Czy Polska zapłaci za wyroki sądów sprzeczne z Postanowieniami TSUE?

Copyrights Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu przekazało Komisji Europejskiej 44 wyroki polskich sądów sprzeczne z orzeczeniami oraz postanowieniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C‑176/17[1], C‑632/17[2])

We wrześniu oraz listopadzie 2018 r. TSUE orzekł, iż przepis art. 485 §3 Kodeksu postępowania cywilnego jest sprzeczny z prawem Unijnym i ogranicza prawa konsumenta wynikające m. in z Dyrektywy 93/13. Mimo to, polski wymiar sprawiedliwości w dalszym ciągu akceptuje nakazy zapłaty wobec konsumentów wystawione na podstawie tego przepisu. Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdził, że do 18 stycznia 2019 r. tylko w tym sądzie wydano 44 nakazy zapłaty – wbrew wyrokom TSUE.

Przedstawiciele Stowarzyszenia w trakcie spotkania z Komisja Europejską, które odbyło się 14 maja br. w Brukseli, wskazywali na fakt ignorowania przez polski wymiar sprawiedliwości wyroków TSUE. Zgodnie z ustaleniami Stowarzyszenie przekaże do KE zestawienie, dotyczące wszystkich sądów w Polsce, mówiące o liczbie wydanych nakazów zapłaty wbrew decyzjom TSUE.

Jak podkreśla Barbara Husiew, wiceprezes Stowarzyszenia:

 

“Jest czymś niezrozumiałym, gdy bank z pełną świadomością występuje o nakaz zapłaty, wiedząc, że jest on niezgodny z przepisami unijnymi.
Jednak jeszcze bardziej bulwersuje nas fakt ignorowania wyroków TSUE przez polskich sędziów. Taka postawa prowadzi do tysięcy przypadków egzekucji majątków Polaków wbrew przepisom UE.

Apelujemy do sędziów o przestrzeganie prawa UE, a do konsumentów o zgłaszanie każdego przypadku wystawienia nakazu zapłaty na adres nakazy@stowarzyszeniesbb.pl.”

Przypominamy, iż wspólnotowa zasada odpowiedzialności odszkodowawczej państwa, za orzeczenia sądów ostatniej instancji, sprzeczne z prawem wspólnotowym (sprawa C-224/01 Gerhard Köbler przeciwko Austrii), będzie skutkowała roszczeniem wobec Skarbu Państwa.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. Wyłączenie licencji CC 3.0.

3 myśli na temat “Czy Polska zapłaci za wyroki sądów sprzeczne z Postanowieniami TSUE?

 • 28 maja 2019 o 05:04
  Permalink

  Polska została przyjęta do UE nie po to, żeby DOBROCZYŃCY bankowi z Zachodu mieli straty.

  Inne proszki do prania są w Niemczech, inne w Polsce – mimo tej samej marki i nazwy oraz opakowania.

  Podobnie jest ze stosowaniem prawa wobec polskich podmiotów.

  My mamy wyraźnie mniejsze prawa, co potwierdza praktyka polskich Sądów.

  Dlatego Szanowni Państwo frankowicze – koniec złudzeń.

  Sprzedać mieszkanie, spłacić dług (o ile jeszcze jest niższy od jego wartości) i emigrować …

  Macondo trwa.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 28 maja 2019 o 05:40
  Permalink

  No okropna rzecz, ze obywatele musza szukac pomocy poza swoja ojczyzna….ale co ja od zawsze tu na forum podnosilam, ze w takim ukladzie rzeczy nie ma innej rady i ze tego rodzaju pomoc z wewnatrz chroni tez Polske przed arryzacja ( wrogiemu przejmowaniu polskich gruntow i nieruchomosci )…..

  Gratuluje SBB za podjecie stosownych decyzji i odwage ich prezentacji w takich wysokich instytucjach miedzynarodowych….przy czym za obraze praw UE przez polskie sady odpowiada rzeczywiscie Skarb Panstwa ale za wieloletnie, z premedytacja dokonywane lamanie prawa przez miedzynarodowe banki dzialajace na tereniePolski odpowiadaja te banki…tu odsylam do wytoczonych w Usa procesow sadowych: cywilnych ( odszkodowania ) i karnych ( oskarzycielem jest min. amerykanska prokuratura i ofiary tych machinacji ) “Deutsche Bank”, ktory tysiace swoich klijentow oszukal min. miasto Cliveland doprowadzil do ruiny i musial mu zaplacic wysokie odszkodowania…

  Nie mozna dopuscic, by dalej trwal “karnawal bankow” ( “Bank Party”…) a ichnie bajeczne zyski z przekretow i malwersacji finansowal zgrzytajacy zebami podatnik….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.