Co tak naprawdę Facebook wie o swoich użytkownikach? – komentarz eksperta ODO 24

Zakres danych osobowych użytkowników Facebooka, do których dostęp ma serwis nie od dziś budzi wiele emocji i duże kontrowersje. Temat ten roztrząsany jest w szczególności ostatnio, w związku z licznymi naruszeniami i „wyciekami” danych osobowych, będącymi pokłosiem awarii oraz cyberataków wycelowanych w najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie. Tym niemniej, mimo nadszarpniętego zaufania swoich użytkowników, Facebook licząc na ich wyrozumiałość i cierpliwość, zdecydował się na wydanie oświadczenia i potwierdzenie informacji, w świetle której serwis wykorzystuje numery telefonów udostępnione przez użytkowników w celu realizacji jednej z funkcjonalności, mającej zabezpieczać dane użytkowników, do profilowania ich danych, czego efektem jest personalizacja wyświetlanych im reklam.
Internauci niezwłocznie zareagowalii w petycji wzywają Facebooka do natychmiastowego odejścia od praktyki używania numerów telefonów przekazanych im w celu uwierzytelniania dwuetapowego do personalizowania reklam. Jaka będzie odpowiedź? Właściciel portalu będzie musiał stanąć w tym zakresie przed trudną decyzją, która w rezultacie i tak najpewniej wywoła niechęć albo użytkowników, albo reklamodawców.
To nie jedyny dyskusyjny rodzaj danych osobowych użytkowników FB oraz sposób, w jaki są pozyskiwane. Co ciekawe, portal w ogóle się z tym nie kryje. Z regulaminu Facebooka wynika wprost, że serwis zbiera informacje nas dotyczące niezależnie od tego, czy w danej chwili z niego korzystamy, a nawet w sytuacji, gdy wcale nie jesteśmy w nim zarejestrowani (!). Wystarczy, że nasze numery i adresy mailowe pojawiają się książkach adresowych znajomych.
Dokładnie tak! Inaczej skąd Facebook miałby tak dobry system rekomendacji znajomych? Wystarczy, że ktoś kto ma nas w swojej książce adresowej zainstaluje aplikację Messenger i zezwoli jej na dostęp do kontaktów. Za jej pośrednictwem można przecież wysyłać wiadomości sms. Facebook analizuje dostarczone mu w ten sposób kontakty i paruje je z już posiadanymi zasobami. Dlatego np. zapisując sobie w telefonie numer do lekarza nagle Facebook podsuwa nam pomysł zaproszenia go do znajomych – dodaje Przemysław Gąsiorowski, specjalista ds. marketingu ODO 24.
Nie każda osoba, korzystająca z mediów społecznościowych jest świadoma również tego, że portale szczegółowo monitorują niemal każdy krok, który wykonujemy w ramach serwisu. Zbierane są informacje, m.in. o rodzajach wyświetlanych treści oraz tych, na które reagujemy, o funkcjach, z których korzystamy, osobach lub innych kontach, z którymi wchodzimy w interakcje, a także o datach, częstotliwości oraz czasie trwania poszczególnych aktywności. Rejestrowany jest ponadto dokładny czas naszego korzystania z serwisu oraz określonych jego funkcji, a także to, jakie posty, filmy i inne treści wyświetlamy. Kolejną dozę danych osobowych swoich użytkowników Facebook pozyskuje od podmiotów zewnętrznych – reklamodawcy czy deweloperzy aplikacji przekazują informacje o działaniach internautów poza serwisem: o wykorzystywanych urządzeniach, odwiedzanych witrynach, dokonanych zakupach, obejrzanych reklamach oraz sposobie korzystania z ich usług.
Czy możliwe jest zachowanie swojej prywatności bez konieczności rezygnacji z usług Facebooka? Odpowiedź niestety nie jest optymistyczna. Utworzenie konta w serwisie jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu i wyrażeniem zgody na przewidziane w nim wyraźnie praktyki. Uzyskując zatem zgodę użytkowników w tym zakresie, Facebook dysponuje podstawą prawną przetwarzania naszych danych i działa zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych, w tym RODO. Niemniej jednak, trudno wyobrazić sobie, że nawet kolejne awarie i cyberataki mogłyby doprowadzić do wycofania się z FB większej liczby internautów. W mediach coraz częściej pojawia się nawet pojęcie swego rodzaju syndromu sztokholmskiego, który zawładnął użytkownikami światowego lidera mediów społecznościowych. Czy będzie on jednak trwał w nieskończoność?

ODO 24 sp. z o. o.oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Dzięki doświadczonemu zespołowi ekspertów z zakresu m.in. prawa, informatyki, zarządzania kryzysowego oraz ciągłości działania dostarcza organizacjom praktyczne rozwiązania, pozwalające skutecznie zabezpieczyć posiadane zasoby informacyjne.

Autor: Joanna Ożóg, Specjalista ds. ochrony danych, ODO 24

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla podmiotu: ODO 24 sp. z o.o.

9 myśli na temat “Co tak naprawdę Facebook wie o swoich użytkownikach? – komentarz eksperta ODO 24

 • 13 października 2018 o 06:49
  Permalink

  Właśnie słyszałem że ukradli 29 mln haseł.

  Odpowiedz
 • 13 października 2018 o 07:58
  Permalink

  FB winien byc w trybie natychmiastowym prawnie zakazany !!! ,glownie po tym skadalu z brytyjska firma “Cambrige Analytica”, ktora w absolutny sposob wykorzystala dane FB i zmanipulowala politycznie caly swiat i.min….doprowadzila do Brexitu i rozwarstwiania spoleczenstwa w Usa,W. Brytani i wszedze dookola, ponoc oglosila niedawno postepowanie upadlosciowe…???
  A kuku !? (cos chyba bleff,by ofiarom i prokuratorom oraz parlamentom zamydlic oczy….
  Ponadto stwierdza sie wyczerpanie nerwowe i inne dolegliwosci w mocnej skali u osob korzystajacych z FB….

  Odpowiedz
 • 13 października 2018 o 08:40
  Permalink

  @krolowa bona
  13 października 2018 at 07:58

  Po prostu najlepiej nie korzystać z tego szajsu. Ja już po prostu śmieję się z naiwniaków korzystających z tych wszystkich portali społecznościowych myślących, że jak są na FB, to mają życie…

  Odpowiedz
 • 13 października 2018 o 09:18
  Permalink

  Wszyscy wiedzą, że są obserwowani, tylko że to ich “kręci”.

  Taka wypaczona natura podglądacza i podglądanego.

  Oraz ciekawość i niestająca głupota.

  Odpowiedz
 • 13 października 2018 o 09:42
  Permalink

  PEJSBOOK to największe w historii narzędzie szpiegowskie KROWOPASÓW!
  Portale społecznościowe to duże i szczegółowe bazy danych o ludziach i ich kontaktach towarzyskich. Strach ich używać! Korzystając z sieci, na każdym kroku pozostawiamy po sobie ślad. Czasem nawet zupełnie nieświadomie. Wydaje się wręcz, że we współczesnym internetowym świecie, anonimowość zupełnie już nie istnieje.W dobie wielkich portali społecznościowych nie da się już ukryć żadnych danych.Na to zjawisko zwrócił ostatnio uwagę twórca kontrowersyjnego portalu Wikileaks, Julian Assagne. Stwierdził wręcz, że Pejsbook jest najlepszym w historii narzędziem szpiegowskim. Wszyscy, którzy dodają swoich znajomych do kontaktów na Pejsbooku powinni zrozumieć, że wykonują darmową robotę dla służb wywiadowczych KROWOPASÓW, budując im bazę danych.
  Twórca Wikileaks zaznacza, że na Pejsbooku odnaleźć można wszystkie najbardziej szczegółowe informacje o danej osobie, jej kontaktach towarzyskich i rodzinnych, nazwiskach, adresach, miejscach aktualnego pobytu, sposobie komunikowania się.
  Co ciekawe, Julian Assagne uważa nawet, że bez Pejsbooka i innych portali społecznościowych nie byłyby możliwe rewolucje w Afryce, czy też inne tajne operacje przeprowadzane przez KROWOPASÓW!
  Czy mężczyzna ma racje? Czy rzeczywiście powinniśmy obawiać się o swoje bezpieczeństwo? OCZYWIŚCIE !!!

  Odpowiedz
 • 13 października 2018 o 11:47
  Permalink

  @jerzyjj
  Czy nie możesz normalnie jak kto mądry napisać USA zamiast “krowopasy”. Takie określenia kogoś nielubianego dają dużo do myślenia psychologom klinicznym.

  Odpowiedz
 • 13 października 2018 o 12:55
  Permalink

  Hallo komentatorze @Xun Zi !!!
  Nigdy nie bylam na FB lub innym portalu spolecznosciowym i bronie sie przed ta zaraza rekami i nogami, nawet drogi niniejszego publicystycznego biuletynu “OP” wiodly przezFB, teoretycznie bez mnie ale z uwagi na “wszechobecnosc” inteligencji logarytmow wciagna tam czlowieka jak mafia narkotyczna..

  @Incjator ma racje ,ze wiekszosc ta wieisekcja na FB to jeszcze tylko “podkreca” to rofzsj exhibicjonizmu, kiedy to szli np.faceci bez spodni ale w plaszczu do parku i jsk zobaczyli jakos osobe.lub idace uczenice to otwierali plaszcz…( ojciec kolezanki z podstawowki byl takim exybizionista..) a teraz onanizuje sie wiekszosc na FB, czesto laduje potem u psychologa lub psychiatry lub w dridze mobbingu popelnia samobojstwo, co.przytrafia sie czesto mlodym ludziom…

  Do wywodu@jerzyjj przylaczam sie w calej rozciaglosci …na te perwersje niestety nie ma szczepionki, winna byc obowiazkowa !

  Pozdrowienia, tu fantastyczna “zlota,europejska jesien”, fantastyczne barwy natury a jutro wybory regionale…i moze byc wiekszy cyrk nawet z cesarzowa….

  Odpowiedz
 • 13 października 2018 o 14:22
  Permalink

  Moim zdaniem “krowopasy” to najdelikatniejsze określenie dla kraju, który istnieje od 1776 roku. Ile wywołało wojen/bombardowań w tym czasie proszę znaleźć sobie w sieci.
  Oczywiście mam na myśli rządzących tym krajem nie tamtejsze społeczeństwo.
  Proszę też sobie znaleźć w sieci co piszą i jak traktują Polskę.

  Odpowiedz
 • 13 października 2018 o 17:16
  Permalink

  DO Wojna Info CZYLI DO OBSEWATOROWEGO PRZY…ASA

  ZAPAMIĘTAJ SOBIE,ŻE JAK NIE CIEBIE KOPIA W TYŁEK TO NIE WIERZGAJ NOGAMI !!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.