Czy USA przygotowują bojowników ISIS w bazie At-Tanfa do atakowania syryjskich pól naftowych?

США готовят террористов ИГИЛ в Ат-Танфе для атаки на нефть и газ Сирии, openstreetmap.org / Федеральное агентство новостей https://static.riafan.ru/uploads/2019/03/23/orig-1553343916cc8347db5688ae0ab9fadbf066ed8625.jpeg

Według źródeł w rządzie armii syryjskiej, kilka tysięcy bojowników tzw. państwa islamskiego, którzy wcześniej poddali się w rejonie osady Baghuz na wschodnim wybrzeżu Eufratu, zostało przetransportowanych do strefy At-Tanf przez terytorium Iraku i Jordanii pod ochroną Amerykanów. Głównie pochodzą z lokalnych plemion żyjących na terytorium Syrii i Iraku. Ich rodziny i krewni zostali wzięci jako zakładnicy do obozu Al-Khol w prowincji Hasaka.

Większość bojowników jest rozsyłana do obozów szkoleniowych, których jest co najmniej dziesięć na terytorium obsadzonym przez wojska Amerykańskie. Przedstawiciele grupy znanej jako „Majmuat Abu Husam” aktywnie z nimi współpracują. To rodzaj „sił specjalnych Beduinów”, utworzonych przez arabskich pracowników amerykańskich „prywatnych sił bojowych” w Iraku, a później dołączających do ISIS.

W zamian za możliwość amnestii i wsparcie finansowe od bojowników żądają wzięcia udziału w operacji mającej na celu ustanowienie kontroli nad terytorium tzw. Białej Pustyni. Chodzi przede wszystkim o atak na infrastrukturę produkcji i rafinacji ropy naftowej w prowincji Homs – na obszarach Dzhizal, Al-Shair, Mahrur i Twenan na północ od Palmyry, a także złoże fosforanów „Hneifis”. Terytoria te zostały całkowicie przekazane pod kontrolą wojsk rządowych przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa w 2017 r., jak cenne były te tereny dla terrorystów chyba jest jasne.

Ponadto Amerykanie są zainteresowani eliminacją stanowisk rządowych wzdłuż trasy strategicznej Deir Ez-Zor – Damaszek. Obecnie grupy terrorystów „Państwa Islamskiego” przeniknęły tutaj przez strefę At-Tanfa na Białej Pustyni. W ciągu ostatnich dziesięciu dni co najmniej dwudziestu syryjskich żołnierzy zginęło w atakach. Siły rządowe, przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa, nadal identyfikują i niszczą pozostałości grup terrorystycznych w tych okolicach. Według syryjskiego dowództwa od początku marca około 150 bojowników, 20 samochodów z karabinami maszynowymi i 15 motocyklistów zostało już zlikwidowanych na Białej Pustyni, aktywność terrorystów na tych obszarach nie jest jednak zmniejszona. Używając złożonego terenu, wielu jaskiń i innych schronisk, gangi stale uzupełniają przybysze z At-Tanfa, doposażają magazyny broni i gromadzą siły do ataków na dużą skalę.

Drugim kierunkiem Amerykanów, według władz syryjskich, jest przejęcie terytoriów w centrum Syrii przez siły kurdyjskie: Syryjskich Sił Demokratycznych (SSD), utworzonych przy wsparciu Pentagonu. Pod koniec działań wojennych w rejonie El-Baguz dowództwo SSD i amerykańscy instruktorzy odmówili zwolnienia kurdyjskich i arabskich bojowników do ich domów – ponieważ będą mieli przed sobą kolejną „wielką” operację „przeciwko ISIS”. Na obrzeżach Rakki oficerowie CIA potajemnie zebrali wpływowych szejków i zaprosili ich do wzięcia udziału w walce z terrorystami na zachód od Eufratu w zamian za przyszłe dochody ze znajdujących się tam bogactw naturalnych. Przywódcom plemiennym obiecano ważne stanowiska w „konfederacyjnym państwie demokratycznym”, które ma powstać po obu stronach Eufratu pod patronatem regionalnych sojuszników USA.

Wydaje się jasnym, że Pentagon na Białej Pustyni wypełnia plan, który został już przetestowany we wschodniej Syrii: po wypchnięciu i pokonaniu sił terrorystów przez siły rządowe, ustanowić przy użyciu Kurdów kontrolę nad terytorium o strategicznym znaczeniu i bogatych w złoża naturalne.

To może wyjaśniać, dlaczego Stany Zjednoczone tak uparcie odmawiają ewakuacji uchodźców i likwidują obóz Er-Rukban, położony w pobliżu At-Tanf, aby pod tą osłoną szkolić bojowników, by kontynuować walkę z legalnym rządem prezydenta Assada.

Źródło: США готовят террористов ИГИЛ в Ат-Танфе для атаки на нефть и газ Сирии

8 thoughts on “Czy USA przygotowują bojowników ISIS w bazie At-Tanfa do atakowania syryjskich pól naftowych?

 • 25 marca 2019 o 05:42
  Permalink

  Kolejne przybliżenie nowego oblicza “proxy wojny” w Syrii.

  Nie musi to wszystko być prawdą, ale coś jest na rzeczy, bo oba mocarstwa lubią bić się cudzymi rękoma.

  Że giną jacyś tam tubylcy?

  Byle Małe Państwo na Bliskim Wschodzie – i nie jest to Liban – oddaliło problemy od swoich granic.

  Tak to ten świat “tam” się kręci.

  Do tego te “prywatne armie” wspierające “bojowników” …

  Odpowiedz
 • 25 marca 2019 o 06:12
  Permalink

  Też o tym czytałem na serwisie DEBKA, kto ma abonament wie na kilka dni do przodu co się dzieje wokoło Izraela, polecam.

  Odpowiedz
 • 25 marca 2019 o 07:07
  Permalink

  Problemem jest to że USAwszędzie się wpychają ze swoją demokracją,rozpiepszyli cały Bliski Wschód. Ukraina. Teraz budują swoje bazy w Polsce.

  Odpowiedz
 • 25 marca 2019 o 08:38
  Permalink

  No to przecież oczywiste, że wolą burzyć i chachmęcić bo chodzi o interes pewnego małego bliskowschodniego kraju i nie jest to Liban.

  Odpowiedz
 • 25 marca 2019 o 13:52
  Permalink

  Czy swiat moze sobie pozwolic na dalszy ciag wspierania terrorystow i ciagla odnowe ISIS ?

  Jakie to ma konsekwencje w radykalizacji dzialan i socjalizacji calego swiata i permanetnej wojny na Bliskim Wschodzie i co to oznacza dla zwyklych ludzi, ktorzy z tamtych regionow pochodza i pragna tylko zyc, dzieci poslac do szkoly i po prostu zyc……wiekszosc nie chce byc “nielegalnym emigrantem” w obcym otoczeniu kulturalnym i geograficznym…..

  Dokad maja sie udac “byli” bojownicy ISIS, obcinajacy glowy “niewiernym” i ich “zony” z dziecmi pochodzacy z Europy Zachodniej, nikt ich przyjac nie chce i te decyzje mozna rozumiec…

  Co na to Rosja ?
  Krwawo wywalczyla oswobodzenie Syrii z rak ISIS, ktorej powstanie i egzystencja przez lata lezy wylacznie w reku wujka, gdyz wujek sam to ISIS stworzyl gruchaczac cale panstwa i decymujac ludzka i materialna Infrastrukture , wywolujac tym cale exodusy uchodzcow do Europy i polityczna degrengolade na calym kontynecie….

  Gdy tymczasem jak kolejne glowy Hydry wujek gruntuje ISIS 2.0…. a moze jest to juz USIS 3.0 lub 4.0, bo ten fenomen trwa juz od lat…..

  Tragicznym paradoksem jest, ze od samego poczatku te perfidne dzialania wujka wraz z wielokrtnie powtarzanym uzyciem toksycznego gazu dla celow propagandowych i z tyloma ofiarami, w tym dzieci i seniorow przypisywane sa wraz z konsekwencjami Basharowi Asadowi ……

  ( A jeszcze wczesniej…w Afganistanie Rosji….)

  Moze byc, ze tylko mikrobomba atomowa lub wodorowa moze ten zaistnialy arcytragiczny rozgwardiasz powstrzymac……

  Swiat moze wkrotce zamilknac….

  Odpowiedz
 • 25 marca 2019 o 19:57
  Permalink

  Macie dobre źródła informacji jeżeli chodzi o Syrię… gratuluje.

  Odpowiedz
 • 1 kwietnia 2019 o 21:19
  Permalink

  Już dzisiaj wiadomo że tekst sprawdził się w 100% mieliście bardzo dobre źródło informacji serdecznie państwu dziękuję będę wiernym czytelnikiem

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.