będę głosował na pana Dudę, wczorajsza debata mnie przekonała.

  Odpowiedz
 • 7 lipca 2020 o 13:33
  Permalink

  Gdyby nie “zagrożenie pandemiczne” głosowałbym (JEDNAK!) na Dudę, BO (od strony autoironicznej) specyficzna sytuacja prezentuje się tak: niewolnik w kagańcu popiera program swojego pana). Absurd..ależ nie!! I właśnie dlatego że jestem wolnym człowiekiem, nie wezmę udziału w maskaradzie…zwanej eufemistycznie “świętem demokracji”.

  https://www.polishclub.org/2020/07/06/operacja-dorznac-biala-watahe/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.