Co było najważniejszym wydarzeniem 2018 roku?

President_el_in_Russia_2018 Source Wikimedia

Co było najważniejszym wydarzeniem mijającego 2018 roku? Rozpatrzmy dwie perspektywy: globalną i krajową. Świat jest bardzo ze sobą powiązany, jednak nasz kraj jest istotnie na uboczu spraw globalnych, nie jesteśmy pępkiem świata i trzeba mieć tego świadomość. Ciężko o to, jeżeli wiadomości o świecie czerpie się z mediów mainstreamowych.

W pierwszym przypadku najważniejszym wydarzeniem w skali całego globu, wszystkich spraw, jakie się działy na świecie przez rok była decyzja Rosjan. Całego rosyjskiego Narodu. Rosjanie po raz kolejny zdecydowali powierzyć stery rządów w Federacji Rosyjskiej panu Władimirowi Putinowi Prezydentowi Federacji Rosyjskiej. Dzięki mądrości i patriotyzmowi Rosjan, ten kraj ma przywódcę, który jest najpotężniejszym i najbardziej wpływowym człowiekiem świata, co przekłada się wprost na politykę Rosji, a ta na globalną stabilność, bezpieczeństwo i pokój. To Rosja dzięki polityce pana Władimira Putina przyczyniła się do zaprowadzenia pokoju na Bliskim Wschodzie (głównie w Syrii), pomagając legalnemu rządowi w Damaszku w walce z terrorystami i napastnikami z zewnątrz. Sama rosyjska obecność przyczynia się do stabilizacji tego regionu. Jakie to ma znaczenie nie trzeba nikogo przekonywać, Bliski Wschód jest węzłem globalnych relacji. Od stabilności tego regionu zależy globalna cena ropy oraz liczne procesy towarzyszące, jak np. parcie migracyjne na Europę. To, że ten koszmar się kończy zawdzięczamy Rosji. Pomoc humanitarna i działania stabilizacyjne Federacji Rosyjskiej na Bliskim Wschodzie powinny być wzorem dla zachowania się innych graczy w tym regionie.

Gdyby ugrupowaniom terrorystycznym udało się umocnić swoją państwowość, świat byłby w zupełnie nowej sytuacji, ponieważ w węzłowym regionie przybyłby nowy gracz dysponujący ideologią przyciągającą wyznawców Islamu w sposób niemożliwy do zrozumienia dla ludzi nie mających związku z ich kulturą. Po Syrii, Iraku przyszedłby czas na kolejne kraje w regionie, który cały mógłby pogrążyć się w dramacie i upaść. Warto pamiętać, że to Amerykanie i ich sojusznicy (w tym niestety także nasz kraj) przyczynili się do upadku Iraku, co było początkiem całego zła w tym regionie, które nie pozwala tym ludziom normalnie żyć i korzystać z bogactwa swojej ziemi. Podobnie było z destabilizacją Syrii, w tym przypadku kluczowe były działania z krajów nad Zatoką Perską, których pieniądze przyczyniły się do wzmocnienia organizacji radykalnych na terenie tego kraju. W pewnym okresie wojny, strony zmieniały się tak często i walczyło ze sobą tyle rodzajów ugrupowań, że po prostu nie było już wiadomo jakie są cele polityczne walczących. To dzięki pomocy Federacji Rosyjskiej rząd syryjski odzyskał kontrole nad większością terytoriów swojego kraju, powodując stopniową stabilizację swojej przestrzeni.

Nikt inny, żaden inny kraj nie przyczynił się do zaprowadzenia porządku i ładu w tym regionie jak Federacja Rosyjska i współdziałający z nią Iran, to te kraje przyczyniły się najbardziej do pokonania terrorystów.

Nie można również nie wspomnieć o tym, co się dzieje na Ukrainie oraz w powstańczych republikach Donbasu, istnej Sparcie współczesnego humanizmu, człowieczeństwa i wolności. Rosja świadczy tam olbrzymią pomoc humanitarną ratując mieszkających tam ludzi przed głodem, brakiem leków i zimnem. Skala rosyjskiej pomocy humanitarnej dla tego regionu jest życiodajna, to Rosja karmi tych ludzi, których ich były rząd głodzi, bombarduje i zabija pod pozorem „operacji antyterrorystycznej”.

Za działalność na rzecz pokoju i porządku międzynarodowego na Rosję nałożono sankcje, mające znaczenie głównie prestiżowe, aczkolwiek istotne ze względu na powiązania kapitałowe pomiędzy krajami. Pomimo tego Rosja, nie zaprzestała wspierać Zachodu sprzedażą niezbędnych dla jego funkcjonowania surowców. Nic takiego nie miało miejsca, pomimo szykan, kłamstw i prześladowania, w tym jawnego szkodnictwa ekonomicznego, Rosjanie przez cały czas są najbardziej pewnym i bezpiecznym dostawcą wszelkiego rodzaju surowców, w tym tych niezbędnych – energetycznych. Doskonale o tym wiedzą w Europie, która bez rosyjskiego gazu byłaby zimna i pogrążona w smogu. A jaka naprawdę jest Rosja można było się przekonać w czasie ostatnich mistrzostw piłkarskich.

Do tego jest jeszcze jedna rzecz, może chyba nieco śmieszna, jednak symptomatyczna w naszych realiach. Otóż, wybory Prezydenta Federacji Rosyjskiej 18 marca 2018 roku, przebiegły bez jakichkolwiek wątpliwości. Nie można tego samego powiedzieć o wyborach w Stanach Zjednoczonych, odnośnie Chin w ogóle nie ma porównania, ponieważ tam przywódcę wybiera co prawda Naród, ale za pośrednictwem organów swojej partii komunistycznej.

Przenosząc się na podwórko lokalne, czyli w skali naszego kraju. Za najważniejsze wydarzenie 2018 roku należy uznać nowelizację ustawy o IPN, a właściwie wstrząs jakiego doznaliśmy w relacjach z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi w wyniku tego błędu. Bardzo szybko okazało się, co są warte nasze „uprzywilejowane” relacje z USA, co więcej wszyscy mogliśmy się w sposób trywialny przekonać, jaka jest nasza rzeczywista wartość jako sojusznika i przede wszystkim jaki jest do nas stosunek ze strony Amerykanów. Czy może mówiąc wprost – że takiego stosunku nie ma, a co najwyżej jest on przedmiotowy i instrumentalny. Powyżej pewnych odniesień w ogóle nie istniejemy w polityce tego kraju, możemy być posłusznym narzędziem i na tym kończy się nasza rola. Pod warunkiem, że w ogóle jesteśmy do czegokolwiek potrzebni.

Niestety to otrzeźwienie nie przyczyniło się do żadnych realnych rozliczeń w kraju, ani do żadnej realnej refleksji przyczyniającej się do zmiany chociaż pryncypiów polityki zagranicznej. To czego doświadczyliśmy pomiędzy 26 stycznia a 27 czerwca 2018 roku, to przykład na to jak można się zhańbić, rozmieniając swoją własną godność na drobne. Większej kompromitacji nasz kraj nie miał od bardzo dawna, w istocie autokompromitacji, ponieważ spowodowaliśmy ją sobie sami – swoim własnym „przemysłem”.

Nie chodzi nawet o to, że rządząca elita się skompromitowała wykazując swoją zupełną niezdolność do rządzenia czymkolwiek i gdziekolwiek. Kompromitacja jakiej dopełniono jest szokująca. Problem jest o wiele głębszy, otóż rządzący nie potrafili opanować sytuacji kryzysowej w taki sposób, żeby nie pakować się w kolejne straty. Dopuszczono do sytuacji w której, lobby izraelskie w USA wskazało jako cel dla administracji USA nasz kraj. Amerykanie istotnie zagrozili nam rewizją relacji.

W konsekwencji tego kryzysu, nie tylko obnażono co wart jest nasz sojusz, ale także ponieśliśmy poważne straty wizerunkowe, które będą miały znaczenie w dochodzeniu przez żydowskie organizacje międzynarodowe praw do dziedzictwa materialnego po obywatelach Polski pochodzenia żydowskiego, którzy zmarli bez pozostawienia znanych spadkobierców. Już zarysowały się pierwsze jaskółki tego procesu, na którego końcu Polska – pierwsza ofiara II Wojny Światowej, będzie płacić odszkodowania sprytnym i potężnym prawnikom amerykańskim, którzy na podstawie imperializmu prawnego Stanów Zjednoczonych domagają się wypłaty odszkodowania-rekompensaty. Oczywiście bez najmniejszego szacunku dla naszego prawa, ono nie ma znaczenia dla tych ludzi, tak jak nasz kraj.

Realia są takie jakie są, nie mamy na nie wpływu. Chyba właśnie ta okoliczność, uświadomienie sobie, że jako kraj nie jesteśmy w stanie sami stanowić o swojej pozycji i kreować swojego losu – to chyba jest najsmutniejsza refleksja, jakże kontrastująca z suwerennym wyborem Rosjan, którym władze gwarantują wolność i ochronę ich interesów.

18 thoughts on “Co było najważniejszym wydarzeniem 2018 roku?

 • 31 grudnia 2018 o 05:21
  Permalink

  POLSKA STAŁA SIĘ 52 STANEM KROWOPASÓW…
  Od chwili, gdy jeden z najważniejszych ministrów tego wesołego baraku nad Wisłą ogłosił publicznie, że Polska istnieje formalnie, pojawiło się parę ciekawych artykułów w prasie zagranicznej. Co prawda, dla śledzących od co najmniej OD 1989 ROKU sytuację w kraju, nie ulegało to wątpliwości, ale co publiczne, i to przez ministra od jawnych i tajnych operacji, to publiczne, i już obecnie nikt nie powinien mieć wątpliwości, że pojęcie „Polska” istnieje jedynie na papierze.
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/polska-52-stanem-stanow-zjednoczonych-2014-09

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2018 o 07:36
  Permalink

  @Lviv

  I tebe wujku z Nowym Rokom.
  Kolomyja ce  Ewropa!
  Hameryka wam  pomoże!?
  СУГС!

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2018 o 08:02
  Permalink

  nNo tak czego się można po waszym portalu spodziewać ? Pution to Putin tamto, mmmmmmm gawno

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2018 o 08:13
  Permalink

  Prawda boli oj boli.Ale lepiej żyć w prawdzie niż w zakłamaniu.Dopuki żyją ludzie którzy podzielają poglądy Krakauera nie wszystko stracone.! Tym wszystkim życzę Szczęśliwego Nowego 2019 roku,a pozostałym niech dożyją do czasu kiedy Prawda ich Wyzwoli!

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2018 o 10:13
  Permalink

  Do wielu “łbów” w Naszym Nadwiślańskim Macondo powoli dociera prawda o Rosji i Jej przywódcy.

  Są stabilni i przewidywalni, a o urealnienie relacji Polski z Rosją nawołuje coraz więcej Polaków, jak Morawiecki Senior, czy ostatnio Lech Wałęsa.

  Najważniejsze jest zdanie sobie sprawy, że Rosja ma prawo mieć swoje interesy, a Jej Prezydent – ma prawo je wyrażać i o nie dbać.

  Może to pozostałość myślenia z czasów Układu Warszawskiego, że Rosja jest nam coś winna i zobowiązania o dbania o nasze sprawy …

  Ale tak już nie jest od prawie 30-tu lat.

  Partactwo Wschodnie było mitem Polaków, że uda się uczynić z Ukrainy kraj Europy Zachodniej.

  Ale tego nie chce nawet sam Zachód.

  Co najwyżej Mocarstwo Zza Wielkiej Wody kosztem paru miliardów dolarów usadowi się na Ukrainie, żeby mieć pewien wpływ na sprawy Rosji, nie za bardzo nawet orientując się w złożonej geografii i historii regionu.

  Do tego Polska ze swym Międzymorzem …

  Śmiechu warte prężenie muskułów, których po prostu nie mamy, do tego pokazano nam nasze miejsce w relacjach historycznych i dbania o interesy kapitału amerykańskiego w Polsce.

  Bo to dbanie to główny cel misji dyplomatycznej nowej Pani Ambasador USA w Polsce, o czym bardzo wyraźnie mówi i pisze w listach do władz RP.

  A nasze umizgiwanie się o Fort Trump jest bardzo żałosne, bo kosztem 2 mld USD rocznie można utworzyć polskie 2-3 dywizje pancerne, jeśli już stwierdzimy że są naprawdę potrzebne.

  Z kolei zamiast kupowania bardzo drogich amerykańskich rakiet przeciwlotniczych można zbudować 2-3 elektronie jądrowe na północy Polski i stopniowo kupować zachodnioeuropejskie zestawy – taka transakcja wiązana.

  Tylko do tego nie można psuć relacji z Francją …

  Dochodzi drogi zaoceaniczny gaz za 3 lata.

  Sami się wpędzamy w kłopoty na dziesięciolecia, bez gwarancji na suwerenne decyzje.

  Czarno to wszystko widzę, ale o tym “lepiej cicho być”, żeby nie podzielić losu Pana Mateusza Piskorskiego.

  Tak oto rusofobia stała się u nas ideologią panującą i zaciemniającą rzeczywisty nasz interes narodowy.

  A artykuł Krakauera jest obiektywny.

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2018 o 10:23
  Permalink

  Ano prawda i tylko prawda. Ale płyną z tego nie tylko smutne wnioski, ale pozytywna wartość sama w sobie.
  Po pierwsze – ten niby zachód broniący rzekomo praw i wolności człowieka na całym świecie wyszedł na nieudolnego agresora i ostatecznie durnia ogranego przez Chiny i Rosję, które stają się gwarancją stabilności i bezpieczeństwa na świecie. Inteligentni ludzie dzięki temu widzą gdzie leży prawda, więc stopniowo zachód będzie tracił poparcie prawdziwej inteligencji światowej, która jak mniemam może przestać pracować dla zachodniego przemysłu śmierci. A przede wszystkim naukowcy ze wschodu przestaną zasilać swoim intelektem naukę zachodnią, co oznacza de facto koniec rozwoju technologicznego zachodu. Wnioskuję to po ogromnym postępie w technice wojskowej zaprezentowanej przez Rosję i Chiny. Proces będzie długotrwały, ale wydaje mi się, że nie przesadzam.

  Po drugie – “uświadomienie sobie, że jako kraj nie jesteśmy w stanie sami stanowić o swojej pozycji i kreować swojego losu – to chyba jest najsmutniejsza refleksja”. Z jednej strony tak, ale ja widzę w tym tylko pozytywne rezultaty, bowiem prysły już wszystkie mity i historyczny fałsz na którym opierały swoje rządy pozbawione inteligencji “elity” styropianowe. Trudniej już manipulować świadomością społeczeństwa i ukryć dla kogo oni faktycznie pracowali i co Polsce i narodowi uczynili. Ta wiedza jest niezwykle cenna dla młodych pokoleń, bowiem pozwala im wystartować do władzy już z innej pozycji ideologicznej pozbawionej fałszu i styropianowej manipulacji. Jeżeli świadomość społeczna wzrośnie i styropian zostanie wyrzucony na śmietnik historii w polityce przez młode pokolenia, to Amerykanie i Izrael mogą nam nadmuchać, bo nic nie dostanie żadne żydowskie lobby. Oczywiście szkód gospodarczych mogą nam narobić, no ale takie będą skutki walki o pełną suwerenność i wolność narodu, czyli wyzwolenie z zachodniego imperializmu.

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2018 o 14:30
  Permalink

  Doskonałe podsumowanie mijającego roku. Kontrast pomiędzy sytuacją nas a Rosjan jest szokujący. Rosja to potężny i stabilny kraj, nie mówię że bez problemów, bo ma ich sporo zwłaszcza w sferze społecznej. jednak ma przywódców, którzy mają wizję i potrafią ją realizować. U nas tak niestety nie ma i nie będzie. mamy jakiegoś pecha do elit…

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2018 o 15:33
  Permalink

  Na temat Izraela i USA nie chce mi wypowiadać, ile zła globalnie wyrządziły te kraje wszyscy wiedzą.

  Użyję języka internetu – karma wraca.
  Oby tym razem też się sprawdziło.

  Rosjanom życzę z Nowym Rokiem wszystkiego co najlepsze.

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2018 o 20:16
  Permalink

  @ krzyk, tak trzymaj, szanuję osoby, które mają ustabilizowane poglądy i nie są chorągiewkami.

  Oby Nowy Rok 2019 nie był gorszy od 2018, pokoju i spokoju życzę.

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2018 o 21:19
  Permalink

  Z okazji Nowego Roku, telefonicznie złożyłem życzenia moim przyjaciołom w Rosji.I przy tej okazji zadałem pytanie”Jak żyje się w warunkach sankcji”?I odpowiedź.” To wzbudza śmiech i stało się przedmiotem kawałów.Dzięki nim w naszym rolnictwie wszystko zaczęło się opłacać,liberałowie zamilkli .A z Ukrainą już dawno należy przerwać stosunki ekonomiczne i przyznać suwerenność Donbasu”

  Odpowiedz
 • 1 stycznia 2019 o 00:26
  Permalink

  Super tekst, życzę wszystkim najlepszego a redakcji kolejnego roku sukcesów i jeszcze więcej czytelników i czytelniczek. Szczególne ukłony dla Miecława, Włodka, Krzyka i oczywiście Wieczorynki. Pozdrawiam Panie Józefie!

  Odpowiedz
 • 1 stycznia 2019 o 01:07
  Permalink

  Jedno jest pewne na świecie Rosja jest wieczna trwa i będzie trwać do końca świata i jeden dzień dłużej. Jeżeli ktoś się z tym nie zgadza to tak jakby się nie zgadzał z tym że oddycha powietrzem.

  Odpowiedz
 • 1 stycznia 2019 o 13:10
  Permalink

  @Wernyhora. 1 stycznia 2019 at 00:26

  Dzięki za życzenia, wzajemnie życzę Panu wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, jak też wszystkim naszym czytelnikom i komentatorom oraz redakcji. Oby was nie opuszczało krytyczne myślenie:-)

  Odpowiedz
 • 1 stycznia 2019 o 14:16
  Permalink

  @ Wernyhora. Dziękuję za miłe słowa. Popieram wszystkich od lewa do prawa lub odwrotnie, którym zależy na dobru Polski. Zależy mi aby państwo o nazwie Polska przetrwało. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 1 stycznia 2019 o 15:08
  Permalink

  Wernyhora,wzajemnie! Dobrze że jesteś! Pozdro.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.