Społeczeństwo

Czy Związek Banków Polskich rzetelnie przedstawia dane?

Proszę kliknąć w obrazek, otworzy się plik PDF z całym dokumentem. Jest bardzo ciekawy wart przeczytania.

W dniu 8 marca Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu przesłało do Związku Banków Polskich wezwanie do usunięcia naruszeń prawa w związku z publikacją na stronach ZBP nieprawdziwych informacji. Naruszenia te dotyczyły prostych błędów rachunkowych i błędów w założeniach mających wprowadzić w błąd odbiorcę publikacji.

Przekazywane opinii publicznej nieprawdziwe informacje budują fałszywy obraz stanu materialnego osób pokrzywdzonych przez działania banków i w ten sposób naruszają ich dobra osobiste. W ocenie Stowarzyszenia przekazanie we wspomnianej publikacji ZBP informacji nieprawdziwych jest  działaniem wprowadzającym w błąd opinię publiczną i mającym m.in. wpływ na orzekanie w sprawach o unieważnienie niezgodnych z prawem umów kredytowych oraz działanie ciał ustawodawczych pracujących w Sejmie RP nad regulacjami prawnymi.

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że nieprawdziwe informacje jakoby kredytobiorcy “frankowi” płacili niższe raty niż kredytobiorcy “złotowi” zostały już zdementowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Trudno zatem zrozumieć, że dezinformacja ta pojawia się po raz kolejny w przestrzeni publicznej za sprawą nieprawdziwych publikacji na stronach ZBP oraz w innych materiałach prasowych, w których ZBP był źródłem tych fałszywych informacji.

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że udowodnienie nieprawidłowości w obliczeniach i celowych manipulacji danymi mających na celu udowodnić z góry zakładaną przez ZBP tezę jest czynem nieetycznym i stanowi naruszenie prawa. Natomiast złą wolę ZBP potwierdza brak reakcji na pismo Stowarzyszenia i brak reakcji na wskazanie w publikacji nieprawdziwych informacji. Takie postępowanie stawia pod znakiem zapytania rzetelność przekazywanych do tej pory ocen, osądów i materiałów informacyjnych zarówno przez Związek Banków Polskich, jak i przez podmioty powiązane z ZBP, w tym m.in. przez Biuro Informacji Kredytowej.

W załączniku znajduje się treść pisma przesłanego do ZBP. Linki:

 1. http://www.odfrankujkredyt.info/
 2. https://zbp.pl/

 

Proszę kliknąć w link poniżej lub miniaturkę obrazka powyżej, otworzy się plik PDF z całym dokumentem. Jest bardzo ciekawy wart przeczytania. Plik PDF otworzy się w nowym oknie:

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZEŃ PRAWA ZBP

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu, załącznika PDF i grafiki zastrzeżone dla podmiotu Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Wyłączenie licencji CC 3.0.

4 komentarze

 1. Pisać to sobie Państwo możecie – nawet na Berdyczów.

  Przecież organizacja zrzeszająca “domniemanych” oszustów – nigdy nie zdradzi swoich członków.

  To nie są filantropii.

  To już lepiej napisać skargę do ambasady San Escobar …

  Chyba że wśród poszkodowanych jest kilka osób mających żydowskie korzenie.

  Wówczas można próbować pociągnąć ten wątek no i zwrócić się do prawników znanych kancelarii prawnych prowadzących sprawy finansowe. O ile macie na to pieniądze.

  Innej drogi do sukcesu – nie ma.

  Macondo.

 2. Przejaja to się w głowie nie mieści po prostu mózg staje. Dlaczego ten gość nie siedzi?

 3. Mroczny Siepacz i Wizjoner

  Każdy protest jest cenny walcząc z taką hydrą i tak nie ma się szans.

 4. SBB, widać jak wysoką pozycję mają nie polskie banki w Polsce. Kto doprowadził do takiej sytuacji wiemy, zatem nie muszę się rozpisywać. Dodam natomiast, że jeżeli ktoś ma zbyt wygórowane wymagania (w tym przypadku banki) jest tylko kwestią czasu aby zapłacił za nadmierne roszczenia.
  SBB jak zwykle życzę powodzenia. Takie Stowarzyszenie jest potrzebne. Im więcej osób dowie się o działaniach banków w Polsce tym lepiej.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.