Chiny w pułapce globalnej kapitalistycznej chciwości

graf. red.Pękł pewien mit, niestety zarządzanie chińską gospodarką doprowadziło do olbrzymiej bańki, której pierwsze poważne tąpnięcie miało miejsce w czerwcu, a obecnie obserwujemy odbicie po środkach powstrzymujących. Chińska giełda traci olbrzymie pieniądze inwestorów, przeważnie potężnych instytucji inwestujących pieniądze emerytalne Chińczyków oraz pieniądze drobnych ciułaczy, którzy uwierzyli w wielkie kłamstwa kapitalizmu. Skończyło się tak, jak się to zawsze w kapitalizmie kończy tj. wszyscy z wyjątkiem tych, którzy byli pierwsi tracą.

Problem Chin polega prawdopodobnie na tym, że za szybko pojawiło się w nich zbyt wiele pieniędzy, dla których nie było racjonalnego sposobu wydatkowania tj., wydatkowania, które w sposób racjonalny budowałoby bogactwo Chin, przez powiększanie zamożności ogólnej, a tym samym rozwijało rynek wewnętrzny. Chińczycy przeinwestowali, w tym zbyt wiele zainwestowali z kredytów wewnętrznych, które co prawda partia może umorzyć, a nawet uznać za niebyłe, jednak to byłoby przeciwne z logiką kapitalizmu, którą w bezmyślnej chciwości przyjęli jako nadrzędny wyznacznik sterowania gospodarką. Prawdopodobnie dzisiaj zaczęli za to płacić, czyli płacić za własną chciwość.

Za Chinami, które są dzisiaj główną lokomotywą gospodarczą świata podążają kolejne rynki, w Japonii spadło, w całej Azji spadło, Europa też odreagowała na czerwono, to jedna wielka fala korekty, wynikająca ze spadków w Chinach. Podobnie USA, mówi się wedle szacunków że z rynków wyparowało około 3 bln USD. Jak Chińczycy przestaną kupować tak dużo jak kupują obecnie – zwłaszcza surowców, to spowoduje, że kraje eksportujące surowce będą miały mniejsze dochody. Giełdy reagują od razu, dokonując przeceny akcji tych przedsiębiorstw, które są najbardziej narażone na spadki obrotu. W konsekwencji ponieważ dotyczy to całego świata – przełoży się to jako impuls duszący koniunkturę na cały świat, ponieważ generalna suma wypłat się zmniejszy adekwatnie do tego ile mniej Chińczycy kupią. Co prawda, co sprytniejsi będą próbowali sprzedać mniej za tyle samo, ale to działa tylko na rynkach nie mających konkurencji i substytutów. Możemy się tylko cieszyć z taniej ropy naftowej, albowiem jakby ropa drożała w okresie dekoniunktury globalnej, to mielibyśmy prawie pewne zderzenie z rzeczywistością.

Ponieważ kryzys w Chinach był wyczekiwany, to większość podmiotów, których mógłby on dotknąć bezpośrednio już dawno się na niego przygotowało. Podmioty, których pośrednio dotknie zmniejszenie przepływów pieniężnych będą reagować różnie, w zależności od złożoności procesów i wrażliwości na danym rynku lub w danej gospodarce. W naszym przypadku będą problemy w jednej z firm zajmującej się wydobyciem i produkcją miedzi na globalną skalę. Poza tym, w zasadzie nie jesteśmy powiązani z Chinami bezpośrednio, jeżeli już to grozi nam pośrednia fala uderzeniowa, w tym znaczeniu, że te półprodukty które produkowaliśmy w ramach logistyki produkcji Zachodu docelowo dla Chin teraz się skurczy. W praktyce należałoby założyć na przyszły rok zerowy wzrost gospodarczy z tendencją do  (minus) 3-4% PKB, wówczas nic by się nam prawie na pewno złego nie stało, a ewentualne nadwyżki moglibyśmy wykorzystać do spłaty długu i zmniejszania zadłużenia w kolejnym okresie.

W o wiele gorszej sytuacji od nas jest Zachód, ponieważ wiele podmiotów grało w Chinach, a tamtejsze władze wpadły na genialny pomysł regulowania kapitalizmu przez nakładanie ograniczeń na obrót papierami na giełdzie, w zasadzie nie spotykanych nigdzie ograniczeń. Niestety nawet Chińczycy nie mają tyle pieniędzy, jak bardzo są chciwi. Ponieważ w ludzkiej percepcji Komunizm przegrywa z Kapitalizmem, gdyż chciwość jest w naturze człowieka, bez względu na kulturę, szerokość geograficzną i wyznawaną ideologię. Chęć posiadania przesłania kolektywną współzależność i trzeba będzie ponieść tego konsekwencje.

Być może w ten właśnie sposób rozwiąże się, albo przynajmniej przesunie w czasie problem chińskiej aktywności na Morzu Południowo-Chińskim? Wszystko będzie zależeć od głębokości krachu, od tego do czego będą skłonni przyznać się Chińczycy oraz jaką politykę podejmą w konsekwencji.

Jeżeli wrócą do korzeni Komunizmu, wybiorą skromność, oszczędności oraz przedłożą wartości kolektywne nad indywidualizm i chciwość kapitalistycznych łotrów, to stosunkowo szybko wrócą na ścieżkę wzrostu, może nie od razu, może po kilku latach stabilizacji i dochodzenia gospodarki do siebie, ale mimo wszystko utrzymają Komunizm i wiodącą rolę Komunistycznej Partii Chin jako wiodącego czynnika w planowaniu Ich rozwoju.

Jeżeli będą chcieli pójść na skróty np. przez poluzowanie polityki ekonomicznej, czy też jakieś źle rozumiane reformy neoliberalne, to skończą dokładnie tak samo jak inne kolonie gospodarcze Zachodu nowego typu. Jakiekolwiek odejście od Komunizmu właśnie tak się kończy, jak to widzieliśmy na giełdzie. Czas najwyższy, żeby Chińczycy sobie zadali pytanie – po co im giełda kopiowana na najgorszych rozwiązaniach chciwości Zachodu, jeżeli mają partię komunistyczną? Wiele osiągnęli przez ostatnie lata pozwalając na nowinki zachodnie i powiew kapitalizmu, jednak widać, że kapitalizm zwłaszcza w odmianach neoliberalnych, a niestety takie były próbowane w chinach do implementacji – się nie sprawdza i zawsze prowadzi system do upadku. Kto, jak kto ale partia komunistyczna to powinna wiedzieć i to zagrożenie powinna wyeliminować!

To Komunizm uczynił Chiny wielkimi, a zarazem zapewnił im sterowalność całego systemu. Eksperymenty z koncesjonowaniem kapitalizmu się nie udają nigdzie, zawsze prowadzą do kłopotów, najlepiej mają się kraje, które potrafią kontrolować kapitalizm – znaczy się chciwość ludzi przez zachowanie form kolektywnych. Jednym z najlepszych przykładów jest Izrael, gdzie przy de facto wolnej gospodarce kapitalistycznej, doskonale funkcjonują socjalne formy życia i produkcji znacznej części społeczeństwa i mają się doskonale. Nie da się zaprzeczyć globalizacji, dlatego właśnie można zrozumieć że Komunizm wykorzystuje kapitalizm w celach funkcjonalnych do sprawowania np. zarządu nad gospodarką. Jednak modelowo zawsze musi być to ściśle koncesjonowane a doświadczeni “towarzysze partyjni” muszą stać na straży moralności i stosunków ekonomiczno-społecznych, tak żeby nie pozwolić podstępnej hydrze kapitalizmu nadmiernie się rozprzestrzenić. Jak widać, w Chinach na poziomie grupowania gospodarki na giełdzie tego zabrakło, właśnie dlatego bo ktoś był za bardzo chciwy i chciał zbyt wiele zarobić.

Na bolączki kapitalizmu jest jedna wspaniała recepta, jaką może zaaplikować sobie samo państwo, silne i zdolne do kontroli nad swoim terytorium. Chodzi oczywiście o upaństwowienie i kolektywizację! Jeżeli gospodarka w jakiejś kwestii zawiodła i widać, że jest w kryzysie – chińskie państwo komunistyczne dla ochrony swojego porządku i swojej robotniczo-chłopskiej tożsamości może wrócić do korzeni. Uwaga, dla znawców ekonomii nie jest to nic innego, jak reset w gospodarce, po którym ponownie następuje odbudowa pozycji jej kluczowych graczy. Często taki systemowy reset jest po prostu konieczny dla uzdrowienia relacji. Istotą sukcesu jest to, żeby wszyscy stracili wszystko, wówczas można od nowa dzielić i rządzić, czyli robić to, co władza robotniczo-chłopska potrafi najlepiej.

Tylko Komunizm może poprawić błędy alokacji kapitalizmu w sposób akceptowalny społecznie w warunkach chińskich. W europejskich warunkach to samo potrafi także socjalizm, jeżeli da się mu szanse.

20 myśli na temat “Chiny w pułapce globalnej kapitalistycznej chciwości

 • 25 sierpnia 2015 o 06:35
  Permalink

  Bardzo ciekawy pogląd na makroekonomię. W tym kontekście bardzo przekonująco wybrzmiewa nobilitacja Komunizmu. Uwaga przez duże K.

  Odpowiedz
 • 25 sierpnia 2015 o 09:43
  Permalink

  Jak by tego nie nazywał, Chińczycy są realistami i znajdą praktyczne rozwiązanie.

  Wpiszą CHCIWOŚĆ do statutu Komunistycznej Partii Chin i ją TWÓRCZO wykorzystają do dalszego rozwoju.

  To tylko kwestia czasu, a pamiętajmy że TAM JEST INNA STAŁA CZASOWA oraz inna CIERPLIWOŚĆ.

  No i najważniejsze u nich jest ZACHOWANIE TWARZY, co dotyczy osób, rodzin i instytucji.

  Inny świat.

  Dobrze życzę Chinom i Chińczykom.

  Odpowiedz
 • 25 sierpnia 2015 o 12:31
  Permalink

  Cesarstwo Chińskie przeżyje,martwmy się o nas,bez polskiego przemysłu.handlu,banków,pseudoprzyjaciół i głupoty polityków ,szanse marne.!

  Odpowiedz
 • 25 sierpnia 2015 o 17:32
  Permalink

  Takich idiotyzmów jescze nie czytałem. Owszem koekty, ale o z tym ma wspólnego komunizm. Autor do psychiatryka, albo po postu do więzienia. Komuniz (jego chwalenie także) jest zakazany i słusznie.

  SZANOWNY PANIE PROPONUJE DOCZYTAĆ NAJPIERW KODEKS KARNY POTEM FORMUŁOWAĆ SWOJE PEŁNE NIENAWIŚCI POGLĄDY I NAJLEPIEJ JUŻ NIE TUTAJ. PRZYTOCZĘ PANU ZAPIS: Art. 256. § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  JAK PAN WIDZI KODEKS KARNY MÓWI O PENALIZACJI PROPAGOWANIA FASZYZMU LUB INNEGO TOTALITARNEGO USTROJU PAŃSTWA LUB INNYCH PRZESŁANKACH. GDZIE AUTOR PROPAGUJE TOTALITARNY USTRÓJ PAŃSTWA? PO PIERWSZE MÓWI O SYSTEMIE – CZYLI GO OPISUJE I WYLICZA JEGO PRZEWAGI – A PO DRUGIE MÓWI WYRAŹNIE O CHINACH I O KOMUNIZMIE W CHINACH – O CHIŃSKIEJ PARTII KOMUNISTYCZNEJ. USTAWODAWCA PENALIZUJE JEDYNIE PUBLICZNE PROPAGOWANIE TOTALITARNEGO USTROJU A NIE SAMEJ IDEOLOGII – NAWET TOTALITARNEJ. O ILE WIEM RZECZPOSPOLITA UTRZYMUJE STOSUNKI DYPLOMATYCZNE Z TYMI KOMUNISTYCZNYMI CHINAMI, A NAWET ZABIEGA O ICH GOSPODARCZE WZGLĘDY – CZY JAK GOŚCILIŚMY PREZYDENTA CHRL – TO WYWIESZENIE KOMUNISTYCZNEJ FLAGI KOMUNISTYCZNYCH CHIN TO BYŁO PROPAGOWANIE INNEGO USTROJU TOTALITARNEGO? WIĘC JAK PAN WIDZI KOMUNIZM I JEGO CHWALENIE NIE SĄ ZAKAZANE W NASZYM PRAWIE KARNYM – A PRZYNAJMNIEJ TEN CHIŃSKI. JAKBY BEZ FORMUŁOWANIA SWOJEJ NIENAWIŚCI BYŁA PAN ŁASKAW WCZYTAĆ SIĘ W ARTYKUŁ WIDZIAŁBY PAN ŻE CHODZI O SYSTEM ZARZĄDZANIA W CHINACH. ONI MAJĄ PARTIĘ KOMUNISTYCZNĄ I KOMUNIZM, KTÓREGO NIE SPOSÓB NAZWAĆ INNYM SYSTEMEM TOTALITARNYM! PRZEPIS DOTYCZY PROPAGOWANIA FASZYSTOWSKIEGO LUB INNEGO TOTALITARNEGO USTROJU PAŃSTWA, TO WIELKA RÓŻNICA. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 25 sierpnia 2015 o 21:04
   Permalink

   Nim coś “wydolisz z siebie”,dobry człowieku, proszę potrenuj pisanie. Nie wnikam w sens, treść czy składnię, logika kłania się …dlaczego “zjada” pan litery – to razi.

   Ps. “Podobnież” (jeszcze), nie ma obowiązku czytania OP,
   a nawet komentowania… a przy okazji złota myśl “Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości”.

   Mark Twain

   PANOWIE PROSZĘ O POWAGĘ – KAŻDY NAPRAWDĘ KAŻDY MA TUTAJ PRAWO DO SWOJEGO ZDANIA – NAWET KRZYWDZĄCEGO. PROSZĘ POZWOLIĆ TEMU PANU SWOBODNIE SIĘ WYPOWIADAĆ – SZANUJMY JEGO POGLĄDY, SZANUJMY JEGO WRAŻLIWOŚĆ, MOŻE Z CZASEM PRZYJMIE ODROBINĘ PREZENTOWANYCH POGLĄDÓW. PIĘTNUJMY TYLKO PROPAGOWANIE NIEPRAWDY. Z POZDROWIENIAMI WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
  • 16 września 2015 o 10:25
   Permalink

   Szanowny Panie, a propagowanie “wspólnoty pierwotnej”, czy też podlega karze ?

   Odpowiedz
 • 25 sierpnia 2015 o 20:26
  Permalink

  o tak najlepiej zamknąć mordę krakauerowi oskarżeniem o propagowanie faszyzmu.

  Odpowiedz
 • 25 sierpnia 2015 o 20:30
  Permalink

  To stary i przerabiany już nie raz problem. Propagowanie ustroju państwa to zachęcanie do wdrożenia takiego samego wzorca ustrojowego – to w tym artykule nie występuje. Autor rzeczowo argumentuje o chińskich wartościach komunistycznych jak kolektywizm, wspólna praca, oszczędności. Po prostu tak jest w Chinach, inaczej jest w państwach islamskich itd. Gdyby nas autor namawiał do wprowadzenia komunizmu jako systemu totalitarnego w Polsce – to co innego, to byłoby propagowanie. Ale tutaj przesłanek do tego nie dostrzegam. Warto pamiętać że ten przepis kk był przez SLD kwestionowany i TK zmienił jego kształt ponieważ nie można ograniczać wolności słowa i prawa do swobody wypowiedzi.

  Odpowiedz
  • 25 sierpnia 2015 o 21:11
   Permalink

   A dlaczego autor miałby ‘namawiać Nas’ do “wprowadzenia
   komunizmu”. Wszak żyjemy w NAJ,NAJ,NAJ Systemie,
   za nim, pod nim, i nad nim – jest tylko “ilestam” metrów mułu.

   Ps. Już za kilka dni podniecać się będziemy, którąś tam
   rocznicą “grubego długopisa”, który zmienił oblicze i charakter tej ziemi…”podobnież” już “na zawsze”. Amen.

   Odpowiedz
 • 25 sierpnia 2015 o 22:09
  Permalink

  Bardzo dobry tekst. Komunizm to tylko słowo. Boicie się ludzie słowa? Nie boicie się bezrobocia? nie boicie się nędzy? eksmisji na bruk? boicie się komunizmu? a przecież w komunizmie nikogo na bruk nie wyrzucali, nie było ludzi bezrobotnych. To czego się boicie? Czy macie już tak wyprane mózgi, że można was straszyć jakimś słowem? I to w dodatku słowem nie w jego podstawowym, a w wypaczonym znaczeniu?

  Odpowiedz
  • 26 sierpnia 2015 o 20:45
   Permalink

   Geopolitical considerations are also relevant. While the Pentagon and NATO coordinate military operations against sovereign countries, Wall Street carries out concurrent destabilizing actions on financial markets including the rigging of the oil, gold and foreign exchange markets directed against Russia and China. Geopolityczne akcje są ważne. Kiedy Pentag. i NATO koordynują operacje militarne przeciwko suwerennym krajom, Wall Street organizuje destabilizujące akcje na rynkach finansowych włączając w to manipulację naftą, złotem i giełdami dokładnie przeciwko Chinom i Rosji. prof .Chossudovsky

   Odpowiedz
 • 25 sierpnia 2015 o 22:21
  Permalink

  Hominusie,ucz się gramatyki,na dddddd już za póżno.!!!

  PROSZĘ SZANOWAĆ INNYCH KOMENTUJĄCYCH I ICH POGLĄDY – NAWET JEŻELI SĄ NIESPRAWIEDLIWE LUB SIĘ Z NIMI NIE ZGADZAMY. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 26 sierpnia 2015 o 07:47
  Permalink

  P.Józefie,czy można szanować głupotę?. Wątpię!

  SZANOWNY PANIE – SZANUJEMY WSZYSTKICH NASZYCH CZYTELNIKÓW, PRZECIEŻ NAPRAWDĘ NIE TYLKO NIE MA “JESZCZE” OBOWIĄZKU CZYTANIA OP, ANI “ZGADZANIA SIĘ” Z NASZYMI TEZAMI. KAŻDY MA PRAWO DO WŁASNEGO ZDANIA I MOŻE JE WŁAŚNIE TUTAJ ARTYKUŁOWAĆ A JAK JEST GŁUPIE – TO POMOŻEMY MU JE WYPROSTOWAĆ. PROSZĘ MI UWIERZYĆ, WIEMY CO ROBIMY.

  Odpowiedz
 • 26 sierpnia 2015 o 08:55
  Permalink

  P.Józefie,wierze ale sprawdzam.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 26 sierpnia 2015 o 19:18
  Permalink

  chińczycy myślą symbolami, bo takie jest ich pismo od 3 tys. lat. Chiny co siedemdziesiąt lat podlegają implozji i odżywają na nowo. KPCh da sobie radę z tymi problemami, bo to nie jest przestraszona Solidarnością i Watykanem i Manhattan’em PZPR. Próby Yankees w Tybecie i Hongkongu zostały zastopowane. Ujgurowie też są pod kontrolą. Artykuł niezły. Literówką trudno się przejmować, kiedy się tyle pisze. Mnie to nie razi, naczytałem się w życiu różnych dokumentów, nawet kościelnych.

  Odpowiedz
 • 26 sierpnia 2015 o 20:11
  Permalink

  Geopolitical considerations are also relevant. While the Pentagon and NATO coordinate military operations against sovereign countries, Wall Street carries out concurrent destabilizing actions on financial markets including the rigging of the oil, gold and foreign exchange markets directed against Russia and China. Względy geopolit, są ważne. Kiedy Pentagon i NATO koordynują militarne operacje przeciwko suwerennym państwom, Wall Street robi konkurencyjne akcje na rynkach finansowych włączając w to manipulację naftą, złotem i giełdami dokładnie przeciwko Chinom i Rosji. Prof. Chossudovsky

  Odpowiedz
 • 12 września 2015 o 18:17
  Permalink

  Deflacja surowcowa, kryzys w chinach, Atak na rosję i ukraine, niska cena złota – wszystkie te elementy łączą się w jedną całość. Jaką? System ANTY -dolarowy i skupione wokół niego kraje BRICs zaczyna się ROZPADAĆ. USA, FED i CIA sprytnie zastawilo ZASADZKĘ na oś BRICs. Dolar wraca na TRON. Być moze za kilka lat Chiny beda grozic USA WOJNA…
  http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/08/Rosja-na-Dnie-Chiny-nad-Przepascia-Kryzys-i.html

  Odpowiedz
 • 16 września 2015 o 11:15
  Permalink

  Batavusie,ty tego nie dożyjesz,ale kryzys USA i UE masz jak w banku Rotszlda.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.