Co powinien zawierać „Nowy Polski Ład”?

graf. red.

Co powinien zawierać „Nowy Polski Ład”? 20 marca, mamy być zapoznani z całym dokumentem. Na razie przedstawiono nam jego główne pola planowania strategicznego. Mają one charakter klasycznego oddziaływania państwa i zakres pokrywania pokazuje na generalność i komplementarność planowania strategicznego. Uwaga, więcej o obecnej strategii nie napiszemy niczego, bo na razie widać tylko warstwę propagandową. Zobaczymy po szczegółach, jakie są realne zamierzenia rządzących.

Przede wszystkim należy serdecznie pogratulować panu premierowi i panu prezesowi, że się czegoś takiego podjęli. Sama idea, pomysł – wzięcie na agendę do opracowania strategii generalnej jest samo w sobie chwalebne, właściwe i właśnie tak powinno się myśleć. Bardzo dobrze, że nasze władze chcą poprzez planowanie strategiczne wyznaczać kierunek zmian dla społeczeństwa i gospodarki.

Impulsem do opracowania strategii jest pandemia, a właściwie wyzwanie jakim jest wyjście z niej do istotnie nowej rzeczywistości. W tym względzie, bezwzględnie – to słuszne, że władza zdecydowała się na tak kompleksowe działanie. Warto, żeby cała administracja publiczna poszła za jej przykładem i wszystkie samorządy zmodyfikowały swoje strategie rozwoju, jak również żeby zmodyfikować wszystkie strategie dziedzinowe – przeważnie ministerialne. Ponieważ tylko spójność i efekt skali, uzyskane na podstawie spięcia wszystkiego w całość stwarzają szansę na powodzenie działań.

Ponieważ mamy bardzo ograniczone zasoby, musimy się skoncentrować na tym co jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, co powoduje, że wydarza się „Cash flow”, czyli następuje wymiana pieniądza. Tam, gdzie mamy do czynienia z obrotem pieniądzem, tam gdzie jest kredyt i kreuje się pieniądz ważony ryzykiem, tam można nałożyć podatek! A podatek, to jest to, z czego nasze państwo się utrzymuje. Niestety przeważnie jest to podatek w istocie obrotowy, bo związany z wymianą towarowo-pieniężną. Nie ma niczego ważniejszego dla przyszłej strategii, niż właśnie wspieranie tych działów gospodarki, gdzie jest szansa indukowania przepływów pieniężnych.

Na dzień dzisiejszy, biorąc pod uwagę stan naszej gospodarki, w centrum naszych zainteresowań powinna być PRODUKCJA, dosłownie – wytwarzanie wszystkiego – od kopalin, poprzez żywność, produkty przemysłowe, a na oprogramowaniu kończąc. Jeżeli tylko coś jest produkowane i zawiera w sobie pierwiastek pracy ludzkiej, czyli przynosi dochód i rodzi zysk – powinno być wspierane. To musi być absolutny priorytet.

Ponieważ na świecie właśnie dochodzi do przewartościowania łańcuchów dostaw i lokalizacji miejsc produkcji, ponieważ politycy przestraszyli się wyborców i nacisnęli na korporacje, to mamy poważne szanse, na przyjęcie do kraju kolejnych inwestycji. Uwaga – mówimy o wszystkim, każda inwestycja produkcyjna stwarzająca miejsca pracy i rodząca przepływy pieniężne jest niezbędna, pożądana i należy o nią zabiegać. Możemy produkować elementy okablowania do samochodów, łożyska, śrubki, nakładki, palety, krasnale ogrodowe, czekoladę o smaku Toffi, cokolwiek – co tylko znajduje zbyt. Najlepiej za granicą, ponieważ w ten sposób przetwarzając cudzy kapitał będziemy się sami bogacić. Dzisiaj jest ten moment, żeby pozyskać, to co tylko się da.

Do zabezpieczenia produkcji niezbędna jest energia. Bez dużej ilości, stabilnych dostaw i względnie taniej energii – nie będzie produkcji. Z tej prostej przyczyny, bo jest niemożliwa. Ceny energii są we wszystkim, w każdym produkcie i w każdej usłudze. Nie da się dzisiaj wytwarzać niczego bez energii. Może jakieś śladowe rolnictwo na indyjskiej lub afrykańskiej prowincji pracuje jeszcze metodami produkcji nakładczej, jednak to nie jest produkcja wysoko-towarowa, pozywająca na akcentowanie swojej obecności na rynkach.

Z energią mamy niestety bardzo, ale to bardzo poważne problemy. Ponieważ mamy jej deficyt, a tą którą pozyskujemy, to mamy z przestarzałych procesów technologicznych. Bez zmiany w tym zakresie, która będzie długa i kosztowna, nie ma co myśleć o przejściu wyżej w poziomie dochodów ogólnych, bo o kapitał będziemy konkurować głównie tanią pracą. Proszę pamiętać, że tania praca oznacza, że możemy zaoferować tylko i wyłącznie – względnie ubogi rynek krajowy. Ponieważ ludzie mało przeciętnie zarabiający, mają przeciętnie mało do wydania.

W naszym interesie jest więc wspieranie polskiej średniej i małej przedsiębiorczości, usuwanie barier w działaniu korporacji, które odpowiadają za dominującą część naszego eksportu, jak również działania na rzecz poprawy bilansu energetycznego. Właśnie na tej osi należałoby skupić działania i ukierunkować ewentualne wsparcie. Gospodarka kapitalistyczna ma tą wspaniałą cechę, że jeżeli się jej nie przeszkadza, nie tworzy przeszkód i nie miesza się za bardzo w tym, co jest jej podstawą – to działa, lepiej lub gorzej, ale generalnie działa.

10 komentarzy do “Co powinien zawierać „Nowy Polski Ład”?

 • 18 marca 2021 o 09:04
  Permalink

  “Nowy Polski Ład” brzmi patetycznie i wręcz wrogo, pachnie faszyzmem. Co oni mogą zrobić w republice bananowej jako namiestnicy? Bić pianę i kombinować, jak ustawić swoje polityczne macki wszędzie gdzie się da i żyć kosztem narodu, tylko tyle mogą, gdy jesteśmy praktycznie pod okupacją ekonomiczną zachodu. Poważne strategie ratowania Polski spod okupacji ekonomicznej i kulturowej nie mogą być zbyt jawne, aby okupanci się zbyt szybko nie zorientowali, że usiłujemy wyjść z matni, jaką nam zgotował styropian i Kościół po 1989 roku. Do tej pory prawie każda ich strategia okazywała się fikcją lub generalnie kończyła się wpadką i kompromitacją. Mało tego za wyrządzone szkody i straty materialne nie ponoszą żadnej odpowiedzialności karnej. Gdyby przykładowo prezes spółki naraził wspólników na straty niegospodarnością ma problem prawny i ściganie w pakiecie. A ci polityczni nieudacznicy za nic nie odpowiadają. Sasin stracił miliony i nic. Marynarka wojenna “zatopiona” i nic. Karabinki Grot okazały się wadliwe i nic, żadnej odpowiedzialności nikt nie poniósł.
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/jak-pgz-utopila-marynarke-wojenna-i-polskie-stocznie/0g1ty8y,79cfc278
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/przychodzi-cierzan-do-blaszczaka-czyli-jak-upadl-projekt-miecznik/79zrss6,79cfc278
  Mamy kupić jakiś złom od Szwedów, podobnie jak złom czołgowy od Niemców.
  https://pl.sputniknews.com/polska/2021022213875841-polska-marynarka-wojenna-dostanie-nowy-okret/
  To ma być strategia? Nowy Ład. Oni tylko klęczeć potrafią, bo wątpię aby się dobrze modlili, przy czym od wieków wiadomo, że modlitwa na nic nie pomoże, jeżeli nie będzie zgody narodowej i wspólnej pracy dla wspólnych celów. Oni już podzielili naród i nikt poważny z nimi, ani dla nich pracował nie będzie, chyba że obcy w swoim interesie.
  Oby tylko nie zatopili Polski kompletnie. Nie można bowiem ufać premierowi, któremu się marzyło, aby lud za miskę ryżu pracował, a prezesowi tym bardziej, bo nie potrafi myśleć strategicznie i z fanatykami religijnymi pod rękę realizuje dyktatorskie plany nie licząc się z poglądami większości społeczeństwa.

  Odpowiedz
 • 18 marca 2021 o 12:04
  Permalink

  @Miecławie, Groty były ponoć ok. , nie wierz we wszystko, podobnie jak w uzdrawiającą moc Trygławów czy Świętowitów !
  @krzyku, KAPITAŁ, to jest kapitał i nie zawsze są to Żydzi . Ty jednak ZAWSZE wynajdziesz i zlinkujesz ŚWIRA , mówiącego o Żydach .

  Onegdaj zapytałem Cię o marsz , akurat pięknie piłem pod marsze rosyjskie , otóż kolejny raz CZAPKA Z GŁOWY przed Rosją , bo ten marsz jest z gry elektr. Red alert 3 . Muzyka James Hannigan . Przestańcie wreszcie kruszyć kopie o bzdury !

  Oto marsz : https://www.youtube.com/watch?v=YZuAf7VAeKg

  Osobnym problemem są USA . Znowu atak ! Tym razem dziadek pampers sleepy Joe nazwał JE Putina zabójcą i oskarżył o mieszanie się w wybory, które sam sfałszował ! Kto ich wreszcie zmiecie z powierzchni ziemi ?

  Odpowiedz
 • 18 marca 2021 o 12:40
  Permalink

  Krytyka, świadcząca o mojej uczciwości – jeśli przejęcie marszu z gry video powala, my nigdy (!) byśmy czegoś takiego nie zrobili , to szyfonowe pompony u żeńskich czerwonych beretów są obciachem ! Trzeba do nich napisać . Reagują . Reszta very ok.

  Odpowiedz
 • 18 marca 2021 o 17:51
  Permalink

  Jak coś ma nazwę Polski, znaczy że się na pewno nie uda temu rządowi.

  Odpowiedz
 • 18 marca 2021 o 17:56
  Permalink

  Ład porządek dyscyplina.

  A nad wszystkim WÓDZ!

  Amen.

  Odpowiedz
 • 18 marca 2021 o 22:00
  Permalink

  Nagłówek prawilno ujęty, zatem – odczytany”, co wcale nie znaczy że nie zbliża się wielkimi krokami NWO.
  Tak ‘ulubienie” przez K. “latające widamy”, tzn. autnomiczne. samochody czy miast przepitej – nowa “wętroba” prosto z drukarki 3D. Żyć nie umierać!! 😬 Należy ‘tylko” zaakceptować nową normalność…myślę że z tym nie będzie problemu poliniactwo (w chlewiku) aż pokwikuje na okoliczność nowego etapu ‘postępu i oświecenia”. Określoną sytuację którą obserwujemy ujął Goethe słowami ‘nie ma większych niewolników, od tych którzy myślą że są wolni”. A’propos chlewika, ktoś widział w ostatnich latach “u chłopa” (Diogenes z Synopy dziś szukałby – chłopa) świnie czy inny żywy
  inwentarz? TO, czego nie udało się wykonać w tamtym systemie – ten perfidny – brukselski zrobił TO w białych rękawiczkach. Majstersztyk!

  @Giedroyc 2. (Tak a ‘propos nicka- chwatiło jednego (pierwszego)!)
  W narracji zarządzających każda inicjatywa jest z przydomkiem POLSKA, NARODOWA, no i dedykowana dla DOBRA oczywiście Polaków. Np. hasło: “MY” wy-szczepimy Polaków! 🙂

  @fly. Masz TU klasyka marszowego, a tle (na fonii) skośnooka komentatorka relacjonująca uroczystości 9 majowe. Marsch des Leib-Garde Regiments Preobrazhensky https://www.youtube.com/watch?v=sNBqsjBghYs&t=118s
  A TU górskiego jewreja https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBydzi_g%C3%B3rscy Ефрем Амирамов Молодая(выступление на Дне рождения девушки,которая вышла на сцену) https://www.youtube.com/watch?v=mK1IyegUe94 🙂
  Ps. Żydzi mnie osobiście nie ziębią i nie grzeją. mam stosunek neutralny do chłodnego, tak jak np.
  do … Innuitów.

  Odpowiedz
  • 19 marca 2021 o 13:57
   Permalink

   @krzyk58

   “Należy ‘tylko” zaakceptować nową normalność…myślę że z tym nie będzie problemu poliniactwo (w chlewiku) aż pokwikuje na okoliczność nowego etapu ‘postępu i oświecenia”. Określoną sytuację którą obserwujemy ujął Goethe słowami ‘nie ma większych niewolników, od tych którzy myślą że są wolni”.
   – a może zechcesz łaskawie coś napisać i “kierowniczej” sile narodu w postaci post-szlacheckiej inteligencji bez inteligencji zapatrzonej w zachód i realizującej na jego imperialnych usługach NWO?

   Bo poliniactwo z chlewika, jak ta pejoratywnie ująłeś, to nic innego jak katolickie owieczki prowadzone na rzeź przez swoich duchownych pasterzy z pewnego Kościoła dominującego i “jaśnie państwo” żerujące na biednym narodzie skołowanym walką o byt. Oczekujesz od ludu myślenia, zacznij od swoich herbowych.

   Masz tu doskonałe ujęcie problemu przez znakomitego uczonego. Otóż Józef Chałasiński w książce „Społeczna genealogia inteligencji polskiej” wydanej w 1946 roku – przedstawił trafną krytykę tradycyjnej inteligencji opartej na post-szlachetczyźnie będącej przejawem polskiego zacofania. To Chałasiński, pisząc swoją krytykę u zarania Polski Ludowej trafnie nazwał poziom tej inteligencji post-szlacheckiej i antyludowej paradygmatem teorii zależności.

   Wskazał trafnie, że jest to inteligencja post-szlacheckich kompradorów, a więc agentów zachodnich, w istocie kolonialnych interesów na obszarze Europy Środkowej. Polski inteligent to wg Chałasińskiego post-szlachcic, pozbawiony etosu solidności, peryferyjny i pasywny konsument zachodniej kultury, bezwładny rezydent kapitału zachodniego, który wspomaga czy też legitymizuje dokonywaną przez Zachód kolonizację, a co najmniej eksploatację ziem polskich. Taki post-szlachecki inteligent był i jest nadal zapatrzony bezmyślnie w arystokrację i nie dostrzegał kiedyś, ani nie dostrzega obecnie kluczowej roli państwa.

   W ujęciu Chałasińskiego ta kolonialna relacja wobec Zachodu miała się zakończyć wraz z nastaniem PRL, ale jakże się on mylił bardzo, to widzimy analizując okres PRL-u, gdy różne kółka wzajemnej post-szlacheckiej adoracji pod ochroną Kościoła realizowały imperialne plany zachodu tworząc kolejno w ludzie ośrodki oporu wobec władzy ludowej na bazie postfeudalnej mentalności tego ludu i jego atawizmach. Kto jest więc bardziej prymitywny i antynarodowy oraz antypaństwowy, ta post-szlachecka inteligencja bez inteligencji czy lud ciemny, bierny i wierny Kościołowi bo ufa w zbawienie wieczne?

   Czy od tamtej pory się coś zmieniło, czyli od 1946 roku? Nie, bo w okresie PRL ta post-szlachecka inteligencja bez inteligencji na usługach zachodu tylko trochę była spacyfikowana, ale cały czas robiła krecią robotę przeciwko Polsce Ludowej, a po 1989 roku razem z wychowanymi przez siebie zastępami lokai “inteligentami” zza stodoły – jak to dosadnie określiła kiedyś pani Anna Tatarkiewicz – rzuciła się służyć zachodni panom. Widać w genach mają jeszcze XVII-XVIII wieczne jezuickie wychowanie, które zmusza ich do służby bożej w interesie Marsjan i Zachodu.
   Od ludu się odczep i jego chlewika także, bo lud nie jest winien, że ma takich zje*anych przewodników duchowych i post-szlacheckie “elity” bez inteligencji, które prowadzą naród na zatracenie.
   Lista tej post-szlacheckiej inteligencji realizującej interesy Zachodu, kosztem narodu jest bardzo długa. Wiele nazwisk oprócz zwykłych pożytecznych idiotów znajdziesz tu:
   https://encysol.pl/

   “A’propos chlewika, ktoś widział w ostatnich latach “u chłopa” (Diogenes z Synopy dziś szukałby – chłopa) świnie czy inny żywy” – to się przecież nie opłaca, jak słyszę od wielu leni wykształconych w III RP.:-)
   A poza tym UE jest mądrzejsza niż “komuniści” i potrafiła sobie z chłopami poradzić. Teraz chłopi biegają z paszportami zwierząt, rejestrują je i kolczykują, księgi wejść i wyjść do obór prowadzą, idealni niewolnicy zachodniej oligarchii. I pomyśleć, że “komuniści” w Polsce Ludowej chcieli po dobroci wszystko załatwiać, na wiele pozwalali, oświecenie wprowadzali, jacy byli głupi, oj głupi. 🙂 Niczego się nie nauczyli od kapitalistów, jak na ludzie wymuszać posłuszeństwo! No ale oni dawali wolność i swobodę gospodarowania, mieli inne szczytne założenia polityczne, a nie plany niewolnicze wobec ludu. No i teraz są na cenzurowanym, bo lud modlitwy zanosi po Kościołach za panów wyklętych, a nie za oswobodzicieli. Taki los, cóż zrobić. Ale prawdę trzeba pokazać.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.