Co dalej? Czy pogodzimy się ze statusem kraju trzeciej kategorii?

fot.red

Co dalej? Czy pogodzimy się ze statusem kraju trzeciej kategorii? Być może to nie jest zbyt skomplikowane dla osób zarządzających naszym krajem, ponieważ dla nich jak wiadomo nie ma rzeczy skomplikowanych. Jednak sytuacja w której poddani presji zewnętrznej, znajdując się praktycznie w stanie wojny. Nie jesteśmy w stanie liczyć na żadną – REALNĄ – pomoc, ze strony naszych tak zwanych sojuszników w tym także tych za których przelewaliśmy krew w ich dalekich zagranicznych wojnach. Powinna wzbudzić przynajmniej ciekawość rządzących oraz licznie im sekundujących prawicowych publicystów.

Przecież chyba nawet średnio rozgarnięty analityk widzi na własne oczy, że coś bardzo mocno nie jest tak, tzn. coś bardzo mocno nie jest tak ze zrozumieniem obowiązków wynikających z rzekomego sojuszu nad Wisłą, nad Potomakiem, nad Sprewą lub Loarą. Tutaj nie trzeba mieć innych oczekiwań, niż racjonalne. Jeżeli 20 chłopaków umawia się, że jak obcy z podwórka obok na któregoś napadną, to wszyscy przyjdą mu z pomocą, ale to się nie dzieje. To znaczy, że coś jest mocno nie tak. Tu naprawdę nie ma filozofii jak również nie trzeba szczególnie myśleć jakie powinno być zachowanie się grupy.

Możemy się oczywiście bawić do woli w takie sprawy jak uzgadnianie kryteriów pomocy, wskazywanie momentu, kiedy ona powinna zacząć być udzielana i na jakich warunkach, w jakiej formie, do tego przy spełnieniu jakich warunków ochrony środowiska naturalnego itp. Można wyznaczać kolejne czerwone chociaż może lepiej różowe linie dla kogoś, kogo wszyscy uważają za przeciwnika ale równolegle bardzo chętnie chcą robić z nimi interesy i dlatego nie chcą się narażać. Jest to na pewno fajna zabawa, zwłaszcza jeżeli się nie ma wspólnej granicy nie podlega się bezpośredniej presji zewnętrznej. Jeżeli jednak jest się w sytuacji kraju frontowego to sytuacja ta bardzo szybko może stać się trudna. Nie będziemy tego rozwijać, wszyscy wiedzą doskonale o co chodzi.

Jeżeli ten kryzys ma nas czegoś nauczyć, a powinien nas nauczyć pewnych rzeczy, to musimy mieć świadomość, że jeżeli chcemy rzeczywiście móc liczyć na pomoc naszych tak zwanych sojuszników. To musimy być na tyle silni, żeby być w stanie ich zobligować do tego sojuszu. Wypełnienia zobowiązań i to w taki sposób w jaki my będziemy sobie tego życzyli. Sytuacja w której prowadzone są rozmowy z atakującym nas wrogiem o których nasz rząd nie wie, a na pewno w nich nie uczestniczy jest najdelikatniej mówiąc trudna do interpretacji. Bo może nazwijmy to wprost że jesteśmy strefą zgniotu, buforem który ma służyć do właśnie takich akcji jakie widzieliśmy w ostatnich dniach na granicy? To jest ważne ponieważ cokolwiek się chce budować trzeba budować to na uczciwości zwłaszcza na uczciwości względem samego siebie nie ma czegoś takiego jak kreowanie fikcji i tworzenie na tym wartości. To ma miejsce tylko w filmach i literaturze, tutaj mamy do czynienia z prawdziwym życiem wielu milionów ludzi.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości lub po prostu oddala od siebie wnioski jakie płyną z naszego krótkiego omówienia, to niech popatrzy jak zmienił się w ostatnich dniach kurs Złotego w stosunku do najważniejszych walut zachodnich. Generalnie to powinno wystarczyć za falsyfikację naszego komentarza, nie da się tutaj ukryć że rynek dobrze wie co się dzieje. Oczywiście wiadomo, że jest inflacja, ale ona Szanowni Państwo – jest także i na Dolarze i na Euro! Gdyby nasza waluta chociaż była neutralnie potraktowana, to można by było uznać, że jest w porządku.

Pytanie jest proste i niestety bezwzględne: czy pogodzimy się ze statusem kraju trzeciej kategorii? Tak nas Zachód traktuje i ekonomicznie i politycznie i militarnie. Udawanie, że działają jakieś sojusze i że jesteśmy traktowani inaczej niż na polu wojny obyczajowej z UE, czy jej imperializmu prawnego lub analogicznych oczekiwań USA wobec naszego kraju – to smutna fikcja. Jesteśmy krajem trzeciej kategorii dla Zachodu i nie ma co tutaj udawać, że jest inaczej. To niesie wiele konsekwencji, albowiem przede wszystkim nie ma co mówić o wspólnocie wartości – to nie istnieje.

Czy jest siła polityczna zdolna do podjęcia tych tematów na forum publicznym? Rządzący już chyba mają dość udowadniania opozycji, że ta w dużej części po prostu zdradza własny interes państwowy i narodowy. Media i mendia zresztą nie pozwolą Polakom na dialog. Nie ma więc naprawdę na co liczyć.

Uwaga, to nie jest tak, że się nic nie stało. Ze wszystkiego trzeba wyciągnąć wnioski, zbadać aktorów, pokazać jakie pełnili role i co wnieśli swoim zachowaniem lub zaniechaniem do sprawy.

Na pewno i co jest niesłychanie ważne, poza wspomnianymi mediami i mendiami trzeba się przyjrzeć organizacjom pozarządowym oraz tzw. celebrytom. Ponieważ nie można przejść do porządku dziennego nad wyzywaniem Żołnierzy Wojska Polskiego lub Strażników Granicznych w taki sposób, jak to miało miejsce.

Również dziennikarze muszą mieć świadomość, że nie są świętymi krowami, a rzeczywistość dzieje się również wtedy jak jej bezpośrednio nie relacjonują. Całość spraw wewnętrznych wymaga przeglądu. Jeżeli coś lub ktoś w chwili zewnętrznego zagrożenia nie służy państwu i nie korzysta z szansy na milczenie, powinno – powinien być rozliczony. Chociażby na płaszczyźnie honorowej.

Jednak właśnie takie piętnowanie zdrajców powinno być przede wszystkim rolą mediów i autorytetów, a i z jednymi i z drugimi mamy w naszym kraju poważny problem.

Więc co dalej? Czy pogodzimy się ze statusem kraju trzeciej kategorii? A w ogóle mamy wybór? Ktoś pyta nas o zdanie? Mamy tego świadomość na scenie politycznej?

25 komentarzy do “Co dalej? Czy pogodzimy się ze statusem kraju trzeciej kategorii?

 • 19 listopada 2021 o 06:10
  Permalink

  Paaaaaaaaaanie! 3 cia kategoria to spoko! Przecież nie ma jeszcze w Londynie parków z napisem, że psom i Polakom wstęp wzbroniony!

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 06:21
  Permalink

  W końcu jakiś DOJRZAŁY i bardzo interesujący artykuł.

  Proszę o więcej takich REFLEKSJI.

  Istotne jest zauważenie przez Autora, że z jesteśmy jako KRAJ – tylko STREFĄ ZGNIOTU.

  Do tego zakwalifikowania NAS przyczynia się w dużej mierze “kreowanie fikcji i tworzenie na tym wartości” przez nasze pożal się Boże – ELITY, zarówno rządzące jak i opozycję.

  A inflacja ruszyła i kurs naszej waluty spada – co było do przewidzenia.

  Koniec fikcji – “koniec żartów – zaczynają się schody” – jak miał powiedzieć gen.Wieniawa-Długoszowski wjeżdżając na koniu do słynnej przedwojennej restauracji …

  Amen.

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 08:08
  Permalink

  “Jaśnie państwo” jest przyzwyczajone do czyszczenia butów Anglosasom, więc oni się łatwo pogodzą z rolą namiestników w kraju trzeciej kategorii. To było wiadome już w latach 80-tych XX wieku, że taką rolę otrzymali. I to im się opłaciło. Zdradzili nardów i kraj za judaszowe srebrniki.
  Niestety oni należą do tej hordy opisanej przez Szukalskiego:
  „Światem rządzą hordy niedouków, niedonosków poronionych, którzy wszystko wiedząc, niczego nie potrafią zrobić” – Stanisław Szukalski. Cyt. za: L. Konarski, Szukalski – koniec nieważności, Przegląd nr 12/2019, s. 43.

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 09:13
  Permalink

  Szanowny Autorze, sami żeśmy się zdegradowali naszą polityką zagraniczną, opartą megalomanii, mitomanii i “mocarstwowości” z kraju 2-giej kategorii do kraju 3-kategorii. A przy tym praktycznie z wszystkimi w Europie jesteśmy skłóceni, a z niektórymi to nawet jesteśmy w stanie “prawie wojny”. Do tego mamy chłodne stosunki z naszym praktycznie jedynym sojusznikiem, czyli z USA i przy okazji obraziliśmy Erdogana, którego jeszcze całkiem niedawno ogłosiliśmy naszym nowym sojusznikiem w wojnie z Rosją.

  Ale to wszystko praktycznie dla Polski ma trzeciorzędne znaczenie, bo prawdziwym zagrożeniem dla naszego kraju jest obecnie inflacja, drożyzna i galopujące ceny energii. I może temu by się Sz. Autor bardziej przyglądnął?

  Odpowiedz
  • 19 listopada 2021 o 09:29
   Permalink

   Takich zdrajców jak ty do Berezy

   Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 10:51
  Permalink

  Autor zwariował czy ruski prowokator? Panie srakauer (tu nie ma błędu) tu są problemy typu czy jeść mięso czy płacić wyższą składkę zdrowotną jakie nam LGBT zafundować, hotele dla innych seksualnie, a nie jakaś tam geopolityka! Panie! Zejdź pan na ziemie i zacznij pan pisać o majtkach jakie noszą celebrytki to będziesz pan poczytnym autorem a nie za geopolityke się brać daj pan spokój wstydź się pan no!

  Odpowiedz
  • 19 listopada 2021 o 17:59
   Permalink

   wernyhora To co Pan sugeruje Krakauerowi, to po prostu propozycja dla portalu, by stał się takim samym jak onet, wp, interia itp. Czyli szmatą. Sam se Pan gadaj o gaciach lolobrygitki, my tu analizujemy poważniejsze sprawy. Nie jest dobrą przesłanką dla Pana życzeń poziom umysłowy tego polskojęzycznego społeczeństwa. Ten portal stoi po prostu wyżej i tak ma zostać, gdyż brakuje myśli w Lechistanie. A myśli Wernyhory? Miałeś, chamie, złoty róg.

   Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 11:05
  Permalink

  Czy się pogodzimy z trzecią kategorią? A czy nas dopuszczą aż tak wysoko?

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 13:06
  Permalink

  Z punktu widzenia Niemców czy Francuzów nie “przelewaliśmy krew[i] w ich dalekich zagranicznych wojnach”, ale “Zmarnowali[śmy] okazję, żeby siedzieć cicho”. To słowa Jacques Chirac’a z 2003 roku. A zapewne wiedział co mówi, bo Francja ma więcej doświadczeń w takich wojennych wyprawach które niekiedy zamiast łupów przynoszą fale uchodźstwa. Łupy tamtej wojny (przeciwko Irakowi) podzieliliśmy z naszym “głównym sojusznikiem” : on wziął naftę, a Polska jeńców i uchodźców. I tak to wygląda z punktu widzenia zachodnioeuropejskich polityków. Oczywiście traktat NATO ich zobowiązuje, więc lojalnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał postępowanie władz Białorusi „cynicznym i nieludzkim”. Czego więc jeszcze chcemy? Mało nam nauki z lat 30. XX wieku? Dla zagrożonch napaścią III Rzeszy zostaliśmy “hieną Europy”, kilkuletnim sojusznikiem Hitlera i współsprawcą dokarmienia Hitlera potencjałem przemysłowym i zbrojeniowym Czechosłowacji, było niemałe, bo zwiększyło hitlerowską potęgę o 1/3. Zrobili więc ówcześni sojusznicy tyle co mogli. Wydali Niemcom “dziwną wojnę”. Więcej zrobić nie mogli i nie chcieli, bo sami musieli się do obrony. Trafnie S. Cat-Mackiewicz zdefiniował sojusze „egzotyczne” i „naturalne”. W świetle tej definicji trwamy właśnie w „egzotycznym”. Niestety, ale nasi zachodni sojusznicy znakomicie wiedzą jaka jest przyczyna uchodźstwa z Iraku i Afganistanu oraz jaka była w niej rola Polski. Znają także genezę konfliktu polsko-białoruskiego, który stał się praprzyczyną skierowania uchodźców właśnie na polską granicę. Nic więc dziwnego, że tak jak przed laty nie chcieli „umierać za Gdańsk”, nie chcą dzisiaj umierać za Dubicze Cerkiewne. Za błędy w polityce zagranicznej trzeba płacić, bo tylko to daje szanse na nauczenie się czegoś na przyszłość. Jak na dzisiaj wciąż aktualne są słowa słowa Kochanowskiego “Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi,
  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
  Na tym tle blasku świeżości nabrał ten artykuł: https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/938969,panstwo-sezonowe-polacy-silni-zwarci-niegotowi.html
  Zachęcam do przeczytania

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 13:28
  Permalink

  Na kanwie teksów o ostatnich wydarzeniach na naszej granicy, chciałbym rzucić temat konwersatoryjny. I niech odpowiedzą GŁÓWNIE, lecz nie tylko NAZIOLE , mieniący się “patriotami”.

  Dziś na dyżurze jest @Gniewomir, zwykle WPK – więc do dzieła !

  Sytuacja na granicy z Białorusią uspokaja się , ale jest trudna . Jest ona BEZPOŚREDNIO spowodowana przez Łukaszenkę , pośrednio przez Zachód w tym USA .
  ( ostatnie wieści ze Sputnika, to to, że banda łajdaków/senatorów z USA nie chce uznawać Putina za prezydenta jeśli będzie miał nastp. kadencję ) .Typowe zwyrodnienie “demokratów”. Za to mają małe szanse na rozwalenie Rosji jak dziesiątków inn. krajów! Na szczęście !!!

  W czym rzecz z granicą . Oczywiście obowiązkiem rządzących jest obrona granicy przed bezprawnym przekraczaniem. Pełna zgoda. Winy Wolaków w rozwalaniu Iraku opisywałem.
  Idźmy dalej – tzw. push-back jest w miarę humanitarny. Nie powoduje śmierci OD RAZU.
  Las po polskiej czy białoruskiej stronie jest taki sam . To pewnik ! Nie chciałbym jednak być po stronie naszego rządu w tej sprawie. Obojętnie jakiego !

  Pytanie do NAZIOLI – jak pisałem Włochy miały ca 60 000 imigrantów w tym roku . Teraz zepnijcie pośladki ! HALO – do ciebie mówię !

  Czy gdyby Wolska ( kaczyńska) była w położeniu Włoch i miała TYSIĄCE ludzi na łajbach u swych wybrzeży ( np. Lampedusa, gdzie ludzie też mają dość ) , to :

  Jako Polacy/wolacy na miejscu Włochów ( taka zmiana miejsc, kumacie?)
  Ważne ! ONI przekraczają granicę głównie drogą MORSKĄ ! Wiecie DEBILE co to morze !

  Więc – jesteście oficerami ( oby nie ) na okręcie we Włoszech. Widzicie łajbę z setkami imigrantów, CO ROBICIE naziole/patrioci :
  1. Otwieracie ogień z WKM na dziobie rechocząc głośno.
  2.Dajecie “całą naprzód” i rozwalacie łajbę patrząc jak toną LUDZIE, rechocząc głośno.
  3.Robicie to co Włosi do dziś – niechętnie przyjmujecie .

  Czekam, czy jakiś naziolski SZCZUR będzie miał odwagę odpowiedzieć! Do dzieła Gniewomir czy WPK !

  Odpowiedz
  • 19 listopada 2021 o 14:06
   Permalink

   Strzelać tylko do Łodzi pirackich więc jeżeli nie ma pewności to dla bezpieczeństwa można strzelać. To zgodne z międzynarodowym prawem morza. Natomiast tam problemem są statki organizacji wspierających nielegalny przemyt ludzi. Jakby je wyeliminować to by ograniczyło nachodzstwo o połowę lub bardziej. Tam powinna byś zasada 12 h czyli każdy kto nielegalnie dostaje się do UE morzem powinien być w ciągu 12 h odstawiony na wybrzeże z którego wypłynął. Najgorzej ma Lampeduza oni nie mają wyjścia muszą zaminowac akwen bo grożą im terroryści.

   Odpowiedz
  • 19 listopada 2021 o 16:41
   Permalink

   @fly. “Czekam, czy jakiś naziolski SZCZUR będzie miał odwagę odpowiedzieć!” TAK jakoś wypadło … …więc. Żerują na fałszywie dętym humanitaryzmie naszego kołchozu , tak nie można w nieskończoność.
   Oni mają swój świat (krąg kulturowo-cywilizacyjny) wcale nie biedniejszy od naszego, eurokołchozowego. Zadałeś sobie pytanie dlaczego TAM nie idą?
   BO, idą zdobywać nowe terytoria pod władzę Allacha, sucie wyposażeni przez “tamtych”( i neokulturowych z USA) emiratowych możnowładców idą po nowe terytoria branki, nałożnice, euroeunuchów… dlatego m.in. że to my
   roz*oliliśmy ich poukładany na swoją modłę świat. Zadajmy sobie retoryczne pytanie: – jak pogodzić istnienie jakiegoś porządku prawnego , poszanowania umów międzynarodowych z ludzkim cierpieniem? Jak?
   W sposób banalnie prosty.Rygorystycznie przestrzegając prawo.Nie godząc się na niezgodne z prawem decyzje np. napastnicze wojny,nie pozwalając na ingerowanie we własne porządki ale też nie ingerować w wewnętrzne sprawy innych podmiotów międzynarodowej polityki,zawsze trzymać się tych samych zasad, w każdym aspekcie a w polityce zwłaszcza unikać relatywizmów,w relacjach z własnym społeczeństwem jak ognia unikać kłamstw,manipulacji i innych socjotechnicznych chwytów.
   Odnośnie pytania skierowanego do “nazioli”, odpowiem “po marksistowsku” słowami śp. prof. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bogus%C5%82aw_Wolniewicz etyk ( niegdyś marksistowski) 🙂 nie miał cienia wątpliwości parę lat temu kiedy naprawdę ‘masowo płynęli” wówczas proponował:
   ZATAPIAĆ!! ( mówimy o czasie przeszłym!)Za co (być może) spotkałyby nawet surowe kary z ostracyzmem włącznie (za rządów
   eurosocjalistycznego PiSu), niestety a może i stety – “wziął sobie i umarł”! Naprawdę lubię retorykę
   p. Wolniewicza kiedy mówi tak-tak! Nie-NIE! I żadnych “tak..ale…”, “nie…ale…”, żadnego relatywizowania i kompromisów.
   Za przykładem @Pozorovatel sięgnąłem też do “gazety prawnej” po notkę profesorską poświęconą śp. prof. https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/1062662,prof-holowka-wolniewicz-byl-jednoczesnie-radykalny-i-wrazliwy.html

   Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 13:46
  Permalink

  Tak, jesteśmy krajem trzeciej kategorii, bo rządzi tym krajem banda niedouczonych eunuchów pod wodzą niedołężnego psychopaty, a jedna trzecia narodu jest niepełnosprawna intelektualnie

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 14:27
  Permalink

  Tekst “oświecający” .
  W Łodzi, gdzie mieszkam obchodzi 70-tą rocznicę Studium Jęz. Obcych dla cudzoziemców.
  Zwane “Wieżą Babel. ( nie wiedziałem, że aż tyle, znam je z l.70 w nowej pięknej siedzibie)

  Przez te lata wykształciło ok. 30 tys. ludzi z cenzusem ze 150 krajów ! Mieliśmy więc znajomych WSZĘDZIE !

  W l. 70-80, gdy studiowałem była tam masa Arabów i Murzynów z biednych państw Afryki.

  Arabowie byli bogaci ( jak na nasze warunki) . Student z Iraku dostawał od Saddama 300$ kieszonkowego. Byli też inni, np. Palestyńczycy.

  Współpraca układała się dobrze. W klubach studenckich na “Lumumbowie” startował zespół “Big Cyc”.

  Oczywiście czasem jakiś Arab dostał po ryju , bo MIELI KASĘ ! My – nie !

  Natomiast NIKT z nich nie chciał zostać w PL, nie było uchodźców na granicach. Po prostu USA BAŁO SIĘ ZSRR i nie rozp…..ło krajów arabskich !

  Kumacie szczury naziolskie ? NIKT NIE ZOSTAWAŁ ! Bo im krajów nie ROZJE…LI !

  Swary między Polakami a Arabami brały się głównie z tego “kieszonkowego” . 300$ to była fortuna !

  Jak jest kasa są LASKI ! Sorry feministki, ale to prawda ! Więc było dużo lasek kręcących się koło ich akademika gotowych zdjąć majtki za dżinsy z Pewexu czy Max factora .

  Czy to wina Arabów ? Nie to “natura niewieścia” ( jeszcze raz sorry femi) . Tak macie !

  W tej chwili są tam głównie ludzie z naszej części Europy. Bande…, tfu , Ukraińcy i coraz więcej “opozycjonistów” z Białorusi. Płaci za nich Polska. Od innych taksa rynkowa.

  Niewiele nam to daje w sensie międzynarodowym . Ale jest jak jest.

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 14:31
  Permalink

  Tfu, Studium Języka Polskiego, oczywiście !!! Errata.

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 14:50
  Permalink

  A kurs $ już 4,15 . Frank zyskał przez 6 m-cy 0,5 złotego. Brawo Pinokio ! Brawo Kaczalnik !

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 14:53
  Permalink

  Brawo WY – WPK czy Gnieomir !!! Ale, jak sądzę jesteście jeszcze na garnuszku mamusi i jedyna wasza działalność to zasmradzanie nielubianych forów i rozpierducha na MN -11.11 .

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 15:10
  Permalink

  Widzę to oczami duszy. Jesteśmy przypadkiem np. z @Miecem, czy@wmw, czy@pozorowatelem ( sorry jeśli mądrych pominąłem) w W-wie dnia 11.11 . Obok przechodzi tzw. Marsz Niepodległości.
  Wszystkich to oczywiście nie dotyczy . Ale…

  W zwartej kolumnie idą WPK czy Gniewomir. W kominiarkach . Odpalają race i ryczą : “WIELKA POLSKA KATOLICKA ” albo “ARABUSY WYPIER…Ć”, “A NA DRZEWACH ZAMIAST LIŚCI BĘDĄ WISIEĆ …” . Jest PIĘKNIE ! “Pan zdanża i ja zdanżam” Bareja . Hehehe ( smutne)

  Raptem wzrok jednego z “chłopców ” padł na nas dyskutujących …

  I …”co się KU..A tak gapisz CH..U !!?? To do nas ! Więc skromnie spuściwszy oczy oddalamy się pełni oczywistego, lecz bezsilnego wstrętu. AMEN !

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 19:03
  Permalink

  Należy powiedzieć jasno, liczymy się tyle tylko, na ile potrzebny jest nasz głos w celu sprawienia wrażenia, że hegemon nie działa w pojedynkę. Nic więcej. Inaczej po prostu nie istniejemy, bo uwięzieni we własnych wyobrażeniach ideologicznych (idee fixe), nie jesteśmy zdolni do wspólnego rozwiązywania problemów praktycznych. Żyjemy w swoim historycznym świecie mitów i iluzji, i uważamy, że tak właśnie powinno być.

  W normalnych państwach, tj. strukturach powoływanych do organizowania swoich społeczeństw i dbania o nie w kontekście antycypowanej przyszłości tak, aby zapewnić obywatelom możliwie najlepszą przyszłość, króluje pragmatyzm. Jakiekolwiek wyczyny narażające na szwank dobro i przyszłość są niedopuszczalne. Szuka się wokół korzyści, a unika działań, które mogłyby narazić państwo i jego obywateli na straty, szkody i zniszczenia.

  U nas jest inaczej. Państwo to pewna mityczna idea, której powinni służyć obywatele, a zatem nie państwo jest dla obywateli, lecz obywatele są dla państwa. Obywatele mają cierpieć lub nawet (bezsensownie) ginąć za różne (urojone czy historyczne) fikcje przypisywane idei państwa. Takie spaczone rozumienie państwa nie działałoby, gdyby nie odpowiednie wyszkolenie obywateli. Dlatego od najmłodszych lat, aż po liceum, a potem poprzez propagandę, wbija się do głów te dziwactwa. Teraz jeszcze kilka godzin ekstra HiTu (Historia i Teraźniejszość), aby jeszcze to utrwalić. Co tam matematyka, fizyka itd., skoro potrzebny jest człowiek, co bez zastanowienia będzie walczył z “odwiecznymi wrogami”.

  Odnosząc tę sytuację do świata arabskiego, widać pewne podobieństwa. Tam wpływowy hegemon przekonał swoich bogatych wasali do konieczności krzewienia wokół skrajnej wersji religii, aby tak opanowała głowy ludzi. Całe społeczności przeistaczały się z w miarę tolerancyjnych ludzi w bojowników, a nawet męczenników o wbijane do głów idee. To nie jest takie trudne, trzeba tylko ciągle powtarzać (przez lata, od młodych lat), że ci inni ciągle nas krzywdzą, że czekają tylko na okazje aby nas zniszczyć. To działa, kształtuje się ludzi bez empatii, bez tolerancji, przekonanych, że jeśli nie oni tamtych nie załatwią, to tamci załatwią ich. Czy nas też to czeka?

  U nas religia nie jest już w stanie tak porwać ludzi, aby podobnie to działało. Ale odpowiednia pamięć historyczna wznoszona na odwiecznych krzywdach, na sugerowaniu, że “ONI tak mają”, że chcą nas zniewolić, może dać zbliżone rezultaty. Potrzebni są męczennicy przegranych spraw, potrzebne są groby i apele poległych, coby wskazały nam dalszą drogę “walki i męczeństwa”. Warto też wskazywanego wroga personifikować, bo tak łatwiej przekonać ludzi. W końcu może uda się stworzyć Taliban Północy?

  Kiedyś myślałem, że tak tu po prostu jest, jak przedstawiłem powyżej. Może faktycznie tak było, ale równie dobrze może być inaczej. Może jednak są jacyś agenci, co świadomie i celowo zarządzają “całym tym cyrkiem”, a odziani w stosowny patriotyczny kamuflaż stają się niewidzialni, są poza wszelkimi podejrzeniami.

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 22:27
  Permalink

  W nawiązaniu do tematu tekstu: uważam że “pierwej” MY Polacy, musimy odzyskać podmiotowość którą utraciliśmy w wyniku ponad 30 lat solidarnościowo-katolickich (nie)rządów
  w naszym kraju, koniecznie należy odesłać do lamusa”na śmieci” naszych wewnętrznych okupantów a niektórzy MUSZĄ być kwalifikowani jako przestępcy i zbrodniarze Narodu Polskiego, dla nich Norymberga 2.0!
  Jeśli Polska będzie dla Polaków wówczas rozmawiać będziemy o statusie Naszego Kraju na scenie międzynarodowej ( układy, sojusze). A ONY nas nie reprezentują, oni nas gnoją i poniżają, na każdym kroku – ony gardzą nami Polakami (tymi z z krwi i kości!)! Zawsze i wszędzie!

  Impreza w SĄDZIE REJONOWYM. W sali rozpraw zrobili bankiet. Przyjechała policja

  https://www.youtube.com/watch?v=ZTKzIZkanro

  Dystans, dezynfekcja, maseczka nie wszystkich obowiązuje

  https://www.youtube.com/watch?v=mwbxuYlicYQ&t=3s

  🙂 Nigdy nie przemawiało do mojej wyobraźni hasło “Śmierć wrogom Ojczyzny – i po trzykroć
  śmierć” jako zbyt radykalne, jednak gdy rozglądam się uważnie ‘na prawo i lewo widzę to co widzę
  (i słyszę) radykalizuję się wbrew sobie”. 🙂 Tak nie może być….
  Spokojnej Nocy! 🙂

  @ Spojrzałem przekornie na kalendarz a aaa dziś mamy piątek, rozumiem co jest powodem weny twórczej kom. fly. No i te obowiązkowe wtręty…. 🙂

  Odpowiedz
 • 19 listopada 2021 o 22:57
  Permalink

  https://noweateny.pl/International/details/422/AUSTRIACKIE-YDOSTWO-ZATWIERDZIO-PIERWSZY-NA-WIECIE-ARESZT-LOCKDOWN-DLA-OSB-ZDROWYCH-NIEWYSZCZEPIONYCH 2021-11-15
  and:
  Австрийский МАЙДАН! Полиция и армия присоединяются к протестам! 2021-11-19

  https://www.youtube.com/watch?v=0npvdy4OReQ&t=44s
  ————————————————————————————

  https://noweateny.pl/Polska/details/424/JULIAN-TUWIM-ZNW-TRZEBA-I-I-Z-ARMAT-WALI-MORDOWA-GRABI-TRU-I-PALI-I-WYJDZIE-BISKUP-PASTOR-RABIN-POBOGOSAWI-TWJ-KARABIN

  Więcej Gospoda poczytacie na stronie “noweateny.pl” Życzę przyjemniej lektury i nieco refleksji …

  Odpowiedz
 • 20 listopada 2021 o 08:44
  Permalink

  @Miecławie – puściłem wodze ? Raczej opisuję rzeczywistość . Zwróć łaskawie uwagę na fenomen MN. Dokąd był leniwym POZYTYWNYM obchodem czegoś tam – a większość ludzi nawet nie wiedziała co było 11.11 , było cicho, spokojnie i NUDNO!

  Kiedy już dobre parę lat temu zaczął być PRZECIW – zaczęło się. Pomogły środowiska kibolskie, chętne do zadym i bicia ludzi. To było wtedy p-ko PO, które rządziło.

  Nienawiść silniej nie cokolwiek motywuje. Auta “Medyków na granicy” zniszczyli też kibole z Podlasia w tym dziewucha . Tetryk nie tetryk, ale po mordzie by nam dali. Gniewko już groził Berezą !

  Odpowiedz
  • 20 listopada 2021 o 13:37
   Permalink

   @fly. To nie jest tak jak myślisz, znawcy w temacie mówią o nich “ruch*cze narodowi “,co ma jakieś tam
   uzasadnienie zważywszy że pod wodzą “długiego mecenasa” ( kto nie skacze …) a tak naprawdę jeszcze w początkach 2000′ ewoluowali
   w kierunku euroatlantyckim, to wtedy pojawiły się demokratyczne pikiety “nadodoffców” pod konsulatami i ambasadą Republiki Białoruś! Tak, tak … poszli w stronę liberalnej lewicy, wielu ludzi
   którzy mieli sporo/cokolwiek do powiedzenia zostało bez prawa głosu, lub po prostu opuścili ten “nowytwór”.
   Sporo materiałów w temacie linkowałem z kanału p. Mossakowskiego. Nada słuchać myśleć i wnioskować!

   Odpowiedz
  • 20 listopada 2021 o 17:00
   Permalink

   @fly

   Fakt, nie od dziś te kibolskie barany dają się sterować obcym siłom przeciwko sobie i własnemu narodowi.
   Nawet Kamraci z Jabłonowskim na czele nie są w stanie ich przekręcić, takie zidiocenie totalne kibole zaliczyli.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.