Błędem było nie wyjechanie z Polski – emigracja była optymalną strategią!

Już dzisiaj widać, że błędem było nie wyjechanie z Polski na początku transformacji, albo jeszcze wcześniej – na zasadzie załapania się „na etos”. Emigracja była przez ostatnie lata optymalną strategią, jeżeli chodzi o wybór przyszłości. Może to potwierdzić prawie każdy, kto przykłada się do pracy na Zachodzie i akceptuje panujące tam normy życia.

Zawsze liczą się pieniądze, przez 10 lat życia na Zachodzie, można zarobić przeciętnie, mniej więcej tyle ile przez 30 lat w Polsce. Nie ma więc żadnego porównania, nie ma czego porównywać i z czym, we wszystkich dziedzinach przepadamy, jesteśmy biedni i nie opłaca się nic. Chyba, że rodzice ustawili komuś start – w majątek, albo w odziedziczenie pozycji społecznej, wówczas rzeczywiście warto było zostać w Polsce. W przeciwnym wypadku, praktycznie w każdym przypadku lepsza była i póki co nadal jest emigracja.

W okresie transformacji stworzono system, w którym normalna egzystencja zakładająca odtworzenie pokoleń i życie z wzorcem społeczno-kulturowym, do jakiego przywykliśmy i jaki sobie wyobrażamy – jest w Polsce heroizmem.

Program stymulowania dzietności poprzez zadłużanie państwa, jest jaki jest. Więcej dzieci raczej nie odda tych długów. Poza tym, w tym kraju nie ma niczego, co powodowałoby, że jest lżej. Ciągle za wszystko trzeba płacić olbrzymie pieniądze. Życie w Polsce to ciągła walka o przetrwanie, walka o byt – jeżeli komuś coś się nie uda, albo przydarzy się choroba – system jest bezwzględny. Jednostki słabsze są eliminowane. Taki system sobie sami stworzyliśmy, to są nasze realia. Okrutne, bezwzględne i brutalne.

Koszty życia przekraczają możliwości uzyskiwania przeciętnych dochodów. Jednak to nie jest problemem dla nikogo z reprezentujących społeczeństwo polityków, może tylko pan Kukiz, jako „trybun ludowy”, czasami apeluje o zdrowy rozsądek. Ilość przykładów ludzi, którym złamano życiorysy, ponieważ nie mieli na ratę, jest szokująca. Zresztą nasza emigracja nie była napędzana umiłowaniem atlantyckiej bryzy lub niemieckiego piwa, tylko po prostu biedą. Zwykłą biedą i nawet głodem. Ludzie, którzy w Polsce nie mogli związani końca z końcem, w Irlandii lub Belgii – rozbierając kurczaki po 8-10 godzin dziennie, mogą pozwolić sobie na życie tam, na poziomie jaki w Polsce był nieosiągalny. Jeszcze utrzymują rodziny w Polsce. To jest rzeczywistość, zupełnie rozbijająca klasowość naszego społeczeństwa, dla którego 15-to letni diesel w TDI-ku, znanego producenta to nadal dobry samochód, obiekt pożądania! Jakże bardzo jesteśmy biedni!

Zdobycie mieszkania i utrzymanie go, to dla Polaka coś prawie niemożliwego. Skąd wziąć pieniądze na wkład własny? Jeżeli stałe koszty życia, przekraczają poziom uzyskiwanych dochodów o 30-50%? Kto da nam kredyt, jeżeli pracujemy na umowie śmieciowej, albo w jakimś innym poronionym układzie? Poza tym kredyt trzeba spłacać, bo jak się nie uda, to konsekwencje w naszym systemie prawnym są jednoznaczne – pozostajemy z niespłaconym kredytem, a system bankowo-prawny powoduje, że mieszkanie jest licytowane za grosze i znowu ktoś zarabia. Już samo wykształcenie takiego mechanizmu – świadczy o opresyjno-rozbójniczym charakterze naszego systemu prawnego. To dalej trwa, dobra zmiana nawet się nie dotyka tego problemu, jednak po tym jak potraktowano osoby mające przewartościowane kredyty w walucie Konfederacji Szwajcarskiej, nie ma się czego spodziewać.

Pracując w Polsce i chcąc względnie normalnie żyć, nie da się akumulować kapitału. W tym kontekście nie ma mowy o wolności. Jej wymiar ekonomiczny nie istnieje, jeżeli nie masz na rachunki za sprawy podstawowe, nikt ci nie da – wypadasz z systemu. Miliony obywateli wybrały emigrację, na pewno nie przegrali. Większość społeczeństwa, tak jak była biedna, tak jest biedna i będzie biedna. Może jedynie zwiększy się przekątna ekranów ciekłokrystalicznych w ich salonach?

Gadżety jednak nie zastępują rzeczywistości, część społeczeństwa jest narodowo świadoma i widzi, że dzieje się bardzo źle, że nie ma perspektyw. Neoliberalny model gospodarczy okazał się oszustwem markującym wyzysk. Z punktu widzenia ludności kraju będącego dobrowolną kolonią, lepiej jest pracować w metropolii – to ostatecznie uzasadnia opłacalność emigracji.

Wiele osób myśli o powrocie do Polski na emeryturę. Witamy zatem w kraju starych ludzi!

26 thoughts on “Błędem było nie wyjechanie z Polski – emigracja była optymalną strategią!

 • 13 lutego 2017 o 04:33
  Permalink

  Doskonały, chociaż bardzo ponury w swojej wymowie tekst.

  “Neoliberalny model gospodarczy okazał się oszustwem markującym wyzysk”

  Odpowiedz
 • 13 lutego 2017 o 05:39
  Permalink

  Należę do emigracji ze środka lat 80-tych, powiem wam tak nawet w kryzysie w USA można było się dorobić jak człowiek chciał pracować, po prostu pracowałeś i miałeś.

  Odpowiedz
  • 13 lutego 2017 o 09:08
   Permalink

   Żałuj, że nie byłeś sowieckim naukowcem. Ci to dopiero zarobili kasę w Ameryce. I nie tylko w Ameryce. Od Ameryki przez Izrael, Indie aż po Chiny bardzo chętnie dzielili się wiedzą.

   Odpowiedz
   • 13 lutego 2017 o 10:58
    Permalink

    Na szczęście dla Rosjan,niekoniecznie Zachodu,
    można pisać w czasie przeszłym. Średni szczebel
    służb specjalnych w FR(wierchuszka służb tańczyła tak jak wymagał zachodni suweren) stanął na wysokości zadania – czyli zdecydowanie uporał się(proces trwa …i potrwa) ze spuścizną postkomunistycznych i demokratycznych
    zaprzańców,renegatów,zdrajców etc…niestety
    u nas od “późnego stanu wojennego” służby chodziły na pasku Zachodu czego efektem był
    m.in. “okrągły stół’ przy którym podzielono
    się tortem w kręgu “samych swoich’…

    Odpowiedz
   • 13 lutego 2017 o 11:36
    Permalink

    krzyku, średni szczebel to nawet u nas doszedł do władzy i buduje u nas wzorem Putina “suwerenną demokrację“. Ale jednak mentalnie są oni zbyt słabi i dlatego w PRLu czy ZSRR nadawali się tylko na średni szczebel. Dlatego ich praca będzie miała bardziej opłakane skutki niż działalność wyższego szczebla PRL i ZSRR. U nas to i tak pół biedy bo Jarek na pewno nie wytrzyma jak Putin 20 lat przy korycie.

    Odpowiedz
   • 13 lutego 2017 o 13:03
    Permalink

    ‘bobby”. Niestety. U nas ‘doopa blada’. Na zawsze pozostaniemy już w kręgu oddziaływania polityki i antykultury zachodniej…Natomiast
    w Rosji jest szansa na wyrwanie się z demoliberalnego(zachodniego) piekła…

    “. Dlatego ich praca będzie miała bardziej opłakane skutki niż działalność wyższego szczebla PRL i ZSRR.” Czy przytrafia się panu ‘oddawać mocz’ bezpośrednio pod wiatr? :)Tylko w takich skrajnych kategoriach należy rozpatrywać pańską uwagę.

    Odpowiedz
   • 14 lutego 2017 o 09:39
    Permalink

    @bobby, tak mimo, ze “caly” swiat zachodni gardzi “nizsza rasa i kultura” Rosjan ciesza sie ich naukowcy i ludzie sportu / trenerzy/ i ludzie sztuki / np. balet klasyczny / wrecz niebywalym ” wzieciem”, co paradoksalnie tu komentator sam przyznaje mimo, ze “gardzi” Rosjanami i Rosja do n-tej potegi ! A kuku !!!
    Takie metody wysokiego przekupstwa w stosunku do ludzi wyksztalconych w Rosji za pieniadze rosyjskiego podatnika sa zlodziestwrm HUMANKAPITAL !

    Odpowiedz
  • 13 lutego 2017 o 15:58
   Permalink

   @Franciszek z NY – mial i czy ma nadal komentator tzw. “GREENCARD” /”ZIELONAKARTE”uprawniajaca do pracy w Usa czy poprzez znajomosci pracowal za dumpingowe taryfy na czarno ku utrapieniu tamtejszych tubylcow z zebami wbitymi w betonowa sciane ?
   Dorobil sie komentator @Franciszek z NY emerytury i czy ma ubepieczenie zdrowotne na wypadek choroby czy kompletne “frico” czyli nic, caly zarobek przejadl i przemieszkal a tu na forum chce rzucic wszystkich na kolana i wywolac piane z wscieklosci i z zazdrosci ??? A moze komentator pracuje q Bialym Domu jako doradca ?

   Odpowiedz
 • 13 lutego 2017 o 07:41
  Permalink

  Jesteśmy wreszcie we własnym domu nie stój nie czekaj uciekaj

  Odpowiedz
 • 13 lutego 2017 o 09:00
  Permalink

  “Już dzisiaj widać, że błędem było nie wyjechanie z Polski na początku transformacji, albo jeszcze wcześniej”
  W tych kategoriach chcą byśmy rozumieli problem, ci którzy z Nami już “od Mieszka tworzyli
  Rzplitą “obojga narodów”. 🙂 Ktoś usilnie wdraża program wypędzania Polaków z Ojczyzny pod pozorem(j/w.) od początków transformacji ba,stanu wojennego osławiony
  paszport w jedną stronę. W miejsce Polaków nad Wisłę
  ściągają tabuny ukrainców i żydów (ortografia celowa).
  Podobnież Polska roku 2050 ma być rzekomo, potęgą
  gospodarczo – militarną nie tylko na skalę europejską…tyle że bez Polaków,ewentualnie resztki
  tubylców “na prawach” rdzennych Semitów w “ziemi świętej”… Szalom

  Ps. Mój dizel w TDIku,tyle że ‘innej marki” w lipcu
  u.r.skończył pełne 20 lat ..i ma się naprawdę przyzwoicie – co nie jest równoznaczne z miłością
  do oldtajmerów – zapewniam to nie mój wybór…a….
  czy warto się rozwodzić? I dosłownie i w przenośni. 🙂
  Czy istnieje alternatywa? Tak! Rewolucja. Powrót do źródeł,czyli dorobku Polski Ludowej z podobnymi problemami zmagają się wszyscy na wschód od linii
  Szczecin – Triest włącznie z b.DDR i Rosjanami.Tam także
  zadają sobie leninowskie pytanie ‘co robic’? Социально-экономическая ситуация в стране вновь начинает приближаться к точке кипения. «Политтехнологически» проведённые выборы 2016 года, направленные на «выдачу на гора» заранее определённого результата, с заранее известным внутриполитическим курсом, были всего лишь формальной легитимизацией либерального реванша во внутренней политике страны.

  Между сегодняшним Председателем Правительства и главой ЕР Медведевым и позавчерашним главой «Выбора России» и позавчерашним Председателем Правительства Гайдаром нет идеологических и методологических разногласий.

  Оба за то, чтобы граждане страны «вписывались» в рынок самостоятельно. При этом под рынком и Гайдар, и Медведев одинаково понимают:

  — уход государства из экономики;

  — рост числа представителей крупного бизнеса (или же укрупнение уже имеющихся);

  — сокращение социальных обязательств государства и перевод значительной части из них на платную основу с одновременной организованной деградацией оставшейся бесплатной части…. itd…

  Odpowiedz
  • 13 lutego 2017 o 14:11
   Permalink

   Gdyby to tylko było możliwe, Szanowny Kolego.
   Sam sięgnąłbym z ochotą po jakąś “pistolówkę” i powalczył (dla innych) “na te stare lata”…
   Tylko z kim i właściwie, o co walczyć?
   – toć nowe pokolenia to nic innego, jak biologiczne roboty!
   Zadnych aspiracji, żadnych planów. Toć większość to zwykły PLANKTON!
   Najważniejsze, że sygnał wifi mają, a “papu” i dach nad głową u starych rodziców dostaną. Co najwyżej na kilka lat “na zmywak”, zarobić na jakiegoś starego grata i dalej w wirtual…
   Prawdopodobnie ockną się prędzej, czy później z tego letargu, ale będzie już dla nich za późno. Większość życia stracona za “szklanym ekranem”, a witalna energia zaprzepaszczona na bezproduktywnych, wirtualnych chatach…
   Czyżby zmierzch człowieka?

   Odpowiedz
   • 17 marca 2017 o 19:04
    Permalink

    100/100…nic dodać nic ująć ….plankton , leming , stado baranów na rzeź

    Odpowiedz
 • 13 lutego 2017 o 09:00
  Permalink

  3:1 na korzyść Niemiec ale należy pamiętać, że 30 lat temu w Niemczech płace były 20 razy większe niż w Polsce. Z drugiej strony 30 lat temu poziom u nas i u naszych wschodnich sąsiadów był mniej więcej taki sam. Dziś u nas oni mogą zarobić kilka razy więcej niż u siebie. Zresztą coś mi się wydaje, że za góra dziesięć lat nie tylko Ukraińcy czy Białorusini będą szukać pracy w Polsce ale i naprawdę sporo osób z Europy Zachodniej. Już dziś oni w wielu miejscach w swojej ojczyźnie czują się jakby byli nie u siebie. Nawet na rynku w Pcimiu czuliby się bardziej swojsko.

  Odpowiedz
 • 13 lutego 2017 o 12:01
  Permalink

  Jak zniszczono polski przemysł, pozbawiono Polaków pracy i wygnano ich z Polski…

  https://palmereldritch1984.wordpress.com/2013/03/20/jak-zniszczono-polski-przemysl-pozbawiono-polakow-pracy-i-wygnano-ich-z-polski/

  PS… JAK BĘDZIECIE POPIERAĆ KOLEJNYCH OSZUSTÓW, OD PONAD 30 LAT OPOWIADAJĄCYCH TE SAME GŁODNE KAWAŁKI – TO WY W KOŃCU ZDECHNIECIE Z GŁODU, WASZE WNUKI NIE BĘDĄ MIAŁY ŻADNEJ PRZYSZŁOŚCI, A URATOWAĆ POLSKĘ BĘDZIE CORAZ TRUDNIEJ.

  Odpowiedz
 • 13 lutego 2017 o 13:47
  Permalink

  “Wiele osób myśli o powrocie do Polski na emeryturę” – kiedyś, rzeczywiście o tym myślałem. Obecnie, nawet ta opcja nie wchodzi w rachubę. Wracać do czego, do pawulonu?, do kilkuletnich kolejek do okulisty, czy innego lekarza?
  W gruńcie rzeczy, to smutne, ale raczej wolę moje wyobcowanie w Niemczech, niż marną egzystencję (pomimo finansowego zabezpieczenia) w obecnej Polsce.
  Poza tym, TA Polska, już nie jest tą “moją Polską” w której się wychowałem i spędziłem najlepsze lata mojego życia. Obecna Polska jakaś przepoczwarzona pokraka dawnego, prlowskiego, oświeconego Państwa.
  Nie rokuję temu krajowi wiele…
  To przykre, ale wolałbym finansować Białoruś, Rosję, Czechy, Słowację, czy wiele innych słowiańskich krajów, niż obecną, zadłużoną po uszy, ale co najgorsze, oszalałą w swoim postępowaniu Polskę..

  Odpowiedz
 • 13 lutego 2017 o 16:59
  Permalink

  Tak oto tym i podobnymi tekstami tworzy sie mitologie zachodu i jego wyzszosci, ktorej nigdy nie da sie i to w zaden sposob pokonac.
  Przede wszystkim system prawny i polityczny jest w 100 % przejety z Niemuec, ktore autorowi sluza orzy kazdej okazji jako wzorzec bogactwa i raju dla ludzi i tylko z powodow taktycznych w powyzszym tekscie slowo Niemcy nie pada tak bezposrednio zastapione Belgia ( 40% -we bezrobocie ) i Irlandia. , przy czym chce nadmienic, ze “rozbiorka kurczakow” w UE odbywa sie prawie w 100 % w Polsce, a ich produk ja / jiedys zwana hodowla / prawie w 100 % w Niemczech !!!
  System neoliberalnej wscieklizny niszczy wszystkie spoleczenstwa i to calego swiata , w tzw.”bogstych” krajach jest duzo i w bardzo szybkim stopniu wszystko do szracenia bo wszyszko ma duza wartosc matrialna na wrzacym od spekulacji rynku neoliberalnego wyscigu o przyrost wirtualny bogactwa i stojacego mu na przeciw dlugo, oblozonego wysokimi %, ktiry nikt, zupelnie nikt nie jrsz w stanie splacic ! Tracenie mueszkan to w Niemczech, Hiszpanii, Grecji zwykla normalka, wylaczenie pradu takze, glod, brak na podstawowe artykuly zycia cidziennrgo, leki na przeziebienie i grype na buty zimowe, na wszystko…w Usa tez te fenomeny w osrej formie wystepuja i to od duzo wczesniej niz na starym kontynecie europejskim..widac to jak na dloni , gdyz wlasnie Trump to ztematyzowal i byl wybierany nie przez finansiere i innych bandytiw tylko przrz prekarist z miasteczek i prowincji.. nue bedzie zmuan systemowo-ustrojowych na swiecie, bedzie wojna i to tych biedakow z tymi hienami rynko finansowych lacznie z kanibalizmem , dlaczego autor tego nie p

  Odpowiedz
 • 13 lutego 2017 o 17:32
  Permalink

  c.d…… dlaczego autor nie przeprowadzi doglebnej analizy tych procesow i wogole nie dotyka nawet tych zagadnien tylko uzala sie na polska biede ? Polska buede spotjac dzis mozna absolutnie wszedzie, okres przelicznika waluty ze sfery rubla / dawny zl polski / na walute ze sfery $ , ktory byl sztuczny narzucony i barzedzi tzw.”zimnej wojny” zniknal kompletnie z upadkiem Rosji Radz. czy tam Zw. Radz. i wprowadzeniu demokracji w Polsce i gdzie inndziej (! ) tj.zmian ustrojowyvh, tylko ten sztuczny przelicznik walutowy generowal “TO BOGACTWO” “zachodnich walut jak np.w latach 70-tych 4$ to byla srednia pebsja w PRL mimo, ze sila nabywcza obywatela w Polsce byla wyzsza niz np.w Usa czy w NRF, gdyz Polak jafl konfortowo, mual welniane zbrania I kategorii, buty skorzane, meble z drewna, idkurzacze i lodowki z metali, jedli ozwoce i warzywa bez esadu platykiwrgo, jrdzil przynajmnurj 1 -2 w rokuba uropy w gory lub nad mirze, co 2 -3 lata do sanatorium, mial na bilety komunikacjimiejskiej i na kazde polaczrnue kolejowe, nawrt do Koziej Wolki Zdroj, chodzil reguralnie do kina i teazru jedzil na wycieczki ze szkola , z uczelnia lub zakladem pracy, kupowal regularnie gazety w tym takze ilustrowane tygodniki oraz ksiazki nie wspominajac o przegestej sieci bibliotek publiczbych /bezplatnd korzystanie / i z klubow EMPIK-u z ich atcyatrakcyjba iferta czytelniczo-kulturalba, Polak wszystkich warstw spolecznych organizowal sam lub wrecz musial / bo sie obraza, jsk sie do nich nie pojdzie / uczestniczych w przyjeciach z bardzo bogato zastawionym wszelakim jadlem stolem, vyly wszelkuej madvi imueniby, urodziny, rocznice, komunie , wesela i pogrzeby, oraz przyjecia bez specjalnych okazji / prywatki , obecnue zwane “party”/ …i…i…i..jednak pod wplywem takich , jak powyzszy , wysoko propagandowy tekst zburzono wszystko w Polsce, czytelnucy i komentatirzy OP prawie w 99,9 % sami z “Solidarniscia” rozwalili cala konstrukcje pandtwa, sposob odnawiania sie i wtedy istniejacego majatku narodowego a teraz sytem, o ktory tak latami walczyli nie podoba sie im, zniosl rownouprawnue klas i

  Odpowiedz
  • 13 lutego 2017 o 21:12
   Permalink

   …czytelnucy i komentatirzy OP prawie w 99,9 % sami z „Solidarniscia” rozwalili cala konstrukcje pandtwa…
   To nie tak – to system ,”komuna” uwierała już ‘towarzyszy’ z górnych półek PZPR i stronnictw
   satelickich. Oni parli do zalegalizowania bogactwa.
   NO BO ‘mam”, a nie mogę z tym wyjść w miasto,to nie cieszy….

   Odpowiedz
  • 13 lutego 2017 o 21:30
   Permalink

   Cd. Zawsze w podobnych okolicznościach, sięgam po “Pana Tadeusza’ niekoniecznie
   tego z Polmosu. Konkretnie do Epilogu.
   To zawsze aktualne i pomaga w czarnych godzinach
   jakoś przetrwać – nim pozbieramy się duchowo…

   …Dziś dla nas, w świecie nieproszonych gości,
   W całej przeszłości i w całej przyszłości
   Jedna już tylko jest kraina taka,
   W której jest trochę szczęścia dla Polaka,
   Kraj lat dziecinnych! …

   http://literat.ug.edu.pl/pantad/epilog.htm

   No i koniecznie “Latarnik” Sienkiewicza .

   Odpowiedz
 • 13 lutego 2017 o 18:11
  Permalink

  c.d.
  …z uwagi na moje kiepskie wyposazenie techniczne musialam wyslac czesci poprzednie mojego komentarza i teraz trace bezposreni watek mouch mysli. taki syft, ktory mnie tu otacza…..
  ….otoz zasrabawiam sie od ponad 30-tu lat i to w niezwykle intensywny sposob, czy wzorem niemieckiego kodeksu karnego nie nalezalo by wprowadzic w trybie przyspieszonym paragraf i karaniu wszelkiej agitacji dla wyjazdow / emigracji / zza granice. do dzis jest ten paragraf w niem.kodeksie karnym /StGB = StrafGesrtzBuch/ , przeciez degrengolada polityczna i gospidarcza zwiazana jest bezposrednio z ta emigracja..tylko mlodzi ludzie walczac o swoja i potencjanyna przydzlosc swoich dzieci moga dokonywac zmian politycznych i gospodarczych i to zaczynahac od tworzenia samowystarczalnych spoldzielni..takze inwestycje z
  zewnatrz i to szczegolnie dla panstwa tak centralnie polozonego jak Polska staja sie atrakcyjne, jak jest duzo mlodych ludzi, to rece do pracy i nieograniczone rynki zbytu…. a tu autor jak zlowroga sowa co jakus czas nawoluje do emugracji..za to winna vyc kara, to masakra Polski i wojny w rodzinach, ktore rozkszuja swoim dzieciom wyjazd na “latwy” zarobek, by produkowac gdzie inndzuej i kupujac te “obce” towary bogacic obcy kapital !!! Czy sobie autir i inni nie zdaja z tego sprawy ? Dlatego tez rzadzi w Polsce stary pryk i jakas stara dewotka z broszka… Tak ito wyglada mitoligia i rzeczywistosc…..a kyz te wieczne tanczace slomiane hoholy i bogactwa ba “zachodzie” , ktire koncza sie w burdelu lub przytulku chirych na AIDS….po co tak taranic bez sensu, zamuast przeprowadzic staranba analize socjologiczno-polityczna…w tym lezy slabosc Polski. .i w rej wiecznej gonitwie za “zachodem a “zachod” jest na “wschodzie” .. ( Japonia, Australia….itd )

  Odpowiedz
 • 13 lutego 2017 o 18:48
  Permalink

  Uzupelniajaco chce dorzucic, ze Trump mowil z uwagi na przemiany gospodarcze na swiecie o potrzebie wprowadzenia tzw. Bezwarunkowego dochodu podstawiwego”, a wiec prosze by mi autor i ! Franciszek z NY pokazali to bogactwo i te miejsca pracy na zachodzie, ktore sa tak intratne, ze nie tylko mozna sobie zaplacic zycie ale i niezmiernie wzbogacic ? Obecnie oprocz bandytow z finansiery zarabiaja roboty, ktore zastapily miliony rak i mozgow ludzkich, powaznie mowi sie o opodatkowaniu robotow, bo to one wytwarzaja tzw.”wartosc” dodana”..

  Cis 3 tygodnie temu ukazal sie na lamach OP goscinnie tu publikujecego autira felietob na temat “bezwarunkowego dochodu podstawowego”, oj ! bardzo byla to zla i niekompletna publikacja, wogole nie analizowala ani potrzeby ani sedna
  genezy ” bezwarunkowego dochodu podstawowego”, jakos nie moge”czasowo” dogonic” z uwagi na ciezka grype z powiklaniami by napisac pare ustotbych sliw na ten temat, moze redakcja zdecyduhe sie ba tzw.replay tj ponowna publikacje tego waznrgo tematycznie tekstu ? Analogicznie “nie moge czasowo dogonic” i napidac pate slow na temat nibx woli Niemiec w ponown ( ! ) uzbrojeniu sue w bombe atomowa, no wladnue Niemcy nigdy wlasnej bomby atomowej nie mieli ale maja ok 140 pociskow z glowica atomowa sprzymierzencow z Usa, ktore zmagazynowane sa kolo Mannheim / Badenia-Wirtembergia i ktorych z uwagi na jazdochwilowy wybuch Usa nie chce odtransportowac z Niemiec mimo od lat trwajacych protestow ludnosci cywilnej …

  I ktorych Usa nie chce zabrac z Niemuec, booga wybuchbac w kadenia -Wirtembergia

  Odpowiedz
  • 14 lutego 2017 o 07:00
   Permalink

   Zawsze wysoko oceniam komentarz królowej, a o życiu na “Zachodzie” traktuje jako źródło wiedzy!Podobnie jak Kamczatkę jeśli chodzi o Rosję. Obu pozdrawiam nie tylko z okazji Walentynek, nie zapominam o wieczorynce. Pozdro.

   Odpowiedz
   • 14 lutego 2017 o 08:10
    Permalink

    Nigdy nie traktowałem poważnie “jakiś Walentynek”,więc i tym razem pominę milczeniem…
    My Sławianie,mamy własny odpowiednik tegoż …(Noc Kupały,czy nasze przepiękne przekazy o kwiecie paproci).
    w okolicach przesilenia letniego

    Odpowiedz
   • 14 lutego 2017 o 09:46
    Permalink

    @wlodek, dzieki, bardzo mi milo
    Ja obchodze na pol zartem i pol serioWaletynki , to pierwotnie tradycja katolicka, pozdrawiam wszystkich z tej okazji i zycze “zakochania sie” np.w pieknej muzyce Arama Chaczaturiana ♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.