Czy Rosja wywoła III wojnę światową? (cz.2)

Snipers and grenade launcher operators, WMD Combined Arms Army, gather in Voronezh region for training © Ministry of Defence of the Russian Federation Source: http://eng.mil.ru/en/multimedia/photo/gallery.htm?id=62160@cmsPhotoGallery © Все материалы интернет-портала Минобороны России доступны по лицензии Creative Commons Attribution 4.0
Snipers and grenade launcher operators, WMD Combined Arms Army, gather in Voronezh region for training © Ministry of Defence of the Russian Federation Source: http://eng.mil.ru/en/multimedia/photo/gallery.htm?id=62160@cmsPhotoGallery © Все материалы интернет-портала Минобороны России доступны по лицензии Creative Commons Attribution 4.0

W ujęciu generalnym nie da się inaczej pojąć tej całej strategii narracji o sprawach rosyjskich, niż jako projekcji innych stanów psychicznych lub realizacji cudzej polityki. Niestety w naszych realiach te pierwsze służą tym drugim.

Oznacza to, że na własne życzenie jesteśmy elementem cudzej układanki do której przypisujemy swoją politykę. Można byłoby to przeżyć, gdybyśmy żyli w realiach roku 1946. Niestety mamy paralelę sytuacji z roku 1938. Niemcy mają inne interesy, niż USA i utrudnianie ich rodzi niebezpieczeństwo konfrontacji. Trzeba mieć tego świadomość, jak chcemy grać w takiej lidze. Ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że poniesiemy konsekwencje niepowodzenia tej polityki, podobnie jak we Wrześniu 1939 roku. Niestety ta lekcja jest w Polsce zupełnie zapomniana, zarówno militarnie jak i przede wszystkim politycznie, bo to zła polityka zgubiła Polskę, a jej architektem był minister-morfinista. Szkoda słów na wspominanie Zaleszczyk.

Miejmy świadomość, że Polska prowadzi politykę podporządkowania interesom amerykańskim poprzez tworzenie gry sytuacyjnej obliczonej w skrajnym scenariuszu na konfrontację.

Problem polega na tym, że jej wynik nie ma znaczenia, bo same „koszty” takiej transakcji oznaczają scenariusze od bardzo poważnego zniszczenia naszego kraju po eliminację fizyczno-biologiczną. Nie ma żadnej możliwości ubezpieczenia się, ponieważ tym mogłoby być jedynie posiadanie własnej siły, zdolnej do poważnego zranienia państwa agresora. Przy czym miejmy również świadomość, że z naszego punktu widzenia NIE MA ŻADNEGO znaczenia, czyje głowice spadną nam na głowy. Jeżeli będzie tam broń jądrowa, nawet tylko taktyczna to wyłączy możliwość życia na dużych połaciach naszego kraju. Jednak politycy nie informowali o tym Polaków, zwłaszcza przy takiej inwestycji jak baza w Redzikowie – cel numer 1 na naszym terytorium dla taktycznych pocisków jądrowych w razie konfliktu, ponieważ to miejsce będzie podejrzewane o możliwe źródło jądrowego zagrożenia, a zagrożenia się eliminuje.

Biorąc pod uwagę politykę rosyjską, doświadczenie rosyjskiego społeczeństwa i przede wszystkim politykę ZSRR i Federacji Rosyjskiej, owszem można pewne rzeczy Moskwie zarzucić. Jednak nie można twierdzić, że państwo rosyjskie było kiedykolwiek napastnikiem-agresorem. To nigdy nie miało miejsca!

Rosja broniła się przed niemieckimi zakonnikami, polskimi magnatami i ich najemnikami z całej Europy, Szwedami, Napoleonem, Kaiserem, Piłsudskim, Hitlerem i potem w okresie Zimnej Wojny, również była w defensywie. Założenie, że ten kraj miałby być agresorem jest po prostu intelektualnie wątłe. Nawet jeżeli odrzucimy argumenty historyczne, to powstaje jedno proste pytanie – jaki interes miałaby Rosja w wojnie regionalnej? Przecież Rosja czerpie olbrzymie dochody z relacji gospodarczych z Zachodem. Co więcej, lewaruje się potencjałem Europy jako naturalnym zapleczem w rozwijającej się rywalizacji z Chinami.

Nawet sam argument o rzekomej rosyjskiej agresji na Ukrainę jest tak żałosny i smutny, że nie wierzy w to duża część samych Ukraińców. Proszę się zastanowić, czy jeżeli rzeczywiście Rosja prowadziłaby wojnę przeciwko Ukrainie, to jej Prezydent prowadziłby w Rosji miliardowe interesy i posiadał szereg nieruchomości? O innych oligarcha ukraińskich nawet nie ma po co wspominać.

Dajmy więc sobie spokój z bzdurami w rodzaju krzykliwych nagłówków, oczywiście można zrozumieć Ukraińców, którzy przyjęli wrogą linię postepowania wobec Federacji Rosyjskiej, wszyscy pamiętamy kto stał za zamachem stanu w Kijowie i pamiętne „F.ck the EU”.

Bezwzględnie natomiast nie można się dziwić, że Rosja wzmacnia swoje siły, ponieważ to właśnie Rosjanie mogą się obawiać. Sama Ukraina jest bardzo niebezpieczna, ponieważ odwołujące się do tradycji faszystowskich bataliony, może nie umieją walczyć, jednak wspaniale strzelają do Kobiet i dzieci. Podobnie jak ukraińskie lotnictwo, znane z bombardowania ludności cywilnej Donbasu. Mając tak nieobliczalnego sąsiada, czego byliśmy świadkami 2 maja 2014 roku w Odessie, gdzie spalono ludzi żywcem i dobijano ratujących się z pożaru – po prostu trzeba się przygotować na wszystko.

Niestety Zachód, w tym głównie USA popełniają wielki błąd, przekazując Ukrainie uzbrojenie i środki wspomagająco-logistyczne, jak również świadcząc szkolenia na rzecz tamtejszych wojskowych. Ponieważ te siły i środki nie są w żaden sposób później kontrolowane. Odpowiedź na pytanie, kto kontroluje ukraińskich oligarchów i ich pół-prywatne armie jest w zasadzie niemożliwa.

Oddalmy się od tego typu projekcji, Rosja nie jest dla nas zagrożeniem, to kraj wspaniałych ludzi i wręcz niemożliwych do wyobrażenia sobie możliwości. Cenny partner w dziedzinie handlu, kultury, jak również bardzo poważny partner w zakresie stabilizacji bezpieczeństwa na świecie. Rosjanie udowodnili w Syrii, że są wiarygodnym sojusznikiem i warto mieć ich gwarancje bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo jest chyba najbardziej pożądanym towarem na świecie. Jeżeli USA wezmą się poważniej za Chiny, to pozycja Rosji wzrośnie, analogicznie jak w okresie wojny z państwami Osi.

Dobrze, że nawet w naszym kraju pojawiają się głosy rozsądku wśród polityków. Są bezcenne, zwłaszcza z ust generałów, czy nawet ojca pana premiera! Nasz kraj może tylko stracić na konfrontacji, powinniśmy za wszelką cenę działać na rzecz stabilizacji w regionie, a kluczem do niej jest stabilność państwa białoruskiego.

Podsumowując ostatecznie – Rosja nie wywoła III wojny światowej, to Zachód jest na jej skraju w stosunku do Chin. Ciężko określić co z tego będzie, ale raczej trzeba przewidzieć tragiczny scenariusz.

45 komentarzy do “Czy Rosja wywoła III wojnę światową? (cz.2)

 • 17 grudnia 2018 o 06:00
  Permalink

  W zasadzie zgadzam się z wnioskami Autora artykułu.

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 06:11
  Permalink

  USA muszą doprowadzić do przyśpieszonej konfrontacji z Chinami, bo tylko w ten sposób mogą z nimi wygrać. Za 30 lat to będzie już niemożliwe.

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 06:16
  Permalink

  Widać że to musi już pier…ć ponieważ Zachód przegnił i nie jest w stanie już spłacać swoich długów. Wojna wyrówna wszystko

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 07:31
  Permalink

  Można dużo pisać i prowadzić się niekończące się analizy w oparciu o kryteria poboczne. Jedno z najistotniejszych kryteriów jakoś wszystkim umyka.
  Demografia.
  To właśnie demografia powoduje że Rosja ma taką a nie inną doktrynę wojskową, skupia się na takim a nie innym żelastwie do mordobicia i prowadzi takie a nie inne działania. Bo to jest o tyle istotne jak istotne jest drugie w kolejności kryterium.
  Geografia.
  To ona w korelacji z Demografią, a właściwie obie jednocześnie skorelowane ze sobą powodują że Rosja skupia się na takich a nie innych działaniach ofensywnych i defensywnych, w taki a nie inny prowadząc operacje i te oficjalne i te nieoficjalne.
  Wszystkie inne moralitety i odniesienia historyczne to bredzenie “durni” ew. “debili funkcjonalnych”. W polityce i wojnie nie ma miejsca na moralność czy etykę, liczą się interesy. Demografia jest żywotnym interesem Rosji i to są te aktywa które są istotą. Pasywa są dla Rosji nieistotne bo dzięki Geografii właśnie więcej ich Rosja szczególnie nie potrzebuje. Za to aktywa decydują o wszystkim. Chiny właśnie dzięki aktywom szybko odrobiły starty stając się dziś teoretycznie drugą a praktycznie pierwszą tzw. potęgą.
  To jest elementarz: Możesz mieć mnóstwo surowców każdego rodzaju i mieć dostęp do Wiedzy i Nauki bez ograniczeń ale bez ludzi możesz co najwyżej prowadzić ideologiczne dyskusje i produkować zegary z kukułką.
  W globalnym Świecie Demografia jest determinantą. Nie nadrobi się jej imigrantami, nie nadrobi innymi kulturami. Można jedynie próbować asymilować podobnych kulturowo i chronić “swoich” w każdym miejscu na Świecie.
  A całe to żelastwo, wojny o jakieś “trofieje” to są “bajki dla potłuczonych”.
  Wojny rozpoczynają i prowadzą właściwie dwa rodzaje państw. Uogólniając, jedne to takie gdzie zasobów w tym surowców jest za mało względem (bezmyślnej niestety) konsumpcji, a drugie to takie które chcą się wyrwać spod zależności innych (niekoniecznie państw). Czasem to pierwsze i to drugie kumuluje się w jednym państwie.
  Czasem działa to na drugą stronę. Wtedy mamy nie tyle wojnę ile próbę likwidacji aktywów przeciwnika ale to nadal jest Demografia. Bilans demograficzny między dwoma krajami.
  Aktywa i Pasywa.
  Demografia i Geografia.
  Reszta to jakieś bajeczki, nowelki z krainy mchu i paproci.

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 07:47
  Permalink

  Po latach 90 wydawało się Zachodowi że z Rosją pozamiatane( rozpad ZSRR,oligarchizacja ekonomiki i to nie przez komunistów a przedstawicielami “Starszego Brata”, itd itp) A tu niespodzianka w postaci Władymira, Bieriezowski i jemu podobni kierunek Londyn, a reszta nie ulega wątpliwości pod kontrolą. Były i błędy w odniesieniu do Gruzji, Ukrainy gdzie Rosja nie dość jasno określiła czerwoną linią swoje interesy Gdy to zrobiła czy ktoś słyszał o strzałach w Abchazji, czy Osetii? Tak będzie i na Ukrainie szkoda że na razie giną ludzie z rąk ukraińskich nacjonalistów! Oczywiście Zachód będzie robił wszystko żeby sprowokować Rosję i te niedobitki liberalizmu w postaci Nawalnego i jemu podobnych w Rosji i po za granicami. Ale jak znam Rosjan “daremne żale ,próżny trud”,jak i spowodowanie konfliktu z Chinami! A Polska?

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 08:08
  Permalink

  Ps,warto byłoby poddać analizie nasze”sukcesy” w polityce wschodniej!Symbolem której są “gnijące” jabłka i “strategiczny sojusz z neobanderowską Ukrainą”!

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 10:30
  Permalink

  Rosja to kraj wspaniałych ludzi tylko dlaczego np. tak ogromna liczba rosyjskich kobiet ginie z rąk tych wspaniałych rosyjskich mężczyzn. A jeżeli Amerykanie budują bazę na kilka rakiet tuż pod rosyjską granicą to raczej nie szykują się na wojnę z Rosją bo przecież taka baza zostałaby zniszczona w pierwszych sekundach wojny. Zresztą w razie wojny najważniejszym celem dla Rosji nie jest baza w Redzikowie z kilkoma rakietami bo jeden np. niszczyciel typu Arleigh Burke na morzu Północnym czy Czarnym ma takich rakiet więcej. Głównym celem Rosji jest baza Ramstein w Niemczech, która nie tylko służy do transportu wojska z Ameryki ale przede wszystkim jest największą siłą lotnictwa wojskowego w Europie. Dzięki tej bazie i jej bliźniaczce we włoskim Aviano Amerykanie są w stanie prowadzić operacje lotnicze głęboko na terytorium Rosji.

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 11:36
  Permalink

  Amerykanie zrezygnowali z ćwiczeń w Arktyce bo obawiają się że ze względu na fakt że w ich posiadaniu 1( powtarzam 1!!!) lodołamacz i musieliby prosić Rosję o pomoc w przypadku awarii !A Poroszenko którego ranking spada i spada do6% obiecuje lustrację urzędników czy posiadają krewnych w Rosji (Krymie)!Czy to nie narodowy rasizm i dlaczego tzw. obrońcy praw człowieka milczą? ( chociaż czego się dziwić)!

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 13:23
  Permalink

  @bob.
  “A jeżeli Amerykanie budują bazę na kilka rakiet tuż pod rosyjską granicą to raczej nie szykują się na wojnę z Rosją…”
  Zamierzają ‘tylko” własną piersią bronić Polski i Polaków? 🙂

  @wlodek. “oligarchizacja ekonomiki i to nie przez komunistów …’ 🙂 Przed 1989 rokiem był (Chodorkowskij) komunistą – m.in. pełnił funkcję wiceszefa moskiewskiego oddziału Komsomołu, czyli organizacji młodzieży w ZSRR. W latach osiemdziesiąt studiował w instytucie zajmującym się badaniami zbrojeniowymi, a także, jak pisał „Der Spiegel”, współpracował z KGB.
  Nastojaszczij komuch. Czy myślisz że tow. Zjuganow do znacznego
  majątku doszedł za pomocą własnych rąk?
  Tak właśnie uwłaszczała się nomenklatura komunistyczna w obliczu tego co “musiało” nastąpić. na wysiłku
  i “odejmowaniu sobie od ust” kilku pokoleń , zresztą nie tylko tak było w ZSRR. A że w – większości nachapała sie mniejszość, wynikało
  z nadreprezentacji w wierchuszce komunistycznyj – kołchoźnik
  czy prosty robol nie miał takiej mocy sprawczej/układów. 🙂

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 13:36
  Permalink

  Po II Wojnie, Bóg /a właściwie Stalin/, stworzyli Polskę. Od zera z gruzów, z klęski czyli z niczego. W oparciu o skrajną Polską lewicę. Innego wariantu nie było. 1 lipca 45 roku Churchill planował atak na Armię Czerwoną w ramach samobójczej “Operation Unthinkable”. Rozpędzona i zwycięska Armia Czerwona zatrzymałaby się w Lizbonie i może także w Londynie. Najeźdźcy amerykańscy zostaliby przepędzeni z Europy i można tylko śnić marzenia jak wyglądałby świat, Europa i Polska. W takich warunkach powstała Polska zwana Ludową, tworząc po 45 latach istnienia silne i cywilizowane państwo liczące się w świecie. Z potężną kulturą, przemysłem i nauką. Dziś obserwujemy jej rozpad, upadek i degradację

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 14:05
  Permalink

  “Biorąc pod uwagę politykę rosyjską, doświadczenie rosyjskiego społeczeństwa i przede wszystkim politykę ZSRR i Federacji Rosyjskiej, owszem można pewne rzeczy Moskwie zarzucić. Jednak nie można twierdzić, że państwo rosyjskie było kiedykolwiek napastnikiem-agresorem.”…

  Tak tak- jełopy-jeżeli myślicie ,że w XVIII wieku Rosja z Prusakami dokonała rozbioru Polski-to nie macie racji, również jesienią 1918 sami się najechaliśmy, a następnie powtórzyliśmy to 17 września 1939r.
  Już nie wspomnę, że od 1944r to myśmy się sami wbrew Rosjanom wyswobodzili i tak z radości i beztroski narzuciliśmy sobie jarzmo żydokomunizmu. We wszystkich tych przypadkach Rosjanie bezradnie patrzyli z boku i serce im się krajało na widok naszych poczynań.
  Co też trzeba pić lub wciągać nosem, aby stawiać tezę że Rosjanie nie są agresorami?
  Niestety z historii wynika,że Rosjanie są agresorami i mentalnie dopuszczają ,oraz rozgrzeszają każdy rodzaj rzeźni na narodzie własnym lub innym. Dowodem na to jest fakt akceptacji ustroju żydokumunistycznego, chociaż efektem jego była śmierć kilkudziesięciu milionów Rosjan z rodziną carską na czele.

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 14:42
  Permalink

  @krzyk, chyba każdy myślący obawia się, że po śmierci Putina-młodzieńcem już przecież nie jest-w Rosji może dojść do walki o władzę i chaosu. I może jakiś niezadowolony ruski generał wystrzeli rakietkę aby coś ugrać w polityce wewnętrznej. I wtedy Redzikowo będzie mogło obronić nie tyle nawet Polskę co Europę Zachodnią przed tą rakietką. Tak więc korzystamy na strachu Zachodu bo Amerykanie muszą bronić także nas. Rakieta wystrzelona bowiem w kierunku zachodnim musi zostać zniszczona bo nie ma czasu na sprawdzanie czy jej zadaniem jest zniszczenie Warszawy czy Berlina albo Londynu. Różnica bowiem między tymi miastami to kilkadziesiąt sekund lotu. Co ciekawe to, że będą strzelali do każdej rakietki jest pewne od czasu gdy Amerykanie dowiedzieli się, że Rosjanie złamali traktat. Wcześniej bowiem mogli posiadać rakiety do 500 km czyli tylko Polska w zasięgu i nikt na Zachodzie się tym nie przejmował. Gdy jednak z 500 km zrobiło się 2 tys. o to już jest reakcja.

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 14:55
  Permalink

  @Wojciech. “W oparciu o skrajną Polską lewicę.’ No, właśnie – no właśnie… i ‘te skrajności”, odrzuciliśmy już w 56′, następnie 68’
  tam gdzie jej miejsce, czyli na śmietnik historii.Dzięki Bogu! Amen!
  Z’resztą nie tylko MY, z tej stonki otrząsały się powoli wszystkie demoludy…

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 15:33
  Permalink

  Józek,gdyby nie ci “agresorzy” to byś wąchał kwiaty ale od spodu!Coś zapomniałeś o roli Austrii w rozbiorach Polski! A może pamięć masz wybiórczą?

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 15:45
  Permalink

  Ile osób jeszcze pamięta, że obecne granice Polska zawdzięcza Stalinowi ? , jak również pomoc ZSRR w odbudowie naszej stolicy Warszawy. Pierwotny zamysł był aby stolica Polski była w Łodzi gdyż Warszawa to było gruzowisko.

  Są też teksty w internecie, że głód na Ukrainie to nie było celowe działanie Stalina tylko Anglosasów, którzy pomagali w odbudowie ZSRR po rewolucji październikowej.

  Proszę sobie darować oskarżanie mnie o popieranie stalinizmu lub
  faszyzmu, proszę sobie natomiast poczytać historię.

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 16:20
  Permalink

  Krzyku szanowny , to , że Chodorkowski był działaczem komunistycznym – komsomolcem , nie ma NIC do sprawy oligarchizacji GLOBALNEJ ekonomiki ! Jest ona w posiadaniu ca 1% najbogatszych ludzi świata i jako żywo nie ma tam komunistów . To , że ktoś robił karierę tam gdzie mógł ( w Komsomole ) świadczy o tym , że umiał robić karierę . Po zmianie warunków , w czasie rozgrabiania Rosji zgromadził kapitał ( z pomocą Rotszyldów ) i zakupił za grosze tyle Rosji ile się dało .
  Co do ostatniego akapitu – NIGDY i NIGDZIE żaden prosty robotnik czy kołchoźnik nie mógł tyle ukraść … bo , po prostu NIE MIAŁ SZANS !
  Dlatego właśnie rządzący kradną miliony / miliardy , zaś prosty człek najwyżej to , co ma w zasięgu ręki . Raczej drobne fanty . I nie świadczy to o jego uczciwości , ale o NIEMOŻNOŚCI !

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 19:35
  Permalink

  Fly,jak zawsze masz rację! Chodorkowski o czym krzyk że swoją wybiórczą pamięcią ( już pochodzenie mu nie przeszkadza), komsomolski działacz dzielnicowego komitetuWŁKSM,urósł do rangi Komitetu Centralnego KPZR!Żeby tylko przypierdolić komunistom!

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 20:21
  Permalink

  @fly. Akurat Chodorkowskiego wymieniłem jako konkretny przykład
  przechwycenia przez komunistów różnego szczebla “całej Rosji”
  na własność.
  “nie ma NIC do sprawy oligarchizacji GLOBALNEJ ekonomiki !
  Pośrednio ma. Pomijam już strukturę etniczną komunistycznych
  aparatczyków zarówno w Rosji jak i na “upadłej krainie”, ale czy tylko tam,
  u nas było inaczej? 🙂
  “To , że ktoś robił karierę tam gdzie mógł ( w Komsomole ) świadczy o tym , że umiał robić karierę .”
  Nieprawda. Swój – ciągnie swego.

  Popatrz na strukturę rosyjskich mediów, TV, czy estradę wiem –
  że “jakoś” wytłumaczysz. 🙂
  No i jeszcze nieśmiertelna sentencja” „kto nie tęskni za Związkiem Radzieckim nie ma serca. Każdy kto chce jego powrotu, nie ma mózgu”
  Władimir Putin

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2018 o 21:16
  Permalink

  @bob
  “Rosja to kraj wspaniałych ludzi tylko dlaczego np. tak ogromna liczba rosyjskich kobiet ginie z rąk tych wspaniałych rosyjskich mężczyzn…”

  Piosenka starego akyna, improwizacja na temat “Мимо тещиного дома я без шуток не хожу…”
  Kolego, ty już  chyba zupełnie się zgubił.
  Wymyślił, napisał, sam się przekonał.
  Onanizm.
  Przy okazji to ostatnie dotyczy w tym i twoich rozważań o INF.

  “…Amerykanie muszą bronić także nas…”
  Brzmi jak EPITAFIUM.

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 00:05
  Permalink

  @Wieczorynka – co do głodu na Ukrainie to dokładnie tak, jak piszesz. Jest sporo opracowań w Sieci na ten temat.
  A wiecie, dlaczego Zachód tak prze do poszukiwań “energii odnawialnej”? A no bo mają coraz mniej inżynierów zdolnych do utrzymania w ruchu klasycznej infrastruktury. Zniszczyli nauki techniczne i niedługo będą kombinować że skrzydłami klejonymi ekologicznym woskiem zamiast samolotów, bo wkrótce wykończy się też starsze pokolenie konstruktorów, a młodzi będą najwyżej umieli wydrukować jakiś myśliwiec w 3D, oczywiście dopóki będzie prąd.

  @Bob, przestań oglądać westerny, znajdź sobie raczej gdzieś w necie filmy “Upadek” i “Wyśnione życie aniołów”. Przeżyjesz wstrząs, ale jeśli on Cię nie zabije, to Cię wzmocni.

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 00:15
  Permalink

  @Józek chyba Ci umknęło, że to polscy patrioci pędzili do Carycy Katarzyny żeby wzięła ich pod swoje matczyne skrzydła, a ich mentalni potomkowie spie***li przez Zaleszczyki. Co do Prusaków – słyszałeś coś o Krzyżakach i skąd się wzięli na polskiej ziemi? Tak, tak, oni nas nie najechali, sami sobie to nieszczęście wzięliśmy na kark, a teraz robimy powtórkę z rozrywki. A wiesz, co to Wielka Smuta? Nie? To zajrzyj do Wikipedii.

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 00:21
  Permalink

  No! Owszem Rosja nie była nigdy agresorem, bo Rosjanie nie napadają!!! Oni po prostu “wkraczają”

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 09:18
  Permalink

  Z drugiej części ciekawego artykułu nie dowiedziałem się niestety kto i co jest motorem głębokiej strukturalnej nienawiści i agresji wobec Rosji. Czy to jakieś obrazy przeszłości zamierzchłej, atawizmy? Dlaczego oczywiste fakty z historii tylko ok połowy komentatorów tego portalu widza jakimi one są? A reszta powtarza propagandowe slogany? Czy to wpływ niemieckiego kościoła który u nas dominuje? Czy to jakieś inne instytucje, państwa lub ludzie robią z nas samobojcza szpice dzidy? Dlaczego będąc integralną częścią Wschodu, nieomal odruchowo, dążymy do jego dezintegracji?

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 11:21
  Permalink

  @Włodek-masz rację,przepraszam, nie wspomniałem o Austrii ,ale moim zdaniem to też Niemcy tylko trochę inaczej. Postawiono tezę o
  “gołębim sercu Rosjan” to się krótko do niej odniosłem. Należy przypomnieć,że całe to żydokomunistyczne gówno (które również przykleiło się do rosyjskich butów, śmierdzi im ,a oni z różnych powodów nie mogą go strząsnąć) wykreowali Niemcy. To za ich pieniądze i ich staraniem już od Bismarcka osłabiano Moskali. To Niemcy wykreowały i sfinansowały Lenina i dały początek tzw radzieckiej rewolucji. Były też ojcem i mentalnym sprawcą rzeźni komunistycznej zbierającej swe żniwo przez dziesięciolecia najpierw w Rosji a potem w znacznej części europy. Ktoś może powiedzieć ,że przecież bolszewików finansowało amerykańskie żydostwo. Ale wystarczy doczytać skąd się wzięło to żydostwo- ano z Niemiec. Zasadniczo cała oligarchia finansowa trzęsąca współczesnym światem to potomkowie niemieckich żydów. Uprzedzając pytanie -tak to oni finansowali Adolfa i III rzeszę.
  Tak wygląda temat Niemiec(i Austrii). Co do Rosji zaś- ta kontynuując swoją państwowość musi rozszerzać strefę swoich wpływów na zachód. I w miarę możliwości i dostępnych środków to robi. W miarę słabnięcia światowego hegemona-USA, poczynania Moskali będą coraz śmielsze. Jesteśmy największym z “przeznaczonych do konsumpcji “krajów. i obym się mylił , ale w sprzyjającym momencie będzie to jedno krótkie i skuteczne uderzenie i nasz piękny kraj przejdzie do historii. Bądź pewien że jak zwykle nasi zachodni sojusznicy nawet nie mrugną okiem.To tradycja, a może zwykły handel? Reszta krajów aspirująca do tzw międzymorza obserwując rozwój sytuacji natychmiast przejdzie do Rosjan. I na tym koniec. W zależności od tego ilu Polaków przeżyje możemy się spodziewać ruchów partyzanckich , utrudniających życie okupantowi. Ale nad tym już oni pracują sącząc powoli w nasze umysły duraczącą propagandę. Nasze szkolnictwo nie jest gorsze, a co tam produkujmy masowo “kiepskich”. Jesteśmy krajem bezbronnym we wszystkich aspektach naszego narodowego bytu , Ostatni raz byliśmy w tak krytycznej sytuacji chyba w XVIIIw, i właśnie teraz trafiają się tacy , którzy twierdzą,że Rosjanie nie są agresorami. Na efekty długo czekać nie będziemy.

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 12:49
  Permalink

  Józefie, mądry człowiek przyznaje się do błędu, co niniejszym czynisz!Co do pozostałych kwestii ,mam w szczególach inne zdanie. Ale los Ukrainy w rękach przedstawicieli “starszych braci” którym nie przeszkadza( a wręcz pomaga) faszystowski nacjonalizm zmuszają do myślenia!

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 14:59
  Permalink

  @ Rozdziobią n.kruki wrony

  Całkowicie zgadzam się odnośnie zachodu i ich kadry technicznej a raczej braku tejże kadry.

  Jakiś czas temu pisałam na tym portalu, że ktoś z Polski szkolący młodych ludzi do poruszania się w terenie, co wybierają mapę czy GPS. Młodzi Polacy wybrali GPS, młodzi Rosjanie mapę. Ja osobiście też wybrała bym mapę (wykształcenie jeszcze z PRL, zatem umiem czytać mapy).

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 18:42
  Permalink

  @wieczorynka. No, jasne że mapę, dodam że nie korzystam z GPS-ów, co wcale nie znaczy ze jestem wrogiem tychże, co to, to nie…
  inną sprawą jest fakt, iż nie jestem komiwojażerem, poruszam się
  zwykle po znanej mi okolicy, za oknem -7, więc najchętniej
  wybieramy: ciepły piec – cichy kąt…kto nie wierzy robi błąd… ?
  БЕСЕДЫ У РУССКОЙ ПЕЧКИ https://www.youtube.com/watch?time_continue=41&v=wqlUmJX

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 18:43
  Permalink

  Hallo @bob ! Hallo Ludzie !

  Dzisiaj przeczytalam w gazecie niemieckiej “DIE WELT”ze corka Putina, Katerina (chyba jest naukowcem i pracuje na jakies uczelni..) jest intensywnie przyspasabiana /uczona na nastepce ojca, nawet pokazano ja bardzo niedawno, w tzw.premieretime / pasmo najwyzszej ogladalnosci/, zreszta po raz pierwszy w TV, co jest ponoc potwierdzeniem tej tezy..pisze “Die Welt”…

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 19:35
  Permalink

  Królowo, do jakich ludzi ty się zwracasz? Tych którzy”Bardziej nienawidzą Rosję niż kochają Polskę”,czy tych którzy żyją fack newsami.!A tak na marginesie wy tam w Bawarii nie macie innych problemów? Pozdro.

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 19:48
  Permalink

  @krzyk, nigdy bym się nie zdała na GPS prowadząc samochód.

  Mam przy chałupie drewniany płot ,aby koty mogły przechodzić. Kilka razy tacy różni z GPS mi go rozwalili. Gdy spytałam dlaczego ?
  odpowiedź zawsze brzmiała GPS mnie tu przyprowadziło.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 21:05
  Permalink

  @krolowa bona. 18 grudnia 2018 at 18:43 “Hallo Ludzie ! “Na apel “krolowej” odzywa się człowiek. 🙂 Dlaczego ‘krolowa” tak bardzo i niepotrzebnie
  ba, i niezdrowo – podnieca się? 🙂
  “krolowa” – ‘to wszystko” czyta i ogląda? Teraz rozumiem skąd
  takie a nie inne postrzeganie matrixa.
  To zwykłe jak mówi p. Michalkiewicz – duraczenie. Na Zachodzie
  duraczenie – jest obowiązującą normą.
  TAM to potrafią duraczyć poprzez “różne “arte”, “pxeniksy”, “ard-y” etc.
  o brukowcach nie wspominam – ciemny (i nie tylko) lud TO kupi. 🙂
  I uwierzy i przekaże… ech, ludzie. 🙂

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 21:28
  Permalink

  @Rozdziobią nas kruki wrony. 18 grudnia 2018 at 00:15 …że to polscy patrioci pędzili do Carycy Katarzyny żeby wzięła ich pod swoje matczyne skrzydła, …
  I cóż w tym (było) złego?? Czas na historię, opartą na faktach
  historycznych a “dziobiąca” powiela stereotypy wdrukowane
  w świadomość kolejnego już pokolenia wliczam przedwojenne,
  nie wyłączam peerelowskiego, o wykształciuchach “wolnej polski”
  już nawet nie wspominam. Wszyscy jesteśmy “ciemni niczym tabaka w rogu”. TO skutek “nauczania” i uzyskanego wykształcenia.
  ?
  Lekturę (uzupełniającą) dedykuję, zapewniam, że to tylko wersja soft..https://www.historia.uwazamrze.pl/artykul/873043/dziejowa-zagadka-targowicy

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2018 o 21:32
  Permalink

  @wieczorynka. Płot to jeszcze nic – słyszałem o przypadkach
  prawie że forsowania przeszkód wodnych, BO GPS tak chciał… 🙂
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 19 grudnia 2018 o 03:04
  Permalink

  Hallo @krzyk58 !!!

  Duraczenie nie duraczenie, “Die Welt” od kiedy redaktorem naczelnym zostal Stefan Aust, ((wyrzucony w 2007 z naczelnego w “Der Spiegel”,ktory upadl bardzo na morde po tym )) jest pod kazdym wzgledem powazna gazeta i mozna sie nauczyc czytac takze tego, co miedzy wierszami stoi i gdzie inndziej tego nie podaja lub robia swoja “fake news” -wersje…

  Jak “Die Welt” cos pisze to zawsze cos w trawie piszczy…
  i ze “komus bije dzwon”

  Mysle, ze z ta corka jest nawet cos na rzeczy…gdy tymczasem @bob i inni mysla sobie to i owo na jazzowo na temat Rosji…” kogut myslal o niedzieli a w sobote mu leb ucieli”….

  Prosze komentatora o lagodny wymiar kary, gdyz ja swoimi inteligentnymi talentami i erudycja nawet w malej czesci nie dobiegam do poziomu wszelakiej wiedzy prof.@krzyk58’a

  Zwykly, sterany zyciem czlowiek jak ja doksztalca sie gdzie moze a ” krawiec tak kraje ile mu materii staje…”
  Pozdrowienia i wyrazy…

  Odpowiedz
 • 19 grudnia 2018 o 08:57
  Permalink

  @krolowa bona. “Prosze komentatora o lagodny wymiar kary…
  W tych dniach zbliżającego się przesilenia zimowego, zbliżającej
  się szybkimi krokami Wigilii, kiedy to nawet zwierzęta (ponoć) mówią
  ludzkim głosem (wymieniają między sobą opinie o gospodarzu)
  inaczej nie wypada jak tylko odrzucić łańcuch zawieszony na szyi, “blokujący okolice serca’…
  (“krolowa” oczywiście zna symbolikę, myślę również że rozszyfrowała
  tajemnice – problematycznego skrótu).
  W “wysokiej sprawiedliwości” nie należy okazywać pokory ni skruchy – czekają
  na moment ukorzenia się podsądnego penitenta/ delikwenta. Dlatego należy walczyć “jak równy z równym” 🙂
  I w związku z powyższym “bierę” pod uwagie’ wszystkie zaistniałe okoliczności
  i nakazuję… zaglądać możliwie często na:
  https://doc.rt.com/on-air/
  Można TU: http://spbtvonline.ru/kanaly-tv/rtd.html
  A tak na marginesie, jestem niezwykle prostym człowiekiem , dosłownie – czemu niejednokrotnie dawałem wyraz na ‘łamach” OP.

  “RT jest krytykowana przez niektórych komentatorów i dziennikarzy za proputinowskie nastawienie oraz wspieranie teorii spiskowych. Wskazuje się niejednokrotnie, iż głównym celem istnienia Russia Today jest propagowanie stanowiska rządu za granicą.”
  Za: “wiki” – debilna argumentacja, tak jakby RT z mocy światowego (bez)prawia zobowiązana była strzelać wyłącznie do własnej bramki, gdyż ony tak zadekretowali… 🙂

  Widmo RTTV. http://www.mysl-polska.pl/1370

  @Wieczorynka. W formie uzupełnienia do naszych dywagacji
  o dziwnych przypadkach przytrafiających się w czasie naprowadzania przez GPS-y – sporo ludzie nie stosuje
  żadnych aktualizacji , stąd te problemy niekiedy ‘rodem z Guinessa’. 🙂
  Pozdrawiam Panie

  Odpowiedz
 • 19 grudnia 2018 o 17:40
  Permalink

  Józek
  18 grudnia 2018 at 11:21

  proponuję poczytać , czy raczej zapoznać się z teoriami Mahoney’a, Mackindera, Kissingera, Brzezińskiego.
  Tyczą Anglosaskiego imperializmu, rozrastającego się od jakichś 170 lat, zagarniającego pod swoje skrzydła coraz większe połacie globu.

  Imperializm rosyjski, francuski, czy dawny niemiecki, to przy tym pikuś.
  Nie od rzeczy też będzie zapoznać się z oficjalną doktryną amerykańską, opublikowaną jakieś dwa lata temu, mówiącą o wrogach USA i metodach przeciwdziałania szkodzeniu amerykańskim interesom.

  Jest takie powiedzenie, że Anglicy walczą do ostatniego żołnierza- sił sojuszniczych……
  Obecnie taką lekcję przerabiają Kurdowie i Afgańczycy.
  Za moment, bedą przerabiać Ukraińcy.
  Obawiam się, że i na Polaków przyjdzie kolej.

  Odpowiedz
 • 19 grudnia 2018 o 17:51
  Permalink

  Od 2500 lat, znana jest zasada “Divide et impera”.
  Jeszcze starsze- o kolejne 2000 lat, są nauki Sun Tzu.
  Wroga należy podzielić na wzajemnie zwalczające się frakcje.
  Wówczas opanowanie kraju, czy zwasalizowanie go, jest łatwe i tanie.
  Nic tak nie osłabia, jak wojna domowa.

  Zawsze znajdą się malkontenci, sprzedawczyki, płatni prowokatorzy, sympatyzujący z jakimś krajem czy ideą.
  Wystarczy sięgnąć do historii by wiedzieć, ilu polskich królów i możnowładców, brało pensje z obcych dworów, zaniedbując polskie interesy.
  Obawiam się, że obecnie jest DOKŁADNIE tak samo.
  Co zresztą Sikorski dobitnie wypowiedział- robimy laskę Amerykanom….

  Jesteśmy krajem który zniszczył własny przemysł zbrojeniowy, ciągi technologiczne i logistyczne, kadrę dowódczą, własną myśl techniczną.
  A szczekamy na rozkaz…..
  Warto by może brać przykład z sąsiadow z południa?
  Oni nie szczekają, tylko robią INTERESY!!!

  Odpowiedz
 • 19 grudnia 2018 o 18:15
  Permalink

  @ królowa, z tego co ja czytam to firmy handlujące GPS nie stosują aktualizacji, np. na rzece Wiśle pokazane jest ileś mostów, których nie ma i nigdy nie było.
  Najbardziej żal mi kierowców TIR, którym nie jest tak łatwo wycofać się z obranej trasy ze względu na ciężar i gabaryty. Choć przypuszczam, że kierowcy TIR przestali nagminnie korzystać z GPS.

  Odpowiedz
 • 19 grudnia 2018 o 19:54
  Permalink

  @józek. “..że w XVIII wieku Rosja z Prusakami dokonała rozbioru Polski’..”
  I tak – i nie, zważywszy że opcja niemiecka/pruska rządziła też
  w Rosji. Znany jest przypadek gen Skobielewa, (?) który zirytowany
  niemożnością porozumiewania się w sztabie podległej jednostki
  wrzeszczał czy jest ktoś (tu do q*vy nędzy!) kto rozumie język rosyjski?!!
  “chociaż efektem jego była śmierć kilkudziesięciu milionów Rosjan z rodziną carską na czele.’
  Nie przesadzaj z dziesiątkami milionów – opcja mocna przesadzona na użytek zachodniej propagandy, sporządzona
  przez takie “ałtorytety’ jak niejaki Aleksander Isajewicz Sołżenicyn (na stare lata zmądrzał, stał się w kwestii poglądów – stalinistą)
  i jemu podobni. Co nie umniejsza winy kosmopolitycznych
  zwłaszcza leninowskich komunistów (Stalin zrobił porządek).

  @bob. “17 grudnia 2018 at 14:42” Przypadkiem zauważyłem
  twoje odniesienie.
  O sukcesję w Rosji nie martw się – będzie grało jak w dobrze naoliwionym szwajcarskim zegarku. 🙂 Co byś powiedział, albo
  twoi sprzymierzeńcy, gdyby – Rosjanie wespół z Chińczykami
  postanowili urządzić wielkie manewry morskie o kryptonimie “Morski dusiciel” np. w Zatoce
  Meksykańskiej… no wiesz zagrożone interesy Kuby…. ?
  Ameryka tak (brzydko) bawi się pod nosem Rosji, znasz powiedzenie “nosił wilk razy kilka…..”?

  Odpowiedz
 • 20 grudnia 2018 o 18:17
  Permalink

  Kiedy cywilizacją wstrząsają przedśmiertne spazmy, prym wiodą idioci. Zidiociali generałowie prowadzą niekończące się, niemożliwe do wygrania wojny, które zrujnowały naród. Zidiociali ekonomiści domagają się obniżenia podatków dla bogatych i cięć świadczeń socjalnych dla ubogich, a swoje prognozy wzrostu gospodarczego formułują w oparciu o mit. Zidiociali przemysłowcy zatruwają wodę, glebę i powietrze, redukują zatrudnienie i płace. Zidiociali bankierzy grają napompowanymi przez siebie bańkami finansowymi i wpędzają obywateli w miażdżące długi. Zidiociali dziennikarze i publiczni intelektualiści udają, że despotyzm to demokracja. Zidiociali funkcjonariusze wywiadu organizują zagraniczne zamachy stanu, aby mnożyć enklawy bezprawia, które zamieniają się w wylęgarnie rozwścieczonych fanatyków. Zidiociali wykładowcy, „eksperci” i „specjaliści” posługują się niezrozumiałym żargonem i zajmują ezoterycznymi teoriami, które umacniają pozycję przywódców i usprawiedliwiają ich politykę. Zidiociali artyści i producenci tworzą fantastyczne widowiska pełne seksu i przemocy.
  https://exignorant.wordpress.com
  =========

  świetny tekst Hedgesa.

  Odpowiedz
 • 10 stycznia 2019 o 01:23
  Permalink

  “Jeżeli będzie tam broń jądrowa, nawet tylko taktyczna to wyłączy możliwość życia na dużych połaciach naszego kraju” – ruski trollu, do tego fragmentu wystarczy doczytać i zobaczyć jak manipulujesz. Otóż gdzyby u nas spadły bomby jądrowe to wiedz, że to nie tylko dla nas problem lub zagłada, to zagłada także dla dużej części Niemiec, samej Rosji. A zakładająć, że taki atak nie odbyłby się wyłącznie w konwencji incydentu, byłaby to zagłada całej Europy, Rosji itd… P….l
  sobie takie bajki do swojej ruskiej prymitywnej kochanki… żulu. Pozdrowinia dla wszystkich tooli w rodzaju…wmw, krzyk58, wieczorynka, krolowa bona

  Odpowiedz
 • 10 stycznia 2019 o 08:14
  Permalink

  @…..
  Привітання odwzajemniam trollu, BO TAK w polskiej pisowni
  “prawilno” zapisujemy funkcję trolli (internetowych). ?

  Niepotrzebnie ‘męczysz” język polski należało pisać wprost
  – “priwitanja” , ‘pozdrowinia” brzmią podobnie (znajomo)
  jakby po chachłacku….?? ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.