Polityka

COŚ około 20%

 Geopolityczna optyka spasionych ukraińskich oligarchów jest jednoznaczna. Rosja to bestia i handel z nią, to karmienie bestii. Ukraina poprzez działania PR-owe i polityczne próbuje za wszelką cenę utrudnić kontakty Zachodu z Federacją Rosyjską. Wszelkie listy pana Prezydenta Petro Poroszenki, czy też inne akcje dyplomatyczne wymierzone w projekt Nord Stream 2, to nic innego jak walka o ukraińskie interesy. 

Ukraina, a ściślej tamtejsza oligarchia od lat zarabia krocie na transferze rosyjskiego gazu na Zachód. Rosja przez długie lata tolerowała ten stan, ze względu na kwestie logistyczne. Nawet olbrzymie „zniknięcia” gazu, którego część po prostu „ulatniała się” z systemu, po prostu były wliczane w straty, jako koszty ogólne. Skończyło się eldorado, wszyscy pamiętamy „wojnę gazową”, jak część Słowacji miała poważne problemy z dostawami paliwa. 

Nie można się więc dziwić panu Poroszence, że protestuje przeciwko europejskim i rosyjskim planom rozbudowy infrastruktury transportowej w kontekście gazociągów. Ukraina na tym straci ekonomicznie, będzie krajem, który miał złoty róg, a został z niczym. Odbije się to na Ukraińcach, którzy będą jeszcze bardziej wykorzystywani przez swoich władców, albowiem ci muszą jakoś odrobić straty, jakie poniosą na zaprzestaniu, a w praktyce ograniczeniu transferu. 

Proszę się zastanowić nad zagadnieniem od strony czysto ekonomicznej. Z naszej perspektywy, absolutnie nic nie tracimy. Wręcz przeciwnie, nawet jeżeli nie korzystamy z gazociągu Nord Stream, to właśnie Nord Stream 2 jest dla nas poważną szansą. Z tej prostej przyczyny, że zyskujemy dostęp do surowca, po cenach nieosiągalnych na rynku, do tego bezpieczeństwo i pewność dostaw, których nikt inny nie może zapewnić. Dokładnie tak myśli się w Europie, mówimy o olbrzymim przedsięwzięciu gospodarczym, oczywiście mającym także i swoje polityczne znaczenie. Jednakże, czy w świetle niestabilności politycznej na Ukrainie, jak również pogróżek w wojnie handlowej ze strony USA – nie mamy prawa po prostu dbać o swoje interesy?

Do regionalnej rozgrywki wmieszały się Stanu Zjednoczone, których Prezydent ma pełną świadomość, że aby sprzedawać Europejczykom swój drogi gaz, musi skutecznie wyeliminować katarską i rosyjską konkurencję. Innej nie ma, jest jeszcze Algieria, ale ona ma tradycyjne relacje z Francją, które są nie do podważenia. Katar już okrzyknięto państwem wspierającym terroryzm, bez względu na to, że jest w tym sporo prawdy. Symptomatyczne jest to, że zrobiono to dopiero teraz. Natomiast Rosja jak wiadomo to „bestia” i w ogóle wszystko co najgorsze i  nie ma o czym rozmawiać. 

Mamy do czynienia z klasycznymi działaniami black power, których celem jest spowodowanie, że przestraszeni Europejczycy, będą karmić bestię, ale tą rzeczywistą zza wielkiej kałuży – z jej wielkim długiem i gigantyczną armią. Przestraszeni Rosją i terroryzmem islamskim Europejczycy rzeczywiście mogą kupować amerykański drogi gaz, wraz z gwarancjami bezpieczeństwa. 

Na tym właśnie polega geopolityczna optyka spasionych ukraińskich oligarchów, będąca zupełną sprzecznością wszystkiego, co jest w ogóle jakkolwiek logiczne i ma związek z rzeczywistością. Ponieważ to właśnie amerykańskie działania budzą dzisiaj niepokój w Europie, to Amerykanie podsycają lęk przed Rosją, to amerykanie silnie wsparli zamach stanu na Ukrainie i to krzycząc Fuck the EU!

Posługując się tą logiką, mielibyśmy płacić za amerykańską ochronę przed sztucznie wywołanym rosyjskim zagrożeniem, właśnie po to, żeby za tę ochronę – kupując ultra drogi amerykański gaz móc płacić. To idealne koło logiczne, w którym pies zjada własny ogon. Ponieważ Rosja jest „bestią” i należy się bać jej Prezydenta to nie należy kupować od niej taniego gazu. Ponieważ kupując od nich gaz, sponsorujemy im armię, którą Rosja chce podbić Europę i w ogóle cały świat, a już Ukrainę to na pewno. Żeby tego uniknąć, będziemy kupować ultra drogi amerykański gaz, sponsorując amerykańską armię, żeby mogła dbać o demokrację, prawa gender i inne dewiacje na całym świecie. Przede wszystkim jednak o to, żeby przypadkiem komuś się nie przewidziało, że można zrezygnować z Dolara Amerykańskiego w globalnym handlu, a zwłaszcza handlu ropą i gazem. Irak próbował, Libia próbowała – jak skończyli? Iran wprowadza takie rozwiązania, ale generalnie tylko w relacjach z krajami, które są w stanie zabezpieczyć swoją suwerenność przed wpływem amerykańskiej „wolności i demokracji” tj. Chinami, Rosją i Indiami. 

Wizyta pani Merkel Sochi, spotkanie z panem Władimirem Putinem Prezydentem Federacji Rosyjskiej – to wielka szansa dla Europy. Wszyscy jesteśmy podpięci pod niemiecką lokomotywę. Na tym opiera się nasz obecny – mimo wszystko pewien dobrobyt. Dlaczego Niemcy nie miałyby kupować tanio dużej ilości gazu w Rosji? Proszę podać powód, dla którego miałyby kupować drogi amerykański – o ile go oczywiście wystarczy? To osobny problem, bo o tym już oficjalne zachodnie media nie piszą, jednak nie jest tajemnicą, że część „amerykańskiego” gazu, jaki np. kupiła Polska do swojego terminalu na Bałtyku przypłynęła z … Rosji. Podobnie może być w przyszłości, Europa będzie kupować „amerykański” gaz np. z Kataru, a jego certyfikat autentyczności zapewni wszechpotężna i wszechobecna US Navy. No, a jak ktoś uzna, że to gaz za mało demokratyczny, to przypłynie wielki amerykański lotniskowiec i udowodni mu, że nie ma racji…

Żeby zrozumieć skalę problemy, bo dotyczy on tak na prawdę całej Europy i to jak zwykle Niemcy są problemem. Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której Unia Europejska, czy np. Chiny, stwierdziłyby i powiedziały Amerykanom, że nie mogą kupować kanadyjskiej lub meksykańskiej ropy naftowej. Z powodów np. zagrożenia kanadyjska inwazją lub ze względu na oskarżenia o pośrednie wspieranie potężnych meksykańskich karteli narkotykowych. Jak zareagowałyby Stany Zjednoczone? Teraz proszę zadać sobie pytanie, dlaczego jeżeli w takiej samej sprawie – gdy, to USA się mieszają do spraw Europejskich, my mamy siedzieć cicho? Jakakolwiek krytyka to natychmiast w najlepszym wypadku oskarżenie o bycie pożytecznym idiotą, propagandystą na usługach rosyjskich służb wywiadowczych czy inne, podobne! 

Tymczasem sprawa jest prosta. Chodzi o około 20%. Mniej więcej o tyle – bez względu na symulacje, każdy inny gaz, niż gaz transportowany do Europy gazociągiem Nordstream, po prostu musi być droższy. Tańszy byłby tylko gaz transportowany przez Białoruś i Polskę. Z tej prostej przyczyny, bo to sprawdzona trasa, najkrótsza i reżim technologiczny jest znany i sprawdzony od ponad pół wieku. Jednakże tutaj znowu wchodzi w grę geopolityczna optyka… 

Wszystko zmierza w nieznanym kierunku. Jednakże, jeżeli Rosjanie i Niemcy chcą robić interesy, to błąd strategiczny robi każdy, kto chce stanąć im na drodze. Zwłaszcza, jeżeli jest uzależniony od Niemców gospodarczo i surowcowo od Rosji. 

Amerykańskie gwarancje w postaci batalionu piechoty zmechanizowanej, czy bazy z rakietami – są warte tyle, ile batalion piechoty zmechanizowanej i stanowiąca cel pierwszego ataku taktyczną bronią jądrową – baza z rakietami. Poza tym, trzeba jeszcze uważnie wsłuchiwać się w to, co pan Trump mówi lub pisze. Jeżeli pan Prezydent naprawdę ma dość zalewania Ameryki przez europejskie, w tym głównie niemieckie koncerny samochodowe swoimi wyrobami. To znaczy, że będziemy mieli wojnę handlową. 

Do tego dokłada się jeszcze kwestia Iranu, który będzie prawdziwym testem siły amerykańskich sankcji przeciwko europejskim firmom handlującym z tym krajem. Jeżeli bowiem Amerykanie nie będą w stanie wyegzekwować swoich „praw” wobec firm z Unii Europejskiej, za to że one handlują z Iranem. To tym bardziej nie będą w stanie tego zrobić wobec firm handlujących z Federacją Rosyjską.

Powstanie wówczas problem utraty twarzy. Jeżeli bowiem pan Trump utraci twarz przed własnymi wyborcami, a zbliżają się wybory. Bo trzeba patrzeć w optyce roku – dwóch, od decyzji do ich skutków i ich politycznego rozliczania. To należy mówić o sytuacji, w której „COŚ” może się wydarzyć. Amerykanie otworzyli trzy teatry rozgrywki strategicznej. Korea, Bliski Wschód i Ukraina. Jeden z kierunków dotyczy bezpośrednio Rosji, drugi w istocie Chin, a trzeci tak na prawdę obejmie swoimi skutkami cały świat. 

Ze względu na fakt, że byłą brytyjską kolonią położoną pomiędzy dwoma oceanami, obecnie rządzi pewien mały, ale bardzo prężny kraj na Bliskim Wschodzie. W którego założeniu i rozwoju bardzo dużą rolę odegrali obywatele Polscy. To należy się spodziewać, że właśnie w tamtym rejonie pan Trump użyje swoich fajerwerków. Technikalia już nie mają znaczenia, na pewno będzie się działo. To już widać, po rosnących zamówieniach do firm obronnych. Tak na marginesie, to nas też zaboli, bo zamawiane w takim nastroju uzbrojenie musi więcej kosztować, niż kupowane na zasadzie proszenia się przez koncerny. 

Reasumując, chodzić o COŚ około 20% ceny gazu. O mniej więcej tyle zawsze gaz transportowany gazociągiem z Rosji może być tańszy. Logistyka ma znaczenie decydujące dla tego biznesu. Żeby to COŚ sobie zagwarantować, Stany Zjednoczone używają szerokiego arsenału swoich możliwości. 

Już zupełnie na marginesie, a paliwo na stacjach przebije 6 zł przed wakacjami? 

26 komentarzy

 1. krolowa bona

  Sprawy sa nabrzmiale, UE walczy o podtrzymanie wypracowanego z Iranem porozumienia o kontroli atomowej jego laboratoriow uzdatniania uranu i w zamian za to zniesienie obustronnych sankcji gospodarczych oraz wreszcie zezwolenie Iranowi na handel swoim gazem i ropa i tu jest pies pogrzebany….Niemcy i Francja generalnie rzecz biorac potrzebuja jak tlenu do zycia kontaktiw gospodarczych na wieksza skale z Iranem,gdyz sankcje przeciw Rosji sa prawdziwym uszczerbkiem dla Niemiec i Francji,obecnie dochodzi ograniczenie handlu z USA a wiec perspektywa z nuenasyconym Iranem i jego tanimi surowcami mrozi krew w zylach wujka,ktory gimnastykuje sie we wszystkie strony by Iran zmyc z powierzchni ziemi i by zaszkodzic Europie poprzez likwidacje jej dostepu do surowcow czy to z Rosji czy to z Iranu i ja gospodarczo mocno
  oslabic i to tak by Europa kupowala wiecej w
  USA…..a tu raptem UE podjela prawne kroki by obejsc embargo USA polozone na Iran poprzez “prawo blokingu”….a wiec UE nie poslucha sie wujka i sprzedajac Iranowi AirBusy i samochody ( juz zawarte i zaplacone umowy ) oraz rozmaite technologie wraz z oprzyrzadowaniem dla przemyslu wydobywczego i medyczne wyposazenie w wielkiej skali…takze firmy w Holandii i Austrii ciesza sie jak glupie z umow do produkcji kart bankowych, zdrowotnych i innych komercjalnych z czypsem ,banknotow do automatow bankowych, paszportow itd. Zabawne jest tez to, ze nowiutki rzad koalicyjny Wloch nawet rytykujac klopoty z UE zmierza do zerwania sankcji w stosunku do Rosji i pragnie generalnej regulacji i poprawnosci w stosunkach z Rosja….takze nowy rzad Wloch chce, wrecz musi zerwac z polityka skrajnych oszczednosci i blokady inwestycyjnej narzuconej Wlochom przez Merkel i jej ex-ministra finansow W. Schäuble…chce per natychmiast wprowadzic BASIC INCOMME / tj. bezwarunkowy przychod obywatelski gdyz przez Merkel jest we Wloszech bezrobocie np.w Neapolu 80% i wiecej,wolne etaty w sluzbie zdrowia, geriatrii,szkolnictwie ale nie wolno vylo nikogo zatrudniac,bo trzeba oszczedzac…w koncu nikt niczego nie mogl kupowc…nuektorzy we Wloszech boja sie jak zareaguje UE i Merkel /Niemcy ale mysle,ze w tej presji spolecznej i bezrobociu Wlochy nawet zaryzykuja draznienue UE lub cichy exit lub komitywe z Francja za plecami Niemiec i wielkie kontrakty z Rosja….moze wujek sie pozloscic na Europe ale tak naprawde nicnie bedzie mogl zrobic, bedzie rozwod….a mocne kontakty gospodarcze Iranu z Europa, ktora specjalnymi prawami obejdzie sankcje USA wykreuja Iran na regionalne imperium i beda probowaly wujka wysiudac z Bliskiego Wschodu,nawet rozliczenie za gas i rope w $ moze upasc….wszyscy ida na ryzyko,bo innaczej nie da sie przetrwac i to mimo , ze wiedza zeby “nie draznic cioci Leontyny” ( nazwa pewnej komedii filmowej )….ciekawe co ma zamiar wujek poczac z Ukraina, bo to ni pies ni wydra i nic sie tam nie udaje a ukrainscy oligarchowie wzieli 1 miejsce w kumulacji (skradzionego )kapitalu i powykupowali caly Londyn, Kitzbühel i inne latyfundia a ludnosci nie stac na kupno panstwowych srodkow zywnosci….czy to juz na wieki taki ukad ?

 2. Tekst Krakauera i komentarz królowej to podsumowanie obecnej sytuacji. A nasze media na łańcuchu zachodniej propagandy żyją królewskim ślubem !Obudź się Polsko!

  SZANOWNI PAŃSTWO PO OSTATNIEJ AKTUALIZACJI SERWER NIE JEST STABILNY PROSZĘ SWOJE KOMENTARZE PISAĆ W EDYTORZE I KOPIOWAĆ – WKLEJAJĄC, ZAUWAŻYŁEM ŻE KAŻDY KOMENTARZ JEST WKLEJONY PO KILKA RAZY. JUŻ KIEDYŚ TAK BYŁO RÓWNIE DOBRZE MOŻE W OGÓLE ZNIKNĄĆ. PROSZĘ WIĘC SOBIE ZAPISYWAĆ SWOJE KOMENTARZE I TRZYMAĆ DO MOMENTU AŻ SIĘ TU NIE POKAŻĄ. NIE WIEMY JESZCZE CO TO SIĘ DZIEJE, BĘDZIEMY TO BADAĆ. W ZWIĄZKU Z TYM POTRZEBUJEMY PILNEGO WSPARCIA NA KOSZTY USŁUGI INFORMATYCZNEJ. WEB. JÓZ.

 3. Zachód po prostu potrzebuje Rosji, bo bez niej nie jest w stanie utrzymać swojego poziomu konsumpcji.

 4. Próba sił.

  Wygra ekonomia.

  Inaczej chaos i bieda.

  O wojnie, nie myślę – bo może grozić powszechny reset.

  Czyli realizacja postulatu kandydata na Prezydenta Białegostoku, pana Kononowicza: żeby nic nie było …

 5. O zagrożeniu rosyjskim z innego popularnego blogu:

  “Czy to ROSJANIE podwyższyli nam wiek emerytalny, nie podwyższając pensji i emerytur? Czy to Rosjanie przyjęli do Polskich szpitali rannych Ukraińców z Majdanu, gdy Polacy stoją w wielomiesięcznych kolejkach do lekarzy? Czy to Rosjanie maja kartę Polaka, i korzystając z niej studiują w Polsce ZA DARMO robiąc sobie fotki z banderowska flagą? Czy banki Polskie za bezcen kupili Rosjanie? Czy Polskie stocznie kazał zlikwidować Putin? Czy Stocznie Gdańską, Ursus, PZL Mielec, PHS… kupili Rosjanie? Czy rozbrajanie Polskiej armii jest z rozkazu Rosjan? Czy na wojnę łupieżczą w Iraku i Afganistanie wysłali nas Rosjanie? Czy za zalew hipermarketów i niszczenie Polskiego handlu też winni są Rosjanie?
  A… CZY SOROS I BALCEROWICZ TO ROSJANIE?
  Trzeba widzieć gdzie jest obecnie nasz wróg, a nie żyć zakłamaną historią, którą kreują w Polsce polskojęzyczni politycy między innymi z mniejszości banderowskiej(ukraińskiej) w Polsce jak Miron Sycz, czy Paweł Kowal, a w mediach Maria Stepan i Arleta Bojke w TVP.
  Czy Rosjanie wyhodowali najgroźniejszych terrorystów , którzy obecnie zagrażają światu?
  Czy to Rosjanie zalewają Cię chłamem na kupno którego dają Ci kredyt bez szansy spłaty ?
  Czy to Rosjanie wykupili Polskie zakłady, by później je zamknąć(tzw wrogie przejęcie)?
  Czy to Rosjanie podwyższyli Ci wiek emerytalny, nie podwyższając pensji i emerytur?
  Czy to przez Rosjan 3 MILIONY Polaków uciekło z Polski za chlebem?
  Czy to w rękach Rosjan są niemal wszystkie banki w Polsce?
  Czy to Rosjanie odpowiadają za bezrobocie, biedę i beznadzieję w Polsce?
  Czy to przez Rosjan KILKASET tysięcy dzieci w Polsce głoduje?
  Itp, itd… wnioski… dla ludzi potrafiących myśleć.
  Samodzielnie.”

 6. Mieclawie, wieczorynko, coraz częściej dochodze do wniosku że wykształcenie i wychowanie które otrzymaliśmy w PRL,przeszkadza nam żyć. Szukam w polskich mediach o spotkaniu w Soczi Merkel Putin,losach wcześniej”pochowanych” Skripali,wynikach kontroli “gazowego ataku” w Syrii.I nic,jakby nic się nie stało.? Żyłbym spokojnie ślubem królewskim a ja zadaje pytania i szukam, szukam trace czas i zapominam że białe jest czarne a czarne białe! Pozdro!

 7. Polacy to bogaty naród, dotują kościół, więc co to jest zapłacić te 20% więcej na ropę i gaz? Polacy nic się nie stało, módlcie się dalej!

  @krolowa bona. 19 maja 2018 at 07:32
  Jeżeli twoja analiza jest słuszna, to będzie się działo i wreszcie Europa będzie się musiała ostatecznie pozbyć pasożyta zza oceanu, inaczej nigdy u nas nawet względny dobrobyt, nie mówiąc o stabilizacji nie zapanuje. Zawsze będą nas skłócać we własnym interesie, jak robią to na świecie od 200 lat.

 8. @wlodek. 19 maja 2018 at 11:03
  Ano Włodku prawda, ja już dawno odczuwam, że jestem “nie z tej ziemi”, a te objawy “chorobowe” nasiliły się jeszcze bardziej po 4 czerwca 1989 roku, więc doskonale rozumiem nasz problem.:-)
  Ale nie martw się, jak takie “krzyki”, obejmą już na dobre władzę totalitarną to zrobią nam lobotomię i będziemy mieli spokój. 🙂

 9. Już zupełnie na marginesie, a paliwo na stacjach przebije 6 zł przed wakacjami? – pisze autor

  Już zupełnie na powaznie, a paliwo na stacjach 6.12 zł po wakacjach robi roznice dla geopolitycznej optyki spasionych ukraińskich oligarchów …?

 10. Rozdziobią nas kruki wrony
 11. Musisz to wiedzieć (311) Kochane Stany Zjednoczone! Co jeszcze możemy dla was zrobić?
  https://www.youtube.com/watch?v=eKYu8oN-T8A
  ——————————

  “Zbrodnie przyszłości – technologie przeciwko ludziom” – Witold Hake
  “Zbrodnie przyszłości – technologie przeciwko ludziom” – Witold Hake – 17.05.2018, Warszawa Recenzja książki agenta FBI Marc Goodman pt.: “Zbrodnie przyszłości – jak cyberprzestępcy, korporacje i państwa mogą używać technologii przeciwko Tobie”.

  https://www.youtube.com/watch?v=fLC3CQ2FHo8&t=1656s

 12. @Rozdziobią nas kruki wrony. No, popatrz “dziobiąca”!
  Jaki ten świat, jest (jednak) mały… 🙂 to uwaga w kwestii
  linkowanego materiału. 🙂

 13. Gniewna Zjadaczka Ogórków

  Dobrze napisane, wnioski prawdziwe i realne.

 14. @ Wlodek, gdyby nie ty, to zupełnie bym nie wiedziała, że jest jakiś ślub królewski. Mój ślub (tylko cywilny) odbył się ponad 40 lat wstecz to znaczy w czasach PRL i wzorem niektórych polityków z ostatnich 30-lat nie zawarłam kościelnego. Pozdro

  @ Wojciech tekst, który przytaczasz jak to nam Rosja “szkodzi” też czytałam na innym portalu.

 15. РОДНИК. ЖАННА БИЧЕВСКАЯ

  https://www.youtube.com/watch?v=H78NT4HzdMU

 16. Może być interesująco bo gdy Putin całkowicie uniezależni się od lądowych gazociągów to pewnie podejmie “ostateczne“ rozwiązanie względem Ukrainy ale i Białorusi. Interesująco bo zarówno na okupację tych państw jak i ich przyjaźń w ramach ruskiego miru Rosji nie stać. To jednak kilkadziesiąt milionów biedaków a nie dwa miliony Czeczeńców, na haracz dla których Rosję stać. Z drugiej strony będzie jeszcze ciekawiej gdy rozpocznie się eksploatacja bogactw Arktyki. Ameryka, Kanada i państwa skandynawskie raczej nie będą wysyłać surowców z tego regionu do Chin, Indii czy Japonii. Ich głównym celem będzie Europa. A więc konfrontacja Rosji z tymi państwami będzie nieunikniona. Gazociągi bałtyckie to tylko początek długoletniej batalii.

 17. @bob. 20 maja 2018 at 06:33
  Dlatego popełniliśmy błąd, bo trzeba było puścić nitkę przez Polskę. 1 mld dolarów rocznie w czystej gotówce piechotą nie chodzi, ile z tego można było 500+ sfinansować, a zależność byłaby obustronna. Przy jednoczesnej budowie gazoportu i dywersyfikacji dostaw moglibyśmy stawiać warunki, a tak jesteśmy tylko republiką bananową na smyczy wujka sama. Wstyd bob, że nadal nie kumasz i uprawiasz prymitywną propagandę.

 18. W linkowanym przez @krzyka “musisz to wiedzieć ” jest ewidentny błąd ! To rząd Buzka “uwalił ” Jamał II . AWS , którą rządził zaczęła wycie o “uzależnieniu i szpiegostwie” Sic ! Opłaty za tranzyt byłyby zresztą większe niż 1 mld. usd . Znacznie ! Dodatkowym czynnikiem jest JAK ZAWSZE …. Ukraina ! Z jednej strony kretyńsko powoływana doktryna Giedroycia z drugiej naciski USA jawne i zakulisowe . Tak samo jak z suchym portem w Łodzi . Niżej link do Jamału
  https://www.salon24.pl/u/krzysztofz/323584,jamal-ii-niewykorzystana-szansa

 19. @fly. 20 maja 2018 at 14:09
  Jeszcze jedna manipulacja w mediach niby niezależnych i narodowych. Takich przykładów na szkodnictwo gospodarcze prawicowych styropianów po 1989 roku są tysiące. Trzeba przypomnieć też największy przekręt w historii za rządów Buzka, czyli OFE, który dobił nam dług publiczny na maksa, przez co następne rządy zostały umoczone w zadłużanie Polski.

  Może czas przypomnieć opinię znakomitej profesor:
  Prof. Leokadia Oręziak – OFE. Katastrofa prywatyzacji emerytur w Polsce. Wyd. Książka i Prasa. Warszawa 2014.
  „PRZYMUSOWY FILAR KAPITAŁOWY USTANOWIONO W NIELICZNYCH KRAJACH ŚWIATA, W TYM W POLSCE. NIGDZIE SIĘ NIE SPRAWDZIŁ. PRAKTYKA POKAZAŁA, ŻE NIE TYLKO NIE JEST ON W STANIE ZAPEWNIĆ OBIECYWANYCH EMERYTUR, ALE WSZĘDZIE SPOWODOWAŁ OGROMNE DODATKOWE ZADŁUŻENIE PUBLICZNE, ISTOTNIE ZWIĘKSZAJĄC RYZYKO NIEWYPŁACALNOŚCI POSZCZEGÓLNYCH PAŃSTW. W TEN SPOSÓB OBNAŻONY ZOSTAŁ BEZSENS PRYWATYZACJI EMERYTUR, NARZUCONEJ KRAJOM SŁABYM I BEZBRONNYM PRZEZ INSTYTUCJE REPREZENTUJĄCE BOGATE KRAJE ZACHODNIE. PRYWATYZACJA REALIZUJĄCA WYTYCZNE IDEOLOGII NEOLIBERALNEJ, STAŁA SIĘ JEDNYM Z ISTOTNYCH INSTRUMENTÓW REALIZACJI INTERESÓW EKONOMICZNYCH I POLITYCZNYCH KRAJÓW BOGATYCH”
  ZARZĄDZAJĄCY OFE, CO MIESIĄC POBIERALI OD 75 DO 140 TYŚ. ZŁ BRUTTO PENSJI.

  “OSZCZĘDNOŚCI PRZYSZŁYCH EMERYTÓW W DOBRYCH LATACH POWIĘKSZALI O 5 %, A W ZŁYCH TRACILI ICH PIENIĄDZE”

  „OFE – TO NIE BYŁ PIERWSZY LEPSZY PRZEKRĘT, TO GENIALNIE ZAPLANOWANA AKCJA WIELKICH KORPORACJI PRZECHWYCENIA CZĘŚCI PIENIĘDZY PUBLICZNYCH”.
  Prof. Leokadia Oręziak – ekonomistka z SGH

 20. @Miecław, gdyby Rosjanie płacili miliard to może i byśmy się skusili. Ale oni płacą ledwie kilkadziesiąt milionów dolarów a i to często trzeba było im umarzać bo grozili wstrzymaniem dostaw. Tak naprawdę miliard to mógł sobie zażyczyć od Putina Łukaszenko bo bez gazociągów na Białorusi Rosja nie mogła sprzedawać gazu w Polsce. No chyba, że przez Niemcy do których gaz mógł trafić z Ukrainy, przez Słowację i Czechy. Druga nitka Nord Stream to ostateczny cios w Ukrainę ale także w Białoruś. Ciekawe czy Niemcy kalkulują zyski i potencjalne dla nich straty spowodowane aneksją Białorusi przez Rosję i rozpętaniem wojny na całym terytorium Ukrainy. Raczej nie pomoże im to w eksporcie na tamte rynki. A my mam nadzieję, że wykorzystamy konflikty tuż przy naszych granicach do realnej modernizacji polskiej armii. Z jednej strony zagrożenie zawsze nas mobilizowało do działania. Z drugiej strony Rosja jest na tyle słaba, że dość długo będzie się męczyła z trawieniem naszych sąsiadów więc będziemy mieć jeszcze wystarczająco dużo czasu na uzbrojenie się po zęby aby liczyć się w dalszej rozgrywce. Zwłaszcza, gdy Rosja wpadnie w kolejną Smutę. A ta jest bliżej niż dalej. Lepiej być przygotowanym gdy Chińczycy, Turcy i inni Amerykanie będą dosłownie dzielić skórę na niedźwiedziu.

 21. Bob,zanim oni podzielą Rosję, zdechniesz z głodu i głupoty która nie pozwala ci racjonalnie myśleć. Na naszych oczach żandarm wykonuje ostatnie podrygi. Przyszłość nie należy do wujka Sama, a sojusz rosyjsko chiński bliżej niż benzyna osiągnie cenę 10 zł!

 22. @bob. 21 maja 2018 at 00:58
  Chyba złe materiały propagandowe czytałeś. Ale wam tam piorą mózgi. 🙂 Od początku była mowa o granicach 1 mld dolarów opłat za tranzyt, @fly w uzupełnieniu podaje, że mogło to być w efekcie więcej.
  Ale nawet ileś tam milionów dolarów, daje określone wpływy polityczne i gospodarcze, gdy taką inwestycję przyciąga się do siebie. Obaj wiemy, a ty zapewne szczególnie, że nie o to chodziło, aby Polska się rozwijała tylko to to, aby była na maksa zniewolona ekonomicznie i wykonywała każde polecenia wujka z za oceanu. Wujek jednak się pomylił co do Polaków, jak wielu najeźdźców w historii, dlatego nie daje nam wiz, abyśmy nie zorientowali się osobiście, jaka jest tam destrukcyjna kultura i degrengolada społeczna. Wtedy medialny czar tej Ameryki prysłby natychmiast nawet w prymitywnych umysłach.

  Polacy to samodzielny i indywidualistycznie nastawiony naród, a ostatnia wojna wycisnęła na nim takie piętno, że nie zechcą ślepo walczyć w interesie wujka. Dlatego pojawiły się okupacyjne wojska, aby nie przyszło Polakom do głowy samodzielne myślenie. Mydlenie oczu flanką wschodnią to mistyfikacja. O obronie flanki wschodniej można mówić z terenu Niemiec, a i to sama nazwa obraża naród Polski, bo jak można w taki prymitywny sposób nazywać Polskę w czasach pokojowych flanką wschodnią? Traktując nas jak przysłowiowe mięso armatnie.

  Piszesz, że “Z jednej strony zagrożenie zawsze nas mobilizowało do działania.” i że zmodernizujemy armię Polską. Owszem to fakt, że zawsze zagrożenie nas mobilizowało do działania. Tyle tylko, że kierunki ci się pomyliły tego zagrożenia. 🙂 Mam nadzieję, że tak zmodernizujemy swoją armię, że nie będą nam potrzebne wojska okupacyjne, a politycy odzyskają suwerenność dla kraju, tą prawdziwą gospodarczą i polityczną wskazując wujkowi jego miejsce za oceanem, aby tam pilnował swoich Indian w rezerwatach.

  Pamiętaj bob, zawsze trzeba uważać, bo gdy gryzie się sąsiada w interesie pana, to nigdy nie ma się gwarancji, że się nie oberwie kijem, a pan okaże się ostatecznie wielkim tchórzem i zrejteruje, albo będzie udawał, że nic się nie stało i tylko zaleczy nasze rany, oczywiście na kredyt. No i kolejna prawda – agresywnych i mało inteligentnych sąsiadów zwykle się izoluje z towarzystwa, co najwyżej się ich toleruje i powstrzymuje przed zrobieniem jakiejś głupoty. W takiej sytuacji obecnie my jesteśmy w relacjach ze wschodnim sąsiadem. Mam nadzieję, że aluzję pojąłeś. Poza tym życzenie saąsiadowi źle, to jest jakby życzenie śmierci sobie, bo w takich to warunkach geopolitycznych się znajdujemy. Obecny przykład narodu Ukraińskiego widzę, że cię niczego nie nauczył. Zacznij myśleć bob, a nie ślepo gryźć w interesie pana.

 23. @Miecław, nieco ponad tysiąc amerykańskich żołnierzy to zdecydowanie za mało aby pełnić rolę okupanta. I mimo nalegań i próśb nie chcą przysłać więcej. Przysłaliby pewnie więcej gdyby wiedzieli, że Rosjanie uwierzyli w to w co wierzy Wlodek. Czyli w bajki o sojuszu rosyjsko-chińskim. To jeszcze bardziej naiwna idea niż to, że Rosjanie dobrowolnie podzieliliby się z nami zyskami. Przecież gdyby nagle przestała istnieć amerykańska potęga to pierwszymi, którzy mieliby mokre spodnie ze strachu byliby właśnie Rosjanie.

 24. @bob. 21 maja 2018 at 11:16.
  Ech, masz niezłe futurystyczne wizje. 🙂 Mało mnie obchodzą mokre spodnie Rosjan, ale wiem, że sobie tak czy inaczej poradzą, bo mają potencjał intelektualny no i niezłe służby, skoro uratowali gospodarkę przed zachodnią dominacją, bo wszystko na to wskazuje póki co. Jak długo wytrzymają, ano pożyjemy zobaczymy. Ja w 1998 roku postawiłem już na nich krzyżyk, że już po nich i patrz pan jak zachód z oligarchami swoimi został wykołowany. Kto by pomyślał, że im się uda. Stawiam potencjał intelektu na pierwszym miejscu przed potencjałem militarnym, bo on na dłuższą metę się nie sprawdza, a przykładem jest tu USA. Porozwalali pół świata, biedę mają i demoralizację u siebie aż piszczy, mam na myśli oczywiście tych mieszkańców bez ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, żyjących z kartek żywnościowych, a wg doniesień jest tego kilkanaście milionów.
  Świat przez nich cierpi do tej pory i wiele wskazuje na to, że się od nich powoli wrażliwi ludzie odwracają. Jak upadną to nikt po nich nie zapłacze. Do tej pory w Wietnamie odczuwają skutki ich demokracji? https://wolnemedia.net/agent-orange-po-ponad-40-latach-wciaz-zbiera-zniwo/

  Gorzej z nami, bo my takiego potencjału militarnego nie mamy, a intelektualnego tym bardziej i nie mamy skąd go czerpać, nawet z zagranicy, bo za marne pieniądze nikt w nauce w Polsce nie będzie robił. Poza tym kto w takich warunkach zarządzania nauką może chcieć pracować dla nawiedzonych religijnie polityków? Tylko Polacy, bo muszą jakoś ciągnąć te ukrzyżowane umysły.:-)

  Faktycznie te 1000 żołnierzy wujka sama może i niewiele znaczy, ale efekt propagandowy jest, a i zabezpieczenie dla kolaborantów na wszelki wypadek też będzie. Cele naprawdę mogą być różne. Ale najważniejszy jest efekt medialny, a ten dla wielu Polaków jest jednoznaczny.

  No i na twoim miejscu martwiłbym się teraz o Niemców, bo wujek sam cłami ich przyciska i może runąć ich gospodarka. Dla Polski to zawsze jakaś szansa na uwolnienie się od Niemieckiej dominacji, ale jak europejskie domino się posypie, to nie wiadomo kogo trafi? A na pewno tzw. gospodarki skolonizowane mogą odczuć to jeszcze bardziej. Ruchawka dopiero się zaczyna. Rosjanie sobie poradzą, pól litra i słonina wystarczy, ale my Polacy już wątpię, od solidnego picia odwykli, bo z ruskim światem pić nie chcieli, 🙂 żarcie na zachodniej chemii mają co to rozum wypala, umysły słabe, więc może być kiepsko przetrzymać kryzys na trzeźwo i o słabym umyśle. 🙂

 25. @Miecław, przesada z tym intelektem. Sumerowie zbudowali wysokorozwiniętą cywilizację, starożytni Egipcjanie potrafili budować piramidy na środku pustyni a mimo to ulegli prostym semickim …..(ci pierwsi Amorytom, drudzy Arabom). Nawet bliżej Europy-Grecy, którzy stworzyli nowoczesną matematykę a ich filozofia do dziś jest podstawą europejskiej cywilizacji ulegli prostym rzymskim chłopom. Ci zaś gdy z czasem także osiągnęli wysoki poziom intelektualny padli pod naporem jeszcze bardziej prymitywnych ludów. Kluczem do sukcesu jest jednak demografia a nie intelekt. Dlatego obecna Europa jak i Rosja nie mają dobrych perspektyw. Pierwsza stanie się po prostu Afryką z jej problemami. Druga …. Tadżykistanem z tym, że surowce będą w rękach Chin. Jestem pewny, że w takim układzie to nawet nasz mizerny potencjał “mentalny“ pozwoli nam stać się oazą cywilizacji europejskiej i hegemonem na nizinie europejskiej i to nie tylko środkowej. Oczywiście z powodu naszej słabej demografii też wcześniej czy później będziemy skazani na klęskę choć nieco później i w pewnym sensie przeżyjemy renesans I Rzeczpospolitej. I to wszystko wcale nie w dalekiej przyszłości.

  PROSZĘ NIE OBRAŻAĆ INNYCH NARODOWOŚCI, ANI NIE DEPRECJONOWAĆ INNYCH KRAJÓW. POZDRAWIAM. WEB. JÓZ.

 26. @bob. 22 maja 2018 at 09:54
  Widzę, że nadal nic nie rozumiesz. Fakt że głupota i ludzka indolencja umysłowa potrafi rozsadzić każdy system. Ale wiesz doskonale, że potrzebny jest intelekt, aby rozwalony system poskładać na nowo i odtworzyć w nowych strukturach. I o to mi właśnie chodziło. Rosjanie i Chińczycy udowodnili że to potrafią i taki potencjał mają, co udowadniają od mniej więcej 2000 roku, na każdym kroku depcząc po piętach Anglosasom, a w wielu dziedzinach ich wyprzedzając, czego nie można powiedzieć o polskim styropianowie żyjącym mitami i religijnymi fantazmatami. Jeżeli my Polacy się nie obudzimy i nie poskładamy tego systemu, to głupota nas zniszczy, a dewocja religijna ostatecznie pogrąży zamieniając w niewolników na kolejne 1000 lat.

  Oby przewidywany przez ciebie renesans Polski nastąpił, jak najszybciej. Ale do tego potrzebna jest nowa wizja i inteligentne służby oraz zaprzestanie modlitw i rezygnacja z kolaboracji na rzecz religijnych i polityczno-ekonomicznych okupantów.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.