Czy obronią nas śpiewające ławki?

Czy obronią nas śpiewające ławki? Na początek 100 ławek po 30 tyś zł każda, co daje niedużą kwotę 3 mln zł! To wspaniały, znakomity i po prostu doskonały pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej na uczczenie 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości. Ze wstępnych informacji wynika, że ławek ma być więcej w kolejnych latach, ponieważ licencja na ich budowę ma być udostępniona dla licznych publicznych podmiotów trzecich.

Śpiewające ławki najbardziej przydadzą się w strefie przygranicznej. Jeżeli będą wystarczająco zachęcające, to być może obcy czołgiści zatrzymają obok nich swoje maszyny, żeby móc posłuchać tych pięknych pieśni? Może nawet z funkcją podładowania komórek? Jaka to romantyczna wizja – obcy Żołnierze przysiadają na naszych ławkach rocznicowych po wkroczeniu do naszej Ojczyzny. Naprawdę genialne.

Czasami pomysły naszej administracji zaskakują, jednak ten jest już w ogóle poza wszelkimi kategoriami myślenia, nawet abstrakcyjnego. Za 3 mln zł można kupić co najmniej 3000 par dobrych butów wojskowych. Ewentualnie można kupić sporo noży wojskowych dla Komandosów, bo wiadomo że jest z tym problem. Można kupić sporo pistoletów i na siłę nawet na nich wygrawerować że to z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości. Można kupić około 500-600 jednorazowych granatników przeciwpancernych, których bezzwłocznie, każde ilości potrzebuje nasza armia. Można kupić kilka zestawów snajperskich w znaczeniu lunety, karabin, trochę amunicji i dobra termowizja. Można kupić co najmniej cysternę dobrej farby i pomalować rdzewiejące BWP-y. 

Naprawdę można wiele zrobić dla Wojska za 3 mln zł. A jak się nie wie co, co można ustanowić nagrody po 100 tyś., dla najlepszych w poszczególnych specjalnościach – dla pododdziałów, dowódców. To istotnie podniosłoby morale, co więcej Żołnierze uwierzyliby w sens przykładania się do szkolenia. W ostateczności można te pieniądze rozdać Żołnierzom, 30 zł to niewiele, ale nikt nie pogardzi – zwłaszcza niższe rangi.

Jeżeli już chcemy upamiętniać niepodległość, to powinno się to robić godnie, w sposób który będzie adekwatny do rangi tego wydarzenia. Na pewno przydałby się jakiś pomnik, to bezwzględnie – może odbudowa Pomnika Nieznanego Żołnierza? Całej kolumnady? Czy to byłoby godne upamiętnienie 100 lat niepodległości? Proszę wymyślić coś analogicznie istotnego, symbolicznego i mającego znaczenie dla całego Narodu i państwa?

Jeżeli ktoś chce upamiętniać naszą niepodległość przy pomocy ławek multimedialnych, czyli wciskam przycisk a ona do mnie gada lub śpiewa – to najdelikatniej mówiąc, chcemy się z taką wizją nie zgadzać. Jest ona ośmieszająca dla samego przesłania tego wielkiego i wzniosłego święta. To takie rozmienianie naszej powagi na drobne. 

Jak się nie wie na co wydać pieniądze publiczne, to warto jest się przejść do Biblioteki Narodowej lub jeszcze lepiej Jagiellońskiej i przejrzeć, to co było publikowane z okazji 10 lecia niepodległości. Było i to wiele różnych niezwykle ciekawych wydawnictw, już rozkwitał kult Marszałka, naprawdę jest z czego czerpać. Można zrobić wznowienie dosłownie czegokolwiek, np. jakiegoś albumu? Za 3 mln zł można wydać dużo książek i je darmo kolportować, najlepiej żeby każdy uczeń otrzymał od państwa w prezencie – jako lekturę obowiązkową stosowną książkę, pokazującą o co chodzi w odzyskaniu naszej niepodległości. Czy to nie byłoby cenne samo w sobie?

Alternatywnie można z okazji takiej rocznicy coś odbudować, wyremontować? Mamy wiele obiektów powojskowych, które niszczeją a czas je pożera. Może odrestaurować miejsce boju pod Olszynką Grochowską? Zdaje się, że to już niemożliwe, bo powstała tam jakaś makabrycznie parszywa bryłą architektoniczna obcej proweniencji? Śmiało proszę pomyśleć, na co chcielibyście państwo wydać 3 mln zł?

Jeżeli już nie ma na co, bo mamy tysiące nowych czołgów, ultranowoczesne okręty podwodne, a niebo jest przesłaniane przez skrzydła naszych niewidzialnych samolotów i dronów bojowych, to przykładowo wydalibyśmy te 3 mln zł na nowoczesne protezy dla naszych najnowszych Weteranów? Ci ludzie i ich rodziny potrzebują pomocy. Niestety bardzo mało się pisze o tym, jakie są koszty osobiste udziału w „misjach”, jeszcze mniej się pisze i w ogóle nie mówi o tym, jak wygląda realna pomoc dla Weteranów „misji” zagranicznych Wojska Polskiego po 1989 roku. No, ale jak sobie taki Weteran bez np. jednej nogi usiądzie na śpiewającej ławeczce, to być może mu się zrobi raźniej?

21 thoughts on “Czy obronią nas śpiewające ławki?

 • 29 kwietnia 2018 o 09:04
  Permalink

  A miało być tak pięknie!Helikoptery z Polskich zakładów, łodzie podwodne z najwyższej półki, rakiety(prawie że za darmo),50 tysięcy ochotników w lasach wyszkolonych jak rosyjski specnaz,1000 elektrycznych samochodów Made in Poland!Pozostały ławeczki! A od kwietnia pieluchomajtki dofinansowane z NFZ w ilości 60 sztuk miesięcznie(pacjent dopłacał 50 zł) zamieniono na 90 sztuk, z dopłatą pacjenta… 120 zł! I tak wygląda potężna Polska, nawet na pieluchomajtki nas nie stać!

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 09:09
  Permalink

  Kapitalne.

  Słuszną linię ma Nasza Władza!

  Jeśli “Weteran bez np. jednej nogi usiądzie na śpiewającej ławeczce, to być może mu się zrobi raźniej?”

  I tak trzymać w naszym Nadwiślańskim Macondo.

  Słuszny kierunek!

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 09:48
  Permalink

  Lepiej było kupić więcej krówek i rozdawać na ulicach 11 listopada. A na poważnie to niestety 99% społeczeństwa kompletnie nie zna się na sprawach wojskowych, co zresztą nie powinno dziwić bo to jednak zbyt zawiłe sprawy dla przeciętnego człowieka. Tak więc można wciskać kit o potędze bez obawy, że społeczeństwo powie sprawdzam.

  PANIE BOB Z PRAWDZIWĄ PRZYJEMNOŚCIĄ OBSERWUJEMY EWOLUCJĘ PANA RETORYKI. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 11:13
  Permalink

  …i ławki nikomu nie ‘nużne”, i hojne finansowanie nie naszych
  pamiątek/tradycji nam niepotrzebne.”Zwłaszcza że “Polacy sami remontują za granicą ,swoje cmentarze ,tak też żydzi ,niech wykładają swoje pieniądze, na remont żydowskiego cmentarza.Prawdziwa szopka. ”
  Czy…”Najpierw muzeum żydowskie ,następnie renty dla żydów za granicą, teraz cmentarz żydowski.I już wiemy ,że rząd nienawidzi Polaków .Emerytom kilka groszy miesięcznie ,robotnikom kilka złoty więcej ,Wychodzi na to że mamy w Polsce żydowski rząd ,wszystko dla żydów ,a Polakom w swoim własnym kraju ,okruchy ze stołu.Szok i obraza dla Polaków. ‘
  Przytoczone dwie uwagi to ” głos ludu” reakcja na :
  http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/100-milionow-zlotych-na-renowacje-cmentarza-zydowskiego-na,4343863,art,t,id,tm.html
  ….panie Włodku. 🙂

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 15:03
  Permalink

  Dzisiaj utkwił mi wpis w internecie komentatora Patriota” Nie wstydze sie za Polskę!Wstydze się za Dude,Ojca Dyrektora,Antoniego, ciemnote!”

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 16:33
  Permalink

  Pomysł nie jest głupi, przecież ten sterany kapitalizmem lud musi gdzieś usiąść i odpocząć w drodze do pracy na rzecz powiększania dobrobytu posiadaczy kapitału i jedynie słusznej religii oraz po pracy w drodze do domu i gromadki dzieci z 500+. Ławeczka mu więc pośpiewa, może jeszcze jakieś modlitwy i religijne pieśni, zrelaksuje się więc, natchnie patriotyzmem i chęcią walki o WPK oraz będzie lepiej pracował na “jaśnie państwo”. Więcej ławeczek proszę, najlepiej w każdej miejscowości, na każdym przystanku autobusowym i przed każdym sklepem, aby można było też piwo wypić pod odpowiednią nutę. 🙂

  Ech marzyciel z tego Krakauera: “Za 3 mln zł można wydać dużo książek i je darmo kolportować, najlepiej żeby każdy uczeń otrzymał od państwa w prezencie – jako lekturę obowiązkową stosowną książkę, pokazującą o co chodzi w odzyskaniu naszej niepodległości. Czy to nie byłoby cenne samo w sobie?”
  Przecież dzisiejsza młodzież w większości już nie potrafi czytać ze zrozumieniem, korzysta z bryków internetowych, więc to pieniądze byłyby wyrzucone w błoto. Te książki zaraz na allegro będą chcieli opchnąć, a kasę na imprezę przeznaczą albo jakąś płytę prędzej kupią z muzyką amerykańskich gangów niż zaczną się zastanawiać nad niepodległością. Poza tym nie wolno przemęczać umysłów czytaniem, bo to się źle może skończyć, gdy odkryją komu tak naprawdę tą niepodległość zawdzięczają.

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 17:38
  Permalink

  Po śląsku wic czyli kawał(też z internetu)”Boże zrób wszystko żeby rano jak się obudze miałem 1,5 metrowego h…..Rano patrzy a obok śpi pewien PAN z Żoliborza!

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 18:38
  Permalink

  @wlodek.
  Włodku mam taką cichą nadzieję że w pejoratywie “ciemnota”
  zgody jesteś ze spostrzeżeniami państwa Wielomskich,
  że jesteś po jasnej stronie mocy… patrz link wyżej, pt. “Rozmowy
  małżeńskie 9…” 🙂

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 19:01
  Permalink

  Mogliby od razu produkować trumny. Trumna na 100 tną rocznice niepodległości jako prezent – dla oficera, bo dla żołnierza to worek na zwłoki…

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 19:13
  Permalink

  Krzyku błądzisz i choć to ludzkie to módl się żebyś nie znalazł się w miejsce tego Pana z Żoliborza.Zbliża się Święto 1 Maja to na tym poprzestane. Pozdro.

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 19:16
  Permalink

  @wlodek. Tym razem w odniesieniu do omawianej “kwestii”… A wiec chuj piszemy przez “ch”. Polecam Wikipedię i doskonałą stronkę z definicją chuja i nie tylko. Samo słowo pochodzi najpewniej od słowa “chujec”, czyli “wieprz”. Tak na marginesie – nie w długości
  tkwi plus dodatni, tegoż organa. 🙂

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 20:17
  Permalink

  Fakt, ‘śpiewające ławki” (Jaka to melodia?) Nas, (raczej) nie obronią,
  a jest czego się bać – broń nas panie Boże przed “przyjaciółmi” BO…
  Lwów: Marsz z okazji rocznicy utworzenia SS-Galizien
  https://www.youtube.com/watch?v=p9NY6CjQ9e4

  Czy mu Polacy popieramy dążenia tych …synów? Nie! To tylko
  rządzący Polską dodam – wszystkie opcje, zwłaszcza lewicowe….
  Czyżby bliższa koszula ciału? I skąd my to znamy, Miecławie? 🙂
  Wiem wiem, napiszesz w tonacji wyjaśniającej – lewica nie popiera formacji SS… 🙂 dodam od siebie prawica – tyz..to KTO do Q..vy,
  Nędzy – popiera to bydło?!!! 🙂

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 21:07
  Permalink

  Krzyku,popatrz ch czy h,jak w tym kawale. W czasach socjalizmu na granicy Polski i ZSRR dwaj żołnierze rozmawiają”jak po polsku chlieb,chleb,a mama,mama,a wodka, wódka a kurw..,bliat.I by pomyśleć że za jednego słowa granicę wybudowali”Dla mnie ten 1,5 metrowy PAN z Żoliborza może być przez h lub ch”!

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2018 o 22:59
  Permalink

  @krzyk58.
  ” to KTO do Q..vy,
  Nędzy – popiera to bydło?!!! ?”

  No jak to kto? A kto ich święci do boju w Donbasie i święcił kiedyś przeciwko bolszewikom i polakom, przy boku Niemców?
  A kto naszych początkujących faszyzujących narodników “zamawiających pięć piw” przyjmuje z pochodniami na “ciemnej górze”.?
  https://noizz.pl/opinie/jacek-miedlar-chce-przeprosin-my-uwazamy-ze-jest-rasista/bn05k4g?placement=WidgetPromoFrame&position=0 27.04.2018.

  A poza tym sami się przedstawiają jako prawica ustawiając się w kontrze do lewicowych idei, więc co za głupie pytania zadajesz? Przestań wąchać to kadzidło, wtedy cię może oświeci i dostrzeżesz korzenie zła. 🙂

  Odpowiedz
 • 30 kwietnia 2018 o 08:27
  Permalink

  @Miecław.
  Pamiętasz jeszcze prze tzw. ‘pomarańczową rewolucyją”
  tow. “Olka” i s-kę brylujących nie tylko w Kijowie w kręgu
  “swoich”?
  wiesz dobrze że bbbbbanderyzm miał i ma
  błogosławieństwo naszej lewicy, zwłaszcza LAICKIEJ… 🙂

  Odpowiedz
 • 1 maja 2018 o 11:04
  Permalink

  @krzyk58. 30 kwietnia 2018 at 08:27.
  Nie chcę Olka usprawiedliwiać, bo jako polityk musiał tam bywać, zwłaszcza, że raczej nie reprezentował już polskich interesów narodowych tylko oligarchii zachodniej, więc mnie to nie dziwi.
  Ale nie odwracaj kota ogonem i nie pisz dyrdymałów, że banderyzm ma poparcie lewicy, zwłaszcza laickiej. Czego się naćpałeś?
  Pokaż mi choć jednego polityka z lewicy, który tańczył na Majdanie?
  Widzę, że jak brakuje argumentów to pozostaje tylko prymitywne opluwanie i przeinaczanie faktów licząc na to, że ci mniej inteligentni i nie znający faktów dadzą się złapać na tą post-prawdę. Jakim trzeba być hipokrytą, aby uprawiać taką prymitywną propagandę?

  Odpowiedz
 • 1 maja 2018 o 21:02
  Permalink

  @Miecław. Tak,tak Miecławie pamięć ludzka jest zawodna co
  widać na konkretnym przypadku,mija 8,12 lat i przegrani niegdyś
  politycy zwykle wracają z podniesionym czołem jako potencjalni
  wybawcy narodu… 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.