Społeczeństwo

Co zrobić, aby pierwszy dzień w pracy nie okazał się ostatnim!

Kamila Gutowski Copyrights by Skills Net

Pierwszy dzień w nowej pracy może zaważyć na dalszej Twojej karierze w firmie, dlatego tak ważne jest odpowiednie zaprezentowanie się współpracownikom. Ten moment zapamiętamy do końca życia, szczególnie gdy popełnimy jakąś gafę. Ekspertka z agencji pracy Skills Net radzi jak należy się przygotować i zachowywać w tym ważnym dniu, by stworzyć sobie grunt pod efektywną pracę.

ODPOWIEDNI WYGLĄD

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – to popularne przysłowie sprawdza się w każdej sytuacji, szczególnie gdy poznajemy nowe osoby. Schludny wygląd oraz zadbanie o higienę osobistą to wydawać by się mogło podstawa, jednak wciąż wielu pracodawców zauważa wśród swoich pracowników lekceważące podejście w tym temacie.

– Higiena osobista to wciąż temat tabu i ciężko zwrócić komuś uwagę, gdy wyczuwamy od niego nieprzyjemny zapach, a jeszcze ciężej pracować z taką osobą. Dlatego idąc na rozmowę kwalifikacyjną pamiętajmy jak ważną rolę odgrywa nasz wygląd, czyli umyte włosy, schludne paznokcie i strój czy świeży oddech. To właśnie przy powitaniu przyszły pracodawca tworzy sobie opinię na Twój temat, a przy niechlujnym wyglądzie nawet ogromna wiedza i umiejętności nie zapewnią zdobycia pracy. To samo dotyczy oczywiście pierwszego dnia pracy – zaprezentujmy się nowym kolegom oraz szefowi z jak najlepszej strony, dzięki czemu już pierwszego dnia zyskamy nowe sympatie – mówi Kamila Gutowski z agencji pracy Skills Net.

MOWA CIAŁA I OSOBOWOŚĆ

Pierwszego dnia postaraj się porozmawiać choć z kilkoma osobami, czy to siedzącymi obok Ciebie, czy w drodze do kuchni czy toalety. Dzięki temu nawiążesz nowe kontakty i zorientujesz się czym się zajmują. Dodatkowo w przypadku problemów, będziesz wiedzieć do kogo w pierwszej kolejności zwrócić się o radę, ale również dasz szansę, by mogli poznać Ciebie. Takie rozmowy są również okazją, by poznać niepisane zasady panujące w biurze i na poznanie kultury organizacyjnej, bo każda firma jest trochę inna. Natomiast jeśli jesteś osobą nieśmiałą nie staraj się być przebojowa na siłę, z pewnością w firmie znajdą się osoby, które nawiążą z Tobą kontakt pierwsze. W tym przypadku weź pod uwagę swoją mowę ciała, która sprawi, że będziesz odbierana jako pewna siebie i sympatyczna osoba.

Najważniejsza jest naturalność, nie próbuj na siłę być zabawny, czy pewny siebie, jeśli to nie leży w Twojej naturze. Zawsze patrz w oczy swojemu rozmówcy, nie uciekaj wzrokiem w bok. Jeśli współpracownicy zaproponują Ci wspólne wyjście na kawę czy lunch, zgódź się – zyskasz nowe znajomości i dowiesz się firmowych ciekawostek. Uśmiechem i szczerym zainteresowaniem ich pracą sprawisz, że zostaniesz ciepło przyjęty do zespołu – dodaje ekspertka.

Nowa praca i środowisko są zawsze stresujące, niezależnie od wieku i doświadczenia. Jednak pamiętajmy o punktualności, odpowiednim wyglądnie i kulturalnym zachowaniu, a przede wszystkim o uśmiechu, a wtedy z pewnością wywrzemy dobre pierwsze wrażenie.

Skills Net – agencja pracy specjalizująca się w usługach rekrutacyjnych oraz wynajmie wykwalifikowanego personelu dla partnerów w branży hotelarsko-gastronomicznej. Zapewnia również kompleksową obsługę zaplecza administracyjnego oraz logistycznego. Na rynku funkcjonuje od 2010 roku skutecznie pomagając firmom na całym świecie, oferując fachowe doradztwo, profesjonalną obsługę klienta, zaangażowanie i terminowość.

***

Informacja redakcji: Wszelkie prawa zastrzeżone dla Skills Net, wyłączenie licencji CC 3.0.

6 komentarzy

 1. Dobre te rady są.

 2. Internet daje lepsze rady – przyklej martwego szerszenia do dłoni, uderz szefa w głowę i mów, że uratowałeś mu życie. Będziesz bohaterem od pierwszego dnia!

 3. Korporacyjna wersja rewolucyjnego hasła “Liberté, Égalité, Fraternité, ou la Mort” zwłaszcza “ou la Mort”. Tak własnie, takim treściami (między innymi) współczesny Świat kształtuje Niewolnictwo w wersji 2.0 (właściwie to już 3.0 bo 2.0 to były czasy rewolucji przemysłowej).
  Ku przestrodze polecę ciekawy tekst (o ile redakcja linkuje do tego miejsca – dla mnie nie chodzi o miejsce a o tekst który niesie ciekawe nauki):
  http://kontrowersje.net/wprowadzanie_r_wno_ci_na_si_zawsze_ko_czy_si_rzek_krwi

 4. @Xun Zi, te dobre rady, które oferuje w/w firma wysłuchiwałam już ponad 20-lat wcześniej i jakoś nie skutkują.

  Natomiast to co Ty radzisz może przynieść pozytywne skutki.
  Najwięcej pozytywów przynosi jednak jak się jest synem/córeczką swojego tatusia.

 5. c.d wieczorynka

  Właściciel FB przyjmuje swoich petentów w T shirt , petenci natomiast są wystrojeni w garnitury, krawaty i białe koszule.

  Zatem lepiej jednak być synem/córeczką swego tatusia gdyż wówczas wiele drzwi, nawet w ministerstwach stoi otworem.

 6. 50-parolatek

  Taaa….,
  – od lat 90-ych produkuje się “fachowców od marketingu i zarządzania”, więc konkurencja teraz duża…

  A wystarczy tylko coś UMIEć i nie trzeba się niczym przejmować…
  – to przyszły szef, czy właściciel będzie uważać, by nie popełnić jakiejś gafy…

  @Xun Zi
  – no, tym razem to ja się uśmiałem 😉

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.