Co może zrobić każdy z nas w tym trudnym czasie epidemii? (cz.1 Zaopatrzenie i logistyka)

fot. red.

Co może zrobić każdy z nas w tym trudnym czasie epidemii? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Sytuacja jest trudna i z każdym dniem się komplikuje, co więcej – wiadomo, że szczyt zakażeń mamy przed sobą. W poniższym felietonie jest kilka przemyśleń, które mogą pomóc każdemu, do skonfrontowania własnego oglądu sprawy i własnej organizacji z propozycjami autora. Celem jest umożliwienie każdemu z Państwa Czytelników poznanie innych opinii później w komentarzach. Sprawa jest poważna i wymaga powagi. Jeżeli jednak przeczytanie kilku poniższych akapitów doprowadzi Państwa do przekonania, że to są banały – to tym lepiej dla Was, ponieważ to są banały, jednak żyjemy w kraju, gdzie mydło lub prysznic codziennie, nie jest standardem w każdym domu.

Czynności generalnie można podzielić na trzy kategorie:

 • Zaopatrzenie i logistyka.
 • Separacja i higiena.
 • Aspekty psychologiczne.

– osobno zastanowimy się nad wnioskami, chociaż to z istoty rzeczy indukowanej przez naturę zjawiska, może być tylko omówienie i wprowadzenie do zagadnień, bo wnioski realne, widzimy w rzeczywistości.

Poniżej omówimy każdy z tych aspektów naszego życia, z perspektywy mieszkańca dużego miasta, blokowiska – dużego skupiska ludzi, zgromadzonego na małym obszarze. Bezwzględnie ludzie w mniejszych miastach i na wsi mają lepiej, są w o wiele lepszej sytuacji, niż ludzie skazani na tłok blokowisk. Kłaniają się dzisiaj zaniedbania i błędy, czy nawet brak polityki zagospodarowania przestrzennego i upadek polskiej urbanistyki. O Obronie Cywilnej już nawet nie wspominamy, dla własnej higieny psychicznej. Nie ma po co się emocjonować bowiem rzeczami, których nie ma.

Zaopatrzenie i logistyka

To poważny problem w warunkach dużych blokowisk, co prawda sklepy są w pobliżu, jest w nich towar, prawie wszystkie podstawowe produkty jednak drożeją. Chodzi o to, żeby robić zakupy zgodnie z przepisami poszczególnych sklepów, izolując się od innych ludzi – na tyle, na ile się da, a w szczególności chronić się przed kontaktem z ekspedientami i załogą sklepów. Jak tych ludzi zabraknie, nie będzie już tak łatwo robić zakupów, ochrona personelu sklepów jest podstawą i musi być zapewniona.

W kontekście logistycznym, trzeba się zabezpieczyć w ten sposób, żeby minimalizować potrzeby przemieszczania się do niezbędnego, autentycznie koniecznego minimum. Chodzi o to, że jak już wychodzi się z domu, to tylko tam, gdzie to jest potrzebne. Trzeba kupić tyle rzeczy, żeby przez kolejne kilka dni, nie trzeba było wychodzić z domu w ogóle. Uwaga, jest oczywistością, że z domu wychodzi ten członek rodziny, który jest najzdrowszy.

Najlepiej jest płacić kartą, a za gotówkę kupić tyle, żeby zminimalizować przyjmowanie reszty. Lepiej wziąć coś dodatkowego, co i tak będzie dla nas przydatne, niż ryzykować przyjmowanie reszty, na której może być czynnik ryzyka.

Uwaga, nie ma potrzeby kupować bardzo dużo, ponieważ ciężko jest utrzymać zapasy np. mąki, czy ryżu. Kupujmy tyle, żeby mieć co jeść na kilka następnych dni. Przemieszczając się, unikajmy jak tylko się da kontaktów z innymi ludźmi, klamkami i ladami. Wszystko, czego się chcemy dotknąć w ramach „normalnego” poruszania się, nie powinno być dotykane, a jeżeli to przez rękawiczkę, papier lub folię – w miarę możliwości.

Szczególnie ważne jest to, jak idziemy do apteki, ponieważ tam przeważnie stoimy w kolejkach. Należy zachować szczególną ostrożność i być wyrozumiałym dla innych ludzi i ich potrzeb. Lepiej jest poczekać, niż się narażać. Leki są w tej chwili trudno dostępne, a zdobycie recepty jest problemem, bo wiąże się z wejściem w kontakt z placówkami opieki medycznej. Musimy zrozumieć, że lekarze i inny personel medyczny są dzisiaj na pierwszej linii frontu i ZA WSZELKĄ CENĘ – należy ich chronić, ponieważ wyeliminowanie jednego lekarza dzisiaj, oznacza, że kilka tysięcy ludzi przez kolejne kilka tygodni, nie będzie mogło skorzystać z jego pomocy. Dlatego należy przestrzegać WSZELKICH wytycznych i obostrzeń w kontakcie, w pełni dostosowując się do poleceń.

Warto jest współdziałać w ramach wspólnot sąsiedzkich, w tym – włączyć w nie także osoby, które mieszkają tymczasowo w naszych blokach. Chodzi o to, żebyśmy wszyscy się wzajemnie kontrolowali i zapewnili elementarną higienę w swoim bezpośrednim otoczeniu. Należy pamiętać o potrzebie segregowania śmieci, zachowaniu porządku domowego i zasad współżycia społecznego z innymi ludźmi. To bardzo ważne, traktujmy innych tak, jak sami byśmy chcieli być traktowani.

Jeżeli chodzi o zaopatrzenie w gotówkę, to zawsze jakąś warto mieć. Jednak ze względu na charakter zagrożeń, lepiej jest płacić kartą – bezdotykowo. To jest optymalny sposób na dzień dzisiejszy, przy czym pamiętajmy, żeby zdezynfekować kartę po dokonaniu transakcji.

Reasumując kwestie zaopatrzenia i logistyki: starajmy się żyć normalnie.

Zapraszamy w najbliższych dniach na cz.2-gą felietonu – Separacja i higiena.

11 thoughts on “Co może zrobić każdy z nas w tym trudnym czasie epidemii? (cz.1 Zaopatrzenie i logistyka)

 • 24 marca 2020 o 07:46
  Permalink

  Bardzo dobrze napisane, uporządkowane i tak jak powinno to wyglądać. Warto przeczytać.

  Odpowiedz
 • 24 marca 2020 o 10:02
  Permalink

  Każdy powieniem mieć w domu 5 kg ryżu, 5 kg mąki, 5 kg cukru i leki na 1 miesiąc wówczas byśmy byli opdporni na takie zdarzenia.

  Odpowiedz
  • 24 marca 2020 o 11:06
   Permalink

   do Heretyk!!!
   UŻYWAJ CZASEM SZARYCH KOMÓREK !
   Funkcje szarej komórki
   Kora mózgowa stanowi najwyżej zorganizowaną część ośrodkowego układu nerwowego. W jej obrębie mieszczą się nadrzędne ośrodki nerwowe, nadzorujące pracę organizmu i kreujące zjawiska świadomości, zwłaszcza w obrębie umiejętności charakterystycznych wyłącznie dla gatunku ludzkiego, takich jak myślenie abstrakcyjne, planowanie działań oraz pisanie i czytanie. Świadomość, czyli najwyższe osiągniecie rozwoju człowieka, ostatecznie zależy więc od sprawności działania poszczególnych komórek nerwowych.

   Odpowiedz
   • 24 marca 2020 o 15:42
    Permalink

    😂 Można by strawestować atak kom. “jerzyjj” znanym powiedzeniem “uczył Marcin – Marcina…….niedawno, na inną okoliczność spuentowałem rewelacje i zalecenia kom.

    @Heretyk. Dlaczego (akurat) pięć? A co będzie przy założeniu że “miesiąc to mało’?
    W moim (ciężkim) przypadku, zapasów mam tyle co zawsze, i …chwati’t! 🙂

    Odpowiedz
    • 25 marca 2020 o 11:26
     Permalink

     100% społeczeństwa w Polsce posiadło umiejętność czytania i pisania ,
     a jeden KRZYK 58 nie wie zupełnie w jakim celu.

     Odpowiedz
  • 24 marca 2020 o 11:22
   Permalink

   Co wy z tą mąką? Gdzie dorwiecie drożdże??? i ile? bo mają z tego co pamiętam słaby termin ważności. zamiast cukru miód, zamiast mąki konserwy, dużo makaronu lepiej kupić jak potem robić. Jaja w proszku. Bardzo dużo kiszonej kapusty, dużo soków pomidorowych, one zawierają dużo potasu. Dobrze byłoby otworzyć furtkę sąsiada do mleka ze wsi, tak aby w razie antybiotyków odbudować florę bakteryjną kiedy się zsiądzie. Jogurty nic nie dają. Mnóstwo gorzkiej czekolady, no i suszonki czyli liofilizowana żywność. ze 3 – 4 metry ziemniaków. Jak już ktoś chce robić zapasy to robiłbym właśnie takie.

   Odpowiedz
   • 24 marca 2020 o 16:46
    Permalink

    Człowieku miód jest tak drogi i go nie ma że szkoda słów.
    Mąka, ryż, płatki owsiane. Ziemniaków wiele nie przechowasz, cytryn też nie…

    Odpowiedz
    • 24 marca 2020 o 20:11
     Permalink

     Gdzie ty mieszkasz skoro nie możesz kupić miodu? I 3 metrów ziemniaków 🙂

     Odpowiedz
 • 24 marca 2020 o 22:43
  Permalink

  “Należy pamiętać o potrzebie segregowania śmieci”
  LOL. Dziękuję. Po raz pierwszy się dzisiaj zaśmiałem od serca 🙂
  Wiadomo, że segregowanie śmieci ma kluczowe znaczenie dla zwalczenia epidemii 😉

  PS. Warto by było dodać, że potencjalnie skażonych materiałów (chusty, maseczki itp.) nie wyrzucamy do śmieci tylko palimy.

  WŁASNIE O TO CHODZIŁO ALE SIĘ NAM NIE DOPISAŁO, AUTOR PROSIŁ ŻEBY PANU PODZIĘKOWAĆ SERDECZNIE. OCZYWIŚCIE NALEŻY PRZESTRZEGAĆ PRAWA W ZAKRESIE GOSPODAROWANIA ODPADAMI – PROSZĘ NIE NAWOŁYWAĆ DO ZACHOWAŃ INNEGO TYPU. WEB,. JÓZ.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.