Co nas czeka na Bliskim Wschodzie?

Co nas czeka na Bliskim Wschodzie w kontekście amerykańskich sankcji na Iran? Najpierw zadajmy pytanie, czy Iran jest zagrożeniem? Jest to kraj o olbrzymim potencjale ludnościowym, ideologii i strukturach skupiających społeczeństwo wobec działań władz, co więcej posiadający praktycznie nieograniczone zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego. Na to nakłada się ukształtowanie terenu i rozmiar kraju, czyniące go bardzo trudnym w prowadzeniu jakichkolwiek zaczepnych działań zbrojnych. Kraj ten posiada również technologię rakietową pozwalającą mu na zagrożenie na skalę regionalną i po jakimś czasie globalną. Jeżeli wejdzie w posiadanie broni jądrowej, to połączenie jej z ideologią i wrogością może doprowadzić do tego, że Iran stanie się zagrożeniem.

Jednakże dzisiaj Iran zagrożeniem nie jest, jest wręcz przeciwnie to ten kraj, jest osaczany przez sąsiadów i inne regionalne oraz globalne potęgi. Jego władze poza kierunkiem izraelskim, który jest silnie uwarunkowany ideologicznie prowadzą bardzo rozsądną politykę w regionie. Sam fakt, że dążą do stworzenia broni jądrowej nie powinien nikogo dziwić, to tylko dowód na to, że Iranem rządzą rozsądni, mądrzy i przewidujący ludzie. Gdzie dzisiaj byłaby Korea Północna, gdyby nie jej arsenał jądrowy? Dokładnie tam, gdzie dzisiaj jest Irak, Syria, Liban i szereg innych krajów, które przeciwstawiały się Zachodowi, czy Ukraina która popełniła błąd strategiczny jakiego nie popełniło nigdy wcześniej żadne inne państwo na świecie – sama oddała swój arsenał jądrowy innemu krajowi! Podobnie postąpiło kiedyś tylko RPA, ale tam były inne uwarunkowania geopolityczne i zupełnie inny potencjał.

Po decyzji pana Donalda Trumpa o wprowadzeniu sankcji przeciwko Iranowi, sytuacja uległa drastycznej zmianie. Ropa naftowa od razu podrożała i będzie drożeć. Co to oznacza w wymiarze globalnym chyba każdy rozumie i nikogo to nie dziwi. Po prostu będzie drożej, a jak będzie drożej to również odsetki od zadłużenia muszą wzrosnąć. 

Obecną decyzję trzeba analizować na trzech płaszczyznach. Wewnątrz amerykańskiej, gdzie pan Trump dopina swego, mówiąc że to najgorszy układ w historii USA, bo daje drugiej stronie czas w zamian za nic. Ma w tym sporo racji, pan Barack Obama popełnił błąd, był zbyt miękkim przywódcą. Regionalnej w kontekście Bliskiego Wschodu. Tam dzisiaj toczą się dwie poważne wojny: w Syrii i w Jemenie. W obu Stany Zjednoczone są zaangażowane w jakiejś postaci. Bomby, które saudyjskie samoloty zrzucają na wioski Jemeńczyków, są często produkcji USA. Jednak zachodnie telewizje ich nie pokazują, wolą pokazywać przejaskrawione i wyimaginowane skutki rzekomych rosyjskich bombardowań w Syrii. jest jeszcze płaszczyzna skutków dla globalnej ekonomii, ropa to krew współczesnej gospodarki. W tym zakresie może być wyjątkowo ciekawie. Ponieważ wielu na tych sankcjach zyska, w tym Chiny. Straci Unia Europejska, która kupuje dużo ropy w Iranie i jeżeli miałaby przestać kupować, to powstanie problem. Oczywiście niedoboru surowca na rynku europejskim.

Iran bardzo wyeksponował swoją pozycję w Syrii i Libanie, a to musi się nie podobać pewnemu małemu bliskowschodniemu krajowi, który jest militarnym mocarstwem i technologiczną super potęgą. W związku z tym konieczna jest zewnętrzna presja na Teheran, która może bezpośrednio zagrozić Iranowi, żeby zrównoważyć jego wpływ na tenże jakże bliski nam kraj. Nie da się bowiem bez powodu wystrzelić rakiet na śpiące miasta, trzeba odpowiednio wcześniej przygotować podłoże medialne. 

Do tergo dochodzą Saudyjczycy i pozostałe kraje południa Zatoki. Mają olbrzymie zasoby ekonomiczne i dość istotny potencjał militarny, który dobrze wykorzystany może być użyteczny. Wielkim znakiem zapytania będzie zachowanie się Pakistanu. Nie jest tajemnicą, że pakistańska bomba jądrowa powstała dzięki wsparciu finansowemu krajów Zatoki. Jeżeli Iran, który w starciu konwencjonalnym ma przewagę, zdecydowałby się zagrozić Królestwu, to stawka może bardzo radykalnie ulec podniesieniu. Naprawdę byłoby bardzo ciekawie, oj bardzo, bardzo!

Nie da się dzisiaj rozpychać się w Zatoce Perskiej bez uwzględnienia interesów Rosji, Indii i Chin. Pierwszy kraj zyskuje na wzroście cen ropy naftowej i w jego interesie jest podgrzanie sytuacji, ale nie jej eksplozja, bo ona zmieni w ogóle układ gry. Drugi kraj importuje olbrzymie ilości ropy m.in. z Iranu, a Chińczycy są wszędzie i chcą robić interesy ze wszystkimi. Nie można zapomnieć o ich interesach. Importują gigantyczne ilości ropy, a w tej chwili będą importować jeszcze więcej z Iranu. Ponieważ około miliona baryłek irańskiej ropy nie będzie miało nabywców ze względu na sankcje. Sankcje jednak nie obejmą Chin. Nikt nie zatrzyma chińskiego tankowca. W konsekwencji sankcje pana Trumpa pomogą Chinom, będą mieli bardzo dużo ropy, prawdopodobnie za mniej Dolarów, niż musieliby zapłacić na rynku.

Sytuacja wygląda w ten sposób, że decyzje prawdopodobnie już zostały podjęte. W tej chwili będziemy obserwowali ścieżkę dojścia, poprzez kolejne prowokacje i innego rodzaju działania prowadzące do uczynienia Iranu nowym, wielkim poligonem dla broni inteligentnych i wojny domowej. 

Interesuje to, jak USA olewają europejskich i azjatyckich sojuszników. Nikomu w Europie lub w Japonii nie podoba się to, że ropa zdrożeje, a takie będą skutki amerykańskiej polityki.

Proszę pamiętać, że w tych działaniach szczególną rolę ma wspomniany wcześniej pewien mały bliskowschodni kraj. Nawet sobie nie zdajemy sprawy z jego potencjału i możliwości… Zwłaszcza jeżeli będzie miał wsparcie ze strony Saudów i innych mniejszych regionalnych graczy, niezadowolonych ze zmiany status quo.

Wnioski: strategicznie trzeba robić zapasy ropy i gazu, bo będzie drożej. Wdrażać nowe technologie zmniejszające nasze uzależnienie od importu surowców energetycznych. Bezwzględnie należy przygotować poduszkę finansową na skutki inflacji i wzrostu odsetek od kredytów. Do tego trzeba zgromadzić trochę dewiz, żeby mieć płynność w razie załamania się rynku. Proszę pamiętać, że finansujemy się ciągle rolowaniem długu. Nie zaszkodzi również kupienie tego uzbrojenia, które jeszcze jest dostępne na rynku, ponieważ jak kraje Zatoki pójdą na zakupy, to wszystko wymiotą z rynku i ceny wzrosną totalnie. Proszę pamiętać, że mówimy o krajach, które mają potencjał ruchów w dziesiątkach miliardów Dolarów, na podstawie jednej decyzji. Oczywiście warto kupować akcje koncernów zbrojeniowych… Zaczęło się…

34 thoughts on “Co nas czeka na Bliskim Wschodzie?

 • 11 maja 2018 o 05:21
  Permalink

  Już odczułem na stacji benzynowej decyzję pana Trumpa to niesamowicie działa.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 05:29
  Permalink

  No może jeszcze się nie zaczęło, tylko dopiero: ZACZYNA SIĘ …

  Istotne zdanie Autora: “Jego [Iranu] władze poza kierunkiem izraelskim, który jest silnie uwarunkowany ideologicznie prowadzą bardzo rozsądną politykę w regionie.”

  A dewizy zawsze należy gromadzić i je mieć.

  Tylko nawet za “wolnych” 100 mld dolarów (gdyby były), Nasz Kraj nie byłby w stanie wciągu np. roku odbudować potencjału obronnego, który “KTOŚ” naszymi rękoma – zlikwidował.

  To samo dotyczy Stanu Wojska Polskiego, gdzie na odbudowę rezerw potrzeba minimum 2 lata, w sytuacji nadzwyczajnej, czyli w stanie realnego zagrożenia wojną.

  Mówił o tym przed laty były Dowódca Generalny SIł Zbrojnych, gen. Tomaszycki, ale to jakoś wszystkim umknęło.

  Pozostaje tylko walczyć o Pokój i się modlić.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 07:27
  Permalink

  Obawiam się, iż Autorowi uciekł jeden dość istotny aspekt – odejście od rozliczeń w dolarach. Przejście na rozliczenia w juanach – to dopiero będzie się działo.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 08:25
  Permalink

  Też zastanawiam się w co gra jastrząb izraelski – ostentacyjna
  wizyta w Moskwie… myślę że chciałby ugrać przynajmniej neutralność Rosji wobec atakowanego przez Izrael, czytaj: cały
  “wolny świat” – Iranu.
  Wiadomo, Iran w takim przypadku zostanie unicestwiony przez
  antyludzkie, ciemne siły ‘demokracji i prawczłowieka”, na scenie zarysują się niczym nieograniczone granice (?) “wielkiego izraela”…
  następnym celem byłaby wiarołomna Rosja, sądzę że byłby to słuszny akt ‘sprawiedliwości dziejowej”…

  Душенов 170: Россия в китайско-еврейских тисках

  https://www.youtube.com/watch?v=R4ZE_NMREs8

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 08:33
  Permalink

  na Bliskim Wschodzie czeka nas gambit perski, czyli poświęcenie pionka lub figury w celu stworzenia korzystnej dla siebie sytuacji…

  Persja ma czas, ktorego nie ma pewien mały bliskowschodni kraj.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 09:37
  Permalink

  Myślę że pozbawiono się w Europie złudzeń co do roli USA i Izraela na Bliskim Wschodzie! Nie udało się w Syrii i Egipcie to przyszedł czas na Iran. Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie! Im się wydaje że Iran jest osamotniony ale to miraż!

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 10:17
  Permalink

  Warunkiem pokoju na Bliskim Wschodzie /i gdzie indziej/ jest usunięcie stamtąd sił i wpływów zbrodniczego mocarstwa położonego kilka tysięcy kilometrów dalej i całkowite demilitaryzowanie tego rejonu. Co jest marzeniem ściętej głowy. Problemy rozwiąże światowy konflikt nuklearny, po którym z wielu dzisiejszych potęg zniknie bez śladu. Do tego zmierza świat krok po kroku mając na czele takie osobowości jak ryży zbrodniczy prezydent..
  Autor natomiast zamieszcza taką oto opinię: “Ukraina która popełniła błąd strategiczny jakiego nie popełniło nigdy wcześniej żadne inne państwo na świecie – sama oddała swój arsenał jądrowy innemu krajowi!”. Pisze to Polak w Polsce albo oszalały, albo pozbawiony rozumu. Wyobraźmy sobie Upowców i Banderowców z bombą atomową sterowaną przez siajej.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 11:30
  Permalink

  Oligarchia gryzie bo interesy się walą, a jastrzębie nie są przywykłe do pokojowej współpracy i czynienia świata sprawiedliwym. Oni chcą tylko panować, ale jak każde imperium popełniają te same błędy. Nie da się walczyć z całym światem i przeciwko całemu światu. A świat i ludzie na nim zaczynają co raz więcej rozumieć i wypinać się na ich prymitywny styl życia.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 14:49
  Permalink

  @Wojciech. To mocarstwo, jest tylko kastetem
  w łapach syjonistów –
  trockistów –
  apologetów permanentnej rewolucji światowej,kiedyś:Lenin, Bronsztejn i bolszewicy….
  @Miecław.
  Oligarchia, czyli kosmopolityczna lewica trockistowska.
  Myślę że wystarczy ‘zadołować lewicę”- pozostałości po
  IV Międzynarodówce, zaorać parę (zachodnich) uniwersytetów,
  także tych z Zachodniego Wybrzeża USA,
  rozdupcyć siedlisko deprawacji położone “gdzieś” na obrzeżach Los A. to tyle na dobry początek, a to wszystko po to by było
  normalnie…https://marucha.wordpress.com/2018/05/11/to-koniectrumpa-deep-state-wygralo-a-america-first-to-juz-puste-haslo/

  http://slav.neon24.pl/post/143634,syjonistyczne-przejecie-usa-45-zadeklarowanych-celow

  “bob’ i s-ka…Przyjaciel Polski, amerykański prezydent Trump, nasrał Polakom w twarz. Trzeba będzie jeszcze głębiej wejść mu w dupę i jeszcze bardziej szczekać na Putina. https://marucha.wordpress.com/2018/05/10/wolne-tematy-35-2018/

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 15:00
  Permalink

  @Miecław

  Proszę pamiętać, ze Jastrząb może ma dużą rozpiętość skrzydeł, ale łowić potrafi tylko niezdarne sarenki czy kangury gustując jednak przeważnie w szarych myszkach. Żaden jastrząb nie upolował jeszcze niedźwiedzia.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 17:12
  Permalink

  @krzyk58. 11 maja 2018 at 14:49.
  Jak zwykle jesteś w błędzie bo w nich tyle lewicy co u księży cnotliwego celibatowego życia. Oni obstawiają wszystkie opcje, aby trzymać władzę, więc sam rozumiesz, że twoje jednostronne widzenie kolorów i stron jest mocno zafałszowane. Tam nie ma lewicy tak naprawdę, bo tzw. demokraci z lewicą nie mają nic wspólnego. Ale rozumiem twoje uprzedzenia do trockistów, jako twardego stalinowca. Nie darujesz im, nawet po śmierci Stalina.:-)
  https://www.youtube.com/watch?v=qchLy8gec2E

  @Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej. 11 maja 2018 at 15:00
  Ano racja, ale jak zaczną ze sobą walczyć to bajzlu na świecie tylko narobią. Dobrze by było jastrzębiom podciąć loty, aby nie były zdolne do walki. Myszy mogą sobie łowić na ziemi, najlepiej u siebie zajmując się swoimi problemami. 🙂 A niedźwiedzia zawsze można jakoś ugłaskać żeby nie szalał, a najważniejsze to go nie budzić. 🙂

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 17:16
  Permalink

  Pytanie: Zgadzasz się z przewidywaniami o wojnie?
  Odpowiedz: Dużo prawdy w tym artykule. Tyle, że brakuje kilku ważnyh faktów pomocnych do lepszego zrozumienia tego co się dzieje wokół Iranu i możliwych tego następstw.

  Pytanie: Co po pierwsze?
  Odpowiedz: Po pierwsze, zniesienie sankcji na Iran w dużej mierzy “wymusiły” państwa Europy Zachodniej: Niemcy, Francja i Brytania. Dlatego są przeciwne przywróceniu sankcji.

  Pytanie: Co stoi za ich zaangażowaniem?
  Odpowiedz: Ochota na spożytkowanie ponad 100. miliardów dolarów należących do Iranu, które były zamrożone w zachodnich bankach.

  Pytanie: I osiągneli swój cel?
  Odpowiedz: Tak. Iran złożył ogromne zamówienia w Europie na samoloty cywilne oraz samochody. Ponadto Zachodnia Europa ostatnio dokonała ogronych inwestycji w Iranie. Nowe sankcje to utrata tych pieniędzy i możliwa ich ucieczka np. do Chin.

  Pytanie: Czy Rosja skorzystała na zniesieniu sankcji na Iran?
  Odpowiedz: Pomimo dużego zaangażowania Rosji w “osłonę” Iranu podczas jego konfrontacji z Zachodem Iran praktycznie nie uczynił żadnych inwestycji w Rosji. Zakupił troche broni i tyle.

  Pytanie: Mimo to Rosja i Iran ostatnimi czasy były sojusznikami.
  Odpowiedz: I są, co jest wynikiem współpracy wojskowej w Syrii. Tyle, że to sojusz taktyczny a nie strategiczny. Taki jak miedzy Rosją i Chinami czy Turcją i Rosją.

  Pytanie: Czy Rosja stanie po stronie Iranu w przypadku jego konfliktu z Zachodem?
  Odpowiedz: Nie przeciwstawiając sią atakowi Izraela na irańskie bazy w Syrii dała jasno do zrozumienia Stanom, że nie stanie militarnie po stronie Iranu.

  Pytanie: Czy to obecne zachowanie Rosji to coś nowego?
  Odpowiedz: Nie. Po raz kolejny Rosja pokazała, że nie dała się sprowokować do kolejnej wojny.
  Kolejny raz cofnęła się aby uniknąć militarnej knfornatcji. Tak zrobiła podczas Majdanu na Ukrainie, “wydarzeń” w Odessie, strącenia swojego samolotu przez tureckie samoloty, ostrzału baz lotniczych rakietami Tomahawk w Syrii czy zbombardowania swoich najemników, rewolucji w Armenii i teraz podczas ataku na pozycje irańskie w Syrii.

  Pytanie: W co gra Rosja?

  Odpowiedz: Rosja odkuła się militarnie ale ciągle jest gospodarczo w dołku. Nie chce wchodzić w kolejny konflikt aby nie doprowadzić do totalnego embarga przez wszystkich.

  Pytanie: Czy to oznacza, że dają Zachodowi wolną rękę do ataku na Iran?
  Odpowiedz: Wszyscy wiedzą, że jeżeli Rosja nie stanie militarnie po stronie Iranu to atak na Iran będzie tylko stratą “pieniędzy” i tworzeniem nowego bałaganu na Bliskim Wschodzie. Tak jak stratą pieniędzy były inwazje na Irak i Libię.

  Pytanie: Czy Iran obawia się ataku?
  Odpowiedz: Nie myślę. Wie, że atak by spowodował gwałtowny skok ceny ropy na rynkach światowych czyli kłopot do atakujących.

  Pytanie: Jakie mogą być konsekwencje decyzji Trumpa o wznowieniu sankcji?
  Odpowiedz: Wygląda na to, że Trump niechcący wywołał “wojnę” między Stanami i Europą Zachodnią, czyli strzelił sobie i Zachodowi w stopę.

  Pytanie: To jak to będzie z wojną, którą przepowiada autor artykułu?
  Odpowiedz: Bez udziały Rosji taka wojna nie ma sensu dla Zachodu. A Putin dał wyraznie do zrozumienia, że podczas jego nastepnej kadencji Rosja skoncentruje się na rozwiazywaniu własnych problemów gospodarczych. Rozwiazywanie problemów gospodarczych Zachodu chce zostawić samemu Zachodowi.

  Pytanie: Czyli?
  Odpowiedz: Głupia sprawa. Ale wojny nie będzie.

  Pytanie: A co z dalej z Iranem?
  Odpowiedz: Tym razem nikt go nie będzie wspierał więc wczesniej czy pózniej ugnie się i spełni rządania Stanów.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 18:02
  Permalink

  Ja myślę że ta wojna się wydarzy za dużo uzbrojenia się zebrało, poza tym wszyscy na niej zyskują. proszę pamiętać że Trump reprezentuje interesy firm naftowych a to są bilionerzy… nie miliarderzy tylko własnie bilionerzy

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 18:27
  Permalink

  Spójrzcie, jak wciąż sprawna,
  Jak dobrze się trzyma
  w naszym stuleciu nienawiść.
  Jak lekko bierze wysokie przeszkody.
  Jakie to łatwe dla niej – skoczyć, dopaść.

  Nie jest jak inne uczucia.
  Starsza i młodsza od nich równocześnie.
  Sama rodzi przyczyny, które ją budzą do życia.
  Jeśli zasypia, to nigdy snem wiecznym.

  Religia nie religia –
  byle przyklęknąć na starcie.
  Ojczyzna nie ojczyzna –
  byle się zerwać do biegu.
  Niezła i sprawiedliwość na początek.
  Potem już pędzi sama.
  Nienawiść. Nienawiść.
  Twarz jej wykrzywia grymas
  ekstazy miłosnej.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 20:27
  Permalink

  C.d

  Pytanie: A co z Izraelskim atakiem?
  Odpowiedz: Izrael został “przymuszony” do wypełnienia zadania.

  Pytanie: I ?
  Odpowiedz: Zanim zadziałał, poprosił Putina o wyrozumiałość.

  Pytanie: Powiedz, o co w tym wszystkim chodzi?
  Odpowiedz: To jest gra. Tyle, że ta gra jest o bardzo wysoką stawkę.

  Pytanie: Czy wiadomo kto z kim gra i przeciw komu?
  Odpowiedz: Nie wiadomo do końca. Sytuacja jest dynamiczna i to powoduje, że jest tak nerwowo.

  Pytanie: Czy wiadomo kto z kim gra i przeciw komu?
  Odpowiedz: Nie wiadomo do końca. Sytuacja jest dynamiczna i to powoduje, że jest tak nerwowo.

  Pytanie: Jak nerwowo to i niebezpiecznie?
  Odpowiedz: Wszyscy uważaja aby nie zrobić błędu. Trzeba mieć nadzieje, że nikomu nie puszczą nerwy.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 20:32
  Permalink

  @ Mikołaj, moim zdaniem Rosja wychodzi ze słusznego założenia, że czasami warto zrobić dwa kroki do tyłu aby móc zrobić jeden krok na przód.
  Jasnowidzem nie jestem, jednak moim zdaniem Rosja stosuje właściwą politykę. Być może się mylę, jednak ocena obecnych sytuacji będzie możliwa za pewien czas.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 21:48
  Permalink

  Nie będzie żadnej wojny. Straszycie wróble na dachu. Będzie porozumienie Izrael-Iran pod egidą Putina, i kompletna ignorancja prowokacji Trampa.
  Większość społeczeństwa rozumie że Tramp to zwykły prowokator co chce wojnę, i wyśmiewa to otwarcie ambasady USA w Jerozolimie. UE bojkotuje tą prowokację. A jeśli ten Żydożerca, Krzyk złamie bojkot i się zjawi na otwarciu, to znajdą się co mu mordę nabiją.
  Będzie Kim Czen Yn w wydaniu “Na Bliskim Wschodzie”.
  Jedyna możliwa wojna to jeśli Polska powtórzy wyczyn Hetmana Stefana Batorego i zdobędzie Kreml.
  A ten atak… 6,5 zaprosił Putin Premiera Nataniahu na święto. Jasne było że 9 maj nie jest przyczyną tego zaproszenia. Tramp przyśpieszył swoją decyzję i ogłosił ją 8,5. Publikacja Trampa spowodowała zatrzymanie decyzji w Teheranie. A resztę zrozumcie sami.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 o 22:53
  Permalink

  Jest już półoficjalna wersja stanowisk Teheranu i Jerozolimy.

  Prez. Rohani:
  Nie chcemy wojny z Izraelem.

  Min. Współpracy Cachi Hanegbi :
  Rosja potrzebuje Straże Rewolucji jako piechotę. Dlatego nie sprzeciwiamy się ich obecności, jeśli pomogą nawieść porządek w Syrii. Ale jeśli będą zagrażać nas, to oberwą.

  Jasne? Otwarta dyplomacja.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 06:57
  Permalink

  @Michal z Izraela…tez tak mysle i wielu znawcow” tej ” tematyki…juz od dluzszego czasu chodzi o wyparcie Usa z Bliskiego Wschodu,gdyz burzy on caly porzadek i kreuje konflikty z Arabia Saudyjska,znajdujaca sie w glebokim kryzysie i epokalnej rewolucji z systemu skrajnego niewolnictwa o dwie a nawet o trzy epoki za jednym zamachem do przodu,gdyz ma 30-50% bezrobocie,powstale w duzej czesci z bankrutctwa panstwa, zatrudniajacego cos 80% ludnosci na stanowiskach panstwowych jako urzednikow i funduja w 100 % swoim obywatelom prad elektryczny,wode,benzyne i swiadczenia zdrowotne ,na co obecnie nie moze sobie zupelnie pozwolic,gdyz ceny ropy spadly na dluzszy czas i wogole ropa sie konczy a Arabia Saudyjska np.zywnosc to prawie calkiwicie importuje….ten kryzys panstwa i systemu monarchi absolutnej oraz pleita potrzebuje mocnych resorow i skierowania uwagi b.b.mlodego spoleczenstwa na konflikt ideologiczny z Iranem,by przeprowadzic reformy systemu politycznego i spolecznego dotad w Arabii Saudyjskiej nie znane….dlatego takie cyrki maja miejsce….Trump ich kamufluje ,gdyz Arabia wykupila cala produkcje arsenalu
  wojennego wujka i Trump moze zaznaczyc przez to ozywienie gospodarcze u siebie i muejca pracy,co obiecywal w wyborach….moze ma juz wujek konwulsje,ze Iran z Izraelem pod egida Rosji sie porozumieja i spadnie raptownie zapotrzebowanie na wyroby przemyslu wojennego….i do tego Rosja wujka wysiuda z tego regionu… takie blaski i cienie zycia kurtyzany…..

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 08:37
  Permalink

  Do Królowej Bony. Bądź ostrożna bo jesteś pierwszą co zrozumiała co w trawie piszczy. I to się Krzykom nie spodoba. A Krzyki są wszędzie. U nas też.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 08:41
  Permalink

  @Michał(z Izraela).
  “A jeśli ten Żydożerca, Krzyk złamie bojkot i się zjawi na otwarciu, to znajdą się co mu mordę nabiją.”

  “Po prymo” . Nie żydożerca, a wróg syjonistów,i innych sekt np.
  “chabadników”.
  Nie, zapewniam nie zjawię się – gdyż mam “to” zwyczajnie w doopie. 🙂

  “mordę obiją”.

  Hmm! Żydy tak już mają słabszego, niepełnosprawnego na pewno
  zaatakują, taka wschodnia,chazarska przypadłość.
  http://prostozmostu24.pl/niepelnosprawna-polka-pobita-przez-zydow-nigdy-nie-przezylam-takiego-upokorzenia-i-bolu-foto/

  Dzicz chazarska….

  Ps.2 Był Natanjahu w Moskwie 9.05.http://i.iplsc.com/pochod-niesmiertelnego-pulku/0007CNETWR35J8IV-C122-F4.jpg
  Natanjahu, wśród uczestników marszu “nieśmiertelnego pułku” wyróżniał się jak nie przymierzając np. prez. Walcmann.

  Ps. Zaiste, hutzpa ‘żydoska” sięga zenitu, piszę te słowa w obliczu
  żydowskich prowokacji … (447/1226 – burmistrz Jersey City Steven Fulop z pierwszorzędnymi żydowskimi korzeniami
  wypuszczający “szczura katyńskiego”)
  Gdybyś był uczciwym człowiekiem – przeprosiłbyś
  Polaków za szaleństwa waszego “Przedsiębiorstwa Holokaust” .
  Wstydź się…
  Czy Żydzi posiadają taką cechę jak – poczucie przyzwoitości?
  Naprawdę wątpię…a zapewniam znam nieco temat

  PANIE KRZYK PUSZCZAM TĄ PANA MOWĘ NIENAWIŚCI TYLKO DLATEGO BO PAN MICHAŁ O TO PROSIŁ. ALE PROSZĘ SIĘ MIARKOWAĆ BO TO SIĘ NAM NIE PODOBA. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 08:52
  Permalink

  PANIE JÓZEFIE. Dodam po raz n-ty, mam szacunek do Naszych
  Żydów będących z Polakami na dobre i złe – BO, byli też tacy,
  niestety to była kropla w morzu żydowskiej hutzpy i przewrotności,
  i “wyssanej z mlekiem matki” nienawiści do Polaków, wszystkiego co Polskie i wszystkich
  Słowian.
  Amen.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 10:03
  Permalink

  Krzyku,no wlaśnie w kazdym narodzie są tacy i tacy.W Rosji podnoszą ,szum liberałowie którzy Dzień Zwycięstwa chcą zamienić w dzień żałoby,w większości to ludzie podchodzenia żydowskiego.A z drugiej strony w Izraelu ten Dzień stał się Dniem religijnego Święta,a na Biesmiertnyj Pułk wyszli w Tel Awiwie tysiące ludzi..A u nas,szkoda gadać.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 14:15
  Permalink

  Plan Wujka Sama jest prosty.Przy dzisiejszych cenach koszty wydobycia gazu łupkowego i ropy są za duże.Kryzysu Irański powoduje wzrost cen tych surowców,przy pomocy sankcji nastąpi eliminacja Iranu a w dalszej perspektywie Rosji.Kasa,i jeszcze raz kasa to powoduje wzrost konfliktów na niespotykaną skalę.Kto będzie zwycięzcą nie wiem,wiem że przegrani będą prości ludzie którzy za to zapłacą w cenie ropy i gazu.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 16:48
  Permalink

  @wlodek. “a na Biesmiertnyj Pułk wyszli w Tel Awiwie tysiące ludzi”.
  🙂
  Tam nie ma przypadków, to CCCP-bis ‘ony” w 80/90’
  uznali ze w ZSRR dla nich już nie ma przyszłości, , wybrali (uciekli) swoją “ziemie obiecaną” która miała byś oazą
  dobrobytu, no i kolejne rozczarowanie, więc “wracamy” do resentymentów i nie tylko – tak,tak…
  Oczywiście tak jak przystało na grupę dominującą – abarotno w niedalekiej przyszłości po władzę i pieniądze.

  https://blagin-anton.livejournal.com/1015795.html

  Włodku twoja diagnoza z ’12 maja 2018 at 14:15″ nie do końca słuszna…. 🙂
  Нефть дорожает. Спасибо, Дональд! (Руслан Осташко)

  https://www.youtube.com/watch?v=eum_R0R5QUw

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 17:35
  Permalink

  I dobrze, że Krzyk nie przybędzie na prowokację/otwarcie ambasady USA w Jerozolimie. Bo jest tutaj dosyć własnych Krzyków co nie bardzo im się podobało złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza u ściany Kremla. A odegrany tam Państwowy Hymn Izraela to profanacja, a nie akt o znaczeniu historycznym i politycznym. I są gotowi obalić rząd, który przyniósł takie osiągnięcie.
  Krzyk jest wściekły na mnie? To wiem, że jestem w porządku. Bo gdyby Krzyk mnie chwalił, szukał bym w czym się mylę. I jedynym sposobem dla mnie wiedzieć, to publikować Krzyka.
  Co zrobić że Syjonizm to Narodowy Ruch Żydów, że przyjęte dzisiaj na całym świecie skrywać antysemityzm pod antysyjonizmem i nienawiścią do Izraela.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 17:57
  Permalink

  Krzyku,a co mieli w latach Jelcyna zdychac,jak nasi którzy emigrowali na Zachód i bądź przekonany że nie wrócą.A co do pomocy Donalda,nazwisko komentatora świadczy że to przedstawiciel narodu który uwierzył Majdanowi.A dzisiaj wierzy w cuda U E..Dzisiaj cena rzeczywiście sprzyja Rosji ale co będzie jutro, jak tenże Donald wprowadzi sankcje na gaz i ropę z Rosji.Myśl co będzie jutro,ale ty raczej wierzysz że z pomocą Boga Polska Chrystusem Narodu.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 19:05
  Permalink

  @Włodku. Piszesz z rosyjskiego punktu widzenia, więc w tym duchu odpowiem – nic nie będzie, Rosja,Iran ma w doopie sankcje sprzeda każdą ilość po dobrej cenie kupnem zainteresowane są nie tylko Chiny.
  ..uciekali już “za Breżniewa” gwarantowały im porozumienia z USA…
  Paradoks? Włodku, czy tylko liberałowie?
  С портретом Сталина не пустили на шествие Бессмертного полка. https://www.youtube.com/watch?v=1keb3Opnpc8

  Украинский диверсант встал на колени перед памятником погибшим детям Донбасса

  https://www.youtube.com/watch?v=WJDfdruM74w

  Koment: “Плачешь? Значит, снова становишься человеком.”

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 21:34
  Permalink

  Włodku, z twojej wypowiedzi wnioskuję że rodowici ruscy mogli i powinni zdychać (za Jelcyna) a “ony” nie, gdyż ojczyzna(rodina) jest tam gdzie jest lepiej. W Rosji aktualnie korzystniejszy klimat do życia – ‘więc wracamy”??. Jak fachowo określa się taką postawę?
  Nie rozumiem co masz do ‘z ukraińska brzmiącego nazwiska”?
  Prezentuje słuszny tok rozumowania..a i ryja “adwersarzom” potrafi skuć (tym co solennie zasłużyli) jak należy… gwoli ścisłości Polska jeśli już to (była) Chrystusem
  nie narodu a narodów. Oby nigdy więcej. 🙂 Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 22:11
  Permalink

  Krzyku,exodus z ZSRR rzeczywiście zaczął się z a Brezniewa jako wynik Traktatu w Helsinkach, u nas w tym czasie nastąpił podobny proces ze Slazakami.Ale szczyt nastapil za Jelcyna,nie wmawiaj mi,chociaż bylbym zadowolony,że reprezentuje rosyjski punkt widzenia.Czyli jaki,oligarchów czy W.Putina.Sytuacja nie jest czarno biała.W interesie Polaków jest zbliżenie z Rosją Putina,bo pod takim kierownictwem jest szansa na rozwój,a bajki liberałów i prawicowo kościelnej stajni wyrzucam z historii.

  Odpowiedz
 • 30 czerwca 2018 o 01:46
  Permalink

  Słabe jak gadanie przy stoliku w kawiarni. Nie do końca analiza, raczej przypuszczenia. Otóż nie zauważono pewnego istotnego elementu: jak zdrożeje ropa i gaz, to ameryckie przedsięwzięcia w “fracking” staną się opłacalne. I o to chodzi, nawet jeśli zarobi Rosja, a Unia struchleje..

  Odpowiedz
 • 30 czerwca 2018 o 01:54
  Permalink

  Mikołajowi:ostatnie pyt. i odpow. Wątpię. Po prostu nikt nie rozumie najprostszej rzeczy: Zachodowi zależy na sianiu chaosu poza jego ideologicznymi granicami, bo to podstawa jego kolonialnego dobrobytu. Czy USA z resztą gangsterów mają na to monopol ? Odpow. pozostawiam Mikołajowi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.