Czy my już prosimy się o problemy? (cz.4)

By TUBS – Praca własnaTa ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Adobe Illustrator.Ten plik został załadowany za pomocą narzędzia Commonist.This vector image includes elements that have been taken or adapted from this: Afro-Eurasia on the globe (red).svg (przez TUBS)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14972446 Source: pl.wikipedia.org

Jaki więc mamy interes w organizowaniu konferencji, której celem prawdopodobnie będzie agresywna polityka wobec Iranu? Co na tym zyskamy? Jak zapiszemy się w historii, jeżeli po tej konferencji wybuchnie wojna? Ewentualnie, czy chociażby na tym nie stracimy? Niestety na pewno na tym nic nie zyskamy. Nasz rząd po klęskach dyplomatycznych związanych z ustawą o IPN i generalnym nieporozumieniu w relacjach z zachodem, zlikwidowaniu polityki ze wschodem, dramatycznie szuka sukcesów którymi będzie się mógł pochwalić przed wyborami. Stąd jak nadarzyła się okazja kiedy wielki brat, nasz prawdziwy suweren zza wielkiej wody, chce zorganizować konferencję. To my ochoczo użyczamy na nią miejsca! To nie było planowane przez naszą dyplomację, jest to działanie ad hoc, bez planu politycznego i scenariuszowania możliwych zagrożeń. W zasadzie jak cała nasza polityka zagraniczna od dawna.

Rządowe media nie mówią o tym, że pójście tutaj na rękę Amerykanom, powoduje że jeszcze bardziej oddalamy się od najważniejszych państw Unii Europejskiej, które mają zupełnie inne zapatrywanie na stosunki w regionie Bliskiego Wschodu. Zwłaszcza na możliwość otrzymywania relacji z Iranem. Niedawno Amerykanie zagrozili sankcjami wszystkim, którzy będą z tym krajem handlować, zarazem po wprowadzeniu tych sankcji dla handlu ropą wyłączyli z nich największych klientów Iranu: Chiny, Indie, Koreę Południową. Kto zatem został objęty sankcjami? Kraje Unii Europejskiej…

Prowadźmy dalej taką politykę, prośmy się o problemy – mamy ich mało? Skonfliktujmy się z Zachodem Europy! Przeszkadzamy Unii Europejskiej z której żyjemy w interesach z Rosją. Teraz dodajmy jeszcze swoje pięć groszy do blokowania relacji z Iranem. Pamiętacie państwo haniebne wycie polskojęzycznych mediów przed napaścią na Irak? Jak obiecywano nam kontrakty i dostęp do irackiej ropy, która miała być nasza?

Mamy wystarczająco dużo własnych problemów, nie potrzebujemy zapraszać do siebie problemów Bliskiego Wschodu.

Pragmatyka relacji kraju słabego, średniej wielkości powinna zakładać przede wszystkim „bycie przyjacielem wszystkich”. Zwłaszcza dlatego, bo szybciej możemy mieć większą wymianę handlową z Iranem, niż ze Stanami Zjednoczonymi. Chociażby dlatego, bo amerykański rynek jest ultra konkurencyjny, a Iran potrzebuje w zasadzie wszystkiego!

Poza tym wszystkim w polityce, jeżeli jest się słabym, to trzeba być minimalnie przyzwoitym. To niezwykle trudne we współczesnym świecie, który wyraża atawizm w bardzo wyrafinowany sposób, zawoalowany przez globalne ciążenia gospodarcze i wywoływanie kryzysów.

Nasza klasa polityczna nie jest w stanie poradzić sobie z banalnymi w sumie sprawami wewnętrznymi, których nie potrafi ułożyć w taki sposób, żeby nasze państwo działało sprawnie. Jednak w tak niesłychanie ochoczy sposób zabiera się z motyką na Księżyc!

Musimy wszyscy zrozumieć, że to nie jest błaha sprawa, nawet jeżeli będziemy w istocie zapleczem cateringowo-socjalnym konferencji, to jednak nazwa naszego kraju pojawi się we wszystkich mediach kultury języka arabskiego i perskiego. W efekcie od Maroka do Indonezji rozejdą się negatywne informacje na temat naszego kraju, wysługującego się amerykańskiemu imperializmowi.

Jeżeli ktoś zna jakikolwiek pozytyw z tego proszenia się o problemy niech napisze w komentarzach poniżej. Na pewno będzie to bardzo ciekawa dyskusja…

Ps. W komentarzach proszę uważać na nadużywanie nazw pewnego  małego bliskowschodniego kraju (nie chodzi o Liban).

6 myśli na temat “Czy my już prosimy się o problemy? (cz.4)

 • 2 lutego 2019 o 07:56
  Permalink

  Ha ha ha nie chodzi o Liban!!!! Oj nie nie na pewno nie chodzi!!!!

  Odpowiedz
 • 2 lutego 2019 o 08:50
  Permalink

  No ale do tego, żeby prowadzić racjonalną politykę trzeba posiadać naprawdę wysoką inteligencję, a jej się nie wykształci na modlitwach. Nie wspomnę już o honorze i zwykłych zasadach przyzwoitości. Prawda jest okrutna, że styropiany nie mają zaplecza intelektualnego, które potrafiłoby przewidywać i planować działania długofalowo. Praktycznie nie mamy własnej szkoły dyplomacji z odpowiednią selekcją ideową i intelektualną, więc w najbliższej przyszłości nic się nie zmieni. Nie można przecież uznać, że ci wszyscy stypendyści zachodnich organizacji, którzy obejmują w naszym państwie wiodące stanowiska, będą reprezentować tylko polski interes, a nie np. globalnych elit?

  To jest temat na następny dobry felieton Panie Krakauer!

  Odpowiedz
 • 2 lutego 2019 o 09:13
  Permalink

  A to dopiero początek końca. Wczorajsza deklaracja ministra Czaputowicza o możliwości instalacji broni nuklearnej made in USA na terenie Polski, i wyjście U S A z Konwencji o likwidacji rakiet średniego zasięgu powodują że Polska stanie się obiektem ataku w pierwszej kolejności. Dzisiaj 76 Rocznica Bitwy Stalingradzkiej.Cześć Pamięci tym bez których los II Wojny byłby przesądzony!

  Odpowiedz
 • 2 lutego 2019 o 09:36
  Permalink

  Słuszne ostrzeżenia.

  Nadwiślańskie Macondo zbliża się do San Escobar.

  Należy zapiąć pasy i czekać na pomyślne lądowanie.

  Ale czy leci z nami pilot?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.