Czy komuś zależy na katastrofie gospodarczej i kryzysie? (cz.1)

fot. red.

Czy komuś zależy na katastrofie gospodarczej i kryzysie? Dlaczego więc tak powszechnie i wściekle krytykuje się rządowe działania, mające na celu budżet bez deficytu? Przecież wszyscy wiedzą, że to zagranie głównie PR-owe, w kontekście PR-u gospodarczego. Jeżeli budżet będzie bez deficytu, rząd będzie mógł się chwalić, że jest „oszczędny”, co jest istotną korzyścią polityczną. Z punktu widzenia kraju, który przez całą współczesną historię żyje na długu, doprowadzenie do sytuacji, chociaż księgowego braku deficytu – to prawdziwy sukces. Należy popierać taką politykę!

Równolegle to bardzo ważny sygnał na zewnątrz dla wszystkich, którzy obserwują nasz kraj z zewnątrz, w tym inwestorów – oto Polska kraj obok Niemiec (bo tak jesteśmy postrzegani) – również nie ma deficytu budżetowego.
To działanie trzeba postrzegać właśnie w tym wymiarze. Oczywiście BEZWZGLĘDNIE lepiej jest nie mieć deficytu, chyba że zadłużamy się z własnych zasobów kapitałowych umiejętnie je reinwestując!

Poza tym przypadkiem każdy dług jest zawsze kosztem. Jeżeli nie będzie zwrotu z inwestycji, które za jego pośrednictwem są dokonywane, to zawsze grozi katastrofą. Już to przeżyliśmy pod koniec lat 70-tych, tej lekcji nie można zapomnieć. Pożyczanie, zwłaszcza z zagranicy i w obcej walucie to ograniczanie własnej suwerenności. Chyba, że się to robi na taką skalę jak USA, ale to zupełnie inna bajka.
W skali globalnej wzorem w zakresie polityki budżetowej jest Federacja Rosyjska. Tam równowaga budżetowa i bardzo niski poziom długu publicznego są osiągane, przy bardzo niskim poziomie opodatkowania obywateli i gospodarki. Dodatkowo, rząd federalny bardzo obficie subsydiuje wydatki socjalne. Legendarne jest rosyjskie „becikowe”, wsparcie dla matek jest w Rosji bardziej, niż modelowe. Obserwując działania naszego rządu, widać inspirację polityką rosyjską.
Nie podlega dyskusji, że nasz rząd wypycha część kosztów na samorządy i wydatki poza budżetowe, czego klasycznym przykładem jest budżet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie można się dziwić tej polityce, robią co mogą, żeby słupki się zgadzały. Nic więcej, niż PR, jednak dodajmy – wyjątkowo potrzebny, pożądany i będący odpowiedzią na nasz stan spraw publicznych.
Co ciekawe, to mało kto zauważył, że mówimy o zrównoważonym budżecie w warunkach masowego rozdawnictwa, bo jednak 500+ kosztuje i to bardzo dużo, podobnie inne programy rozdawnictwa środków publicznych. Osiągnięcie równowagi w tej skali presji budżetowej na wydatki publiczne, to jednak jest wielkie osiągnięcie. Może to dobrze, że premier jest bankierem i po prostu zna się na pieniądzach?
Można się nie zgadzać z polityką rządu, jednak generalny kierunek na ograniczanie deficytu jest jak najbardziej słuszny. Właśnie o to chodzi, to nowa jakość, jak dla kraju, który finansuje się długiem, proszę pamiętać że te kilkadziesiąt miliardów, które wydajemy na utrzymanie długu – to spadek po neoliberalnym kłamstwie i oszustwie na skalę, której nie da się pojąć nawet w kategoriach zaprzaństwa i zdrady.
Wyhodowaliśmy sobie olbrzymi dług, ponieważ rządząca elita zrealizowała scenariusz „chicagowskiej szkoły ekonomii”. Wedle neoliberalnych doktryn wyzysku i kłamstwa, mamy żyć z długiem, ciągle go rolując, a wzrost PKB ma być głównym czynnikiem obniżającym poziom długu. Jest to błędne koło, bo wzrost PKB ma być uzasadnieniem, pozwalającym na jeszcze większe zadłużanie się.
Z tej spirali, opartej na doktrynie wyzysku i neoliberalnego kłamstwa NIE MA WYJŚCIA.

Ponieważ dług jest zobowiązaniem na przyszłe okresy, których nie da się spłacić bez ponoszenia realnych kosztów, zwijających wydatki publiczne. Gdybyśmy wolne środki przekazywali na spłatę zadłużenia, działalibyśmy destymulująco na gospodarkę, jednak tylko do pewnego momentu. Ponieważ gospodarka zawsze dąży do uzyskania równowagi. Zmniejszając dług, bylibyśmy w równowadze na zupełnie INNYM POZIOMIE SUWERENNOŚCI. Tego neoliberałowie nie rozumieją. To nie jest tak, że pieniądz nie ma narodowości!
Jest to kwestia rozumienia priorytetów i odpowiedniego pozycjonowania spraw fundamentalnych dla państwa i społeczeństwa. Żyjemy bo rolujemy dług, kolejnymi pożyczkami. To proste do zrozumienia, otóż żeby spłacić wymagalne zadłużenie – musimy pożyczać! To samo w sobie jest chore. Ponieważ tylko napręża spiralę długu. W perspektywie zmian demograficznych, możemy zapomnieć o nadwyżkach, nawet tych kreowanych przez kreatywną księgowość. Koszty publicznej ochrony zdrowia i utrzymania infrastruktury będą coraz większe.
Zapraszamy jutro na cz.2 felietonu.

23 thoughts on “Czy komuś zależy na katastrofie gospodarczej i kryzysie? (cz.1)

 • 30 września 2019 o 05:12
  Permalink

  Dług według NEOLIBERAŁÓW musi być!

  Zmiana tego paradygmatu jest słuszna.

  Ale czy to się dzieje naprawdę, czy to są tylko SZTUCZKI KSIĘGOWE?

  Pomijam obietnice płacy minimalnej 4000 zł brutto za dwa lata, bo to są obietnice wyborcze.

  Ale reszta wydatków ponad stan – niepokoi.

  Macondo nad Wisłą trwa.

  Nawet w ekonomii.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 05:53
  Permalink

  W pełni popieram i w pełni się zgadzam, dokładnie o taki tok rozumowania chodzi….

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 06:46
  Permalink

  Nie wiedziałam że w Rosji dają jakąś kaskę ludziom? Jak to się nazywa putinowe?

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 08:39
  Permalink

  Też podłączę się do postawionego zapytania – DLACZEGO?
  Zdecydowana większość komentujących na forum OP, powszechnie
  i wściekle krytykuje…. domyślam się co jest powodem, dlaczego “obiekt”
  jest powodem nieustającej krytyki ( zdrowa krytyka zawsze i wszędzie jest na miejscu) – “strzelałem okiem ” niejednokrotnie,
  choćby na przykładzie przytoczonego kadru z serialu ‘Świat wg kiepskich”.
  PiS jako partia przykładnie eurosocjalistyczna, euroentuzjastyczna,
  europostępowa, zasługuje na większą uwagę komentatorów o proweniencji
  skręcającej w lewo.
  NO chyba że preferencje polityczne komentatorów zbliżone są do moich…
  w co mocno wątpię! 🙂
  NO, ale TU zachodzi już pewien dysonans (poznawczy)- po co deklarować
  własną lewicowość skoro odmawia się prawa do np. +500?
  ‘Zachwycamy się” socjalną politykę Putina – wieszając psy na Kaczyńskim,
  – eto nie choroszo… 🙂 na co ciągle zwracam uwagę…
  “W skali globalnej wzorem w zakresie polityki budżetowej jest Federacja Rosyjska.”
  (…)
  “Obserwując działania naszego rządu, widać inspirację polityką rosyjską.”
  Dla uważnego obserwatora analogie widoczne są “gołym okiem”… ale
  widocznie nie dla wszystkich!
  —————
  Шахматная партия Путина на мировой арене. Русские уходят
  https://www.youtube.com/watch?v=7e3IC1glKVY&t=15s

  Kolejny doskonały tekst K. – “ujmujący obiektywnie sedno spraw” …czekamy niecierpliwie cz cz. II – oj “bedzie sie działo” na forum… 😃
  Ajjjajjj!
  🙂

  Odpowiedz
  • 30 września 2019 o 12:27
   Permalink

   BZDURY PLECIESZ !!!
   Szałamacha poległ za swój realizm. Bez niego Kaczyński i Morawiecki odfruną!!!
   Na początku swojego urzędowania ośmielił się w oficjalnej opinii kierowanego przez siebie resortu stwierdzić, że budżet państwa nie ma pieniędzy na program „500 plus”. A jeśli by miał choćby część tych pieniędzy, należałoby je wydać inaczej, także dla dobra ludzi, którym te pieniądze mogłyby wówczas realnie pomóc, zamiast tylko kupować ich głosy.
   Raport GUS: W Polsce żyje 6,2 mln osób poniżej granicy ubóstwa !!! – EKSTERMINACJA NARODU POLSKIEGO!!!
   To jest wg GUS dopiero ubóstwo — jak szukasz z głodu chleba w śmietniku!!!
   — To jest czerwona nomenklaturo post-bolszewicka skrajna nędza i żebractwo!!! / Zdjęcie: m.interia.pl/©123RF/PICSEL
   JEŚLI CHODZI O PUTINA:
   Co zawdzięczają Rosjanie dyktaturze Putina – a o czym Polacy mogą tylko pomarzyć.
   Jeżeli nadal chcesz trzymać głowę w kuble, jeżeli wiesz z całą pewnością, że Rosjanie to siermiężne kacapy żyjące w lepiankach, dla których Polska to wymarzony raj dobrobytu – nie czytaj dalej. Tępe lemingi, do których niewątpliwie należysz, mają własne gazety i „niezależne” witryny internetowe, gdzie mogą bez zakłóceń zewnętrznych przebywać w swym wirtualnym świecie i niczym kundelki obszczekiwać tego, kogo wskaże im palcem facet trzymający je na smyczy. Tu nie masz czego szukać.
   https://marucha.wordpress.com/2014/04/11/co-zawdzieczaja-rosjanie-dyktaturze-putina-a-o-czym-polacy-moga-tylko-pomarzyc/

   Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 10:05
  Permalink

  Zgadzam się i popieram, mimo że może to być tylko PR i sztuczki księgowe. Od czegoś trzeba zacząć, a jeżeli to pomoże gospodarce choć trochę, to nie można tego negować. W PO-PSL zgromadzili się najwięksi szkodnicy biznesowi żyjący kosztem społeczeństwa i zadłużający go. Niech ktoś policzy ile za ich rządów poszło dotacji, pomocy publiczno-prawnej i zwolnień podatkowych do biznesu? A społeczeństwo w tym czasie było rolowane w dług wewnętrzny, konsumpcyjny, zaś parabanki kwitły.

  PiS przynajmniej trochę ograniczył złodziejstwo biznesu i zainwestował w pomoc socjalną, uszczelnił podatki. Czy i na ile skutecznie to sprawa dyskusyjna, ale jako jedyny podjął to wyzwanie. To się opozycji spod znaku neoliberałów nie może podobać. A swoją drogą, jakim poziomem inteligencji trzeba dysponować, aby nie widzieć szkód dokonanych przez politykę neoliberalną. PiS podniósł wysoko poprzeczkę, więc opozycja kwiczy.

  Jeżeli PiS zajmie się naprawą gospodarki w duchu socjalistycznym, ale tym prawdziwym, bez okupacyjnej religii i teologii jako nauki przewodniej, to ma szansę zawrócić Polskę z drogi do historycznej katastrofy. Muszą to być jednak mądre, wyważone i przemyślane decyzje oraz powrót do szacunku wobec osiągnięć PRL, które mogły się dokonać tylko w bloku socjalistycznym i pomocy ZSRR.

  Czy PiS stać jest na to?
  Uważam, że jednak nie, bo ta opcja sanacyjna ma zamiar zniewolić Polaków w interesie “jaśnie pańskim” i watykańskim. Konsekwencją będzie w przyszłości feudalizm i teokracja, jeżeli zdobędą większość konstytucyjną w parlamencie. Inwestycje socjalne, które realizują są korzystne przede wszystkim dla biznesu, są tylko respiratorem ekonomicznym, ale niczym więcej. Nie dają szansy na odbudowanie gospodarki, budowę przedsiębiorstw państwowych, mieszkań komunalnych itd.
  Nie gwarantują też rozwoju nauki, mimo że przywrócili bezpieczeństwo ekonomiczne na uczelniach młodszej kadrze naukowej, zapewne zyskując sobie spokój i poparcie. To są wszystko jednak tylko gry mające określony cel, a sprowadzenie wojsk obcych do Polski, może być tego dowodem.

  Optymalny program moim zdaniem przedstawia PPS, ale kto zechce go zrozumieć i na nich głosować?
  https://trybuna.info/polska/program-wyborczy-pps/
  Społeczeństwo pod okupacją religijną i rozbite ideologicznie przez transformację neoliberalną, nie jest już w stanie się podnieść z tego upadku. Będzie tkwić w zawieszeniu między PiS a PO i satelitami liberalizmu.
  Obym się mylił.

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 10:56
  Permalink

  DZIWNE,ŻE WSZYSCY GDY JEST MOWA O DŁUGU ,,NABIERAJĄ PRZYSŁOWIOWEJ WODY”…
  PYTANIE: CZY OBECNY BUDŻET PRZEWIDUJE ZWROT 4,7 biliona pln UKRADZIONYCH PRZEZ PIS EMERYTOM Z KONTA ZUSU,KTÓRE TO PIS ROZTRWONIŁ NA OPŁACANIE OCHŁAPÓW WYBORCZYCH???!!!
  (,,W opinii ludzi dobrze orientujących się w personalnym zapleczu „dobrej zmiany”, odwołany minister Szałamacha był ostatnią kotwicą trzymającą pis chociażby w pobliżu jakkolwiek rozumianej rzeczywistości budżetu i finansów państwa. Jeszcze na początku swojego urzędowania ośmielił się w oficjalnej opinii kierowanego przez siebie resortu stwierdzić, że budżet państwa nie ma pieniędzy na program „500 plus”. A jeśli by miał choćby część tych pieniędzy, należałoby je wydać inaczej, także dla dobra ludzi, którym te pieniądze mogłyby realnie pomóc,(Raport GUS: W Polsce żyje 6,2 mln osób poniżej granicy ubóstwa !!! – EKSTERMINACJA NARODU POLSKIEGO!!!To jest wg GUS dopiero ubóstwo — jak szukasz z głodu chleba w śmietniku!!!— To jest czerwona nomenklaturo post-bolszewicka skrajna nędza i żebractwo!!! / Zdjęcie: m.interia.pl/©123RF/PICSEL) zamiast tylko kupować ich głosy.
  W dodatku Morawiecki jako premier będzie kontrolował realizm i racjonalność pomysłów Morawieckiego, co w oczywisty sposób każe zadać pytanie – kto skontroluje obu tych Morawieckich? Ducze-Kaczyński? On się nie zna ani na gospodarce, ani na finansach. W poprzednim rozdaniu te sprawy załatwiała za niego Zyta Gilowska, jednak Morawiecki nią nie jest. Teraz obserwujemy nie jego konkretne działania, nawet nie jakieś jego realistyczne deklaracje, ale jego nieomal codzienne występy w teatrze jednego aktora i jednego widza.” )
  WRESZCIE ujawniono prawdziwy dług państwa. Kwota jest gigantyczna!!!
  PIS nie podawał dotąd, ile wynosi jego prawdziwe zadłużenie. Zobowiązania wobec emerytów w ogóle pomijano w statystykach, dzięki czemu dług nie przekraczał biliona złotych. Teraz karty zostały odkryte. Zadłużenie jest sześciokrotnie większe!
  Wpływów podatkowych jest wiecznie za mało, a państwo ma tyle “na szybko” do zrobienia, że czuje się w obowiązku zaciągać długi. Co tu dużo mówić – to się zwykle podoba wyborcom. A to trzeba szybko zbudować autostradę, a to przedszkole, sfinansować policję, szpital, czy szkołę. Żeby zabłysnąć można nawet postawić deficytowy aquapark. Ludzie akceptują rozmach na kredyt. Póki nie okaże się, że państwo kredytowało się ponad miarę i trzeba te długi spłacać, rosną odsetki.
  Oficjalnie polski sektor finansów publicznych ma 962 mld zł długu. To jednak tylko część prawdy. I to niewielka.
  Przy liczeniu oficjalnego poziomu zadłużenia państwa nie zaprzątano sobie dotąd głowy tym, ile trzeba będzie w przyszłości wypłacić emerytom, choć państwo jest do tego przecież zobowiązane.
  Podano szacunki wartości uprawnień emerytalno-rentowych nabytych w ramach ubezpieczeń społecznych.
  I tak wartość tych uprawnień wyniosła 4,96 bln zł! To aż trzykrotność rocznej pracy polskiej gospodarki, a dokładnie 276 proc. PKB. Innymi słowy, cała gospodarka musiałaby wpłacać do budżetu wszystko, co zarobi przez trzy lata, żeby zebrać pieniądze na kapitał dla emerytów.
  Skąd się wziął tak gigantyczny dług? Przez lata państwo pobierało składki emerytalne, a potem przeznaczało je na jakieś państwu miłe projekty. Gdy człowiek dochodził do odpowiedniego wieku, zaczynało mu wypłacać świadczenie.

  OBECNIE DŁUG WYNOSI 6 BILIONÓW PLN !!! (,,PO+PSL” po ośmiu latach pozostawił 1 bilion)

  NO CÓŻ GŁOSUJCIE BAR…NY NA PIS !!!

  I TO NA TYLE ALE NIE DLA TYCH CO TO MAJĄ GŁOWY DO NOSZENIA KASKÓW BUDOWLASNYCH !!!

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 11:01
  Permalink

  Dług USA jest nominowany w $US, jak wiadomo USA ,na żądanie, oczywiście może wyasygnować każdą ilość dolarów. Tak długo jak wymiana handlowa oparta jest na dolarze amerykańskim, USA nie będzie miało problemów z długiem.Około 1000 baz wojskowych rozsianych po całym globie pilnuje aby dolar utrzymał pozycje waluty międzynarodowej.
  “Wyhodowaliśmy sobie olbrzymi dług, ponieważ rządząca elita zrealizowała scenariusz „chicagowskiej szkoły ekonomii”.” Tak naprawdę to nikt w Polsce nie miał w tej sprawie nic do powiedzenia.
  Zresztą, ten sam schemat zastosowano w Rosji. Tylko że w pewnym momencie przyszedł Putin i powiedział niet. Rosja Putina handluje z każdym i przyjmuje zapłatę w walucie chińskiej, europejskiej, dolarach amerykańskich, kanadyjskich czy w rublach. To dlatego Rosję obłożono sankcjami, sponsorowano przewroty a Putina okrzyknięto Hitlerem.
  Jedwabny Szlak ani deficyt handlowy z Chinami nikomu by nie przeszkadzał gdyby wszystkie transakcje regulowano w $US a przepływ kapitału odbywał się w Nowym Jorku – dlatego SWIFT jest tak bardzo ważny bo niewygodny przelew można po prostu zablokować.

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 12:27
  Permalink

  O współczesnym systemie bankowym, pieniądzu fiducjarnym, roli banków centralnych, można poczytać na świetnym blogu:
  https://pecuniaolet.wordpress.com
  Dość prosto, o sprawach ponoć skomplikowanych…..

  Komu najbardziej zależy na zadłużaniu krajów, firm?
  Miedzynarodowym instytucjom finansowym, mającym moc sprawczą- kreowania z powietrza DOWOLNEJ kwoty.
  Przecież żyją z odsetek od nieposiadanego kapitału.

  Cały do niedawna system finansowy świata, był skrojony pod Zachód i pod jego kontrolą.
  To agencje zachodnie ustalały rating państw i firm, kurs wymiany walut narodowych na międzynarodowe, stopy procentowe obowiązujące resztę świata, ceny surowców, decydowały o udzieleniu kredytów mniej lub bardziej pokornym petentom.
  Sytuacja bardzo wygodna dla Zachodu…..

  Wmuszenie kredytu jakiemuś krajowi, za pomocą skorumpowania jego polityków, daje wspaniałą dźwignię polityczną.
  Widać to było szczególnie na przykładzie Grecji i Włoch, gdzie banki decydowały o mianowaniu premiera i jego polityce.

  W tym kontekście, Morawiecki jest zakładnikiem SYSTEMU.
  Nie może zrobić żadnego kroku, bez uzgodnienia z mocodawcami.
  To od nich zależy, czy euro bedzie po 2, czy 10 zł…….
  Krótkie lejce, długi bat…..

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 13:02
  Permalink

  CYTUJĘ: ,,Czy komuś zależy na katastrofie gospodarczej i kryzysie? Dlaczego więc tak powszechnie i wściekle krytykuje się rządowe działania, mające na celu budżet bez deficytu?”

  Proces „solidarnościowy” wyniósł na szczyty tylko jakąś dziwną społeczność „zdobywców”, namnożył całą zgraję niemoralnych drapieżników, a masy pozwolił pogrążyć w nędzy i smutnym milczeniu.
  Owe dziesięć milionów ludzi, które się związały z „S” i które miały się bić o Polskę i o lepszą przyszłość, stopniały do kilkuset tysięcy. Te z kolei biją się, a jakże, ale między sobą.

  https://argo.neon24.pl/post/127343,polske-zniszczyla-partia-pod-nazwa-solidarnosc

  http://alexjones.pl/aj/aj-polska/aj-publicystyka/item/56369-my-wezmiemy-wladze-a-wy-polacy-pojdziecie-z-torbami

  http://alexjones.pl/media/k2/items/cache/b9dbd5e95387b01c4246d095b293b91d_M.jpg

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 15:01
  Permalink

  Poważna analiza sił i ideologii, które stoją za dziwnym sukcesem aktywistki klimatycznej Grety Thunberg. Oryginalny polski dokument. Obecnie prawdopodobnie najbardziej wyczerpujący materiał o fenomenie “Greta Thunberg” na świecie – dostępny tylko w języku polskim. BAJKA O GRECIE I ZŁYM DWUTLENKU – CAŁY DOKUMENT PL https://www.youtube.com/watch?v=5HjiFuHI_X8&t=3s
  23.09.2019 – Głośne, „oskarżycielskie”( 🤣 )m.p.)przemówienie na szczycie ONZ wygłosiła Greta Thunberg von Thun und Jungingen. Jest to 16-letnia Szwedzka eko-aktywistka, typowy produkt establishmentu, mocno lansowany przez lewactwo i George Sorosa. Zasłynęła ona tym, że zrobiła sobie długoterminowe wagary, pikietując z bannerami o podłożu eko-terrorystycznym. W grudniu zeszłego roku przemawiała do pustej sali na eko-szczycie w Katowicach. Na szczyt ONZ do Nowego Jorku dotarła luksusowym jachtem, aby oszczędzić na spalaniu paliwa przez samolot (w drugą stronę poleciała samolotem). Prywatnie lubi jedzenie z plastikowych opakowań. Greta najbardziej czepia się państw najbogatszych i najbardziej ekologicznych, próbując wywołać presje, aby były one jeszcze bardziej ekologiczne, z kolei nie wiadomo, aby miała jakiekolwiek pretensje do Chin, Indii, Rosji czy krajów Afryki, czyli największych trucicieli świata. Według mnie Greta (dzięki swym stukniętym, lewackim rodzicom z antify) wskutek dużej presji psychicznej wkrótce będzie lekomanką (albo nawet już jest), za kilka lat będzie rozmaicie eksperymentowała seksualnie i ogłosi się którąś z 56 płci, a w wieku 30 lat wyląduje w psychiatryku lub na cmentarzu (samobój), ewentualnie wskoczy w hidżab i będzie promować islam, jak Sinnead o Connor. Oczywiście wtedy nikt już o niej nie będzie pamiętał, bo ‚oficerom prowadzącym’ nie będzie potrzebna chodząca bomba zegarowa.
  https://monitorpostepu.pl/prasowka-cz-19/

  Katarzyna Treter-Sierpińska: Biznes na oszustwie globalnego ocieplenia, Żydzi, gender, multikulti…
  https://www.youtube.com/watch?v=M9kn6t4PHHQ&t=1666s

  Грета Тунберг, газопровод и двоечники от «оппозиции»
  https://www.youtube.com/watch?v=8sDUV7LLevQ

  CZY NASZE DOMY MOGĄ NAM SZKODZIĆ ? – Andrzej Sulima
  https://www.youtube.com/watch?v=NFCyexL2mBM (od ok. 15 do 17 min.)

  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/jan-szyszko-udzieli%C5%82-wywiadu-co2-jest-gazem-%C5%BCycia-strajk-klimatyczny-za-to-powinni-%C5%9Bciga%C4%87/ar-AAHQbbR

  Ps. Co by TU jeszcze…. “sprzedać”? “TO wszystko” podszyte lewacko – neomarksistowską brednią (bełkotem) “made in USA”, Al Gor’a i s-ki,
  tych co to z ‘powietrza wyciskają też siódme poty” – handlarze i lichwiarze! 🙄

  “Czy komuś zależy na…. ” – ZALEŻY, wiemy też – KOMU! “TO wszystko”
  układa się w logiczną całość.

  W formie zagajenia proponuję ‘kawałek dobrego błatniaka” – jako że ‘za oknem pada’… Михаил Круг – Осенний дождь – https://www.youtube.com/watch?v=ZGaC7TExlrU

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 18:00
  Permalink

  Neoliberałom i elicie oderwanej od koryta zalezy na kryzysie bo wówczas suweren się odwróci od PiS i będa mogli znowu kraść 200 mld z ł z podatku vat w 3 lata

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 18:20
  Permalink

  krzyk58

  Greta to PRODUKT marketingowy, przecież to oczywiste.
  Ma być symbolem, i naganiać kasę na “proekologiczne” wydatki w krajach bogatych.

  Pewien egipski faraon opodatkował ponoś powietrze.
  Nie płacisz, przestajesz oddychać….

  Panowie bankierzy zwietrzyli interes tysiąclecia.
  Udzielą DOWOLNEJ wysokości kredytu, na dzialania proekologiczne- w teorii.
  Oni zarobią na sprzedaży religii w każdym wypadku.
  Durne społeczeństwa zapłacą z odsetkami.

  I w tym celu lansuje się proroków, symbole, bóstwa- w stylu Greta.
  Jaki będzie jej koszt osobisty?
  Zapewne wysoki.
  5 minut sławy, grzanie się w blasku reflektorów, kontakty z wielkimi tego świata.
  Upadek z cokołu, wykluczenie z Areopagu, bywa bolesne……
  Proza zycia, przeciętny zjadacz chleba?
  Trzeba mieć mocną strukturę psychiczną, by znieść taka sytuację.

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 18:50
  Permalink

  Nawiążę tylko do pierwszej części artykułu. Przywódca Libii, który nie żyje też dbał przez wiele lat aby budżet Libii był bez deficytu, wspierał nawet kampanie wyborcze krajów zachodnich, finał tegoż przywódcy znamy. Można wysnuć wnioski, że budżet bez deficytu to niezbyt szczęśliwe pociągnięcie.

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 19:11
  Permalink

  1) Przyszłoroczny budżet ma być zrównoważony kosztem zadłużenia się państwa w ZUS-ie. To oznacza, że w przypadku trudności finansowych państwa w przyszłości zabraknie pieniędzy na emerytury.
  2) Jeżeli nie będą podnoszone płace to młodzi ludzie będą nadal wyjeżdżali do pracy zagranicę. A to oznacza, że w miarę upływu czasu i spadającej liczby pracujących będą spadały dochody państwa, które powinny być użyte na takie cele jak służba zdrowia czy emerytury.
  3) Jeżeli będzie kryzys to jak zwykle uderzy w słabych i biednych. Bogaci dadzą sobie radę. Najwyżej szczelniej zasłonią w oknach kotary aby nie psuć sobie humoru widokiem biednych.

  Odpowiedz
 • 30 września 2019 o 19:36
  Permalink

  4) Prawdziwe sygnały o możliwym światowym kryzysie gospodarczym nadchodzą ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec.
  a) Tracą na wartości amerykańskie obligacje państwowe, do niedawna najbezpieczniejsze zabezpieczenie oszczędności.
  b) Gospodarka niemiecka wchodzi w stan recesji.

  Odpowiedz
  • 30 września 2019 o 22:17
   Permalink

   @ Mikołaj, obligacje USA już od dawna tracą na wartości, dlatego w dużym stopniu pozbyła się ich Rosja.
   Najwięcej obligacji USA kupiły Chiny i specjalnie się tych obligacji nie pozbywają. Jednak Chiny to bogaty kraj a ponadto być może mają dalekosiężne plany. Polityka wschodu na ogół była dalekosiężna.

   Odpowiedz
   • 1 października 2019 o 01:03
    Permalink

    @Wieczorynka. Rosja i Chiny pozbywały się obligacji amerykańskich kupując złoto. Z powodu tych zakupów złoto zaczęło gwałtownie drożeć. Trzeba brać pod uwagę trzy fakty. Po pierwsze, podaż złota na rynku jest ograniczona. Po drugie, jeżeli złoto gwałtownie straci na wartości jak to już bywało w przeszłości, wtedy inwestycje w złoto okażą się inwestycją chybioną.
    Po trzecie, zbyt szybkie pozbywanie się obligacji amerykańskich przez Chiński Bank mogłoby spowodować spadek ich ceny na rynku. Czyli spowodowałoby to spadek wartości ogromnej liczby obligacji, które ciągle pozostawałyby w rękach chińskiego banku.

    5) Odnosząc się do Felietonu, to PiS „kugluje” polską złotówką na polskim rynku. Nawet błędne decyzje nie mogą spowodować kryzysu, o którym traktuje Felieton. Jeżeli przyjdzie do nas kryzys – a wygląda na to, że przyjdzie – , to przyjdzie on z Zachodu. Rozpocznie się w ten sposób, że spadną zamówienia od niemieckich przedsiębiorstw, następnie zachodni inwestorzy zaczną pozbywać się swoich inwestycji w Polsce i równocześnie rozpoczną wyprzedaż złotówek. Odpukać w niemalowane, zacznie spadać wartość złotówki, będą drożały towary i surowce kupowane zagranicą, …
    Pozdrawiam. Dziekuję za wczesniejsze komentarze.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.