Soft Power

W ciężkich czasach ludzie potrzebują lekkiej rozrywki

 W ciężkich czasach ludzie potrzebują lekkiej rozrywki. Jeszcze bardziej potrzebuje jej władza, ponieważ tylko w ten sposób może utrzymać ludzi w posłuszeństwie. Jeżeli nie byliby zajęci, w sposób zajmujący ich umysły mogliby zacząć zadawać pytania, a pytań władza nie lubi i często się ich boi.

Niestety ludzki umysł ma tę cechę, że wypiera prawdę, jeżeli jest niewygodna i dostarcza powodów do strachu. Z tego powodu ludziom, też jest na rękę żyć bez niepotrzebnych stresów, to znaczy dokładnie bez jakichkolwiek, ponieważ lepiej żeby się nie bali niczego, gdyż funkcjonowanie w atmosferze strachu zawsze prowadzi do innych wniosków i konsekwencji, niż w warunkach normalnych.

Z powyższych powodów władza potrzebuje, co najmniej stwarzać warunki, żeby dostarczać ludziom rozrywki, a ludzie wybierają rozrywkę, ponieważ odpowiada ich naturalnej potrzebie bezpieczeństwa, którego warunkiem jest komfort psychiczny. Do jego zapewnienia potrzebne są albo dobre warunki do egzystencji, albo coś, czym można wypełnić ludziom percepcję, zastępując miejsce na strach.

W zależności od tego jak bardzo lekkiej rozrywki dostarcza się społeczeństwu, to tak bardzo jest źle. Dlatego w zasadzie powinniśmy być bardzo wyczuleni na to wszystko, czego się nam nie pokazuje. W każdej cywilizacji są chwile, które decydują o jej przyszłości. Łatwiej jest przekonać ludzi, że nie mają powodu się bać, ponieważ jak będą się bali, to sterowanie nimi będzie prawie niemożliwe, a na pewno bardzo utrudnione. Bez zwodzenia i okłamywania ludzi, nie jest możliwe rządzenie nimi, z tego prostego powodu, że funkcjonujemy wszyscy w warunkach ciągłego niedoboru. Ponieważ nie da się zapewnić wszystkim dobrych i godziwych warunków do życia, dlatego oszukiwanie jest nie tylko potrzebne, ale przede wszystkim konieczne. W przeciwnym wypadku groziłby nam upadek, wynikający z walki o zasoby, takiej brutalnej, prymitywnej, atawistycznej.

Nie chodzi tu tylko o kulturę, oczywiście w jej szerokim rozumieniu. W grę wchodzą także używki, jak również religia. Dostarczanie tego wszystkiego społeczeństwu, jest w warunkach zapewnienia powszechnej wolności sposobem na pozorację rzeczywistości. Przy czym wolny wybór jest zastępowany poprzez ograniczenie percepcji jednostek, do aksjomatów podawanych pod umownym tytułem lekkiej rozrywki. Jednostka i tworzona przez zbiór jednostek zbiorowość, jest podatna na manipulację, w tym na automanipulację właśnie ograniczoną do znanych i akceptowanych granic, wyznaczanych przez przywołane aksjomaty. Jedni mają opium dla ludu, inni fetysze i używki, jeszcze inni hazard, są osobnicy, którzy korzystają z możliwości „rozrywania się” na kilku kierunkach na raz. Im więcej korzystają, tym bardziej przekazują władze rządzącej elicie.

W społeczeństwie są jednak również ludzie, którzy widzą, wiedzą i rozumieją. Nie każdy szuka „sensu” w butelce, czy też oddaje się poszukiwaniu zawsze nowej pornografii, jak również nie każdy będzie chciał żyć, żeby tuningować swój samochód. W społeczeństwie są ludzie, którzy nie tylko czytają książki, ale przede wszystkim je rozumieją i potrafią na ich podstawie formułować abstrakcyjne i uogólniające wnioski. To nie podoba się władzy, ściślej, to nie podoba się żadnej władzy, ponieważ mając wiedzę, można wykazać, że władza nie tylko się myli, ale przede wszystkim działa trwale nieskutecznie.

Bardzo ciekawe jest to, jak na świecie rozkłada się intensywność występowania przemysłu produkującego rozrywkę. Przodują dzisiaj Stany Zjednoczone, które nie produkują już najwięcej dóbr na świecie, jednakże to, co produkują, daje im największą stopę zwrotu, jak również kontrolują produkcję w innych krajach. W których model jest powtarzany na lokalne potrzeby. Jak coś się nie udaje, zawsze można dostarczyć karton Dolarów.

Czasami jednak nie ma alternatywy, jaką stanowi lekka rozrywka. Wówczas tworzą się stany nieustalone i sytuacje prowadzące do resetu np. rewolucje. Jednak po to wymyślono zwykłe wojny, żeby dostarczyć ludziom rozrywki dla większości z nich ostatecznej.

Najbardziej parszywe w dostarczaniu taniej rozrywki jest to, że od czasów Cesarstwa Rzymskiego ludzie muszą za nią płacić! Chociaż nasz kraj uczynił niedawno spory postęp na drodze do dobrej zmiany, Polacy dożyli czasów, kiedy to władza rozdaje pieniądze, zamiast je tylko zabierać. To samo w sobie jest fenomenem historycznym jeżeli chodzi o naszą państwowość. Jednakże, rozdawnictwo to cecha każdej władzy aspirującej do autorytaryzmu, która chce się utrwalić. Poprzednio władza ludowa rozdawała ludziom ziemię po reformie rolnej. Dzisiaj dają tylko po pięć stów… Można podsumować, stwierdzeniem: prawda czasu, prawda ekranu…

11 komentarzy

 1. Fasci di Combatimento

  Święte słowa! Ciekawe dlaczego przodują USA? Hmmm?

 2. Kolejny rozdział polskiej rozrywki,miejsca pochówku ludzi związanych z PRL,oj będzie się działo!Media matołki już czekają po Olimpiadzie temat nr 1.Tylko dlaczego Kościół milczy w kwestii bezszczeszczenia grobów na Powązkach? Któremu po 1956 było najlepiej w dotychczasowej historii było 1000 szkół i 1000 kościołów .

 3. Chleba i igrzysk!

 4. Wierny_czytelnik

  opium dla ludu… Czy internet to też forma oszustwa i zajęcia czasu? Nowa religia?

  • Wszystkie polskojęzycznemedia (telewizje i presstytutki) bez wyjątku to narzędzia do ogłupiania, odmóżdżania, zidiociałego POLACT”f”A. Wspomaga je w tym bandyckim procederze ,,system oświaty” spreparowany w Polsce na wzór i podobieństwo Zachodnie czyli USA,który dodatkowo i nieodwracalnie odmóżdża wszystkich, którzy go przejdą.
   W efekcie mamy do czynienia z całkowicie ogłupionym pokoleniem,które nawet przejmując władzę, nie będzie zdolne do pozbawienia władzy posłusznych USA styropianowców i ich duchowych epigonów. O to właśnie w roku 1989 chodziło i to się udało.
   http://lustracja.net/index.php/ciekawe-publikacje/164-michnik-my-wezmiemy-wladze-a-wy-polacy-pojdziecie-z-torbami

 5. Z Adnovum ,Europa ma dwa problemy.1/z “zzzzz zzzzz”i 2/”sława Ukrainie”,ja bym dodał 3/”winien Putin”

 6. Wladyk, jak mogłeś napisać w komentarzu:s…. U…….chyba byłeś po wielkiej horiłce. Nie wiem czy można cię poważnie traktować. Ale do rzeczy,na pół żartem, pół serio.
  Prosiłeś, żeby coś wymyślić, ale co o co ci chodzi:
  1. Czy rozbić jeszcze bardziej jedność Polaków?
  2. Czy odebrać władzę PiS-owi?
  3. Czy doprowadzić do dalszej ruiny Polskę a w sumie do Jej upadku?
  4. Czy w dalszej perspektywie odbudować Polskę i doprowadzić do Jej normalnego funkcjonowania bez żadnych ksenofobii i dobrych stosunków ze wszystkimi sąsiadami?
  Aby spełnić obojętnie, który z w/w punktów należy mieć:
  1. Pan Józef WEB to nazywa to tyłami, ja mówię, że trzeba mieć zaplecze: społeczne a najlepiej finansowe.
  2. Od zaraz trzeba by powołać – utworzyć Stowarzyszenie o nazwie POLSKA bez żadnych przydupasów, przepraszam przymiotników np. PL, PRL, RP, RP II itd. Nazwa POLSKA z
  programem, punktami jakie przewijają się w artykułach i
  komentarzach na łamach OP.
  3. Oprzeć się lub pozyskać młodzież bp. ze środowisk narodowych.
  4. Po utworzeniu Stowarzyszenia POLSKA i pozyskaniu odpowiedniej ilości członków, przekonać ich do rezygnacji z obywatelstwa RP i zgłoszenia akcesu do obywatelstwa POLSKA. Jako przykład daję wywiad pismomatołki jak nazywasz redaktorów z Polskim Kosmonautą Panem Mirosławem Hermaszewskim. I ta pismomatołka zarzucała Mu, że żył w PRL a Pan Hermaszewski powiedział jednoznacznie dla mnie to była POLSKA.
  5. Skrajne działania Stowarzyszenia np.,rezygnacja z obywatelstwa RP na rzecz Rosji lub Niemiec.
  Na dzień dzisiejszy dla obecnie rządzących i tej całej polskojęzycznej opozycji REZYGNACJA z OBYWATELSTWA RP byłby największym batem.
  Inne działania nie mają szans np. robotnicy a zwłaszcza na Śląsku już się nie dadzą nabrać na żadne śliwki czy stare wróble na plewy.
  To tyle na dzień dzisiejszy. Pozdrawiam i życzę dużo słońca.

  SZANOWNI PAŃSTWO – PROPONOWALIŚMY STOWARZYSZENIE. NIE BĘDĘ PISAŁ, ILE OSÓB SIĘ ZAINTERESOWAŁO. BIORĄC POD UWAGĘ SKALĘ WSPARCIA ZE STRONY CZYTELNIKÓW W GRUDNIU MOŻE BYĆ KONIEC. WEB. JÓZ.

 7. Mykoła,stowarzyszenie to niezła rzecz,trzeba to przemyśleć a może w oparciu o O.P i Adnovum,tu znajdziemy porządnych ludzi!Natomiast sprawa p.Piskorskiego wymaga szybkiego działania,może piszmy do Prezydenta,ty miałeś z tym doświadczenie,czy ci odpisał?Pyrsk.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.