Czyja “ustawka” w Libii tym razem?

By L’Américain (talk) – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8949467

Pytanie: Co się dzieje w Libii? Odpowiedź: Wojna. Tym razem wygląda to na wojnę domową. Chociaż nie można wykluczyć pomocy wojskowej udzielanej stronom przez trzecie państwa, to oficjalnie o tej pomocy nie ma informacji.

Pytanie: Jak wyglądała Libia Kadafiego po ataku NATO? Odpowiedź: Po ataku NATO Libia rozpadła się na fragmenty kontrolowane zwykle przez miejscowe ugrupowania wojskowe o bardzo różnej orientacji politycznej. Były nawet obszary, których przywódcy utożsamiali się z ideologią ISIS. Obecnie, tylko ugrupowania polityczno-wojskowe na dwu obszarach przedstawiają rzeczywiste znaczenie. Pozostałe, położone na obszarach pustynnych, mają znaczenie marginalne, lokalne.

Pytanie:  Jak można scharakteryzować polityczną orientacje dwu  znaczących obszarów? Odpowiedź: Najważniejsza politycznie wydawała się enklawa na północnym zachodzie Libii, ze stolicą w Trypolisie. Jest uznawana za rzeczywistego reprezentanta Libii przez prawie całą społeczność światową, oraz ONZ.

Pytanie: A druga enklawa? Odpowiedź: Drugi obszar, mający ogromne znaczenie wojskowe to wschód i południe. Na tym obszarze wojskowe przywództwo sprawuje generał, a może już marszałek polny, Khalif Haftar. I to właśnie on jest inicjatorem obecnego konfliktu. A właściwie ofensywy swoich wojsk na Trypolis.

Pytanie: Czy generał Khalif Haftar jest znaną postacią? Odpowiedź: Można powiedzieć, że ma bogaty życiorys, który jest bardzo dobrze udokumentowany. Pytanie: Co masz na myśli mówiąc, że jego życiorys jest bogaty? Odpowiedź: Generał Haftar jako młody oficer, razem z Kadafim, brał udział w obalaniu ostatniego króla Libii. Potem robił szybką karierę wojskową przy boku Kadafiego. Przechodził również szkolenie wojskowe w ZSRR. Nawet ukończył Akademię Frunzego, która kształci wojskowych dowodzenia wojskami  na poziomie strategicznym. Pytanie:  Czy odnosił jakieś sukcesy wojskowe za czasów rządów Kadafiego? Odpowiedź: Przeciwnie. Kiedy Libia weszła w konflikt z Czadem, został tam wysłany do walki jako dowódca libijskich oddziałów. Odziały libijskiej armii przegrały, sam Haftar dostał się do niewoli. Na jego usprawiedliwienie można zapisać fakt, że Czad uzyskał militarne  wsparcie od państw zachodnich. Po uwolnieniu, generał Haftar pozostał w Czadzie i dowodził niewielkimi oddziałami walczącymi z wojskami libijskimi.

Pytanie: Skąd taka radykalna zmiana orientacji Haftara? Odpowiedź: Zmiana była wynikiem zachowania się Kadafiego w stosunku do niego po jego porażce z wojskami Czadu. Kadafi przekazał światu informację, że wojskowa operacja przeciw Czadowi była samowolną akcja generała Haftara, z którą on nie miał nic wspólnego. Kadafi zostawił go w “rękach” przeciwnika, nie udzielając mu żadnej pomocy.

Pytanie: Czy później Haftar odniósł jakieś sukcesy wojskowe? Odpowiedź: Przez dwadzieścia lat przebywał w Stanach Zjednoczonych gdzie uzyskał obywatelstwo tego państwa. Wrócił do Libii po ataku NATO na to państwo. Przez ostatnie kilka lat odnosił sukcesy w jednoczeniu enklaw na południ i wschodzie Libii. Kilkanaście dni temu jego wojska ruszyły w kierunku Trypolisu. Lotnisko położone 30km na południe od Trypolisu przechodziło z rąk do rąk, ale ostatecznie zostało w rękach Haftara.

Pytanie: Czy “inwazja” oddziałów Haftara ma szanse powodzenie? Odpowiedź: Wydaje się, że jego zwycięstwo jest przesadzone. Wynika to z faktu, że prawdopodobnie ma ogromne wsparcie sprzętem wojskowym ze strony innych państw. Pytanie: Czy jest to oficjalne wsparcie? Odpowiedź: Oficjalnie nie jest to potwierdzone. Tyle, że wiele na to wskazuje.

Pytanie: Co może wskazywać na pomoc państw trzecich? Odpowiedź: Bez broni przeciwlotniczej oraz pojazdów niezbędnych do przemieszczania i atakowania wojsk przeciwnika, generał Haftarnie zdecydował by się na rozpoczęcie konfliktu. Jest zbyt dobrze wyszkolonym wojskowym aby popełnić taki błąd. A jeżeli spekulować o pomocy to wato przypomnieć następujące fakty. Federacja Rosyjska przyjaźni się z Egiptem i sprzedaje mu broń. Egipt popiera Haftara, który na dniach złożył wizytę a Kairze. Działania generała Haftara są również popierane przez Emiraty Arabskie, państwo które ma nadwyżki finansowe. Sam generał Haftar składał również wizytę w Moskwie, gdzie spotkał się z rosyjskim ministrem obrony. Podobno składał wizytę na rosyjskim lotniskowcu kiedy ten pływał po morzu Śródziemnym.

Pytanie: Czy Rosja może być beneficjentem tego konfliktu? Odpowiedź: Obecnie nic nie wskazuje na to. Tyle, że profity mogą przyjść w przyszłości.

Pytanie: Jakiego rodzaju mogą to być profity dla Rosji? Odpowiedź: Z jednej strony może to być działanie zgodne z zasadą: oka za oko, ząb za ząb.

Pytanie:  Czy istnieje możliwość, że w konflikt czynnie zaangażuje się NATO? Odpowiedź: Wydaje się, że po nienajlepszych doświadczeniach z wojskowego zaangażowania w Afganistanie, Iraku i Syrii, oraz z powodu nie najlepszej koniunktury gospodarczej w tych państwach, wykażą wstrzemięźliwość w wojskowym angażowaniu się.

Pytanie: Jeżeli państwa NATO miałyby zaangażować się w ten konflikt, to po której stronie? Odpowiedź: Bardziej stabilna Libia będzie mogła skuteczniej blokować napływ emigrantów do Europy. Z tego punktu widzenia, państwa unijne mogą okazać się głównym beneficjentami zjednoczenia Libii.

Pytanie: W takim razie, czy istnieje taka możliwość, że to co się dziej w Libii jest realizacją wspólnego projektu części państw Zachodniej Europy oraz Federacji Rosyjskiej? Odpowiedź: Nie wykluczam  takiego scenariusza – bardziej stabilna Libia może pomagać w “zabezpieczeniu” południowej granicy Unii przed uchodźcami. Taką rolę skutecznie wypełniała Libia kiedy rządził nią Kadafi. Znamienne jest, że Stany nie krytykują poczynań Haftara.

Pytanie: Czyli dopuszczasz, że mogło nastąpić “ciche” porozumienia między Rosją i Zachodem? Odpowiedź: Jeżeli takie założenie okaże się prawdziwe, to w najbliższym czasie można się spodziewać jakiegoś “rewanżu” dla Rosji ze strony części państw Zachodniej Europy.

Autor: Mikołaj

15 myśli na temat “Czyja “ustawka” w Libii tym razem?

 • 22 kwietnia 2019 o 05:56
  Permalink

  KTO TO WSZYSTKO SPROKUROWAŁ ???
  No właśnie… Dlaczego? Media w polsce wytłumaczyły nam, że Kaddafi był okrutnym dyktatorem, który nie tylko bezwzględnie traktował swoje społeczeństwo, okradał kraj, ale także był seksualnym dewiantem z gwardią przyboczną złożoną z pięknych młodych kobiet. Więc mu się należało.

  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/dlaczego-wlasciwie-nato-zbombardowalo-libie-2015-09

  … operacja libijska została pierwotnie zainicjowana przez Europę…

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201811139181999-sputnik-nato-libia/#comments

  Odpowiedz
   • 22 kwietnia 2019 o 09:35
    Permalink

    PANIEEEEEEEE A CO MASZ POLSKIE MEDIA CZY W POLSCE ???!!!

    Odpowiedz
   • 23 kwietnia 2019 o 23:20
    Permalink

    Paaanie!!!
    OBECNIE zamiast sowieckiej, mamy okupację KROWOPASÓW. Nie jest to specjalnie dziwne, ponieważ podano oficjalnie, że 99% prasy w polsce jest w rękach jednego niemieckiego wydawnictwa.
    A w 2009 roku podano, że cała oświata i mass media niemieckie do 2099 roku są pod kontrola KROWOPASÓW.
    I dlatego nic, co kwestionuje politykę KROWOPASÓW, nie może pojawić się w Polsce w mediach głównego nurtu…
    ŹRÓDŁO:Polska jest 52 stanem krowopasów!!!

    Odpowiedz
    • 1 maja 2019 o 22:44
     Permalink

     Paaanie jerzyjj, powoływanie się na sputniknews i wolna-polska.pl, znane media kremlowskiego wpływu, wskazuje żeś albo “bliski wielbiciel Kremla”, albo żeś … “nieświadomie wykorzystany” przez kremlowską propagandę. Nie powołuj się w swych wypowiedziach na media, które dla cywilizowanego świata są jawnymi tubami kremlowskiej propagandy.

     Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2019 o 07:36
  Permalink

  W niemieckiej gazecie “Die Welt Online” czytalam ze generala Haftara popiera wujek zza wielkiej wody i ze otrzymal dobry sprzet, by mial czym walczyc….wszystkie strony sa zainteresowane normalizacja sytuacji w Lybii, gdyz tam sa rozmaite radykalne sily islamskie, ludzie bez pracy i zyja z wojny i grabiezy,okupow i handlu ludzmi i trzeba by koniecznie by to panstwo z uwagi na bezpieczenstwo calego regionu uspokojnilo sie takze jako bariera przed nielegalna emigracja …no i oczywiscie wiele podmiotow czyha na zyski z ichnich pokladow ropy naftowej i zdaje sie takze wysokich pokladow gazu ziemniego…..za Kadafiego to Wlochy zaoparywaly sie tam w energie takze Francja…trudno pojac, co w te panstwa wstapilo, ze z ich inicjatywy rozpoczeto bombardowanie Libii…. za te decyzje nawalnica nielegalnych emigrantow przyszlo Wlochom i Francji drogo zaplacic…i juz z nikim nie bedzie ani Wlochom ani Francji ani UE “tak zle”, jak bylo to z Kadafim, ktory trzymal wszystkie plemiona islamskie w reku i byl pokoj, produkowal tyle taniej ropy naftowej….no komu to przeszkadzalo….?

  Odpowiedz
  • 22 kwietnia 2019 o 13:11
   Permalink

   Tiaaaaa. “krolowo”, takie są skutki zakotwiczenia w zachodnich środkach
   masowego ogłupiania – ‘wolnych” społeczeństw.
   A’rebours!
   🙂
   “trudno pojac, co w te panstwa wstapilo………….” E’tam! 🙂 Czy naprawdę tak trudno? “Nabrało się “dzieniek” – (Sarkozy), a wierzyciela najkorzystniej
   jest zabić i nie ma problemu z długiem.
   “no komu to przeszkadzalo….?” “krolowa” nie czai – bazy. Wytłumaczę
   jak …………na miedzy – “kieszonkowcowi”- dosłownie i przenośni! 🙂

   Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2019 o 09:17
  Permalink

  Doskonale napisane, nowy autor na OP gratuluje i tak trzymać.

  Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2019 o 09:41
  Permalink

  Tam nadal jest bardzo dużo ropy, a na południu leży Czad i tereny skąd Francja zaopatruje się w rudę uranu.

  Jeśli interesy Zachodu zostaną uwzględnione (ropa, gaz i uran) – to ten generał zwycięży.

  Stabilna Libia pozwoli na odtworzenie “starych dobrych” interesów.

  Kadafi zbyt mocno się uniezależniał i chciał podporządkować sobie tereny z rudą uranu dla Francji.

  Do tego był niesterowalny bezpośrednio.

  Dlatego to Francja stała za jego obaleniem, mimo że trochę wcześniej pozwoliła mu postawić jego “namiot” w ogrodach Luwru.

  Poza tym Kadafi był już zbyt długo.

  Zmęczył swoją ekstrawagancją Zachodni Świat.

  Teraz do przejęcia jego miejsca dąży nowy generał.

  Czy mu się uda?

  To zależy od relacji pomiędzy krajami NATO, USA, Rosją i Egiptem.

  NATO i UE jest w tej chwili w stanie reorientacji.

  Brexit, kryzys wokół Euro (Niemcy) i żółte kamizelki (Francja) – zniechęcają do aktywności.

  Dlatego teraz jest dobry czas dla poczynań generała Haftara w Libii.

  Może w końcu zapanuje tam spokój.

  A że jest on “tam” oparty na jakimś autorytaryzmie – to taki tam mają klimat …

  Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2019 o 13:43
  Permalink

  Mikołaju, dobra analiza, jak zresztą wszystkie dotychczasowe. Następny tekst przygotuj o aktualnej powyborczej sytuacji na Ukrainie. Jestem ciekaw co się może dziać, a nie mam czasu na analizy innych źródeł.

  Odpowiedz
 • 24 kwietnia 2019 o 05:58
  Permalink

  Komentator @Inicjator “ujal” a do tego Kadafi byl szefem i glownym finansista Unii Afrykanskiej, o ktorej sie wogole prawie nie mowi oficjalnie i chcial uniezaleznic sie i cala Afryke od rozliczania sie w handlu i wogole w gospodarce dolarami czyli wylamac sie z ostrego trzymania “za morde” przez amerykanski system /przemysl / finansowy ,z przymusu robienia dlugow na finansowanie panstwa i wydawania obligacji rzadowych na te dlugi oraz koniecznosci robienia spekulacji…oraz wiecznego podlegania 3-em amerykanskim firmom ratingowym, ktore moga kogos wykoczyc w krotkim czasie……no to wzieli go “uciszyli” na wieki, bo podskakiwal……i wogole samodzielnie myslal…..
  ***
  A propos @krzyk58 …”paaaaanie, ja musze z roznych powodow uzywac rozmaitych alegorii i przenosni literackich, bo i mnie “ucisza” na wieki i bedzie komentator musial mnie szukac w “parku sztywnych”….ponial ?

  Odpowiedz
 • 25 kwietnia 2019 o 17:47
  Permalink

  Dlaczego wszyscy chcą pokoju w Libii?
  Rosja, USA, Francja, ZEA, Włochy?
  Pomijając inne aspekty, chodzi o ropę.
  Ropa ropie nierówna, nie wszystkie rafinerie są w stanie przerabiać ropę ze wszystkich źródeł, o zróżnicowanych frakcjach.

  Ta nagła zgoda łączy się z Iranem, który USA chce wykluczyć z rynku eksportowego.
  Francja i Włochy musza mieć optymalny zamiennik.
  Którego Arabowie ze względu na wyczerpywanie się złóż ne są w stanie dostarczyć.

  Poza tym, Haftar majacy doskonałe kontakty na wschodzie, w Rosji, w USA, gwarantuje spokój i pogodzenie interesów wszystkich zainteresowanych.
  Nie zdziwiłbym się również, gdyby rolę przywódcy objął ostatni syn Kadafiego.
  Libijczycy zapewne z łezką w oku wspominaja tamten “Złoty Wiek”.

  Nie wiem, czy to znacie- Testament Kadafiego?

  “W imię dobroczynnego i miłosiernego Allacha

  Przez 40 lat lub dłużej, nie pamiętam już, robiłem wszystko, co mogłem, by zapewnić ludziom domy, szpitale, szkoły, kiedy zaś byli głodni — nakarmiłem ich. W Bengazi zamieniłem nawet pustynię w pola uprawne, stając przeciwko atakom tego kowboja Ronalda Reagana, który zabił moją adoptowaną córkę, w czasie kiedy próbował zabić mnie. Pomagałem później moim braciom i siostrom z Afryki, finansując Unię Afrykańską.

  Zrobiłem wszystko, co mogłem, by pomóc ludziom zrozumieć ideę prawdziwej demokracji, w której komitety ludowe prowadziły nasz kraj. Stale jednak było to za mało, jak niektórzy mówili, nawet ludzie, którzy posiadali dziesięciopokojowe mieszkania, nowe ciuchy i meble, nigdy nie byli usatysfakcjonowani, i w swojej chciwości chcieli więcej. Oni to powiedzieli Amerykanom i innym, że potrzebują „demokracji” i „wolności”, nigdy nie zdając sobie sprawy z tego, że proszą o morderczy system w którym wielcy pożerają małych, byli jednak oczarowani tymi hasłami nie zdając sobie sprawy, że w Ameryce nie ma darmowych lekarstw, szpitali, mieszkań, edukacji czy żywności, a jedyne darmowe rzeczy to te, które uda się wyżebrać na ulicy lub miska zupy wystana w długiej kolejce.

  Nie, nie liczyło się co zrobiłem, dla niektórych to zawsze było mało, dla innych jednak byłem synem Gamala Abdela Nassera, jedynego prawdziwego Araba i przywódcy muzułmańskiego, jakiego mieliśmy od Saladyna, który proklamował Kanał Sueski własnością swojego ludu, tak jak i ja, idąc jego śladami, proklamowałem Libię własnością mojego ludu, starając się uczynić mój lud wolnym od dominacji kolonialnej — od tych złodziejów, którzy chcieli nas grabić.

  Obecnie jestem atakowany przez największą w historii machinę wojenną, mój mały afrykański syn, Obama, chce mnie zabić, by odebrać wolność mojemu krajowi, by zabrać nam nasze darmowe mieszkania, darmową służbę zdrowia, darmową edukację i darmową żywność, zastępując to amerykańskim sposobem grabieży, zwanym „kapitalizmem”. My wszyscy jednak w Trzecim Świecie wiemy, co on oznacza — korporacje kierujące krajem i światem, które odpowiadają za cierpienie ludu.

  Nie ma zatem dla mnie alternatywy, muszę się temu przeciwstawić i jeśli takie będzie życzenie Allacha, zginę idąc jego ścieżką — ścieżką, która uczyniła nasz kraj bogatym i zagospodarowanym, zdrowym i obfitym w żywność na tyle, by nawet móc nieść pomoc naszym afrykańskim i arabsakim braciom i siostrom.

  Nie chcę umierać, lecz jeśli będzie to konieczne, by ocalić nasze ziemie, nasz lud, te tysiące, które są moimi dziećmi, niechaj tak będzie.

  Niech ten testament będzie moim głosem do świata, mówiącym, że przeciwstawiłem się krucjatowym atakom NATO, przeciwstawiłem się okrucieństwu, przeciwstawiłem się zdradzie, przeciwstawiłem się Zachodowi i jego kolonialnym ambicjom, a także, że stanąłem po stronie moich afrykańskich braci, moich prawdziwych arabskich i muzułmańskich braci, jako promień nadziei.

  Kiedy inni budowali pałace, ja mieszkałem w skromnym domu. Nigdy nie zapomniałem swojej młodości w Syrcie, nie przepuściłem bezmyślnie naszych narodowych bogactw, i tak jak Saladyn, nasz wielki muzułmański przywódca, który odzyskał Jerozolimę dla islamu, niewiele brałem dla siebie…

  Na Zachodzie niektórzy nazywają mnie „szalonym” i „dzikim”, kłamią choć znają prawdę, wiedzą, że nasze ziemie są niezależne i wolne od kolonialnego ucisku, to moja wizja, moja ścieżka, która jest i była jasna dla mojego ludu, za który będę walczył do ostatniego tchu. Niechaj potężny Allach pomoże nam pozostać wiernym i wolnym.”

  — Mu’ummar Qaddafi

  17 kwietnia 2011

  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9916

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.