Być może to nie był przypadek? Kilka pytań o transformację ustrojową

MK_45 By nn – Młody Technik 9/1986, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77294419

Być może to nie był przypadek? Kilka pytań o transformację ustrojową

Być może to nie był przypadek? Fakt, że praktycznie całą pomoc rozwojową z Unii Europejskiej wydatkowaliśmy na inwestycje nieprodukcyjne, nie dające z zainwestowanego kapitału stopy zwrotu, może nie być przypadkiem?
Wyobraźmy sobie model państwa w trakcie transformacji systemowo-ustrojowej. Za przykładowy model odniesienia niech nam posłuży nasz własny kraj z roku 1918 i 1944. W obu tych epokach historycznych dokonywaliśmy dwóch fundamentalnych procesów zarządczo-organizacyjnych. Po pierwsze scalaliśmy państwo, po drugie odbudowaliśmy je i reorganizowaliśmy je ze zniszczeń wojennych i okupacyjnych. Więc w obu momentach było trudniej i gorzej, niż w trakcie obecnej transformacji. Jednak wówczas osiągnęliśmy o wiele więcej w nieporównywalnie gorszych warunkach.
Mamy kolejny, już 30-to letni okres aktywności państwowej, który w połowie tego okresu uwarunkowaliśmy osadzeniem naszego kraju w Unii Europejskiej. To bardzo ciekawy eksperyment, do tej pory nieznany w naszych realiach, może w czasach hanzeatyckich byliśmy równie wpięci w ramy zachodnie. Jest to na pewno coś nowego, co jednak „po zlizaniu lukru” okazało się czymś innym, niż myśleliśmy.

Scalanie i odbudowa państwa w okresie PRL-u

W obu wspomnianych okresach historycznych inwestowaliśmy głównie w majątek produkcyjny. W II RP tworzyliśmy zręby nowoczesnego przemysłu, bo państwo nie miało prawie niczego.W PRL-u dokonano industrializacji kraju i wielkiej transformacji. Ludność masowo przeniosła się do miast. Wymagało to OLBRZYMIEJ mobilizacji zasobów, w tym pamiętajmy o scaleniu państwa i odbudowie. Naprawdę cały Naród odbudowywał stolicę. Mimo wszelkich przeciwności udało się wówczas stworzyć działające systemy państwowe. Pamiętamy o 1000-cu szkołach na Tysiąclecie państwowości, pamiętamy o likwidacji analfabetyzmu, głodu, eliminacji chorób i milionach innych osiągnięć naszej umiłowanej ludowej Ojczyzny.
Zarówno folwarczna II RP i PRL robotników Poznania, Zagłębia czy Radomia, chociaż nie były ideałami, to jednak działały jako twory samodzielne. Największym atutem obu przypadków było ukierunkowanie na rozwój, niesamowicie zmarnowany w IIRP i przewymiarowany w PRL. Jednak powstawały takie inwestycje jak Gdynia, czy cały przemysł ciężki, w tym elektro-energetyka z której nadal korzystamy. Nasze państwo w obu epokach historycznych wydało bardzo dużo środków na majątek inwestycyjny. Niestety już na początku transformacji, większość tego nagromadzonego kapitału albo zlikwidowano, albo sprzedano za grosze. Symbole to “Elwro”, stocznie i czeskie reaktory jądrowe dla Żarnowca jak i MERA-KFAP, krakowska perła elektroniki producent wielu innowacyjnych urządzeń w tym mikrokomputera KRAK-86 (warto o tych sprawach poczytać).

Państwowe jest gorsze, a kapitał nie ma narodowości…

Od początku aktualnej transformacji wmawiano nam, że państwowe jest gorsze. W tym duchu sprzedano np. telekomunikację dla państwowego giganta z Francji. Mówiono nam, że kapitał nie ma narodowości, czego właśnie doświadcza pewna huta w Krakowie. Bo jak się okazuje w zakładach tego samego transnarodowego producenta, położonych na Zachodzie Europy – opłaca się wytapiać stal, ale w Polsce już nie. Być może winne są ceny energii elektrycznej, jednak o wiele ciekawsze są chyba stopy zwrotu jakie może uzyskać z przeznaczenia terenu huty pod budownictwo. Tak wygląda nasza rzeczywistość, mówimy o masowych procesach przemian, ukierunkowanych co najwyżej na średniookresowy zysk dla inwestorów.
Nasz kraj ma już gospodarkę wolnorynkową, jednak wolność na tym rynku ogranicza się do działania wielkiego kapitału, tam i w taki sposób, jaki jest dla niego opłacalny. Proszę uruchomić sieć supermarketów we Francji, nawet nie w centrach miast – może komuś się uda, to wówczas porozmawiamy o kapitalizmie i wolnym rynku. Nasz model gospodarczy wtedy może funkcjonować, jeżeli jest tworzony w oparciu o zachodnie kredyty, przez zachodnich menadżerów, produkuje pod zachodnią marką i najlepiej jeszcze w tzw. Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie nie musi płacić podatków. To tak wygląda w praktyce. Swoją drogą, czy ktoś w ogóle wie, jaki mamy model naszej gospodarki?

Nasza gospodarka nie jest systemem

My wydaliśmy bardzo dużo pieniędzy na inwestycje nieprodukcyjne, nasza gospodarka nie jest systemem – jesteśmy zbiorem końcówek podpiętych pod globalne sieci wymiany i zależności. To ma swoje zalety, jednak ma jeden zasadniczy problem – jest utrwaleniem braku suwerenności. Dzisiaj trudno o suwerenność w rozumieniu zupełnym, zwłaszcza na polu gospodarczym, jednak lepiej jest czerpać dochody z pracy innych, niż pracować na kogoś. Ostatnie słowo, to słowo klucz. Ponieważ jeżeli nie ma się udziałów kapitałowych, w tym co się produkuje, to się pracuje na kogoś, a nie współpracuje! Takie jest prawo kapitalizmu.
Być może więc to wszystko, to nie był przypadek? Może tutaj chodzi o to, żeby pewne sprawy już nie były możliwe? To jest bardzo ciekawe, a jeszcze ciekawsze jest to, dlaczego nikt o tym nie pisze, nie mówi i nie myśli…

Kilka pytań o transformację ustrojową?

Minęło 30 lat, w przededniu kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości warto zrobić małe podsumowanie i zadać pytania o transformację ustrojową. Zadajmy je więc ograniczając się do 12-tu wybranych z różnych dziedzin:

 1. Dlaczego nie rozliczono Powszechnego Programu Prywatyzacji?
 2. Dlaczego nie ukarano winnych zlikwidowania energetyki jądrowej z okresu PRL?
 3. Dlaczego wolno mieć równolegle inne obywatelstwa, niż polskie?
 4. Dlaczego władze naszego kraju nie reagują na obce próby podnoszenia kwestii własnościowych i terytorialnych?
 5. Dlaczego ludzie skompromitowani nie ponoszą konsekwencji swoich kompromitacji?
 6. Dlaczego nie udało się zreformować sądownictwa?
 7. Dlaczego nie mamy żadnych liczących się globalnie osiągnięć naukowych?
 8. Dlaczego w naszym kraju bez żadnej realnej kontroli funkcjonuje eksterytorialnie ekspozytura innego państwa, rodząca sobie prawo do całej naszej przestrzeni?
 9. Dlaczego większość rynku mediów w Polsce jest własnością kapitału z innych krajów?
 10. Dlaczego pomimo rzekomo 30 lat inwestowania w wieś i wielkich nakładów i ulg w ciężarach publicznych, jej mieszkańcy nadal mają te same problemy tylko w większej skali, a żywność drożeje?
 11. Dlaczego nadal mamy kilka systemów emerytalnych, a składki emerytalne płacą tylko niektórzy, natomiast nie wszyscy będą mieli emerytury?
 12. Dlaczego mamy tak mało Żołnierzy, a Ci nieliczni nadal mają głównie PRL-owski sprzęt na uzbrojeniu?

Tyle tytułem podsumowania, bo można listę pytań mnożyć. Serdecznie zachęcamy do komentowania w odniesieniu do wybranych pytań. Może to być bardzo ciekawy eksperyment politologiczny z Państwa udziałem.

21 myśli na temat “Być może to nie był przypadek? Kilka pytań o transformację ustrojową

 • 8 listopada 2019 o 05:08
  Permalink

  Dobry tekst.

  Słuszne dwanaście pytań, które można mnożyć.

  Istotne dla sprawy SUWERENNOŚCI Nadwiślańskiego Macondo jest zdanie: “jeżeli nie ma się udziałów kapitałowych w tym co się produkuje, to się pracuje na kogoś, a nie współpracuje!”

  Amen.

  I bardzo ważna – kropka …

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2019 o 05:37
  Permalink

  Rewelacja. Bardzo odważnie! Gratuluje.

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2019 o 05:41
  Permalink

  Dlaczego w naszym kraju bez żadnej realnej kontroli funkcjonuje eksterytorialnie ekspozytura innego państwa, rodząca sobie prawo do całej naszej przestrzeni?

  Odpowiadam

  Bo jesteśmy niewolnikami i mamy konkordat

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2019 o 07:57
  Permalink

  Bardzo odważne pytania i wybór jest adekwatny do skali problemów i wyzwań przed jakimi stoimy. Gratuluje.

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2019 o 11:52
  Permalink

  Szkoda słów, już wszystko stało się nieodwracalnie. Staliśmy się kolonią pod okupacją obcych wojsk i obcego kapitału. Nie ma w kraju żadnej siły na jakąkolwiek zmianę. Dalej wybiorą Dudę i będzie po ptokach

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2019 o 14:16
  Permalink

  Autorze, pytania są bardzo dobre i wszyscy znają na nie odpowiedź. Ja odpowiem tylko na jedno ” dlaczego mamy PRLowski sprzęt wojskowy” a no dlatego, że w dużym stopniu pochodzi z ZSRR i jest trwały oraz łatwy w naprawie. Spokojnie już wkrótce nowoczesne F-35.

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2019 o 16:27
  Permalink

  Zgadzam się za każdy z tych punktów odpowiadają konkretne osoby naprYklad Tadeusz Syryjczyk to on pogrzebał polski atom na wieki

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2019 o 16:58
  Permalink

  Oczywiście, że taki był cel, aby pozbawić nas suwerenności i zamienić w tanią zniewoloną siłę roboczą oraz ewentualne mięso armatnie do wykorzystania w podboju Rosji. Stąd narzucona Polakom polityka histeryczna z gloryfikacją przeklętych po wojnie przez lud.

  Takie są skutki zapomnienia przez lud komu zawdzięczają wolność od feudalizmu i godne życie w Polsce Ludowej. Takie są skutki “jaśnie pańskiej” bezmyślności. Takie są skutki braku myślenia i nadmiaru modlitw oraz podległości pewnej okupacyjnej instytucji religijnej.

  Natomiast rozliczenia nie są możliwe, nie ma ani takiej siły politycznej do tego, aby to przeprowadzić, bo przecież sam styropian p-ko sobie nic nie zrobi, będą się tylko żreć między sobą o ostatki przy korycie kontrolowanym przez okupantów zachodnich, ale nic więcej się nie stanie. Nie ma też służby, aby tego dokonały i sądownictwa ludowego, które by wzięło na siebie odpowiedzialność za rozliczenia. Służby zostały zniszczone na początku transformacji i przystosowane do ochrony interesów kapitalizmu, a nie dbania o tzw. sprawiedliwość społeczną. O tym już możemy zapomnieć.

  Lud może także już zapomnieć, że ktoś będzie w jego imieniu i za ten lud odwalał “brudną robotę”. Komunistów już nie ma, na szczęście! Więc koloniści mogą spać spokojnie, ich interesy już nie są zagrożone. Ostatnią pamięć po ideach komunistycznych i ich działalności na rzecz sprawiedliwości społecznej, niszczy zarządzona dekomunizacja. I wszystko w temacie. Brawo Polacy, wreszcie jesteście wolni we własnym domu.!

  Odpowiedz
  • 8 listopada 2019 o 19:44
   Permalink

   W Żyrardowie nawet ul. Jedności Robotniczej została zdekomunizowana, aby prekariusz nie miał dobrych wspomnień o Polsce Ludowej i zapomniał o upodleniu swoich przodków pod feudalno-kapitalistyczną władzą. Prawicowe “jaśnie państwo” w akcji:
   https://wolnemedia.net/w-zyrardowie-nie-bedzie-ulicy-jednosci-robotniczej/

   Naród jest sam sobie winien. Nie cenił tego co miał, więc nic ostatecznie nie będzie miał, jeżeli się temu nie przeciwstawi. Ale najpierw lud musiałby odbudować swoją świadomość historyczną, genetyczną. To już chyba nie jest możliwe.

   Odpowiedz
 • 8 listopada 2019 o 18:57
  Permalink

  No cóż, panie autorze, masz pan całkowitą rację, ale można dołożyć nie tyle pytanie, co spostrzeżenie: efekty transformacji 1989-2019 = 1/2 strat z okupacji hitlerowskiej kraju w latach 1939-1945, obecne zyski nie dla nas, bo wykorzystywanie ukr4aińcóf niebawem sie skończy, ale i to dobre, że są na świecie jeszcze od nas głupsi.

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2019 o 19:25
  Permalink

  Plebs dostał 500+
  Elity dostały 50 000+…….
  I jedni, i drudzy, będą wierni płatnikom.

  “Hitman. Ekonomista od brudnej roboty”……

  Demokratyczny cyrk dość łatwo przejrzeć.
  Wystarczy jedynie zerknąć na bankowe konta w rajach podatkowych.
  Ile z nich należy do naszych polityków?
  Czy mogą zrobić cokolwiek, by im ich nie zablokowano- dla kraju?
  Ktoś ma jakieś złudzenia, co do natury ludzkiej?

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2019 o 23:40
  Permalink

  Kolejny przykład zawłaszczania państwa świeckiego i wyrzucania pieniędzy na coś co nie służy bezpieczeństwu i rozwojowi. Smutne, bo do modlitwy jest kościół, a policjanci powinni pracować, a nie się modlić w godzinach służby.
  https://demotywatory.pl/4957664/Tak-wyglada-wyremontowana-za-154-tysiace-kaplica-w-siedzibie
  Współczuję policjantom, którzy nie mają warunków do pracy, ale za to mają się gdzie modlić. Kolejny raz w historii Polska upadnie przez politykę i prozelityzm religijny.

  Odpowiedz
  • 9 listopada 2019 o 07:45
   Permalink

   Jeśli się zaprasza do zrobienia porządków w owczarni stado wilków i traktuje jak psy pasterskie to efekty nie mogą być inne. Przewodnik stada musi być potulny i codziennie wskazywać kolejne smakowite kąski swoim gościom. Bo jak nie to pewnej nocy zniknie a rankiem stado będzie miało nowego przewodnika.

   Odpowiedz
   • 9 listopada 2019 o 21:09
    Permalink

    Ja bym się zastanowił……

    Od momentu, w którym zachodnie partie polityczne zaczęły być kierowane przez milionerów, podział przestał być czytelny.
    Atrofia związków zawodowych, spowodowała brak kontroli społecznej nad działalnoscią partii historycznie lewicowych.
    Lewak stał się synonimem czego?
    Niezgody na treści generowane przez główny nurt medialny?

    Dyktat poprawnosci politycznej nie pozwala na artykułowanie innych głosów.
    Każde zdanie odrębne, bedzie traktowane jako antysemityzm, faszyzm, nacjonalizm- bardzo grube pały do okładania oponentów.

    To mi wygląda na walkę ideologiczną, wspartą bardzo grubymi portfelami.
    Jaki jest tego cel?
    Kontrola nad polityką wewnętrzną krajów europejskich?

    Partie systemowe zatraciły możliwość działania w interesie swych wyborców.
    Nowe, są sekowane.
    Coraz więcej ludzi nie ma na kogo głosować.
    Więc powstają nowe twory, bliższe rzeczywistości niż te tradycyjne.
    Niestety, przeważnie prawicowe.
    100 lat nagonki na lewicę daje niezłe efekty.

    Odpowiedz
    • 10 listopada 2019 o 09:05
     Permalink

     Potrzebne jest przeciwdziałanie, gdyż już nie pora na uprawianie dumki… jeszcze
     trochę, a obudzimy się z ręką w nocniku (pominę obrazowe skutki moczenia..)
     i w Polsce będzie dokładnie “kak na Zapadie”, czy neotrockistowskim USA.
     (Rewolucję póki co powstrzymuje Trump , a w Rosji Putin) Że co? Że przerysowuję? Chciałbym (w temacie) mylić się, wówczas mogę
     publicznie odszczekać, i wówczas pomimo ‘utraty dziewictwa” – byłbym naprawdę szczęśliwy!
     Liczysz, wedle zasad artymetycznych , od około 1917 r.?
     Należy przy tym mieć na uwadze KTO, za czyje pieniądze i w jakim celu zorganizował dwa przewroty (lutowy i październikowy) w Imperium Rosyjskim.
     Tylko proszę nie pisać nic o interesie ‘uciskanych” robotników i chłopów,
     gdyż tej bajeczki na użytek motłochu dawno temu zdeaktualizowały się pod naciskiem bezspornych faktów.

     W temacie proponuję: Dokąd Zmierzamy? Czerwoni ekstremiści okupują uczelnie https://www.youtube.com/watch?v=bnoqofxN0As&t=166s

     http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/10/partia-demokratyczna-przedstawila-projekt-ustawy-hr-1111-ktory-przekazuje-stany-zjednoczone-organizacji-narodow-zjednoczonych/

     Odpowiedz
    • 10 listopada 2019 o 09:09
     Permalink

     No właśnie, to doskonałe ujęcie problemu: “100 lat nagonki na lewicę daje niezłe efekty”.
     Na naszych oczach biznes światowy odtwarza systemu feudalne w swoim interesie manipulując umysłami młodzieży i wpuszczając ich w prawicowe myślenie w ich interesie. W Polsce odbywa się to z wydatną pomocą okupacyjnej instytucji religijnej w imię świętej własności prywatnej.
     Każdy młody człowiek bez kapitału stając po stronie Kościoła i prawicowych interesów biznesu, staje się automatycznie ich lokajem. Taki młody człowiek zazwyczaj nie myśli obiektywnie i nie studiuje etiologii systemów ideologicznych tylko wierzy w to co mu prawicowa propaganda wciska. Nie dba więc o swoją przyszłość i kiedyś będzie ciężko tego żałował, jak nabędzie świadomości swoich błędów, ale to już będzie za późno. To samo można powiedzieć o wpuszczaniu naszej młodzieży w kulturę głupoty i liberalizm obyczajowy, co ma uniwersalny charakter. Kapitał za to ma się dobrze i spija śmietankę na bankietach z głupoty pospólstwa.
     A komunistów już nie ma, bo nikt ich nie chciał słuchać. I bardzo dobrze, po co mają ginąć w interesie ludu, który nie uszanował owoców rewolucji społecznych. Nigdy więcej.
     Bóg najzwyczajniej w świecie odebrał rozum ludziom, którzy nie zrozumieli nauki społecznej Jezusa.

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.