Czy Maryja matka Jezusa chciałaby być Hetmanką Polski?

fot. red.Czy Maryja matka Jezusa z Nazaretu, poddanego rzymskiego z prowincji Judea – chciałaby być Hetmanką Polski? Patrzeć na stolicę z kolumny?

Proszę się nie śmiać, bez względu na Państwa emocje tu nie ma żartów, to jest jak najbardziej na poważnie. Właśnie takimi problemami dzisiaj w dobie rosnącego napięcia i gęstniejącej atmosfery wokół naszego kraju, żyją jedni z najważniejszych polityków opcji rządzącej.

Idea jest jak najbardziej słuszna i bardzo polska, w zasadzie oddaje najważniejsze potrzeby współczesnej Polski i Polaków. Jeden z polityków, były Minister Obrony Narodowej zasugerował, że potrzebujemy zburzyć Pałac Kultury i Nauki w warszawie. Na jego miejsce miałaby powstać kolumna zwycięstwa, czy też chwały Wojska Polskiego (coś w tym stylu). Jej zwieńczeniem miałaby być właśnie figura Maryi matki człowieka, w którego jak większość z nas wierzy – wcielił się Bóg. W wydaniu Matki Boskiej jako Hetmanki Polski.

Cokolwiek miałoby to znaczyć jest to idea warta rozważenia, ponieważ szokuje swoją komplementarnością. Proszę zauważyć, że łączy w sobie trzy aspekty: niszczenie niechcianej przeszłości poprzez wyrugowanie jej symboli. Po drugie stworzenie czegoś chwalebnego i szlachetnego, a po trzecie i chyba najważniejsze dla wielu ludzi – chodzi o ideę upowszechniania kultu religijnego matki Boga w naszym kraju.

Mechanizm dla wierzących jest banalny i jak najbardziej zrozumiały. Matkę się szanuje, więc jeżeli my okazujemy szacunek matce Boga, to możemy liczyć na jego przychylność. Naprawdę genialne, oczywiście pod warunkiem, że Bóg istnieje i szanuję swoją ziemską Matkę. Warto pamiętać, że co najmniej jeden z Kościołów obecnych w naszym państwie (niestety), przywiązuje wielką wagę do kultu tej osoby.

Sceptycy powinni zamilknąć, w oparciu o rzymskich historyków wiadomo, że Jezus z Nazaretu był postacią historyczną, a jeżeli On był, to znaczy że miał również matkę. W konsekwencji sprawa jest śmiertelnie poważna, ponieważ dotykamy uczuć religijnych bardzo dużej ilości ludzi. Chociażby z tego powodu należy się tej sprawie szacunek, delikatność i ostrożność w komentowaniu. Proszę o tym pamiętać poniżej.

Jeżeli więc uznajemy cały przekaz tradycji religijnej Chrześcijaństwa musimy zadać bardzo trudne pytanie. Otóż, czy Maria, Żydówka z małej wioski w zadeptanej przez rzymskie sandały Judei – chciałaby mieć pomnik w stolicy Polski, jako jej Hetmanka (czy o podobnej funkcji) i to około 2000 lat po własnej śmierci?

Chodzi o to, że nie powinno się przeprowadzać działań upamiętniających, co do których nie mamy pewności, że osoba, której dotyczą – wyraziłaby na nie zgodę. Podobnie, czy ewentualnie rodzina osoby już nieżyjącej (to osoby problem), zgodziłaby się na takie upamiętnienie? Nie ma żartów, mówimy bowiem o bardzo poważnym pomniku i upamiętnieniu kogoś, kto mógłby sobie tego nie życzyć, ani nawet nie przypuszczać, że będzie jakaś Polska?

Pozostawiając jednak aspekt osobowy, który należy traktować zupełnie na poważnie, trzeba zapytać się o wymowę zupełnie symboliczną takiego monumentu? Może, żeby oszczędzić pieniądze, można byłoby postawić w pionie jako cokół jeden z naszych starzejących się okrętów podwodnych? Radziecki odpada, ale mamy za to kilka wyprodukowanych w Niemczech (zaraz po wojnie). Na pewno prezentowałyby się okazale! Okręt podwodny doskonale nadaje się na kolumnę!

Symbolika Pałacu Kultury i Nauki jest trudna do wpisania w retorykę bogo-ojczyźniano-narodową, obecnie rządzących. Zaraz po odzyskaniu niepodległości rozebrano w Warszawie Cerkiew, na która składała się cała Rosja. Wiadomo, że architektura ma warstwę symboliczną i nie można z tym dyskutować. Poprzez jej kształty kojarzymy miejsca, a nawet całe style architektoniczne, pozwalające nam na tożsamość w miejscu i w czasie.

W powyższym kontekście można zrozumieć postulat usunięcia PKiN, jakkolwiek on nie byłby błędny, kosztowny i po prostu szkodliwy, to jednak w sensie ideologicznym ma to pewien sens. Na pewno zauważyłby to cały świat.

W ten sposób dochodzimy do sedna sprawy. Ludzie, którzy proponują takie rozwiązania, prawdopodobnie nie stworzyli niczego, co ma sens w całym swoim życiu. Potrafią jedynie wyrażać się poprzez destrukcję, zniszczenie i negowanie rzeczywistości.

Jeżeli PKiN tak bardzo przeszkadza, to można zrozumieć argumenty na rzecz jego zburzenia. Media się będą miały czym zajmować, wydamy na to górę pieniędzy, w centrum miasta będzie syf z 3 lub 4 lata. Czy o to chodzi w imię idei?

Natomiast dla Wojska, przy całym szacunku dla pracy oficerów wychowawczych i wszystkich, którzy obecnie sączą ideologię do głów Żołnierzy, to mieszanie spraw religijnych ze sprawami państwowymi – nie jest dobrym pomysłem. Ponieważ powstaje pytanie co ze świeckością państwa?

W PRL-u jak wiadomo z doskonałego filmu, jak trzeba było przepalić pieniądze i zająć czymś ludzi, to się tworzyło słomiane misie gigantycznych rozmiarów. W IV-tej RP, czy w zasadzie na jej progu, nie jesteśmy w stanie już nawet słomianego misia, pewno trzeba byłoby je importować z Chin… Wszystko zburzmy, zniszczmy, wyszarpmy tory z Centralnej Magistrali Kolejowej! Tak, żeby nie było niczego, po dlaczego tu miałoby być cokolwiek?

PKiN jest żywym symbolem minionej epoki, jest zabytkiem. Poza tym na stałe jest wpisany w pejzaż centrum stolicy. Jeżeli już musimy coś z nim zrobić, to może go „szczelnie” obudować innymi budynkami? Wyższymi, bardziej masywnymi? Pokazującymi trumf nowej Polski, nad tą tak znienawidzoną?

Ps. Ściślej chodzi o Hetmankę Żołnierza Polskiego, ale przyjmujemy że didaskalia nikogo nie interesują.

15 komentarzy do “Czy Maryja matka Jezusa chciałaby być Hetmanką Polski?

 • 6 maja 2018 o 07:49
  Permalink

  I tak właśnie jest: “W ten sposób dochodzimy do sedna sprawy. Ludzie, którzy proponują takie rozwiązania, prawdopodobnie nie stworzyli niczego, co ma sens w całym swoim życiu. Potrafią jedynie wyrażać się poprzez destrukcję, zniszczenie i negowanie rzeczywistości.”

  Niech czytelnicy sobie odpowiedzą na pytanie. Czy oni w czymś się różnią w niszczeniu pomników przeszłości od islamistów, którzy zrównali z ziemią starożytne świątynie w Syrii? Jeszcze nie zabijają co prawda, ale nie wiadomo ile to potrwa i wkrótce może powstanie nowa Bereza Kartuska a więzienia zapełnią się opozycją polityczną, zaś brunatny terror rozleje się z pochodniami po ulicach polskich miast i wioskach. Już tworzone są struktury hołubione za “ciemnej górze”.
  Kiedy wreszcie skończy się to styropianowe szaleństwo, to trwa przecież od końca lat 70-tych. Zdecydowanie za długo.

  Odpowiedz
 • 6 maja 2018 o 09:03
  Permalink

  “Jeżeli więc uznajemy cały przekaz tradycji religijnej” , a jeśli nie uznajemy,
  i w dalszym ciągu szukamy alternatywnych śladów pochodzenia?
  Jeśli ów Jezus Chrystus był Słowianinem? 🙂
  Dlaczego nie?

  https://via-midgard.com/news/in_midgard/11001-radomir-iisus-xristos-chelovek-beloj-rasy.html

  https://treborok.wordpress.com/swiatowa-sensacja-o-ktorej-od-wieku-jest-cicho/

  https://liksar.wordpress.com/2016/06/27/wedy-slowianskie-a-biblia-13/

  Ps. Taka ‘zagwozdka”, nie tylko dla Miecława-Słowianina…. 🙂

  PANIE KRZYK JA ROZUMIEM WOLNOŚĆ SŁOWA ALE … WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 6 maja 2018 o 09:22
  Permalink

  Skoro figurę Jezusa w Świebodzinie potraktowano jako projekt biznesowy (antenki), to i ta figura mogłaby służyć jako obiekt wojskowy z radarami i rakietami skierowanymi na Wschód. A co ,może Wujek Sam się dołoży i trzy pieczenie na jednym ogniu(religijna,ideologiczna, militarna).Popieram, tylko najpierw wyjaśnić sprawy spadkowe bo może się okazać że Plac Defilad to mienie po żydowskie? Ale to załatwi kibic Odry 0pole !

  Odpowiedz
 • 6 maja 2018 o 10:26
  Permalink

  Krzyku,idź na całość skoro Jezus był Słowianinem to i Bóg, a jak się postarasz to i Budda, Mahomet i pozostałe figury wielkich religii. A Szatan będzie miał rysy twojej “ulubionej rasy”Lepiej poszukaj zdjęcia twoich przodków którzy uczestniczyli w II Wojnie bo zbliża się 9 Maja i trzeba uszanować uczestników tych historycznych bojów, bo niedługo o tym zapomnimy !

  MYŚLĘ ŻE PAN KRZYK SKOMPROMITOWAŁ SIĘ OSTATECZNIE. ALE KAŻDY MA PRAWO PISAĆ CO CHCE. BĘDZIEMY TO UMOŻLIWIAĆ. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 6 maja 2018 o 11:44
  Permalink

  Jest jeszcze 4-ty powód wprowadzenia pomysłu zburzenia PKiN w Warszawie.

  Jest nim zbliżenie osamotnionego polityka (aktualnie z PiS), do polityków PO, którzy ten pomysł też`forsowali, jak choćby Pan b.Minister Spraw Zagranicznych i Mąż Znanej Dziennikarki Amerykańskiej, posiadacz strefy Zdekomunizowanej w Chorbielinie …

  Poza tym jest jeszcze wielu innych zwolenników BURZENIA w wielu planktonowych partiach prawicowych.

  Może Pan Antoni zamierza ich tą IDEĄ BURZENIA – ogarnąć pod swoje opiekuńcze skrzydła.

  Wiadomo, że człowiek z problemami psychicznymi – przyciąga innych zaburzonych.

  To nie dotyczy omawianych powyżej środowisk, bo to są
  PATRIOCI i koniec!

  Ale na pomyśle wyburzenia może się sprawa skończyć.

  Powstanie bardzo atrakcyjny i spory plac w Centrum Stolicy.

  Być może są już przygotowane Akty zwrócenia tych terenów spadkobiercom dawnych właścicieli?

  Bo jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze.

  Skoro nie można zwracać PKiN, no bo komu – to można pogrzebać przy prawach własności do gruntu pod nim.

  A budynek to powinni rozebrać i zabrać do siebie Rosjanie.

  To jako pomysł biznesowy oczywiście.

  Bo nikt nie będzie tyrał za darmo.

  To nie te czasy.

  Odpowiedz
 • 6 maja 2018 o 12:54
  Permalink

  @krzyk58. 6 maja 2018 at 09:03.
  Ej tam, to żadna zagwozdka. Wiadomo bowiem wszem i wobec ludziom uczonym i zdrowym na umyśle, że religie późniejsze czerpały swoje dogmaty i wierzenia z religii wcześniejszych, dostosowując się tylko do nowych warunków i potrzeb społecznych.
  Reszta problemów z pochodzeniem bogów, bóstw itd. oraz walka ideologiczna o przypisanie ich do określonej kultury to problem prymitywnych umysłów, które nijak nie mogą się pogodzić z faktem, że wierzą w obcych bogów, dlatego racjonalizują i wymyślają teorie o odpowiednim kalibrowanym do potrzeb pochodzeniu ich bogów.

  A poza tym rasizm nie ma racji bytu, ani biblijna wersja stworzenia człowieka, bo wg genealogii genetycznej wszyscy pochodzimy od wspólnych przodków ….. i to raczej kobiet, one mogły być pierwsze, więc biblia mówiąca od stworzeniu Ewy z żebra Adama, nijak się ma do wiedzy naukowej. Wiadomo przecież, że mężczyzna w okresie prenatalnym powstaje na bazie ciała kobiety, dzięki m. in. testosteronowi, więc w tych wynikach badaniach genetycznych jest coś na rzeczy.

  Panie @krzyk58 jak teraz żyć z tą wiedzą, jak sobie kler poradzi z kobietami, jeżeli się o tym dowiedzą, jak całe to prawactwo męskie szowinistyczne będzie teraz biadolić, że to kobieta była pierwsza na tym świecie, a mężczyzna to taka hybryda późniejsza, którą pewnie pierwsze kobiety sobie stworzyły dla swojej przyjemności i rozkoszy, bo im się nudziło w tym raju. 🙂

  Dowody? Ano opinia prof. Grzybowskiego, proszę:
  “Badania genetyczne doprowadziły do wniosku, że kobieta, od której wywodzą się wszystkie współczesne cząsteczki mtDNA na naszej planecie – tzw. „mitochondrialna Ewa” – żyła w Afryce około 150 tysięcy lat temu. Tzw. „igrekowy Adam”, który dał początek chromosomom Y wszystkich żyjących obecnie mężczyzn był młodszy – dzieli nas od niego tylko 59 tysięcy lat. Nie ma w tym niczego dziwnego – tak jak nasi rodzice niekoniecznie muszą być rówieśnikami, tak samo nasi ostatni przodkowie w linii męskiej i żeńskiej mogą nieco różnić się wiekiem…”
  Więcej tu:http://www.zgms.cm.umk.pl/badania_genealogia.html

  Biedne prawactwo, jak tu żyć teraz? 🙂
  Zgroza, larum biją, bo to kobiety powinny raczej być kapłankami, miłości najlepiej, bo te męskie hybrydy tylko niewolę tylko i wszelkie dewiacje do religii sprowadziły. 🙂

  Odpowiedz
 • 6 maja 2018 o 15:10
  Permalink

  Niszczenie własnej historii w tym przypadku jest to Pałac Kultury i Nauki świadczy o nieudolności rządzących (lub jest celowe). Przypomnę tylko, że te zakusy były już za rządów PO, zatem nie muszę się rozpisywać. Kto w czasach PO chciał zburzyć PKiN wszyscy wiemy, tz. pan minister wraz z małżonką. Obecnie przebywają poza granicami Polski. Sądziłam, że aktualnie rządzący odstąpią od tego pomysłu, jednak nie.
  Tak łatwo się burzy i nie przypominam sobie aby coś zbudowali po 1989 roku.

  Odpowiedz
 • 6 maja 2018 o 16:22
  Permalink

  “Od kiedy Szatan zamieszkał w Warszawie”. Na początku XX wieku cywilizowany świat stracił dwa niezwykłe obiekty sakralne, które dziś z pewnością znalazły by się na liście światowego dziedzictwa kultury. Mowa tu o świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i soborze Aleksandra Newskiego w Warszawie.

  Obie świątynie zarówno pod względem architektury jak i wystroju wnętrz nie miały sobie równych. I obie spotkał ten sam los – zostały barbarzyńsko zburzone.

  Święci ojcowie mówią, że budowanie świątyń jest dziełem Bożym, a ich niszczenie dziełem szatana. ..https://prawda2.info/viewtopic.php?t=19467

  Odpowiedz
 • 6 maja 2018 o 16:55
  Permalink

  No pewno że chciała w Biblio o tym pisze, Ojciec Dyrektor napewno znajdzie fragment.

  Odpowiedz
 • 6 maja 2018 o 17:50
  Permalink

  Wieczorynko, na skutek kontrmanifestacji i niestety biernej postawy policji wystraszony Prezydent Katowic rozwiązał manifestacje ccccc pod flagą ONR!Przeszli 400 metrów z hasłami “Biała rasa””,Śląsk dla katolików”itd,itp(krzyku je dobrze zna)W dobrym nastroju śląski kawał. Poprosze ołówek. Jaki,zwykły czy katolicki?A jaka jest różnica? Ten katolicki bez gumki! Pozdro!

  SZANOWNY PANIE ZA TAKIE STWIERDZENIE GROZI ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA. PROSZĘ O ZROZUMIENIE. WEB. JÓZ. PS. MA PAN ZDJĘCIA?

  Odpowiedz
 • 6 maja 2018 o 18:35
  Permalink

  Włodku, hasła rzeczywiście beznadziejne.

  Natomiast dykteryjka świetna. Pozdro

  Odpowiedz
 • 6 maja 2018 o 21:37
  Permalink

  Bardzo mocne, dałem do przeczytania wszystkich w rodzinie i znajomym. Dobre podsumowanie naszej rzeczywistości. Bardzo fajnie że taki portal istnieje.

  Odpowiedz
 • 7 maja 2018 o 11:02
  Permalink

  No jak to tak…!?
  – przecież nasz MZIMU jest NAJsilniejszy !!!

  Odpowiedz
 • 1 czerwca 2018 o 20:34
  Permalink

  No cóż, zburzenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie to będzie nie tylko degradacja Polski i polskiej stolicy, ale także degradacja symbolu, no bo przecież hetman to coś niższego niż król, proponuję pomnik generałowej, będzie nowocześniej, a przecież kościół próbuje nadążać za prądem czasów, ale nie wiem czy generałowej armii, dywizji, brygady ? Bo hetmanka to też nie wiadomo czy koronna czy litewska, a może z uwagi na nasze militarne moce jednak: pani pułkownikowa niebieskej husarii ? Wtedy może wystąpić w zbroi, ze skrzydłami i z kopią. Będzie wyglądać podobnie do Artemis Parthenon.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.