Czego byśmy oczekiwali po nowej kadencji władz Federacji Rosyjskiej?

graf. red.Czego byśmy oczekiwali jako Polacy, po nowej kadencji władz Federacji Rosyjskiej? Trzeba przyznać, że już sama formuła takich oczekiwań, może dziwić niektórych czytelników. Niestety jednak jest w pełni uzasadniona teorią racjonalnych oczekiwań. Jeżeli bowiem w relacji międzypaństwowej, jak bez wątpienia ma to miejsce pomiędzy naszymi krajami, nasze władze zachowują się istotnie i silnie nieracjonalnie. To jedynym sposobem na zachowanie status quo i uniknięcie katastrofy jest liczenie na racjonalność zachowań naszych szanownych rosyjskich partnerów.

To smutne, że pragnąć normalności w relacjach międzynarodowych, należy bardziej polegać na władzy innego kraju, na pewno bratniego, jak również tak nam kulturowo, cywilizacyjnie i etnicznie bliskiego. Jednak niestety nie politycznie, a to jest najważniejsza determinanta systemowa narzucająca swój długi cień wszystkim innym zagadnieniom.

Warto zwrócić uwagę na prostą okoliczność, że już sam fakt kontynuacji władzy w Rosji przez dotychczas rządzących, jest najlepszą rękojmią kontynuacji rozsądnej, rzeczowej, sprawiedliwej i dążącej do współpracy polityki międzynarodowej.

Kontynuowanie dotychczasowej polityki na kierunku zachodnim przez Rosję, jest dla nas szansą na zachowanie status quo, przy czym nie ulega wątpliwości, że gnijąca gangrena jaką zrodziła propaganda zachodniego kłamstwa – musi w końcu wypłynąć z rany.

Niestety to się nie obędzie bez kosztów, zwłaszcza że nasz kraj z zupełnie niezrozumiałych powodów nadal lansuje interesy ukraińskich oligarchów, totalnie sprzeczne z interesami Unii Europejskiej. Jakby ktoś nie zauważył, to Unia potrzebuje dużo energii, a jej najpewniejszym, najbliższym i najbardziej przewidywalnym cenowo i politycznie dostawcą jest Rosja. Jaki mamy interes w uniemożliwianiu tych relacji? Dlaczego Unia Europejska ma ponosić ryzyko szaleństwa ukraińskich elit i ich żądzy krwi i pieniędzy? Dlaczego nie możemy zupełnie naturalnie się rozwijać, tak jak dyktuje nam to geopolityka i po prostu opłacalność.

Miejmy nadzieję, że władze Federacji Rosyjskiej z panem Władimirem Putinem Prezydentem Federacji Rosyjskiej na czele, będą trzymać się wielkiej wizji wyrażonej kiedyś przez pana Prezydenta o strefie dobrobytu, bezpieczeństwa i współpracy od Lizbony do Władywostoku. Co będzie jeżeli pan Prezydent Putin zmieni zdanie?

Odpowiedź jest prosta. Gaz stop. Ropa stop. Popłyną w kierunku wschodnim, Chiny kupią z pocałowaniem ręki dosłownie każdą ilość i będą chcieli jeszcze więcej. Co to oznacza dla Europy i dla naszego kraju? Mniej więcej tyle, że energia podrożeje. Jeżeli energia podrożeje, to będziemy musieli przeznaczać większą cześć PKB na jej zakup. To przełoży się na ogólną wydolność naszych gospodarek.

Czego byśmy nie zarzucili Rosji, owszem jest potężna, jest hegemonem i ma niemożliwą do przezwyciężenia przewagę militarną, to już z samego faktu, że ten kraj pełni swoją rolę geopolityczną, jest największym stabilizatorem ładu światowego. Nie chodzi nawet tylko o poświęcenie rosyjskich wolontariuszy świadczących pomoc humanitarną w Syrii i innych regionach świata. Chodzi o to, że Rosja blokuje Azję i Europę na głównych kierunkach wzajemnych interakcji. Bez jej pośrednictwa, naturalne kontakty naszych przestrzeni są pod kontrolą US Navy.

Możemy więc oczekiwać istotnej kontynuacji w zakresie roli Rosji we współczesnym świecie. Dzisiejsza rocznica zakończenia II Wojny Światowej doskonale obrazuje, dlaczego Rosja nie może sobie pozwolić na nieobecność w Europie.

Jeżeli bowiem pojawi się na Zachodzie jakieś kolejne szaleństwo, to jest tylko kwestią czasu, aż upomni się o Rosyjskie zasoby…

Życzmy więc sobie wszyscy rozsądnej kontynuacji… Jak niesłychanie wygodnie i bezpiecznie jest być sąsiadem kraju, którego wybór strategiczny ogranicza się do tolerowania naszych błędów i szaleństw…

Rosyjskie tłumaczenie [tutaj].

26 myśli na temat “Czego byśmy oczekiwali po nowej kadencji władz Federacji Rosyjskiej?

 • 9 maja 2018 o 05:08
  Permalink

  Doskonały tekst i słuszne życzenia wobec władz Federacji Rosyjskiej.

  Stabilność i przewidywalność – to są wartości, których zaczyna w dzisiejszym świecie brakować.

  I to daje nam Rosja.

  Szczególnie Nam, mieszkańcom Nadwiślańskiego Macondo.

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 08:28
  Permalink

  Poprawa stosunków z Rosyjską Federacją jest nam tak potrzebne jak woda i chleb! Kto tego nie rozumie nie rozumie nic.!Obudź się Polsko i zacznij myśleć, pozbyć się rusofobii to zadanie na dziś!

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 08:40
  Permalink

  Na początku pozdrawiam Rosjan w dniu ich wielkiego święta. Jako wnuk pomordowanych przez hitlerowskich okupantów wyrażam wdzięczność za cenę 600 000 swoich synów, którą Rosjanie i pozostałe narody Związku Radzieckiego zapłaciły by uchronić nasz naród przed zupełnym genocydem. Gratuluję też Rosjanom politycznej mądrości, która pozwala na kontynuację mądrej i dalekowzrocznej polityki prezydenta Putina.
  Wyrażona przez Autora ocena polskiej polityki jest oczywiście trafna. Lecz (niestety) namiestnicze władze współczesnej Polski, bynajmniej nie polskiemu narodowi służą.

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 10:04
  Permalink

  Jako wnuk zmordowanego przez Niemców żołnierza kampanii wrześniowej przyłączam się do gratulacji i życzeń @Porozovatela.
  Nic dodać, nic ująć.

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 10:41
  Permalink

  No nie wiem czy Chińczycy kupią wszystko. No chyba, że za bezcen. Właśnie Chińczycy nagle wycofali się z zakupu akcji Rosnieftu. Z drugiej strony my Polacy powinniśmy postawić jakiś pomnik Putinowi. Nawet na miejsce usuwanych pomników czerwonoarmistów. Bo nikt tak nie osłabił naszego odwiecznego wroga-Rosję tak jak on i to za rządów właśnie Putina Rosja przegapiła szansę wejścia do grupy supermocarstw a ogromne pieniądze wyparowały za granicę. W ciągu minionych 20 lat Rosja pod przywództwem Putina stała się młodszym bratem Chin a jednocześnie zaczęła marnować coraz mniejsze zasoby na wojny za granicą. Np. śmierć kilkuset Rosjan z tzw. grupy Wagnera w Syrii to naprawdę poważna strata. Byli to bowiem zdrowi mężczyźni, wydelegowani z rosyjskiej armii i często zaprawieni w boju na Ukrainie. A takich w Rosji w obecnych warunkach demograficznych wcale nie jest zbyt dużo. Z tą bliskością kulturową i cywilizacyjną Polski i Rosji to też duże nieporozumienie. Zresztą wystarczy poznać trochę opinie na ten temat rosyjskich największych ludzi rosyjskiej kultury jak Dostojewski czy Karamzin aby od razu zrozumieć, że oba nasze kraje to przeciwieństwa jak woda i ogień. A Prawosławie jest bardziej odległą dla nas cywilizacją niż zachodni Protestantyzm. A i niech Bóg broni Europy przed wspólnym obszarem dobrobytu z Rosją. Bo dobrobyt po rosyjsku to oligarchia i korupcja. Cieszmy się więc z dzisiejszego święta w Rosji że świat, który powstał po pokonaniu III Rzeszy umarł wraz z rozszerzeniem UE i NATO na wschód i dziś już nie musimy żyć na wspólnym z Rosją obszarze dobrobytu.

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 11:48
  Permalink

  Oglądałem w całości defiladę zwycięstwa w Moskwie. Tylko dlatego, że oni ocalili mi życie i z popiołów stworzyli pastwo polskie. Inaczej by go nie było. Nie lubię defilad wojskowych w tym wymiarze. Są zbyt kosztowne i uciążliwe dla ludzi. Można by w zamian pomóc milionom ludzi biednych. Rosjanie muszą pokazywać swoją siłę przed agresją ryżego zbrodniarza, jego mafii, europejskich satelitów, wśród nich Polski. Chciałbym wziąć udział w moskiewskiej paradzie “Nieśmiertelnego Pułku”

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 12:36
  Permalink

  Podania sie do dymisji i denuklearyzacji Rosji ? Oczywiście nie ma sans na publikacje tego wpisu…

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 13:00
  Permalink

  Bob, pamiętaj znajdzie się kij na jjjj kłamliwy ccc. Innych słów w Dniu Zwycięstwa nie znajduje 600 tysięcy żołnierzy którzy zginęli żebyś pluł jadem by mi tego nie wybaczyli!

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 13:29
  Permalink

  Oglądam jednym okiem Paradę z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie i tak sobie myślę, że, bl…, jeszcze niedawno byliśmy częścią potężnego, zwycięskiego Imperium, ale woleliśmy zostać tampaxem innego mocarza. Taka rola widocznie odpowiada nam bardziej, i niepotrzebnie Rosjanie przez dziesięciolecia wmawiali polskiej szkolnej dziatwie, że Polak to urodzony bohater. Ku refleksji dedykuję ten wpis braciom antykomunistom i wszystkim czytelnikom zaglądającym tu służbowo. Spójrzcie w lustro i ogólcie się. Niech to będzie pierwszy krok do wyjścia z roli DZIADA.

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 13:54
  Permalink

  Wlodek, kikaset tysięcy Polaków wywiezionych do syberyjskich łagrów gdzie sporo, głównie kobiety i dzieci zmarło z głodu, chorób i mrozu plus zamordowani w Katyniu. Twoje 600 tys czerwonoarmistów, którzy zginęli w Polsce w imię rozszerzenia granic imperium Stalina to zbyt mało aby rachunki można było uznać za wyrównane.

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 14:06
  Permalink

  @Rozdziobią…polskiej dziatwie wmawiali nie Rosjanie ale nacjonalistyczni komuniści, którzy objęli władzę po pogonieniu Rokossowskiego i innych ruskich nadzorców w 1956 roku. A to zwycięskie mocarstwo było tak cofnięte w rozwoju, że nawet gdybyśmy sami od nich nie uciekli to i tak doszłoby do rozwodu bo ta ruska bida z nędzą sama się rozpadła.

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 14:40
  Permalink

  Bob,to że dajesz dupy swoim mocodawcom to twoja sprawa (chociaż płacą?) ale jak cena benzyny będzie kosztować 10 zł to ten kij na ciebie będzie użyty szybko!Wtedy sojuszników będziesz gdzie szukał?

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 16:15
  Permalink

  @bob. 9 maja 2018 at 10:41
  Dobrze reprezentujesz, jak się okazuje interesy Niemieckie. Żadnej refleksji, żadnej zadumy, żadnego potępienia faszyzmu? Pytanie tylko czy płacą ci za to, czy też tak sam z siebie, bo jakieś genetyczne związki istnieją?
  Kiedy sobie uświadomisz, że gdyby nie te 600 tysięcy czerwonoarmistów i ileś tam tysięcy polskich żołnierzy zarówno idących ze wschodu, jak i z zachodu (łącznie 123 178 zabitych polskich żołnierzy), to być może nie byłoby cię na świecie, twoje geny byłyby wykasowane. No chyba, że teraz byłbyś panem bauerem korzystającym ze słowiańskiej niewolniczej siły roboczej (o ile coś tam by pozostało).

  Prof. Wojciech Materski, w publikacji wydanej przez IPN „Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami”, IPN Warszawa 2009, s. 201 – pisze „Generalnie represje okupanta niemieckiego miały podłoże narodowościowe, a sowieckiego – klasowe. Obu łączyło świadome niszczenie polskiej inteligencji – w Generalnym Gubernatorstwie głównie cywilnej (akcja AB), na anektowanych terenach wschodnich – głównie wojskowej (zbrodnia katyńska). Zasadnicza różnica sprowadza się do tego, że pod okupacją na Wschodzie nie było eksterminacji wymierzonej przeciwko całym kategoriom narodowościowym społeczeństwa II Rzeczypospolitej (Żydzi, Cyganie), nie było zadawania śmierci na skalę masową metodami przemysłowymi (obozy zagłady). Stąd bierze się kolosalna różnica w bilansie strat ludzkich, sięgających pod okupacją sowiecką 150 tyś., a pod okupacją niemiecką idącą w miliony”.

  Widzisz różnicę bob? I tu nie chodzi i usprawiedliwienie dla Sowietów, tylko zrozumienie naszego geopolitycznego położenia i ówczesnej sytuacji zagrożenia egzystencjalnego polskiego narodu.

  Myślę, że aż nadto widać po twoich postach, że krytyka Niemiec jest ograniczona do minimum, zero potępienia faszyzmu, gloryfikacja polityki anglosaskiej, przez którą teraz jesteśmy gospodarczo zniewoleni, aż nadto świadczy o tym jakie i czyje interesy reprezentujesz oraz kim jesteś? Spójrz w lustro, jak ci radzi @dziobiąca …. i herbowa.

  Co do rozwoju technologicznego ZSRR, czy Rosji, to chciałbym, aby Polska miała takie możliwości, jak oni i dysponowała takim potencjałem militarnym stworzonym we własnym zakresie, jako potrafili to zrobić Rosjanie. Wiesz doskonale, że w niektórych dziedzinach wyprzedzali i wyprzedzają zachód, a więc nie można ich oskarżać o kradzież technologii (przynajmniej w tym zakresie). Prawdą jest, że technologię na świecie podkradają wszyscy, ale trzeba mieć potencjał naukowy aby z niej skorzystać. U nas ten potencjał naukowy po PRL-u został zniszczony i przejęty przez zachód.

  Jedno jest pewne, że Rosjanie nauczeni “Polską przyjaźnią”, nie będą już w Polskę i Polaków inwestować, jak miało to miejsce w PRL-u. Nie będą się dzielić technologiami, jak to było kiedyś. Za 30 lat czeka nas totalna marginalizacja, bo Niemcy nie dadzą nam sie podnieść z tej ruiny gospodarczej, a Rosjanie już nie pomogą, natomiast Amerykanie co najwyżej mogą dać nam broń, żebyśmy w ich interesie powalczyli na kierunku wschodnim. Jesteśmy dziadami i tu @dziobiąca i herbowa ma rację. Dzięki komu? Ano dzięki bezmyślności Polaków w ogólności. Spójrz w lustro bob, co widzisz?

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 16:23
  Permalink

  @bob, nie rozśmieszaj mnie. Zagraliśmy swoją małą rólkę z “Solidarnością” na czele dla zachodniej gawiedzi. My od Rosjan nie uciekliśmy. My nie mieliśmy nic do powiedzenia. Wszelkie decyzje zapadły pomiędzy USA i ZSRR pod koniec życia Breżniewa. To Sowieci zdecydowali się uwolnić od kosztownego satelity. My odegraliśmy nasz mały teatrzyk pod dyktando mocarstw. Starannie wybrano przywódców tego “spontanicznego buntu” – ludzi najpodlejszego sortu, na których były haki, chciwych, przekupnych i nielojalnych wobec współobywateli. Listkiem figowym był Jacek Kuroń, któremu też stworzono mitologiczną legendę. Może rozszerz źródła swoich informacji poza Fox News.

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 17:02
  Permalink

  wlodek, może być nawet po 20 zł byleby nie płacić mentalnym spadkobiercom morderców Polaków. Wolę już płacić nawet więcej Arabom.

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 17:47
  Permalink

  @wlodek. Rosnące ceny paliwa “bob” swoją pokrętną logiką spróbuje nam jak zawsze
  wytłumaczyć złośliwością Putina do nich nic
  już nie dociera, nawet oczywiste fakty jak okazywane nieustannie akty wrogości Zachodu, a zwłaszcza USA i Izraela traktują jako przyjazne poklepanie
  boya (chłopiec na posyłki) po plecach. Parobasy już znają swoje miejsce, tresura zrobiła swoje. W przyszłym roku, 04.06. niewolnicy
  obchodzić będą 30 lat “wolności”. Oj, będzie się działo… 🙂

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 19:50
  Permalink

  Tak krzyku mamy rację z jednej strony ( jak zauważa Mieclaw kłania się Niemcom, z drugiej wchodzi w jedną cześć ciała amerykanom,a teraz chce płacić państwom islamskim “nawet 20”).żeby tylko w imię Sorosa upierdo… Ruskim! Jak go nazwać ,może ktoś pomoże ,bo moje słowa p.Józef w imię poprawności skreśli!

  PROSZĘ PANA MUSZĘ – JA ROZUMIEM WZBURZENIE I KONTEKST, ALE JAK MAMY DO CZYNIENIA Z AUTENTYCZNĄ PROWOKACJĄ TO PO CO SIĘ PODKŁADAĆ. PROSZĘ POZWOLIĆ KAŻDEMU SIĘ DOWOLNIE WYPOWIADAĆ. NIE MAMY NIC PRZECIWKO TEMU. POZDR. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 20:44
  Permalink

  @bob – ale Ty nie jesteś Polakiem. Ty nie masz duszy Słowianina. Np. Z @Krzykiem58 ja się w większości spraw nie zgadzam, ale idę o zakład, że gdybyśmy usiedli przy jakiejś butelczynie na dworcu w Białej Podlaskiej, to po dwóch głębszych zaśpiewalibyśmy – burza idzie skończę później

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 21:54
  Permalink

  P.Józefie jak zobaczyłem dzisiaj”Biesmiertnyj pułk” maszerujący z fotografiami swoich bliskich którzy zginęli lub walczyli z faszystowskim diabłem ( a zginęło ich 20 mln), to powiedziałem żonie że bez względu na konsekwencje nie po puszczę tym którzy hańbią ich pamięć! Serdecznie pozdrawiam Pana i redakcję która podniosła Pamięć Polaków o III Wojnie!

  Odpowiedz
 • 9 maja 2018 o 22:20
  Permalink

  Mojej babci Rusek przynosił cukier w czapce wojskowej dla jej dzieci. Dziękuję choćby za to. Jakbym miał podrzucić pomysł władzom rosyjskim w sytuacji “jak z nami postępować”, to powiedziałbym, aby działali sposobem. Kiedy piana nam na ustach rośnie, wzmocnić współpracę na polu kulturowym, kiedy instalujemy tu amerykańskie bombki, eksponować przyjaźnie z innymi krajami, kiedy nasila się medialna nagonka na Rosję, pokazywać nam sondy uliczne w których to zwykli Rosjanie wychwalają Polaków. Zło dobrem zwyciężaj.

  Odpowiedz
 • 10 maja 2018 o 05:05
  Permalink

  @bob
  ….to po dwóch głębszych zaśpiewalibyśmy:

  https://youtu.be/ixMFVcldwNQ

  Z Tobą to by nie było możliwe. Ty duszę masz germańską, to nawet widać po Twojej frazie, jak piszesz. Jest twarda, rąbana. Więc co Cię obchodzą pomordowani przez Sowietów Polacy? To nie Twój naród.

  Odpowiedz
 • 10 maja 2018 o 07:58
  Permalink

  @Rozdziobią…nie mam duszy Słowianina jak i tak naprawdę większość Polaków. My mentalnie jesteśmy po prostu Sarmatami a genetycznie to już w średniowieczu różniliśmy się od Słowian zwłaszcza tych ze wschodu. Co prawda asymilacja Słowian wschodnich w polskim społeczeństwie, która miała miejsce po unii lubelskiej trochę nas “zorientalizowała“ prowadząc do wzrostu bałaganu, oligarchii i korupcji ale biorąc pod uwagę, że w tym czasie większość Słowian wschodnich, którzy nie znaleźli się w granicach Rzeczypospolitej czyli mieszkańców Moskwy było już w tym czasie posiadaczami genów Czyngis Chana to naprawdę teza o jakiejś słowiańskiej wspólnocie jest kompletną bzdurą. Jakoś na Zachodzie nie trują ideologią wspólnoty narodów germańskich czy romańskich. Wręcz przeciwnie kraje mające wspólne korzenie często są tam rywalami. A ja przy wódce jestem naprawdę jak typowy Polak. Tzn. dyskusja w tym stanie łatwo może przerodzić się w ostry spór a ten w bijatykę. Więc lepiej nie pić ze mną zwłaszcza zbyt dużo)))

  PANIE BOB DO DZISIAJ MIAŁEM PANA ZA INTELIGENTNEGO KRYTYKA Z PEWNYM ZASOBEM WIEDZY. OD DZISIAJ JUŻ WSZYSCY WIEDZĄ, ŻE ALBO NIE MA PAN TEJ WIEDZY, ALBO … POZDRAWIAM MIMO WSZYSTKO SERDECZNIE, ŻYCZĄC POCZYTANIA KILKU KSIĄŻEK HISTORYCZNYCH… PROF. SAMSONOWICZ SIĘ KŁANIA… WEB. JÓZ. ps. proszę więcej nie wykorzystywać naszego forum do pisania głupot.

  Odpowiedz
 • 10 maja 2018 o 14:32
  Permalink

  @bob – nie. Z tego, co piszesz, przy wódce jesteś jak typowy szkop. Więc nie mieszaj się do nie swoich spraw.

  Odpowiedz
 • 10 maja 2018 o 15:04
  Permalink

  @Miecław, @Włodek – podpisuję się pod każdym Waszym zdaniem. A temu knechtowi trzeba jeszcze doliczyć ofiary blokady Leningradu. No ale – ja, ja, to untermensche, więc pewnie się dla tego szwaba nie liczą.

  Odpowiedz
 • 10 maja 2018 o 23:43
  Permalink

  @bob. 10 maja 2018 at 07:58
  Jesteś ostatecznie skompromitowany.
  A tak na marginesie, to jaki tam normalny Słowianin chciałby pić wódkę z tobą, nieobliczalnym agresywnym gościem, co nawet śpiewać nie potrafi. 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.