Być może w Polsce nie ma głodu, ale…

Być może w Polsce nie ma głodu, ale jest bieda. Bieda jest wszechobecna i wszechogarniająca. Około 70-80% Polaków – wedle różnych publikatorów, nie posiada żadnych oszczędności w pieniądzu, ewentualnie aktywów, które można stosunkowo łatwo spieniężyć. Nadal wiele osób żyje z rent 700 złotowych, a 1000 złotowa emerytura netto – jest uznawana za „dobre pieniądze” pozwalające na przeżycie i opłaty.

Zakup butów, ważnych części garderoby, sprzętu domowego, a nawet chemii potrzebnej do prowadzenia gospodarstwa domowego – to wyzwania, które trzeba planować. Zakupy codzienne większość polskich rodzin oraz emerytów – wykonuje w sposób ekstremalnie racjonalny, zmuszając rynek do dostosowania się do ich gustów, które oznaczają zawsze: WIĘCEJ ZA TANIEJ!

Posiadanie rodziny, kredytu mieszkaniowego i dziecka to horror wywołujący impotencję, alkoholizm i oziębłość seksualną. Stres, depresja, lęki, strach przed jutrem, poczucia zrezygnowania – ciułanie na wszystko, to codzienność. Przy czym wiadomo, że w pracy nie można sobie pozwolić na zbyt wiele, bo utrata źródła zarobkowania oznacza prawie natychmiastowy kontakt ze sprywatyzowanym aparatem przymusu państwowego w postaci komornika i całej jego otoczki z super-sądem elektronicznym na czele, który nie potrzebuje ani widzieć „winnego”, ani mu fizycznie doręczyć pisma, żeby skazać.

Sami sobie stworzyliśmy system, z którego dwa miliony ludzi wyjechało, milion jest w wahadłowych rozjazdach a około pięciu milionów – marzy żeby wyjechać. Pytanie o to, gdzie są Niemcy z Opolszczyzny można uzupełniać pytaniami o mieszkańców innych regionów. Kto mógł, nie miał zobowiązań, albo nie miał wyjścia i musiał – wyjechał.

Pomimo 25 lat rzekomego sukcesu nadal mamy problem z zagospodarowaniem własnego kraju, w zasadzie nie mamy pomysłu na to jak efektywnie wykorzystać przestrzeń, którą mamy. Zakup mieszkania blokuje normalny rozwój polskich rodzin, brak produkcyjnych zakładów pracy – powoduje, że nie ma gdzie pracować, wielkie połacie kraju i mieszkająca na nich ludność, albo nic nie produkują, albo utrzymują się z transferów socjalnych państwa i zagranicy, w tym rodzin i bliskich. Pomimo tego, rząd nadal trwa przy dogmacie rozwoju regionalnego opartego na rozwoju zrównoważonym, który oznacza mniej więcej tyle, że zabytki Wrocławia, Poznania, Krakowa, czy ocalałe w Warszawie – niszczeją, bo nie ma na nie pieniędzy, gdy tymczasem małe miasteczka i wsie budują sobie malownicze ryneczki, na których lokalni działacze parkują swoje wypasione przeważnie nowe niemieckie samochody, a jedynie od czasu do czasu przejdzie się tamtędy jakiś człowiek, ponieważ starzy siedzą w domach a młodzi wyjechali. Zmarnowanie szansy na rozwój miast – a w tym zwłaszcza na uczynienie z Warszawy metropolii rangi europejskiej spowodowało, że wiele osób wybrało od razu Londyn, Frankfurt, Rzym, Amsterdam, Bergen. Z perspektywy Białegostoku czy Olsztyna – w sumie wyprawa jest taka sama, a nawet wygodniejsza, bo busem na lotnisko, a potem już cywilizacja, a nie PKP i Warszawa Centralna!

Uwaga, tutaj nie zawinił „okupant niemiecki”, nasi ulubieni „ruscy”, czy też domowe komuszki, o nie, nie! Tutaj zawiniła nasza, krajowa, czasami importowana, ale generalnie nasza – polskojęzyczna elita, którą sami demokratycznie w wyborach wyposażyliśmy w mandat do rządzenia całym naszym krajem i każdym z nas z osobna. Naprawdę, możemy sobie zwalać na cyklistów lub kosmitów, ale sami spieprzyliśmy kilkaset poważnych okazji, żeby ten kraj był trochę lepszy, żeby nieco łatwiej można było w nim żyć. Zachód, dlatego ma się dobrze, ponieważ dba o szczegóły, zrozumiał to Daleki Wschód i odniósł sukces, tu nie ma żadnej tajemnicy po prostu to, co się robi – trzeba planować, przemyśleć – pod konkretne potrzeby z okładem, ubezpieczyć się – przewidzieć możliwe niebezpieczeństwa i wykonać jak najsolidniej. Przykład – drogi rzymskie! Stoją do dzisiaj, w przeciwieństwie do wody, ta z nich spływa. Proszę popatrzeć na nasze chodniki i fragmenty dróg, a w tym kraju padają przecież deszcze prawie, na co dzień. Co zrobić z bydlakiem, który źle coś zaprojektował, drugim, który to zaakceptował i tymi, co to partacząc wykonali? Co zrobić z architektami, którzy zaplanowali windy w blokach od półpiętra a nie od parteru lub piwnicy? Proszę bardzo – wymieniajmy w nieskończoność – tysiące niedoskonałości naszej przestrzeni publicznej, małych, mikro i całkiem sporych porażek naszego państwa.

Żyjemy w kraju, gdzie praktycznie wszystko mogłoby działać lepiej. Przy czym niektóre instytucje, nawet całe zawody – branże są po prostu niepotrzebne.

Najbliższe wybory jedynie utrwalą ten stan totalnej niemocy, nikt tutaj niczego nie zmieni, ponieważ nie ma przyzwolenia społecznego na zmiany. Ludzie mają mało i boją się głodu, zimna, raka, w ogóle choroby… Czy w ogóle jest wyjście z sytuacji, w jakiej jesteśmy? Politycznej, społecznej i gospodarczej? Oto jest pytanie! Na co bylibyśmy gotowi się zgodzić? Kasację WSZYSTKICH, absolutnie wszystkich przywilejów i ulg z wyjątkiem tych dla niepełnosprawnych i sierot? Przemyślmy to przed wyborami i zacznijmy zadawać politykom – grzecznie proszącym o nasze głosy poważne pytania.

10 myśli na temat “Być może w Polsce nie ma głodu, ale…

 • 27 stycznia 2014 o 11:25
  Permalink

  Czy “o takie Polskie” ,”łżeelyty solidurnościowe” w 1980r/89r. w takim wydaniu warto było “walczyć z komunom”?
  MY, NARÓD – zasługujemy na”wiency”.
  Temat pod dyskusję, tymczasem bacznie obserwujmy chuliganów politycznych na Majdanie.
  W Polsce, w słusznej sprawie, doswiadczenie moze sie przydać.
  Ktoś, kiedyś(być może wkrótce), pogoni hohsztaplerów
  gospodarczych i bankrutów politycznych.

  Odpowiedz
 • 27 stycznia 2014 o 15:36
  Permalink

  Nie jest najgorzej. Co nie znaczy, że nie mogłoby być lepiej. Chwalić Boga przeciętny Polak ma coraz lepiej.
  A ile żywności w Polsce się marnuje i idzie na śmietnik!!!
  Prawdziwa bieda jest na Ukrainie, w Rosji poza Moskwą i kilkoma dużymi miastami. O Somali nie wspominając.

  Odpowiedz
  • 27 stycznia 2014 o 19:38
   Permalink

   O czym pisze, “ten” człowiek ??
   Czy “dobry człowieku”, spadłeś z poświątecznej choinki?
   Odnoszę takie wrażenie. I te równania i porównania…

   Odpowiedz
  • 27 stycznia 2014 o 19:46
   Permalink

   senior… @senior…pisze i mówi jak dziennikarz TVP pracujacy w “dzienniku TV,” w końcówce tow. E. Gierka. (panu Gierkowi , nie ubliżając).
   Dziennikarz z tzw.”awansu społecznego”, piszacy i czytający w pierwszym pokoleniu.
   Ot i “caly” @senior.

   Odpowiedz
   • 28 stycznia 2014 o 11:52
    Permalink

    … sraczki ciąg dalszy, coraz większy fetor.

    Odpowiedz
 • 27 stycznia 2014 o 16:37
  Permalink

  Właśnie z taką Polską, jak opisana w artykule stykam się codziennie. Moim zdaniem problem leży w tym, że różne zachodnie firmy zarabiające w Polsce, nie płacą tutaj podatków. Część najbogatszych Polaków, też nie płaci podatków w Polsce, tylko w rajach podatkowych. Polska jest dystrybutorem towarów wyprodukowanych w krajach bogatych. Jak na razie żaden rząd nie odważył się, aby zmienić ten stan rzeczy, być może są tego powody. Sprawdza się czarny scenariusz Aleksandra Małachowskiego.

  Odpowiedz
 • 28 stycznia 2014 o 13:31
  Permalink

  @senior.
  Podaję pod rozwagę pewien…
  OPTYMIZM to obłęd dowodzenia,że wszystko jest dobrze,
  kiedy nam się dzieje coraz gorzej.
  Miłego…

  Odpowiedz
  • 28 stycznia 2014 o 18:52
   Permalink

   A coś sie Pan tej “biednej Rosji” czepił.
   Skrzywienie, fobia jaka, czy inne licho.
   Rosja i bez Pana “troski” da radę, czego Rosji serdecznie życzę.
   Rosja jest …
   Przezyła napady kilku Hitlerków(w tym, jednego z polskiego hymnu).
   Poradzi sobie i z “cywilizacją śmierci”, gender, i innymi zboczonymi wcieleniami rodem ze starozytnego Rzymu, tak charakterystycznymi dla dołującej UE,która tez chce zainfekować “badziewiem” Rosję.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.