CEEP apeluje do Komisji Europejskiej o rewizję systemu handlu emisjami (ETS)

Europejski system handlu emisjami (ETS) zagraża tysiącom miejsc pracy w sektorze hutniczym, chemicznym, nawozowym i rafineryjnym. Europa traci konkurencyjność na tle innych krajów rozwiniętych i rosnących potęg gospodarczych. Dlatego Central Europe Energy Partners (CEEP) wezwał Komisję Europejską do reformy ETS, która umożliwi dalszy rozwój przemysłu i zapobiegnie jego ucieczce poza Unię Europejską.

CEEP, który reprezentuje na forum międzynarodowym sektor energii i przemysł energochłonny z Europy Centralnej, przedstawił Komisji Europejskiej propozycje zmian w regulacjach dotyczących handlu emisjami w Europie. Z wyliczeń organizacji wynika, że w 2030 roku na jednego obywatela UE przypadać będzie zaledwie 5 ton emisji, podczas gdy w USA współczynnik ten wyniesie około 12 ton. – Chcemy ambitnej polityki klimatycznej w Unii Europejskiej, ale musi być ona oparta o realia ekonomiczne. Obecny system handlu emisjami uderza przede wszystkim w Europę Centralną, która nie jest w stanie zbliżyć się do poziomu rozwoju gospodarczego zachodniej części kontynentu. Wzrost cen jednostek emisji CO2 jeszcze bardziej obniży konkurencyjność naszego przemysłu i pogłębi podziały ekonomiczne w ramach Unii Europejskiej – przekonuje Marcin Bodio, dyrektor zarządzający CEEP.

Eksperci CEEP dowodzą, że system ETS nie prowadzi do obniżania emisji, a dodatkowo hamuje inwestycje w wysoko efektywne elektrownie oparte na węglu. – Nie ma żadnego uzasadnienia dla podwyższania cen jednostek CO2 w Europie. Główny cel UE, jakim było zmniejszenie emisji o 20 proc. w 2020 roku w stosunku do 1990 roku, został osiągnięty już ponad dwa lata temu. Obecnie współczynnik ten sięga już niemal 25 proc. Nasze analizy dowodzą jednak, że spadek ten jest zasługą wdrażania nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań pozwalających na większą efektywność energetyczną przemysłu, a nie manipulowania cenami jednostek CO2 – dodaje Bogdan Janicki z CEEP. W obliczu tych danych organizacja zaapelowała do Komisji Europejskiej o wycofanie się z planów wprowadzania mechanizmu tzw. rezerwy stabilności rynkowej (MSR) i liniowego obniżania emisji o 2,2 proc. rocznie w latach 2021–2030.

Stanowisko zaprezentowane Komisji Europejskiej przez CEEP wskazuje też, że obecny kierunek prac legislacyjnych jest niezgodny z wcześniejszymi decyzjami Rady Europejskiej. W październiku 2014 roku szefowie rządów zagwarantowali przydział bezpłatnych uprawnień do emisji dla wytwórców energii elektrycznej po 2020 roku w całej Wspólnocie. Rada Europejska ustanowiła także fundusz modernizacyjny, mający zasilać kraje członkowskie, w których PKB na osobę nie przekracza 60 proc. średniej unijnej. – Obecne propozycje Komisji Europejskiej zdają się pomijać wcześniejsze wiążące decyzje szefów rządów, co zagraża stabilności całego rynku. Nie możemy się też zgodzić na całkowitą zmianę formuły funduszu modernizacyjnego i ograniczenie decyzji krajów członkowskich w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych – zastrzegają eksperci CEEP.

Zdaniem specjalistów CEEP, w obliczu spadającej konkurencyjności europejskiej gospodarki, kluczowym wyzwaniem jest niedopuszczenie do dalszej ucieczki przemysłu poza Unię Europejską. Dotyczy to strategicznych z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i generowania nowych miejsc pracy sektorów, przede wszystkim hutniczego, chemicznego, nawozowego i rafineryjnego. Ze względu na dostępne obecnie technologie, branże te mają ograniczone możliwości obniżania poziomu emisji CO2. Stąd apel CEEP do Komisji Europejskiej o zapewnienie tym sektorom darmowych przydziałów CO2, które w pełni zabezpieczą ich potrzeby. W przeciwnym razie nie uda się zatrzymać przenoszenia mocy produkcyjnych i miejsc pracy poza Unię Europejską – do krajów, które mają dużo łagodniejsze przepisy środowiskowe bądź nie posiadają ich wcale. Przyniesie to nie tylko nieodwracalne szkody gospodarcze i społeczne, ale także środowiskowe, gdyż unijne przedsiębiorstwa kontrolują emisje gazów cieplarnianych dużo skuteczniej niż reszta świata.

***

Informacja redakcji portalu:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone na rzecz podmiotu: Central Europe Energy Partners (CEEP)

Angielska wersja tekstu: [tutaj]

20 thoughts on “CEEP apeluje do Komisji Europejskiej o rewizję systemu handlu emisjami (ETS)

 • 8 marca 2016 o 08:35
  Permalink

  Szanowna Redakcjo a gdzie jest artykuł nt:” Dnia Kobiet”. Wobec tego składam serdeczne życzenia wraz z pozdrowieniami wszystkim PANIOM z OP ze szczególnym uwzględnieniem Wieczorynki i Królowej Bony załączając bukiet czerwonych róż wraz z piosenką: “CAŁUJĘ TWOJĄ DŁOŃ MADAM”.

  SZANOWNY PANIE ODPOWIEM JEDNYM SŁOWEM – GENDER – RÓWNOUPRAWNIENIE, MY NIE PONIŻAMY NIKOGO! WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 8 marca 2016 o 10:33
   Permalink

   Panie Mykoła – trzymajmy się faktów, a one są nieubłagane niektóre kobiety w pogoni za…już dawno
   zatraciły instynkt samozachowawczy.Pamiętamy, jak to
   ‘nowa władza”uwypuklała “eksploatację” kobiet przez
   “wrednom komunem”(kobieta na traktorze,itp.).
   Dziś odbywa się ten proces wręcz spotęgowany kobieta
   wojak, czy żandarm a może i górnik nikogo nie razi.
   Mówią coś o równości płci, czy innym ‘giender” – znaki
   czasu, taki “trynd”, jest jak najbardziej ok.w tym
   wszystkim widać brak logiki,konsekwencji…i dlatego
   pomimo wczorajszych życzeń, uważam że (już) nie warto “świętowć”. Na zakończenie, zdanie z wczoraj zalinkowanego textu z okazji…”Tak więc, kobiety na zachodzie zostały zrównane z mężczyznami i zamieniły się w tzw. babo – chłopy, ot takie pyskate dziwolągi w spodniach. W związku z tym, mężczyzna nie powinien wyrażać żadnych skrupułów wobec kobiet z racji jakiś różnic płciowych, albowiem te różnice na zachodzie generalnie zniknęły’… 🙂

   Odpowiedz
  • 8 marca 2016 o 14:47
   Permalink

   Sz.Panie @Mykoła, z wielką przyjemnością przeczytałem składane życzenia i w całości się do nich przyłączam. Tak jak mojej Pani, przesyłam wszystkim Paniom czytelniczkom, komentatorkom i redaktorkom najszczersze życzenia “abyście Panie błyszczały w naszym życiu jak słońce na wiosnę” wraz z tuzinem czerwonych róż (niestety tylko wirtualnych https://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.pcp-rzemioslo.pl/wp-content/uploads/2014/03/Bukiet-r%2525C3%2525B3%2525C5%2525BC.gif&imgrefurl=http://www.pcp-rzemioslo.pl/zyczenia-z-okazji-dnia-kobiet-8-marca-2014/&h=378&w=450&tbnid=hxXwzjCnwmGEHM:&docid=UAbhtGyHaCy0GM&ei=ttbeVsyhLsSR6ASh6IWIDA&tbm=isch&client=opera&ved=0ahUKEwjM1Jj-m7HLAhXECJoKHSF0AcEQMwgvKBMwEw)

   Odpowiedz
   • 8 marca 2016 o 16:11
    Permalink

    Nijak nie idzie otworzyć -dlatego w ciemno potwierdzę, że są piękne – nie ma brzydkich róż,
    mogą być zaniedbane, odciśniętym piętnem(już)
    dwudziestu sześciu lat demokracji…
    Przyczyna nr.2.jestem tylko brzydsza połową…
    zastrzeżone dla płci pięknej. 🙂

    Odpowiedz
   • 8 marca 2016 o 17:24
    Permalink

    @Rysa, 08.03’2016, 14:47
    A ja zyczenia. wraz z tuzinem roz
    komentatora @Rysa przyjmuje i pieknie za nie dziekuje
    Wszystkim Panom skladam takze zyczenia, tyklo w wzajemnej akceptacji i wzajemnym uznaniu innosci mozna dostrzec i piekno i blysk slonca

    Odpowiedz
  • 8 marca 2016 o 17:09
   Permalink

   @Mykola, 08.03’2016,08:35
   Bardzo mi przyjemnie i za zyczenia z okazji Miedzynarodowego Dnia Kobiet oraz dedykacje “Caluje Twoja dlon, Madam” wraz z rozami piekne dzieki.
   Komentarz WEB.JOZ. ze niby takie zyczenia to ponizanie innych wydaje mi sie co najmniej niezrozumiale, Monsieur Web.Joz. gender to cos zupelnie innego, ktos celiwo w Polsce naduzywa tego terminu, o czym wielokrotnie na lamach OP pisalam…
   Wszystkim Panom, czytajacym i piszacym na lamach OP takze najlepsze zyczenia, bez wspolistnienia i wzajemnego uznania innych zycie pozbawione by bylo sensu…

   Odpowiedz
 • 8 marca 2016 o 12:04
  Permalink

  Panie Krzyku58, można i tak, nie można wyrzucić ot tak sobie to co było i jest piękne. I tak już wziąłem poprawkę i nie napisałem Święto Kobiet ino dzień kobiet, ja to wszystko kapuję ale mnie baby-chłopy nie interesują i myślę, że jednak trzeba się starać to piękno zachować jak najdłużej, najlepiej do końca świata i jeden dzień. A przy okazji składam serdeczne życzenia z okazji Święta Kobiet mojemu przyjacielowi Wladkowi a gdyby się oburzył to mu już mówię przecież wszyscy na Ciebie mówią DŻUMA. Pozdrawiam wraz z przep.

  Odpowiedz
  • 8 marca 2016 o 16:01
   Permalink

   Taż to sama prawda Dobrodzieju,do chwili składania życzeń – jestem neutralny.. 🙂

   Odpowiedz
  • 8 marca 2016 o 17:15
   Permalink

   @Mykola, 08.03’2016,12:04
   Tak, piekno trzeba zachowac “najlepiej do konca swiata i jeden dzien…” panie to piekno dostrzegaja w panach i cenia je …..

   Odpowiedz
  • 8 marca 2016 o 17:55
   Permalink

   Krzyku, 8 marca to nie jest święto kobiet tylko Międzynarodowy Dzień Kobiet, chodzi o status kobiet aby mogły chodzić do szkoły, studiować, awansować. Kobiety to nie tylko sprzątaczki i kucharki, w Szwajcarii kobiety otrzymały prawa wyborcze w 1971 roku, chcesz takich praw ?
   Natomiast łączenie gender i równouprawnienia kobiet to albo nieświadomość albo celowe przepraszam za określenie .. manipulowanie informacją. Pozdrawiam duet wlodek & Mykoła, miło, że piszecie.

   Odpowiedz
   • 8 marca 2016 o 20:04
    Permalink

    Wieczorynko – W telegraficznym skrócie, posłużę się
    przeczytaną gdzieś sentencją, niech funkcjonuje
    jako swego rodzaju memento, z wyraźnym przesłaniem.
    “Od kołyski byłam szczęśliwą Kobietą:) Martwi mnie vvvvvvv 🙁

    SZANOWNY PANIE NIE ZGADZAMY SIĘ NA ŻADNĄ DYSKRYMINACJĘ NIKOGO, ŻYCZYMY KAŻDEMU NAJLEPSZEGO I NIE CHCEMY NICZYJEJ KRZYWDY. PROSZĘ TO MIEĆ NA UWADZE. WEB. JÓZ.

    Odpowiedz
 • 8 marca 2016 o 13:45
  Permalink

  Mykoła, dobrze że nie,Cholera. Pozdrowienia dla żony i córki, goździki na pewno kupiłeś?

  Odpowiedz
  • 8 marca 2016 o 21:03
   Permalink

   wlodek. kilka lat wstecz mój partner otrzymał ultimatum, na dzień kobiet albo goździki albo wcale. Zjeździł biedak dwa powiaty w województwie Warmińsko-Mazurskim a goździków niet. Nie wiem czy jest jakaś ustawa zakazująca uprawy tych pięknych kwiatów ? (choćby dlatego, że niektórym to się wszystko kojarzy).

   Odpowiedz
 • 8 marca 2016 o 19:10
  Permalink

  W Dzień Kobiet,Prezydent Wszystkich Polaków przerósł Prezesa w nienawiści do inaczej myślących, jeden szukał śladów w Ambasadzie Rosji, a drugi wszędzie!No a diewuszki,a diewuszki patom!

  Odpowiedz
 • 8 marca 2016 o 20:17
  Permalink

  Krzyku,nie walcz z wieczorynka bo będziesz miał do czynienia z górnikami którzy szanują Kobietę wieczorynke.Pozdro.

  Odpowiedz
 • 8 marca 2016 o 20:57
  Permalink

  Damo tego PORTALU – WIECZORYNKO!

  Pełen szacunek dla Ciebie i wszystkiego najlepszego!

  Prezentujesz to co najpiękniejsze w polskich kobietach – mądrość!

  Serdecznie pozdrawiam, nie tylko 8 marca.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.