Polityka

Co może zmienić powrót pana Donalda Tuska do krajowej polityki?

 Co może zmienić powrót pana Donalda Tuska do krajowej polityki? Temat odżył wraz z tym, jak stołek pana Tuska w Brukseli okazał się nieco gorący, mechanizmy podziału funkcji w organach Unii są nie do przekłamania. Poza tym, pan Tusk nie jest na tyle nadzwyczajny, czy też na tyle nawet samodzielnym politykiem, żeby pani Angeli Merkel opłacało się forsować dalej Jego osobę. Mamy tutaj do czynienia z działaczem, w zasadzie urzędnikiem unijnym, bo trudno uznać, żeby pan Tusk robił unijną politykę, którego można bardzo łatwo zastąpić kimś innym, a chętnych nie brakuje.

Pozostawmy jednak rozważania o panu Tusku w kontekście unijnym, albowiem ten kontekst w przypadku tej osoby, niestety nie ma zastosowania. Pan Tusk miał przed sobą wspaniałą szansę, ale nie potrafił jej wykorzystać – niczym się nie zapisać na tak ważnej funkcji, nie potrafić wykreować dla siebie samego przestrzeni politycznej, nie zaistnieć politycznie jak ma się do dyspozycji całą Europę – to naprawdę porażka. Pan Tusk, nie wyszedł poza formułę w jakiej został osadzony, głównie przez panią Merkel. To wielka strata głównie dla Polski, albowiem rzeczywiście mieliśmy szansę na to, żeby poprzez osobę pana Tuska wnieść nasz własny wkład w myśl europejską, dodać wartość dodaną – jak być powinno z naszej perspektywy! Niestety, to się nie wydarzyło, zamiast polityka mieliśmy urzędnika. Co prawda pan Tusk odegrał pewną rolę w jednym z aktów greckiej tragedii, jednak to o wiele za mało jeżeli chodzi o pozytywy. Jeżeli chodzi o negatywy, niestety długim cieniem kładzie się “rusofobiczny” wizerunek jaki pan Tusk odziedziczył po polskiej polityce. Zaowocowało to pominięciem Jego osoby w formacie rozmów w Mińsku. Nawet bano się zapytać, dlaczego Unię Europejską mającą instytucje na które płacą podatnicy reprezentują dwa kraje! Co za skandal i upadek! To jest właśnie prawda o Unii Europejskiej w praktyce, pokazujący znaczenie władz europejskich w kontekście realnych włodarzy Unii.

Jeżeli ktoś myśli, że „powrót” pana Donalda Tuska będzie przyczyną do konsolidacji opozycji, ten nie zna się w ogóle na ludziach. Jeżeli panu Tuskowi udałoby się w ogóle chociaż zjednoczyć własną partię i środowiska, które od niej już się odszczepiły, nawet kosztem kolejnego rozłamu – to byłoby bardzo dużo. Nie podlega najmniejszej wątpliwości, że wielu działaczy partyjnych i ze środowiska może mieć do pana Tuska uzasadnione pretensje, ponieważ nie dość, że oddał władzę pozostawiając swoje otoczenie bez lidera chociaż zastępczego, albowiem trudno nawet za taką osobę uważać panią Kopacz. To jeszcze do tego przyczynił się swoją nie decyzyjnością do rozpadu całego obozu. Gdyby pan Tusk przekazał dowodzenie obozem osobie z minimum pojęcia o polityce i chociaż negatywnych cechach lidera – jak panu Sikorskiemu, to być może dzisiaj opozycja by istniała, a wybory miałyby nieco mniej druzgocący charakter.

Jednakże nie podlega wątpliwości, że tak doskonały polityk i znający ludzi na scenie jak pan Tusk, doskonale wiedział co robi. Oddał pola przeciwnikowi i jeszcze pozwolił własnym pretorianom się wykrwawić i poumierać we własnych willach z basenem! Piękne czyszczenie struktur rękami przeciwników i własnych towarzyszy. Skutki przerażające – Platforma Obywatelska w zasadzie nie istnieje. Nawet z pomysłu na gabinet cieni wyszedł obciach.

Realnie, pan Donald Tusk jeżeli na poważnie myśli o powrocie do krajowej polityki, to po pierwsze powinien ją robić zza granicy, a po drugie powinien rozpocząć od przeprosin wobec wszystkich, których dotknęły skutki Jego polityki, jak również zaniechań. Takie przeprosiny powinny być połączone z podsumowaniem, co takiego pan Tusk zrobił dla Polski i Europy przez ostatni okres swojej aktywności politycznej. Być może w Brukseli pukają się w głowę, słysząc że Polacy mogą nie chcieć kontynuacji kadencji przez pana Tuska, jednakże wszystkich obowiązują te same realia. Pewne powody do tego pukania się istnieją i nie da się udawać, że ich nie ma. Proszę pokazać chociaż jedną inicjatywę polityczną pana Tuska, która liczyłaby się na forum Unii Europejskiej? Proszę pamiętać to nie jest zwykły Komisarz od np. autostrad i torów lub mniejszości – to jest przywódca całej Unii Europejskiej. Kojarzycie państwo jakiś jego artykuł prasowy lub jeszcze lepiej ich serię, które przedrukowała cała unijna a za nią i prasowa prasa – pokazujący wizję Unii Europejskiej, oparta o diagnozę i propozycje rozwiązań? Jakieś śmiałe idee? Może pan Tusk pomógł w rozwiązaniu problemu nielegalnych imigrantów? Jest na funkcji, gdzie czego nie powie – usłyszy to cały świat! Ten człowiek zmarnował wielką szansę na zapisanie się w historii całego kontynentu i świata.

Niby dlaczego mielibyśmy ponownie zaufać panu Tuskowi? Żeby grał w piłkę w Warszawie? Na wyjazdach także? Zwłaszcza na rakotwórczej sztucznej trawie, która jest na niektórych nieszczęsnych boiskach, budowanych za czasów jego rządów? Może na kupie kamieni przykrywającymi zgniłe resztki ośmiorniczek i potłuczone butelki po winie?

Dzisiaj ktoś musiałby wydać olbrzymie pieniądze, żeby było miejsce w polityce dla pana Donalda Tuska. Nie pomogą już błękitne tła, granatowe koszule i dobre kosmetyki. Ludzie się poznali, że więcej tam formy, niż treści. Dodajmy wielka szkoda, ponieważ nikt do tej pory nie miał tak wspaniałych szans na zmianę sytuacji w Polsce i mówienie o sytuacji w Europie i na świecie jak pan Donald Tusk. Ciężko jest podsumować tego polityka, bo to jednak mimo wszystko polityk wybitny, jednak wykorzystał to co miał przed sobą może w 20% – nie więcej.

Wniosek jest prosty – wszystko, co może zmienić powrót pana Tuska do polityki krajowej, to sposób w jaki pan Kaczyński będzie mógł utrzymać władzę. Do tej pory obóz dobrej zmiany musiał wykazywać się aktywnością i działaniem pozytywnym, w istocie nawet kreatywnością. W momencie jak powróci pan Tusk, o ile nie zostanie aresztowany od razu na lotnisku, to z każdą chwilą jego osoba będzie służyła do kampanii negatywnej i „straszenia Tuskiem”, jako źródłem wszelkiego zła w polityce krajowej. W tym kontekście właśnie, pan Tusk tylko przyczyni się do umocnienia władzy Prawa i Sprawiedliwości nad Polską. Jeżeli zaś będzie aresztowany, to może stać się męczennikiem. W ciekawych czasach przyszło nam żyć, jednak proszę pamiętać, niedawno w Singapurze uruchomiono pierwszą siec taksówek bez kierowców. Powiedzieć, że „trochę odstajemy” od świata, to mało…

Heraklit z Efezu powiedział kiedyś, że nie da się dwa razy wejść do tej samej rzeki…

11 komentarzy

 1. Świetny tekst i prorocz analiza.

  Wnioski: Tusku nie wracaj, jeśli chcesz mieć ciepłą wodę na codzień, a nie tylko regulaminową kąpiel raz na tydzień.

 2. Lech Szydło

  Elementarna przyzwoitość i zdrowy rozsądek powinny powstrzymywać pana Tuska przed takimi działaniem. Jest dokładnie tak jak podał autor – pan Tusk niczego nie pokazał ani w praktyce rządząc Polską ani w warstwie wizji i myślenia ogólnego miał wielkie możliwości zaprzepaścił swoją szansę i naszą. Szkoda człowieka. Jednak nie możemy ciągle płacić za jego błędy

 3. W nawiązaniu do tematu napiszę: od ….. uchowaj nas Panie…już tamta obecność była ironią losu i zarazem kpiną z Polaków!

 4. Fasci di Combatimento

  Będzie śmieszniej

 5. Kto stał za “przepompownią kasy” Marcina P.? Dlaczego gdańskie organy ścigania charakteryzowały się skrajną opieszałością?!
  Jak to możliwe, że gigantyczna przepompownia kasy mogła swobodnie i bez przeszkód działać w mateczniku Platformy Obywatelskiej przez bite trzy lata?
  http://niewygodne.info.pl/artykul7/03425–Kto-stal-za-Amber-Gold.htm

 6. Dawid Warszawski

  Ułatwi działania PiS? Tusk nie jest jakąś wartością dodaną był bardziej graczem niż liderem

 7. Byłbym w szoku jakby go nie wsadzili

 8. Moim zdaniem p. Donald Tusk może wrócić i wziąć udział w powiatowej/gminnej drużynie piłki kopanej (ponoć w tej dziedzinie jest zdolny), natomiast z dala od polityki.
  Co pewien czas czytam w sieci jakie prawo uchwalono za czasów PO, zatem powtórzę za Krzykiem przed jego powrotem do polityki “uchowaj nas Panie”.

 9. Będzie jeździł po zachodnich uniwersytetach i prowadził “wykłady” po 40 tys. dol. za godz.

 10. Straż_graniczna

  Tusk jest przeszłością, chociaż na bezrybiu i rak – ryba!

 11. Tusk może jeszcze odegrać swoją rolę. Właśnie wzmacniacza władzy Jarosława Kaczyńskiego

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.