Cynizm czy głupota?

fot. red.

Cynizm czy głupota? Co skłoniło władzę do wprowadzenia do naszej rzeczywistości nowego czynnika chaosu? Jeżeli to cynizm, to mamy do czynienia ze zbrodnią przeciwko narodowi i państwu. Jeżeli to głupota, to nic nowego – ale to można naprawić w kolejnych dniach. Jednakże nasz kraj nie będzie już taki sam, bo oba przypadki istotnie delegitymizują dobrą zmianę od sprawowania władzy w naszym kraju.

Mamy w Polsce stan pandemii, wirus jest groźny, przenosi się drogą kropelkową – jest w powietrzu, tam gdzie są duże grupy ludzi – ryzyko przeniesienia się wirusa jest bardzo duże. Zwłaszcza, że pierwsze objawy jego przeniesienia mogą ujawnić się dopiero po kilku dniach. W powyższych okolicznościach, jakiekolwiek zgromadzenia publiczne – są ryzykiem, zwiększenia ilości zakażeń.

Władza nie poradziła sobie z pandemią, nie przygotowano kraju, nawet w wymiarze koordynacji systemów, porządku i takiego przemodelowania spraw, żeby to wszystko co mamy – jakoś składało się w kupę. Efektem bonów turystycznych, kampanii wyborczej i ogólnego poluzowania na wakacje – jest szokujący wzrost ilości nowych przypadków wirusa. Czeka nas nowy lockdown, zamknięcie gospodarki i prawdopodobnie kryzys.

To by się i tak wydarzyło, bo do tego zmierzaliśmy w naszej logice funkcjonalnej, ponieważ państwo nie ma odpowiedzi na kryzys. Nie ma struktur kryzysowych, nie ma zaplecza, nie ma realnych rezerw. Nawet stworzenie przepisów, które będą spójne i logiczne – przekracza możliwości tego rządu. Ludzie nie rozumieją dlaczego mogą iść do kościoła, ale dlaczego nie mogą iść na siłownię lub do restauracji. Sama sytuacja z maseczkami, karanie za brak których jest podważane przez Sądy – jest przykładem skrajnego upadku intelektualnego rządu – to rzeczywiście państwo z dykty, sklejane taśmą.

Jeżeli jednak już było wiadomo, że to się wydarzy, to dlaczego nie można za to, co będzie winić opozycji? Prosty zabieg polegający na orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, tworzącego nowe prawo, a w zasadzie wykreślającego z ustawy jej istotne zapisy oznaczające kompromis aborcyjny, wywołał bunt. To można było przewidzieć. To znaczy, uwaga proszę to zrozumieć – przewidzieć – w dwie strony, czyli że się wydarzy, jeżeli podejmiemy aktywność lub prawdopodobnie nie wydarzy jeżeli jej nie podejmiemy. To władza ma przywilej posłuchu społecznego, ale zarazem musi być odpowiedzialna. Jeżeli ta władza cynicznie doprowadziła do buntu, wiedząc, że będzie reakcja – to mamy do czynienia ze zbrodnią przeciwko narodowi i państwu, bo tak nie postępuje władza odpowiedzialna. To byłoby nieliczenie się ze zdrowiem i życiem społeczeństwa.

Jeżeli jednak jest się władzą nieudolną, w przed dniu upadku systemu ekonomicznego i społecznego, co więcej jeżeli wiedząc o tym, że czeka nas druga fala pandemii – przez mniej więcej pół roku nie zrobić prawie niczego – to można w ten sposób skutecznie przerzucić odpowiedzialność za zwiększenie ilości przypadków pandemicznych na opozycję. Jeżeli będzie lockdown, jeżeli będą kolejne obostrzenia, to władza może bardzo łatwo i bardzo banalnie odbijać piłeczkę w stronę tych, co atakowali Kościoły itd.

Być może jednak to po prostu głupota? Wszystko jedno, czy wynikająca z religijnego zacietrzewienia, czy też po prostu z chęci wprowadzania dobrej zmiany i budowy Polski na nowo. W naszym kraju organy władzy, nawet tej uzgadnianej przez dobrą zmianę, działają bez planu. Budżetowanie to jedyne planowanie jakie jest realizowane, wszystko inne to ad hoc. Wiadomo, że dobra zmiana miała problem z kadrami. Wsadzanie różnych ludzi w różne miejsca, gdzie mają istotną władzę formalną – kończy się brakiem kontroli. Brak kontroli powoduje, że dzieją się rzeczy, które same indukują własną dynamikę, a poprzez nią napędzają większe zmiany i zdarzenia, niż wszystko było warte na początku.

Być może władza pójdzie krok dalej i wprowadzi stan wyjątkowy? Będzie miała uzasadnienie – oto ludzie na ulicach, napadają na Kościoły, przerywają msze, niszczą mienie, dochodzi do sytuacji w których argumentami są mocne słowa i siła. Wówczas usłyszymy, że to przecież opozycja nawoływała do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego – już w pierwszym okresie pandemii. Może pan premier wstrzyma publikację, tego co wytworzył Trybunał Konstytucyjny – są już o to apele i to całkiem poważnych polityków. Mamy chyba wówczas świadomość, że w ten sposób „czyny”, a może raczej zaniechania z czasów pani Szydło, nie będą już ewenementem.

Smutne jest to wszystko. Ponieważ, to nie jest ani czas, ani okoliczności, w których można sobie pozwolić na takie skomplikowanie rzeczywistości.

23 komentarze do “Cynizm czy głupota?

 • 26 października 2020 o 05:32
  Permalink

  Moja odpowiedź na tytułowe pytanie: to GŁUPOTA.

  Tak już mamy w Nadwiślańskim Macondo.

  To co się stało w TK, to erupcja głupoty.

  No i początek końca władzy “dobrej zmiany”.

  Odpowiedz
  • 26 października 2020 o 07:27
   Permalink

   A ja myślę, że bardziej CYNIZM, bo PiS pod naciskiem Kleru od dawna miał to w planie, ale musiał poczekać na czas po wyborach, bo inaczej by przegrał. Teraz ma idealną sytuację, bo jak protesty nie ustaną, to zarządzi Lockdown i spacyfikuje protestujących surowymi karami. A ponieważ jesteśmy państwem coraz bardziej teokratycznym, to następnym krokiem będzie całkowity zakaz aborcji. Na przeszkodzie może stanąć jedynie kryzys ekonomiczny w kraju wywołany pandemią, który spowoduje kryzys polityczny na wielką skalę, no i to, że kobitki są pamiętliwe…

   Odpowiedz
   • 26 października 2020 o 09:00
    Permalink

    A dlaczego “kobitki maja być pamiętliwe”, a urodzenie niedorozwiniętego osobnika nie dotyczy tez i mężczyzn, co za bezmyślność?.

    Odpowiedz
    • 26 października 2020 o 09:31
     Permalink

     Bo obowiązek wychowania ciężko i nieuleczalnie upośledzonego dziecka prawie zawsze spada na kobitki, bo faceci odchodzą z takiego związku.

     No i dlatego, że Kler właśnie kobitkom majstruje w macicach i to pomimo tego [a może właśnie dlatego?], że sam jest mocno LGBT.

     I kto tu jest bezmyślny?

     Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 08:52
  Permalink

  Doprowadzą do tego że jeszcze się będziemy prosili Kaczki żeby wprowadził stan wyjątkowy.

  Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 09:48
  Permalink

  Wychodzi na to, że ich cynizm i głupota są znakiem przewodnim rządów dobrej zmiany, co już wielokrotnie udowodnili od 2015 roku oraz w okresie całej transformacji, więc to nic dziwnego. Te dwie cechy psychopatów i bezradnych intelektualnie ludzi są ze sobą ściśle połączone i obie degenerują Polskę. Ale nie one są tu najważniejsze w przypadku orzeczenia TK.

  Po pierwsze – prawica w Polsce pod przewodem i z błogosławieństwem Kościoła instaluje swoją dyktaturę od początku transformacji, więc to jest tylko kolejny etap obezwładniania systemowego Polaków.
  Przypomnijmy więc najważniejsze elementy tej instalacji:
  1. Wprowadzenie do szkół religii natychmiast i bezprawnie po objęciu rządów premiera Mazowieckiego, po to aby indoktrynować dzieci w duchu jedynie słusznym dla okupacji religijnej – powiodło się, ale skutki zaczynają być odwrotne.
  2. Wprowadzenie do wojska i służb kapelanów i zarządzanie tam kadrami z tylnego fotela, co jest w stylu Kościoła. Nastąpił więc dobór negatywny kadr dowodzących, bo większość poddanych okupacji religijnej nie grzeszy intelektem i odwagą cywilną. Dzięki temu można było wysterować wejście Polski do struktur NATO i UE z całkowitą biernością kadr odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. Pozwolono politykom zrobić kolonię zachodu z Polski z błogosławieństwem Kościoła.
  3. Poparcie Kościoła dla prywatyzacji w imię świętej własności prywatnej miało na celu ponowną instalację feudalizmu w Polsce i zwrot mienia znacjonalizowanego “jaśnie państwu” oraz temu Kościołowi, który bezprawnie w ramach Kościelnej Komisji Majątkowej odzyskał ponad miarę z tego co kiedyś znacjonalizowano, bowiem nie odjęto od tego profitów uzyskanych w PRL w ramach Funduszu Kościelnego, który nadal pozostał. Komisja Majątkowa po prowokacji dziennikarskiej udowadniającej przekręty została w przyśpieszonym trybie rozwiązana w oparach skandalu. NIE MIAŁA ONA ŻADNEGO UMOCOWANIA PRAWNEGO.
  4. Cyniczne wpuszczenie całych mas ludowych w biedę dzięki instalacji kapitalizmu służy wykluczeniu społecznemu ludu, którym potem można łatwo sterować miską ryżu (500+, czy trzynaste emerytury itd.), więc można dalej instalować dyktaturę.
  5. Zniszczenie demokracji i systemu politycznego pozwala na sterowanie partiami jako układami zamkniętymi a w porozumieniu z Kościołem mogą one realizować jego i swoje interesy na drodze do wprowadzenia dyktatury.
  6. Po cynicznym doprowadzeniu Polaków przez prawicowe partie (AWS, PO-PSL, następnie PiS i Konfederacja) i lewicę burżuazyjną do skrajnej biedy, możliwe było całkowite zwycięstwo PiS w wyborach, które na ten moment od lat się przygotowywało, torpedując jakiekolwiek wcześniejsze dobre projekty dla ratowania polski i uczestnicząc w niszczącej transformacji.
  7. Po wygraniu wyborów w 2015 roku zaczęło się totalne instalowanie dyktatury religijnej, tam gdzie tylko to jest możliwe. Jest tajemnicą poliszynela, że w strukturach administracji, Policji, KAS i innych służb można zostać szefem, kierownikiem, czy naczelnikiem tylko z poparciem kleru. Ateista i lewicowiec nie ma szans utrzymać się na stanowisku, jeżeli je zajmował, chyba że nie ma kim go zastąpić, a on się podporządkuje.
  8. Po objęciu rządów przejęli prokuraturę, sądy a TK uczynili sobie posłusznym.
  9. Próba odebrania Polkom prawa do tej ostatniej deski ratunku do normalnego życia przez zmianę ustawy antyaborcyjnej miała już miejsce, w poprzedniej kadencji rządu PiS, ale masowe protesty kobiet zatrzymały te plany i zamrozili sprawę w TK.
  10. Po wybuchu pandemii nadarzyła się okazja, aby sprawę przyśpieszyć. Liczyli, że kobiety nie wyjdą na ulicę ze względu na obawy o własne zdrowie i bliskich. Ze strony Prezesa jest to celowe i planowe działanie, ale zaślepiony cynizmem w dążeniu do władzy absolutnej, nie przewidział reakcji kobiet w Polsce. A to już jest dowód głupoty i ograniczeń poznawczych, braku szacunku dla Polaków i ich wartości.

  Po drugie – wprowadzenie totalnej prawicowej dyktatury w Polsce w okresie transformacji mimo wielu prób i całego procesu wyżej zarysowanego, NIE UDAŁO SIĘ DOTĄD PRAWICY.
  A TO TYLKO DZIĘKI DZIEDZICTWU SPOŁECZNEMU PRL. POLACY W SWEJ CAŁEJ MASIE TO W WIĘKSZOŚCI KONSERWATYWNI LEWICOWCY, TAKŻE CI OKREŚLAJĄCY SIĘ JAKO KATOLICY. DOSTRZEGAJĄ GRANICE PRZYZWOITOŚCI I WOLNOŚCI, NIE CHCĄ INGERENCJI KOŚCIOŁA W ŻYCIE PRYWATNE. NIE ODDADZĄ ZDOBYCZY REWOLUCJI SPOŁECZNYCH I HUMANISTYCZNYCH Z OKRESU POLSKI LUDOWEJ TAK ŁATWO, chociaż wiele już oddali.

  Po trzecie – “Jeżeli ta władza cynicznie doprowadziła do buntu, wiedząc, że będzie reakcja – to mamy do czynienia ze zbrodnią przeciwko narodowi i państwu, bo tak nie postępuje władza odpowiedzialna. To byłoby nieliczenie się ze zdrowiem i życiem społeczeństwa” – otóż PRAWICA I KOŚCIÓŁ JĄ LEGITYMIZUJĄCY NIGDY NIE LICZYLI SIĘ ZE ZDROWIEM SPOŁECZEŃSTWA. Mogą tylko żerować na ludzkim nieszczęściu, jak sam kapitalizm, więc to jest ich naturalne środowisko ideowe od zawsze. JEST OCZYWISTE, ŻE TO ZBRODNIA PRZECIWKO NARODOWI I PAŃSTWU, podobnie jak wprowadzenie obcych wojsk.

  Po czwarte – “Ludzie nie rozumieją dlaczego mogą iść do kościoła, ale dlaczego nie mogą iść na siłownię lub do restauracji. Sama sytuacja z maseczkami, karanie za brak których jest podważane przez Sądy – jest przykładem skrajnego upadku intelektualnego rządu – to rzeczywiście państwo z dykty, sklejane taśmą” – JUŻ KIEDYŚ PISAŁEM, ŻE PRAWICA W POLSCE NIE MA POTENCJAŁU INTELEKTUALNEGO DO DOBREGO RZĄDZENIA KRAJEM ORAZ ODZYSKANIA SUWERENNOŚCI. Pozbyli się ze swoich szeregów ludzi myślących zamknęli się na współpracę z myślącymi lewicowcami, wyczyścili ze stanowisk tzw. niezależnych ekspertów, więc nie spodziewajmy się już niczego dobrego po ich rządach. TO JEST JUŻ TYLKO KOLEJNE ZADŁUŻANIE KRAJU I ZWIJANIE POLSKI A OKUPANCI EKONOMICZNI I RELIGIJNI CZEKAJĄ W BLOKACH STARTOWYCH ABY POŁOŻYĆ NA POLSCE OSTATECZNIE SWOJE IMPERIALNE ŁAPSKA.

  Przesadziłem? Może trochę, ale z mojej perspektywy mniej więcej tak to wygląda.

  Obecnie Polki i Polacy zostali postawieni pod ścianą i muszą dokonać wyboru. Prawdopodobny jest proces odwracania się od idei prawicowych i Kościoła. Prawica z Kościołem na czele już przegrała, chociaż jeszcze może tego nie dostrzegać.

  Odpowiedz
  • 26 października 2020 o 21:10
   Permalink

   Panie @Miecławie

   Bardzo konkretny komentarz. Warto byłoby pamiętać o tym szaleńcu Ryd…yku. Nie mam pojęcia, dlaczego on wszędzie jest pomijany. To on wyzywał od szamba i czarownic panią Kaczyńską po jej słynnej wypowiedzi.

   Moim zdaniem to on trzęsie Polską, to on ma krew na rękach, to jemu zawdzięczamy kłótnie i podziały, i to w końcu jego wina przeciągu w kościołach.

   pozdrawiam

   Odpowiedz
   • 27 października 2020 o 10:25
    Permalink

    @Grzegorzu …

    gggg jest tylko bardziej medialny, a takich jak on jest ok. 30 tysięcy w Polsce, którzy z nim współpracują i z ambony prawie na każdej mszy zieją nienawiścią do pogan, LGBT, wegetarian itd., bo im interes pada i konkurencja wchodzi do ludzkich umysłów. To są diabły wcielone i o nich wszystkich trzeba mówić i równo wszystkich krytykować.

    Rydzyk skupia tylko na sobie negatywną krytykę, jest takim pochłaniaczem negatywnych emocji wygodnym dla Kościoła, bo mogą czasami na niego zrzucić odpowiedzialność. Ale gdyby nie praca u podstaw całego kleru, on byłby nikim, nie miałby zaplecza. Sam widzisz, wszyscy się dziwią, że fffff jest nie do ruszenia, co za gość, że Watykan go nie rusza itd. Czasami episkopat się tam z czymś nie zgodzi dyplomatycznie co Rydzyk zrobi, czy powie. Ale nikt go nie ruszy, dlaczego?

    Odpowiem ci dlaczego. Bo on robi dla nich i dla Watykanu dobrą robotę, utrzymuje stan zniewolenia ludzkich umysłów w starszym pokoleniu przedłużając władzę Watykanu na tych terenach. Może i milion skarg wpłynąć do Watykanu na Rydzyka, a papież nawet palcem nie kiwnie, aby go odwołać. Jest dla nich materialnie i ideologicznie zbyt cenny. Gdyby nie to już dawno by go się pozbyli i wyciszyli, jak np. mniej zdolnego ks. Kneblowskiego i wielu innych. Na przykład z drugiej strony taki ks. Lemański, czy ks. Boniecki, jak zostali wyciszeni – nie pasowali do ich agresywnej polityki, bo nie gwarantowali swoim bardziej humanistycznym podejściem realizacji planów wprowadzenia dyktatury religijnej w Polsce. ffff daje takie gwarancje, więc jest nie do ruszenia, z jednej strony skupia na sobie krytykę, oj jaki on zły a inni księża są dobrzy, a tymczasem trzeba to odwrócić i powiedzieć prawdę – nie ma dobrego księdza, każdy duchowny realizuje w tej feudalnej instytucji jej nikczemne plany a jak się stawia, ma inną wizję, jest bardziej przyzwoity – to wylatuje lub jest wyciszany, jak Lemański czy Boniecki.

    Wiadomo już od wieków, że ta instytucja z prawdziwą wiarą w boga, chrześcijaństwem jako systemem doskonalenia osobowości zgodnie z nauką Jezusa nie ma nic wspólnego. To jest instytucja umysłowego zniewolenia a nie budowy chrześcijańskich wartości.

    Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 10:11
  Permalink

  Zrobili to celowo żeby móc mówić, że to “Wina Tuska”, bo ludzie wysszli na ulice i burzyli kościoły. Będzie pełny lockdown.

  Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 11:16
  Permalink

  Ważne jest tylko to, żeby Polska była Katolicka. Wszystko inne przeminie. Natomiast Naród w cieniu Krzyża będzie trwać. MÓWIMY NIE ZABIJANIU DZIECI.

  Odpowiedz
  • 26 października 2020 o 11:39
   Permalink

   Wielka Polska Katolicka “Ważne jest tylko to, żeby Polska była Katolicka. ”

   Po tym będzie mniej katolicka. Jeśli Pan tego nie rozumie, to szczerze współczuję.

   Odpowiedz
  • 27 października 2020 o 20:53
   Permalink

   Wiem , że trudno dostać się do psychiatry , ale próbuj !

   Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 11:28
  Permalink

  jjjjj KOALICJA PO + PSL POZOSTAWIŁA NAM W SPADKU PO OŚMIU LATACH 1 bilion DŁUGU ,,KACZA SUPER ZMIANA ” jjjjj jjjj NAS I WAS TEŻ już na 6 sześć bilionów Q—–a !!!

  Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 13:58
  Permalink

  Niestety kaczystan to stan umysłu, dobrze że oberwało się katabasom niech wiedzą że nie są bezpieczni w tym co robią i do czego się przyczyniają, tylko że jak nastąpi reakcja to te wszystkie tęczowe dzieciaki, dziewuchy i feministki – po prostu dostaną po ryjach a wstawienie zęba kosztuje 6000 zł Źle siędzieje.

  Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 16:17
  Permalink

  Zrobili coś strasznego, a ludzie jak lemingi ładują się w pisowską pułapkę. Ja wiem że to nie jest czas lajkowania na fejsie, że trzeba działać ale sytuacja w któej masowo samio przyczyniamy się do zarażania siebie nawzajem – to wymarzona sytuacja dla pisiorów. Potem uzasadnią wszystko tym, że źli ludzie wyszli na ulice.

  Odpowiedz
  • 26 października 2020 o 16:33
   Permalink

   Współrządzący Polską Kościół szybko traci wpływy w społeczeństwie. W związku z tym postanowił na siłę przymusić wszystkich do swoich dogmatów i wymusić posłuszeństwo. Ale prawdopodobnie efekt będzie odwrotny o zamierzonego, bo młodzi ludzie epoki internetu będą się tym bardziej buntować.

   Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 16:38
  Permalink

  następny krok to wymusić na Kościele zmianę kilku przykazań – nowe będą: kradnij, cudzołóż i zabijaj. Jak się nie zgodzą to zamknąć lub zdelegalizować i skonfiskować. Po zmianie można będzie zmienić kodeks karny aby nowej zmianie żyło się dostatniej a kraj przyłączyć do jakiegoś innego

  Odpowiedz
  • 26 października 2020 o 21:14
   Permalink

   @pilot
   Zapomniałeś wymienić jeszcze pedofilię. Będzie komplet tak poczynając od Wypraw Krzyżowych, przez Inkwizycję po czasy współczesne…

   Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 18:13
  Permalink

  Moim zdaniem to cynizm. Ludzie wylęgli na ulice i szwendają się po przejściach, wymieniając się wirusami. Rządzący będą czuli się zwolnieni z korona-kryzysu, bo społeczeństwo będzie samo sobie winne. Naprawdę kaczorek to genialnie wymyślił. Nawet jak Mateuszek nie będzie publikował wyroku, to tylko zyskają na tym, bo wyczyszczą Szydło, dadzą jej alibi. genialne.

  Odpowiedz
  • 26 października 2020 o 19:42
   Permalink

   Z punktu widzenia medycyny wymienianie się wirusami i bakteriami to coś pożądanego i wzmacniającego układ immunologiczny. Ale wam, biedne, ogłupiałe lemingi, gadające pudło wmówili inaczej?

   Odpowiedz
 • 27 października 2020 o 20:35
  Permalink

  Wieczorem we wtorek – pomińmy wpisy jakichś młodych onanistów , nic nie wnoszące do sprawy .
  Co po dzisiejszym dniu – Kaczyński spietrały , ale dalej wali “waleczne” głupoty .
  Co NAJWAŻNIEJSZE – obaj nasi TCHÓRZE – prezydent i premier MILCZĄ . Tzn – Morawiecki coś powiedział , ale zupełnie nie na temat masowych protestów . Nie zająknął się nawet o niepublikowaniu orzeczenia TK w czym PiS ma wprawę .

  Ładniej znalazł się Gowin – zaproponował chociaż wyodrębnienie zesp. Downa z listy i dopuszczenie aborcji reszty koszmarów .

  Ten rząd jest tak tchórzliwy , że Morawiecki zdementował CZASOWE zawieszenie handlu w niedzielę , o co wnioskowali ludzie z Senatu i jego własnej partii , a co pomogłoby w rozrzedzeniu kolejek i ożywiło handel .

  Jedno i NAJWAŻNIEJSZE nastąpiło – młodzi ludzie obalili TABU kościelne !!!

  Mimo , że nie popieram atakowania wiernych pod kościołami , to coś PĘKŁO !
  Pękło tabu bełkotliwej nowomowy , pustych frazesów istniejących od czasów JPII , kiedy to każda kremówka była witana pieśnią – Abba , Ojcze !

  To se ne wrati ! Nawet jak PiS w tej chwili uciszy zamieszki , będzie to KONIEC jakiejś epoki – solidaruchów sprzymierzonych z klechami ! To początek ich końca . ale SAMI to wywołali !

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.