Co zrobić, aby pierwszy dzień w pracy nie okazał się ostatnim!

Kamila Gutowski Copyrights by Skills Net

Pierwszy dzień w nowej pracy może zaważyć na dalszej Twojej karierze w firmie, dlatego tak ważne jest odpowiednie zaprezentowanie się współpracownikom. Ten moment zapamiętamy do końca życia, szczególnie gdy popełnimy jakąś gafę. Ekspertka z agencji pracy Skills Net radzi jak należy się przygotować i zachowywać w tym ważnym dniu, by stworzyć sobie grunt pod efektywną pracę.

ODPOWIEDNI WYGLĄD

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – to popularne przysłowie sprawdza się w każdej sytuacji, szczególnie gdy poznajemy nowe osoby. Schludny wygląd oraz zadbanie o higienę osobistą to wydawać by się mogło podstawa, jednak wciąż wielu pracodawców zauważa wśród swoich pracowników lekceważące podejście w tym temacie.

– Higiena osobista to wciąż temat tabu i ciężko zwrócić komuś uwagę, gdy wyczuwamy od niego nieprzyjemny zapach, a jeszcze ciężej pracować z taką osobą. Dlatego idąc na rozmowę kwalifikacyjną pamiętajmy jak ważną rolę odgrywa nasz wygląd, czyli umyte włosy, schludne paznokcie i strój czy świeży oddech. To właśnie przy powitaniu przyszły pracodawca tworzy sobie opinię na Twój temat, a przy niechlujnym wyglądzie nawet ogromna wiedza i umiejętności nie zapewnią zdobycia pracy. To samo dotyczy oczywiście pierwszego dnia pracy – zaprezentujmy się nowym kolegom oraz szefowi z jak najlepszej strony, dzięki czemu już pierwszego dnia zyskamy nowe sympatie – mówi Kamila Gutowski z agencji pracy Skills Net.

MOWA CIAŁA I OSOBOWOŚĆ

Pierwszego dnia postaraj się porozmawiać choć z kilkoma osobami, czy to siedzącymi obok Ciebie, czy w drodze do kuchni czy toalety. Dzięki temu nawiążesz nowe kontakty i zorientujesz się czym się zajmują. Dodatkowo w przypadku problemów, będziesz wiedzieć do kogo w pierwszej kolejności zwrócić się o radę, ale również dasz szansę, by mogli poznać Ciebie. Takie rozmowy są również okazją, by poznać niepisane zasady panujące w biurze i na poznanie kultury organizacyjnej, bo każda firma jest trochę inna. Natomiast jeśli jesteś osobą nieśmiałą nie staraj się być przebojowa na siłę, z pewnością w firmie znajdą się osoby, które nawiążą z Tobą kontakt pierwsze. W tym przypadku weź pod uwagę swoją mowę ciała, która sprawi, że będziesz odbierana jako pewna siebie i sympatyczna osoba.

Najważniejsza jest naturalność, nie próbuj na siłę być zabawny, czy pewny siebie, jeśli to nie leży w Twojej naturze. Zawsze patrz w oczy swojemu rozmówcy, nie uciekaj wzrokiem w bok. Jeśli współpracownicy zaproponują Ci wspólne wyjście na kawę czy lunch, zgódź się – zyskasz nowe znajomości i dowiesz się firmowych ciekawostek. Uśmiechem i szczerym zainteresowaniem ich pracą sprawisz, że zostaniesz ciepło przyjęty do zespołu – dodaje ekspertka.

Nowa praca i środowisko są zawsze stresujące, niezależnie od wieku i doświadczenia. Jednak pamiętajmy o punktualności, odpowiednim wyglądnie i kulturalnym zachowaniu, a przede wszystkim o uśmiechu, a wtedy z pewnością wywrzemy dobre pierwsze wrażenie.

Skills Net – agencja pracy specjalizująca się w usługach rekrutacyjnych oraz wynajmie wykwalifikowanego personelu dla partnerów w branży hotelarsko-gastronomicznej. Zapewnia również kompleksową obsługę zaplecza administracyjnego oraz logistycznego. Na rynku funkcjonuje od 2010 roku skutecznie pomagając firmom na całym świecie, oferując fachowe doradztwo, profesjonalną obsługę klienta, zaangażowanie i terminowość.

***

Informacja redakcji: Wszelkie prawa zastrzeżone dla Skills Net, wyłączenie licencji CC 3.0.

6 myśli na temat “Co zrobić, aby pierwszy dzień w pracy nie okazał się ostatnim!

 • 15 listopada 2018 o 08:23
  Permalink

  Internet daje lepsze rady – przyklej martwego szerszenia do dłoni, uderz szefa w głowę i mów, że uratowałeś mu życie. Będziesz bohaterem od pierwszego dnia!

  Odpowiedz
 • 15 listopada 2018 o 10:12
  Permalink

  Korporacyjna wersja rewolucyjnego hasła “Liberté, Égalité, Fraternité, ou la Mort” zwłaszcza “ou la Mort”. Tak własnie, takim treściami (między innymi) współczesny Świat kształtuje Niewolnictwo w wersji 2.0 (właściwie to już 3.0 bo 2.0 to były czasy rewolucji przemysłowej).
  Ku przestrodze polecę ciekawy tekst (o ile redakcja linkuje do tego miejsca – dla mnie nie chodzi o miejsce a o tekst który niesie ciekawe nauki):
  http://kontrowersje.net/wprowadzanie_r_wno_ci_na_si_zawsze_ko_czy_si_rzek_krwi

  Odpowiedz
 • 15 listopada 2018 o 15:21
  Permalink

  @Xun Zi, te dobre rady, które oferuje w/w firma wysłuchiwałam już ponad 20-lat wcześniej i jakoś nie skutkują.

  Natomiast to co Ty radzisz może przynieść pozytywne skutki.
  Najwięcej pozytywów przynosi jednak jak się jest synem/córeczką swojego tatusia.

  Odpowiedz
 • 15 listopada 2018 o 20:35
  Permalink

  c.d wieczorynka

  Właściciel FB przyjmuje swoich petentów w T shirt , petenci natomiast są wystrojeni w garnitury, krawaty i białe koszule.

  Zatem lepiej jednak być synem/córeczką swego tatusia gdyż wówczas wiele drzwi, nawet w ministerstwach stoi otworem.

  Odpowiedz
 • 5 grudnia 2018 o 12:15
  Permalink

  Taaa….,
  – od lat 90-ych produkuje się “fachowców od marketingu i zarządzania”, więc konkurencja teraz duża…

  A wystarczy tylko coś UMIEć i nie trzeba się niczym przejmować…
  – to przyszły szef, czy właściciel będzie uważać, by nie popełnić jakiejś gafy…

  @Xun Zi
  – no, tym razem to ja się uśmiałem 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.